OORSPRONKELIJKE BEWONERS JAPAN DOEN VAN ZICH SPREKEN Amerika luistert mee met telefoonverkeer Israël vreest toename aantal Arabieren binnen zijn grenzen DE STEM EXTRA VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 SAPPORO - De oor spronkelijke bewoners van Japan, het kleine Ainu-volk, hebben on langs van zich doen spreken. Zij tonen zich trots op hun afkomst, vooral sinds de Japanse regering nog niet zo lang geleden opperde dat de Ainu's niet meer bestaan. Verdreven Exuses Het Japanse beleid van assimilatie heeft er in een eeuw tijd voor gezorgd dat bijna alle Ainu's nu als Japanners leven. Twee kampen Taalcursussesn PESTEI GEHEIME BASIS OP SUGAR GROVE Geen details BEVOLKINGSEXPLOSIE IN BEZETTE GEBIEDEN Trend Angst Hambone T48 Door James F.Smith, Associated Press De regering is wellicht niet eens zo ver van de waar heid; slechts zo'n 40 oudere Ainu's spreken nog de eigen taal. Een nog kleinere groep herinnert zich de animistische religie en tra dities van het volk. Het Japanse beleid van assimi latie heeft er in een eeuw tijd voor gezorgd dat bijna alle Ainu's nu als Japanners leven. Na tientallen jaren van discri minatie zijn veel Ainu-ouders bovendien nog nauwelijks ge neigd om hun kinderen op de hoogte te brengen van hun af komst. De laatste tijd hebben Ainu-leiders echter gewaar schuwd dat het volk, als afzon derlijke minderheid, binnen enkele jaren dreigt te verdwij nen. „Wij, de Ainu's, laten onze stem horen, maar wel een beetje laat", schreef Giichi No mura, de leider van de Ainu- bond, in een klacht aan VN- vertegenwoordigers in Genève. Het was voor het eerst dat de Ainu's zich tot de Verenigde Naties richtten voor erkenning en steun. Het Ainu-volk, dat 3.000 tot 4.000 jaar in Japan heeft ge leefd, werd in de 15de eeuw door de Japanners verdreven van het grote eiland Honshu naar de Hokkaido-eilanden. In het Meiji-tijdperk, dat in 1868 aanving, streefde de Japanse regering er weer naar om de Ainu's op te nemen in de Ja panse samenleving. Het doel van deze operatie, zo ver klaarde de regering, was om de economische vooruitzichten van de Ainu's te verbeteren. De Ainu's schatten hun aan tal nu ergens tussen de 57.000 en de 100.000, maar volgens de Japanse regering zijn er nog maar 24.000 Ainu's. Huwelijken met Japanners hebben in elk geval gezorgd voor een daling van het aantal 'echte' Ainu's. De oorspronkelijke Ainu's zijn, vergeleken met de Japan ners, iets zwaarlijviger, hebben zware kaken, een donkerder huid en veel lichaamshaar. Veel van deze kenmerken zijn door gemengde huwelijken echter niet meer overheersend. Premier Yasuhiro Nakasone heeft de opleving van het zelf bewustzijn van de Ainu's vorig najaar in de hand gewerkt door te beweren dat de Japanners een bekwamer volk zijn dan de Amerikanen, omdat Japan slechts één etnische cultuur zou hebben, zonder minderheden. Uit de VS klonken felle protes ten en Nakasone bood zijn ex cuses aan. Maar in het parle ment zei de premier later dat de Ainu's grotendeels waren vermengd met de Japanners en „door mijn zware baard, weet ik zeker dat ik zelf veel Ainu- bloed heb." Nakasone's opmerkingen, die het bestaan van de Ainu's min Ainu-volk komt op voor zijn rechten of meer ontkenden, „wekten woede, maar ook meer trots en belangstelling onder het Ainu- volk", aldus Nomura. Ook in 1980 meldde de Japanse rege ring aan de VN dat minder heidsgroepen „niet bestaan in Japan". Nomura wees er op dat een uit 1899 stammende wet over de Ainu's nog steeds van kracht is -de wet voor de bescherming van de voormalige primitieve autochtonen in Hokkaido. De wet, die grote stukken grond toewees aan de Ainu's, wordt nog steeds toegepast in som mige landbouwgebieden. De bond van Ainu's heeft een nieuwe wet voorgesteld, waarin de afzonderlijke cul tuur zou worden erkend en waarin visgronden en bos- bouwgebieden zouden worden De Japanse premier Nakasone meent dat de Ainu's grotendeels ver mengd zijn met de Japanners en „door mijn zware baard, weet ik ze ker dat ik zelf veel Ainubloed heb." FOTO AP toegewezen aan de Ainu's. No mura verklaarde dat de voort durende sociale en economi sche discriminatie de Ainucul- tuur hebben ontmoedigd, in een land dat uniformiteit hoog aanprijst en 'buitenstaanders' uit de weg gaat. De secretaris-generaal van de Ainu-organisatie, Hiroshi Iba- ta, stelt dat discriminatie bij het zoeken van werk veel voor komt en dat Ainu's gemiddeld minder verdienen dan Japan ners. De directeur van het Ainu-museum in het zuiden van Hokkaido, Mayumi Aoya- ma, meldt dat de Ainu's in twee kampen verdeeld zijn. „De ene groep meent dat we trots moeten zijn op onze tradi tionele cultuur en dat we daarin onderwezen moeten worden. De anderen zeggen dat de Ainu's geen aandacht op zich moeten vestigen, omdat dan de discriminatie zal toene men". De Ainu's zijn intussen druk bezig met pogingen om hun taal te redden en de interesse in hun afkomst te doen herleven. Tientallen jaren lang hebben de Ainu's elkaar aangesproken met Utari (kameraden), een term die hun etnische afkomst verhult, gedeeltelijk vanwege het feit dat jonge Japanners een scheldwoord van hun naam maakten: 'a-inu', dat 'een hond' betekent. De Ainu's zullen de naam van Nomura's organisatie van Hokkaido Utari Bond verande ren in Hokkaido Ainu Bond. Een aantal afstammelingen heeft zijn kinderen weer tradi tionele voornamen gegeven, hoewel hun achternamen Ja pans blijven. In het verleden was de over heidssteun aan Ainu's strikt economisch, maar onlangs heeft de regering subsidie toe gekend aan twee kleine cursus sen in de Ainu-taal in Hokkai do. Op andere punten schiet de overheid nog duidelijk te kort. In een park in Sapporo ver kommert een museum vol Ainu-oudheden - schoeisel van zalmhuid, jasjes geweven uit iepeschors - omdat een van de vloeren verrot is en de repara tiekosten bijzonder hoog zijn. Curator Takuo Namba ver telde dat enkele jonge Ainu's in een pand naast het museum begonnen zijn met het leren van oude technieken en andere tradities. Een aantal luistert bandopnamen af met de over levering van oude Ainu's. De traditionele dans van de Ainu's is in 1984 al door de regering erkend als een schat uit het verleden. Jonge Ainu's leren de dans weer. Nomura zei dat de Ainu's nooit naar de rechter zijn ge stapt wegens discriminatie „omdat het in de hele geschie denis van de Ainu's niet ge bruikelijk is om te klagen. Nog afgezien van het feit dat ze de rechtbanken beschouwen als strikt Japans." De organisatie van Nomura streeft naar meer regerings steun voor de Ainu's en noemt de Lappen in Finland en de Es kimo's in de Verenigde Staten als voorbeeld. „Ik weet niet ze ker hoeveel van onze cultuur we kunnen veiligstellen voor de toekomst, maar onder de Ainu's heerst overeenstem ming over de gedachte dat we het moeten proberen", aldus Nomura. 22.35 A chang of seas De spionagebasis, bovenop Bother Ridge, bestaat uit een antennepark dat onder meer vier schotelantennes telt, waarvan de grootste een diameter heeft van 45,7 meter. - fotoap Door Steven Herman, Associated Press SUGAR GROVE (AP) - Wie gewapend met rugzak en bergschoenen een tocht maakt langs het Bother Ridge Trail in het George Washington National Forest, kan niet alleen genieten van rode pijnbo men en wilde kalkoenen, maar ook nog een glimp opvangen van een van de geheimste spionagebases van de Amerikaanse regering. Aan de rand van het bos, in het Shenandoah gebergte in het westen van de staat West Virginia, ligt de luis terpost van de Marine Vei- ligheidsgroep NSG, die werkt voor de Nationale Veiligheidsdienst (NSA). De spionagebasis, bo venop Bother Ridge, be staat uit een antennepark dat onder meer vier scho telantennes telt, waarvan de grootste een diameter heeft van 45,7 meter. Twee andere antennes zien er voor het minder geoefende oog uit als reusachtige ronde hekken. Het personeel in de luis terpost is tot het uiterste gescreend en op en top be trouwbaar en vaderlands lievend bevonden. Hun werk bestaat uit het afluis teren van het internatio nale telefoonverkeer en van radiosignalen. Voor de buitenwereld maakt het complex deel uit van het Marine Radio Sta tion in Sugar Grove. Woordvoerders van de ma rine zeggen dat er 'commu nicatie-onderzoek' wordt gedaan door de NSG. Ver dere details worden niet verstrekt. „Ik kan verder niets zeggen in verband met veiligheidsvoorschrif ten", aldus woordvoerder Craig Quigley van de mari nebasis in Norfolk. Op de vraag of de mari- nepost op de berg mogelijk deel uitmaakt van de su pergeheime NSA, segt Quigley: „Ik kan gewoon geen details geven." Jarenlang werd het ver haal opgehangen dat de NSG naar de sterren luis terde. „De NSG heeft niets te maken met radio-astro- nomie; ze houden zich bezig met afluisteren", aldus Ja mes Bamford uit Ashland (Massachusetts), die in zijn boek 'Puzzle Palace' precies uiteen heeft gezet hoe de NSG en de NSA samenwer ken. Als reactie op de onthul lingen „probeerde de NSA mij strafrechtelijk te ver volgen", aldus Bamford. In Sugar Grove werken 150 militairen, 32 ambtena ren en 19 burgers, maar hoeveel van hen in dienst zijn van de NSG is geheim, aldus Quigley. Volgens om wonenden bestaat de basis al ongeveer 30 jaar. Bother Ridge in Pendleton County is een uitstekende plaats voor een geheime dienst. Het is een afgelegen, dun bevolkt gebied en te vens het enige gebied in de VS waar radiozenders ver boden zijn. Die zone werd in 1956 uitgeroepen in ver band met de aanwezigheid van het Nationaal Radio Astronomie Laboratorium in Green Bank. „Ze zeggen niet veel over wat ze doen", vertelt John Bowers, de eigenaar van de General Store, annex post kantoor in Sugar Grove, Maar het is voor de inwo ners van Sugar Grove geen geheim dat de antennes bo ven hun dorp worden ge bruikt voor het opvangen en onderscheppen van sig nalen uit de hele wereld, al dus Bowers. Hij doet zijn verhaal, terwijl mariniers in en uit lopen om post op te halen en limonade te kopen. „Toen het Pueblo-inci dent gebeurde, waren zij de eersten die het wisten", zei Bowers. Hij doelt daarmee op het Amerikaanse spio- nageschip Pueblo dat op 23 januari 1968 werd onder schept door de Noordkore- aanse marine. Experts op het gebied van spionage zeggen dat Sugar Grove ook wordt ge bruikt voor het onder scheppen van de signalen voor het COMSAT grond station in Etam, dat ruim 100 kilometer verderop ligt. Daar worden 10.000 tele foon- en datacircuits ver werkt, afkomstig van de op bijna 38.000 kilometer hoogte hangende Intelsat satellieten. Zo kan de ge heime dienst meeluisteren met het internationale tele foonverkeer. De manager van het sta tion in Etam, James War ren, vertelt dat in Etam en twee andere stations vrij wel al het internationale telefoonverkeer van en naar de Verenigde Staten wordt verwerkt. Een medewerker van COMSAT stelt dat het geen enkel probleem is om het internationale telefoonver keer te onderscheppen. De man, die anoniem wilde blijven, zegt daar echter geen enkel bezwaar tegen te hebben: „Als Ameri kaans staatsburger, zou ik me zorgen maken als ze het niet deden". pe komedieA ch sons', waarmee haar uitzendavon springt lichtvoetig! buitenechtelijke vfj gen- Shirley MacI Derek spelen de 1 gte vrouwel'jk rolle steeds aantrek- rige Karin is geti een professor. Ze goed huwelijk te hel dan ook behoorlijk sis blijkt dat haar verhouding heeft studente. 19.12 Floralla Country] 0e KRO zendt vi namen uit die opj augustus zijn gi Country Festival in liatuin in Oosterhou zijn o.a. de Money Deliverance, Cool George Hamilton Hermans. 22.45 Miriam Tlali De IKON verzorgt v een biografie van afrikaanse schrijfs nam Tlali De boe deze zwarte schrijft in haar eigen land v In de biografie wei sprekken met Miria opgenomen, alsmede uit haar werk en bee Zuid-Akrika. Volgen vrijdag brengt de IK tv-bewerking van Hali's toneelstuk Injuria', gespeeld do tergroep Baodab. 23.35 De kinde van An L De EO luidt het we met de tv-film 'De 1 van An Lac'. Het op v ten gebaseerde verfa n 1975 vlak voor de Saigon. De Vietnamc og is op z'n hoog Twee Amerikaanse «sluiten een actie op letten om vierhondeif namese weeskinder Amerika te laten evac aiVJ bjimHI 20.20 Beyond the reef De avonturenfilm the reef speelt op tisch Polynesisch waar Tikoyo is opgét Op een dag ziet h jeugdvriendinnetje Di rug. Na haar schoolo] in de Verenigde Stat meisje naar het eilam gekeerd. Tussen hen een romance. Door Nicolas Tatro, Associated Press JERUZALEM - De Israëli sche onderminister van de fensie Michael Dekel heeft voorgesteld de bezette ge bieden te annexeren en de Palestijnse bewoners ervan te deporteren. Het voorstel gaf aanleiding tot verontwaardigde reacties in binnen- en buitenland. De ach tergrond ervan is de voorspel ling dat Palestijnen in het jaar 2000 al 45 procent van de bevol king van Israël zullen vormen. Vooral in de bezette gebieden neemt de bevolking snel toe. In linkse kringen in Israël wordt dat verschijnsel aangegrepen als extra argument voor het doen van territoriale concessies aan de Arabische landen, in ruil voor vrede. Maar ter rechter zijde van het politieke midden beginnen radicale oplossingen als ge dwongen deportaties bespreek baar te worden. Onder Palestijnse intellec tuelen wordt gesproken over een nieuwe strategie. Als Israël in de bezette gebieden blijft, of die annexeert, zullen de oor spronkelijke bewoners het land op termijn kunnen heroveren doordat zij een meerderheid van de bevolking gaan vormen. De strijd voor een onafhanke lijke Palestijnse staat zou daarmee zijn voltooid, mits Is raël een democratisch land blijft en de Arabische Israëli's volledige burgerrechten krij gen. „Het demografische beeld voor het jaar 2000 betekent dat er in dat jaar een bi-nationale staat zal zijn binnen het land Israël, met een bevolking die voor 55 procent uit joden en voor 45 procent uit Arabieren bestaat", aldus Aharon Sofer, hoogleraar aan de universiteit van Haifa. Sofer, wiens voorspelling tot de discussie leidde, zei dat de trend nu al zichtbaar is in het aantal Arabische en joodse kinderen in Israël, onder de leeftijd van 4 jaar: 114.000 Ara bieren en 365.000 joden. Binnen de Israëlische gren zen van voor 1967 wonen 4,2 miljoen mensen, onder wie 700.000 Arabieren. In de bezette gebieden wonen nog eens 1,4 miljoen Arabieren. In het jaar 2000 zal Israël volgens Sofer worden bewoond door 4,3 miljoen joden en 1,17 miljoen Arabieren, terwijl in de bezette gebieden 2,5 miljoen Arabieren zullen wonen. De snelle groei van de Arabi sche bevolking schrijft Sofer toe aan verbeterde medische en sociale omstandigheden in de bezette gebieden sinds de oor log van 1967. In die periode bleef het geboortecijfer echter hoog. Sofer zei dat Israël de bezette gebieden uit zelfbehoud zal moeten teruggeven aan Jorda nië en Egypte. Als dat niet ge beurt, voorspelde hij, zullen steeds meer niet-religieuze jo den vertrekken, zullen de Ara bieren steeds meer worden on derdrukt en zal de steun voor Israël in het westen afnemen. „Er is sprake van een toene mend gevoel van depressie en angst vanwege de Arabische demografische duivel. Dat ge voel brengt een deel van de be volking tot een groeiend radi calisme, en dat leidt weer tot meer extremisme aan de an dere kant etcetera", aldus So fer. Minister van economische zaken Gad Yaacobi, lid van de Arbeiderspartij van minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres, maande tot voor zichtigheid: „Er is een proces in gang gezet dat ertoe leidt dat wij onvermijdelijk veranderen in een soort Libanon, waar het den wonen. „Er is altijd een demo? fisch probleem in het land Israël geweest, zelfs duizend jaren geleden al in het konis rijk van Judea. Het is duidei dat er twee volkeren in t land van Israël zullen leva zei Shamir onlangs voor de levisie. De premier zei ideeën te hebben over een lossing voor de probier maar ging daar niet verder in. Zijn partijgenoot Del U kwam later met zijn voonjH voor een radicale oplossing het Palestijnse vraagstuk. hib (eprobceid todr tf helm het is bli/k- deer uil de land gelopen Vóth daar Het demografische beeld voor het jaar 2000 betekent dat er in dat jaar een bi-nationale staat zal zijn binnen het land Israël, met een bevolking die voor 55 procent uit joden en voor 45 procent uit Arabieren bestaat. fotoepa overheersende systeem het meest lijkt op vrij worstelen, of in een Zuid-Afrika waar de meerderheid geen volledige rechten geniet." Het rechtse Likoed-blok van premier Yitzhak Shamir is te gen enige territoriale concessie. Zijn aanhangers willen het joodse karakter van Israël red den door een nieuwe immigra tiegolf uit de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, waar in to taal meer dan zeven miljoen jo- Sari Nusseibah, hoogled filosofie aan de Bir Zeit versiteit bij Ramallah op Westoever, wees erop dat Palestijnen in de bezette get: den sociaal en economisch hankelijk zijn geworden Israël, terwijl Israël ook a" kelijk gaat worden van Pa' tijnse arbeidskrachten. In toekomst zullen de Palestijn onvermijdelijk hun rechtop sen en politieke gelijkheid1 deren. Als Israël joods wil ven, zal die eis moeten wofl* onderdrukt, waarmee nieuw apartheidssysteem feit zou zijn. -JsÖ

de Stem | 1987 | | pagina 22