ZEELAND like Gij e d'al genoegt gekeken! Mannen onder elkaar Pretpark Vochtig Zeeuwse Babbels Op voorsprong houdelijke enst EN GOES "pnee veut de Seém^a Oproepkinderen Horen of begrijpen PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN DE STEM VAN ZEEI AND 5 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 rijven bv L T6 srne zaken van de provin- oor een eden worden verricht van en 16.45 tot 20.00 uur. dienst, zoals het toezicht <zaamheden, het begelei- aakdienst; 3hoonmaakbedrijf zijn af- ilsbezetting en de werk- jke schoonmaakdienst bij aat die: leden; iters/ers kan omgaan; gebied van bedrijfsmatig ervaring. Op basis van arisschalen gehanteerd: :ijdfunctie, uitgaande van 1 vrouwen en mannen bij k uitgenodigd te sollicite- bij de selectie betrokken, t hoofd algemene dienst, :it te zijn van de chef van iciale griffie van Zeeland, irg, tel. 01180-31011 iraktisch. Dat zijn de ken- erde opleidingen. Duizen- Je mogelijkheid om in het KMAN BLUSLEIDINGEN KMAN KABELWERKEN sn en aanmeldingsformu- iterbouw d-Holland en Zeeland Jphen a.d. Rijn ïatig plaats voor: op zondagmiddag neen middag vrij. 123 jaar havo of meao Ge weet dank ier nooit geen naomen noem dus ik za't nou ook nie doen. Ge zout'm ammel kennen weette! Ik doent echt nie, ik ouw mijn fasoen, maor omdat't beestjen toch nen naom moet en, noemt'm dan Frans voor mijn part, en dattij vee gierug ws da weet'ook, daor maok'k'm nou nie zo bots mee zwart IJ kwam van ze leven 's bij nen tandars en ij aoldegen uit zijnen zak en partaiken gebitten aon 't touwken. IJ lee ze neer op zijn gemakt en ij zee: „Dokter, maokt daor 's e schoon gebitsjen van voor mij Daor gaoj' nie slecht mee zijn: ge krijg eel de winter ouw petetten voor niks gij." Wa zedde? Jao 't was nen boer da kank ook nie elpen vaneigen. Van waor? Neenee, da ze'k daor'm nie; att'r op aon kom kank ook zwijgen en agge gij da nou ook doe dan kan kik wijjer mee mijn veraol, want ij aolden nogal 's toeren uit zille, maor niè dank z'ier ammel opaol. Allenug da van dienen bril! Zijn ogen gingen achteruit, ij zagtij ost niks meer. Nou lutsten ij bij den brillemasjan al 's nen keer naor de prijs van zo'n deenk. Om achterover te vallen zovee geld: onderde guldes alleen voor de glaozen, dan aoitij de tremen nog nie meegeteld. Daor begostij nie aon! Maor niks zien, da's ook wa zulde zeggen. De Disso maor da d"oefdegen Frans ook al niemer uit te leggen. Nou aotij wel nen troef achter d'and: zijn vaoder die weunden bij im op 't of, mee die zijnen bril kostij eel goe zien dus da trof. Nou gingen zijn ogen ard achteruit en zijn vaoder vansgelijken, maor 't ging nie gelijk op en den ouweneer wou toch ook nog wel 's kijken. 't Zagt'r alt maor meer naor uit dattij toch nog voor die kosten zou kommen te staon en voor oe lank messchien maor? Mee nen ouwen mens kant ommerst eel gauw gaon! IJ mostij mee zijn vaoder tot 'n akkoord zien te geraoken, maor veneigen liefst zo dattij geen onkosten meer oefden te maoken. „Zoude nou overdag dienen bril maor 's nie aon mij geven? Dan krijd'm gij snachs, gij e trouwest toch al genoegt gekeken in ouw leven!" ülflï 8} HET WAS voor het zwembad in Kloosterzande een bar slecht seizoen. Wethouder P. Mangnus had deze week tijdens de raadsvergadering de cijfers nog wel niet beschikbaar maar hij kon al concluderen dat het resultaat 'belabberd' zal zijn. „We mogen ons gelukkig prijzen dat we nu met oproepkrach ten werken", zag de wethouder toch nog een lichtpuntje. „Die hebben we niet al teveel moeten oproepen, dus hebben we die ook niet moeten betalen". „Om de kosten te drukken zullen we in de toekomst misschien niet alleen oproepkrachten moeten hebben voor de cassières", verzuchtte burgemeester A. Kes- sen, „maar ook oproepkinderen om te komen zwemmen". ZEELAND eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten HET SCHIJNT de gemeentebestuurders en betrokken boeren in Hontenisse maar niet te lukken om een windmolen te be zichtigen. Twee keer werd een datum geprikt voor een bezoek aan het windmolenpark in Petten, maar telkens kwam er een kink in de kabel. Eerst was de molen die de Hontenissenaren wel eens aan het werk wilden zien nog niet af. De tweede keer moest degene die het gezelschap zou rondleiden zonodig op vakantie. Voor burgemeester Kessen de vervelende taak om iedereen af te bellen dat het weer maar eens niet doorging. Nu is er voor begin september opnieuw een datum geprikt voor een bezoek aan het windmolenpark. „Dit keer", aldus Kessen tijdens de voorbije raadsvergadering, „gaat het reisje onher roepelijk door, heb ik gezegd. Al moeten we naar een pret park". VAKANTIE IN Zeeland. Om het kwartier had pa al de hele ochtend met norse blik zijn hoofd buiten het tentdoek gesto ken. De grijze regenwolken voorspelden vandaag alweer niet echt een zonnig stranddagje. Erop uit dus. Vrouw en kroost in de auto en eens lekker het Zeeuwsvlaamse land gaan verken nen. Al rijdend via allerlei binnenweggetjes viel het zoonlief van een jaar of acht op dat de tocht voortdurend over dijken voerde. „Waarom liggen hier eigenlijk al die dijken?", klonk op een gegeven moment de onvermijdelijke vraag. Pa veerde op achter het stuur. Het was tijd voor een stukje opvoeding. „Dat", zo stak hij van wal, „zijn vroeger allemaal zeedijken geweest. Als er meer grond moest zijn sloten de mensen met een nieuwe dijk een stuk zee af, pompten het water eruit en hadden zo weer een nieuwe polder erbij. Al dit land", zette hij met een brede armzwaai zijn betoog kracht bij, „is vroeger al lemaal water geweest". „Oooooch", klonk het begrijpend vanaf de achterbank, „daarom is het hier zo vochtig Leden van showband Axel roeren trom Passend cadeau voor bibliotheekvoorzitter? Een boekenbon. Hinderlijk, zo'n hinderwetvergunning. Het havenschap Terneuzen geeft korting in Engelharde munt Behalve trommels nu ook tam-tam in showband. Slechts weinigen aarden in Aardenburg Suikerwerkbaron Verduijn heeft zijn laatstje oortje ver snoept Boek nu uw overlevingstocht in Graauw Van Eeuven Na medische hulp moet Sluiskil het straks ook zonder geeste lijke bijstand doen DE MENSEN op de publieke tribune tijdens de Hulster raads vergaderingen moeten van het vasthoudende soort zija Zon der uitzondering wordt iedere vergadering van de Hulster vroede vaderen een zit van minstens een uurtje of vier. Als iedereen de discussies dan nog kon volgen, maar dat is volgens mevrouw E. Hageman (CDA) niet het geval. Deze week vroeg ze tijdens de raadsvergadering of er nu eindelijk eens iets kan worden gedaan aan de kwaliteit van de geluidsinstallatie. Burgemeester F. Jacobs zei de kwestie te zullen bekijken. „Maar", meende hij, „er is natuurlijk wel een verschil tussen horen wat er gezegd wordt en begrijpen wat er gezegd wordt". De burgervader liet in het midden of hij daarmee het intelli gentiepeil van de publieke tribune bedoelde, of de (onduide lijkheid van de betogen van de raadsleden. IN BELGIE zie je het nog vaak. Zwetende moekes die zwemelen in eikaars armen onder het gekweel van Eddy Wally of Wil Tura. Maar ook in de grensstreken komt het re gelmatig voor dat vrouwen eikaars gezelschap op de dansvloer zoeken omdat manlief enkel maar oog heeft voor zijn glas of zijn partner niet kan bijbenen. Schaamtegevoelens passen hier niet. Vrouwvriendelijke vrouwen kan in Vlaanderen. Man nen met mannen, om dezelfde rede nen, komt niet zo vaak voor. Tijdens het countryfeest in het Zand bij Koewacht trotseerden toch twee ro buuste kerels het hoongelach van de omgeving. Ze vielen nauwelijks op. Maar in het verre westen was het toch heel normaal dat 'cowboys' en kel op elkaar waren aangewezen? FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Een marathon lopen vergt een goede voorbereiding. Om de klassieke 42 kilometer en 195 meter succesvol te kun nen overbruggen, moet er re gelmatig getraind worden. Het was voor de ietwat ge zette dertiger uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die zijn zinnen op de marathon van Etten Leur heeft gezet, dan ook geen overbodige luxe zijn normale trainingsarbeid te verlengen met een paar extra duurlopen. Een daarvan, over een afstand van 31 kilo meter, ging vorige week za terdag langs De Braakman. Bij het recreatiepark was de pas nog gezwind. Geen ver val, lekker tempoolje, de ge dachten dwalend langs even tuele successen. Maar de lo per werd plotsklaps wreed gestoord in zijn overpeinzin gen. „Bende gij al aan het lopen?" klonk het ineens. Een wiel renner keek ongelovig om, keek nog eens en reed ver volgens hoofdschuddend ver der. De loper, die bevestigend geantwoord had, in opperste verbazing achterlatend. Vanaf dat moment flitsten er regelmatig wielrenners langs en werd het de loper alras duidelijk. In het recreatie park werd op dat moment een triathlon gehouden. Zwemmen, fietsen en... lopen. De wielrenner zal het een paar kilometer verderop on getwijfeld wel begrepen heb ben. zevendedags adventisten jkrneuzen (Goede Herderkerk): 10 Yifk- H.v. Rijn. Welbiirg (Doopsgezinde kerk): !ïu- ds. L.v.d. Weert i"*1"» ('t Anker): 9.15 u. ds. l*v.d. Weert *°odag 3o augustus Avl?.e,"bur?: 10.30 u. ds. H. Valk. Bierl i- u- v- Meeuwen, Hoek. BnSu ^erist te IJzendijke. dor 9 30 u- ds- R- Nummer- Cadzand: 9.30 u. ds. C. Balk, cen trale dienst Groede: 9.30 u. ds. Berveling (evan. Luth. dienst in Herv. Kerk). Hoek: 10 u. dhr. v. Vliet, Axel. Hontenisse: 10.30 u. ds. R Hartog. Hoofdplaat: 11 u. dienst te IJzen dijke. Hulst: 9 u. ds. R. Hartog (HA). Nieuwvliet: 11 u. dhr. Sinke. Oostburg: 10 u. dhr. W. Jansen (ge- zam. dienst met Geref. in Herv. Kerk). Retranchement: dienst te Cadzand. Sas van Gent: 10.30 u. ds. I. Lode- wijk. Schoondijke: 9.30 u. ds. v.d. Vrie (interk. dienst in Herv. Kerk). St Anna: dienst te Cadzand. Sluis: dienst te Cadzand. Sluiskil: 9 u. ds. I. Lodewijk. Terneuzen (Grote Kerk): 10.30 u. ds. C. de Rooij. (Goede Herderkerk): 10 en 19 u ds. C. Hoogendoorn. (Op- standingskerk)9 u. ds. C. de Rooij Waterlandkerkje: 11 u ds. de Vries. IJzendijke: 9.30 u ds. Meeuse (be- jaardendienst in Emmaus). 11 u. ds. Meeuse (combidienst). Zaamslag: 10 u ds. J.v.d.Hoek, Oostburg. Zuidzande: 9.30 u. dhr. Sinke. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. ds. N. Korenhof, Heemstede. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. ds. J. Juijens. (Opstandingskerk): 10.30 u ds. J. Jurjens. 17 u. ds. E.v.id. Weide, Axel. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. J.v.d. Putte, Vlissingen. Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk (in St. Baafskerk). Breskens: 9.30 en 19 u. dhr. D. de Best, Terneuzen. Oostburg: 10 u. kand. W. Jansen (gezam. dienst in N.H. Kerk). Schoondijke: 9.30 en 14.30 u ds. Q. de Vrie. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Krui- zinga. CHRISTELIJKE MEERDE KERK GEREFOR- NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- na: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath. H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zat 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11.15 u. en 19 u. Lieve Vrou- wekerk, Singel: zat. 19 en zond. 10 Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat 17 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat 17 u. zond. 9.00 u. Lams waarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 18.30 u. Sluiskil - St. An toni us. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 a Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 8.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. H.v. Leemput, Heikant, tel. 01140-12319. of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (de Kandelaar): 10 u. dhr. Wisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Post- ma. LEGER DES IIE1LS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst 17 u. evang. di^hst Nieuw lied van het droevige feit, voorgevallen in de nacht van 30 op 31 augustus 1893 op de Marolleput onder Oostburg, waarbij drie vrouwen meedogenloos om het leven werden gebracht. Komt vrienden ivie er nog zijn in leven, Aanhoort er toch eens deez' droevige klacht, Welk vreeselijk feit er hier is misdreven, Drie vrouwen zoo wreed om het leven gebracht. O God, wie heeft het ooit gehoord! Er lagen daar drie menschen vermoord. En dan nog, wie schrikt er niet van, Ja 't was zelfs de vrouw van haar eigen man. Machiel Lampier is dezen dader, Die wij hier schetsen in ons lied. Hoe bloedt hier ons hart en ader Voor al wata hier ons oog aanziet. O moordenaar, wat hadden zij misdaan, Dat gij alzoo te werk moest gaan? Hadt gij er liever alzoo maar gevlucht, Dan hadt gij in geen gevangenis gezucht. Toen het nachtelijk uur was ingetreden, Toen is hij in stilte Tiaar huis gegaan, Na alle omwegen te hebben doorsneden, Klopte hij nu zijn huisje aan. De jongste der drie deed open terstond, Maar hij sloeg haar neder op den grond, Met een eegdetand in zijn hand Heeft hij ze zoo vreeselijk aangerand. Toen is hij naar zijn vrouw gevlogen, En randde haar ook dadelijk aan. Al met een traan in haren oogen Riep zij „ach man wat heb ik misdaan." Maar hij die eenmaal zijn trouw had beloofd Al zijn geweten dat was er verdoofd. En ook een slag, daar viel zij terstond Hoewel niet dood, als in zwijm op den grond. De oude vrouw, die was al gaan vluchten, Wat zij riep om hulp, zoo menige keer, Maar niets hielp al haar klachten en zuchten; Hij velde haar ook aanstonds neer. Daar lag zij, in haar bloed versmoord, Eenzaam aan den dijk vermoord! Daar lag zijn, vreeselijk afgemaakt. Eenzaam, verlaten en schier naakt. Toen is hij weder naar huis getogen En trof zijn vrouw nog levend daaraan. Daar zat zij in smart en pijnen gebogen En in haar oog zoo menige traan. Zij sprak: „Ach man, wat een ellend." „Hier zit ik thans halfin mijn bloed gewend." Zij riep acht God erbarm U mij! Laat Gij mij hier zoo in druk en in lij? Maar niets mocht al haar klagen thans baten, Want zijn hart was zoo verhard. Zij moesten hier hun leven laten, Onder zulke wreede smart. O Gij God, die alles ziet! Wat een ellend, wat een verdriet. Dat er daar op dat kleine gehucht, Zoo menige ziel tot U heeft gezzucht. Toen heeft hij de kist ook opengebroken NAm al het geld dat er nog was. Wie voelt er hier zijn bloed niet koken, Voor dien moordenaar op dit pas? Toen is hij weder naar 't Hof gegaan Is er op tijd weder opgestaan. Heeft het ook dadelijk aan de meid verhaald, En heeft haar toen op goud onthaald.... Toen heeft zij dat alles zorgvuldig verborgen. Dacht bij haarzelf: niemand weet daarvan. Maar reeds al denzelfden morgen Was hij een gevangen man. Toen heeft hij alles hardnekkig ontkend. Hij Tvas er geen oordeel van deze ellend. Maar al loopt er de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt haar wel. Nu zult ge moordenaar moeten zuchten, Zeker wel voor Uw leven lang. Waarom zijt ge niet zonder dit gaan vluchten, Nu moet gij zuchten al in het gevang. Daar zit gij thans nu voor Uw straf, tot Uw einde, tot aan 't graf, Om dan ook eens op te gaan En voor Gods aangezicht te staan. Gedicht van W. J.N. Jz. 4 Vegam

de Stem | 1987 | | pagina 23