even..i UITBLAZEN India en Pakistan: 40 jaar in onmin met elkaar ritse a] lIEKENFONl Luns speeit hoog spel met 'dubieuze' Amerikaanse garantii Alleen de zwarte handel bloeit nog in Nicaragua! ie plannen van Eagle Beach D ZENDEN KAREL DOORMAN LEIDT TOT DEFINITIEVE BREUK MET SUKARNO NA ZEVEN JAAR OORLOG ECONOMIE VRIJWEL VOLLEDIG GERUÏNEERD EagfflarniSgBIBi DE STEM extra woensdag 19 augustus 1987 WIM KOCK •DE STEM- NIEUW-GUINEA IRIAN JAY A [unstenaars in «eldnood na opheffen BKR E maandbladen voor marine, lucht macht en land macht, achtereenvolgens Alle Hens, De Vliegende Hollander en Legerkoerier geheten, zijn steeds meer op elkaar gaan lijken. Kwestie van zuinigheid. Tegenwoordig is het midden deel in alle drie de bladen het zelfde, alleen de rand - wel iets meer nog dan alleen de omslag - verschüt per onderdeel. Zon der dat er ooit iets over is afge sproken schijn ik ter redactie das Militar te vertegenwoordi gen en daarom komen die bla den altijd op mijn bureau te recht, evenals de bladen van oud-strijdersorganisaties, sol- datenvakbonden en officiers verenigingen. Lezen doe ik al die bladen niet. Ik mag graag wat gela menteer en gejeremieer oppik ken uit de rubriek Kazernebe- richten van het soldatenblad Appèl, maar echt lezen doe ik verder alleen maar in Alle Hens en De Vliegende Hollander. Alle Hens is immers het blad van de club waarbij ik mijn jonge jaren sleet en aan de luchtmacht heb ik als journa list, gedurende de laatste vijfen twintig jaar, regelmatig wat kruimels van m'n dagelijks brood verdiend. Het was in oktober al dertig jaar geleden dat ik de marine verüet en toch doemt er nog al tijd een bekende en vertrouwde wereld op wanneer ik Alle Hens opensla. De vloot is in tussen al twee keer vernieuwd, maar de scheepsnamen zijn ge bleven. De 'Kortenaer' en de 'Tjerk Hiddesz', de 'Evertsen' en de 'Van Galen', toen waren het torpedobootjagers, nu zijn het fregatten. De uniformen zijn nog steeds hetzelfde en de afkortingenmanie woedt onver minderd voort. KLTZ, MSKSAV, CZMNED, LTZ20C, KPLODOPS en LTZSD3KMR. MSKSAV is de afkorting van Marinierskazerne Savaneta en het was die naam die de her innering opriep aan het zomer- verlof van 1953. Ook de om slagfoto droeg ertoe bij: een transpirerende marinier in ca- mouflagekleuren, gewapend maar zonder hoofddeksel, voortstappend tussen de meer dan manshoge cactussen op Aruba. Je hebt er hele hagen van die cactussen. Ik herinner me smalle paden, aan weerszij den omzoomd door dicht op een staande cactussen. De ma riniers hebben hun cactushaag rond het kazerneterrein nog eens extra beveiligd met rollen prikkeldraad, zie ik op een van de foto's bij de reportage over het mariniersleven op Aruba. Het is er nog steeds geen „zon, zee, zalig", lees ik en ik herin ner me dat ze dat dertig jaar ge leden ook beweerden. Maar in tussen houdt nog steeds, net als toen, kort na één uur de werk dag op. Tropendienst. Dan gaan de mariniers naar Eagle Beach, hun verlofcentrum, waar ook het op Cura9ao gele gerde marinepersoneel mag ko men. In 1953 bracht ik, samen met een stuk of zes maten van het in de Nederlandse Antillen gestationeerde fregatje Hr. Ms. 'Ceram', mijn zomerverlof door op Eagle Beach. Het jaar er voor hadden we in het andere marine-verlofcentrum gezeten: Sint Michielsbaai, Cura$ao. Qua accommodatie verschilden die twee niet veel van elkaar. Een houten gebouw met veran da. De indeling was heel sim pel. De ene helft was de slaap zaal voor de verlofgangers en de andere helft toko en pantry met een koelkast. De warme maaltijden werden in gamellen aangevoerd vanuit de kazerne. Toch waren er ook belang rijke verschillen. In Sint Mi chielsbaai zat je niet rustig. Elke middag rond twee uur ar riveerden er een paar trucks vol zwemlustigen van de marineba sis. Op Aruba daarentegen werd de vakantierust nooit ver stoord door mariniers van Sa vaneta. Die hadden blijkbaar hun eigen plek. Dat kon ook heel gemakkelijk want - dat was een tweede, nog belangrij ker verschil - in tegenstelling tot Curasao beschikt Aruba over volop prachtige, uitge strekte stranden en in die jaren werd het eiland nog niet toeris tisch uitgebaat. Er legde in Oranjestad af en toe wel een cruise-schip aan, maar de pas sagiers daarvan kwamen niet om te zwemmen. Zij kregen amper tijd genoeg om hun in kopen te doen. De Antillen af ficheerden zich toen als het shopping paradise of the Dutch West Indies. Waar Eagle Beach begon en eindigde kon je niet zien. Het was gewoon een wit strand, aan weerskanten schijnbaar zonder einde. Het enige nabije oriënta tiepunt was de keet die marine- verlofcentrum werd genoemd en die nog wat kleiner was dan die van Sint Michielsbaai. An dere bebouwing was er niet. Er lagen een paar ongebruikte bootjes van in de zon gebarsten hout op het strand. Aan de Sint Michielsbaai daarentegen deelde de marine de oever met de vissers van het dorp Sint Michiel. Soms brach ten die de vreemdste monsters aan land. Uit de open ramen en deuren van een café in het dorp kwam de hele dag schetterende Zuidamerikaanse muziek aan waaien, afgewisseld met Cu- ra9a0.se walsen en Jamaïcaanse calypso's. Aan de andere kant van het marine-verlofcentrum, gedeel telijk aan het oog onttrokken door een vooruitstekende ko raalrots, lag een miniatuur- strandje dat door fraters werd gebruikt. In het water beston den geen grenzen en ik ben daar al zwemmend wel eens te gen zo'n frater opgebotst. Hij bleek uit hetzelfde dorp te ko men als ik, waarmee maar weer eens is aangetoond dat ook vóór de komst van het straal vliegtuig de wereld al klein was. (Wordt vervolgd). Illlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbu? 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rpnkrrilatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. TOEN BRITS-INDIË op 15 augustus 1947 formeel on afhankelijk werd vond een tweedeling plaats: het land werd opgesplitst in een voornamelijk door hindoes bevolkt gebied, India, en twee gebieden waar mos lims de meerderheid vormden, Oost- en West- Pakistan. Na een bittere strijd, waarbij India partij koos voor de Bengalen, werd Oost-Pakistan eind 1971 de onafhankelijke re publiek Bangladesh. Onmiddellijk na de onafhan kelijkheid in 1947 traden ern stige botsingen op tussen hin does en moslims en er tekende zich een conflict af tussen In dia en Pakistan dat drie maal tot een daadwerkelijke oorlog leidde - in 1948, nadat Mount- batten was afgetreden als gouverneur-generaal van In dia; in 1965, naar aanleiding van een conflict over Rann van Kutsch en Kashmir en in 1971, over de kwestie Oost- Pakistan. De buurlanden beschuldi gen elkaar met een dodelijke regelmaat van illegale grens overschrijdingen en hulp aan eikaars vijanden. Beide lan den hebben intern te kampen met armoede, corruptie en vooral ook met bloedige secta- rische conflicten. Mahatma Gandhi noemde de tweedeling van 1947 'een geestelijke tragedie'. Hij ont trok zich aan de feestelijkhe den op de eerste onafhanke lijkheidsdag en besloot in plaats daarvan te vasten en te mediteren om te rouwen over de splitsing van het land. Nog steeds wordt door velen ge steld dat deze deling tussen door een hindoe-meerderheid en een moslim-meerderheid bewoond gebied een weinig verstandige aanpak was. Redacteur M.J.Akbar van de Calcutta Telegraph, een progressief islamitisch dag blad in India, zei onlangs: „De deling van India was een ver schrikkelijke vergissing om dat de moslims in het subcon tinent nooit hebben gekregen wat zij wilden". „Pakistan werd zogenaamd gevormd om er voor te zorgen dat de moslims in veiligheid konden leven. Het onlogische was echter dat Pakistan niet werd gevormd in de gebieden waar de moslims de minder heid vormden en zich be dreigd voelden, maar in ge bieden waar zij de overweldi gende meerderheid vormden en de hindoes zich onveilig voelden", aldus Akbar. De hindoe columnist Kul- dip Nayar is echter van me ning dat de deling 'onvermij delijk' was omdat zich een aanzienlijke polarisatie had afgetekend tussen hindoes en moslims. Volgens Nayar was splitsing de enige mogelijk heid om een langdurige bur geroorlog te vermijden. Het huidige India telt ruim 780 miljoen inwoners; Pakis tan en Bangladesh herbergen respectievelijk 96 en 102 mil joen mensen. In Pakistan be draagt het gemiddelde inko men ongeveer 770 gulden per jaar; voor India geldt een ge middeld jaarinkomen van omstreeks 525 gulden. Mahatma Gandhi streefde naar eenheid en verbroede ring in een tijd dat het sub continent werd geteisterd door bloedige religieuze con flicten. Tien miljoen mensen raakten op drift - hindoes en Sikhs vluchtten naar India, moslims zochten een veilig heenkomen in Pakistan. Om streeks één miljoen mensen vonden de dood. Het huidige wantrouwen tussen beide landen is niet al leen meer gebaseerd op reli gieuze tegenstellingen, ook op politiek gebied leven beide partjjen in onmin. India on derhoudt nauwe betrekkin gen met de Sovjet-Unie en be schikt over een grote leger macht. Pakistan wordt econo misch en militair door de Ver enigde Staten gesteund en be schikt over geavanceerde Amerikaanse wapens. Pakistan stelt deze wapens nodig te hebben in verband met de oorlog in het naburige Afghanistan, omdat het grensgebied regelmatig door Afghaanse en Russische troe pen zou worden aangevallen. Pakistan steunt de islamiti sche opstandelingen in hun strijd tegen de Afghaanse re gering en heeft inmiddels ruim drie miljoen vluchtelin gen uit het buurland opgeno men. Iridia stelt zich op het standpunt dat de Ameri kaanse militaire hulp aan Pa kistan een bedreiging vormt voor het militaire evenwicht in de regio en met name voor India. Voorts bestaan er, ook in de VS, aan zekerheid gren zende vermoedens dat Pakis tan bezig is kernwapens te ontwikkelen. Islamabad heeft dit altijd ontkend, maar 1 daarbij tevens geweigerd in.ï spectie van zijn nucleaire fj.| brieken toe te staan. Onlangs werd in de VS eej Canadese Pakistaan gearresj teerd op beschuldiging smokkel van materials I waarmee kernwapens kuil nen worden geproduceerd! Nadien heeft het Congr] voorgesteld de AmerikaansJ hulp aan Pakistan voor periode van 105 dagen op te| schorten totdat duidelijkheij over deze kwestie bestaat. India bracht in 1974 nu-| cleair materiaal tot ontplof.! fing, maar heeft steeds ver l klaard geen bom te hebben I ontwikkeld. New Delhi verwijt Islama l bad voorts extremistisch:! Sikhs op te leiden in het kader I van hun onafhankelijkheids-1 strijd in de Indiase deelstaail Punjab. Pakistan op zjjjJ beurt stelt dat India de drij f vende kracht is achter de or.-l lusten in de provincie Sindh.l Beide landen hebben deze we-1 derzij dse beschuldigingerl overigens van de hand gewe-| zen. jESTEM binnenlanc )VER OPMERKEN jEN HAAG (ANP) - De iritse ambassadeur in Den jaag, sir John Denys Mar- »etson, is dinsdagmiddag op jet ministerie van Buiten landse Zaken ontboden om litleg te geven over opmer- •ingen van de Britse onder minister van buitenlandse aken David Mellor over ïuropa en de Golfoorlog. naar c len ac veilig! I NA EEN REVOLUTIE, zeven jaar burgeroorlog en een volle dig handelsembargo door Ame rika is de Nicaraguaanse econo mie vrijwel geruïneerd. Alleen de zwarte markt bloeit nog en le vert geld, voedsel, kleding en machine-onderdelen op. 'El mercado negro', de zwarte markt, is het afgelopen jaar enorm gegroeid, met het toenemen van de economische problemen. Hoe groot de zwarte markt is, is niet duidelijk. De schattingen lopen uiteen van minder dan een derde tot meer dan de helft van alle economische activi teit in het land. De zwarte markt levert zwart geld op en kost de regering dus broodno dige belastinginkomsten. De regering roept het volk gere geld op zich niet met zwarthandel bezig te houden en arrestaties van zwarthandelaren worden met veel tamtam omgeven. Maar de zwarte markt lijkt de enige te zijn die de economie nog draaiende houdt en de regering is niet in staat, of bereid, er echt een eind aan te maken. De activiteiten op de zwarte markt lopen sterk uiteen: - Veel werknemers nemen zelf produkten mee die zij gemaakt heb ben om ze op straat te verkopen te gen een hogere prijs. - Sommigen melden zich 's mor gens op hun werk en vertrekken dan weer snel om handel te drijven of andere klussen te klaren die meer geld opleveren dan het wettelijk vastgestelde salaris. - Pomphouders verkopen illegaal benzinebonnen tegen het dubbele van de officiële waarde. Voor de meeste Nicaraguanen is het niet uit winstbejag maar uit pure noodzaak dat zij zich op de zwarte markt begeven. „Wat ik per dag ver dien ben ik dezelfde dag weer kwijt aan voedsel voor mijn kinderen", zegt een verkoper op de Oostmarkt in Managua, een bolwerk van zwarte handel. De inflatie bedroeg vorig jaar 657 procent, waardoor van de koop kracht van de Nicaraguaanse arbei ders weinig is overgebleven. Het mi nimumloon is wettelijk vastgesteld op 27.700 cordoba's per maand. Tegen het officiële tarief van 70 cordoba's per dollar komt dat neer op bijna 400 dollar per maand. Maar bij 6.800 cor- doba per dollar, bedraagt het mini mumloon ongeveer 4 dollar per maand. Tekorten aan eerste levensbehoef ten komen veel voor en de prijzen lo pen sterk uiteen. De regering distri bueert 54 produkten, zoals spijsolie, zeep, zout, suiker en rijst tegen sterk gesubsidieerde prijzen. Sommige produkten worden verkocht via staatswinkels, waar zij voor speciale kaarthouders in kleine hoeveelheden te koop zijn. Voor aanvullingen moe ten de consumenten naar de vrije en de zwarte markt. In de staatswinkels kost een liter melk 600 cordoba's, maar op de zwarte markt meer dan tienmaal zo veel. Rijst kost officieel 140 cordoba's per pond, maar op de markt vijfmaal zoveel. De schaarse spijsolie doet in de staatswinkels 200 cordoba's per li ter, maar op de zwarte markt 10.000 cordoba's. De econoom Francisco Lopez noemt de informele sector van de economie sterk. Lopez, directeur van het Nicaraguaans Instituut voor Economisch en Sociaal Onderzoek, schat dat meer dan 60 procent van de beroepsbevolking van een miljoen mensen op een of andere wijze actief is op de zwarte markt. „Wij hadden vroeger ook een in formele economie, maar niet zoals nu", zegt ondernemer Jaime Bengoe- chea, een tegenstander van de rege ring. Een andere zakenman, Roger Cerda Perez, zegt dat de officiële economie alleen door de zwarte eco nomie overeind wordt gehouden. Zijn bedrijf maakt plastic zakken, die door tekorten aan andere pro dukten ook worden gebruikt voor het verpakken van water en bier. De zakken werden op de zwarte markt zo waardevol dat Cerda Perez merkte dat zij door het personeel op grote schaal werden gestolen. Op straat brachten ze tienmaal zoveel op als de officiële prijs. Vorig jaar voerde hij controles in om een eind te maken aan de diefstallen. Michael Conroymedewerker voor I Latijnsamerikaans onderzoek aan de Universiteit van Texas, zegt dal| er binnen de gelederen van de Nica raguaanse regering sprake is vanl 'intellectuele verwarring' over dt zwarte economie. Terwijl de ambte naren proberen de zwarte economis te bestrijden, weten ze dat het onmo-| gelijk is ertegen te concurreren. In de regeringsgezinde pers wordl I niet alleen fel uitgehaald naar spe culanten en de dubieuze rol die zij spelen, maar ook naar arbeiders er, huisvrouwen die proberen voedsel op de kop te tikken op de zwarte markt. De namen en foto's van| zwarthandelaren worden gepubli ceerd. In het economisch plan voor 1991 werd erkend dat het moeilijk is een eind te maken aan de zwarte handel I „Ondanks administratieve pogingen) de groei van de commerciële activi teiten te beheersen, groeit de infor mele sector in de steden met nieuw verschijnsel", aldus het rap-' port. (AP) Door Pieter-Jan Dekkers ALS KERKEN zich met de politiek gaan bemoeien worden Haagse politici doorgaans kregelig. In 1956, als Nederland en In donesië definitief scheider., is dat niet anders. Een oproep van de Her vormde Synode om de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea te laten vallen, slaat als een bom in, zeker omdat twee we ken later verkiezingen wor den gehouden. Maar veel doet de politiek er niet mee. In de Eerste Ka mer dringt de PvdA-fractie nog wel aan op hervatting van de onderhandelingen met Indonesië, maar dat vindt aan de overkant van het Binnen hof geen gehoor. En een groep van 116 intellectuelen doet ook een vergeefse poging het starre denken over Nieuw- Guinea te doorbreken. In Indonesië treedt eind 1956 de gematigde vice-presi dent Hatta af, omdat Sukarno steeds meer macht naar zich toetrekt. Op Sumatra en Cele bes breken opstanden uit. Su karno's politiek van 'geleide democratie' vereist dat de aandacht van de bevolking wordt afgeleid en daarom richt de president een comité op voor de Bevrijding van West-Irian. Het krijgt op dracht de politieke strijd om West-Irian te begeleiden met acties van studenten en radi- kalen. Als Sukarno er niet in blijkt te slagen tweederde van de VN achter een resolutie te krijgen waarin beide partijen wordt opgeroepen de onder handelingen weer te hervat ten, gaat het comité eind 1957 aan de slag. Nederlandse be drijven in Indonesië worden geboycot en Nederlanders worden lastig gevallen. Dat maakt op Den Haag nauwelijks indruk. Drees legt een nieuwe oproep van het bedrijfsleven naast zich neer omdat, zegt hij, Indonesië vroeg of laat toch wel tot na tionalisatie van Nederlandse bedrijven zal overgaan. Over dracht van Nieuw-Guinea zou dat proces slechts vertra gen. Drees maakt zich meer zorgen over het huisvesten van de duizenden Nederlan- ders die Indonesië ontvluch ten. Op 2 december 1957 barst de bom, omdat de KPM, die de verbindingen tussen de Indo nesische eilanden onderhoudt, alle schepen onmiddellijk uit Indonesische havens terug trekt. Sukarno reageert woe dend. Nederlandse eigendom men worden vernield, de KLM mag niet meer landen, consulaten worden gesloten, Nederlandse schepen mogen niet meer in Indonesisische havens komen en Neder landse bedrijven worden be zet. De anti-Nederlandse acties staan onder leiding van radi- kale vakbonden en links-ex tremistische organisaties en lopen zo uit de hand, dat het leger onder leiding van gene raal Nasution ingrijpt. Alle bezette Nederlandse bedrij ven worden onder militair ge zag geplaatst en in oktober 1958 besluit Jakarta ze te na tionaliseren. In Den Haag steekt na die gebeurtenis nog menig politi cus de kop in het zand. Zo legt het kabinet uit dat er geen en kel verband bestaat tussen de kwestie-Nieuw-Guinea en de nationalisatie van de Neder landse bedrijven. Dat het be drijfsleven van de ene op de andere dag meer dan 5 mil jard gulden kwijtraakt ter wille van een onduidelijke en kostbare toekomst voor de Papua's is blijkbaar een bij zaak. De reden voor die halsstar rige houding ligt bij de KVP, waar Luns, gezien zijn stij gende populariteit, menig potje kan breken. Na de anti- Nederlandse acties verklaart Luns dat de internationale positie van Indonesië daar door ernstig is aangetast. Het wanbeheer, de corruptie, de onbetrouwbaarheid en de lichtzinnige levenswijze van Sukarno zijn daar volgens Luns debet aan. Maar dat blijkt niet uit de reacties. Oproepen aan de bondgenoten om steun beper ken zich tot weinig verplich tende verklaringen. In mei 1958 praat Luns in Kopenhagen met zijn Ameri kaanse collega Dulles, die hem verzekert dat Amerika een militaire aanval op Nieuw-Guinea niet zal dul den. Althans, dat is Luns' le zing. Als twee weken later blijkt dat de VS behalve rijst ook wapens aan Sukarno le veren komt die belofte in een heel ander daglicht te staan. Luns dus op hoge benen naar Washington. Hij praat eerst (vertrouwelijk) met pre sident Eisenhower, die hem verzekert dat Nederland zich geen zorgen hoeft te maken dat Nieuw-Guinea zal wor den aangevallen. Daarna volgt een gesprek met Dulles, die belooft het re sultaat daarvan per brief uit een te zetten. En dan begint de ellende. Want nimmer zal precies duidelijk worden wat Dulles en Eisenhower Luns exact hebben beloofd in geval van een Indonesisische aan val. 'De heer Dulles bevestigde mij dat de VS stipt vasthou den aan het beginsel dat geen geweld mag worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te brengen en dat de VS van mening zijn, dat deze politiek van toepassing is op de kwesties in de Straat van Formosa (Rood China wilde enkele nationalistische eilandjes voor de kust aanval len, red.) en op dergelijke kwesties in andere delen van de wereld, met inbegrip van Nieuw-Guinea'. Eisenhower heeft eerder gedreigd dat de VS niet met de handen over elkaar blijven zitten als de Volksrepubliek X r* Vanuit Rotterdam vertrekt de 'Waterman' met Nederlandse soldaten naar Nieuw-Gu\ nea. - fotof inderdaad de nationalistische eilandjes met wapengeweld verovert. Als Luns later in de Tweede Kamer verklaart dat voor Washington Nieuw-Gui nea even belangrijk is als die eilandjes is al gauw de con clusie getrokken dat de VS ook een gewapende aanval op Nieuw-Guinea niet zal dul den. Drees gaat nog verder: hij verzekert de Senaat dat het aanwenden van geweld je gens Nieuw-Guinea op de zelfde wijze zal worden be schouwd als het gebruiken van geweld tegen Formosa. Het is een staaltje van grenze loos diplomatiek optimisme uit de vage Amerikaanse uit latingen te concluderen dat de VS inderdaad Nederland mi litair te hulp zullen komen. Het psychologisch effect op het thuisfront is dat velen de Amerikaanse Zevende Vloot al zien opstomen naar de wa teren rond Nieuw-Guinea. Steeds weer bevestigt Luns in Kamerdebatten deze Ame rikaanse 'garantie' die dat in werkelijkheid niet is. In mei 1960 spreekt de so cialist De Kadt voor de zo veelste maal zijn twijfel uit over de hardheid van die ga ranties. Defensieminister Vis ser reageert woedend: 'Ik zou erop willen wijzen dat wij op die hulp rekenen en DAAROP KUNNEN REKENEN'. Ka mer gerustgesteld. Later laat Visser die laatste vier woor den echter uit het stenogram schrappen. Vanwege 'stilisti sche' redenen, zegt hij. Niemand in de Kamer rea geert op het nu toch wel zeer dubieuze karakter van die ga rantie. Integendeel, het va derland is gerustgesteld en het kabinet-De Quay ver sterkt de defensie van Nieuw- Guinea. Sukarno gaat over tot het zenden van infiltranten en namen als Fak Fak, Merauke en Vogelkop sieren elke dag de voorpagina's van Neder landse kranten. Dan besluit het kabinet ook tot het nodige wapengekletter en stuurt het vliegkampschip 'Karei Doorman' op 'vlagver toon' naar Zuid-Oost-Azië. Dat gaat niet zonder proble men want Egypte sluit het Suez-kanaal en Japan gelast een bezoek van het schip aan Japanse havens te elfder ure af. Indonesië beschouwt het als een 'vijandelijke daad' en treft 'voorzorgsmaatregelen' Velen zien in het zenden van de 'Karei Doorman' een ommekeer. Het is nu duidelijk dat Nederland een gewapend conflict met Sukarno niet uit de weg gaat (en waarom zo| het met die Amerikaanse rantie'). Tegelijkertijd go onder de Nederlandse bei king het verzet. Op 6 mei wordt de Nede'l landse ambassade in Jakart| bestormd en op 17 august Indonesië's onafhankelijk'! heidsdag, verbreekt Sukan de diplomatieke betrekkir#| met Nederland. Een oorlog lijkt onaf wen'I baar tot premier De Quay 0P| september op tijdens coda»! party op een onbewaakt ogec j blik zich verspreekt en bi] tenlandse correspondent® toevertrouwt dat Nederla»: Nieuw-Guinea wil 'internij tionaliseren'. Luns, op naar Amerika, is des dui»®, en De Quay haast zich te vf j klaren dat het een mis»] stand is. Hij heeft slechts filosofeerd'. Nog geen jaar later zal W| ken dat het hem bittere erf MORGEN: Nieuw-Guinea op drift in I politiek vaarwater g'01 machten (De vorige afleveringen van - serie verschenen in De Stern»'11'! en 18 augustus). nru ITRECHT (ANP) - De ziekejj ;r niet over de eigen bijdrage leze omhoog gaat, te gaan vei] le kant van het ministerie var Rondheid en Cultuur (WVC) is Iet vergoeden van de verhoogde [leeft de Vereniging van Nederig IZ) dinsdag laten weten, financie nkele ziekenfondsen, die nu de eigen bijdrage op gezinsver zorging nog vergoeden uit het [aanvullende fonds, overwegen -elfs die vergoeding uit het bakket te lichten als de voorge komen verhoging door gaat. De VNZ is fel tegen de bezui nigingen op de gezinszorg en de Sluiting van de herstellingsoor den, maatregelen die de vaste kamercommissie voor welzijn jen volksgezondheid woensdag net de betrokken bewinslieden «spreekt. Beide bezuinigingen kullen de totale kosten van de gezondheidszorg uiteindelijk hoger maken, menen de zie kenfondsen. Minister Brinkman en (staatssecretaris Dees van WVC willen onder meer de subsidie bp kortdurende gezinsverzor- 1STERDAM (ANP) - ^ele beeldende kunstenaars ons land zijn in grote noeilijkheden gekomen [loor het opheffen van de eldende Kunstenaarsre- feeling (BKR) per 1 januari jen de overgangsregeling per juli van dit jaar. yoor de tijdelijke beroepskos- lenvergoeding die het ministe rie van WVC daarna in het le ken heeft geroepen komenmaar en klein aantal kunstenaars in anmerking. Er zijn 4.000 aanvragen inge huurd maar er zullen slechts ngeveer 1.200 kunstenaars in anmerking komen voor zo'n fergoeding van 5.000 tot 10.000 "aden per jaar. ging (lj afschg' kunne' fonds] hulp it recruta lie- en! zullen I neigd 1 zieken! zorg w Ook! stellin] de VN| die nul terech! sen problei dwijnel wezen i hulp efl huizen stellin) Ook raad is! in de g| dit del! die er| windsi raad \i zijn pl| leefvorf heden dat de zijn, ei of er h B ei schrijvj ris va: ment lang ml gen toll als het I zinsver In li budget! ging ml hoogd 1 ginnenl van de werkera budget! zou dal doen, a 3 |EN AANTAL MAANDEN terug werd Ond oor zijn collega Ruding van Financiën d| «groting van Onderwijs was met velg verschreden. fvenals staatssecretaris Dees van Volksa Tan de opdracht om voor 1988 extra bez pi. Het moet gezegd dat beide bewindslieq un de slag zijn gegaan. Dees heeft intusii aianceerd die als een bom zijn ingeslad na sscretaris z')n 20 ingrijpend dat dé aaerbreekt om er een extra debat aan tel irhturTlan heeft nu 00k een hpje van de pnt. Hij wil de collegegelden in het hoga .onderwijs fors verhogen. Verder zuf ia krijgen voor het openbaar onderwijl u* een gratis advies bij: doe het in het ve Voor alle duidelijkheid: het kan Deeti nomen dat hij zijn bijdrage tracht te I oinmgsronde van het kabinet. Veel n. oere bezuiningen in het onderwijs, zo; Singsregeling en de studiefinancierini M0o0men nnaatregelen ter discussie. imenk1 de verh°ging van het collegegek ikrim Deetman het ditmaal gezocht ipnc Hen lastenverhoging die voor L n'et betaalbaar zal blijken te zijn. D, linn pas orr|hoog wanneer er een co Om t ,raagkrachtigen tegenover staat. >eft n een °P'°ssing voor zijn financië! laar |~eetman nu 00k zijn blik op de ope feren:^1"1 bet volgens hem in veel opzichti L.?®n9 van Nederlandse Gemeentel hok vertegenwoordiger van dit coll aar k0,or''ik bestuur' in de mond genol astnei bestuursakkoord tussen gemr en nnri i dat dit soort bezuinigingen niel ferliea 9d' De gemeenten zijn tereclt ningen nneer Z'J opnieuw moeten snijda fe^ngen zijn niet altijd te vermijde en VaH z'i vormen soms de prikkel die fen in ex,ra inspanningen. Extra voorziclj «ijs r®ea v°or de samenleving zo belani j2jaea onderwijs moet voor iederee fenhpl e nieuwste plannen van Deeti im hior0p de belling. Het is de taak vanf: «er op te wijzen.

de Stem | 1987 | | pagina 2