UITBLAZEN Hogere kinderbijslag vroeg CDA-presentje voor Sint r T tpMpwiif l j^g| if*™1 i Ipakticulie: Loo Nationaliteitenprobleem houdt Sovjetunie weer bezig 'De Papua's stemden met hun voeten' even..i i mm APK-keuring een gok (3) KABINET NEEMT MAATREGEL OM DE KOOPKRACHT OP PEIL TE HOUDEN HET NOOIT UITGEOEFENDE ZELFBESCHIKKINGSRECHT IN IRIAN JAYA: )E STEM COM) t '9 heus DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 InESTEM BINNENLAf -DESTEM- I zei dit gistermiddag na overleg Jremie NIEUW-GUINEA IRIAN JAYA 3e politiepet vai ALS ik afga op de brieven die ik ont ving over de (ver plichte) algemene perio dieke keuring van auto's, valt het met de praktijk van die keuring wel mee. Echte klachten die speci fiek zijn toe te schrijven aan de keuring zijn er weinig. Sommige mensen hebben de in druk dat de garage als gevolg van de keuring meer handelin gen en onderdelen in rekening brengt bij de grote onderhouds beurt, zodat het 'voordeel' van de gratis keuring (in combina tie met de onderhoudsbeurt) een farce is. Het is moeilijk vast te stellen of dit ook inderdaad het geval is. Het lijkt mij niet ongewoon dat de ene onder houdsrekening eens wat hoger uitvalt dan de andere. Wat blijkens de brieven va ker voorkomt is dat reparaties, die volgens de garage moeten worden uitgevoerd om de auto APK-veilig te krijgen, veel ho ger uitvallen dan werd ver wacht of zelfs afgesproken. Vrijwel alle briefschrijvers, ook degenen die geen klachten hebben, betwijfelen het nut van de APK. Waar haalt de politie de mankracht vandaan om te controleren of iedereen een stickertje van de juiste kleur op z'n nummerplaat heeft? Wat de controle op de keurende gara ges betreft wijzen enkele lezers veelbetekenend op de goede re laties die er vaak bestaan tus sen garagisten en verzekerings- experts. Het garagebedrijf en de daar heersende technocultuur is voor de meeste automobilis ten volstrekt ondoorzichtig en veel brieven gaan dan ook over vertrouwen dat - soms na vele jaren - werd beschaamd. Men herinnert zich wellicht de hts-er uit Oudenbosch met zijn twaalf jaar oude Escort (Uitbl. 18/8). Zijn eerste APK- sticker kreeg hij nadat zijn va der en een oom aan de auto hadden gesleuteld en gelast. De handrem werkte niet. Dat er een jaar later aan de Escort het een en ander moest gebeuren begreep de student wel. Afge sproken werd dat de reparatie kosten de 700 gulden niet te boven zouden gaan (de auto was na een aanrijding voor 400 gulden gekocht). Toen de student om zijn auto kwam bleek de rekening bijna het dubbele te bedragen: 1300 gulden! „Ik viel bijna flauw", schrijft de hts-er. Het Iokonieke commentaar van de garagist: „Een jaar gaat'ie wel weer mee en voor dat geld heb je geen andere fatsoenlijke auto." Sommige auto's zijn net mensen. Ze komen van de band met nukken waar ze niet vanaf te helpen zijn. Of ligt het aan de garage? De Lada 1600 van een Bredanaar had een paar van die nukken: de claxon functioneerde slecht of niet, een portierraam liep abnormaal zwaar en de motor verbruikte te veel olie. Ondanks de onder houdsbeurten, steeds op tijd verricht in steeds dezelfde, ver trouwde garage, bleef de auto die nukken vertonen. WIMKOCK De laatste keer werd de on derhoudsbeurt gecombineerd met de APK-keuring. Zonder de klant te waarschuwen ver richtte de garage voor 1100 gul den reparaties. Dat vond de klant echter het ergste niet. Na beurt en keuring bleek de cla xon het nog steeds niet te doen, verbruikte de motor nog net zo veel olie als voorheen en was het portierraam nog steeds nauwelijks open of dicht te krij gen. De nieuwe utlaat die on der de auto was gemonteerd zat vast met een plastic bandje in plaats van met de originele spanrubbers. De Bredanaar is nu op zoek naar een andere vertrouwde garage. „Die wagen kan geen 10.000-beurt hebben gehad en zéker geen APK-keuring", luidde het commentaar van de Haagse politie na de Lada van een briefschrijver uit Raams- donksveer te hebben geïnspec teerd. De Lada was aangehou den omdat het linkerachterlicht niet brandde. De vijf jaar oude auto was dezelfde morgen (mei van dit jaar) in Breda in ont vangst genomen. Volgens het koopcontract zou de verkoper de gewenste 10.000-beurt én de APK-controle uitvoeren. De koper was, na de auto opgehaald te hebben er meteen mee naar Den Haag gereden, waar hij een vergadering moest bijwonen. Vandaar dat het technisch drama waarin hij ver wikkeld raakte zich aanvanke lijk langzaam ontrolde. Toen de volle omvang ervan duide lijk werd bleek de auto de vol gende mankementen te verto nen: - te veel speling op stuur en - slecht functionerende rem- men 1 - portiersloten, linkerachter- licht, claxon en dashboardver- §j lichting functioneerden in het geheel niet - te weinig olie. Oliepeillampje brandde en ook de oliepeilstok gaf 'vrijwel geen druppel' aan - de op de voorruit bevestigde copie deel III was nog van 1986 - de banden vertoonden slijta- gekaalheid aan de randen, het- j§ geen ook op ontsporing van de wielen kon duiden. Ondanks dit alles zat er wel een nieuw APK-vignet op de nummerplaat! De garagehou- s der (geen Bovag-üd) bestreed aanvankelijk alle klachten (tele- fonisch, uiteraard niet schrifte- lijk), maar stemde tenslotte toe in een nieuwe 10.000-beurt plus APK-keuring. De klant ging de auto zelf wegbrengen en kon S hem dezelfde dag weer opha- j| len. „En wat ik al vreesde", schrijft hij, „ook in tweede in- Stan tie waren de door mij geëi- ste werkzaamheden niet uitge- E voerd." Begin deze maand S heeft de automobilist uit j= Raamsdonksveer een civil- rechtelijke procedure tegen het Bredase garagebedrijf aange- spannen. llflfflllllllllllflflllllffffllllllllllllllllllfllllfffffllllfllllllllllltllllllllflllllllllllllllllllllllllllllfltlllllllllllfr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen „MENSEN met kinderen gaan er volgend jaar iets op vooruit. Dat mocht ook wel weer eens een keertje". Moe, maar voldaan. Pre mier Lubbers kon vrijdag avond na afloop van het kabinetsberaad niet onte vreden zijn. Het kabinet had een matige belastingverlaging afgespro ken, een verhoging van de kinderbijslag én een grotere vakantietoeslag (van 7,5 naar 8%) voor de mensen met een uitkering. Deze maatregelen moeten er voor zorgen dat de koopkracht volgend jaar voor iedereen op peil blijft. De koopkracht dreigde ko mend jaar voor de meeste mensen gemiddeld één pro cent lager uit te vallen dan dit jaar. En met de belofte van het kabinet dat gemiddeld over vier jaar de burger ten minste evenveel in zijn porte monnee overhoudt was een lastenverlaging dringend ge wenst. De maatregelen waarvoor is gekozen, richten zich vooral op de laagst betaalden. Die hebben het meeste profijt van de belastingverlaging. De laagste twee belastingschij ven wordt van respectievelijk 16 naar 14 procent en 25 naar 23 procent gebracht. Een deel van dit voordeeltje wordt overigens al weer te niet gedaan doordat de daarop volgende schijf van 32 procent niet wordt verlaagd. Bovendien wordt die schijf iets ingekort zodat mensen met een inkomen van vlak bo ven modaal (40.000 gulden bruto per jaar) eerder in het hogere 41-procentstarief val len. De grote groep werknemers van rond modaal ziet dus het voordeel van de lagere eerste twee schijven enigszins te niet gedaan door deze laatste maatregel. Toch treedt voor hen geen nadeel op. Een van de voornaamste oorzaken daarvan ligt in de premies, die nagenoeg gelijk blijven. Volgens zeer voorlopige cij fers van de Sociale Verzeke ringsraad en de Ziekenfonds raad kunnen de premies ge lijk blijven. De ziekenfond spremie kan iets omlaag, om- "*mjk CDA-fractieleider Bert de Vries vroeg om een ge baar jegens de kinderrijke achterban. - FOTO ANP dat de verwachte tegenvaller daar lager is. Dit jaar werd de premie tussentijds verhoogd om die tegenvaller op te van gen. De ww-premie zal waar schijnlijk iets omhoog gaan, maar door in te teren op de overschotten van de fondsen kan die stijging binnen het halve procent blijven. Een andere belangrijke 'goedmaker' is de kinderbij slag. Het kabinet besloot die met zes procent te verhogen. Een gezin met twee school gaande kinderen (tussen de zes en de achttien jaar) gaat er ruim vijftig gulden per kwartaal op vooruit. Als beide kinderen tussen de zes en de twaalf jaar zijn is dat voor deel nog steeds ruim veertig gulden en met twee kinderen onder de zes jaar komt er per drie maanden bijna 28 gulden méér binnen. De kinderbijslag kan om hoog, omdat de AKW (het fonds waaruit die bijslag wordt betaald) dit jaar bijna driehonderd miljoen gulden over heeft. Een hogere uitke ring van zes procent kost net zo veel, zodat eind 1988 het AKW van zijn overschot af is. De premie (die overigens ge heel door de werkgevers wordt betaald) hoeft niet om hoog door het bestaan van dat overschot. Dat het kabinet de kinder bijslag heeft gekozen om de koopkracht op peil te houden ligt voor de hand. In de eerste plaats is het een politieke keuze. Het CDA - dat nog steeds het gezin lief heeft - wilde wel weer eens een ge baar maken jegens zijn kin derrijke achterban. CDA-fractievoorzitter De Vries riep verleden week bijna hardop om een gebaar. Het kabinet heeft de CDA- wens gehonoreerd, nu het mo gelijk was, zonder de werkge vers op een hogere premie te moeten tracteren. Van die kant is er dan ook geen gemor opgeklonken over de maatre gel. Het kabinet dacht aanvan kelijk uitsluitend aan een al gehele belastingverlaging met één procent. Maar dat heeft het nadeel dat mensen met een hoog inkomen er in gul dens meer mee opschieten dan mensen met een laag inko men, Dat komt doordat belas tingen 'progressief' worden geheven: een laag percentage belasting over een laag be drag en een hoog percentage over een hoog bedrag. Verla ging van de belasting met één procent levert de royaal-ver- diener daarom meer op in de beurs. De Vries wees verleden week op deze onrechtvaardig heid en bepleitte een premie, verlaging. Premie wordt be- taald vanaf de eerste ver. diende gulden en de persoon met een laag inkomen betaalt relatief gezien veel meer premies dan aan belasting, ft man/ vrouw met een laag in. komen is dus beter af met een lagere premie. Lagere premies zaten er per saldo niet in, zo berekenden! ambtenaren van de verschil-j| lende departementen, maar i' omhoog hoefden de premies ook niet. Tegelijk stuitten de rekenaars op de kinderbij-1 slag. Die discrimineert niet J tussen inkomensgroepen om-X dat het bedrag vastligt per kind. De kinderbijslag is vooral I voor jonge echtparen met op- groeiende kinderen en een modaal inkomen een welkome aanvulling op het inkomen. Een verhoging in die toelage, hoe gering ook, is altijd ee: aardig extraatje. Het kan of twee veijaardagsca-1 deautjes en een paar Sin terklaassurprises schelen Maar meer ook niet. IpEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) I wil, in samenwerking met de rijksoverheid, na gaan of er mogelijkheden zijn tot 1 bezuinigingen op gemeente- j (ijk terrein. Die mogelijkhe- I jen zouden mogelijk kun- I pen worden gevonden door decentralisatie, deregule- I ring en door minder regel- 'geving. vNG-voorzitter mr. J. Drijber (burgemeester van Arnhem) tu ee bij 6e, st< de do (Bi NATIONALISTISCHE BETO GINGEN in de drie Baltische re publieken van de Sovjetunie in het weekeinde tonen aan dat het nieuwe streven naar openheid door het Kremlin onvoorspelbare en ongewenste gevolgen kan hebben voor de autoriteiten. De Sovjetpers schreef maandag dat de mensen door westelijke radiosta tions waren opgehitst tot de protes ten, maar intussen werden zij niet verhinderd door de politie. Volgens de hoofdredacteur van het in Stock holm verschijnende 'Estlands Dag blad' was de berichtgeving in de Sov jetmedia 'ongebruikelijk uitvoerig'. „Het is een paradox van glasnost", aldus een diplomaat in Moskou. „Het Kremlin zegt dat de mensen vrijelijk kunnen spreken over hun proble men. Dat is precies wat de Balten doen en plotseling zijn er betogingen, die Moskou niet wenst". De Balten zijn niet de enigen die protesteren. De Sovjetunie telt meer dan honderd nationaliteiten. In de cember uitten Kazachen hun grie ven. De uit de Krim gedeporteerde Tataren brachten hun protesten vo rige maand tot midden in de straten van Moskou. De officiële Sovjetpers heeft ook al melding gemaakt van nationalistische spanningen in de Centraalaziatische republieken Tadzjikistan en Kirgizië en in Mol davië, dat vroeger deel uitmaakte van Roemenië. Maar het nationale gevoel in de drie Oostzee-staten Estland, Letland en Litouwen is uitzonderlijk sterk. Zij waren onafhankelijk tussen de twee wereldoorlogen totdat zij in 1940 door de Sovjetunie werden inge lijfd na een geheim verdrag tussen de Sovjetunie en nazi-Duitsland van 23 augustus 1939 waarbij de in vloedssferen in het Oostzeegebied werden verdeeld. Volgens de Sovjet unie traden de Oostzeestaten uit eigen vrije wil toe tot de Sovjetunie. Maar de VS noch het Vaticaan er kennen het Sovjetbestuur in de drie republieken. Het zijn de westerste van de vijftien Sovjetrepublieken en de levensstandaard is de hoogste in het land. In de jaren vijftig wist Moskou uiteindelijk een einde te maken aan het gewapend verzet, maar de natio nalistisch geïnspireerde onvrede in het gebied is blijven bestaan. Het SovjetregeringsBlad Izvestia schreef maandag dat er aan de beto ging in de Litouwse hoofdstad Vil nius slechts 200 tot 250 mensen deel namen en dat de helft uit nieuwsgie rigen bestond. Het ging om meest oudere mensen, die bijeenkwamen T ,4%.Ay Ook de Krim-tataren vormen in de Sovjetunie een etnische minder heid die de grenzen van Michaïl Gorbatsjovs Glasnost-politiek uitpro beren. - FOTO AP voor de St.-Anna-kerk. Zij uitten klachten over het Sovjetsysteem, maar spraken zich uit voor vernieu wing en niet voor omverwerping er van. Het feit dat er zo weinig mensen opkwamen, toont aan dat twee we ken propaganda door westelijke ra diostations een omgekeerd effect be reikte, aldus Izvestia. Volgens westelijke journalisten die in Vilnius waren, verzamelden zich er meer dan vijfhonderd men sen, die patriottische liederen zongen en 'vrijheid, vrijheid' schreeuwden. De hoofdredacteur van het 'Est- landse Dagblad' in Stockholm, Johan Kokla, sprak van ongeveer 250 men sen in Vilnius. Maar volgens hem be toogden er zondag in de hoofdstad Riga van Letland tussen de zeven duizend en tienduizend mensen gingen er in Tallinn in Estland onge-1 veer tweeduizend mensen de straat op. Sommige buitenlandse bezoekers I in de Oostzeestaten bespeuren er wel anti-Russische gevoelens onder bevolking, maar van vijftien bete-1 gers in Vilnius die daarover door journalisten werden ondervraagd ze; er geen dat hij de betoging als anti- Russisch beschouwde. Een Rus die de l menigte spontaan toesprak kreeg ap-1 plaus, toen hij zei achter de Litou- wers te staan, omdat zijn vader i der wijlen Josef Stalin, zoals ook vele I Litouwers, naar een werkkamp was| gestuurd. Uit deze opmerking blijkt voorl welk delicaat probleem Sovjetleider I Michaïl Gorbatsjov staat. De leider] van het Kremlin heeft enthousiaste] steun van intellectuelen gekregetl voor zijn wens dat de waarheid aaa| het licht wordt gebracht over de don-1 kerste perioden in de geschiedenis] van het land, zoals over de onder- drukking ten tijde van Stalin. Maar dit moedigt tevens nationaliteit aan die onder Stalin hebben geleden I - zoals de Krim-Tataren, die in 198 werden gedeporteerd en de Baltisch-j volken die op verandering aandrin gen en hopen dat zij daarvoor niet] zullen worden gestraft. ij Van onze Haagse redactie "'DEN HAAG - De particuliu [leeraars (KLOZ) willen dal dige loongrens voor het zij als de plannen van de comr vergenomen. {patiënten moeten zelf gaan {willen hebben. De overheid mc jlen aan die verzekering. Op die J [komen dat mensen met een laaj [tra lasten komen te staan. iHet KLOZ heeft dat gisteren [tijdens een persconferentie in [Den Haag laten weten. De par- Jticuiiere verzekeraars zullen de [Tweede Kamer volgende week [dit alternatief voorhouden, als [de kamer organisaties hoort [over de plannen van de com- Imissie-Dekker. In het plan-Dekker vervalt [de loongrens (nu 49.150 gulden bruto per jaar). Dekker wil dat iedereen een premie naar inko men en een vaste premie be taalt. Voor dat geld moeten alle verzekerden een basisverzeke ring krijgen. Daarnaast kan iedereen zich aanvullend ver zekeren. Dit systeem kan fikse [inkomenseffecten hebben voor moral mensen met een laag in- Ikomen. Dekker zelf rekende 'oor dat minima met kinderen ïr tot vijf procent slechter op 'orden. 1 ml ten Door Mathieu Kothuis „INDONESIË zal met as sistentie en deelneming van de VN-vertegenwoor diger en zijn staf regelin gen treffen, om de bevol king van het gebied de ge legenheid te geven de vrij heid van keuze uit te oefe nen. Deze schikkingen omvatten beraadslagingen (musjawa- rah) met de vertegenwoordi gende raden over de proce dure en de passende metho den die gevolgd moeten wor den om zich te vergewissen van de vrijelijk geuite wil van de bevolking." Zo luidt het eerste deel van artikel 18 van de New York- overeenkomst waarin de overdracht van Nieuw-Gui- nea aan Indonesië wordt ge regeld. Deze 'Act of Free Choice', het zelfbeschikkings recht voor de Papua's dat in '69 zou worden uitgeoefend en zo uitdrukkelijk in de over eenkomst is opgenomen, zal uiteindelijk met voeten wor den getreden. En, erger nog, in de periode '62-69 laat de Indonesische regering niets na om de Pa- pua-bevolking met machts middelen te intimideren om te voorkomen dat het zelfbe schikkingsrecht anders zou uitpakken dan een uitdrukke lijke wens tot aansluiting bij Indonesië. 'Van Sabang tot Merauke' luidt de slogan in de confron tatiepolitiek van Sukarno te gen Nederland. Hij maakt er geen enkel geheim van dat Nieuw-Guinea tot het Indo nesische grondgebied (van Sabang op het westelijke punfje van Sumatra tot Me rauke, de oostelijke punt van Nieuw-Guinea) behoort en Indonesisch moet blijven. In die visie past geen vrije Papua-keus voor zelfstandig heid of een eventueel samen gaan met het (Australische) oostelijk deel van het eiland. Maar houdt politiek Neder land in '62 nog wel serieus re- In maart 1969 demonstreren Papua-ballingen op het Haagse Binnenhof voor zelfbestuur van West-Irian. FOTO ANP kening met de mogelijkheid van een vrije uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de Papua's in '69? Duidelijk is dat minister Luns na de ondertekening van de New York-overeen- komst zijn buik vol heeft van Nieuw-Guinea en van dit voormalige deel van het Ko ninkrijk niets meer wil horen. Volgens de Australische jour nalist Robin Osborne laat in augustus '62 een woordvoer der van de Nederlandse am bassade in Amerika zich ont vallen dat Nederland zich, na de hele voorgeschiedenis, nog weinig gelegen laat liggen aan het zelfbeschikkingsrecht van de Papua's. Het ging er Nederland bij de onderteke ning van de New York-over- eenkomst immers alleen nog om dat het zich zonder al te veel gezichtsverlies uit de kwestie Nieuw Guinea kon terugtrekken. Jarenlang vormt Nieuw Guinea in de Indonesische po litiek de inzet van een 'heilige oorlog'. Indonesische troepen verbazen zich er hogelijk over dat ze na de overdracht van Nieuw Guinea een uiterst vij andige Papua-bevolking aan treffen. Geen gejuich over de komst van de Indonesische troepen. Bij de Papua's overheerst zeker geen gevoel van bevrij ding van het jarenlange kolo niale (Nederlandse) bewind. Na het vertrek van de Ne derlanders wordt het stil in de Nederlandse pers. Nieuw Guinea is verloren; het hoofd stuk Nederlands-Indië is voorgoed afgesloten. Indone sië schermt het gebied bijna hermetisch af voor buiten landse journalisten en corres pondenten. Op 24 september '66 meldt een ANP-correspondent dat West-Irian door de Indone siërs wordt geplunderd. De door Nederland achtergelaten goederen; auto's, ijskasten, voedselvoorraden, kleding en brandstoffen, worden naar Java verscheept. 'Het eiland met de lege winkels', zo om schrijft de correspondent West-Irian. En dat is nog niet het erg ste. Het Indonesische gezag tracht onwillige Papua's met harde hand in het gareel te brengen. De onwil van Indonesië om de Papua's over hun eigen toekomst te laten beslissen wordt inmiddels steeds duide lijker. In '65, vlak voor zijn val, noemt Sukarno een volksstemming in West-Irian onomwonden 'een verspilling van tijd en moeite'. „Het volk van West-Irian heeft al voor aansluiting bij Indonesië ge kozen", aldus Sukarno. Uit het sterk groeiende Papua- verzet blijkt echter de werke lijke volkswil. Een van de omvangrijkste guerilla-akties uit die jaren, door de Arfaks, begint in juli '65 in de buurt van Manokwa- ri. Onder leiding van Arfak- leider Johan Ariks hebben de Arfaks bij de Indonesische leiders geklaagd over voed selgebrek en een tekort aan banen voor de Papua's. Een aantal van hen wordt gear resteerd en daarmee slaat de vlam in de pan. Ariks trekt zich met twin tigduizend medestanders te rug in de jungle en begint een guerilla die twee jaar zal du ren. In '67 wordt Ariks gear resteerd en hij sterft uiteinde lijk in '69 in Indonesische ge vangenschap. Geïnspireerd door de opstand van de Ar faks breken later spontaan Papua-opstanden uit in Me rauke, Sorong, Sausapor en Makbon. Op de Indonesische onaf hankelijkheidsdag, op 17 augustus '68, kondigt Sukar no's opvolger Suharto aan dat de Papua's het daaropvol gende jaar van hun zelfbe schikkingsrecht gebruik kun nen maken. Op West-Irian verkondigt een legerwoord- voerder echter dat een en an der niet betekent dat 'Indone sië het beginsel van een ver enigde Republiek Indonesië zou verlaten'. Een maand na de uitspraak van Suharto bezoekt de spe ciale VN-vertegenwoordiger, Fernando Ortiz Sanz, West- Irian. Sanz zegt 'geschokt te zijn' over het gebrek aan in formatie en voorlichting bij let KLOZ wil dit effect te niet loen door mensen die minder lan ongeveer 50.000 gulden iruto per jaar verdienen alleen n inkomensafhankelijke pre- lie te laten betalen. Wie méér de i cur paM de I wiel aan de plaatselijke bevolking over de aanstaande volksstem ming. In '69 blijkt Sanz nog even boos omdat de Indonesiërs op geen enkele manier te kennen geven de Papua's serieus in de gelegenheid te stellen van hun zelfbeschikkingsrecht ge bruik te maken. De uiteindelijke stemming over de toekomst van West- Irian is een farce. De Papua- bevolking en -kiesmannen worden geïntimideerd en ge prest tot een keuze vóór aan sluiting bij Indonesië. Onder het voorwendsel dat de Pa pua's te onontwikkeld zijn om over hun eigen toekomst te beslissen, wordt gekozen voor het systeem van 'musjawa- rah'. In deze vorm van overleg met adat- en volkshoofden spreken duizend kiesmannen (één op de achthonderd Pa pua's) zich namens de gehele Papua-bevolking uit over de toekomst van West-Irian. De stemmingen vinden plaats in massabijeenkomsten waarbij de door de Indonesiërs gese lecteerde kiesmannen over wegend voor aansluiting bij Indonesië kiezen. In Merauke worden kort na een massas- 01 In december '68 ontving president Suharto vier verte genwoordigers van het Westiriaanse verzet. Tweede van links majoor Soeharso, adjudant van de president. - FOTO ANP temming twintig voorstem mers door Papua-rebellei vermoord. De Sydney Morning Herali schrijft op de dag van de mas sabijeenkomst in MeraÉ dat het alternatief voor de Ir- donesische kolonie die West Irian inmiddels is gewordt:, een onafhankelijk W Nieuw Guinea is. „Waar de wereld zou vandaag de dï nog een dictaat worden g cepteerd dat verkondigt een volk te primitief is over zijn eigen toekomst beslissen?", schrijft de He rald. Het slotdocument van VU vertegenwoordiger Ortiz Sa® blijkt, tussen de regels doos vernietigend voor Indonesië Ortiz Sanz bekritiseert de In donesiërs voor hun gebrek aan medewerking bij volksstemming en spreefc van Papua's die 'stemden n» hun voeten'. Kortom, Papua's sla» massaal op de vlucht voor Indonesische terreur, op z< naar de geborgenheid van jungle en Papua New Guinea Het Sanz-rapport wordt 20 november '69 door de Alge mene Vergadering van de V) voor kennisgeving aangeno men. Een resolutie die eind maakte aan het VN bat over West-Irian krijgt® stemmen voor, nul tegen dertig onthoudingen. Een poging van Ghana andere Afrikaanse landen de Papua's in '75 een nieuw kans te geven om over toekomst te beslissen is c mee voorgoed van de baan. MORGEN; Operatie Saté; De oorlog in Iran Jaya gaat voort (De vorige afleveringen van serie verschenen In De Stem 15, 18, 19, 20, 21, 22 en 25 auj» tut). EEFT NEDERLAND de grenzen val aande op de uitspraken van een aarj en veronderstellen dat het die richtin en artikel in het behoudende Amerii sreerde dat de roep om recht en orl ordt. De Nederlandse samenleving f srreur van de minderheid' te pikken;! len zijn met de toegeeflijkheid. Na het verschijnen van het gewraal' es over de begrippen tolerantie en T net spoor van deze polemieken I laauw van de Rotterdamse politie en araal Gonsalves een aantal opzient» aast hun kritische visie op de samer Bnheid aangegrepen om het functio! wie-apparaat aan de orde te stellen! Vooral Gonsalves is heel opmerke' 'ocureur-Generaal is ondermeer vaif 1 rijkspolitie er niet in zijn geslaagd iiteitsbestrijding te komen. Vooral Wiebonden de bedrijfsvoering be" icht te besteden aan een goede re„ ®trijding van de zware criminaliteit# Baarde politieman op zijn ziel getrapt] Als Gonsalves met zijn provocerenr gehad om een discussie op gani stekend in geslaagd. De politie-orgr ste benen en ook een aantal hoofc Ql9 gereageerd. Voor een deel is die boosheid tere. 3 generaliserend tewerk gegaan. Mi en met kwalificaties als 'paniekzaail borrelpraat', is al te gemakkelijk. ■apparaat is natuurlijk voor verba eat zich nog steeds bezig met takel e nriet het echte politiewerk, zoals li veel administratieve handelingen.! ®ogrijk werk (bestrijding kleine crinf dok de samenwerking tussen rijks-I politiekorpsen van verschilleil 0 worden. Tot nu toe heeft de pol ■wen dat ze dit proces van harte or gemaakt, maar daar is alles mee; de Bredase Officier van Justiï s komen tot een nationaal rampe De mogelijkheden van dit soorti, --is moeten worden bekeken, so beroep op de bereidheid van df erken is dus goed te verdedigen 1 Worden is dat niet de politie maq «langrijke beslissingen neemt. 9 over dit onderwerp gesproken, JWs geen sprake. D °r die voorzichtige politieke op 0 °P te brengen. Kiezen voor e,. ?r.° s'mPe'als Ne' lijkt. Het gevaar jachtig wordt dat ze zich aan oie onttrekt, is niet denkbeeldig. Voh Praktijken kan leiden. Op erland niet te wachten. ee: .fl as erde U hui «a. daai

de Stem | 1987 | | pagina 2