Rotary houdt weer actie tegen polio ARE FINANCIËLE GEVOLGEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN inder activiteiten i Axel door weinig mankracht kGeorge z Sponselee 2 BURENGERUCHT ZAKENNIEU W S PLAATSELIJK NIEUWS M STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 T22 JjLST - De Rotaryclub ■uist-Hontenisse komt op- TuW in touw om een bij- Lge te leveren aan de we- Hdwijde actie van de ser- Llub tegen de kinder- llamming. Tijdens de Ijerie in Hulst, op zondag f augustus, zal er op het Leüjn aan de Glacisweg |i evenement met lucht- Lns plaatsvinden. BALLONEVENEMENT TIJDENS BRADERIE IN HULST Koerier. asten EG-afspraken TEDING ING 'S-HEER LEG VAN DE RHEIDSSTRAAT Irbecue ^Rc*rg Inentingsbewijs bij vlucht Parkestone Geschiedenis St.-Jansteen Heikant Clinge Kloosterzande Hulst Nieuw-Namen Lamswaarde Axel Wereldrecordpoging mimespelen Knokke Pimm's Pub viert feest Genoeg animo kabel Nieuw-Namen cje benutten, itie wordt in een het belangrijkste mmer in de nakkelijk en snel. KANT HET BEDRAG foor toezending van f 3,50 extra te kunt u een groene irokaart (dus géén turen, rangt u een i echter f 4,— g moeten brengen. Jagblad De Stem, of inleveren op onze onze verslaggever 1 zullen vier hetelucht- ballonnen om 19.00 uur het luchtruim kiezen. Het bedrijfs leven zal het gebeuren sponso ren. Voor de ballons de lucht ingaan is er om 18,45 uur een balonwedstrijd voor de kinde ren. Tevens is er een loterij, waarvoor de kaarten te koop zijn in het kraampje van de Rotary op het 's Gravenhof plein. De kinderballons zijn van 18.30 uur op het Ravelijn te koop. De trekking van de lote rij is om 17.00 uur. De Rotary Hulst-Hontenisse heeft al eerder evenementen gehouden waarvan de op brengst naar de actie tegen po lio ging. Zo was er een optreden van cabaretier Youp van 't Hek en een kerstuitvoering van het Hulster Gemengd Koor onder leiding van Jo Ivens. De Stichting Polio de Wereld Uit coördineert de actie in Ne derland, waaraan vijftiendui zend leden, verspreid over 325 Rotaryclubs, meedoen. Zij wil len vijftien miljoen gulden bij een brengen. Wereldwijd wil de Rotary honderdtwintig mil- hoen aan de poliobestrijding besteden. Met het in Nederland ingezamelde geld kan Indone sië tussen 1987 en 1992 122 mil joen mensen inenten. Daarna zal de regering daar de actie op eigen houtje voortzetten. In 2005, het jaar waarin Ro tary International honderd jaar bestaat, moeten alle kin deren tussen nul en vijf jaar op deze manier tegen de gevreesde ziekte beschermd zijn. 'vdA Hulst tegen tolheffing Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 jn onze verslaggever ULST- De PvdA in Hulst is bang dat invoering i tol voor buitenlanders op de Belgische auto- jelwegen grote consequenties heeft voor de be- [jjven en inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. leen brief aan het college van B en W van Hulst doet de Itij-afdeling een oproep de zaak in Zeeuwsch-Vlaams [rband aan te kaarten en de mening van de streek aan jtBelgische parlement duidelijk te maken. IPvdA zegt op de hoogte te I van de protesten die de Ne- llandse regering en het [rupees Parlement tegen de Igische plannen hebben in- fiend. „Niettemin vinden wij I regionale reactie noodza- lijk gezien onze geografische ting", schrijft de PvdA in or de geïsoleerde ligging van streek, zo legt de partij in de ef uit, moeten inwoners en Irijven van Zeeuwsch- janderen minstens enkele ren per jaar gebruik maken i de Belgische autowegen jnaar de rest van Nederland runnen komen. De invoering i een autovignet voor bui- landers zou extra financiële lasten met zich meebrengen voor alle Zeeuws-Vlaamse autobezitters. De PvdA herinnert er in de brief aan dat de zaak in decem ber 1979 al eens onder de aan dacht is gebracht. Een aantal Zeeuws-Vlaamse gemeenten spraken toen al hun afkeuring uit over de invoering van tol en een bijbehorend autovignet voor buitenlanders. De PvdA zou graag zien dat nu de zaak weer actueel is er een zelfde re actie zou komen. De partij-af deling stelt dat invoering van tol bovendien in strijd is met EG-afspraken. De lidstaten van de EG hebben beloofd hun binnengrenzen voor 1992 open te maken. rgemeester en wethou ber 1987, om 11.00 uur Je provinciale waterstai ivereenkomstig het w ner 17, dienst 1987 ;rken ca. 5.000 n ca. rse diameters) ca. 210 ui itonteqels ca. 15.800 pi ca. 5.800 ton en onze verslaggever !L- De Speeldagen in Axel hebben dit jaar minder te en dan in voorgaande afleveringen. Een tekort aan groepleden en vrijwilligers hebben het programma ig uitgekleed. ca. 9.600 Pl' tel zelf zijn er daarom ir twee speeldagen, donder- 9.000 Pl' 2fj vrijdag 21 augustus. igelsportvereniging GOA het programma echter aan een viswedstrijd, woens- tvond 19 augustus op de ne Kreek. De deelnemende —leren kunnen zich dan ca. 2.800 W si 18.00 uur inschrijven bij "gang van de Kleine Kreek jheBoslaan. Zij werpen hun ere uit in twee leef tij dsca- nieën: van acht tot en met en van twaalf tot en met ienjaar. ca. 530 pi] ca. 1.440 p kbare werkdagen. De 6 an de hand van den opgemaakt, heden, tegen betalingi lf een ingevulde en onci Zeeland, postrekeningl seren: Provincie Zeel vermelding in de l'mke,| jg op de onder a vernn iffie, Sint Pieterstraat" ag der aanbesteding'' 142 te Middelburg en» waterstaat in Zeelaw lag 22 september nieur-directeur voornoj nber 1987 ter inzage» N IN DEZE RUBRIC] 077-551221 077-551222 ag zijn er in De Halle tot 12.00 uur allerlei nteiten in De Halle voor ars. Onder andere het ma- van indianentooien en anken. Op veld naast De i verrijzen er de hele dag Om 17.00 uur is er een cue. De hutten worden [afgebroken en onder het aid oog van de Axelse «veerlieden verbrand, [gebeurt tussen 18.00 en puur. !(fag erna is er van 9.30 tot [uur een voorstelling in De voor alle kinderen van ottwaald jaar. De Noord- f biedt van 14.00 tot 16.00 [Plaats aan een rommel- Pmet muziek van disco El ha. Van 19.30 tot ongeveer [uur eindigen de Speelda- w de kern Axel met een l'ide kelder van De Halle. »rpe kent een groter pro- rr,a tijdens de Speeldagen. TTQQr.4«— ptoeester van opent de Axel A. Speeldagen ifIÏU¥ag 18 augustus om ur Daarna bouwen de ti®1 van alle leeftijden L,rPe 'n het zand' op het rjKdagmiddag is er een f us op het sportveld, ffts voor alle leeftijden. B erna is er een f ilmvoor- Wf111 gemeenschapshuis 't P om 14.00 uur. Vrijdag 21 r. de laatste dag van de ■vheen gaan de Zuid_ dorpse kinderen naar de voor- stellking in De Halle. Zij gaan met de bus, die om 9.00 uur bij 't Kaaike vertrekt. 's Middags bouwen zij vanaf 14.00 uur hutten op het sport veld. Daarna is het pannekoe ken bakken en eten geblazen. Om 20.00 uur volgt de Zuid- dorpse versie van de hutten- verbranding. Alles staat in het teken van de Arabieren. De or ganisatie van de Speeldagen verzoekt de kinderen dan ook die dag zoveel mogelijk oude lakens en een hamer mee te brengen. Van onze duivensportmedewerker HULST - Postduivenhou- ders die in dit weekeinde willen deelnemen aan de nationale wedvlucht vanuit Parkestone, kunnen dit al leen doen als ze bij het in- korven van hun duiven een inentingsbewijs tegen Para Mixo 3 kunnen aanbieden. Alleen wanneer blijkt dat de vogels tegen deze duivenziekte zijn ingeënt worden ze aange nomen. Liefhebbers in Oost Zeeuwsch Vlaanderen kunnen inkorven morgen (donderdag) tussen 18.30 en 19.30 uur in de Stadsherberg te Hulst, of in het lokaal van de postduiven ver eniging Herleving te Klooster- zande, café De Reizende Man, van 19.00 tot 20.00 uur. Verder kan men terecht bij de postduivenvereniging De Eendracht in Terneuzen. Deze biedt gelegenheid tot het inkor ven van 18.30 tot 19.30 uur in café 't Keldertje aan de Baan- dijk. Postduivenhouders in West Zeeuwsch-Vlaanderen ten slotte kunnen terecht van 18.30 tot 19.00 uur in het lokaal van de postduivenvereniging Nog Sneller aan de Wijkmanlaan te Breskens. Het Hof te Zande in 1856 NU horen we toch zeggen - maar van horen zeggen hoor je veel liegen, dat is zeker; langs de andere kant: niks rammelt niet- nu horen we zeggen dat ze op Kloosterzande iets van plan zijn, dat eigenlijk niet zou mogen. 'Ze' dat is dan de gemeente raad, of B en W of de Techni sche Dienst. Dat is altijd on duidelijk als je iets hoort zeg gen. Ze dan, zijn van plan om heel het historische verleden van Hontenisse of zo ge wilt Kloosterzande, naar de verdte helpen. U kent ook het Hof te Zande nietwaar, we bedoelen niet het pleintje omgeven door het gemeentehuis en drie andere tapperijen. Nee dat complex erachter, in de drie hoek hotel Van Leuven, Hoek en Bosch (mouterij Menu) en de Cloosterstraat tussen de protestantse pastorie en het Laantje? Niet die disco of zo iets, maar dat paadje waar meer dan de helft van Kloos ter begonnen is met vrijen; alleen daarom is het al ge schiedenis. De andere helft liep in De Binnendeur, maar dat heeft er nu verder niets mee te maken. De plattegrond uit 1775 laat het goed zien, want heel veel is er eigenlijk nog niet veran derd. Ter oriëntatie tekenden we twee sterren in: de grote, dat is ongeveer bij het hui dige plein, de kleinere staat bij het protestantse kerkje zo als het altijd genoemd wordt. Officieel is het de Nederlands hervormde kerk. Men - ze dus - wil daar gaan bouwen en samenhangend met die plannen enkele sloten dempen en nog meer ontoe laatbare dingen doen. Nu zegt u wellicht: dat is mooi; dat is heel mooi. Zo'n open plek in een dorp, en dan die stinkslo ten, wat heb daar nu aan? Maar die sloten, dat zijn eigenlijk oude grachten, deel uitmakend van een stukje historisch waardevol Zeeuwsch-Vlaanderen. Want geschiedenis is daar wel ge schreven toevallig. We geven het toe: er staat geen kathedraal, overladen met kunstschatten waar drommen toeristen op afko men. Geen kasteel waar je met enige fantasie de wapens nog hoort kletteren van de slagen die er geleverd zijn. We weten ook dat Terneuzen, Axel en Sas van Gent van hun historie zo goed als alles vernield hebben. Kun je dan als Klooster achterblijven? Het is een stuk weiland, met half lege sloten, een oud kerkje en pak dan het huis van de freules er ook nog bij. Dat laatste zal men gaan res taureren lees je dan-met veel genoegen - in de krant. Een deel van de vroegere tuin is gefatsoeneerd, niet geres taureerd, maar dat wil men, dat hebben we ook alweer van horen zeggen, wel doen met het nu nog verwilderde deel. Is dat nu de moeite om je druk over te maken? Ja, want daar ligt toch het begin van het Land van Hulst. Rond 1200 stichtten de monniken van de Cistersiënerabdij van Ter Duinen hier een uithof om schorren te bedijken, om sluizen en sluisjes te bouwen, de Dam van 't Oude Hoofd aan te leggen, boerderijen te bouwen zoals Het Noordhof aan het eind van de Noord straat. In 1348 verwoestten de Gentenaren al de uithoven van de abdij Ter Duinen, ook die van Kloosterzande. Tij dens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) deden de Geuzen hetzelfde in 1574. De resten van de Uithof, inclusief veel van het bijbehorende land, werd in 1575 aan de prins van Oranje geschonken als com- penstatie voor verlies van be zittingen in Frankrijk. Daar Plattegrond Hof te Zande met omgeving in 1775 ligt de oorsprong van wat la ter bekend zou staan als 'Het Kroondomein'. De kapel - het overgebleven koorgedeelte van de klooster kapel - werd in 1609 weer op gebouwd. Je kunt zeggen dat de kapel van 1609 er nog staat als toen (restauratie in 1922), het buitenverblijf is er niet meer. Wel een afbeelding ui 1856; een jaar later is het we gens bouwvalligheid afgebro ken. Lees hiervoor het ver haal van Ed Steyns in het boekje 'Het dialect van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-oost'. Daar zou dan 1988 aan toe gevoegd moeten worden; de Gentenaren, noch de Geuzen, maar de gemeente zelf ver nielt een groot deel van de historische overblijfselen. „De kapel werd gespaard," zal er op de gedenksteen ko men te staan die men jaren na de euveldaad zal oprichten. Welke namen zullen erbij staan? „De verwoesting ge schiedde onder de bezielende leiding van Het kan gewoonweg niet waar zijn; zoiets doe je niet meer met je eigen verleden in 1987. Het is geen pomp verzet ten! Nu hebben we, dat zeg gen we nogmaals, dit alle maal maar van horen zeggen, maar zoals gezegd, niks ram melt niet nietwaar, dus SCHIETING - In zaal 't Cen trum wordt donderdag 20 augustus een bejaardenschie- ting gehouden, aanvang 13.30 uur. DIRECTEUR - Voor leden en relaties van de Rabobank St.- Jansteen en omstreken be staat vrijdag 28 augustus ge legenheid persoonlijk af scheid te nemen van P. Smet. Na een dienstverband van 42 jaar, waarvan veertig jaar als directeur, neemt Smet af scheid. Deze avond is er van half acht tot half tien in ge meenschapscentrum De Wa rande ook gelegenheid kennis te maken met de nieuwe di recteur, G. Lernout. SCHIETING - In De Wa rande beginnen 26 augustus de maandelijkse schietingen weer. De eerste schieting van het seizoen begint om 13.30 uur, de zaal is om 13.00 uur open. ST.-JAN - Schuttersvereni ging St.-Jan houdt nog twee activiteiten. Donderdag 20 augustus is er om 19.30 uur een oefen- of kennismakings- schieting. Vrijdag 21 augustus volgt om 19.30 uur een avond- schieting. Een speciale me daille wordt die avond uitge reikt aan de vereniging die met het grootste aantal schutters komt. St.-Jan is hiervan uitgesloten. De strijd om het eigen kampioenschap gaat verder. Het wordt span nend, waarbij E. Savooy met één punt verschil aan de lei ding staat, gevolgd door E. Verschueren en P. de Letter. BINGO - De Katholieke Bond voor Ouderen afdeling Hei kant houdt donderdag 20 augustus een kaart- en bin gomiddag in gemeenschaps centrum 't Heike. Belangstel lenden boven de vijftig jaar zijn welkom vanaf 13.30 uur. DE STERRE - Drs. C. vande Putte, klinisch psycholoog, verlaat per 1 september De Sterre na een dienstverband van meer dan vijftien jaar. Vanaf die datum is Van de Putte benoemd tot hoofd be- wonerszorg van huize Vin- centius, een collega-instituut in Udenhout. FLAMINGO - Dansclub Fla mingo opent het nieuwe sei zoen met een oefenavond za terdag 22 augustus. Alle leden worden deze avond in ge meenschapshuis Malpertuus verwacht, waar dansschool Rose de Lein uit Brugge aan wezig is. De avond begint om negen uur. KAARTING - In gemeen schapshuis Malpertuus houdt de Katholieke Bond voor Ouderen vrijdag 21 augustus een kaarting voor ouderen en gehandicapten boven de vijf tig jaar. De prijskaarting bij het bieden telt mee voor het kampioenschap. De kaarting begint om 13.30 uur. HENGELEN - Na de vakan tieperiode houdt de zeehen- gelvereniging De Vogel voor leden een clubwedstrijd. Er wordt zaterdag 22 augustus gevist aan het oude gemaal aan Zeedorp van 13.30 tot 16.30 uur. Inschrijven in De Kastanje. ZONNEBLOEM - De Zonne bloem Hulst vertrekt woens dag 19 augustus per bus naar West-Brabant. Om half tien is de Grote Markt het eerste vertrekpunt. Daarna volgen de gebruikelijke haltes, waarna men richting Ant werpen gaat. Om 11.00 uur wordt in Brasschat een kof- fiestop gehouden. De reis wordt voortgezet naar Oudenbosch waar de geres taureerde basiliek wordt be zocht en de koffietafel wordt gebruikt. Na de middag wordt in Wouw het Zijdemu seum en de Zijdegalerie Ter Zijde bezocht waar ook dia's worden vertoond. Men ver wacht om 18.00 uur terug in Hulst te zijn. PROJECT - De bijeenkomst voor de besturen van vereni gingen, groeperingen en or ganisaties van Nieuw-Namen wordt dinsdag 25 augustus gehouden in het verenigings gebouw. De avond begint om half acht. Op deze avond wordt gesproken over het project om Pater Cyriel Swinne in Colombia de hel pende hand te bieden bij de uitbreiding van zijn school en de andere activiteiten die hij op het oog heeft. SCHIETING - In zaal Pica- vet-Martens wordt donder dag 20 augustus een bej aar- schieting gehouden, aanvang 13.30 uur. KAARTING - In zaal Marjo werd een kaarting gehouden. Uitslag: 1. M. Petinda-J. van Campen, 2. W. van Roeyen-E. de Koning, 3. Th. Praet-E. de Kind. KAARTING - In zaal Du Commerce werd een vrije kaarting gehouden. Uitslag: 1. W. Schelfhout-E. de Ko ning, 2. G. Verhulst-I. de Winckel, 3. A. Apers-F. Blom- maert. VOETBALDAGEN - Zestien jeugdspelers van SDO '63 vertrekken donderdag (20 augustus) naar sportpark 'Het Schenge' in Goes.Ze ne men deel aan de voetbaldagen van de K.N.V.B. Op donder dag, vrijdag en zaterdag wordt er getraind onder alge hele leiding van Hans Me- wiss, geassisteerd door een trainersgroep. De trainingen beginnen om 9.30 uur en ein digen om 16.00 uur. Tijdens deze trainingsdagen verblij ven de SDO-spelers in het kamphuis van camping 'De Veerhoeve' te Wolphaerts- dijk. Daar zal de jeugdcom missie van SDO voor de op vang zorgen. HENGELEN - De jeugdcom missie van de hengelaarsver eniging Geduld Overwint Al les (GOA) houdt op vrijdag 21 augustus een hengel wedstrijd voor de jeugdleden. Het wordt de tweede wedstrijd die in dit jaar meetelt voor het clubkampioenschap van de junioren. Gevist wordt van 18.30 tot 20 uur op het water van de kleine kreek. Plaats nummers dienen door de deelnemers te worden afge haald vanaf 17.45 uur aan het parkoers. KNOKKE - De Belg Peter Verdonck waagt zondag 23 augustus op het Van Bunneplein te Knokke een poging om het wereldre cord mimespelen te verbeteren. Vorig jaar werd Philippe Dessart wereldrecordhouder mime spelen in de Eeuwfeestpaleizen op de Heyzel in Brussel met acht uur en dertig minuten. Om dit record te breken gaat Peter Verdonck om 08.30 uur van start. Hij hoopt de nieuwe wereld recordhouder mimespelen te worden omstreeks 17.00 uur. HULST - Pimm's Pub in Hulst bestaat tien jaar en eigenaar B. Picavet viert dat feit vrijdag 21 augustus met een receptie van 20.30 tot 22.30 uur. Binnenkort opent Picavet zijn vierde horecagelegenheid in Hulst. Zestien september gaan de deuren van De Bruine Pater open: een bar- dancing annex eetgelegen heid. Ook dat zal op een feestelijke manier gebeuren. De Bruine Pater is gevestigd aan de Lange Nieuwstraat 6. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Tijdens de demonstratiedagen over ka beltelevisie, vorige week in gemeenschapscentrum De Kauter in Nieuw-namen, bleek dat er voldoende belabng- stelling is voor aansluiting op het kabelnet van de Belgi sche firma Tevelo. Dat zijn de resultaten van een enquête die Tevelo donderdag 13 en vrijdag 14 augustus hield onder de bezoekers van de demonstra- tiedagen. Als de kabelverbinding naar Nederland wordt doorge trokken, zal deze bij bij de Kapellebrug de grens passeren. v u weet hoe u in y ÏLDERLANDER: IEUWE KRANT; JRGER; DE STEM 1AGBLAD VOOR •RD-LIMBURG unt adverteren tegen sPe tarieven.

de Stem | 1987 | | pagina 15