s p c ASION Folder biedt hulp bij kopen huis in Spanje Vraag naar woonboerderij stijgt si 'Notaris eerder inschakelen bij kopen van huis' MI MAKEN IAHSCHVAK DE STEM NEDERLANDER BETAALT VAAK HOGE TOL ■LSTOFFEN AUWELS s3 Onderzoek naar veiligheid van cirkelzaag VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 .000 km 5/85 34.500, >.500 km 7/85 f32.000. >.000 km 5/85 J 35.000, >3.000 km 3/84 ƒ31.000. 7.000 km 2/83 28.000, >7.000 km 9/82 19.500, 3.000 km 10/84 f 39.500, 27.000 km 6/83 32.000, 8.000 km 6/85 15.000, 6.700 km 12/84 14.000, 8.000 km 4/85 f 14.000, 3.500 km 8.000 km O.OOOkm 7/83 1/83 7/85 14.000, 15.750, f 18.500, 33.000 km 4/83 f 19.000, 60.000 km 9/84 f 28.000. 'Eeuwige' plant in luchtdichte bol Van onze verslaggever In Maastricht staat 's werelds eerste zogenaamde bio-sfeer: een plant die leeft in een lucht dichte glazen bol. Water en lucht van buitenaf zijn overbodig. De plant heeft genoeg aan een hand jevol potaarde en een reageerbuisje met water. Afgesloten van de buiten wereld kan de plant oneindig in le ven blijven, veronderstelt de ontdek ker. De wereldprimeur van het zich zelf bedruipend ecosysteem valt ten deel aan het onlangs opgerichte be drijfje Biosfeer uit het Limburgse Echt. In tegenspraak met wat doorgaans in de biologieles verteld wordt, blijkt de plant zonder contact met de bui tenwereld zelfstandig te kunnen be staan. Dat is mogelijk omdat de plant zich aanpast aan het enge milieu. De produktie van zuurstof wordt terug geschroefd en de plant gaat kool zuur produceren voor eigen behoef te. „Biologen hebben lange tijd ge twijfeld of dit mogelijk was. De bio sferen bewijzen dat het kan. Het zijn in feite zelfstandige wereldjes", ver telt Richard Wagemans. Wagemans richtte samen met Emile Delsing uit Echt het bedrijfje Biosfeer op. Dat gaat zich bezighou den met het commercieel uitbaten van de vinding van de derde aan deelhouder van Biosfeer, de Duitse klimatoloog dr. Thomas Lintzen. De wetenschapper is verbonden aan het Max Planck-instituut in München. Hij heeft de afgelopen tien jaar gewerkt aan de ontwikkeling van de bio-sfe- ren. GEHEIM Met een speciale glasblaasmachine uit München wordt glas dichtgesmol- ten zonder dat hoge temperaturen vrijkomen. Zo blijft het jonge plantje dat tijdens het blazen de bol in gaat in leven. Hoe de glasblaasmachine precies werkt is geheim. De venno ten zijn bang voor concurrentie. Voor de produktie van de bio-sferen heeft het bedrijfje een wereldpatent aangevraagd. De oudste bio-sfeer zag zes jaar geleden het levenslicht. Achter het glas blijkt de plant, een Trades Can- tia of Wandelende Jood, nog in bla kende gezondheid. In de toekomst wil Biosfeer ook andere plantensoor ten in glas stoppen. GARANTIE De ontdekker van de bio-sferen dr. Thomas Lintzen is van mening dat de bio-sferen oneindig kunnen le ven. Zijn Limburgse vennoten hou den het op 'meerdere jaren'. „De ga rantie dat de plant het eeuwige leven heeft geven we niet. Hoewel het best mogelijk is. We overwegen een ga rantie van zo'n drie jaar", zegt Ri chard Wagemans die naast zijn ven nootschap een advocatenpraktijk runt. Bio-sferen gaan in de winkel ƒ110 kosten. Of het een rage wordt? „Het blijft een gok", antwoordt vennoot Wagemans. „Daarom beginnen we klein. De eerste produktie is niet gro ter dan 300 stuks. Maar het is goed mogelijk dat de bio-sferen aanslaan. Want er zijn veel toepassingen denk baar. Denk aan ziekenhuizen. Een bio-sfeer kan zonder probleem bij de patiënt op de kamer. Ook handig op kantoren. De plant vraagt immers geen verzorging". MILJOENEN Wagemans en Delsing hebben hun patent niet willen verkopen aan olie maatschappij Shell. Het bedrijf bood volgens Wagemans 'enige miljoe nen' om de biosfeer als relatiege schenk op de markt te brengen. „Op geld verdienen is niks tegen. Over eengekomen is dat drie procent van de opbrengst van het bedrijf voor wetenschappelijke doeleinden wordt gebruikt". Voor professor dr. W. J. Vreden- berg van de Landbouwuniversiteit in Wageningen is de bio-sfeer een no viteit. „Het is een aardige vinding, zonder al te grote wetenschappelijke waarde. Maar als decoratie-object natuurlijk heel leuk", zegt Vreden- berg. Hij acht het theoretisch goed moge lijk dat een plant in een luchtdichte ruimte overleeft. „De produktie van zuurstof zal tot een minimum dalen en de plant gaat net genoeg kool zuur maken. Beide stoffen zijn on ontbeerlijk om te overleven. Voor waarde is ook dat ontsmette grond wordt gebruikt". In de glazen bol verkeert de plant volgens de professor in een soort comatoestand. De plant groeit eerst enige tijd, maar bereikt al snel het stadium dat nog slechts sprake is van een minimaal-vegeterend sys teem. Of de plant inderdaad een lang leven beschoren is, is volgens de professor onduidelijk. „Dat kan in derdaad vele jaren zijn. Maar onein dig? Geen idee". Vennoten Richard Wagemans (links) en Emile Delsing en hun blo-sleren. FOTO DE LIMBURGER INDUSTRIEWEG 37 TERNEUZEN TEL. 01150-81121 lier dan ooit, is onze Irsstoffen Itie opgenomen: i grote keuze in vol jerseys Lji *1 Vrijblijvend een Inemen bij: zrte (root in kleine prijsjes. Van onze verslaggever „De mensen zouden veel meer gebruik moeten maken van de notaris. De wet zegt dat een akte opgemaakt door een notaris de kracht heelt van een vonnis van de rechter. Met behulp van een notaris kunnen de mensen veel meer krijgen waar ze recht op hebben, dan ze eigenlijk me nen". Mr. A. Jongbloed uit Beunlngen, afgestudeerd in het notariaat, promoveerde onlangs aan de Nijmeegse universiteit op het on derwerp 'Reële Executie'. Reële executie betekent niets anders dan dat je krijgt waar je recht op hebt. Jongbloed adviseert de men sen om afspraken en overeen komsten zoveel mogelijk bij de notaris vast te laten leggen. En niet alleen om de rechter heel wat conflicten uit handen te ne men. „Bij voorbeeld afspraken tus sen buren over onderhoud van de gezamenlijke schutting. Krijg je er ruzie over en is er niets no tarieel vastgelegd, dan moet je eerst naar de rechter. Met zijn vonnis kun je vervolgens naar de deurwaarder, die ervoor zorgt dat de afspraken worden nage komen. Een kostbare en langdu rige procedure. Maar is alles mooi vastgelegd in een notariële akte, dan kun je met die akte di rect naar de deurwaarder. Dat Is natuurlijk sneller en goedko per". GEENZIN Jongbloed adviseert vooral bij de aanschaf van een huls om de Voorlopige Koopakte, dus de eerste overeenkomst die beide partijen sluiten, al notarieel te la ten bekrachtigen, „in Amster dam is dat gebruikelijk. Daar wordt de notaris direct al Inge schakeld. Daar pakken de nota rissen het beter aan. Daarbuiten gaat dat nog meestal via de ma kelaar. Die hebben zich hier wat meer op de voorgrond weten te dringen. Met de notarieel verle den Voorlopige Koopakte kun je de verkoper, die bij voorbeeld in eens geen zin meer heeft om zijn huis te verkopen, toch dwingen het huis te leveren. Tot voor kort was het zo dat als de verkoper weigerde de via een makelaar tot stand gekomen Voorlopige Koopovereenkomst na te komen, je naar de rechter moest stap pen. En dan kreeg je nooit meer dan schadevergoeding, niet het huis. Nu kun je in dit gevat ook het huis krijgen. Maar dan moet je dus eerst naar de rechter. Als je die Voorlopige Koopovereen komst direct bij de notaris vast legt, is er helemaal geen pro bleem". AUTO Reële executie is dus mogelijk bij de koop van een huis en van vele andere onroerende en vooral roerende zaken. Koop je een auto bij een garage en de garage wil de auto niet geven, kun je met behulp van de deur waarder die auto toch geleverd krijgen. Anders is het als die auto In tussen door brand is verwoest. Reële executie is dan niet meer mogelijk en de koper moet ge noegen nemen met een andere auto of met geld. Mantie- dromen van buitenlanders spatten vaak I uiteen na het kopen van een I huis of appartement in Spanje. FOTO ARCHIEF DE STEM iding in de grafische i dat altijd zichtbaar Wat anderen maken? de folder jf in de buurt. Van onze correspondent Huizenzwendelaars aan de Spaanse kust gaan moeilijke tijden tegemoet dankzij een lovenswaardig initiatief van de streekregering van Catalonië. De Catalaanse autoriteiten hebben onlangs een brochure uitgegeven met nuttige tips en adressen voor buitenlanders die in Spanje een huis willen kopen of huren. De negen pagina's tellende folder is ook verkrijgbaar in het Nederlan ders. Men kan het document opvra gen bij de 'Direcco Generad d'Arqui- tectura i Habitatag', Calle Balmas 236,08006 Barcelona. Een buitenlandse koper moet met name drie punten in de gaten hou den als hij zonder problemen wil ge nieten van zijn Spaanse huis. Allereerst moet men een bezoek brengen aan het Eigendoms Regis ter van de gemeente waar de woning staat. Daarin kan men lezen wie de eigenaar van het pand is en of het onroerend goed eventueel met een hypotheek is belast. De vakantiedromen van honder den buitenlanders zijn al op dit eer ste punt stukgelopen. Het Neder landse consulaat-generaal in Barce lona heeft de afgelopen jaren een dikke stapel klachten ontvangen over makelaars aan de Costa Brava die huizen op stukken grond ver kochten die niet van hun was. Ach teraf kwam dan de ware eigenaar op dagen. Verschillende Nederlanders hebben de afgelopen jaren tweemaal voor hun huis betaald. Verder moet men er speciaal op let ten dat het koop- of huurcontract na drukkelijk het nummer vermeldt van de zogenoemde 'Cedula d'Habitat'. Het is de bevestiging van de ge meente dat het pand in bewoonbare staat is. Alleen met zo'n verklaring kan het huis worden aangesloten op gas, water en electriciteit. Ook dit punt is van groot belang. Corrupte makelaars verkopen vaak huizen die zonder de nodige vergunningen van de gemeente zijn gebouwd. De ver klaring van de bewoonbaarheid laat dan soms jaren op zich wachten. In het plaatsje Calogne - in de Catalaanse provincie Gerona - ligt het vakantiecomplex Masperde. En kele tientallen Nederlandse families kochten daar zeven jaar geleden een huis. De helft van de woningen is nog steeds aangesloten op de oude bouwmeters. FORSE BELASTING De instructieve folder geeft tenslotte enkele belangrijke aanwijzingen over het invoeren van de aankoopsom. Het geld moet officieel via de Spaanse centrale bank worden ver stuurd. De documenten moeten pre cies vermelden waarvoor het bedrag is bestemd. Veel mensen volgen deze procedure niet. Zij betalen bij voorbeeld de helft van het bedrag in Nederland op de prive-rekening van de bemiddelaar. Dit kan grote pro blemen geven wanneer met het huis in Spanje weer wil verkopen. Over het verschil tussen de officieel inge voerde som en de latere verkoopprijs moet men forse belasting betalen. Meestal is het uitsluitend de make laar die zich op deze manier verrijkt. De koper betaalt bijna altijd de tol. Van onze verslaggever De Stichting Consument en Vei ligheid is een onderzoek begon nen naar de veiligheid van cirkel zagen. Aanleiding is het grote aantal ongevallen dat met derge lijke zagen plaatsvindt. Volgens de ongevallenregistratie van de stichting zijn in 1984 en 1985 2400 ongelukken gebeurd met cirkelzagen. In de meeste gevallen betrof het kleinigheden, maar ook amputaties van handen of vingers kwamen voor. Ook werden twee dodelijke ongeluk ken genoteerd. In een geval werd het slachtoffer gewurgd door zijn sjaal die in de zaag terechtkwam. Er kwamen jaaarlijks ongeveer zeventig mensen in het zieken huis terecht. In de helft van die gevallen ging het om amputatie van een hand of een of meer vin gers. De Stichting Consument en Veiligheid tracht nu vast te stel len aan welke eisen cirkelzagen moeten voldoen. „Er bestaan al eisen en ook internationale nor men, maar desondanks vinden steeds weer ongelukken plaats. Om te kunnen beoordelen hoe dat aantal en de ernst van het let sel kunnen worden verminderd, moet meer gedetailleerd worden vastgesteld welke factoren hierbij een rol spelen. Daarbij gaat het in hoofdzaak om de factoren die de mens zelf bepaalt, zoals het type machine, de onderhouds- toestand, veiligheidsvoorzienin gen en omgeving", aldus de stichting. Ook wordt onderzocht of er nog veel te verbeteren valt aan de machines. „Zo raakt van som mige cirkelzagen de beweegbare beschermkap die om het zaag blad is aangebracht blijkbaar vrij snel defect. En daardoor vervalt een belangrijke bescherming voor de gebruiker". Aan de al tien jaar tanende populariteit van de ver bouwde boerderij als wo ning voor de gestressde stedeling, lijkt een einde te zijn gekomen. In een jaar tijd zijn de verkoopprijzen landelijk met negentien procent ge stegen tot gemiddeld 184.000 gul den. Hiermee stijgt de boerenhof stede het snelst in waarde van alle woningtypen. Dit valt af te leiden uit een artikel in het zomernummer van De Woonconsument, het blad van de vereniging Eigen Huis. Ook snel in prijs stijgend zijn vil la's en bungalows, die met een ge middelde verkoopsom -landelijk- van 226.000 gulden tien procent duurder zijn dan in 1985. Vorig jaar steeg de waarde van alle koopwoningen met gemiddeld vijf procent. Eigen Huis baseert zich op een representatieve steekproef van de Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker (voor woningen) in Nederland. Appartementen in flatgebouwen en vrijstaande woonhuizen doen het ook beter dan gemiddeld in de prijs ontwikkeling. Volgens Eigen Huis is er vooral bij de bungalows en villa's en woonboerderijen sprake van een inhaal-effect. Aankoop van derge lijke dure behuizingen werd alsmaar uitgesteld als gevolg van de onze kere economische ontwikkelingen. Zo is de gemiddelde verkoopprijs van woningen uit de periode 1920- 1945 vorig jaar met 21 procent ge stegen tot 127.000 gulden. Negen tiende eeuwse woningen deden vijf tien procent meer met een gemid delde van 129.000 gulden. Huizen die tussen 1970 en 1980 gebouwd zijn, daalden in prijs. Die uit de tweede helft van de jaren zeventig zelfs met gemiddeld negen procent tot 138.000 gulden. (ANP)

de Stem | 1987 | | pagina 15