Cultuurbeleid blijkt zeer zwak OCKELOEN BOOS OM UITLATINGEN STATENLEDEN Congres over invloed van VOC op ontwikkeling cultuur in Nederland Dpelmaand Geschorste leden Showband Axel gaan in heroep 1 'Openbare toiletten nodig in Terneuzen' Voorwaardelijke celstraf voor dronken bestuurder Bewoners Breskens: Deel Deltadijk weg n van een aardig e bang voor het evelen dat u zich ealer vertoont immers de hele pitaal voor het pel kopen en u ee-Lotto. ast: 60 kansen op odere, bijna net zo [enken, ach, ik win at er in de Lotto olgelukkig uit hun tiet geheel niet om ?n veel en veel be de Opel-dealer in aezoekje meer dan de komplete Opel- aten passeren. De ijd de meest popu- ia, de Opel Manta, 987, stuk voor stuk en. .e Voor tafels in gezellig familieverband tt RECENT ONDERZOEK CBS; UITGAVEN GEMEENTEN DALEN 'ERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen van de gemeente Terneuzen is verbolgen over de kri tiek die verschillende statenleden over de komst ran het Amerikaanse bedrijf Engelhard naar 'erneuzen in de statencommissie voor Economi sche Zaken hebben geuit. GL, GLS, GT, GSi, offerbak, Cabriolet, i schat aan motoren irandstof zuinig om- etten. Dat geldt ook endien een bijdrage □ende is, heeft Opel xaditionele voetbal spel volledig in ere op 9 september, gbaar bij de Opel- dealer. )pvarende(n) motorjacht nog poorloos Schone industrie r AFSLUITING FESTIVAL VERENIGDE OOSTINDISCHE COMPAGNIE Invloed Betekenis VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 BESTUUR WAST HANDEN IN ONSCHULD Rebellen _A51 n. Ü1 Spedalitettenrottaurant OoMftaontaeiMg - Teteringen -076-713381 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever MIDDELBURG - Recente cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) wijzen uit dat het nog slechter gesteld is met het cultuurbeleid van de Zeeuwse gemeenten. De cij fers over '85 en '86 maken duidelijk dat de gemiddelde netto uitgaven met 2,1 pro cent zijn gedaald ten op zichte van '83. De cijfers kwamen gisteren aan de orde tijdens de vergade ring van de Zeeuwse Culturele Raad. Uit de gegevens van het CBS blijkt dat de uitgaven van de Zeeuwse gemeenten, lande lijk gezien, het sterkt daalden. „Een droevige zaak", aldus di recteur H. Koch. Het zwakke cultuurbeleid van de gemeenten is niet alleen nadelig voor de inwoners, maar ook voor de ontwikkeling van de recreatie. Koch wees er na melijk op dat seizoenverlen ging alleen mogelijk is als de toeristen van een redelijk cul tuuraanbod kunnen genieten. Besloten is met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten de zaak eens te bespreken en de vereniging wijzen op de nade lige gevolgen van het beleid. De culturele raad had even min goede woorden over voor het voorgestelde cultuurbeleid '88. Gedeputeerde Staten willen namelijk flink bezuinigen. „De geplande uitgaven zijn onvol doende", liet de directeur we ten. „Het wordt op deze manier onmogelijk nieuwe initiatieven T27 te belonen. Dit is een afbraak beleid. Mede gezien de houding van de gemeenten is dit zeer ernstig", aldus Koch. Tijdens de rondvraag werd een gevolg van het zwakke cul tuurbeleid aangehaald. De stichting Uit in Zeeland merkt dat grote toneelgezelschappen de provincie het liefst links la ten liggen. „Als het voorstel van GS wordt overgenomen zal dat er beslist toe leiden dat de grotere gezelschappen hele maal niet meer naar Zeeland komen", aldus Koch. Komst Engelhard onzeker an onze verslaggever Samen met de vroegtijdige publicaties over de mogelijke vestiging kan dat wel eens negatieve beslissing van het bedrijf tot gevolg hebben. ,We hebben nog steeds geen terklaring van Engelhard bin ten dat het bedrijf zich in Ter- teuzen vestigt", zei Ockeloen gisteravond tijdens de raads vergadering. „Ik betreur de litlatingen van de statenleden hoge mate. Het zou wel eens iunnen bewerkstelligen dat ïngelhard naar de 'next best' iaat". Verschillende statenleden heb ben zich deze week in nega- ieve zin uitgelaten over de ïunstige vestigingsvoorwaar- AL MOTORS ACHTER. Van onze correspondent VLISSINGEN - De opva- rende(n) van het woensdag middag aan het Nollestrand bij Vlissingen aangespoelde motorjacht de 'Rietpieper' is (zijn) nog spoorloos. Vel is bekend dat de huurder >'in het jacht, de 47-jarige J. S. vit Leiden, dinsdagavond 25 lUgustus de dienstdoende iuismeester verzocht te mogen Muitten, omdat hij naar tekens wilde varen. Of zijn 9-jarige vriendin P.A, even- wis uit Leiden, op dat moment lan boord was, kon niet wor- n bevestigd. De kans daarop echter groot, omdat er vol te de verhuurder twee wemvesten aan boord van tcht waren die bij het aan telen van het bootje ontbra ken. S. had het motorjacht ge- Hurd bij jachtwerf De Bolder eOestgeest. Toen hij daar te ïnnen gaf er mee naar Zee- jnd te willen varen, werd hem lt door de eigenaar afgeraden, ®dat het bootje voor een der- Süjke tocht niet geschikt was. den waaronder het havenschap Engelhard naar Terneuzen heeft gelokt. Het havenschap is met de grondprijs gedaald en zorgt voor infrastructurele voorzieningen. WD maar ook PvdA vonden dat wat te veel van het goede. Het havenschap zou te gul zijn geweest. WD- statenlid G. Eyssens nam zelfs het woord bruidsschat in de mond. Ockeloen noemde de vesti ging van Engelhard, dat goed is voor driehonderd arbeidsplaa- ten, een zaak van nationaal be lang. „Het bedrijf heeft op vier plaatsen in Europa gekeken". De keus voor Terneuzen, die met Engelhard een schone in dustrie in huis haalt, is volgens Ockeloen een zaak van grote betekenis. „Het is echt niet zo dat Engelhard naar Terneuzen komt omdat wij de goedkoopste aanbieding hebben gedaan". Andere factoren, die vijfen twintig jaar geleden ook voor Dow Chemical aanleiding zijn geweest zich hier te vestigen, hebben ook een rol gespeeld. Aanleiding tot Ockeloens uitbarsting vormde een voor zetje van CDA'er P. Hamelinck die zich ook al had geërgerd aan de opstelling van de sta tenleden. Hamelinck vond het verkeerd dat in de staten de in druk is gewekt dat er te licht met de geldbuidel is geram meld. „De indruk is gewekt alsof bedrijven in de file staan zich hier te vestigen. Wij hebben toch ook geen kritiek geuit toen er vijftig miljoen gulden is ge stopt in de reddingsoperatie van De Schelde". De Zeeuw (WD) dacht er al net zo over. „Het is reden tot vreugde. De komst van Engel hard betekent een verbreding van het economische draagvlak van de Kanaalzone. Dat hebben we te danken aan een slag vaardige gedeputeerde en een coöperatief ministerie. Door de staten krijg je de indruk als er hier iets heel onbehoorlijks gaat gebeuren". Van onze verslaggever TERNEUZEN - Terneuzen moet de luxe krijgen van openbare toiletten. Zolang die er niet zijn, moeten bij evenementen en festivi teiten toiletwagens als noodvoorziening worden geplaatst De gemeenteraadsfractie van Links Perspektief Terneu zen (LPT) vraagt dit met klem aan het gemeentebestuur. Het gemis aan openbare toiletten doet zich volgens LPT met name gevoelen tijdens grote evenementen. Niet zelden wordt er dan tegen voorgevels geürineerd. LPT heeft daarover klachten ontvangen van omwonenden. LPT vraagt het gemeentebestuur bij nog te realiseren nieuwbouwprojecten, zoals de plannen rond de Schelde- wulevard en de ABC combinatie, rekening te houden met deze klachten en wensen. Een eerste goede daad kan het college verrichten in sep tember door de aanwezigheid van een toiletwagen tijdens de Terneuzense kennis in september te verplichten. De fi nanciering van het plaatsen van zo'n wagen kan volgens LPT opgebracht worden uit de staangelden. De trial-rijders haalden met hun motoren halsbrekende toeren uit. FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER Van onze correspondent SLUISKIL - Sluiskil staat sinds gisteren weer vier da gen in het teken van de Gildefeesten. De feesten werden geopend met een demonstratie trial, die werd verzorgd door de Nederlandse kampioen trial Alex van den Broek en zijn broer Ludo uit Zundert, die met hun moto ren enkele knappe stunts lieten zien. Speciaal voor dit onderdeel was Groenoord voorzien van volgeladen containers met puin, een paar oude auto's en di verse hindernissen. Door de hevige regenval van de laatste dagen, was het terrein echter veranderd in een modderpoel. Burgemeester Ockelöen zei het reeds in zijn openingstoe spraak; „Het doorgaan van de Gildefeesten heeft aan een zij den draadje gehangen. Door de inzet van vele vrijwilligers kon de maandagnacht omgewaaide tent weer opgebouwd worden". Terwijl de vrijwillige brandweer van Sluiskil voortdurend moest pompen om het terrein enigszins droog te houden, be gonnen Alex en Ludo, de twee acrobaten in de motorsport, aan hun demonstratie. Ondanks het slechte weer kwam het publiek massaal naar Groenoord voor deze openingsstunt van het Gildecomité. De basisschooljeugd van Sluiskil liet ballons op. Na de trial-demonstratie konden de bezoekers terecht in de tent, waar een combi-beurs gehouden wordt. De gezamenlijke on dernemers uit Sluiskil en omgeving presenteren zich in di verse stands. Tot slot van deze eerste Gildedag werd in de evenementen tent een optreden verzorgd door volksdansgroep Hava Na- quila uit Vogelwaarde en folkloregroep Gyor uit Hongarije. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg wordt 11 en 12 september een wetenschap pelijk congres gehouden ter afsluiting van het VOC-fes- tival Zeeland. Onder de titel 'VOC Cultuur' worden elf inleidingen gepresenteerd. Het betreft referaten over de invloed van de Verenigde Oost- indische Compagnie op de ter reinen naast de handel. Enkele bekende Nederlandse specialis ten op het gebied van de VOC- geschiedenis werken mee. Daarnaast komen ook enkele internationale deskundigen naar Middelburg. Zo verzorgt op de eerste con gresdag professor K Chaudhu- ri, hoogleraar aan de universi teit van Londen, een algemene inleiding. Hierin schets hij een beeld van de wisselwerking tussen Europa en Azië als ge volg van de sterk toegenomen handel in de periode 1450 - 1800. Ook zal hij aandacht schen ken aan het opmerkelijke feit de Europese handelaren uitein delij k wel de Aziatische cul tuurgoederen wisten te waar deren, maar meestal geen waardering hadden voor de cultuur die deze goederen voortbracht. Een andere internationaal bekende deskundige is de Ame rikaanse M. Massey van de Ann Arbor Universiteit. Zij spreekt over de Engelbert Kaempfer (1651-1716), een kro niekschrijver in dienst van de VOC. Hij heeft grote invloed gehad met zijn 'Geschiedenis van Japan'. De lezing gaat in op zijn nauwkeurige beschrij ving van Japan en de overeen komsten ervan met het Japan van vandaag. Prof. C. van Dijk spreekt over de invloed van de VOC op onze kennis over Zuidoost- Azië. De handel en zending sti muleerde de interesse voor de Aziatische talen en de reisver slagen kunnen gezien worden als de eerste volkenkundige studies. Prof. K van Berkel zal het hebben over de betekenis van Van onze verslaggevers AXEL - De zestien 'dissidente' leden van showband Axel teke nen bij het bestuur be roep aan tegen hun schorsing. De schor sing, die hen door het bestuur is opgelegd omdat zij weigeren mee te doen aan een concours, is volgens hen ongeldig. De contracten voor het optreden zijn namelijk getekend door een lid van het bestuur dat daartoe niet bevoegd is. Officieel kan er dan vol gens de zestien ook geen verplichting zijn aan het concours deel te nemen. „Wij zijn niet fout ge weest. Tot nu toe hebben we als leden aan al onze verplichtingen voldaan. Hoe kunnen we dan ge schorst worden", aldus E. van Overmeire, woord voerder van de geschor ste groep. De zestien, die ook een advocaat in de arm gaan nemen, zien het beroep voorlopig als enige mo gelijkheid om met het bestuur, dat niets meer van hen wil weten, te communiceren. Volgens de statuten van de show band moet het beroep binnen vier weken tij dens een algemene le denvergadering worden behandeld. De 'dissiden ten' mogen daarbij wel aanwezig zijn, maar zij hebben geen stemrecht. Bestuurslid R. Scheele wil de geschorsten wel 'uit de droom helpen'. Hij zegt dat gewoon lid J. Jansen, dat de contrac ten tekende, wel een vol macht had. „Kijk, er wa ren veel mensen op va kantie. Toch moesten de lopende zaken afgehan deld worden. Ik heb toen bij Roose (de ex-secreta- ris, red.) de spullen afge haald en deze naar Jan sen gebracht. Ik kon zelf niet alles doen. Ik ben spelend lid en dan kun je niet al het werk van de voorzitter, secretaris en bestuurslid op je nemen. Roose heeft toen een brief getekend waarin hij afstand deed van de papieren. Ik heb daarna met Jansen afgesproken dat hij de rest zou rege len. Hij zou immers ook de bussen bestellen. Hij heeft de contracten ook getekend, en volgens mij is hij dan gevolmach tigd". Scheele beroept zich op de statuten van de showband, die een dergelijke machtiging zouden toestaan. Van Overmeire gaat overigens naar de Axelse advocaat G. Vioen om stappen te ondernemen tegen beschuldigingen die een van de bestuurs leden onlangs aan zijn adres richtte. Deze zou zijn baas, Van Over meire werkt bij de belas tingen, hebben gebeld met de mededeling dat Van Overmeire hem be dreigd heeft. Hij zou tijdens een vergadering hebben ge zegd dat hij het be stuurslid financieel zou ruïneren. „Zo'n beschul diging pik ik natuurlijk niet", aldus Van Over meire. Als het beroep te gen de schorsing van de bandleden niet intern opgelost wordt, wil hij deze zaak eveneens aan de advocaat voorleggen. De schorsing, die woens dag tot een uitzetting van de 'rebellen' uit het repetetitielokaal aan de Tuinstraat leidde, is voor de groep de druppel die de emmer deed overlo pen. Er heerst al maan den een slechte sfeer bin nen de vereniging. Daar aan ten grondslag ligt een bestuurlijk conflict dat zijn oorsprong een jaar geleden vond met het vertrek van oud voorzitter en secretaris G. Heerspink. Deze wilde gisteren geen commen taar leveren op de kwes tie, omdat hïj al een jaar lang niets met de Show band Axel te maken heeft. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 55-jarige Goesenaar J. S. wist zich donderdag voor de politierechter in Middelburg niets meer te herinneren van de gebeurtenissen op 18 januari. Toch had hij die nacht (rond half vier in de ochtend) een fietser met duopassagiere aangereden, vervolgens een verkeers bord omver gereden en tenslotte een geparkeerde auto ge ramd, maar van dat alles zou hij niets hebben gemerkt. „Waarschijnlijk een gevolg van de combinatie alcohol en medi cijnen", zo veronderstelde hij zelf. S. werd die zelfde nacht nog aangehouden, omdat hij slingerde en bij nader onder zoek door de politiemannen 'zwaar dronken' werd ge noemd. De bloedproef toonde een alcoholpromillage aan van 1.67. Overigens raakte de passagiere van de fietser zwaar gewond en bleek de fiets total loss. De door S. geramde auto werd aan de zijkant zwaar beschadigd. S. werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van 600 gulden en een rij-ontzeg- ging van twaalf maanden. De 23-jarige M. A. uit het Belgische St. Niklaas was eveneens doorgereden na een aanrijding. Dat gebeurde op 5 oktober in Hulst, waar de man op een kruispunt geen voor rang gaf aan een bromfietser, die na de klap bewusteloos op het wegdek bleef liggen. A. zou 'in paniek' zijn weggereden, maar kon later op aanwijzin gen van getuigen worden aan gehouden. Dezelfde getuigen verklaarden overigens wel dat de bromfietser geen licht had gevoerd. A. werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 950 gulden. de VOC op de beoefening van natuuronderzoek in Azië. Hier mee besteedt hij voor het eerst aandacht aan de Aziatische wetenschapsgeschiedenis. De andere sprekers zullen vrij gedetailleerde aspekten van de culturele invloeden van de VOC belichten. Zo wordt er gesproken over de invloed van de Amsterdamse burgemeester Nicolaas Witsen (1642 -1717) op de VOC. Ook op de invloed van Isaac Titsingh (1745 -1812) wordt ingegaan. De geleerde was ten tijde van de Japanse politiek van isolationisme tolk en contactpersoon tussen Ja panners en Europeanen. Ver der komen onderwerpen als navigatie, scheepsgeneeskunde, Aziatische ziekten en de cultu rele belangstelling voor China aan de orde. Van onze verslaggever BRESKENS - Omwonenden van het Spuiplein in Breskens hebben het initiatief genomen om te ko men tot verwijdering van een gedeelte van de Delta- dijk. „Op die manier kan er een prachtige doorgang ontstaan tussen Spui- en Oranjeplein", aldus initia tiefnemer B. Heijboer. „Er moet een bewonerscommissie komen die het plan gaat aankaarten bij het waterschap 't Vrije van Sluis en Rijks waterstaat", liet hij gisteren weten. Het Oostburgs college van B en W staat achter het initiatief. Ook een aantal sta tenleden heeft steun toegezegd. Mede onder druk van de plaatselijke bevolking besloot de Oostburgse gemeenteraad een maand geleden tegen het plan te stemmen de beide pleinen via een loopbrug met elkaar te verbinden. De initiatiefnemers hebben de omwonenden en andere belangstellenden uitgenodigd om woensdag 9 september te komen praten over het plan. De bijeenkomst vindt plaats in restaurant De Boeg aan het Spuiplein en begint om 20.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 9