Nelli Cooman zwicht voor KNAU FAVORIET WEST-DUITSLAND VOOR RUST VERSLAGEN Hermans als enige in stayersfinale Honderd procent voor Van der Wal Freek de Jonge begeleidt Ajax- fans naar PSY SPORT VIER K Politie houdt nog meer voetbal vandalen aan Wereldrecord voor Hongaren DE STEM SPORT 2 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 T26 MOSKOU - Voor de Nederlandse hockeyers wordt de Sovjetunie wellicht toch nog 'Droom land'. Na de nachtmerrie tegen Engeland werd gisteren de halve finale tegen de torenhoge favo riet West-Duitsland een sprookje. Molesteren Reserve-doelman met koorts op de bank Raymakers helpt Nederland aan vierde plaats NIEUWSOVERZICHT Knappe prestatie Patrick Tolhoek Greg LeMond in profkoers Veenendaal Europees record voor Woithe Ashford trekt zich terug voor WK atletiek LAAF bevestigt: geen wereldrecord Busch DE STEM SP HULST - Beladen rr en B-junioren van ging RKHAV terug pioenschappen in Zie Door Wil Kester ROME - Zonder rellen lijkt de Nederlandse atletiekwe- reld niet te kunnen. Een dag voor het begin van de we reldkampioenschappen in Rome barstte de zoveelste bom. En het scheelde maar een haartje of Nelli Cooman zou vanmorgen niet zijn gestart in de series van de 100 meter sprint. De atletiekbond wilde haar namelijk een startverbod op leggen, wanneer de Neder landse sprinttroef zich gister avond niet in het atletendorp zou melden. Te elfder ure zwichtte de atlete voor dat ulti matum, en arriveerde in het at- letenhotel. Cooman bereidde zich de af gelopen week samen met haar trainer Henk Kraayenhof en de midden-afstandsloper Rob Druppers op een eigen adres in Rome voor op het WK. Volgens Kraayenhof was dat de beste manier om een rustige sfeer rond beide atleten te scheppen. Het was de bedoeling dat Nelli Cooman zich zaterdagmorgen vanuit haar appartement in het Olympisch Stadion zou melden voor haar serie. De atletiekbond wenste ech ter voor haar vedette geen uit zondering te maken en stelde Cooman c.s. een ultimatum: „Vrijdagavond in het atleten- dorp of anders niet starten". Trainingscoördinator Arie Kauffman: „Regel is regel. Al onze atleten dienen zich in het dorp te huisvesten. Bovendien wisten we helemaal niet waar Nelli uithing. We zijn al drie maanden lang bezig om tot een afspraak voor Rome te komen, maar steeds wist zij niet hoe of wat". Henk Kraayenhof spreekt dat tegen: „Bij de bond was nooit iemand bereikbaar, altijd was iemand op vakantie. Trou wens, het hotel waarin de atle ten hier zijn gehuisvest is erg slecht. Een schandaal. Zachte bedden, slecht eten, lange wachttijden, alles wordt je te gen gemaakt. Dan kun je toch veel beter ergens rustig in een appartement zitten. De bond echter is niet soepel, denkt nooit aan de atleten. Het inte resseert ze gewoon niet of er iemand wel of niet loopt. Maar goed, we zijn gezwicht. Want Nelli wil per se starten. Maar ze is wel heel boos, ik denk trouwens dat ze daardoor har der loopt". Nederland bereikt finale Door Ton van Esch Oranje ging weliswaar na de rust door een hel, maar doorstond het 'beleg van Moskou' met succes (2-1) en ver lengde zijn zittingsperiode als regerend Europees kam pioen met minstens twee dagen. Wat Nederland morgen in de eindstrijd tegen Engeland bo ven het hoofd hangt, werd gis teren volledig naar de achter grond gedrongen. Met volle teugen inhaleerden de hoc keyers het succes, het belang rijkste in de periode-Jorritsma. Terwijl die zijn pupillen aan de borst drukte, knuppelden de Westduitsers woedend met hun sticks de onschuldige grasmat. Sommigen wilden zelfs de scheidsrechter Sakaida moles teren. Meer nog dan de Neder landers had de Japanner de Duitsers getergd met beslissin gen die voornamelijk Neder land ten voordeel waren. Desondanks waren de ver wijten aan het verkeerde adres gericht. De Duitsers betaalden gewoon het dik verdiende loon voor hun hoogmoed. Een half uur lang wekte West-Duits- land de indruk dat Nederland eenzelfde zacht eitje was als de landen die in de groepswed strijden werden opgepeuzeld. Met hun haast spreekwoorde lijke arrogantie boden de Duit sers aan Nederland de ruimte om te hockeyen. Waar Enge land twee dagen terug Neder land meteen in de armklem nam, vierde West-Duitsland de teugels. Toen zij tot inkeer kwamen was het onheil al geschied en leidde Nederland met 2-0. Op vallend en verheugend genoeg gingen dit keer de jongeren voor in de strijd. Terwijl in de achterhoede Maurits Crucq spotte met de reputatie van toernooi-topscorer Stefan Blö- cher (tot nu goed voor negen goals) maakte op het midden veld Marc Delissen met crea tief spel de meeste openingen en liepen op te vleugels Van den Honert en Parlevliet elk op hun eigen wijze weg van hun bewakers Metz en Hanel. Van den Honert met gewaagde dribbels, Parlevliet met grote passen. Een lichte knieblessure verhinderde Parlevliet dan wel uit te lopen bij de Duitse corner maar niet om de kleine Hanel voorbij te flitsen. De voortdurende dreiging ontlaadde zich aan het slot van de eerste helft in twee Neder landse explosies. Acht minuten voor de rust en bij de derde strafcomer overrompelde Bo velander de Duitse doelman Schliemann met een push waar deze een schot verwachtte. „De video-beelden van het toernooi om de Champion Trophy in Amstelveen hadden beves tigd dat de Duitser erg snel gaat liggen. Dan is een push over hem heen het geëi gende wapen om hem te kloppen", meldde Jorritsma over die geslaagde zet. Drie minuten voor de rust ging de weifelende Hanel in de fout bij een hoge pass van Tom van 't Hek. Onder druk gezet door Parlevliet miste de Duitsers in eerste instan tie de bal om vervolgens naar het midden te spelen waar Theodor Doyer zich geen moment bedacht. Met een droge knal scoorde de Bloemendaler voor het eerst sinds 5 augustus 1984 toen hij op het Olympisch toer nooi te Los Angeles tegen Kenia het net vond; 2-0. In de tweede helft kwam Ne derland onder een enorme druk te staan. Verder dan één tegen treffer van Reek kwamen de Westduitsers niet. In de zinde rende slotfase gooiden de win naars van de laatste twee toer nooien om de Champions Tr ophy alles op de aanval. De Ne derlandse verdediging bleef echter op miraculeuze wijze overeind. De Westduitse bondscoach vond het na rust tijd met vier spitsen de rollen om te keren. Kleiter zette Thomas Brink- MOSKOU (ANP) - Het was maar goed, dat Frank Leistra in het heftige duel met de Westduitsers niet geblesseerd raakte. Reserve-doelman Ro nald Jansen was dan nauwe lijks in staat geweest de plaats in het doel over te nemen. De keeper van Oranje Zwart was getroffen door een griepaanval en zat - dik ingepakt - met 39 graden koorts op de bank. mann in voor diens broer Dirk. Dat had direct tot gevolg, dat de aanstormende aanvallen via Reck, Dopp (die met 263 inter lands een nieuw Westduits re cord vestigde), Brinkmann en de soms ook ver terugzakkende Blöcher de Nederlandse defen sie overwerk bezorgden. Toen Reek er in de 47-ste minuut 2-1 van maakte na slecht opletten van Oranje bij een lange cor ner, hij joeg de bal hard en hoog langs de weer zeer goed optredende doelman Leistra, pakten zich donkere wolken samen. Niet alleen boven het met drieduizend toeschouwers bezette Dinamo-stadion, maar ook boven de Oranje-elf. De druk werd steeds groter en het was de vraag, wanneer Ne derland zou bezwijken. Maar gelukkig bleek met name Brinkmann slecht op schot. En telkens was er ook weer op het laatste moment een Neder landse stick tussen de West duitse acties. Crucq: „Op het laatst was het haast niet meer bij te benen. Maar de Duitsers haalden zichzelf ook steeds uit het spel door op die Japanse scheidsrechter te blijven schel den. Dat hadden ze beter niet kunnen doen". Wanhopig probeerden de Westduitsers nog van alles om tenminste een verlenging te forceren. Ook twee strafcor- ners in de slotfase leverden echter geen treffers meer op, omdat kanon Fischer te haastig richtte. Zelfs had het in de laat ste minuut nog 3-1 voor Neder land kunnen worden, als Doyer een snelle uitval via Diepeveen en Parlevliet op de juiste wijze had afgerond. Dat zou echter te veel van het goede zijn ge weest. Coach Jorritsma na afloop „Iedereen had ons al afgeschre ven. Donderdag hadden we een moedgevend telegram ontvan gen van chef de mission Wim Cornelis. Hij zei, dat het nu pas zou beginnen. En we hebben kunnen zien, welke mogelijk heden onze ploeg inderdaad toch nog heeft. Dit geeft een ge weldige kick. En reken maar, dat we zondag in de finale te gen de Engelsen uit zijn op re vanche". NEDERLAND - WEST-DUITS LAND 2-1 (2-0) - 29. Bovelander (strafcomer) 1-0, 32. Doyer 2-0, 47. Reek 2-1. Scheidsrechters: Vigier (Fra) en Sakaida (Jap), toeschou wers: 3000. Nederland: Leistra; Klaassen; Kooyman, Crucq, Bovelander; Mare Delissen, Van 't Hek, Diepe veen; Parlevliet, Doyer en Van den Honert. West-Duitsland: Schlie mann; Fischer; Metz, Fried, Hanel; Dirk Brinkmann (Thomas Brink mann), Schmidt-Opper, Keiler; Reek (59. Hilgers), Blöcher en Dopp. Andere kruisfinale: Engeland - Sovjet-Unie 2-0 (1-0) - Doelpunten Engeland: Sherwani en Potter. Verliezersgroep, vijfde tot en met achtste plaats: Spanje - Polen 0-2 (0-0) - Doelpun ten Polen: Michalak en Zoltowski. Ierland - Schotland 3-2 - Doelpun ten Ierland: Morris (2) en Kir- kwood. Doelpunten Schotland: Leiper en Cowan. Negende tot en met de twaalfde plsflts* Italië - Wales 2-1 (1-0) - Doelpun ten Italië: Giuliani (2). Doelpunt Wales: Moulton. België - Frankrijk - 4-4 n.v. (3-3), België w.n.s. - Doelpunten België: Gucassof (2x), Dewever en Van den Benden. Doelpunten Frankrijk: Chirez, Pareyt, L;,igre en Dela- venne Floris Jan Bovelander (rechts) brengt Nederland op 1-0 uit een slim genomen strafcomer. Doelman Schliemann is kans loos. Links van Bovelander Hendrik Jan kooyman. - fotoanp WENEN (ANP) - Mathieu Hermans zal als enige Ne derlander de stayersfinale van de professionals rijden. De poging van René Kos om vrijdag in de tweede serie ook door te dringen tot de beste acht, uit een veld van veertien, strandde op on macht. De Noordhollander leek na een fel en vroeg gevecht tussen Clark en Tourné te kunnen profiteren, maar Clark kwam na een rustpauze met gemak terug en Kos reikte daarna nimmer verder dan de vijfde plaats. Zijn poging terug te ko men in de laatste kilometers onderstreepte slechts zijn on vermogen, dat tenslotte leidde tot opgave vijf kilometer voor het einde. Tourné, vorig jaar tweede in het wereldkam pioenschap haalde ook de eind strijd niet, waardoor zowel goud (Vicino) en zilver van het vorige wereldkampioenschap buiten de finale bleven. UITSLAGEN: PROFESSIONALS Stayers, tweede serie (50 km): 1. Max Hürzeler (Zwi, gangmaker Luginbühl) 43 minuten 58,15 secon den, 2. Giovanni Renosto (Ita, Cor- radin), 3. Danny Clark (Aus, Igl), 4. Walter Brugna (Ita, Fratarcangel- li), 5. Stan Tourné (Bel, Debakker) op één ronde, 6. Harry Schmitz (WD1, Durst) op zes ronden. René Kos (Ned, Walrave) staakte de strijd na 45 km. In de finale van de stayers rijden: Hürzeler en Steiger (Zwi), Renosto, Brugna en Binco- letto (Ita), Clark (Aus), Hermans (Ned) en Betz (WD1). Keirin, herkansingsritten: eerste serie: 1. Claudio Golinelli (Ita) laatste 200 meter in 11,25 seconden, 2. Max Rainsford (Aus), 3. Efrain Dominguez (Col), 4. Philippe Boyer (Fra), 5. Theo Smit (Ned), 6. Gert Frank (Den). Tweede serie: 1. Pa trick Da Rocha (Fra) 11,18, 2. Mark Whitehead (VSt), 3. Michael Mar- cussen (Den), 4. Antonio Lecuona (Spa), 5. Stephen Pate (Aus). Fina le: 1. Harumi Honda (Jap), laatste 200 meter in 11,06 seconden, 2. Claudio Golinelli (Ita), 3. Shigenori Inoue (Jap), 4. Michel Vaarten (Bel), 5. Urs Freuler (Zwi). Octavio Dazzan (Ita), Patrick Da Rocha (Fra) en Dieter Giebken (WD1) kwamen ten val. DAMES Achtervolging (3000 meter), halve finales: Jeannie Longo (Fra) 3.45,72 - Tea Viksted-Nyman (Fin) 3.47,90; Rebecca Twigg-Whitehead (VSt) 3.46,78 - Mindee Mayfield (VSt) 3.49,55. Finale: Rebecca Twigg- Whitehead (VSt) 3.41,14 - Jeannie Longo (Fra) 3.44,00. Om de derde plaats: Mindee Mayfield (VSt) 3.47,92 - Tea Vikstedt-Nyman (Fin) 3.49,31. AMATEURS Ploegachtervolging (4000 m), kwartfinales: Oost-Duitsland (Meier, Wolf, Hennig, Blochwitz) 4.11,71 - Frankrijk (Lino, Dagorne, Potie, Pasgrimaud) 4.14,62; West- Duitsland (Alber, Günther, Dürst, Kaufmann) 4.13,30 - Italië (Gordi- ni, Brunelli, Grisandi, Trezzi) 4.16,36; Tsjecho-Slowakije (Buchta, Junec, Kundera, Soukup) 4.13,32 - Verenigde Staten (Nitz, Brinton, Letteri, Sundquist) 4.21,73; Sovjet- Unie (Oemaras, Manakov, Kmeli- nin en Krasnov) 4.11,68 - Denemar ken (Dan Frost, Ken Frost, Clau sen, Olsen) 4.16,58. In de halve fina les rijden Oost-Duitsland - West- Duistland, Tsjecho-Slowakije - Sovjet-Unie. Sprint, halve finales: Lutz Hesslich (OD1) wint in twee ritten van Ralf- Gudo Kuschy (OD1), tijd over de laatste 200 meter 11,09 en 20,90; Mi chael Hübner (OD1) wint van Bill Huck (OD1) 10,81 en 10,95. Finale: Lutz Hesslich (OD1) wint in twee ritten van Michael Hübner (OD1) tijd over de laatste 200 meter 10,81 en 10,92. Om de derde plaats: Bill Huck (OD1) wint van Ralf- Gudo Kuschy (OD1) 11,37 en 11,15. Om de vijfde plaats: 1. Gary Nei- wand (Aus) 11,35, 2. Nikolaj Kovtsje (Sov), 3. Vratislav Sustr (Tsj), 4. Mark Gorski (VSt). Stayers, finale (50 km): 1. Mario Gentili (Ita, gangmaker Corradin) 42.29,81, gemiddelde snelheid 70,793 km/uur, 2. Vincenzo Colamartino (Ita, Fratarcangeli) op 1 seconde, 3. Roland Koningshof er (Oos, Igl) op 2 seconden, 4. Andrea Bellati (Zwi, Luginbühl) op 1 ronde, 5. Roland Renn (WD1, Dippel) op 2 ronden, 6. Aleksandr Romanov (Sov, Tsjopin) op vier ronden. Luigi Bielli (Ita, Grifoni) werd na 37 km uit de strijd genomen wegens onregle mentair rijden, Jan de Nijs (Ned, Walrave) na 42 km wegens te grote achterstand. EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense politie heeft vrijdag nog drie jongens aangehouden die er van worden ver dacht twee weken gele den stenen te hebben gegooid naar een trein met supporters van FC Den Bosch. Een woordvoerder van de politie heeft dit vrijdag meegedeeld. Bij het beko gelen van de trein viel een gewonde. Eerder deze week arresteerde de poli tie al vier andere ver dachten. Volgens de zegsman van de politie maken de zeven verdachten deel uit van een groep PSV-aan- hangers die zich regelma tig schuldig maakt aan provocerend gedrag. Eén van de verdachten heeft ook nog bekend dat hij twee ruiten heeft inge gooid van het PSV sta dion. Door Giel Hendrix SANKT GALLEN - De Ne derlandse ruiterploeg dreigde gistermiddag, tij dens het 19-de EK in het Zwitserse Sankt Gallen, te verdrinken in de modder poel. Toen uiteindelijk de balans werd opgemaakt, bleek echter dat afvaardi ging naar de Olympische Spelen van Seoel volgend jaar, gerechtvaardigd is. In een uiterst bizar verlopen toernooi besliste aan het eind, na welgeteld 204 sprongen over een hindernis, de laatste jump van Piet Raymakers met Jog ger ZB over hindernis 13 over het lot. De Brabander, pas op het laatste moment in de ploeg gekomen in plaats van Marcel Dufour, maakte geen fout en tilde de Nederlandse ploeg zo, geheel onverwacht, over Oos tenrijk en zelfs Duitsland heen naar de vierde plek. Bovendien plaatsten drie van de vier rui ters zich voor de individuele fi nale van zondag: Raymakers als negende, Van der Schans als elfde, en Ehrens als 18de. Meer heeft de equipe van Henk Nooren niet nodig om het NOC te overtuigen. Ook al kon Laar akkers (27de) daaraan geen bij drage leveren. Een gigantische regenbui had gistermorgen het toch al doorweekte parkoers bijna on- der water gezet en in die diepe modder speelden zich de won derlijkste taferelen af. Supe rieur verdedigden de Engelsen hun in 1985 veroverde landen- titel, hield Frankrijk het thuis land van de zilveren medaille af en beleefde met name Duits land een gigantische afgang. Zelfs drievoudig Europees kampioen en titelverdediger Paul Schockemöhle ging in de fout en is kansloos voor mor genmiddag, als de individuele titel op het spel staat. De dolgelukkige Raymakers was na afloop overigens niet te spreken over de organisatie in Sankt Gallen. „Het is gewoon een schande, een ramp voor de sport", merkte hij kwaad op. „Wij springen op een aardap pelenveld, een kampioenschap onwaardig. De bodemgesteld heid speelt een te grote rol. Die bepaalt wie zondag Europees kampioen wordt en dat is na tuurlijk geen goede zaak. Daar is niemand mee gediend". UITSLAGEN Progressief springconcours, maxi male hindernishoogte 1,65 meter: 1. Pedro Sanchez Aleman (Spa) Lo- bato 44 punten in 50,22 seconden, 2. Hugo Simon (Oos) Tanja Pipistrell 44-51,36, 3. Philippe ie Jeune (Bel) Visconti 44-55,78, 4. Heidi Robbiani (Zwi) Special Envoy 43-53,03, 5. Hendrik Snoek (WD1) Anatol 42,25- 66,64, 6. Philippe Guerdat (Zwi) Pybalia 40-52,58, 7. Alois Fuchs (Zwi) Bolero 40-55,23, 8. Nelson Pessoa (Bra) Lasall 40-59,25, 9. Markus Fuchs (Zwi) Gigi 39-58,77, 10. Hansueli Sprunger (Zwi) Sor- prendente 34-56,13. Finale landenwedstrijd over twee manches, tabel A, 1,60 meter, beste drie ruiters per manche tellen, tus sen haakjes totaal van eerste teamonderdeel, het jachtspringen: 1. Groot-Brittannië 10,32 strafpun- ten (5,07). 2. Frankrijk 35,43 (10,18). 3. Zwitserland 45,01 (10,76). 4. Ne derland 65,84 (20,84). Wout Jan van der Schans (Olympic Treffer) 0-12, Rob Ehrens (Olympic Sunrise) 8,75-16, Wiljan Laarakkers (Olym pic Up to Date) 12,75-12,25, Piet Raymakers (Jogger) 12-0. 5. West- Duitsland 67,69 (19,19). 6. Oosten rijk 68,37 (17,62). 7. Spanje 124,06 (38,56). 8. Hongarije 328,65 (130,90). Zweden opgegeven. Individuele rangschikking con cours over twee manches: 1. John Whitaker (GBr) Milton 0,5 straf- punten, 2. Pierre Durand (Fra) Jappeloup de Luze en Nick Skelton (GBr) Apollo beiden 0,75, 4. Mal colm Pyrah (GBr) Anglezarke 4, 5. Thomas Frühmann (Oos) Porter 4,5, 6. Paul Schockemöhle (WD1) Deister 8, 7. Piet Raymakers (Ned) Jogger en Wout-Jan van der Schans (Ned) Olympic Treffer bei den 12, 9. Frederic Cottier (Fra) Flambeau C 12,5, 10. Willi Melliger (Zwi) Corso 12,75, 23. Rob Ehrens (Ned) Olympic Sunrise 24,75, 24. Wiljan Laarakkers (Ned) Olympic Up to Date 25. Stand EK individueel na drie ron den: 1. Durand 0,75 strafpunten, 2. Skelton 0,92, 3. John Whitaker 1,31, 4. Frühmann 7,78, 5. Pyrah 8,09, 6. Schockemöhle 10,63, 7. Melliger 15,72, 8. Cottier 18, 9. Raymakers 19,07, 10. Markus Fuchs 19,19, 11. Van der Schans 19,49, 18. Ehrens 31,03,27. Laarakkers 43,37. In de finale, die over twee manches gaat, zijn zondag de beste twintig combinaties startgerechtigd. AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van Ajax en 'enkele prominente supporters die Ajax een warm hart toedragen' begeleiden zondag de 500 Ajax-sup- porters die per bus naar de voetbalwedstrijd PSV- Ajax gaan. Onder die prominenten bevinden zich Freek de Jonge en ex-voetballer Sjaak Swart. Op deze manier hoopt het Ajax-bestuur op een rustige rit van en naar Eindhoven nu de politie weigert om de 500 supporters te begeleiden. Ajax-bestuurslid A. van Eijden, die dit vrijdag bekend maakte, spreekt van een eenmalige actie om deze toptref- fer mogelijk te maken. „We denken dat dit een ludieke op lossing is om controle in de bussen mogelijk te maken". Hij ontkende overigens eerdere berichtgeving dat de NZH het vervoer van de supporters had geweigerd. De KNVB be taalt als waarborg een bedrag van 8000 gulden per bus en zal volgende maand overleg met busmaatschappijen heb ben voor een structurele oplossing van het supportersver- voer. De reis per bus vindt plaats omdat de Eindhovense poli tie de aankomst van een supporterstrein van Ajax niet goedkeurde. Het Ajax-bestuur wil aantonen dat ze ernst maakt met de aanpak van het voetbalvandalisme en de be geleiding van 'risico-supporters'. Daarnaast vindt Ajax het belangrijk dat competitievertraging zoveel mogelijk moet worden voorkomen. =dJ ELM (ANP) - Ook na de bergtijdrit in de Zwitserse etappe-J koers voor amateurs en beroepswielrenners om de Grote 1 Wilhelm Teil bezet Guido Winterberg de eerste plaats. De Zwitser werd vrijdagmiddag in Elm tweede op een seconde! van zijn landgenoot Bernard Gavillet, die de 14,5 kilometer in| 25 minuten en 59 seconden had gefietst. Opmerkelijk was dej prestatie van de 22-jarige Zeeuw Patrick Tolhoek. Hij werdz vende op 23 seconden van de winnaar. Tolhoek behoort tot del acht amateurs, die door bondscoach Boskamp zijn geselecteerd! voor WK op de weg, 5 september in Villach (Oostenrijk). De vijfde etappe was eerder op de dag gewonnen door t Belg Eric van Lancker uit de ploeg-Post. UITSLAGEN: Vijfde etappe: 1. Eric van Lancker (Bel) 79 km in 1.50.57, 2. Olal Jentzsch (Odl) 3. Dieter Niehues (Wdl) beiden z.t., 4. Stefan Mutter (Zwi) op 7 sec., 5. Eric Vanderaerden (Bel), 6. Christian Henn (Wdl)alJ len z.t., 21. Frans Knarren (Ned) op 2.06, 32. Patrick Tolhoek (Ned) ill 36. Harry Rozendal (Ned), 59. Theo de Rooy (Ned) allen z.t, 79. Jos van' Aert (Ned) op 2.57,80. Johannes Draayer (Ned) op 3.17,84. Lex Nederlofj (Ned) op 6.29. Zesde etappe, individuele bergtijdrit van Schwanden naar Elm: l.Ga l villet (Zwi) 25 minuten en 59 seconden, 2. Winterberg (Zwi) op 1 seconl de, 3. Toman 0.07, 4. Virvaleix (Fra) 0.08, 5. Richard (Zwi) 0.11, 6. Niel haus (WD1) 0.17, 7. Tolhoek (Ned) 0.23, 8. Wegmüller (Zwi) 0.34, 9. MülJ Ier (Zwi) 0.37, 10. Van Lancker (Bel) 0.38, 33. Van Aert (Ned) 1 minuut en 23 seconden, 47. Knarren (Ned) 1.51, 50. De Rooy (Ned) 2.02,6' Draaijer (Ned) 2.38,67. Rozendal 2.47,77. Nederlof (Ned) 3.29. Algemeen klassement: 1. Winterberg 18.03.22,2. Toman 0.17,3. Gavillefl 0.58, 4. Richard 1.09, 5. Puttini (Zwi) 1.32, 6. Bölts (WD1) 1.47,7. Jentzsch (OD1) 1.51,8. Steinmann (Zwi) 2.03,9. Fuchs (Zwi) 2.05,10. Van Lancken 2.06, 17. De Rooy 3.00,18. Tolhoek 3.08, 42. Van Aert 6.04, 52. Rozendi 7.33,60. Knarren 928,72. Nederlof 18.48,73. Draaijer 18.58. VEENENDAAL (ANP) - Greg Le Mond heeft vrijdag toege| zegd op woensdag 2 september te zullen starten in de profkoe te Veenendaal. Deze wedstrijd over 250 kilometer is voor ij Nederlandse renners de laatste training voor het wereldkat;- pioenschap in Villach. Greg Le Mond was dit jaar nauwelijij aktief door een jachtongeluk. Hij rijdt zaterdag in het T sche Wielsbeke zijn eerste wedstrijd sindsdien. MUNCHEN (SID) - Op de derde en laatste dag van de zwei ontmoeting tussen West- en Oost-Duitsland heeft de Oostduilj ser Joerg Woithe het Europese record op de 50 meter vrije sli verbeterd. Woithe tikte vrijdag in het Olympische bassin aan na 22,41 conden. Dat was 5/100e sneller dan de Zwitser Halsall, die he record met 22,52 in handen had. De Oostduitse zwemmers mineerden overigens in de eerste interland tegen West-Duitsj land. De DDR won met 231 tegen 151 punten. Met name dames was het verschil opvallend (57-134) groot. De politiek? voelige landenwedstrijd, met zevenduizend kijkers over dagen, gaf volgens de officials vooral hoop op meer van dergt lijke ontmoetingen tussen de twee Duitslanden. ROME (Rtr) - Olympisch kampioene Evelyn Ashford heeft al een dag voor het begin van het atletiektoernooi om de wereld; kampioenschappen te Rome teruggetrokken. De dertigjarige Amerikaanse, in Los Angeles winnares vant Olympisch goud op de 100 meter, had zich geplaatst voor de! meter. Ze zei vrijdag te veel hinder te ondervinden van i knieblessure, die haar al het gehele seizoen dwars zit. De reldrecordhoudster op de 100 meter (10,76 seconden) zal commentatrice voor een Amerikaans televisiestation in R» blijven. ROME (SID) - De 53,24 van Sabine Busch, vorige week vrije bij de Oostduitse titelstrijd als wereldrecord op de 400 met horden aangekondigd, wordt door de internationale atletiekfej deratie (LAAF) niet als nieuwe toptijd erkend. Volgens John Holt, secretaris van de federatie, is de 52,94 Marina Stepanova uit de Sovjetunie het geldende wereld cord. Die tijd werd vorig jaar september in Tasjkent gelop maar aanvankelijk niet erkend. Op dat standpunt is de teruggekomen. De federatie heeft ook het resultaat van ded pingtest van Stepanova ontvangen. Stepanova werd vorig ja in Stuttgart Europees kampioene op de 400 meter horden in1 tijd van 53,32, toen het wereldrecord. Door Herman Muller TERNEUZEN - 1925 great British Empire all places' - is de bake voor een nieuwe spor de flegmatieke Eng 'scrambles' noemen. M coureurs, verzadigd va baande wegen, zoeke vrije nastuur op, de slaat aan. Jacques lek troduceert de sport in gië, waar in 1934 de e motorcross van Bra wordt verreden. Nedei presenteert de eerste ii nationale klassieker op continent in 1947 op D rell bij Den Haag. Op dat moment ziet de A Smitschorre er heel ander 4Atl Van onze atletiekmedewerkei Maar liefst 22 medaille; door de jongens van tra meegebracht. Grootste scholier Michel Geijsel: waarts keerde. Keurig verdeeld over beide teldagen. Zaterdag op de 1(K 400 meter en zondag was onbereikbaar voor de conc rentie op de 200 en 800 me Dit alles als tweedejaars B- nior, nadat hij pas een drie jaren de atletiek beoefent. Geboren in Knokke kw hij een viertal jaar geleden Oostende in Goes terecht w; hij zich aanmeldde bij AV „In Oostende speelde ik bask bal en ook dat ging me goed Éénmaal in Goes kwam ik z< der sport te zitten. Ik werd e brok nervositeit en mijn vac raadde me aan weer te ga sporten. Het werd atletii mede geïnspireerd door prestaties van Carl Lewis dens de Olympische Spelc want ik zat die dagen aan TV gekluisterd". Het Goese trainersduo Ke de Munck en Jan Eversdi kneedde de C-junior. Ze zag het talentje verdwijnen toen familie Geijsels nog maar ee de spullen pakte en naar Hul verhuisden. Dat was vorig ja; maart. Naast Goes, weet mc ook in Hulst met de atletiel jeugd om te gaan en Piet Loss verzorgde de vervolg-ople ding. „Een trainer die alk voor ons over heeft en dat be seffen we als groep maar al goed". GRONINGEN (ANP) - Jannus van der Wal heeft het damtoernooi in Groningen op zijn naam gebracht. De oud-wereld kampioen stond in acht ronden geen punt af. Vrijdag versloeg hij in de slotronde Dollekamp. Jansen en Bies deelden de tweede plaats met vier punten achterstand. Voornaamste uitslagen achtste ronde: Dollekamp - Van der Wal 0-2, Faber - Jansen 0-2, Koeperman - Van den Borst 1-1, Scholma - Bies 0-2, Stokkel - Do renbos 2-0. Eindstand: 1. Van der Wal 16 punten, 2/3. Jansen, Bies 12,4/5/6. Van den Borst, Koeperman, Stokkel 11. Van onze sportredactie SANKT GALLEN - Tijdens het 19-de EK voor springt] ters in Sankt Gallen, vestigde de Hongaarse ploeg 1 moeilijk te verbeteren 'wereldrecord'. In drie omlopen hengelden de Hongaarse ruiters in totaal strafpunten bij elkaar. Het oude 'record' stond op naam van? Spaanse ploeg die in 1975 186 minpunten op zijn conto moest la'^ bijschrijven. Het leek erop dat de Hongaren, die voor het eerst sedert de len van Moskou (1980) met een ploeg aan een internationaal W pioenschap deelnamen, dachten dat het de bedoeling was dat| zoveel mogelijk balken tegen de grond moesten springen. 'Uitblinker' was Janos Hargitay die het paard Wonder berf Het was inderdaad wonderlijk wat het duo liet zien: in de eerj ronde gooide de combinatie op 10 van de 16 hindernissen de K ken af en halverwege de tweede, toen ongeveer alle obstakels' ren gesloopt, w^s Hargitay zo verstandig zijn Wonder weer m de stal te brengen. ROME (ANP) - Het fabeltj dat zijn temperament Italiaan ongeschikt maal voor duurprestaties in c sport, is sinds vorig jaar u de wereld. In augustus 1986 veroverde Italiaanse atleten Europese ti tels op de langste loopnum mers. Op de marathon boekte Gelindo Bordin en Orland Pizzolato een dubbele overwin ning; stefano Mei, Albert Cova en Salvatore Antib brachten de Azzurri op de tie; kilometer zelfs een drievoudig triomf. Cova, de weinig ge liefde cattenaccio-atleet, bleel school te hebben gemaakt. De klaarblijkelijke breedte op de lange afstand geeft tech nisch directeur Enzo Rossi dar ook vertrouwen nu Cova, dc Olympische kampioen op dc tien kilometer, heeft afgezegc voor het toernooi om de we reldkampioenschappen, dal eind deze maand in Rome be gint. Cova is uit vorm en Mei, de Europese titelhouder, over weegt eveneens te bedanken. Rossi schijnt zich vooralsnog weinig zorgen te maken. Menig coach zou anders op de tegenslag reageren, maar Rossi kan putten uit een aan zienlijk reservoir van atletiek- talent. Francesco Panetta ■beidde zich als meer dan ver dienstelijk vervanger door in Stockholm 27.26,95 te noteren, goed voor de eerste plaats op de ranglijst van dit seizoen. Drie dagen voor die tien kilometer nad Panetta de beste seizoen- bjd neergezet op de 3000 meter steeple chase (8.13,47). Baan- en marathonsucces sen - de laatste drie jaar werd de prestigieuze marathon van New York gewonnen door Piz zolato (1984 en 1985) en Gianni P°h (1986) - vinden hun basis in bard werk en stevige sponso- Nbg. Beschuldigingen van oloeddoping wijst Rossi van de •tbbd. „Dan zouden mijn atle ten wereldrecords lopen en dan Z°u Cova zonder meer in Rome aan de start verschijnen". Al geeft Rossi zonder meer toe dat

de Stem | 1987 | | pagina 10