w 'Rudolf en ik zijn samen net zo populair als Lubbers9 'Onmenselijke en uitbuitende oefening in kolonialisme' Onderwij even. UITBLAZEN Mosterd halen CBS: 30 PR( 'Kabinet doorstond vuurdoop van het eerste jaar goed' Donkere wolkei DE STEM BINN DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 •DE STEM- JORIS VOORHOEVE VOERT MET PLEZIER WD-FRACTIE AAN INTERNATIONALE KRITIEK OP TRANSMIGRATIE NAAR IRIAN GROEIT NIEUW-GUINEA IRIAN JAYA Bronvermelding SER-ADVIES OV DEN HAAG (ANP) - eind juni als werklo hebben 191.000 een we: in de bestanden van de 'Joods lyceum mag leerling toch weigeren' DESTEMCOI Kapper lve kap IE herinnert zich nog wie kapper Flink was? Flink was be halve kapper ook een weerkundig orakel. Een voorloper van Jan Pelle- boer. Amateurmeteoro loog. Kapper Flink be reikte nationale bekendheid. Hoe precies herinner ik me niet meer, maar in 1963 was hij be kend genoeg voor de Ooster- houter Leo Wellens om hem naar Oosterhout te halen ter opluistering van de Abraham dag. Op het podium van de Ka nonnier, waar de Abrahammen zich hadden verzameld rond de feestdis, schoor kapper Flink de speciaal voor de gelegenheid gekweekte baard van Leo Wel lens af, onder toezicht van de in bijbels gewaad gehulde Breda- naar Stan Sobieski die toen net door zijn mede-Abrahammen uitgeroepen was tot lste Abra ham van het Jaar, een rol die hij tot op de dag van vandaag is blijven spelen. Als Abraham heeft hij m de avonduren vele honderden verjaardagsfeestjes van vijftigjarigen opgeluisterd. Hij doet dat tegen een geringe vergoeding, maar vraagt dan wel te mogen collecteren. Van de opbrengst heeft Stan 'Abra ham Sobieski in de loop der ja ren ontelbare gehandicapte kinderen blij gemaakt met spel materialen, muziekinstrumen ten, manege-materialen, pony's met wagentjes en rolstoelen. Over goed een maand - eer ste zaterdag van oktober - wordt de Abrahamdag in Oos terhout voor de 25ste keer ge houden. Dat luisterrijke feit wordt behalve op Abrahamdag zelf ook nog eens gevierd met een grote reünie op zaterdag 24 oktober, waar ook nog Abra hammen worden verwacht van de eerste vijf jaargangen, die destijds het geld bijeenbrachten voor het door Niel Steenbergen gehouwen Abrahammonument dat op de 5de Abrahamdag bij de ingang van het Oosterhoutse Slotpark werd onthuld. Na een kortdurende inzin king van het bezoekersaantal rond 1970 is Abrahamdag jaar na jaar aardig volgelopen. Als de dag eenmaal is aangebroken is er meestal geen plekje meer vrij. Abrahamdag was een idee van Leo Wellens, een bekende figuur in het Oosterhoutse openbare leven en enkele jaren geleden overleden. Toen Wel lens ontdekte dat zijn naderen de, vijftigste verjaardag in 1963 zou samenvallen met die van enkele stadgenoten die ook niet afkerig waren van enig spekta kel, zon hij op een manier om de collectieve veijaardagviering wat extra luister bij te zetten. Als het even kon moest Ooster hout er ook wat aan hebben. Zo kwam Wellens op het idee van Abrahamdag. Die eerste Abrahamdag was een geweldig sukses. De kran ten, de radio en de (Vlaamse) televisie zagen er wel wat in en hielpen stevig mee het idee van Wellens landelijke bekendheid te geven, zodat al die eerste keer Abrahammen uit alle hoe ken van het land, op de eerste zaterdag van oktober naar Oos- WIM KOCK terhout kwamen. Er was een man bij die helemaal uit Roer- E mond kwam gefietst en die wel s een kwartier en vele koppen hete koffie nodig had om zijn gebogen lichaam weer geheel E gestrekt te krijgen. Het programma van Abra- e hamdag is nog altijd precies hetzelfde als die eerste keer. Het zit in een krap schema op- e gesloten, maar merkwaardig e genoeg merken de deelnemers j| daar niets van. Het bestaat e voornamelijk uit eten en drin- ken met tussendoor tactisch uitgekiende pauzes voor het =j houden van (internationale) §j waterfietswedstrijden, het ga- deslaan van een muzikaal op- e treden in het Slotpark, het e plaatsen van een bloemenkrans bij het Abrahammonument on- der de tonen van het Abraha- e morgei en nog wat van die acti- viteiten. Het feest wordt na het e feestmaal afgesloten met een e groot Abrahambal waarop E uiteraard ook de echtgenotes welkom zijn en waar jaarlijks e vele oud-Abrahammen uit de e omgeving met hun vrouwen het e feest nog eens dunnetjes komen e overdoen. Een van de opvallendste en meest besproken waarheden e van Abrahamdag is dat je ook al niet wat betreft de leeftijd op jg iemands uiterlijk kunt afgaan. e Sommigen zien eruit alsof ze midden-dertig zijn, anderen alsof ze de zestig zijn genaderd. e Er zijn er die kaal of grijs zijn e en er zijn er met haardossen die nog geen millimeter lijken te zijn geweken en waar geen e spikkeltje grijs inzit. Het ge- e looide gelaat van de buitenman e naast een bijna baardloos ba- e byface. De doffe blik van e iemand die alles al heeft gezien e en ogenparen die glimmend de omgeving aftasten naar nieuwe e ervaringen. Kortpm: de ene e mosterdhaler is de andere niet, e maar ze willen wel allemaal we- ten waar Abraham de mosterd e haalt. Anders waren ze niet e naar Oosterhout gekomen. Naarmate de dag vordert krijgen de Abrahammen min- e der oog voor hun onderlinge e uiterlijke verschillen. Of ze ra- ken eraan gewend. Voor de toe- e kijkende buitenwacht is het hoogtepunt wel de vrolijke op- tocht die rond een uur of vier E van de Markt door de winkel- E straten naar De Kanonnier e trekt voor het feestmaal. Dan e kun je onder de toeschouwers e gemakkelijk de preciezen van de rekkelijken scheiden. Mis- prijzende blikken tussen het be- grijpend en zelfs vrolijk meebe- leven. Je vijftig. Wie er ook was op een van die allereerste Abrahamdagen? André van Duin. Als play-back- artiest nog. „Waar blijft de tijd?" zullen de reünisten op 24 oktober elkaar ongetwijfeld vele malen vragen. wordt maar één keer e lllllllllllllllllltlllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllip Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, «01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen en Jan Greyn DE KANS is klein dat het kiezersvolk ooit kan genieten van een goochelende, trompet spelende of in de modder kruipende Joris Voorhoeve. Dat doe je als behoedzaam fractievoorzitter van een achtenswaardige partij niet, en zeker niet als je dr. ir. J. J. C. Voorhoeve heet. Zijn voorlichter schreef in die geest dan ook een notitie over het gewenste beeld van de WD in de publieke opinie onder de titel: 'Door kleine successen op weg naar succes'. Voorhoeve lijkt de WD voorzichtigheid op te leggen. Het succes is er in elk geval. Voorhoeve wil als een soort voorschot op de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer - het kabinet verklapte per slot van rekening ook al het een en ander vóór Prinsjesdag - wel wat verklappen over zijn standpunten: over de lastenverlichting, over de bestrijding van de werkloosheid, over de wet gelijke behandeling, over de populariteit van Rudolf de Korte en hem en over de jaren negentig. Onze Haagse redacteuren spraken hem vlak voor het einde van het zomerreces van de Tweede Kamer. Volgende week is de beurt aan PvdA'er Wim Kok, evenals Voorhoeve juist één jaar fractievoorzitter. HET IS hem goed bevallen, dat jaartje fractievoorzitter en lid van het leidend duo van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Joris Voorhoeve rent niet, sjokt niet, hij schrijdt door de Tweede Kamer. Waarschijnlijk met steeds hetzelfde tempo. In elk geval met een bijna ge lijkblijvende gelaatsuitdrukking: te vreden en bedachtzaam. Maar is er echt reden voor tevreden heid? Het CDA drukt zijn stempel op het kabinet en op de coalitie. Dat kan Voorhoeve niet beamen. Hij wijst op het liberale stokpaardje van de WD, de lastenverlichting. Die is toch maar mooi in het werk pakket van het kabinet opgenomen. En het was niet Ruding die dat regel de, nee, dat kan gerust op het conto van de WD worden geschreven. Teamwork van hem en vice-premier De Korte, zegt Voorhoeve. Voorhoeve heeft een opmerking van Willem Drees sr. uit diens me moires bij de hand: „De beste dingen die ik bereikte, zijn bereikt omdat Joris Voorhoeve tevreden en bedachtzaam foto destem/johan van gurp andere mensen er enthousiast voor werden". Zo is het volgens Voor hoeve ook met de lastenverlichting gegaan. Het CDA is gaandeweg overtuigd geraakt van het nut van lastenverlichting, ook omdat dat goed is voor een dalende werkloos heid. „Langdurig en systematisch heb ben we om lastenverlichting ge vraagd. In juli heb ik opnieuw bij het CDA aangedrongen op lastenverlich ting, evenals begin dit jaar. Steeds kon het niet, omdat er geen geld voor was. Toen plotseling wel. En het in teresseert me niet zoveel of CDA-mi- nister Ruding dan met de aankondi ging komt. Het gaat om het resultaat. Dat is bereikt omdat de WD-minis- ters één lijn trokken en in een geslo ten front opereerden". Voorhoeve vindt de aangekon digde lastenverlichting (tot in totaal bijna 2 miljard: deels belastingver laging, deels grotere rentevrijstel ling) een stap op de goede weg. Maar zekerheid over voortschrijdende las tenverlichting kan hij niet geven. Het CDA is een factor van te grote onzekerheid op dat punt. De chris ten-democraten zijn minder over tuigd van de noodzaak van lagere belastingen dan de WD. Voor het CDA geldt dat er, na de bestrijding van de werkloosheid, geld over moet zijn, de WD wil wel geld vrij maken voor de lastenverlichting. „Maar de komende jaren moeten we onze aandacht ook richten op vereenvoudiging van de belastingen, zoals de commissie Oort voorstelde. Dat kost de Staat ook geld. We moe ten in dat nieuwe systeem voorko men dat bepaalde groepen onevenre dig getroffen worden. Dat kost extra geld. Maar in de jaren negentig moe ten we ons zeker verder richten op het verkleinen van de zogenaamde wig, het verschil tussen bruto en netto loon". Voorhoeve is ingenomen met het begrotingspakket dat het kabinet af sprak. Hij geeft zijn steun ook aan de werkloosheidsprojecten voor zover die scholing van werklozen betref fen. Maar hij heeft moeite met maat regelen die werklozen aan een baan helpen in de gesubsidieerde sector. „De particuliere sector moet de werkloosheid helpen bestrijden. Dat is op den duur de enige oplossing. Dat wil zeggen dat werklozen de kans moeten krijgen om zich via scholing te bekwamen voor een baan in het bedrijfsleven." Als de WD-fractievoorzitter te rugblikt, ziet hij nauwelijks nega tieve feiten. Dat was tot voor de ver kiezingen het vorig jaar mei duide lijk anders. De fractie heeft vertrou wen in hem, al waren er wat scher mutselingen nadat Voorhoeve in Haaren begin dit jaar wat losliet over de koers die de WD volgens hem moet varen. Menig WD'er vreesde - wellicht met Voorhoeves vroegere lidmaatschap van D66 in het achterhoofd - dat de fractievoor zitter een linkse WD nastreeft. „De WD ligt precies op koers," zegt Voorhoeve nu. Maar enkele libe rale wensen, zoals de wet gelijke be handeling en een goede regeling van de euthanasie (Voorhoeve spreekt liever van 'barmhartige dood'), laten op zich wachten. „Daar is overleg over in coalitie-verband," zegt Voor hoeve. En meer wil hij niet kwijt. Hij manoeuvreert voorzichtig. Is er nog dit jaar een wetsontwerp gelijke behandeling te verwachten van het kabinet? De PvdA presen teerde deze week een initiatief-wets voorstel dat toch ook de sympathie van de WD moet kunnen wegdra gen. „Ik denk dat de regering met een beter ontwerp kan komen. Het pro bleem met de gesprekkén over de wet gelijke behandeling is eigenlijk dat er in het CDa verschillende stro mingen zijn. Maar we komen er wel uit." Na een lange aarzeling en veel maars - „Ik wil geen termijn noemen want dat zet het overleg maar in een tijdsklem" - zegt Voorhoeve dat het wetsontwerp gelijke behandeling van het kabinet „dit najaar" te ver wachten is. Rudolf de Korte samen sterk - foto of stem/johan van gurp En euthanasie? „Je mag aannemen dat ook dét dit jaar zal worden gere geld. Deze gevoelige zaak is alleen te regelen beide partijen ervan afzien eikaars toegeven als een overwin ning te claimen. Bovendien wil ik nog eens met nadruk zeggen dat 'euthanasie' natuurlijk een wat bela den begrip is geworden. Vooral in kerkelijke kring heeft het onnodige misverstanden gewekt. We spreken over situaties waarin mensen verke ren met een ondraaglijk lijden en die nadrukkelijk en weloverwogen vra- i gen om een barmhartige dood". „Deze kwestie zou eigenlijk niet politiek behandeld moeten worden. Daarom geven we ook niet na iedere gesprek daarover in coalitieverband een persbericht uit. De ideologie en de dogmatiek verdwijnt trouwens snel als mensen individueel met deze concrete gevallen worden geconfron teerd. Dan is in veel gevallen een weloverwogen standpunt heel goed mogelijk." In het algemeen probeert Voor hoeve, zo zegt hij, te handelen naar het Chinese gezegde: 'Reduceer de grote problemen tot kleine, en los de kleine problemen op'. Hij wil, anders gezegd, de coalitiegenoot CDA niet onnodig tegen het hoofd stoten in kwesties die déór gevoelig liggen. Het kabinet Lubbets(-De Korte) heeft in de ogen van Voorhoeve, mede door deze opstelling, de 'vuur doop' van het eerste jaar goed door staan. „We waren voorbereid op een moeilijke periode, maar het kabinet is desondanks het eerste jaar goed doorgekomen. Er is zicht op een sta biel kabinetsbeleid en een dito eco nomisch beleid. Dat moet de maat schappij tot tevredenheid stemmen. De werkloosheid zal zich daardoor ook gunstiger ontwikkelen, niet dat daar concreet iets van te zeggen is. Maar ik verwacht een iets grotere daling dan de voorspelde daling met 30.000 in 1988. Want de stimulans van de belastingverlaging is nog niet meegerekend. Economie lijkt uitslui tend om cijfers te gaan, maar het gaat om mensen die reageren op het sociaal-economisch klimaat". Het optimisme van Voorhoeve I richt zich ook op de steeds meer be sproken vergrijzing van de samenle ving. Zo'n vaart zal het allemaal niet lopen, vermoedt Voorhoeve die wijst op de voordelen van een maatschap pij waarin de mens steeds ouder wordt. „Je moet je natuurlijk wel aanpassen aan de zich wijzigende omstandigheden. Het pensioen moet je flexibeler maken, een omgekeerde vut dus. Je moet regelen dat mensen bijvoorbeeld na hun 65-ste nog een baan kunnen hebben die ze bijvoor beeld langzaam afbouwen. Pensione- ring op maat, noemen we dat". In de WD-fractie traden het al-1 gelopen jaar minder fricties op dan de jaren daarvoor. Maar toch. „Er waren enkele kleinigheden. Maar niets structureels. In de publiciteit kwamen wat zaken aan de orde, Maar er is geen sprake van spreek verboden die ik zou hebben opgelegd I over bijvoorbeeld samenwerking met de PvdA. Zo dom ben ik niet. Ik weet heus wel dat spreekverboden niet werken, eerder tegenoverge steld. Wel heb ik in de fractie ge vraagd om met het oog op de samen-1 werking met het CDA minder hard te roepen over gewenste samenwer king met de PvdA. Voor mij is dat niet aan de orde. Het CDA is meest geschikte partner voor ons. I Nu. Of dat na 1990 nog zo is hangt af van de nieuwe verkiezingsprogram ma's van WD, CDA en PvdA en de uitslag van de verkiezingen". Voorhoeve vindt dat de WD de aandacht op het program moet rich ten en niet op de kop die in 1990 op de I affiches moet. Zijn eigen populariteit I deert hem niet zo. Uit een recente] poll bleek dat Neelie Smit-Kroes veruit de populairste WD'er is, ver achter CDA en PvdA-kopstukken Het verontrust Voorhoeve aller-1 minst. De stokkende populariteit heeft niets te maken met het twee-1 ansschap dat de WD leidt, zo 1 oorhoeve geduldig uit'. „Uiteinde-1 lijk zijn de kiezers niet geïnteres seerd in wie beleid maakt, maar of dat beleid goed is". Om dan toch ein delijk iets leuks én onwetenschappe-1 lijks te zeggen: „Rudolf en ik waren volgens die poll samen nét zo popu- lair als Lubbers". jffl V< Door Mathieu Kothuis VIJFENTWINTIG JAAR na de overdracht van het gebied aan Indonesië con centreren de grootste pro blemen van Irian Jaya zich rondom de transmi gratieprojecten. In het kader van de Indone sische transmigratiepolitiek, bedoeld om de overbevolkte eilanden (vooral Java en Bali) in de archipel te ontlasten, zijn alleen al sinds '84 137.000 gezinnen overgebracht naar het dunbevolkte Irian Jaya. Voor '89 moeten daar rond 600.000 nieuwkomers zijn ge huisvest. Door die enorme toevloed van nieuwkomers dreigen de 1,2 miljoen Papua's een minderheid in eigen land te worden. In '79 wordt Irian Jaya door de Indonesische regering aan gewezen als belangrijkste mi gratieregio in de archipel. In '85 vormen de migranten in Irian Jaya naar schatting al 25 procent van de totale be volking. De eerste stroom migranten komt spontaan op gang na de overdracht van Irian Jaya aan Indonesië in mei '63. Uit Zuid-Celebes en de Molukken trekken duizenden families naar Irian Jaya op zoek naar een beter bestaan. De spanningen tussen de migranten en de lokale bevol king ontstaan met name door het feit dat de transmigratie- projecten alleen mogelijk zijn als de Papua's hun landbouw grond afstaan. Dat gebeurt onder dwang van de Indone sische autoriteiten. Voor het verlies van de sa- go-bomen (sago is de belang rijkste voedselbron in Irian Jaya) en hun jachtgebieden krijgen de Papua's geen ver goeding. In het noordelijke grensgebied met Papua Nieuw Guinea wordt de be volking voor de keus gesteld, öf zich in de nieuwe transmi gratienederzetting vestigen, óf hun eigen dorpen te omhei nen. Een en ander heeft ook te maken met het feit dat de Or- ganisasi Papua Merdeka (OPM, de verzetsorganisatie voor een vrij Papua) in die streek erg actief is. Voor heel Irian Jaya streeft de overheid ernaar per jaar 13.000 Papua- families in nieuwe nederzet tingen onder te brengen. De gevolgen voor de Pa pua's zijn rampzalig. Ze voe len zich door de transmigra tieprojecten verdreven. Etni sche spanningen en gevechten nemen toe. Diepgaande con tacten tussen de Papua's en de (Javaanse) migranten bestaan nauwelijks. Overigens zijn ook de mi granten niet altijd tevreden. Beloften over het bezit van eigen grond óf de nieuwe huisvesting in Irian Jaya worden lang niet altijd ge stand gedaan. In het migra tiedistrict Merauke is de grond voor een flink deel ver zuurd, waardoor landbouw door migranten onmogelijk is geworden. De transmigratiepolitiek is een 'hoeksteen' van het vierde vijfjarenplan (1984-1989) van Indonesië. Tijdens de IGGI- conferentie in '84 in Den Haag (de IGGI is een groep donor landen met als doel steun te verlenen bij ontwikkelings projecten in Indonesië), ver klaart oud-minister Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) dat de transmigratie- projecten in Indonesië 'abso luut noodzakelijk zijn' in de oplossing van de overbevol king op Java en Bali. Ze on derkent wel dat de transmi gratie 'uitvoerige discussie verdient'. Op aandrang van de Tweede Kamer is de commis sie-Bos (genaamd naar de topambtenaar drs. J. Bos) op pad gestuurd om de transmi gratie op Irian Jaya te bestu deren. En de kritiek van die commissie was niet mis. Zo zou de keuze van de lokaties voor de nieuwkomers, op on geschikte, onvruchtbare grond, niet zorgvuldig zijn ge schied. De migranten kunnen hun produkten bovendien niet kwijt omdat de lokaties te ver van de markten liggen. Ook is de technische kennis van de aannemers die het voorberei dende werk in de migranten- lokaties verrichten te gering. De gevolgen zijn volgens de commissie Bos dat de migran ten een huis aantreffen dat die naam niet of nauwelijks verdient. De grond is slechts gedeeltelijk voor landbouw gereed en de toevoerwegen verkeren in erbarmelijke staat. Voedsel arriveert te laat en in te kleine hoeveelheden, landbouwzaden zijn nauwe lijks aanwezig en scholen en poliklinieken blijken niet te voldoen. De hieruit ontstane trek naar de grote plaatsen op Protesten tegen de IGGI-hulp aan Indonesië in Amster dam tijdens de 28ste conferentie in 1985. De man, tweede van links, draagt een originele Papua-hoofdtooi. - fotoanp Bij het maken van deze serie zijn de volgende bronnen geraad pleegd: 'Indonesia's Secret War' door Robin Osborne; 'De mariniers- kant van het verhaal' door G. de Roos; Keesings Historisch Ar chief; ANP; Komitee Indonesië; 'Tegels lichten' door Henk Hof land; 'Handel en wandel' door Paul Rijken; 'Nieuw Guinea als schakel tussen Nederland en Indonesië' door prof. mr. F. Duijn- stee; 'Soekarno en de strijd om Indonesië's onafhankelijkheid' door Bernhard Dahm; 'Luns: Ik herinner mij' door Michel van der Plas; 'Nederlands laatste bastion, de Oost' door Chris van Estrik; 'De Nieuw-Guineakwestie' door dr. P. de Geus; 'Ons laatste oorlogje' door John Jansen van Galen. Irian Jaya heeft, aldus de commissie-Bos, al geleid tot 'ontwrichtende sociale effec ten'. In april '86 belooft ex-mi nister Schoo (Ontwikkelings samenwerking) Indonesië echter weer met een gerust hart bij de IGGI-landen te zullen pleiten voor uitbrei ding van de internationale steun aan de transmigratie. Volgens berichten in de Ja karta Post is minister Schoo tijdens haar voorbereidings- reis voor de IGGI-conferentie diep onder de indruk geraakt van de resultaten van het In donesische transmigratiepro gramma. Internationaal nemen de protesten tegen de transmi gratie echter sterk toe. Indo nesië wordt er van beschul digd het milieu te verstoren en de Papua's van hun eigen geboortegrond te verdrijven. De Indonesische overheid houdt staande dat zij met haar "vrijwillige' volksver huizingsproject juist het be houd van de bossen, verbete ring van de levensstandaard in de dorpen en een beheerste ontwikkeling van de schaars bewoonde gebieden in de ar chipel of het oog heeft. „We zijn niet zo gek om te denken dat ons project perfect is en dat er geen kritiek mo gelijk is, maar de aanvallen die we te verduren krijgen houden weinig verband met de werkelijkheid", aldus eind vorig jaar minister van volks verhuizing Martono. De mensenrechtenorgani satie Amnesty International heeft het Indonesisch trans- migratiebeleid bestempeld als een 'onmenselijke en uitbui tende oefening in kolonialis me'. Andere critici wijzen erop dat Indonesië er kenne lijk om militaire redenen op uit om moslims te verplaatsen naar het christelijk-georiërr teerde Irian Jaya. In een gezamenlijk rapport beschuldigen de milieu-orga nisatie Friends of the Earth, 'de organisatie van plaatse lijke stammen Survival Inter national, de dissidente Indo nesische groep Tapol (geves tigd in Londen) en het tijd schrift Ecologist Indonesië van 'schending van de men senrechten en vernieling van het milieu'. „Transmigratie zozeer verbonden geraakt me: misdaden tegen de mensheid en het milieu, dat het onbe grijpelijk is dat het project nog altijd steun krijgt van westerse landen", aldus hetj rapport. De Wereldbank heeft zijn bijdrage aan het Indonesisch' transmigratiebeleid (600 mil joen dollar over de laatste tien jaar) verdedigd 'als onont beerlijk voor de toekomst van het op vier na dichtstbevolkte) land ter wereld'. Overigens heeft de trans migratie in Irian Jaya ook in Indonesië zelf protesten opgH roepen. Een groep onderzoe kers van de Gajah Mada-unn versiteit in Jogjakarta, onde'J leiding van professor byarto, waarschuwde er vork jaar voor dat een toevloed van Javanen taalproblemen opleveren en sociale onrust teweeg zal brengen onder h' oorspronkelijke melanesisch'| bevolking. (Dit wat da laatate aflevering vanjjjl eerie. De vorige verschenen In "l\ Stem van 15, IS, 19, 20, 21, 22, 26,27 en 28 augustus) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De grot werkloosheid onder de etni sche minderheden wort niet alleen veroorzaakt doe het gebrek aan banen maa vooral door hun achter stand in onderwijs en be roepsopleiding. Ook aan de bemiddeling van arbeidsbureaii's voor de min '200 Daarnaast zoeken nog ee werkkring van minder di werkloos pas bij 20 uur of i uiteenlopende redenen niel markt. Dit zijn enkele voorlopige re sultaten uit onderzoek door hel Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) naar het geregi streerde bestand van werklo zen. Behalve de Leidse stich- AMSTERDAM (ANP) - Het joods Maimonideslyceum te Amsterdam mag Aram Brucker de toegang ontzeg gen totdat de Hoge Raad uitspraak in deze zaak heeft gedaan. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. H. van Breda, vrijdag bepaald in het kort geding dat het schoolbestuur tegen de uit spraak van het gerechtshof had aangespannen. Het hof had de school in juni bevolen de jon gen, die door het bestuur als niet-joods wordt beschouwd, toe te laten op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Volgens de president weegt het belang van de school, om tot de uitspraak van de Hoge Raad gevrijwaard te worden van een noodtoestand van emo tionele aard, zwaarder dan dat van de vader om zijn zoon, die al één schooljaar niet op het ly ceum heeft kunnen doorbren gen, in septemberwel op die school te kunnen plaatsen. DE POLITIEKE toekomst van Cor ber uit. De president van de Filif niet meer in de hand. De signalen van onvrede waren massaal en zo serieus als de afc weest. Stakingen, gevechten lus: motiveerd regeringsleger en als I ging van zeer ernstige aard die niet eerder nadat er veel bloed is i Het is zeer twijfelachtig of pres den geacht om in deze chaos va eind te blijven. Aquino - dat is alt hebben van krachtdadig optreder nationale symbool van verzoenir kunnen teren. Is zij niet de vrouw was geslaagd om dictator Marcos Maar in de politiek is meer noc die voortdurend de vrede predikt, basis van een revolutionair succe fond de bevochten vrijheid eenm 9en genomen worden Dan vraag hooggespannen verwachtingen is Voor de Filipijnse bevolking is heel karig gebleken. De Filipijnen ste landen ter wereld, waar dt j scheef zijn gegroeid. De bezitten kjke manieren de hervormingspl Nadeel voor Aquino is dat zij zei I vao het land behoort. Haar politie om hierop te wijzen, er direct de dat Aquino om die reden weigerl Plannen tot landhervorming. De behoudende krachten op d vooral kwalijk genomen dat zij zie ®n tegenover comunistische en Aquino heeft tot nu toe geweigerc haar voorganger Marcos toe te pa 'fatie van het leger heeft zij eindek de rebellen gaande te houden. Vooral haar eeuwige rivaal, de once Enrile, heeft haar steeds ve hoeg optrad tegen het communis Jhag dan ook geen toeval heten d< 9|n9 ooit naaste medewerker wa was diezelfde kolonel Honasan de voiutie van de Volksmacht', de val hgd. Corazon Aquino is op een bes carrière beland. Zij zal zich serie schikt is om het slopende beroep Jisch probleemland als de Filipijne an haar kwaliteiten overtuigd te zi veroorloven om de problemen ha ach,i9 moeten handelen. De I angt al boven de Filipijnen.

de Stem | 1987 | | pagina 2