DESTEM NEDERLANDER KOOPT VRIJ CONSERVATIEF JK NIEUWS )DIENSTEN Aardenburg Hoofdplaat Jaarlijks worden er vele miljoenen uitgegeven aan kunstwerken ter verfraaiing van de woonkamer. Het kopen van kunst wordt ook steeds een voudiger. Met name grafiek wordt tegenwoordig per postorder verkocht. Het aantal galeries dat meedoet aan de kunstaankoopregeling van het ministerie van WVC groeit gestaag, evenals het aantal verkochte werken. Ondanks dat er nogal wat kritiek is op deze vorm van kunstsubsidiëring. Ondertussen krijgen artotheken de kunst niet aangesleept. 17"18 332 punten. Uitslag: 1. p, vlieghe, Oostende 1336; Meyfroodt, Oostende 1292; J. Verbeek, Halsteren IO59' P. Lair, Oostende 929; 5. A. Visser, Goes 731 punten. HENGELEN De beng; sportvereniging Aardenbu hield de tweede wedstrijd v het seizoen voor het clubkai pioenschap. De 34 deelnenif vingen op de Stierskreek s men 30 kg vis. Uitslag: 1. j, Bie, St.-Joris 3100 gram; 2. de Paepe, Eeklo 2850; 3. Herpelinck, Aardenburg 25' 4. R. Houttekeete, Deinze 211 5. R. Arnou 1760 gram. De v; gende wedstrijd voor kampioenschap wordt zak dag 19 september op j Grote Gat te St.-Kruis geho den. OUDERENVERENIGING De ouderensoos houdt dinj dag 1 september een bijee komst in het dorpshuis, aa vang 14.00 uur. Er wor bingo gespeeld en daar aansluitend is er een bespr king van de dagtocht die soos houdt naar Zuid-Lin burg. Deze tocht wordt 8 tember gehouden. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 Tel. 01170-3139. Dag en nacht reikbaar. (dringende boodscha pen inspreken op antwoordapp raat). Oost Zeeuwsch Vlaanderen Voor spoedgevallen dag en nac bereikbaar onder tel. nr. 011 12191 (boodschap inspreken antwoordapparaat). Kruisver. Kanaalzo Zeeuwsch-Vlaanderen - Dag nacht bereikbaar voor dringen hulpverlening onder tel. 011! 19049. U kunt naam en telefoo nummer inspreken, zodat dienstdoende wijkverpleegku dige u kan bereiken. DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Nooit Beveland - Dierenarts H.v. Dj Simonswei 2, Heinkenszand, 01106-1290. Ovezande, Goes, Kapelle en R merswaal - Dierenarts Mosst man, Hogenakkerweg 8, Knj ningen, tel. 01130-1233. Hukt en Hengstdijk - Dierena E. de Nijs, Wilhelminalaan Hulst, tel. 01140-13004. Breskens - Dierenarts G.A.M. Bruijckere, Dorpsstraat 133, 01172-2769. Spreekuur za. en 11.30 u. en volgens afspraak. Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen en Axel - Dierenai M.P. Schaub, W. de Zwijgerla 2b, Terneuzen, tel. 01150-950 zaterdag; Terneuzen, W. Zwijgerlaan 2b, tel. 01150-9 spreekuur 13.30-14 u. en A: Dierenkliniek, tel. 01155-14 Spreekuur 11-12 u. Zondag v< gens afspraak, tel. 01150-95017. Terneuzen e.o. - Peter de V Polikliniek voor kleine huisdi ren 'De Steenberghe', v. Stee bergenlaan 7, Terneuzen, 1 01150-96425. Spreekuur: zat 12- u. Verder na telefonische i spraak. J.P. de Vos, Kliniek van kleii huisdieren en* bijzondere dien v. Diemenstr. 83, Terneuzen, t 01150-19628. Spreekuur zat. 12.3 14 u. en na telefonisch overleg. Sluis, Aardenburg en Oostburj Dierenarts J.v.d. Vijver, Sirius Oostburg, tel. 01170-2103. Spree uur zat. en zond. om 13 uur. Praktijk IJzendijke - Dierenai Kv.d. Vijver, Hoofdplaat, t 01176-1388, bgg. 01174-4 Spreekuur zat. om 13 uur zond. om 12 uur in de dieren» niek Minnepoortstr. 14, IJzend ke. Miljoenen voor huiskamerkunst Door Ton Boender V Catalogussen van kunstpostorder bedrijven. erkopers van heden daagse kunst zijn het over een paar dingen volkomen eens. Ten eerste is de Nederlander die zijn interieur wil sieren met een schilderij of grafiek tamelijk conser vatief. Kunst die echt goed verkoopt is figuratief. Oftewel, het moet iets voorstellen. Experimentele kunst is veel moeilijker te slijten. En op de tweede plaats is, nog steeds volgens de galeriehouders, flinke kritiek op zijn plaats op de ma nier waarop het ministerie van WVC kunstaankopen subsidieert. Sinds eind 1984 bestaat de zoge noemde kunstaankoopregeling van WVC. Het aantal deelnemende gale ries en het aantal via deze regeling verkochte werken neemt sindsdien gestaag toe. De regeling bestaat er uit dat een kunstwerk uit een der deelnemende galeries gespreid kan worden betaald, zonder dat daarvoor rente verschuldigd is. Voorwaarde is wel dat het kunstwerk, of het nu om een schilderij, een sculptuur, een wandkleed of een plastiek gaat, ver vaardigd is door een nog in leven zijnde Nederlandse kunstenaar. Ook geldt een minimum aankoopbedrag van 1250 gulden. „Zo snijdt het mes aan twee kan ten", zegt WVC-woordvoerster Ma- riëtte Utermark. „Kunstaankopen worden er door gestimuleerd en dat werkt positief voor kunstenaars die nu bij voorbeeld buiten de BKR val len". JONGEREN In zuid-west-Nederland zijn deelne mende galeries Bellemans in Axel, Marquis in Vlissingen, Kokon en Resy Muijsers in Tilburg en Etcetera in Bergen op Zoom. Volgens Jan Sanders van de Bergse kunststich ting Etcetera heeft de aankooprege ling niet voor de verwachte forse om- zetvergroting gezorgd. „De subsidie van WVC in de vorm van het betalen van de rente komt nu terecht bij mensen die sowieso wel het geld op tafel kunnen leggen voor een kunst werk. We constateren een grote be langstelling van jongeren voor kunst, maar die kunnen geen gebruik ma ken van de regeling. Die kunnen hooguit een paar honderd gulden op tafel leggen", aldus Sanders.De fi nanciering van de leningen in het ka der van de kunstaankoopregeling wordt verzorgd door de bank De Lage Landen in Eindhoven. Volgens manager financieringen C. van der FOTO:SUNSHINE Velden van De Lage Landen werden er in '85 nog geen 700 contracten af gesloten, in '86 al 1250 contracten (zo'n zestig procent meer) 'en de verwachting voor dit jaar is dat er 1700 tot 2000 contracten worden af gesloten'. „Per contract gaat het om 3500 tot 4500 gulden per stuk. De omzet zou dit jaar dan uitkomen op zo'n 2000 keer 4000 gulden is acht miljoen gulden. Dat kost WVC op jaarbasis zo'n dikke miljoen gulden subsidie". UITKERING Rob Jurka, spreekbuis van de 'rus tende' vereniging van galeriehou ders, noemt nog een ander nadeel van de WVC-regeling: „Mensen met TANDARTSEN West-Zeeuwsch- Vlaanderen Tandarts A.v. Herk, Breedi 25, Oostburg, tel. 01170-24 Spreekuur zat. en zond. 12-" uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts J. Mathijssen, Hen gracht 13, Terneuzen, tel OU. 12004. Spreekuur zat 10-10.30 18-18.30 u. zond. 12-12.30 u. t Walcheren - Tandarts A. Scho Damplein 26, Middelburg, 01180-28207. Spreekuur Mt zond. 11-12 uur. Zuid- en Noord-Bevel»M Tandarts P. Frantzen, Ka? jestr. 307, Goes, tel. 01100-1' Spreekuur zat en zond. uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranl' 6, tel. 01155-2888. Geop. zat 1 en 16-17 uur. Verder uitslum voor spoedgevallen en recept» Goes - Zeeuwse apotheek, or Markt 10, tel. 01100-15255. O* zat 8.30-17.30 u., zond. 10-11" 16-18 u. i Hulst - Apotheek Hulst zat 11-12 uur en 15.30-17.30 V zond. 11-11.30 u. en 16.30-17 Voor spoedgevallen buiten <j ningstijden is de dienstdo™ apothekersassistente thuis reikbaar tel. 01140-14255. Middelburg - Apotheek Hjjj ling. Lange Delft 133, tel. (vanaf vrijd. 17.30 uur). Terneuzen - Apotheek Klas» tel. 01150-12090. Geop. zat 8.30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 Vlissingen - Apotheek de S» Singel 9, tel. 12730. ZIEKENHUIZEN ZEEUW# VLAANDEREN „k Voor eerste hulp bij ongel"*? eerst dienstdoende raadplegen Hulst - St Liduinaziekenhu» 01140-12651. Oostburg - St Antoniuszia* huis, tel. 01170-3355. Terneuzen - JulianazieKen1 01150-12851 „h Sluiskil - St Elisabethzieken» 01157-1451 een uitkering komen niet voor de re geling in aanmerking. De Lage Lan den bekijkt de kredietwaardigheid bij het verstrekken van de lening in het kader van de aankoopregeling en dan val je met een uitkering buiten de boot". WVC zou zich, omdat De Lage Landen de algemene regels hanteert bij de verstrekking van het krediet, zich garant kunnen stellen voor mensen met een minimum inkomen. „Dat doen we niet", zegt de WVC- woordvoerster. „Per geval waarop we dan zouden worden aangespro ken gaat het dan toch om zo'n 5000 gulden. Dat zou oneigenlijke aan wending betekenen van het geld dat ten goede moet komen aan de stimu lering van kunstverkoop". Ook Rob Jurka is er, evenals San ders, niet van overtuigd dat de aan koopregeling zorgt voor extra omzet bij de galeriehouders. „Ik heb sterk het gevoel dat mensen die toch al wel van plan waren een schilderij te kopen van die regeling profiteren. WVC houdt wel een onderzoekt naar omzetten van galeries voor en na de regeling, maar dat zegt op zichzelf natuurlijk toch niet zo veel. Omzet is natuurlijk sterk afhankelijk van eco nomische omstandigheden, publici- AMBULANCE EN WEER Zeeuwsch-Vlaanderen - 01150-12200. teit en dergelijke. En daarbij, er wa ren en zijn toch al wel volop galeries die een renteloos aflossingssysteem hanteren". VIOEORECORDER Wel goed werkt volgens hem aan koopsubsidie, zoals die regelmatig wordt gegeven bij grotere kunstex posities of -manifestaties. Dan ver strekt bij voorbeeld de provincie of gemeente subsidie op de aankoop van kunstwerken, zoals geschiedt bij de Bredase Kunstdagen die vol gende maand worden gehouden. „Die vliegen dan weg. Wat dat be treft zijn we echte Hollanders. Want aan de andere kant geven mensen wel gemakkelijk 1500 tot 2000 gul den uit voor een videorecorder of een kleurentelevisie. Dan hoor je ze ook niet klagen. Dat apparaat kost gewoon zoveel, klaar". De kunstkoper in een galerie is volgens Jurka vrij conservatief. „Realistisch, figuratief werk verkoopt erg goed. Maar met experimentele kunst ligt dat veel moeilijker". De trend is volgens hem onmiskenbaar wel dat er de laatste tijd duidelijk veel meer belangstelling voor kunst is ge komen. „Je ziet het bij grote mani festaties en dergelijke. Het heeft ook te maken met betere opleiding van mensen en economische omstandig heden". BEDRIJFSLEVEN Een andere mogelijkheid om kunst in huis te halen is de artotheek. De ar totheken in ons land krijgen het steeds drukker. Het aantal mensen dat kunst leent groeit met gemiddeld vijftien procent en al meer dan 70.000 particulieren en bedrijven hebben een abonnement op de kunstuitleen genomen. Vooral het bedrijfsleven toont veel belangstel ling voor het huren van heden daagse beeldende kunst. Ongeveer de helft van de groei is hieraan toe te schrijven. Jaarlijks bezoekt een half miljoen mensen regelmatig de arto theken. Op grond daarvan wordt dit jaar een drastische stijging van het aantal abonnementen verwacht. Jurka kan zich wel voorstellen dat artothekèn de kunst niet aangesleept kunnen krijgen. „Je kunt voor een paar tientjes elk jaar iets nieuws aan muur hebben. Als die mensen dan ineens zien dat ze in een galerie achthonderd, duizend gulden moe ten betalen voor een schilderij, wordt het ineens heel anders. Die artothe ken zijn in feite een beetje staatsga- lerietjes aan het worden. Daar zijn mensen in dienst van de overheid bezig met het uitpakken, ophangen en weer inpakken van schilderijen en dergelijke. Daar kun je als galerie na tuurlijk niet tegen concurreren. Dat de helft van de klandizie van de arto theken bestaat uit bedrijven zou na tuurlijk al helemaal niet moeten mo gen". POSTORDER Een derde mogelijkheid om kunst in huis te halen is per postorder. „Dat biedt de consument alle voordelen zoals je die ook hebt bij de gewone postorderbedrijven", zegt A. Hon- ders van de Nationale Galerie in Bus- sum. Hij is tevens uitgever van Kunstwerk, een postordercatalogus voor voornamelijk grafiek. De be langstelling voor deze vorm van kunstaankoop is groeiende, aldus Honders. Momenteel telt zijn postor derblad circa 1500 abonnees. „Het is van essentieel belang om vertrou wen op te bouwen bij de consument. Er wordt immers veel gesjoemeld in grafiek". Dat wordt onderschreven door de Nederlandse vertegenwoordiging van Christie's in Londen, dat ook hier kunst per postorder verkoopt onder de naam Christie's Contempo rary Art. De catalogus laat voorna melijk risicoloze, figuratieve kunst zien. „We zijn nog niet zo lang bezig, maar het klantenbestand groeit. We hebben zo'n duizend abonnees. Er wordt inderdaad veel gerommeld met grafiek. Daarom wordt er altijd een bewijs van echtheid verstrekt door Christie's bij het werk", aldus mevrouw Y. Leenders van galerie Carleen in Loosdrecht. In die galerie is het werk uit de Christie's-catalo- gus te zien. STUMPERS In de Stichting voor den Kunsthan del en de Vereeniging van Handela ren in Oude Kunst in Nederland zijn de handelaren in 'oude kunst' ver enigd. „Dat is, gezien de bedragen die er mee gemoeid zijn, toch niet de reguliere huiskamerkunst. Anders dan bij voorbeeld antiek, dat bestrijkt qua prijs een veel groter gebied", al dus een woordvoerster. „Maar het is de laatste tijd heel gek: de duurste dingen gaan het snelst weg. Dat komt omdat de middenmoot, zeg maar advocaten en artsen, zo goed als geheel is weggevallen. Die stum pers worden helemaal afgeroomd. Een deel van het koperspubliek koopt nog wel uit beleggingsoog punt, maar dat is de laatste jaren ook niet meer zo interessant. De waarde vastheid van oude kunst houdt zo'n beetje gelijke tred met de inflatie, die is de laatste jaren ook stabiel. De tijd dat je voor een ton een schilderij kocht dat kort daarna 125.000 gul den waard werd, is voorbij". RISICO Voor wie zijn geld goed wil beleggen is kunstaankoop inderdaad niet zo'n beste methode, valt te lezen in het augustus-nummer van VT-Wonen. „Het verzamelen van kunstwerken is bijna nooit een vorm van beleggen. De kunstwerken hebben natuurlijk een aanzienlijke waarde, maar wie zegt dat u 't voorwerp de volgende dag voor hetzelfde of een groter be drag verkoopt? Zit u op een gegeven moment zonder geld, dan zal het u ,niet een-twee-drie lukken de werken te verkopen tegen de waarde die u denkt dat ze minstens zullen opbren gen. Het verzamelen van kunstwer ken geeft u waarschijnlijk alleen ren dement na 'n groot aantal jaren, met 't risico dat de belangstelling dan niet groot is". De verzekering van (niet al te du re) kunst valt over het algemeen on der de inboedelverzekering. Gaat het om echte kostbaarheden (antiek, dure schilderijen) dan is het volgens het Bureau Voorlichting Verzekering in Den Haag aan te raden een kost- baarhedenverzekering af te sluiten. „Het is verstandig uw bezittingen te registreren op een registratiekaart. Voor sieraden, antiquiteiten en schil derijen is een foto met daarbij een duidelijke omschrijving de beste re gistratie". Folders van de overheid over kunstuitleen en •subsidie. bra"

de Stem | 1987 | | pagina 13