UITBLAZEN Hess-hysterie in Wunsiedel Hoe Sukarno uiteindelijk toch zijn zin krijgt even. iTAAT HO 'uur commercie ïaranties Veilig vliegen DE STEM COM] DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 iflgTEM BINNENL DESTEM JOURNALISTEN HUREN VOOR GROF GELD TUINTJES AF NIEUW-GUINEA: 'HET ZWAKKE KIND TOEVERTROUWD AAN DE ZIEKE MOEDER' NIEUW-GUINEA IRIAN JAYA WIM KOCK DOOR de Ameri kaanse luchtvaart wereld is 1987 uitge roepen tot het 'Jaar van de bijna-botsing', Year of the Near Miss). Bijna-botsin- gen komen zo veelvuldig voor in het soms overvolle Amerikaanse luchtruim, dat het nieuwsmagazine News week er onlangs een aanleiding in zag er een omslagverhaal aan te wijden. Direct daarop volgde de Europese pers, de Britse voorop. In de Sunday Times heette het dat het boven Enge land niet zo erg was als rond sommige luchthavens in de Verenigde Staten, maar dat grote waakzaamheid wel gebo den was. In Nederland was het vooral Vrij Nederland dat zich van het onderwerp meester maakte en ook boven onze hoofden blijkt het vaak niet pluis te zijn en komen vliegtui gen soms veel te dicht bij elk aar. Een deel van het probleem dat de Amerikaanse luchtreizi gers begint te benauwen is te voorzien geweest en straks zal men dat ook van een eventueel Europees congestieprobleem kunnen zeggen. Politici nemen soms beslissingen waarvan een normaal mens met gezond boe renverstand zich hoofdschud dend afvraagt waar dat heen moet. Ik bedoel dat ik toch niet de enige kan zijn geweest die destijds, toen president Reagan een heel leger stakende lucht verkeersleiders op staande voet liet ontslaan, gedacht heeft dat dit wel eens ten koste zou kun nen gaan van de veiligheid in de lucht. Luchtverkeersleiders haal je niet zo maar uit een college of van de havo. Hoe dat in Ame rika precies is weet ik niet, maar hier in Nederland zijn ze moeilijk te krijgen en duurt het lang eer ze voldoende zijn op geleid om 'solo' te kunnen gaan. Het luchtverkeer leiden is heel wat moeilijker dan het uit leggen van de weerkaart na het journaal van acht uur. Van de kandidaten die in opleiding ko men, valt 70 procent af. Dat is bijna net zo veel als bij de mili taire vliegeropleidingen. Luchtverkeerscentra, ook in Nederland, kampen met perso neelsgebrek en verouderde ap paratuur. Er lijkt trouwens een heleboel mis te zijn in de Ne derlandse luchtvaart. Dat blijkt uit het feit dat de luchtmacht de laatste tijd opvallend is gaan 'lekken'. Het weekblad De Tijd beëindigde vorige week een se rie onthutsende artikelen over de F-16-vliegers en de tot on veiligheid en ongelukken lei dende druk waaronder die moeten werken. Er is een ern stig tekort aan vliegers waar door de wel aanwezigen voor meer taken worden ingezet of voor taken waaraan ze amper toe zijn. E De zuigkracht van de bur gerluchtvaart, die veel beter be taalt, veiliger is en ook het thuisfront meer gemoedsrust biedt, is groot. Het is moeilijk om aan geschikte jonge mensen te komen want de F-16, die in sommige opzichten meer kan dan de man die erin zit en ge makkelijk met hem op de loop gaat, stelt hoge eisen. Van die weinige, volgens de keurings normen, 'geschikten' bereikt maar een klein percentage de H eindstreep. Na de vliegers in De Tijd zijn het deze week de militaire IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIÏ7 luchtverkeersleiders die in Vrij Nederland een boekje open doen over de alarmerende toe standen bij het luchtmacht-ver keersleidingscentrum te Nieuw- Milligen. Te weinig mensen (die overigens maar half zoveel verdienen als hun burgercolle ga's op Schiphol), onbetrouw bare apparatuur en een doof oor in de hogere regionen van Defensie. Onthulling: op 12 augustus vloog een Ameri kaanse F-15 van Soesterberg rakelings (30 meter!) onder een klimmend passagiersvliegtuig van Lufthansa door. De belangrijkste oorzaak van de huidige problemen in het Amerikaanse luchtruim (te vol, meer bewegingen dan de verkeersleiding veilig aankan) is echter niet het massa-ontslag van verkeersleiders. Dat is 'slechts' een, overigens goed voelbaar, randverschijnsel van de dereguleringsimpel gezegd: het vrij maken van de concur rentie. Die moest leiden tot meer reizigers en lagere tarie ven. Dat is ook gebeurd. Maar meer reizigers betekent ook meer vliegtuigen in de lucht en dan zwijg ik nog maar over de kans dat in de harde concur rentiestrijd, waarin de maat schappijen verwikkeld zijn, de specifiek op safety first gerichte, geld- en tijdverslindende proce dures in het gedrang komen. Ook in Europa staat zo'n deregulering voor de deur. In 1992 zou die zijn beslag moeten hebben gekregen. Engeland en Nederland zijn voorop gegaan en hebben het luchtverkeer tus sen beide landen inmiddels ge liberaliseerd. Dat heeft geleid tot een spectaculaire toename van het aantal verbindingen en passagiers en tot aanmerkelijk lagere tarieven. Een goede zaak dus, waarvoor in Europees ver band al bijna een kwarteeuw is geijverd. Toch beginnen nu ook som mige van de ijveraars voor een vrijer luchtverkeer in Europa bezorgd het voorhoofd te fron sen. Met de internationalise ring van de verkeersleiding in het nu al drukke Europese luchtruim is nog geen soort van een behoorlijk begin gemaakt en ook zonder deregulering groeit het luchtverkeer sterk. Schiphol alleen al handelde het afgelopen jaar 20000 vliegbe wegingen méér af dan vijf jaar geleden. En dan te weten wat een praktijkman van de lucht macht zegt: 'dat de grote klap nog niet gevallen is, is meer een kwestie van geluk dan van wijs heid.' Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Rf)nlfrplfliipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rink Drost OP DE landkaart staat de naam Wunsiedel in een groen veldje, ten teken dat het stadje toeristisch zeer bezienswaardig is. Wunsiedel ligt inderdaad idyllisch, midden in het Fich- telgebergte, in het Franken land dicht bij de grens met de DDR en pakweg twintig kilo meter van de grens met Tsje- choslowakije. De bossen daar hebben er overigens wel eens fraaier voorgestaan. Ze zijn sterk aangetast door zure re gen. En die is voor het groot ste deel te wijten aan de rook gassen van de centrales en fa brieken aan de andere kant van de grenzen. Het is op dit moment erg druk in Wunsiedel. Natuur lijk zitten er nogal wat toeris ten, maar de echte drukte wordt veroorzaakt door een ander slag mensen: journalis ten en camerateams, zowel van dichtbij als van heinde en verre. De hoteliers en particu liere kamerverhuurders wrij ven zich in de handen. Aan het eind van de verregende zomer zijn toch nog even alle logeerbedden bezet. Deze week kij kt de hele we reld naar Wunsiedel, om ge tuige te kunnen zijn van een begrafenis. Rudolf Hess, ooit officieel plaatsvervanger van Adolf Hitler, wordt bijgezet in het familiegraf op het kerk hof van het stadje. De piëteit heeft het gewonnen van het zakelijke denken. Oorspron kelijk hadden de overwin naars van 1945 het plan, Hess na diens overlijden op een on bekende plaats te cremeren en de as boven zee uit te strooien. Het risico is nu, dat het graf van Hess de plaats wordt, waar de oude en jonge 'Ewig- Gestrigen' treuren over de te loorgang van het Derde Rijk: Hess' stoffelijk overschot als plaatsvervanger voor een tijdgeest. Hess is altijd plaatsvervan ger van Hitier gebleven. Hij is (zei hij) plaatsvervangend voor Hitler in 1941 naar Schotland gevlogen om de Britse leiders een vrede aan te bieden. Hij heeft plaatsver vangend in Neurenberg te rechtgestaan en heeft vervol gens plaatsvervangend voor Hitier 41 jaar in Spandau in de gevangenis gezeten. Het onrecht dat Hitier en zijn tra wanten de mensheid hebben aangedaan is er niet mee on gedaan gemaakt. En de straf heeft Hess nooit tot andere in zichten gebracht. Tot het laatst toe is hij een trouw be wonderaar gebleven van Hit- Ier, het nazisme en het credo van Mein Kampf Nu Hess dood is, krijgt de man die altijd in het tweede garnituur optrad plotseling de hoofdrol. Nu al hebben han dige zakenlui zijn markt waarde onderkend. Rechtse krantjes publiceren hele pagi na's met verheerlijkende ver halen over 'de onbegrepen vredespiloot'. Omroepen en gedrukte media kondigen te rugblikken in het Derde Rijk aan, waarin ook Hess een rol speelt. Obscure uitgeverijen heb ben zich weten te verzekeren van informatiebronnen die vertellen hoe Hess in de ge vangenis leefde, hoe de bewa kers met hem omgingen, wat hij at en dronk, wat hij las, en waarom hij in zijn lange le ven nooit afstand heeft geno men van de filosofie van het Derde Rijk. Weinigen zullen verbaasd zijn wanneer straks Op het graf van de familie Hess worden al veel bloe men gelegd. de 'dagboeken van Hess' op duiken. De legendevorming draait op volle toeren. En daaraan dragen in niet geringe mate Rudolf Hess' eigen zoon Wolf Rüdiger en Hess' advocaat bij de Neurenberger processen, Alfred Seidl bij. Beiden trek ken de - overigens drie keer gecorrigeerde - geallieerde verklaring over de zelfmoord van Rudolf Hess in twijfel. De geruchten die zij mee de we reld in helpen lijken sterk op die over de dood van een aan tal leden van de eerste gene ratie van de Rote Armee Fraktion in de Stuttgarter ge vangenis Stammheim. Wan- - FOTO AP neer ooit een extreem-rechts 'Commando Rudolf Hess' voor terroristische aanslagen te kent, mag dat niet veel ver wondering wekken. In Wunsiedel is de politie voorbereid op de komst van treurende oude nazi's, op rel len beluste jongere leden van nazistische 'Sportwehrgrup- pen' en in bespijkerd leer ge hulde skinheads. De politie van Hof, zo'n dertig kilometer van Wunsiedel verwijderd, is te hulp gekomen. Enkele ja ren geleden is er overigens al een 'generale repetitie' van de begrafenis geweest. De politie weet precies welke straten moeten worden afgezet en welke punten - ook vanuit helikopters - in de gaten moeten worden gehouden. Op het kerkhof lopen twee in burger geklede politiemen sen heen en weer in de onmid- dellijke nabijheid van het graf van de familie Hess. Zij hebben overigens niet kunnen of willen voorkomen dat dins dag twee mannen met zwarte fluwelen rouwbanden om de arm drukwerkjes bij het fa miliegraf neerlegden met de tekst 'Vrijheid voor Hess' en twee kaarsen aanstaken. Maar verder laten er zich geen oude of nieuwe nazi's zien. In het stadje wordt met geld gesmeten. Voor grote be dragen huren camerateams en fotografen van binnen- en buitenlandse telvisiezenders, persbureaus en kranten de tuintjes af van huizen die aan het kerkhof grenzen. Stellages zijn in sommige tuinen neer gezet, om met de lens toch maar een glimp te kunnen op vangen van de aanstaande begrafenis. De oorzaak van de onverkwikkelijke handel mag worden gezocht bij de familie van Rudolf Hess, in casu zoon Wolf Rüdiger. Hij heeft de wens te kennen gegeven, van de begrafenis een sobere plechtigheid te maken, buiten de aanwezigheid van een le ger persmensen en andere nieuwsgierigen. Anderzijds mag zijn hande len zonder meer inconsequent worden genoemd. Hij is na melijk gezwicht voor het grote geld van uitgever Axel Springer. De redactie diens sensatieblad Bild-Zei-1 tung mag wèl met de familie I aan de groeve op het kerkhof I staan. Tegenover alle journa-1 listen zwijgt Hess junior i het graf, behalve tegen die I van Bild. Boos zijn de verte-1 genwoordigers van de andere I media aan het improviseren! geslagen. En voor geld blijkt I veel te koop en te huur. Tot I helikopters toe, van waaruit! luchtopnamen van de begra-1 fenis kunnen worden maakt. Journalisten die niet met de geldbuidel kunnen rammeier I zijn aangewezen op de goe-V dertierenheid van de gemeen-1 telijke overheid. Met een vi-1 deoverbinding worden den geprojecteerd op enkele I tv-schermen in het gemeente-1 huis. En daar mag de verza-| melde pers komen. Burgemeester Karl Walter I van Wunsiedel is op zich nie: ongelukkig met de plotselinge belangstelling van de wereld pers in zijn gemeente. Veel I meer vrees heeft hij voor het mogelijke vervolg: de komst van mensen met ongezonde ideeën, op zoek naar sporen uit het Derde Rijk. Dergelijke personen hebben ook Hitlers vroegere woonplaats Berch- tesgaden en de aangrenzende I Obersalzberg ontdekt, met ais gevolg dat de reputatie ais toeristenoord steeds weer in| het gedrang komt. Burgemeester Walter allerminst behoefte aan eenl Hess-cultus. Weliswaar is er in Wunsiedel een Hess-Stras- se. Maar die is genoemd naar) een ver familielid van Rudolf een medicus die zich voorde gemeenschap hier ooit ver dienstelijk had gemaakt. Inl 1946 al heeft het gemeentebe stuur van Wunsiedel het ere-| burgerschap, dat Rudolf in 1933 was verleend, ongel daan gemaakt. En dat wl| Walter graag onder de dacht brengen van de verza-| melde pers. di na dr gr vr W he la: gil tie TEREN (ANP) - Niet de Industriële luchtverontrei- maar de intensieve keelt is waarschijnlijk ■grant woordelijk voor de pasting van het ge- [teente van kerken, gebou wen en andere monumen- lén. etonnen constructies zouden weneens te lijden hebben van e ammoniak in de lucht af- [omstig van de mest van var- Eens en rundvee. pirecteur dr. ir. J. Wolden- orp van het Oecologisch Insti- uUt in Heteren, die deze uit- praak baseert op een West- and )EN HAAG/HEERLEN (A rolgend jaar zal een deel va :hemische bedrijf DSM op jen geïntroduceerd. )e Staat, die thans alle 700 milji [nominaal) houdt, wil het wette 88/89 een minderheidsdeel ;urs wordt gebracht. Door Frank van Ooijen 1962: DE FINALE Neder- land-Indonesië. Er is in middels een Korps Papua, een vlag, een volkslied en een parlement. De ongebo ren natie van de Papua's op Nieuw-Guinea begint vorm te krijgen. Maar ter wijl Nieuw-Guinea zich opmaakt voor de onafhan- kelijkheid, zet Den Haag onder druk van binnen- en buitenland een rem op het in werking gezette proces van zelfbeschikking voor de Papua's. Hoewel steeds meer mensen overtuigd raken van de on haalbaarheid van het door Nederland gevoerde Nieuw- Guinea-beleid, zullen toch weinigen begin '62 kunnen be vroeden dat al op oudejaars avond het Indonesische 'wit en rood' boven Hollandia zal wapperen. Sukarno's profeti sche woorden 'de zon zal in 1963 niet opgaan boven Irian Barat vooraleer daar de Indo nesische vlag hangt', worden bewaarheid. Dertien jaar Nieuw-Gui- nea-politiek draait op een to tale mislukking uit. Zonder enige garantie dat Sukarno de politieke wensen van de Pa pua's zal respecteren, wordt Nieuw-Guinea na enkele maanden VN-toezicht, over gedragen aan Indonesisch be stuur. Nederland 'verkwan selt uiteindelijk' - om met de woorden van 'moraliste' Marga Klompé te spreken - het recht van de Papua-be- volking om hun eigen poli tieke toekomst te bepalen. Su karno krijgt zijn zin. De vraag hóe dat mogelijk is geweest, zullen we in dit artikel probe ren te beantwoorden. „De regering verklaart zich bereid het beginsel van zelf beschikking voor de bevol king van Nieuw-Guinea NEET als voorwaarde vooraf te stellen voor onderhandelin gen met Indonesië". Heel Ne derland luistert die tweede januari 1962 aandachtig naar de verklaring van premier De Quay. Na het 'om' gaan van de ARP is het standpunt van de Nederlandse regering herzien. Den Haag wil praten. Intussen gaan de infiltra ties van Indonesische militai ren op Nieuw-Guinea gewoon door. Op 15 januari komt het zelfs tot een heuse 'zeeslag' als Nederlandse fregatten drie Indonesische motortorpedo boten (van Westduitse make lij) onderscheppen die 150 sol daten op de kust willen afzet ten. Het Indonesisch flottielje komt zwaar onder vuur te lig gen, de 'Matjan Tutul' wordt tot zinken gebracht en de an dere boten slaan op de vlucht. De 'slag in de Etna-baai' brengt Nieuw-Guinea in een overwinningsroes. „En we Luns en Robert Kennedy .geen beste vrienden. gaan nog niet naar huis", zin gen Nederlandse militairen met een borrel in de hand. De internationale pers in Hollan dia roept men toe 'om over 25 jaar nog maar eens terug te komen'. Ondanks de aanhoudende militaire confrontaties wordt er achter de schermen druk overleg gevoerd door ambas sadeurs en vertegenwoordi gers van de VS en VN. Oud marineman en -minister De Geus concludeert in zijn proefschrift 'De Nieuw-Gui- nea Kwestie', dat ondanks het veelvuldig door Nederland geuite verwijt dat 'er met Su karno niet te praten viel' toch bewijsbare pogingen zijn on dernomen vanuit het Merde- ka-paleis om een grootschalig militair conflict te voorko- Ofschoon Bobby Kennedy, broer van de Amerikaanse president en minister van Justitie, tijdens zijn bezoek aan Indonesië in februari '62 er ook van overtuigd raakt, dat Sukarno daadwerkelijk bereid is om voor 'West-Gui- nea' te vechten. Na een waar schuwend woord aan het adres van Sukarno reist Ken nedy af naar Nederland. In Den Haag laat de Ameri kaan geen enkele twijfel be staan over zijn standpunt. „Sukarno heeft veel voor zijn land gedaan, hij meent nu eenmaal dat Nieuw-Guinea hem 'de jure' toebehoort en daar heeft hij sterke argu menten voor". En: „Wat moe ten Papua's die in het oer woud leven met zelfbeschik king?" Kennedy tot Luns: „Hoe veel inwoners heeft Neder land eigenlijk? Twaalf mil joen? En Indonesië?". „Tach tig miljoen, negentig mijoen", gokt Luns. „Well, then Indo nesia is right!", grapt de jonge Kennedy. Maar de anders zo humo ristisch ingestelde Luns kan er niet om lachen. De minis ters gruwelen van het botte en arrogante optreden van Bobby Kennedy. Luns ergert zich mateloos aan het gemak waarmee Kennedy in vijf da gen Indonesië 'heeft leren kennen, terwijl wij Nederlan ders daar bijna vier eeuwen zijn geweest en nog niet alies weten over de Indonesiërs'. Als zijn broer hem van de ernst van de situatie heeft doordrongen, opent president Kennedy een nieuw diploma tiek offensief. In een onder houd met Luns dringt hij erop aan om toch vooral geen extra marineschepen en troepen naar Nieuw-Guinea te sturen 'nu de onderhandelingen zo nabij zijn'. Op 20 maart komen in een villa in de buurt van Wash ington VN-topman Oe Thant, de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker en de Ne derlandse en Indonesische ambassadeurs, respectievelijk Van Roijen en Malik, bijeen voor geheime besprekingen. De dialoog komt even op gang. Maar Malik houdt zich strikt aan zijn instructies. Er mogen slechts twee agenda punten aan de orde komen: A, de bestuursoverdracht van Irian Barat aan Indonesië en B, de normalisering van de betrekkingen van beide lan den. Als de Nederlanders daarmee niet akkoord gaan, worden de onderhandelingen geschorst en vlak daarna af gebroken door Jakarta. Een nieuwe impasse. Minister Visser (Defensie) zwaait intussen in de minis terraad met zijn portefeuille en eist dat er onmiddellijk troepenversterkingen rich ting Hollandia gaan. Nog voordat hij de lijst met re cente militaire incidenten kan voorlezen, besluit het kabinet dat het niet langer verant woord is om te wachten met het sturen van extra schepen en mariniers. Dan wordt er een geheime brief bij premier De Quay af geleverd van president Ken nedy. Een aanzet om uit de impasse te geraken. 'Bemid delaar' Bunker - aanvanke lijk slechts als waarnemer bij de eerste gesprekken in de VS aanwezig - heeft een formule bedacht, waarmee Nederland zich 'zonder gezichtsverlies' VN-secretaris-generaal Oe Thant kijkt toe hoe na de ondertekening van het akkoord de Indonesische ambas sadeur Malik (links) en zijn Nederlandse collega Van Roijen (rechts) de stukken wisselen. - FOTO ANP Ellsworth Bunker - FOTO ANP van Nieuw-Guinea kan te rugtrekken: Nederland draagt het be stuurlijk toezicht voor een jaar over aan de VN, waarna Nieuw-Guinea onder Indone sisch bestuur komt. Enkele jaren later zal dan een volks stemming onder de Papua's gehouden worden. De presi dent dringt er ten zeerste op aan om in te stemmen met het 'plan-Bunker'. Het kabinet staat paf, Luns is woedend. De vergelijking met München 1938 wordt gemaakt waar 'de agressor ook zijn zin kreeg'. „Het plan maskeert slechts een smadelijke aftocht van Nederland waarbij alle belof ten aan de Papua's gebroken worden. De vrije keuze bij een referendum onder Sukarno kunnen de Papua's wel verge ten. De volksstemming moet onder VN-toezicht gebeuren!" Op 13 april komt het kabi net bijeen in de Trêveszaal. Aanvankelijke woede en ver ontrusting ebben langzaam weg. Het is een kwestie van slikken of stikken, de Neder landse positie is uitzichtloos. Het enige alternatief voor plan-Bunker is een oorlog te gen een overmachtige vijand. De ene minister na de andere kiest uiteindelijk toch voor navolging van Kennedy's 'dringend advies'. Beerman, Cals, Zijlstra, Toxopeus. Luns wordt nog heen en weer ge slingerd tussen zijn gevoel voor politiek realisme en zijn standvastig karakter. Den Haag besluit plan- Bunker niet af te wijzen maar eist meer garanties voor de Papua's. Intussen nemen de 'droppings' van Indonesische commando's boven Nieuw- Guinea alsmaar toe. Oe Thant weet na eindeloos diplomatiek touwtrekken beide partijen op 13 juli op nieuw aan de onderhande lingstafel te krijgen. Den Haag moet onder druk van de VS en de VN 'in principe' het plan-Bunker aanvaarden. Harde eisen van Indonesië: Geen volksstemming onder VN-toezicht, geen VN-be- stuur voor een jaar maar slechts drie maanden omdat Sukarno zijn belofte wil na komen dat Nieuw-Guinea op 1 januari 1963 van Indonesië is. De Indonesische infiltran ten die in de jungle van Nieuw-Guinea zitten, moeten na ondertekening van het ak koord notabene als VN-troe- pen dienst gaan doen. De af spraken van plan-Bunkei| worden aan alle kanten ge schonden. Nederland houdt 'diep ver-I ontwaardigd' de poot stijf tot-j dat er op 26 juli geluidei doorklinken die wijzen opeesl ultimatum. De Nederlands inlichtingendienst bericht dat| een enorme Indonesische in vasiemacht op het punt staat om te worden ingescheept. Kennedy roept minista| Subandrio (Buitenlandse Za ken) bij zich, dreigt met tó inzetten van de Zevende Vloot om Indonesië al te stoutmoe dige plannen uit het hoofd s praten, maar laat aan Neder landse zijde niets van eenVS-| garantie voor militaire stand doorklinken. Op scherp van de snede weter. beide delegaties op 31 juli® voorlopige overeenkomst W sluiten. Nederland en Indone sië gaan akkoord met een pfj riode van VN-toezicht acht maanden tot 1 mei Dan zal er nog twee wek«| lang een diplomatieke genoorlog' gevoerd worde: waarna Sukarno weer ui overwinnaar uit de bus ki Op 1 januari 1963 zal de li nesische naast de blauwe Wj vlag boven Nieuw-Gi wapperen, zodat Sukarno aej aan zijn belofte kan houd"' De Quay krijgt een Taal klap in zijn gezicht', zoals zelf zegt. Op 15 augustus ondertei nen Subandrio en Van M; in New York de slotacte. derland sluit een tijdperk® eeuwen in 'de Oost' af. 1 mier De Quay verschijnt k op de avond nog op de tele" sie met een toespraak, r" name voor de Papua's: „Ik treur het dat we het sai met U begonnen werk kunnen voleindigen. 1 God U bewaren". Papua-leider Kai® vraagt zich gelijktijdig v' het front van de pers in landia af 'hoe men een kjj zwak kind kan toevertrou' aan een zieke moeder'. MORGEN: 'Waarom moesten we] Nieuw-Guinea zó afgeven?' (De vorige afleveringen va" serie verschenen In De Stal" 15,18,19 en 20 augustus). lit blijkt uit een brief van mi- lister R.W. de Korte (Economi se Zaken) aan de Tweede iamer. iprekingen over deze priva- iering zijn al enkele jaren si de gang en in de afgelopen iaanden hebben DSM-directie de overheid herhaaldelijk ierover van gedachten gewis- ild. Nog afgelopen maandag :i DSM-topman Ligthart in n toelichting op de halfjaar- jfers dat het besluit 'over een -eek zou kunnen vallen, maar ik misschien over een paar laanden'. Een bijzonder probleem bij [eze zaak vormde de oplossing ir de positie die DSM heeft et betrekking tot het Neder - indse aardgas. Overeengeko- len is nu dat DSM belast blijft iet het beheer. De aandelen ISM Aardgas zullen in handen (lijven van de Staat, waardoor leze het eigendom houdt van Ie aardgas voorkomens. Wanneer het nu nog onbe- [ende pakket aandelen DSM ar de beurs gaat zal DSM lan de Staat een extra-divi- :nd uit de reserves betalen, thans bereikte overeen- ste om me tai we de ber I me act om gul Wa ten con gaa taa jar< mof den F aan gro che stof wer E 27.5 ove lan< zijn Wes Nee 18.0 LIJKBAAR aangestoken door Margs iet privatiseren van Britse staatsbedr jagering nu ook op die manier het "erheid verminderen. Want hoe mf 'ver privatiseren denkt, het brengt ho len in het overheidslaatje. Het kabinet is al geruime tijd bezie rijkstaken naar de particuliere sector loopbureau, het loodswezen en de P len van. Verder is in het regeerakk 'uur commerciële staatsbedrijven bi tonnen overgaan. Voorbeelden daarv (SM. Omdat we in een kapitalistisch inges 'onomie leven, ligt privatiseren van ren voor de hand. Om het geval van let chemisch concern is indertijd in Li satie voor het sluiten van de (staats)m iet CNV vindt alleen daarom al dat df 'en DSM onaanvaardbaar is omdat d ten de Limburgse bevolking af te loss; Oat is natuurlijk onzin. Het staatsbe Tciëel ingestelde onderneming, zoa 'drijf in particuliere handen overgaat [aal belang op het spel te staan en oc «en van welke (overheids)dienst oo nsche produkten en geen algemene De tegenstanders van privatisering loment dat de werkgelegenheid in ge «rticuliere handen overgaat. Vergete kijven geen filantropische instellinger e werkgelegenheid te garanderen. 1 koot dat een geprivatiseerde DSM s leer banen bijkomen. an de kant van de oppositie in de Tw ianncrden een aan,al voorwaarden n DSM. Zo eisen de Industriebonde ™e dat DSM straks niet het slachti enste overname. Indachtig de misluk lal nl-r moet de Staat een constructie I L'DSM te voorkomen. Dat klinkt aan „T? zijn met het doel van de privati mculiere ondernemingen - en stral 'nstructies bedenken om zich tegen Weren. De eis dat de overheid een fors mind 'oo H°et t3eh°uden om op die manie w de Limburgse industrie te garant io Dovendien inconsequent. Want dat 'aaif\ elke zwakke provincie (en dat rjp| een groot staatsbedrijf zou moe eie bedrijvigheid daar aan te jagen °rdig in de provincies genoeg instar srin e de van verschillende kant< teat LVan de weg vrijmaakt voc lurop Jven' d'e niet °P Puur comm icon al9emene voorzieningen biedt o/wegen, het streek- en stadsverv Jppiteitsbedrijven. Die vrees lijkt c e huidige privatiseringsgolf is imm -bin ^eelmarkten gerichte staatsbedr lêeto 20u er overigens goed aan doe -,n ,®n worden verstrekt, vast te legge e allen tijde in overheidshanden bl

de Stem | 1987 | | pagina 2