'KHAERT >p! VLUCHTELINGEN ZIJN NIET OPTIMISTISCH OYER HUN LOT Oude ambachten in St. Niklaas ITANDSDIPLOMI Hongaarse dansers naar Hontenisse Kleur en detail [GENHEID DUIVENSPORT oh in Axel dan rnd 'n imen bij Mode AXEL euwe ollectie isIvan hoefsmid tot beeldend kunstenaar ice, Rod'elle, ent, Setterlaine,| h, enz ENSTANDS- CH00L HULST MODE NOG TE ZIEN Af pE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 AXEL - In Axel wonen sinds kort zes Tamils, uit Sri Lanka gevlucht en naar Nederland uitgewe ken, Ze wachten daar op de beslissing van de Ne derlandse overheid over hun asielaanvraag. Wegwijs Lotgenoten nde merken iden op voor 't duur: 1 of 2 jaar 425 - per jaar rïg: 1 september geslaagden, ilichtingen: HULST-TEL. 131 li Gemeenteraad in vergadering Pastor Thiellier Westdorpe stopt in Terneuzen je-Pieters Achtste Zeskamp wordt waterfeest 'Onder de Linden' verkoopt prima 'Op de buis' Verwantschap Tapijtkunst uit Brugge T22 mtezoenenl ticulleren ikje, jubileum, receptie, -rerloving, overwinning, iraham, openbare dank, mag best eens in de agina familieberichten, n duur hoeft het niet te asten een tientje). Prijs 2,00. Eén grote regel )or het plaatsen van een %iet een formaat van ■n wij 14,05 toeslag, op aanvraag. Bij niet jrdt 4,00 adm.kosten rden niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen één van onze kantoren en stuurt u eveneens 2 ng naar Postbus 3229, riftelijke opgaven worden Ipteerd indien naam en ook indien Uw betaling jehouden ons het recht ir opgaaf van redenen te ligeren. llngsnieuws olom op donderdag. Tamils in Axel vol twijfel Door Joep Trommmelen Hun dagen zijn vol onzekerheden over de toekomst. Wer ken mogen ze niet, zolang ze niet als vluchteling geaccep teerd zijn. Wat rest is huishoudelijk werk, de televisie en ket verkennen van Axel op de fiets. v Nathan was op Sri Lanka nen we gaan. Er moet eerst een leraar natuur- en scheikunde, overeenkomst komen die dat garandeert en waar de minis ter-president achterstaat. Er schijnt nu een soort van over eenkomst te zijn. Maar die is niet goed. Niemand is nog zeker van wat er gaat gebeuren", zegt Nathan. IARJA evolle groet uit ook aan Anne- IHet geweld tussen Singalezen Tamils deed hem op de vlucht slaan. Uiteindelijk be- hij in een pension in I oüd-Gastel, met nog honderd I andere Tamils. Daar ontmoette Lj M. Kesavan, een van zijn Leerlingen en S. Rantjan, een lasser. De Nederlandse regering he lsloot de Tamils in afwachting Ivan de beslissing over hun Asielaanvraag over Nederland verspreiden. Axel was een Ivan de gemeenten die zich be- Iteid toonden Tamils onderdak verschaffen. De drie wonen Iinds22 juli in een rijtjeshuis in [ie Handelstraat. In de Ger- Ibrandilaan wonen nog eens jrie gevluchtte landgenoten. |„Het zijn hier vriendelijke •mensen", zegt Nathan, ondanks Lijn onzekere positie in een vreemd land toch met een [glimlach. ■Vrede iDe beslissing over een asiel- jaanvraag kan twee tot drie (jaar op zich laten wachten. Na than is nu ruim twee jaar in Nederland. Hij is al verschil lende malen verschenen voor Tde commissie die over zijn lot jinoet beschikken. Maar de si- Juatie op Sri Lanka is nog onduidelijk. De strijd ssen Singalezen en Tamils is Ie afgelopen jaren in hevigheid oegenomen. Op dit moment lijkt er een bestand te zijn. Na- Ihan vertrouwt de zaak echter «iet, al zou hij graag naar zijn [and teruggaan. „Als het vrede is, dan kun- Toen bekend werd dat Axel de Tamils onderdak zou verschaf fen, kwam er een begeleidings commissie van acht personen, uit kringen als Amnesty Inter national en de kerk. G. van Goethem, leraar in Terneuzen, is een van hen. Hij legt uit dat de taak van de commissie be staat uit het 'op een spoor zet ten' van de Tamils. „We kun nen ze wel wegwijs proberen te maken in het doolhof van in stanties waar de vluchtelingen mee te maken krijgen. Helpen met het inrichten van het huis en de huishoudelijke taken, maar uiteindelijk moeten ze zelf inhoud aan hun leven als vluchteling proberen te geven", zegt hij. Toch is de commissie voor de Tamils een steun en toeverlaat. Ze hebben het meeste contact met de leden van de commissie. „De buren zeggen wel vriende lijk hallo", zegt Nathan. „Maar het is voor ons heel moeilijk met elkaar in contact te komen. Wij beheersen het Nederlands niet en zij spreken geen En gels". De taalbarrière is een van de grootste problemen. De komende weken gaan de Ta mils samen met de commissie kijken wat er voor henm te doen valt. De taal leren en zich De drie Tamilvluchtelingen, K. Nathan, M. Kesavan en S. Rantjan, in hun woning in de Axelse Handelstraat. Het geweld tussen Singalezen en Tamils deed hen op de vlucht slaan. foto wim kooyman in een vak bekwamen lijken de eerste voorwaarden voor een zinvol verblijf in Nederland. Daar is iedereen het over eens. Als de drie niet terug kunnen naar hun vaderland moeten ze kiezen voor een andere toe komst. Nathan zou graag weer het onderwijs ingaan. Hij be seft dat dat echter heel moeilijk zal zijn, vanwege de taal en het verschil in onderwijs tussen Nederland en Sri Lanka. Rant jan, die op Sri Lanka al druk bezig was met lassen, zou dat in Nederland ook wel willen doen. Op Sri Lanka werkte Kesavan als administrateur voor een expeditiebedrijf. Hij raakte tij dens zijn verblijf in Oud- Gastel geïnterresseerd in com puters. Hij volgde een cursus en zou daar mee verder willen gaan. Maar wachten duurt lang, zeker als de uitkomst niet vast staat. Zelf zijn de Tamils niet zo optimistisch over de uitein delijke beslissing van de Ne derlandse regering. Daarvoor is er al teveel tijd verstreken. Volgens Van Goethem begint de verveling al toe te slaan. „We mogen niet werken en dan ga je andere dingen doen", zegt Nathan, 's Morgens wordt het huis aan kant gemaakt. Toen ze in het huis trokken was er nog het een en ander te doen aan schilderwerk en dergelijke. Voor de rest bestaat hun dag uit een afwisseling van televi siekijken, koken en fietsen door Axel en omgeving. „Het is hier erg mooi", zegt Nathan. De Tamils in Nederland blijven elkaar opzoeken, ondanks het spreidingsbeleid van de rege ring. Zo gaan ze regelmatig met de bus en de trein naar hun lotgenoten in Goes of Middel burg. Nathan weet een hele rij plaatsen in Zuid-West-Neder land op te noemen waar Tamils wonen. De wereld is voor een vluchteling erg klein. Ook financieel is het passen en meten. De bed- en broodre geling uit de tijd van de pen sions is verdwenen. Nu krijgen de Tamils een uitkering van 1090 gulden in de maand. Daar van gaan er 645 naar de vaste lasten. Zelf houden ze 445 gul den in de maand over, voor kle ding en zakgeld. „Maar we hebben weinig keus. Op dit moment kunnen we niet te rug", zegt Nathan. Van onze correspondente ST.-NIKLAAS (B) - Meer dan honderdtwintig am bachtslieden op vijf en twintig verschillende plaatsen en achttien hore- ca-instellingen werken mee aan het open deur- weekeinde dat zaterdag 22 en zondag 23 augustus in St.-Niklaas wordt gehou- I den. De atelierdeuren staan voor de belangstel lenden wagenwijd open van 13.00 tot 19.00 uur. Het is voor de achtste keer I dat de Gewestelijke Vereni- 1 ging tot Bevordering van het [Toerisme in Het Land van IWaas dit ambachtelijk en I gastronomisch weekeinde [houdt. Degenen die nog eens graag rondsnuffelen in de werkplaats van een hoefsmid, «n pottenbakker, vlasbewer- her, vruchtenwijnbereider of I beeldend kunstenaar, kunnen hun hart ophalen tijdens dit weekeinde. Een brochure is de meest aangewezen gids. Met dit boekwerkje in de hand kan men zelf een route uitstippe len langs de oude ambachten die men wil bekijken. Voor de minder creatieve geesten zijn er vier routes uitgestippeld die men met de auto kan af leggen en die leiden langs verschillende ateliers en res taurants waar men lekker kan eten en drinken tegen matige prijzen. De deelnemers die niet achter het stuur van hun wa gen willen kruipen, maar toch de geneugten van spijs en drank afgewisseld met be zoeken aan museum en am bachtslieden willen smaken, kunnen de wandelroute vol gen die door het centrum van St.-Niklaas loopt. De gemoto riseerde deelnemers hebben de keus uit vier routes van gemiddeld zeventig kilometer lang. Route 1 loopt van St.-Niklaas door de streek van Klein Bra bant met Temse als trekpleis ter. Hier wordt gedemon streerd hoe met handigheid en vakmanschap en de ge schikte materialen menig ambachtelijk kunstwerkje wordt gemaakt. De paling staat hier zeker op het menu en het streekbier smaakt er prima. Route 2 loopt langs de voor de Oost-Zeeuws-Vla mingen bekende grensdorpen Kieldrecht, Meerdonk, De Klinge en andere plaatsen. Route 3 gaat naar Lokeren en omgeving en de vierde tocht loopt door het beboste gebied van Stekene en Wachtebeke. Alle vier de routes starten in het centrum van St.-Niklaas. De brochure geeft alle in formatie over de te bezoeken ateliers en de routes. Het boekwerkje is verkrijgbaar bij het Toeristisch Inf obureau op de Grote Markt in St.- Niklaas en bij de VW's van de deelnemende gemeenten. Hoefsmid Marcel de Korte is een van de ambachtslie den die tijdens het weekend van 22 en 23 augustus wil vertellen over zijn werk - foto archief de stem KLOOSTERZANDE - De gemeenteraad van Honte- nisse komt woensdag 26 augustus voor het eerst na het zomerreces weer in ver gadering bijeen. Op de agenda staan dan onder meer de verkoop van de grond bij de voormalige Heilig Hart- school Groenendijk en een een malige subsidie aan de Stich ting Katholieke Openbare Bi bliotheek Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Oost. De vergade ring in het stadhuis begint om 19.00 uur. Van onze correspondent WESTDORPE - Bisschop H. Ernst van Breda heeft op ver zoek van de provinciaal van de Witte Paters eervol ontslag verleend aan pater Jos Thiel lier, pastor van Westdorpe. De pastor, die al een aantal maanden ziek is, wordt mo menteel verpleegd in Huize San Francesco II te Etten-Leur. (ADVERTENTIE) EUZEN - De postduiven- 'eniging Strijd in Vrede We hield met 175 jonge dui- een wedvlucht vanuit Or- s. hoogste snelheid 1125,82 1 en 4. L. van de Wege >2. A. Schaap, 3 en 7. M. El- 5. mevrouw Scheele, 6. J. ,s; 8- G. Schautteet, 9 en 10. J. Hoeve. Sneller Breskens, 262 jonge ;W' 1131.62 mpm: 1.1. de Kruy- w 3. A Cornelis en zoon, 4 en «Tnatrt, 5.1. de Jonge, 6. ge- Pijeke, 7. J. Quaars, 8. G. wie en zoon, 10.1. den Dekker. SnelvUegers Oostburg, 199 ,e duiven, 1088,8 mpm: 1,6 en 8. *®eeuw, 2 en 3. M. Buysse. 4 en de Smet, 5. L. Verheije, 7. J. fefT' 10. J. de Krijger, uetrouwe Duif Cadzand, 271 'Wuiven, 1085,94 mpm: 1. P. eu, 2 en 7. A. Fremouw, 3. D. Kerkhoven, 4, A. de Putter, 5 In t ovo'8 en 9. G. Schrier en cRiVan.?e Plasse. P Biervliet, 108 jonge duiven, if.idP'n: 1. J. Lecluyze, 2,3 en 9. 4. J, du Puy, 5 en 6. Her. de «Mere, 7 en 8. H. de Dobbe- c(,™ dochter, 10. C. de Regt- Wte Duif Aardenburg in sa- Wl met De Grensvliegers 1 wl jonge duiven, 1141,5 '4,6 en 9. Ph. Rammelaere, 3. S®, 4,7 en 10. R. Braat, 5. O. "S'herghe, 8. A. Breijaert. 17fi du dpiaat, 224 jonge duiven,' i h A. de Poorter en A B. Thomaes, 3 en 4. Waebe- ke-Lucieer, 5. R. Pilaet, 6. J. de Poorter, 7. Poorter-Pijcke, 8. W. de Ruijsscher, 9. B. de Poorter, 10. H. Calon. Steeds Sneller IJzendijke, 238 jonge duiven, 1154 mpmn: 1,3,4,5 en 10. G. de Boevere, 2. M. Rodts, 6 en 9. P. Dellaert, 7. P. Neve, 8. combi natie Groosman. Herleving Kloosterzande, 313 jonge duiven, 1171,65 mpm: 1,2,4 en 6. R. Ruben, 3. F. Maas, 5. Rudy van Goethem, 7. J. Voet, 8. W. Voet en zoon, 9. P. der Weduwe, 10. D. van Borgt. De Postduif Heikant, 184 jonge duiven, 1153,18 mpm: 1,4 en 9. Ch. de Bruijn, 2. Ed Maes, 3. P. van de Bergen, 5. Adri Thijs, 6. L. Adam, 7. L. de Bruijn, 8. L. Herwegh, 10. L. Thuy. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lamswaarde, 198 jonge duiven, 1140,98 mpm: 1. J. Pardon, 2. G. Kouijzer, 3. H. van Poorten, 4. gebroeders De Koster, 5,6 en 10. L. van Vliemberghen, 7. H. Brantenaar, 8 en 9. H. Blanc- kaert. Verwachting Axel, 316 jonge dui ven, 1148,1 mpm: 1 en 5. F. Ver schelden, 2,6 en 8. J. Nolet, 3 en 10. P. de Poorter, 4. Visser-Lensen, 7. R. Herman, 9. C. de Poorter. De Reisduif Sluiskil, 188 jonge duiven, 1132,59 mpm: 1,6 en 9. J. Dane, 2 en 10. A. Bouchaut en zoon, 3. B. de Koeijer, 4. O. Dehulster en zoon, 5 en 7. A. de Caluwé, 8. M. de Smet Eerlijk Vreest Niemand Stoppel dijk, 1106,06 mpm: 1 en 2. mevrouw Strooband, 3 en 7. J. Boeijkens, 4,5 en 8. B. Burm, 6. B. van Leemput, 9. J. van Belle, 10. C. Burm. Van onze verslaggever HONTENISSE - De volksdansgroep Hava Naguila krijgt bezoek van een groep Hongaarse dansers en wordt aan staande maandag, 24 augustus, door B en W van Honte nisse op het stadhuis ontvangen. Hava Naguila heeft vrijwel ieder jaar een groep buitenlanders op bezoek. Voordat het gezelschap om 19.00 uur het stadhuis binnen gaat voor een drankje en een praatje geven de dansers een kwar tier daarvoor een kleine demonstratie van hun kunnen op het plein voor het stadhuis. Later op de avond is er nog een optreden op camping De Vogel. De Hongaren zijn afkomstig uit de plaats Gyor en het gezelschap bestaat uit 44 mensen. Van onze verslaggever HULST - De Stichting Hul ster Zeskamp houdt zater dag 29 augustus voor de achtste maal een zeskamp tijdens de braderie. De spelen hebben dit jaar veel met water te maken, vandaar dat ze dit jaar 'waterfestijn' ge noemd worden. Een zestal ploegen zorgt op het 's Graven hofplein weer voor het nodige spektakel. De strijd begint om 19.00 uur. (ADVERTENTIE) Zaamslag, Op 31 augustus, 1 en 2 september wordt de nieuwe mode gepresenteerd door de Zaamslagse mode huizen. Na het slechte weer van deze zomer proberen zij u warm te maken voor alle nieuwigheden van de ko mende najaars- en wintermo de. Noteer alvast deze data want het belooft weer heel wat te worden. Van onze verslaggever ZUIDDORPE - Onder de Linden, het boekje van Marie Cécile Moerdijk over haar ge boortedorp Zuiddorpe en waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan de af deling Zeeuwsch- Vlaanderen van het Asthmafonds, loopt als een trein. Tijdens de Boekweitfees ten zijn er meer dan drie honderd exemplaren ver kocht. Het boekje, dat in zeer beperkte oplage is gedrukt, kan zolang de voorraad strekt, nog be steld worden bij Mieke Rammeloo aan de Boswe- gel in Zuiddorpe. Het gaat hier om gesigneerde ex emplaren. Wasknijpers van Rick Liefting - foto de stem /corj de boer EEN TWEETAL kunstenaars, Rick Liefting en Johan Klein, exposeert momenteel met totaal verschillend fotografisch werk in galerie Trouvaille in Terneuzen. Johan Klein is geen realistische fotograaf die 'plaatjes schiet'. Soms gaat hij uit van iets uit de werkelijkheid en verandert dat door het zwart-wit negatief te bekrassen of te beschilderen. In Trouvaille is mooi te zien wat hij kan toevoegen aan een paar menselijke ogen, die een sfeer uitdrukken van angst en onderdrukte agressie. Zijn werk heeft dan ook een duidelijk expressionistisch karakter. Hij maakt enkel zelfportretten. Rick Lieftings werk is totaal anders en laat weer een heel ander aspect van de fotografische kunst zien. Hij is gegrepen door kleur, maar geboeid door het detail. Hij is gefascineerd door het effect dat licht kan hebben op alledaagse voorwerpen. Hij maakt close-up opnamen van dingen als kranteletters, wasknijpers en speelgoedauto's. De lichtval en de doorschij nendheid van bijvoorbeeld uit kunststof vervaardigde voor werpen zorgen voor een bijzonder effect. Temeer daar hij op een groot formaat afdrukt. De tentoonstelling van het fotograferend duo duurt tot en met 29 augustus. Trouvaille is geopend tijdens winkeluren, be halve op maandag. DE VIDEOKUNSTENAAR Servaas heeft een eigen plaats veroverd binnen de internationale videokunst, een van de nieuwste kunst takken. Hij exposeert 'op de buis' in de Vleeshal in Mid delburg. Hij maakt steeds een combi natie van beeld en geluid, het eigene van televisie. Hij con fronteert de toeschouwer niet met onbegrijpelijke of on doorzichtige technieken, maar verbergt deze juist. De ondergeschiktheid hiervan maakt dat het resultaat op de kijker als iets 'levends van alledag' overkomt. Met ander woorden: de humor speelt een rol. Hij gebruikt hierbij vaak de pneumatiek, zoals in de bij insiders klassiek geworden videosculptuur PFFT uit 1983. Naast deze sculptuur is er in de Vleeshal videothea terwerk te zien met dezelfde techniek genaamd 'Court of Justice'. Het meest recente werk van Servaas, 'Shake Hands' is eveneens te bekij ken. De tentoonstelling is tot en met 2 september te bewonde ren. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang één gulden, voor kinderen onder geleide gratis. EEN VOORBEELD van sa menwerking tussen bedrij ven en galeries op kunstge bied is de vaste collectie die het Terneuzense Churchill Hotel momenteel heeft sa mengesteld in samenwerking met galerie Trouvaille uit Terneuzen. Het gaat om werk van Krijn Doolaart, Elise Lamot, Ellie de Koster en Theo Steyaert, de eigenaar van Trouvaille. Volgens Steyaert is het de bedoeling dat de tentoonge steld werken een zekere ver wantschap hebben. „Het gaat om kunstenaars die welk aan de weg timmeren, maar mis schien een beetje geijkt bezig zijn. Het gaat denk ik niet om kunst met een grote K. Veel kunstliefhebbers zien het werk wat we tentoonstellen misschien niet als volwaar dig", aldus Steyaert. Hij toont zich tevreden over de samenwerking met het hotel. „Ik ben vrij om te kiezen wat ik wil". Het is de bedoeling dat de vier betrokken kunstenaars steeds weer nieuw werk be schikbaar stellen. Op die ma nier veranderd de expositie steeds, maar blijven de na men gelijk. IN DE traditie van de inter nationale exposities over oude kunst laten de Stede lijke Musea van Brugge deze zomer een belangrijk aspect van de textiele sierkunsten aan bod komen. Er is hier voor een grootse tentoonstel ling over de Brugse wandta pijten opgezet. De tapijtkunst kent een roemrijke geschiedenis en Brugge speelde in deze histo rie een belangrijke rol. De expositie 'Meesterwerken van de Brugse Tapijtkunst' biedt met een collectie tapij treeksen uit de zestiende en zeventiende eeuw een goed beeld van deze materie. De tentoonstelling vindt plaats in de historische zalen van twee musea. Gruuthuse en Memling (in het oud Sint Janshospitaal). Er hangen een zeventigtal wandtapijten die vanuit geheel Europa en de verenigde Staten nu in Brugge bijeengebracht zijn. De expositie duurt tot 18 oktober. Openingstijden da gelijks van 9.30 tot 18.00 uur (maandag gesloten). Vanaf 17 augustus ook iedere dinsdag, donderdag en vrijdag van 19.30 tot 22.30 uur. Streekmuseum IJzendijke - Expositie 'De Posterijen in verleden en heden'. Tot 25 ok tober. Open maandag t/m vrij dag 10-12 en 13-17 uur. Week end 14-17 uur. Voormalig gemeentehuis Sint Anna ter Muiden - Zomerten- toonstelling met werken van Horst de Blaere, Liesbeth Hu- ser, Ernest Joachim en Wim Krull. Tot 30 augustus. Open vrijdag 18-20 uur, zaterdag en zondag 14-17 uur. Galerie Bellemans Axel. Illu straties van Francine van Westering. Tot 21 augustus. Open tijdens winkeluren. VW Terneuzen - Slepen op de Schelde. Tot 19 september. Open Maandag 13-17 uur. Dinsdag t/m vrijdag 9.30-12 en 13-17 uur. Zaterdag 9.30-12 uur. L'Escaut Terneuzen - Werk uit vaste collectie van Galerie L'Esprit Clinge. De Dikke van Dale Sluis. Beel dende kunst uit de collectie van Galerie Esprit in Clinge. Museum voor Zuid- en Noord Beveland Singelstraat 13 Goes - Olieverven, tekeningen en aquarellen van Rien Poort vliet. Hij maakte deze werken voor zijn boek 'Langs het tuin pad van mijn vaderen'. Tot 1 oktober. Open dinsdag t/m vrijdag 10-16 uur. Zaterdag 11- 16 uur. De Media Eeklo - Schilderen Jos Vergauwe. Tot 28 augustus. Open woensdag 14.30-0.00 uur, vrijdag 19.00-2.00 uur en zater dag en zondag 14.30-00.00 uur. Scharpoort Knokke - Beelden van verschillende kunstenaars. Tot 16 september. Museum voor Hedendaagse Kunst Gent Europese stripau teurs. Tot 7 september. Open dagelij ks van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Foto's van Rick Liefting en Jo han Klein. Tot en met 30 augustus. Geopend tijdens winkeluren, maandag geslo ten. Stadhuis Terneuzen. Expositie van Poppe Damave. Aquarel len, etsen en houtskooltekenin gen. Tot 11 september. Open tijdens kantooruren. Smederij Schelde. Beeldende kunst van Zeven Zeeuwen. Dagelijks geopendvan 11.00 tot 18.00 uur, behalve maandag. Tot 30 september. De Vleeshal Middelburg. Vi deokunst van Servaas. Tot en met 2 september. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag van 14.00 tot 17.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 11