iINDWINNAAR IN PROFRONDE VAN NEDERLAND petemelk gehuldigd Zorgen ondanks Europese titel 'lessure voor Win Koeman Gladisch opvolgster van Koch Raul Alcala blijft leider Coors Classic i GEN Kortsjnoi en Seirawan naar kandidaten-ronde nflSTEM SPORT 5 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 partij iltitel enduel ië IjOULDER (AFP) - Paolo sola (Ita) heeft de acht- en voorlaatste etappe de Coors Classic ge- Iconnen. Eerste zege Talen in Rotterdam GULPEN - Koning, keizer, admiraal; fietsen kunnen ze allemaal. Toch stak uiteindelijke win naar van de Profronde van Nederland, Teun van Vliet zaterdag in de koninginne-etappe door het Zuidlimburgse heuvelland met kop en schouders boven de rest van het deelnemersveld uit. Profronde van Nederland NEDERLANDS WATERPOLO VROUWEN T2 jefenserie van de Nt Tsjechoslowakije heeft! rd. en Helder (60-88) kwe in het ritme en werdé aterdag werd het in ippolytushoef het vei leeft in het weekeind, het seizoen behaald ij ijden. illy, zegevierde hij nburgiarally. Zijn tear baan eindigden als t mpioen Jan van der t zitten. In de strijd or. n voorsprong op Maask se zeilploegen zijn zoni ropese titelstrijd in dei Jostzee voor Lysekil veroverden Hennie V laille. Zij konden hun p iteren. nders in de laatste racet en Jan Kouwenhoven k liter/Alkemade, rontman verloren nog n 'aren Duetz en Bos de l positie. Jan Postma, Liesbeth i lit weekeinde bij Brouv/J plankzeilen (Mistralkla( •d Postma gevolgd i" x Hans Wilmink. Postma (Ned), 2. Hans i icht: 1. Roland Hartog imer (Ned); dames: 1.1 Jlla Blom (Ned). atletiektreffen Nederland voor deelnem echt een dubbele Belg d werd zowel bij de van het tweede toernooi I ime, kwamen drie atlete# Istad aan de start staan.] Emiel Mellaard, die heid wilde testen. De naj iter met een tegenwind' Op de 200 meter kwam 1 /isserman, die na een uit afviel voor de wereldï e Fries won de 400 met ïeter als tweede (21,25). ië heeft vrijdag hij de Pa mooi gewonnen. In de eil ng nodig een winnaar invaller Washington, Bi -0 van. Was Brazilië voeta eft deden de ploegen naul le reguliere speeltijd, had ho Medina onderuit. Data ile Chileense reserves. 0n( le boosdoener. De korte k p, voor Nelsinho en 1 In successie het honkbalt) len gewonnen. De Cub lurten een achterstand vat 3-9. t dames volleybal ging i 0 op Peru. dertig-jarige Italiaan, die jdrie ritoverwinningen in de „„O, zijn vierde dagsucces in ^Amerikaanse ronde behaal- sprintte sneller dan zijn Lggenoot Roberto Pagnin en I Amerikaan Ron Kiefel. get drietal had aan het eind de rit over 170 km van Ljgul naar Bismarck een ne voorsprong op Corné van Rijen. Het peloton ver speelde bijna vijf minuten op de winnaar. Raul Alcala blijft leider in het klassement. Bij de dames, die 85 km re den, werd Rebecca Twigg eer ste. De tweevoudig winnares van goud bij de Pan-Ameri- kaanse Spelen (achtervolging en wegwedstrijd) kwam alleen aan met veertien seconden winst op Bunki Bunkaitas. Jeannie Longo versterkte haar vrijwel onaantastbare kopposi tie door, als derde, twintig se conden voor de groep binnen te komen. Uitslag zeventiende etappe Coors Classic: 1. Diehl (WD1) 80,5 km in 1 uur, 28 minuten en 30 seconden, 2. Kappes (WD1), 3. Jagt (Ned), 4. Gig- gioli (Ita), 5. Urbonas (VSt), 6. Die- rickx (Bel), 7. McCormack (Ier), 8. D'Hont (Bel), 9. Hampsten (VSt), 10. Cordes (Ned) alleen zelfde tijd. Achttiende etappe: 1. Paolo Rosola (Ita) 170 km in 4 uur 16 minuten en 55 seconden, 2. Roberto Pagnin (Ita), 3. Ron Kiefel (VSt) zelfde tijd, 4. Corné van Rijen (Ned) op 18 se conden, 5. Steve Speaks (VSt) zelfde tijd, 6. Martin Farfan (Col) 0.26, 7. Antonio Santaromita (Ita) 0.31, 8. Davis Phinney (VSt) zelfde tijd, 9. Roy Knickman (VSt) 0.53,10. Sauro Varrocchi (Ita) 1.08,13. Raul Alcala (Mex) 4.40, 18. Arjan Jagt (Ned) zelfde tijd. Klassement: 1. Alcala 54 uur 43 mi nuten en 57 seconden, 2. Jeff Pierce (VSt) op 3.09, 3. Andrew Hampsten (VSt) 11.51,4. Kiefel 15.34,5. Knick man 16.56,6. Alan McCormack (Ier) 25.51, 7. Santaromita 26.50, 8. Lars Wahlqvist (Zwe) 27.00, 9. Phinney 29.21, 10. Mike Engleman (VSt) 30.22. Dames: zevende etappe: 1. Genny Brunet (Can) 48,2679 km in 1 uur, 16 minuten en 23 seconden, 2. Ma donna Harris (NZ1), 3. Carol Ro gers-Dunning (VSt), 4. Jeannie Longo (Fra), 5. Janelle Parks (VSt), 6. Tricia Walters (VSt), 7. Katrin Tobin (VSt), 8. Inga Benedict (VSt), 9. Anne Weiland (VSt), 10. Nan Deardorff (VSt) allen zelfde tijd. Achtste etappe: 1. Rebecca Twigg- Whitehead, 85 km in 2.17.50, 2. Bunki Bunkaitas-Davis (VSt) op 14 seconden, 3. Susan Ehlers (VSt) 0.22, 4. Jeannie Longo (Fra) 1.43, 5. Inga Benedict (VSt) 2.04, 6. Janelle Parks (VSt), 7. Sally Zack (VSt), 8. Tricia Walters (VSt), 9. Marianne Berglund (Zwe), 10. Genny Brunet (Can) zelfdeljd. Klassement: 1. Longo 14.27.08, 2. Benedict 5.52, 3. Madonna Harris (NwZ) 9.18, 4. Twigg 10.17, 5. Carol Rogers Dunning (VSt) zelfde tijd, 6. Ehlers 10.24,7. Brunet 11.19, 8. Les- lee Schenk (VSt) 12.45,9. Bunkaitas 12.48, 10. Jane Marschall (VSt) 15.12. eun van Vliet superieur Van onze sportredactie ROTTERDAM - Op de Coolsingel in Rotter dam heeft John Talen zijn eerste overwinning beroepsrenner be- I haald. I De neo-prof uit de ploeg I van Peter Post zegevierde I in regen en hagel met I vijftien seconden voor- I sprong op Gerrit Solleveld len Teun van Vliet Door I het slechte weer werd de I koers met vijftien kilome- I ler ingekort tot 85 kilome- I Uitslag: 1. John Talen (Spij- I kenlsse) 85 km in 1.58.41, 2. I Gerrit Solleveld (De Lier) op IlS sec., 3. Teun van Vliet Eaarle-Hertog) z.t, 4. Peter lHoondert (Goes) z.t, 5. Jacq van der Poel (Hoogerheide) hl, S. Jan van Houwelingen l Ophemert) z.t, 7. Jelle Nij- (Zundert) z.t, 8. Jean- I Vaal van Poppel (Bilthoven) 30 sec., 9. Erik Breukink iergen op Zoom) z.t, 10. Pe ller Pieters (Zwanenburg) z.t Door Rob van Deursen De 25-jarige coureur uit Baarle-Hertog vocht na de Gul- penerberg (102 kilometer), toen duidelijk werd dat de in de oranje-leiderstrui vertrokken Jelle Nijdam inderdaad op de plooiingen van de aardkorst niet uit de voeten kon, een verbeten tweestrijd uit met Adrie van der Poel. Bijna op elke beklimming leidde Van Vliet hautain de eerst zeventien man sterke en later tot 12 coureurs geslonken kopgroep. Waar in deze gloedvolle rit tussen Maastricht en Gulpen Van Vliet ging, daar was Van der Poel. Andersom was het eveneens het geval. Als scha duwen volgde het tweetal elk aar. Direct na de finish in Gul pen, waar Laurent Fignon de afsluitende rit op zijn naam schreef, raakte Teun van Vliet door 'het dolle heen'. Hij knuf felde Erik Breukink, Guy Nu- lens en later Peter Harings. Dat drietal had om na de schif ting op de Gulpenerberg voor beeldig terzijde gestaan in het duel met Van der Poel, die aan het front de steun kreeg van Steven Rooks en Geert-Jan Theunisse. Van Vliet, die bij de profs zijn eerste etappe-koers (in door Rob van Deursen i onze sportredactie LPEN - Joop Zoete- is zaterdagmiddag for de zoveelste keer dit en extra in het zonne- orden: X. Tonie Campbell 1,57,2. Cletus Clark (VSt) 13,1 olin Jackson (GBr) 13 ïeter horden: 1. Danny /St) 49,20, 2. Nat Page 9,56, 3. Tranel Hawkins ),87. hoogspringen: 1. T ants (VSt 225. polshoog: ell (VSt) 5,70, 2. Kory 1 ing (VSt) 5,60, 3. Doug VSt) 5,50, 4. Mike Tully 30. hinkstapoprong: 1. J' aiwoh (Nig) 16,63. speer: 1. •etranoff (VSt) 79,88.. am es: 100 meter: 1. Pam all (VSt) 11,36, 2. Paula JBr) 11,65, 3. Valerie VSt) 11,66. 1000 meter: 1. Vade (GBr) 2.36,11. 2000 mei az Lynch (GBr) 5.20,24.1001 orden: 1. Sally Gunnell l' 3,11. speer: 1. Tessa San« GBr) 65,74, 2. Fatima Whitt GBr) 64,94. Wim Breukink i de Prof ronde van Ne- [rland huldigde de veer- fcarige Zoetemelk, die |n laatste etappekoers in vaderland had gere- «temelk, voor volgend jaar ~l-man onder contract bij nsor van de wielerploeg Man Raas, kreeg een video- «ra cadeau. i vond het een prachtige ie. Aanvankelijk twijfelde 1 zou meedoen. Maar «zeker was dat ik naar het Smu gaan, heb ik geen mo- prt geaarzeld naar Neder- komen" zei de in iik wonende Zoetemelk. was door de sponsors van kleinste Nederlandse wie- Trans vemij-Van '1. genoemd als kandidaat de opvolging van Jules de 'er. De Vlaming diende zijn ontslag in als eider. „Daar weet ik niets reageerde Zoetemelk. „Ik /Cfcö 1471 fl f® "iin contract bij Raas ge- B W® uit". Cees Priem zal nu dan waarschijnlijk vol doen plaatsnemen ach- ur van de wagen van [emij. Aanvankelijk was 'oeling dat Priem vol- iaar nog een bescheiden amma als coureur binnen erde Nederlandse proffer 's zou afwerken, maar door '«verwachte vertrek van '«gaat dat niet door. anje hockeydames hel wervolle vaandel kv" rnooi in Amstelveen or het slotsignaal in de e gehangen. Toen benut® rner (de zevende) waar" ld, altijd een moeilijke Ide bij rust nog met 0-2. ïdstrijd bereikt door een. Engeland had ook al gen. Het werd eveneens r dat nog maar twee dag®1 eëindigd. I. Karen Brown 1-0 (straf1 Lejeune (sc) 1-0,66. LisaiWj ine Rule 0-1,27. Sandra -ejeune 2-2 (strafbal), i:2000. (1-1). In het klassement staat Verschuur eerste met 7» ten. Postmaa volgt op eew DE NEDERLANDSE auj reur Gerald van Uiten dag bij vijfde race in de om de Europese titel Ford 200 als derde &f Allard Kalff werd zesde, tussenstand leidt de Fte lehto. Kalff is vijfde Uitert zesde. Gerrie Knetemann, vorig jaar winnaar van de Profronde van Nederland haalde zaterdag in Gulpen de eindstreep niet De coureur uit Huybergen kwam vroeg in de etappe ten val door dat zijn ploegmakker Mare Dierckx door een kuil reed en de macht over zijn stuur verloor. Knetemann, die zijn rug blesseerde en schaaf wonden opliep, poogde net als Dierckx de rit voort te zetten. Dat bleek echter onmogelijk, waarna het tweetal besloot op te geven. Johan Lammerts rijdt vol- seizoen waarschijnlijk weer voor de ploeg van Peter Post De coureur uit Putte heeft ook een aanbod van PDM, maar zijn voorkeur gaat uit naar Panasonic. Bij PDM is de komst van de Canadees Steve Bauer op de tocht komen te staan. Bij het afronden van de onderhandelingen kwam Bauer plotseling op de proppen met privé-sponsors, die op zijn trui en broek moesten worden vermeld. Bij PDM valt daar over onder geen beding te pra ten. Mathieu Hermans bereikte een monderling akkoord voor de volgende vier jaar met zijn Spaanse ploeg Caja Rural, óok Erwin Nijboer en Marcel Arntz kunnen voor zo'n lange periode bijtekenen. Hermans: „Er wa ren contacten met heel wat an dere ploegen, maar daar heb ik niks aan als ze je, zodra je duidfelijkheid vraagt, aan het lijntje houden". 1984 bij de amateurs zegevierde hij in het Circuit des Mines) op zijn naam schreef en die onder weg via de tussensprints al zijn achterstand van vier seconden op Nijdam wegwerkte: „De ploeg heeft verschrikkelijk hard voor me gewerkt. Natuur lijk was ik kwaad en fel over wat er de afgelopen dagen ge beurde. Maar met praten en schelden win je niet. De benen moeten het altijd nog doen. Van de combine in het peloton tegen ons bleef gelukkig al snel weinig over, omdat Nijdam en Lilholt vlug door het ijs zakten. Toen we eenmaal weg waren, hoefde ik inderdaad alleen Van der Poel in de gaten te houden. En Jakobs en Van Hooydonck van de ploeg Raas. Je weet na melijk nooit wat ze me nog wil den flikken". Zo die plannen er al waren; veel kwam er niet van terecht. Wat de concurrentie slechts overbleef, was het amechtig aanklampen aan het achter wiel van Van Vliet, die op deze dag als coureur boven zich zelf uitsteeg. Adrie van der Poel, zaterdag van start op 30 secon- dën van Van Vliet: „Natuurlijk heb ik het geprobeerd. Dit war me, zwoele weer paste precies in mijn straatje. Van Vliet was gewoon erg sterk. Achteraf ge zien is het jammer dat ik in Groningen met dat groepje van zeven vlak voor de streep werd teruggepakt. Dat halve mi nuutje had ik daar moeten pakken". Zo'n 20 kilometer voor de streep legde Van der Poel zich bij zijn nederlaag neer. Ook al omdat de equipe van Jan Gis- bers nog geen hoofdprijs in deze Profronde binnenhaalde, werd besloten de kaart Steven Rooks voor de ritzege te trek- Eindwinnaar Teun van Vliet in het wiel van Erik Breukink tijdens de laatste etappe van de Profronde van Nederland. Achter Van Vliet Fignon, Edwig van Hooydonck en Steven Rooks. ken. „Ik sprak met Rooks af dat hij zou proberen te demarre ren. En dat ik zou beschermen. Rooks ging twee keer; twee maal pakte Fignon hem terug. En toen was bij Rooks het beste er af. Jammer", aldus de Ne derlands kampioen, die de ko mende dagen rust neemt om de accu op te laden voor het WK. Op de Slingerberg bij Geulle na zo'n vijftig kilometer koers kreeg Teun van Vliet voor het eerst het signaal dat de eind zege binnen zijn bereik lag. „Ik vloog omhoog. De benen waren erg goed. Dat gaf me een kick". Voor Van Vliet het teken om alle bluf die in hem zit tevoor schijn te halen. „Toen we voor het eerst de Gulpenerberg op moesten, besloot ik dat het tijd werd om orde op zaken te stel len. Eerst reageerden Rooks, Van der Poel en Capiot. Geluk kig voor mij konden Breukink, Nulen en Harings ook aanpik ken. Daarna heb ik mijn man nen bij me geroepen en ge vraagd of zij het tempo in de kopgroep zo hoog mogelijk wil den houden. Harings gaf echt alles wat er in hem zat, later deden Breukink en Nulens het werk. In de finale was ik voor niemand meer bang. Ik geloof, dat ik nu aan iedereen heb la ten zien, dat er met mij niet te spotten valt". Voor Jelle Nijdam viel het doek dus al snel zaterdag. Op het moment dat Van Vliet op de Gulpenerberg de aanval koos, wapperde Nijdam naar achte ren. De Westbrabander na af loop vrij laconiek: „Ik bezit nu eenmaal niet de conditie op dit terrein voor held te gaan spe len. Ik kon best aanklampen, maar dat had geen zin. Ik moet ook aan het WK op de baan in Wenen denken. Als ik me van daag verrot zou hebben gere den, zou ik in Wenen moeten betalen. En daar voelde ik wei nig voor". Uitslag zesde etappe: 1. Laurent Fignon (Fra) de 197 kilometer van Maastricht naar Gulpen in 4 uur, 46 minuten en 32 seconden (41,251 km/uur - 15 seconden tijd vergoeding), 2. Steven Rooks (Ned, 10 sec. tijdverg.), 3. Erik Breukink (Ned, 5 sec. tijdverg.), 4. Jan Nevens (Bel) allen in de zelfde tijd als Fignon, 5. Mare Sergeant (Bel) op 8 seconden, 6. Geert-Jan Theunisse (Ned), 7. Guy Nulens (Bel), 8. Edwig van Hooydonck (Bel), 9. Adrie van der Poel (Ned), 10. Teun van Vliet (Ned), 11. Mathieu Hermans (Ned), 12. Hennie Kuiper (Ned) allen in de zelfde tijd als Ser geant, 13. Christophe Lavainne (Fra) 2 minuten en 44 seconden, 14. Bruno Geuens (Bel) 3.31, 15. Gert Jakobs (Ned) z.t., 16. Peter Harings (Ned) 6.03, 17. Imanol Murga (Spa) 7.36, 18. Jos Alberts (Ned) 13.54,19. Jean Habets (Ned) 22.00, 20. Dirk Clarysse (Bel) z.t., 29. Sören Lilholt (Den) z.t., 35. Joop Zoetemelk (Ned) z.t, 43. Jelle Nijdam (Ned) z.t., 46. en laatste Gerrit Solleveld (Ned) z.t. Er waren 17 augustus 118 renners van start gegaan. Tot de uitval lers behoorden zaterdag Gerrie Knetemann, Jos Lammertink, BELGRADO (ANP) - Viktor Kortsjnoi heeft zich sa men met Jasser Seirawan en Jan Elvest geplaatst voor de kandidaten-ronde, die in januari in Canada wordt gehouden. In de laatste ronde van het interzonale toernooi van Bel grado behaalde de grootmeester uit Zwitserland tegen Ventzislav Inkijov in veertien zetten het halve puntje dat hij nog nodig had. De nederlaag van de jonge Estlandse grootmeester Jan Elvest, tegen de Israëliër Grünfeld, vernietigde zijn kansen niet Van zijn concurrenten verloor Nikolic en speelden Granda en Nogueiras remise. Seirawan sprong door winst in de slotronde naar de gedeelde tweede plaats. De uitelagen van de partijen uit de zeventiende ronde zijn: Seira wan (VSt)-Barlov (JS1) 1-0, Kortsjnoi (Zwi)-Inkijov (BUI) (4-14, Torre <Phi)-Nikolic (JS1) 1-0, Eingorn (Sov)-Hickl (WD1) 1-0, Nog ueiras (Cub)-Granda (Per( (i-ti, Hulak (JSl)-Baragar (Can) 1-0, Grünfeld (Isr)-Elvest (Sov) 1-0, Miles (GBr)-Poloegajevski (Sov) (4-(i. Pinter (Hon) was vrij. Eindstand: 1. Kortsjnoi 11 punten, 2. Seirawan en Elvest 10,4. Ni kolic, Granda en Nogueiras 9(4, 7. Torre 9, 8. Poloegajevski, Pin ter, Eingorn en Grünfeld 8(4,12. Hulak 7(4,13. Inkijov 7,14. Miles 6(4,15. Barlov6,16. Hick! 5,17. Baragar 1(4. BISCHWILLER (ANP) - Alle wedstrijden gewonnen. Honderd doelpunten voor, 29 tegen. - FOTO COfi VOS Peter Pieters, John Talen en Bert Oosterbosch (allen Ned) en de Westduitsers Rolf Gölz en Didi Thurau (beiden WD1). Eindklassement: 1. Van Vliet 22 uur, 22 minuten en 45 seconden, 2. Sergeant op 26 seconden, 3. Adrie van der Poel 0.35, 4. Hermans 0.44, 5. Van Hooydonck 0.54, 6. Nulens 1 minuut en 5 seconden, 7. Theunisse 1.13, 8. Jakobs 4.17, 9. Lavainne 4.22, 10. Harings 6.45, 11. Breukink 11.51, 12. Rooks 11.53, 13. Fignon 12.12,14. Nevens 12.34, 15. Kuiper 12.40, 16. Geuens 15.58, 17. Nijdam 21.56, 18. Lilholt 22.29, 19. Solleveld 22.55, 20. Peter Stevenhaagen (Ned) 22.59, 32. Zoetemelk 34.01, 46. en laatste Murga 37.40. Puntenklassement: 1. Sergeant 29 punten, 2. Jean-Paul van Pop- pel (Ned) 29,3. Fignon 27. Tussensprintklassement: 1. Jo han Capiot (Bel) 30 punten, 2. Lil holt 23,3. Hermans 22. Jongerenklassement: 1. Van Hooydonck 22.23.39. Combinatieklassement: 1. Her- SPORT IN HET KORT Atletiek DE NEDERLANDSE jeugd- meerkampploegen hebben dit weekeinde een duel tegen hun Belgische leeftijdsgenoten win nend afgesloten. De meisjes wonnen met 13.227 - 13.075, de jongens met 18.896-17.882. De beste Nederlandse was Chris tine Mulie (PSV) met 4683 pun ten, de beste Nederlander Mar cel Post van Tion: 6389. De bondscoach ging voor de tweede keer in successie bij het Europees kampioenschap wa terpolo voor dames te water en de kurken van de champagne flessen vlogen in het rond. Voor de laatste maal klonk de wel erg typische strijdkreet 'We proudly present... Holland'! En toch waren er volop zorgen, die niet met champagne konden worden verdrongen. De Oranje-selectie besloot het titeltoernooi, dat door de organisatoren werd weggestopt in het plaatsje Bischwiller op dertig kilometer van Straats burg in een bad waar Neder landse competitieduels zouden worden verboden wegens de afmetingen, met overwinnin gen op West-Duitsland (door experimenteren en noncha lance slechts 12-10) en Groot- Brittannië (21-1). Resultaten, die spreken, maar niets zeggen. Bondscoach Peter van den Biggelaar wilde het feestje wel meevieren, maar niet zonder eerst de toestand in Nederland van commentaar te voorzien. En al was daar in Frankrijk nog weinig van te merken, er zal wel degelijk iets moeten veranderen, wil Nederland ook in de toekomst trots gepresen teerd worden bij internationale damespolotoernooien. „In Hon garije oefenen de selectiespeel sters twee keer per dag. Elke maand komen ze een week lang bij elkaar. Enkelen zijn uit de zwemmerij gehaald en in no time omgetoverd tot waterpo los ters. Er komt bovendien een hele garde jonge meisjes aan. Met een dergelijke aanpak is Hongarije over twee jaar een meer dan volwaardige tegen stander". Niet zozeer de toegenomen kracht van de Hongaarsen en in mindere mate de Francaises, die om het eigen publiek te kunnen vermaken ook alle fi nanciële, technische en medi sche begeleiding kregen, maakte Van den Biggelaar be vreesd. De lakse houding in Nederland ten opzichte van da mespolo bij trainers, speelsters en bond deed dat wel. „We moeten echt naar zes keer trai nen per week toe. Landskam pioen DONK traint, ook door omstandigheden gedwongen, maar tweemaal. Een aantal vindt dat jammer, anderen best. Het is toch te gek, dat ik me tijdens de centrale trainin gen nog bezig moet houden met basistechnieken en conditie. Thijs Libregts, een goede be kende van me uit de tijd bij PSV waar zijn dochter Patricia ook speelt, hoeft toch straks in Zeist geen tijd te verspillen aan fysieke zaken. Hij krijgt daar gewoon topfitte voetballers. Ik ben echter net een clubtrainer met een nationale selectie on der z'n hoede. De mentaliteit moet veranderen. Ook bij po- losters zelf. De trein moet hard gaan rijden. Wie niet wil, stapt maar uit. Maar er zijn best meisjes te vinden, die instap pen. Als je het in de zwemsport over vier keer trainen per week hebt, lacht iedereen je uit. Dat wordt aftrainen genoemd". Van den Biggelaar stelt zich ten doel via kringtrainers in twaalf regio's met een centraal programma te werken aan een zekere toekomst De ideeën zijn er wel. Ze werden voor een be langrijk deel vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Ma drid ook al gespuid. Verande ringen worden echter veelal aangekondigd of geëist, door gevoerd maar zelden. De bondscoach moet het helaas er kennen. „We slagen er in Ne derland nog steeds niet in meer dan honderd toeschouwers op de tribune te krijgen of spon sors te vinden. Dat is toch echt nodig als je een product op ni veau wilt krijgen". Nederland-West-Duitsland 12-10 (3-3, 5-2, 2-0, 2-5). Doelpunten- maaksters Nederland: Patricia Li bregts 5, Lillian Ossendrijver 3, Hedda Verdam 2, Lieneke van de Heuvel en Anitra Bibi beiden 1. West-Duitsland: Brigitte Kempen 4, Petra Olek 2, Steffi Schindel- bauer 2, Heike Pilz en Sabine Flor- schutz beiden 1. Nederland-Groot-Brittannië 21-1 (9-0, 2-0, 5-0, 5-1). Doelpunten- maaksters: Patricia Libregts 5, Anita Nijenhuis 4, Hedda Verdam 3, Lieneke van de Heuvel 2, Greet van der Veen 2, Jannie Spijker 2, Irma Brander, Anitra Bibo en Ilse Sindorf allen 1. Groot-Brittannië: Nicola Harwood. België-Noorwegen 7-9, Hongarije- Frankrijk 10-5. De eindstand is: Nederland Hongarije Frankrijk W-DuitsL Noorwegen België Engeland 0 12100-29 1 10 80-40 2 8 46-50 3 6 54-54 4 4 50-68 5 2 37-83 6 0 31-74 (ANP) - Trainer Aad de Mos van KV Me- zal voorlopig geen beroep kunnen doen op Erwin an. spelbepaler verstuikte zaterdagavond in de wed- de reserves van KV Mechelen tegen Standard Luik zijn lu] "os verwacht dat Koeman minstens drie weken buiten I va St^an'Door de blessure zal Koeman vermoedelijk de ope- an het Europese bekertoernooi, thuis tegen Dinamo Boeka- '^tenmissea 'ndien komt hij niet in aanmerking voor een eventuele uit- rp! voor het Nederlands elftal, dat op 9 september in Rot- tegen de Belgen zal aantredea Koeman kwwi zaterdag in de reserves, omdat hij een schorsing uitzat voor het eer- Ook voor de deelnemers van de Tour de France-prijsvraag van De Stem gaat de stelling op dat pas na de Ronde van Frankrijk het 'grote geld' gepakt kan worden. Veertig lezers vielen in de maand juli in de prijzen en zij werden afgelopen vrijdag in het hoofdka" itoor van De Stem in Breda in de bloemetjes gezet. Op de foto de twintig etappe-winnaars, de tien hoogst geklasseerden in het eindklasse ment en de dragers van de gele trui. In het midden Tour-miss Iris de Graaf. V - FOTODESTEM/JOHANVANGURP POTSDAM (ANP/SID) - Silke Gladisch wordt de op volgster van Marita Koch. Deze voorlopige slotsom kan worden getrokken na het toernooi om de Oost- duitse atletiekkampioen- schappen. Gladisch noteerde op de 200 meter de beste tijd van het sei zoen: 21,79 seconden. De 23-ja- rige sportlerares benaderde het wereldrecord van de vrijdag getrouwde Koch en Heike Drechsler tot op acht-honderd- ste seconde. Gladisch, die jarenlang de trainingspartner was van Koch, gold lang als een 100-me- terspecialiste. In Potsdam, een week voor de opening van de wereldtitelstrijd in Rome, werd zij na Koch, Drechsler en Mar lies Göhr (21,74) s werelds vierde aller tijden. „Ik ben er nog niet zo zeker van in Rome een medaille te winnen. Ik heb niet het zelfver trouwen om beide afstanden te winnen. Mijn voorkeur gaat naar uit naar de 100 meter, hoewel de concurrentie op dat onderdeel scherper is", ver klaarde Gladisch, wier 10,86 var$ donderdag in Potsdam eveneens goed was voor de eer ste plaats op de wereldrang lijst. Op de derde dag van de titel strijd greep 1500-meterloopster Hildegard Körner de kop van het peloton. Met 4.00,06 prijkt Körner nu op de eerste plaats van de jaarlijst. Ook Andrea Lange (4.00,07) en Ulrike Bruns (4.00,20) kwamen ijzersterk voor de dag. Körner toonde zich verbaasd over haar verrich ting. „Dit seizoen was eigenlijk alleen bedoeld als voorberei ding op de Olympische Spelen. Nu blijk ik plotseling een kans hebster te zijn". Het toernooi in Potsdam le verde een wereldrecord en een Europees record op. Sabine Busch liep de 400 meter horden in een nimmer vertoonde 53,24 seconden. Thomas Schönlebe legde de stadionronde zonder hindernissen af in 44,48. Petra Müller (400 meter in 49,64) en Christina Wachtler (800 meter in 1.55,86) tekenden voor sei zoentoppers. Zwakke punten in de Oost- duitse altetiek zijn de sprint bij de mannen. Ondanks een rug- wind van 1,3 meter per secon den passeerde winnaar Frank Emmelmman pas na 20,65 se conden de eindstreep van de 200 meter. Ook gezien de globale kracht van de Oostduitse atletiek vie len de winnende prestaties bij het hinkstapspringen (16,65 meter) en het hoogspringen (2,27 meter) enigszins tegen. De nieuwe kampioen op het eerste onderdeel, Jörg Friess is echter pas negentien jaar. Beste hoog springer, voor de voormalige Olympische kampioen Gerd Wessig, werd Matthias Gre- benstein. De uitslagen van zaterdag ijn: he ren: 200 meter 1,3 m/s): 1. Frank Emmelmann 20,65,2. Steffen Lass- ler 21,01, 3. Steffen Schwabe 21,04. 800 meter: 1. Jens-Peter Herold 1.46.44,2 Olaf Bayer 1.47,72, 3. Hauke Fühlbrügge 1.47,79. hink- stapsprong: 1. Jörg Friese 16,65, 2. Jörg Elbe 16.46, 3. Thomas Rex 16,44. hoogspringen: 1. Matthias Grebenstein 2,27, 2. Gerd Wessig 2,27, 3. Carsten Siebert 2.21. speer werpen: 1. Detlef Michel 81,86 me ter, 2. Gerald Weiss 75,80, 3. An dreas Lang 73,62. Dames: 200 meter 1,7 m/s): 1. Silke Gladisch 21,79, 2. Heike Mor genstern 22,67, 3. Kerstin Behrend 22,76.1500 meter: 1. Hildegard Kör ner 4.00,06,2. Andrea Lange 4.00,07, 3. Ulrike Bruns 4.00,20, 4. Yvonne Grabner 4.06,24. speerwerpen: 1. Petra Felke 72,30, 2. Susanna Jung 69,60, 3. Regine Kempter 64,74, 4. Silke Renk 62,58.

de Stem | 1987 | | pagina 13