GUUS HIDDINK GELOOFT IN ZIJN KWALITEITEN Het is wennen en zoeken' 228600 liet-Bon ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 Guus Hiddink (40) is coach van een topclub, maar is wars van glitter en image-building. Hij levert zijn visitekaartje slechts één keer per week af. „Als PSV speelt", zo stelt hij. Morgen kan hij er één van formaat leveren, als zijn selectie er thuis tegen Ajax net zo'n show van maakt als vorig weekeinde tegen FC Utrecht (9-0). Vlak voor de topper tegen Ajax, tussen tv-opnames en trainingen door, geeft Hiddink een stukje van zichzelf bloot. Hiddink, een doodordinaire toptrainer. Kapiteins JOHN BOSMAN EN AJAX NOG STEEDS NIET IN TOPVORM BUNNIK - Onverwacht, maar daarom niet minder welkom, toont Guus Hiddink dan toch het achterste van zijn tong. Genuanceerd 800,- OH.200,- f2.000,- it doet u? U vult de bon in. méér betalen dan strikt Pak schaar en pen en n weet u binnenkort zéker ;ste ziektekostenverzekerii Kritiek Automatisch Verbaasd Vete VLOERBEDEKKING NODIG? ««aai BnS te zoodag a.s. OWpWd van -11-17 mr PiSeis -omdat-het-goedkoper-kan Breda-tiefcrumweg 32-076-711134 Dongen^.-Jaseptetraal 92-0162S-21241 'Geen dikdoenerij voor mij' Door Chris van Nijnatten John Bosman: „Misschien ben ik onbewust wat minder attent. Misschien?" fotoanp resseerd is. „Nee! Tenminste, dat kan ik me absoluut niet voorstellen. Ik denk dat hij me hard wil maken, of zoiets. Nou, dat is hem dan aardig gelukt. Je voelt je publieke lijk voor paal gezet als je er niet in staat of gewisseld wordt, terwijl je hard ge werkt hebt. Cruijff wil duide lijk maken dat we een brede selectie hebben en dat nie mand zeker is van een basis plaats. Inderdaad, daarom zouden Van 't Schip, Sörensen en Scholten ook naar de tri bune hebben gemoeten tegen DS. Die strijd zoekt-ie dus". Aan het eind van dit sei zoen kan Bosman weg voor een gelimiteerde transfersom, die rond één miljoen gulden ligt. Het buitenland lonkt. Bosman: „Ik probeer dat zover mogelijk van mij af te zetten. Ik wil hier bij Ajax presteren. Ik vind dat ik nu wel rijp ben voor de stap, dat was ik twee jaar geleden, toen Anderlecht kwam, duidelijk niet. Maar ik wil nog geen toestanden aan mijn kop. Als er een club interesse toont, ga je toch automatisch lopen denken hoe het daar zou zijn". De eerste dr>.*> competitiewed strijden hebben aangetoond, dat Ajax zo vast zit als een huis. Alleen spits Van Basten vertrok, maar Cruijff haalde het halve elftal door elkaar. Bosman: „Het is wennen en zoeken. Rijkaard op rechts en Wouters achter me speelt heel anders dan andersom. Wou ters speelt verder terug, je moet er erg attent op zijn dat het gat tussen de linies niet te groot wordt". „Dat het met Van Basten en mij perfect liep, is een feit, maar dat moet ik van me af zetten. Marco is niet meer bij ons. Het is wennen aan een andere spits. Nog steeds is niet iedereen in topvorm, van de vleugels komen weinig goede ballen, ook een oorzaak van onze lage score. Cruijff is er nog steeds niet uit, denk ik, gezien al die wissels, maar dat geschuif is ook niet goed voor een aantal spelers". De sfeer proevend, lijkt Ajax voor het eerst 'een beetje bang' voor het goed draaiende PSV. Bosman is het daar niet mee eens. „Nee, de eerste wedstrijden hebben een verkeerde indruk van Ajax gegeven. Ondanks onze nederlaag was Sparta-uit onze beste wedstrijd. Je hebt het 'echte Ajax' nog niet ge zien". „Feit is wel dat PSV het enige elftal is waar we te genop kijken. Vroeger was dat altijd Feyenoord. PSV heeft die rol overgenomen. Ook al omdat het wel tien jaar geleden is dat Ajax er voor het laatst won. Als we verliezen, is er nog niks aan de hand, dan staan we vier punten achter. Nou en? Je wordt in Nederland kam pioen door van de kleintjes te winnen". En Sparta dan? Bosman, lachend: „Wie zegt dat dat een kleintje is?" PSV-trainer Guus Hiddink: Mijn visitekaartje lever ik wekelijks op zaterdagavond of zondagmiddag af' te simpel? Worden oefen- meesters van grote clubs dan niet een beelje overbetaald? De twee vragen toveren bij Hiddink de geduldige glim lach op het gelaat, die een Je hova-getuige vertoont als hij voor de zevende keer op zon dagochtend wordt stijf ge vloekt aan een willekeurige voordeur. „Natuurlijk is het een zware baan. Over Leo Been hakker wordt weieens min netjes gedaan. Hij zou zijn positie verkregen hebben met mooi praten, met bluffen. Ik geef het eenieder te doen, Real Madrid kampioen van Spanje maken. Er is wat ken nis, voetbaltechniek en psy chologisch overwicht voor nodig op een groep vedetten in het spoor te houden. Ik wil niet zeggen dat mijn baan de zelfde stress kent als die van Leo. Maar hier komt er nog eens een hoop bijde jeugdop leiding, het internaat, het eer ste en tweede elftal. Ik be klaag me niet, maar onder schat die baan alsjeblieft niet". Hiddink, wiens contract in Eindhoven na dit seizoen af loopt, heeft bij PSV de kans gekregen rustig te rijpen. Wat heeft hij- geleerd van zijn voorgangers Reker en Kraay? „Bij Reker heeft zijn enorme werklust de meeste indruk op me gemaakt. Die haalde zelf de sneeuw van het hoofdveld als er gespeeld moest worden. Reker bleef doorgaan. En van Kraay? Tjadie kon heel goed met de pers omgaan. Hij had altijd een voortreffelijke babbel klaar. Dat klonk heel overtuigend. Ik heb daar vaak naar geluisterd". Morgen wacht Hiddink de eerste vuurproef van dit sei zoen. Hij weigert aan te ne- - foto peter smulders men dat bij winst op Ajax de competitie aan de kop van de ranglijst voorlopig beslist is. Volgens Hiddink wordt het een spectaculaire strijd. „Wij draaien goed en Ajax zal op timaal scherp staan. Geloof maar dat het na het verlies op Spangen gedonderd heeft in Amsterdam. Die jongens ko men om in Eindhoven te win nen. Voor ons maakt het niet uit hoe Ajax speelt. Ik breng dezelfde spelers binnen de lij nen. Je kunt overwegen Van Aerle in het centrum van de verdediging te zetten en Koe man naar het midden te laten schuiven. Maar dat zou Van de Kerkhof zijn plaats kosten. Dat kan ik hem niet aandoen in zijn derde jeugd". Als Hiddink de suggestieve vraag voorgelegd wordt, of hij niet blij is dat Cruijff zo'n beperkte spits als Stapleton heeft gekocht voor de opvol ging van Van Basten, gaat hij weer terug in zijn schulp. „Ja, nou zul je me wel weer opper vlakkig vinden: Laat ik het zo zeggen: Van Basten was een beweeglijke spits, daar moet je een beweeglijke vervanger voor nemen In een wedstrijd op het scherp van de snede kan van alles gebeuren. Morgen botsen Ajax en PSV, een klassieker waar zelfs in het buitenland belangstelling voor is. Wie heeft er morgen de leiding in handen? Hiddink: „Vergelijk mij met Peter Post, toen hij Raas en Knetemann nog had. Post was de baas, Raas zijn kapitein. Als de koers gaande was, was de inbreng van Post minimaal. Zo werkt het voor mij ook. Ik heb alleen tijdens de wedstrijd een stuk of drie, vier kapiteins: Gerets, Koe man, Arnesen, Lerby. Kijk, daar schuilt het probleem van een trainer die met vedetten werkt. Je moet de formule zoeken die zulke knapen aan elkaar smeedt en tot grote prestaties brengt". „Mijn geheim? Zoek het maar uit. Ik wijs ze alleen maar op hun taken en roep ze eventueel ter verantwoording als het fout gaat. Dat is wat ik doe. Mijn visitekaartje lever ik wekelijks op zaterdag avond of zondagmiddag af. Moet ik om indruk te maken een spijkerpak aantrekken, een ketting omdoen en mooie praat verkopen. Nee toch hè. Ik blijf gewoon Guus Hid dink. Dat werkt ook in het voetballen. AC Milan nam ook een gewone trainer van een tweede divisie-ploeg. Die man viel alleen maar op door de resultaten van zijn ploeg. Zo moet het ook". „Ik heb deze week onze stadionspeaker aangesproken, dat mag je best weten. We speelden zondag een gewel dige wedstrijd met veel goals. Het publiek klom op de banken. Roept de speaker ineens om dat Ajax in Rot terdam tegen Sparta achter staat". Hiddink leunt een weinig achterover. „Kijk, als je van een provinciaal imago af wil, dan moet je zulke dingen niet roepen. Het kan mij tijdens de wedstrijd niets schelen wat Ajax doet. Ajax is gewoon ook een topclub in Nederland. Maar laat ze in Amsterdam maar naar Eindhoven kijken in plaats van andersom. Voor mij speelt die animositeit met Ajax niet zo, voor het bestuur en de spelers ook niet, denk ik. Maar je moet een beelje oppassen als je namens de club spreekt of optreedt. Bij PSV willen ze graag af van het provinciaal imago. Best, maar dan moet je je dus niet als een provinciaal gedra gen". In Motel Bunnik, aan de vooravond van de topper PSV - Ajax, die morgenmiddag gespeeld wordt, gaat het ge sprek met Hiddink vooral over imago's. Van hem, van zijn collega-trainers, van zijn club en van topspelers. Een voorval donderdag ochtend tijdens de opnamen van het vrijdagse voetbalpro gramma van Sky Channel te kent Hiddinks karakter een beetje. De 'gast van de week' moet in dat programma drie schoten lossen op een dichtge spijkerd doel, waarin drie ga ten zijn aangebracht. Hiddink mist drie keer. De program maleiding stelt voor om de PSV-coach via een truc-op name minstens één keer te la ten scoren. „Ben je gek", rea geert Hiddink. „Dat is onzin. Dat kun je niet maken". Hiddink gaat door het leven als een bescheiden en eerlijke Achterhoeker. Waar veel van zijn collega's zouden uitblin ken op het wereldkampioen schap raaskallen, daar staat Hiddink zeer genuanceerd en op gedempte toon zijn gehoor te woord. „Het wordt me weieens verweten dat ik kleurloos ben of op de vlakte blijf. Daar zit ik niet zo mee, want ik heb geen behoefte aan dikdoene rij. Natuurlijk wil ik best mijn mening kwijt, maar dan moeten de vragen er wel naar zijn. Als Studio Sport afgelo pen woensdagavond begint over de zaak Rijkaard en over de hoeveelheid ex-Ajacieden in onze ploeg, ja, wat moet ik daarmee? Dat zijn geen rele vante zaken. Ex-Ajacieden, pfffLerby komt van Monaco en speelde daarvoor bij Bayern München. Kieft komt van Torino en voetbalde voor die tijd in Pisa. Zo is het toch". Hiddink kon vorig seizoen naar FC Twente, maar bleef, omdat hij tweede man achter Hans Kraay werd. Toen die ontslag nam/kreeg, schoof Hiddink op naar de eerste plaats. Daar staat hij nu nog, want PSV vond geen vervan ger voor Kraay. Hoewel de 40-jarige oefenmeester vindt dat PSV een representatief technisch uithangbord (Mi- chels volgend jaar?) nodig heeft, meent hij de baan van technische baas wel aan te kunnen. „Ja, ik geloof in mijn kwaliteiten. Ik heb veel ge leerd en rondgekeken. Ik ben nu niet bang meer voor dit werk. Aan de top moet je vooral een psycholoog zij a Topspelers van hun taken doordringen. De karakters van figuren als Lerby, Gerets en Arnesen op elkaar afstem men. Grote voetballers zijn in de meeste gevallen hele sim pele, gewone mensen. Ze la ten zich heus wel sturen, als je ze maar op de juiste wijze stimuleert". Maar is het baantje van trainer/coach dan niet wat al cn naarZHV, joor vrijblijvend nformatiepakKet. Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Het is de dag na de afgelaste wed strijd tegen DS. De selectie van Ajax traint in viertal len. Barry Hulshoff do ceert koppend afwerken op doel, Pim van Dord laat een kwartet sprinten, Bobby Haarms leidt de schietoefeningen en Ton- nie Bruins Slot probeert een combinatie uit. Cruijff, als speler uitge dost, loopt van groepje naar groepje, links en rechts aanwijzingen ge vend. De gezichten staan strak, er wordt weinig gelachen. Als de voetballers één voor één het spelershome •binnendruppe len, is de stemming gedrukt. Johnny van 't Schip doet cy nisch, Jan Sörensen trekt een gezicht als een oorwurm. Het duo dat bij de competitiestart nog een basisplaats had, zou tegen DS zelfs niet eens meer op de reservebank gezeten hebben. Er is. wat aan de hand bij Ajax. Het slechte spel van de laatste weken, dat culmi neerde in de nederlaag tegen Sparta vorig weekeinde, heeft zijn sporen getrokkea „Er heerste gisteren algehele te leurstelling bij de spelers dat de wedstrijd niet doorging, iedereen wilde de frustraties °P DS afreageren", vertelt John Bosman. „Het kan een voordeel zijn dat de 'woede' tot zondag blijft zittea Ieder een is erg scherp". Die mening wordt door een groot aantal collega's gedeeld, maar andere Ajax-spelers hebben zo hun twijfels. „Er zijn spelers bij ons die liever niet nü tegen PSV spelen", weet iemand. Voor het eerst schijnt er bij Ajax een aan angst grenzend respect voor de Eindhovena- ren te bestaan. PSV begroet de ene monsterscore na de andere, terwijl Ajax niet al leen stroef draait, maar ook slechts drie treffers in drie wedstrijden geproduceerd heeft en dat is in Amsterdam sinds mensenheugenis niet meer voorgekomen. In dergelijke gevallen gaat de kritiek gemakkelijk uit naar de spelers, die 'verantwoorde lijk' zijn voor de doelpunten. John Bosman kreeg van Cruijff al voordat het seizoen begon de volle laag. De ge dachte opvolger van Marco van Basten begon de competi tie zelfs op de reservebank. In Barcelona speelde hij een goed toernooi, maar tegen Sparta liet Bosman weer enige kansen liggen. Per saldo is Bosman Ajax' trefze kerste schutter. De 22-jarige Amstelvener scoort echter niet meer. „Hoe dat nou komt", her haalt hij schouderophalend de vraag, „ik zou het niet kunnen uitleggen. Je probeert de ballen ei, in te schieten. De ene keer doe je dat hard, de andere keer zacht. De ene keer heb je het geluk dat de bal er in gaat, de andere keer niet. Het is een gevoel, waarop je nauwelijks kunt trainen". „Cruijff verwijt mij dat ik niet scherp genoeg ben. Ik heb daar een heel gesprek met hem over gevoerd. Het gaat hem er minder om dat ik ze mis, als wel hoe ik ze mis. Hij denkt dat ik sommige dingen te mooi wil doen. Dat is onzin, want ik ga echt niet staan na denken hoe ik die bal op de mooist mogelijke manier in het doel kan koppen. Mis schien ben ik onbewust wat minder attent. Misschien". „Het is natuurlijk geen wet, vier kansen-twee goals, of zo. Ik heb weieens acht kansen in een wedstrijd gemist en wei eens zeven kansen gehad en er zeven benut. Het is wel zo dat van mij verwacht wordt dat ik scoor. Als het dan een tijdje minder gaat en er wordt aldoor maar gezegd 'Bosman is niet scherp', dan ga ik ook wat verwrongen reageren, terwijl het juist automatisch zou moeten gaan". „De kunst van het scoren? (diepe rimpel) Eigenlijk heel simpel, op de goede plaats staan. De bal wordt voorgezet en je denkt - in een flits dan - daar komt-ie. Dat is het 'spitsgevoel', dat je gewoon moet hebben. Noem het in- stinct, intuïtie. Toch is bij mij dat gevoel ontwikkeld. Ik kwam namelijk als midden velder naar Ajax. Hier heb ben ze een spits van me ge maakt". De overdreven golf van kri tiek van Cruijff aan het adres van Bosman heeft de speler geen goed gedaan. Het begon al in de voorbereidingsfase, toen Bosman tegen RKC en Vitesse het best in vorm was van alle Ajacieden, maar des ondanks uit het veld gehaald werd. Bosman: „Ik was stomver baasd, ik schrok er zelfs van dat ik er tegen Vitesse uitge haald werd. Volgens Cruijff deed ik mijn verdedigende ta ken niet goed, konden de laat ste man en de voorstopper elkaar de bal steeds toespelen. Dat zal dan wel. Cruijff ziet zulke dingen nu eenmaal. Als je zelf denkt goed te spelen, er hard voor werkt en de kritiek blijft maar komen, ga je wel lopen twijfelen. En als je aan jezelf twijfelt, mislukken weer andere dingen. Kortom, je komt eigenlijk in een vi cieuze cirkel terecht". Bosman houdt er geen reke ning mee dat er ook wel eens 'andere belangen' een rol ge speeld konden hebben bij zijn verwijdering uit het elftal. Cruijff's vete met de leiding van Barcelona bijvoorbeeld, de club die in Bosman geïnte-

de Stem | 1987 | | pagina 9