149. Nertsfokker: gemeente is te streng Verblijfsrecreatie boer Geen beurs voor studie in België sn, wens- TEPAS BEDENKINGEN BIJ 'GULLE' VOORWAARDEN VESTIGING NIEUW BEDRIJF IM MIDDELBURl Tl IUJJ I dm piet toestaan op - eiland Neelje Jans' Zeeuwsvlaming bereid offer te brengen Graanoogst valt tegen Storm velt tent van Gildefeesten Sluiskil «IPUTER- EN KTRONICASHOf INGEN SCHEIDENDE BELASTINGINSPECTEUR D. HENNEMAN: uters. hardware, softwar room monitor v a. 19! 59! OTHER HR 5 VAN HOOF TEKENT BEZWAAR AAN TEGEN EIGEN VOORLOPIGE VERGUNNING LAGE ODELLEN MIDDELBURG - Het Amerikaanse katalysator- bedrijf Engelhard, dat zich in Terneuzen wil ves tigen, is niet alleen goed voor honderd arbeids plaatsen. Indirect zorgt de onderneming er ook eens voor dat er bij de toeleveringsbedrijven ro'n honderdtachtig banen bijkomen. (Bruidsschat VAK ±70 TEN r- TIE E GOEDE SERVIC Autokrakers ïgehouden Moeilijk tegen Stofoverlast Toeval Niet anoniem Licht SLECHTE PRIJZEN VERWACHT Broodrassen Structuur DOORGAAN FESTIJN ONZEKER DEETMAN GEEFT NIET TOE: Problemen Terneuzen blijft fietsen graveren Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk r bette gereedschappen en machinerieën voor] hobbyist, vakman en industrie, 1 Spinvetd 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 nclair, strad/Schneider, sti v a. 49! pftware [an onze verslaggever 5LOOSTERZANDE - J. ian Hoof uit Gemert heeft :ïZwaar aangetekend tegen jjn eigen voorlopige ver gunning voor de vestiging ,an een nertsfarm nabij jui taart. je Brabantse nertsenfokker jeent dat burgemeester en iethouders van Hontenisse in je vergunning te zware milieu- jjsen stellen aan de exploitatie sn de bontkwekerij. Eerder deze maand tekenden let Anti Bont Comité en de be woners van de Notendijk ook al TV v.a. final cordridge)139 v.a. 14.5 bewaar aan tegen de voorlo pige hinderwetvergunning. Uiteraard om heel andere re denen. Zij denken juist dat de eisen niet streng genoeg zijn en vrezen voor stank en andere overlast. Het liefst willen ze dat de nertsfarm er helemaal niet komt. Dat heeft overigens maar een paar me ter tj es gescheeld. Bij de beoordeling van de ves- tigingsaanvraag hebben B en W hun licht opgestoken bij de provinciale milieu-inspectie. Daar hanteert men als richtlijn dat, als binnen een straal van honderd meter van de toekom stige nertsenfarm een burger woning staat, de vergunning geweigerd moet worden. In het geval van Hontenisse blijkt de afstand tussen de dichtst bijge legen woning 105 meter te be dragen. „Dus op grond daarvan kun nen we een vergunning niet weigeren", stelt burgemeester A. Kessen. „Maar omdat toch net buiten die grens een woon huis staat, hebben B en W ge meend in de voorlopige ver gunning aangepaste eisen op te nemen, om de overlast te be perken". Kessen wil overigens wel rechtzetten dat het besluit om een voorlopige vergunning te geven niet in een onderonsje door de twee wethouders geno men is tijdens zijn vakantie. Volgens Kessen was hij er wel T27 degelijk bij aanwezig. Op de vraag hoe binnen B en W dan wel afzonderlijk over de kwes tie wordt gedacht, wilde de burgemeester niet ingaan. „Dat is een interne zaak, dat doet er niet toe. Het gaat om het voor stel dat uiteindelijk naar bui ten komt". Inmiddels hebben B en W zich nog niet gebogen over de binnengekomen bezwaar schriften. Hoewel de vestiging van de nertsfarm niet op de agenda prijkt, verwacht Kes sen dat de bontperikelen woensdag tijdens de raadsver gadering in de rondvraag nog wel ter sprake zullen komen. ds, computertafels etc -97200 Engelhard: 280 nieuwe banen jgus 'jnonze verslaggever JU met al praten we dus over een kleine driehonderd sieuwe arbeidsplaatsen", rekende gedeputeerde R. Barbé gisteren de statencommissie economische zaken voor. lïïe commissieleden toonden lach blij met de komst van de ltaerikaanse katalysatorfa- liriek. Ze plaatsen echter stuk l»r stuk kanttekeningen bij llegulheid van provincie en ha- ltsnschap Terneuzen tegenover lïngelhard. Het havenschap heeft name- tijdens de onderhandelin- met het bedrijf beloofd de Icondprijs te verlagen van liijftig naar dertig gulden. Er luidt verder een kade aan de l.'.lzijde van de Zevenaarsha- Ia aangelegd. Ook legt het ha- I «schap op zijn kosten een Iseebaansweg aan en wordt er pld uitgetrokken om ter taatse de funderingen te ver taken. Al bij al een toegift n 4,4 miljoen gulden. Wij geven een flinke bruids- schat", aldus G. Eyssens (WD). |,tn de grondprijs verlagen én infrastructuur aanleggen. Is at niet wat veel van het goe- vroeg hij zich af. Hij wees |cop dat het havenschap mis- iien iets al te gul is geweest. Hij kreeg steun van PvdA'er de Kok. „Wat moeten we cheiden) urq - Tel. 01180-383 in onze correspondent RGEN OP ZOOM - Zon- norgen heeft de ge- sntepolitie van Bergen PZoom na een korte ach- volging twee mannen houden. Dit gebeurde verzoek van de rijkspoli- ïMiddelburg. ■twee mannen, E.S. en L.V., len uit Breda, werden ervan lacht schuldig te zijn aan tstallen uit auto's in Colijns- De rijkspolitie verzocht en langs de A58 uitte kij- naar een personenauto, de daders waren ver- 'enen. doen als een ander bedrijf, on der de zelfde voorwaarden, zich wil vestigen op de Axelse Vlakte. Dat kunnen we niet be talen". Het ging hem, evenals de andere commissieleden, ech ter te ver om tegen te stemmen. „Ik wil wel kwijt dat ik het dure arbeidsplaatsen vindt", zei de sociaal-democraat tot slot. Ook P. Everaert (CDA) liet zijn twijfels horen. „Op de lange termijn houden we dit nooit vol", zei hij. C. van Water schoot (PPR) merkte vervol gens op dat je moeilijk tegen kan zijn, maar kunnen we dit straks nog betalen', waarmee hij de gevoelens van alle frac ties verwoordde. Barbé zei het jammer te vin den dat de commissie niet met meer enthousiasme de komst van het bedrijf begroette. „We hebben onderhandeld op het scherp van de snede. We geven beslist geen bruidsschat", zei hij. Hij wees er op dat Zeeland, vergeleken met andere moge lijke vestigingsplaatsen, feite lijk weinig subsidie kan geven aan een bedrijf dat zich hier wil vestigen. „We hebben al leen de WIR-premie. Willen we zo'n bedrijf naar ons toe halen, moeten we dus hier en daar wat toegeven". Wanneer straks weer een nieuwe onderneming zich meldt om zich hier te vestigen, zal de provincie opnieuw alles proberen om zo gunstig moge lijke voorwaarden te scheppen, „Dan zullen we alle cijfers op nieuw bekijken. Ik kan daar echter niet op vooruitlopen", zei de gedeputeerde. Op en vraag van J. Boogerd- Quaak (D66), die wilde weten hoe het met de milieu-overlast is gesteld, zei hij dat dat wel goed zit. „Stofoverlast zal zeer marginaal zijn. Zo weinig dat andere bedrijven in Terneuzen de komst van Engelhard niet zullen blokkeren". onze verslaggever DDELBURG- Op Neelje Is. het voormalige wer end in de Oosterschelde, PS geen verblijfsrecreatie Wen toegestaan. Dat is Rans de mening van de refracties van PvdA en PP. Ruiling en L. van Dijke n deze mening gisteren ho- i de vergadering van -/commissie economi- «t&ken. Alleen de liberaal ts: j verzette zich tegen CTmerking. deputeerde J. Ventevogel 1 verblijfsrecreatie, in de betekenis van campings en va kantiehuisjes, beslist niet op het eiland komt. „In het plan van Van Gasteren wordt echter wel uitgegaan van een hotel", zei hij. De gedeputeerde zei dat een aantal ondernemers, die plannen hebben met Neeltje Jans, het betreuren dat er geen zomerwoningen mogen komen. De commissie staat in over grote meerderheid achter het standpunt van Gedeputeerde Staten dat de PZEM gasgeisers en boilers mag blijven verhu ren. De sociaal-economische consultatiegroep is van mening dat de maatschappij daarmee moet stoppen en de verhuur moet overlaten aan particulie ren. Voor mr. D. Henneman resten nog een paar 'Zeeuws- Vlaamse werkdagen'. Als inspecteur der directe be lastingen verruilt hij per 1 september het district Ter neuzen voor het district Roosendaal. Als toegevoegd inspecteur kwam hij in de Zeeuwse havenstad te recht Vanaf 1974 was hij de 'baas' van een inspectie die ongeveer tweederde van de Zeeuws-Vlaamse be lastingplichtigen voor zijn rekening neemt. De rest moet zich melden in Oostburg, de kleinste inspectie van Nederland. Inspecteur Henneman vertrekt straks met goede herinneringen in zijn bagage naar Roosen daal. „Het was puur toeval dat ik in Zeeuwsch- Vlaaderen terecht kwam. Maar daar heb ik absoluut geen spijt van. Ik heb hier graag gewerkt". Door Romain van Damme TERNEUZEN - Verwacht geen verhalen over wild westtaferelen in het be lastingkantoor aan de Terneuzense Rosegracht. D. Henneman, inspecteur der directe belastingen, moest in zijn Zeeuwse carrière geen enkele keer door het raam springen om aan de handen van een boze Zeeuwsvlaming te ontkomen. Hij hoefde geen enkele keer een woedende belasting plichtige in de houdgreep te nemen en geen enkele keer hoefde de politie uit te ruk ken om hem te ontzetten. „Ja, natuurlijk komen er wel eens boze mensen bin nen", zegt Henneman la chend, „maar het ik heb nooit meegemaakt dat er in dit ge bouw paniek uitbrak. Een gesprek met de betrokkene werkte in de meeste gevallen verhelderend. Nee, mensen die met veel geweld binnen stormden, heb ik in ieder ge val nooit gezien". Inspecteur D. Henneman is Amsterdammer van geboor te. Dat hij als inspecteur der directe belastingen in Ter neuzen belandde, schrijft hij toe aan het toeval. „Eigenlijk was ik van plan scheepsbouw in Leiden te studeren", ver telt hij verder. „Dat is er niet van gekomen. Achteraf ben ik daar blij om, want daar zat nogal wat wiskunde aan vast. Ik ben uiteindelijk naar de belastingacademie in Rot terdam gegaan. Die academie is er nu niet meer. Ik heb mijn studie daar afgerond en heb verder fiscaal recht ge studeerd. Ik werd bij de in spectie in Breda geplaatst. Van daaruit liep ik stage bij andere inspecties. Ik kwam toen ook terecht in Terneu zen. Later ben ik daar begon nen als toegevoegd inspec teur". Dertien jaar geleden 'promo veerde' D. Henneman tot in specteur van een district dat een van de kleinste in Neder land is. Om een indruk te ge ven, Roosendaal, de plaats waar Henneman straks werkzaam is, is twee keer zo groot. „Een wat kleiner ge bied als Terneuzen heeft voordelen. Je leert veel men sen kennen. Als belasting plichtige ben je niet zo ano niem. Van beide kanten werkt dat toch wat gemak kelijker. Al moet ik er aan toevoegen dat ik als inspec teur wat minder contacten heb dan voorheen het geval was. Maar toch zijn er nog genoeg mensen die eens wil len praten. Vergelijk het met een winkelchef die niet altijd in de zaak staat, maar wel aanspreekbaar is". D. Henneman voor zijn bureau. „Een ambtenaar hoort voor zijn werk te staan", aldus de scheidende belastinginspecteur. foto de stem/corj.de boer 'Je bent wat minder ano niem' zegt inspecteur Henne man over de voordelen van een kleinschaliger gebied als Terneuzen en omstreken. Maar wil de belastingbetaler eigenlijk niets liever dan anoniem blijven? 'Hoe min der ze van mij weten in dat gebouw, hoe beter'. Dat ligt in deze regio trou wens wat moeilijker, 'ons kent ons'. Daarom ook zou de belastingopbrengst in Zeeuwsch-Vlaanderen hoger liggen dan elders in het land. Henneman: „We lopen in de pas. Zeg maar dat we aan het gemiddelde zitten. Zeeuwsch-Vlaanderen springt er echt niet uit". Maar: „Wat misschien wel afsteekt tegen het landelijk gemiddelde is de bereidheid om dat offer, belasting beta len, groter is dan elders in het land. Dat ligt, denk ik, in het streekkarakter opgeslo ten". Wil Henneman daar mee zeggen dat in Zeeuwsch- Vlaanderen minder gepoogd wordt de belasting om de tuin te leiden? Henneman: „Iedereen probeert met geoorloofde middelen zo wie- nig mogelijk belasting te be talen. Prima, dat mag. Frau deren, want daar praten we dus over, is iets anders". Henneman staat op en loopt naar zijn bureau. Met een flinke stapel boeken keert hij terug. „Vroeger werd er niet zoveel over fraude gepraat. Dat is eigenlijk halverwege de jaren zeventig begonnen. Gekscherend is er wel eens gezegd, fraude is uit het zwarte circuit gehaald. Of er nou in Zeeuwsch-Vlaande- ren minder gefraudeerd wordt dan elders, kan ik niet aangeven. Cijfers daarover zijn niet bekend. Het gaat in het zwart, en zwart zie je niet". In dertien jaar is er veel veranderd. Ook in het belas tingwereldje. Soms zoveel dat dat de belastingplichtige door de bomen het bos niet meer ziet. 'Het is allemaal veel te ingewikkeld gewor den' is een veel gehoorde kreet. „Voor de burger is het moeilijker geworden", geeft Henneman toe. „De overheid heeft de plicht om dan te hel pen. De mensen enig licht te verschaffen in de duisternis". Dat vraagt uiteraard de no dige organisatie binnen de belastingdienst. Immers, voor 1 april dient het formu lier bij de belastinginspectie binnen te zijn. „Toch blijft het aantal mensen dat met vragen binnenkomt, vrij con stant. Ongeveer 2000 tot 2200 mensen komen om advies. Dat is in al die jaren dat ik hier als inspecteur werk zaam ben, nauwelijks veran derd. Het is een belangrijke taak die mensen goed te hel pen". Straks, in Roosendaal, komt inspecteur Henneman ongeveer dezelfde problema tiek tegen. Werken in België, of een bedrijf runnen in het buurland. Zowel Terneuzen en Roosendaal hebben daar mee te maken. „Bovendien", zegt hij tot slot, „je moet al tijd een afweging maken. Neem bijvoorbeeld onderne mers. Je moet altijd uitkijken dat je niet concurrentiever valsend werkt. Niet de ene ondernemer grondig bekij ken en de andere onderne mer uit dezelfde branche niet bekijken. En dat werkt ook door naar de particulieren". Van onze verslaggever GOES/IJZENDIJKE - De graanoogst valt dit jaar tegen. „Als gevolg van de vele regen kunnen de Zeeuwse boeren onvoldoende kwaliteit leveren", al dus voorlichter M. de Boer van het Land bouwschap in Goes. Een flink deel van de gerst kan niet gebruikt worden als brouwgerst en zal verwerkt worden tot veevoeder. „Hoewel nog een groot deel van de tarwe op het land staat, kan nu al gezegd worden dat de Zeeuwse boeren weinig broodtarwe zul len leveren", het De Boer gisteren weten. In een normaal jaar is twintig procent van de Zeeuwse tarwe geschikt als broodtarwe. De Boer verwacht dat dat percen tage dit jaar bij lange na niet gehaald zal worden. Voor de boeren betekent dit een mindere prijs voor hun produkt. De vele regen en de wei nige uren zon hebben er voor gezorgd dat de kor rel van het graan erg klein is gebleven. „Bo vendien zit in de korrel weinig meel. Vergeleken met vorig jaar zeker tien tot twintig procent min der", aldus W. Doens van de IJzendijkse graan handel Doens Vermue. Volgens hem voldoen alleen de broodrassen Urban en Kraka aan de bakkerseisen. „Alle an dere broodrassen vallen tegen. Die tarwe komt terecht in het veevoer der". De kwaliteit van het stro valt ook erg tegen. „Het stro is nog niet rijp. Daardoor kunnen de combines niet op volle snelheid rijden", aldus Doens. Daar komt ook nog eens bij dat de ma chines redelijk wat schade aanrichten op de akkers. Ze maken diepe sporen, wat de structuur van het land niet ten goede komt. Voor de erwtenoogst geldt hetzelfde. De kwa liteit is erg laag, waar door de Zeeuwse boeren weinig zaaigoed kunnen leveren. „Er is nogal wat kieming opgetreden", al dus De Boer „waardoor het grootste gedeelte van de oogst als veevoerder verwerkt zal worden". Van onze correspondent SLUISKIL - Hevige slagre gens en harde rukwinden hebben gisteravond om kwart voor elf de feesttent op Groenoord in Sluiskil - waar donderdag de Gilde- feesten beginnen - in een ruïne veranderd. Het tentdoek was compleet ge scheurd en gedeelten van de vloer dreven op zo'n tien centi meter water. De hevige regen val zorgde er ook voor dat de Bosjesweg met wateroverlast te kampen kreeg. Met man en macht waren de leden van het organiserend co mité bij het sluiten van deze editie in de weer om de aan de feesttent gekoppelde beurstent overeind te houden. „Een geweldige tegnslag", aldus een van de leden van het comité. Het betrokken tenten verhuurbedrijf werd gister avond laat nog gealarmeerd en gehoopt werd dat voor donder dag toch een oplossing gevon den kan worden. De Terneuzense brandweer werd gealarmeerd om te pro beren het overvloedige hemel water, dat via de riolering niet weg kon, weg te pompen. Van onze verslaggever HULST - Minister Deetman van Onderwijs denkt er niet aan de mogelijkheden om met een studiebeurs in het bui tenland te studeren uit te breiden. Enkel studenten die opleidin gen volgen waarvan de diplo ma's volgens de richtlijnen van de Raad van de Europese Ge meenschappen onderling er kend zijn, mogen aanspraak maken op de Wet op Studie Fi nanciering (WSF). De minister heeft dat laten weten aan burgemeester en wethouders van Hulst. Die hadden de bewindsman ge vraagd de financieringsmoge- lijkheden voor met name Zeeuwsvlamingen te versoepe len. Dit op verzoek van de Hul ster PvdA-fractie. Volgens de PvdA zet de WSF heel wat Zeeuwsvlamingen voor fikse problemen. Immers, veel inwoners uit het grensge bied trekken voor hun studie naar België. Omdat het gros van de opleidingen volgens de WSF niet in aanmerking komt voor een studiebeurs, moet nu de studie zelf betaald worden, of moeten Zeeuwsvlamingen uitwijken naar elders in Ne derland. Ook dat brengt uiter aard een hoop extra kosten met zich mee. De opleidingen in België die wel in aanmerking komen voor- studiefinanciering zijn: arts, dierenarts, tandheelkunde, be oefenaar farmacie, verloskun dige, algemeen ziekenverpleger en beoefenaar architectuur. De minister zegt nadrukkelijk niet bereid te zijn dit lijstje nog ver der uit te breiden. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeentepolitie Terneuzen probeert opnieuw fietseigenaren ertoe te bewegen hun eigendom te laten registreren. Vond kortgeleden nog negentig procent van het aantal gestolen fietsen de weg terug naar de rechtmatige eigenaar, dat percentage is inmiddels teruggelopen tot zestig procent. De gemeentepolitie Terneuzen vindt dat cijfer zo alarmerend, dat ze zelf met een fietsgraveeractie begint. Dat is vooral nodig, zo vindt de politie, omdat nog veel te weinig mensen van de moge lijkheid gebruik maken om hun fiets bij de erkende fietshandela ren te laten graveren. De acties worden gehouden tijdens de Axelsestraatfeesten in Terneuzen en tijdens het dorpsfeest in Zaamslag. Op 26, 27 en 28 augustus houdt de gemeentepolitie voor de winkel van Faas 'spreekuur' van 14.00 tot 17.00 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur. Op de slotdag van de feesten, zaterdag 29 augustus, staat de politie van 14.00 tot 17.00 uur met een info-bus. Daar wordt de relatie tussen het publiek en de politie toegelicht. Alle facetten van het politie werk worden middels een foto-sessie belicht Tevens wordt ook aan beroepsvoorlihcitng gedaan. In Zaamslag staat de politie met een bus voor het Wapen van Zeeland. Dat gebeurt 11 september van 16.00 tot 22.00 uur. Op 12 september van 10.00 tot 18.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 9