IEKEH3EMI /NI 7/ Rode kaart Mitchell bij debuut 1201 LeMond blij met Nederlandse ploeg V KENWOOD TT T.FM II LAAT SENSATIE GLIPPEN TEGEN FE YENOORD JONG Gerard Nijboer ziet af van WK atletiek ihofpleij Internationale carrière arbiter Jan Keizer staat stevig op het spel ROOMLII >-3203229 AUTO LEASEN OF AUTO HOREN? MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 Sb TILBURG - Bij de rentree van Willem II in de redivisie stond de wereld op zijn kop. EL CAFÉBEDRIJF AURANTBEDRIJF INDELSKENNIS 04104-7? Feyenoord- lanhang gaat te leer in Tilburg Verschuilen In Zeist Counters Cubaanse boksers op de vuist met demonstranten GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG DE STEM n onze sportredactie tlLBURG - Feyenoord- i its David Mitchell is de Lpetitie in Nederland Lt een rode kaart begon- De 25-jarige aanvaller, die levenoord op de valreep van ïintracht Frankfurt overnam, Ld na 58 minuten in de wed- triid tegen wi,lem 11 wegge- Kuurd door scheidsrechter |enk van Ettekoven. Mitchell had in de eerste lelft een gele kaart opgelopen na een tackle op de benen van Willem Iï-verdediger Stafleu, met wie hij in een eerder sta dium al slaags geraakt was. Toen hij na rust bij de stand 0-1 tergend langzaam de bal terug bracht, terwijl hij zich Verkerk en Stafleu van het lijf hield trok Van Ettekoven rood. „Twee keer geel", lichtte hij na afloop toe, „één keer voor ongeoorloofd aanvallen, één keer voor het opzettelijk mee nemen van de bal". „Wie voor een dergelijk vergrijp een rode kaart trekt, heeft geen feeling voor het spel", vond Feyen- oord-trainer Rinus Israel. De in Schotland geboren Mitchell, die over zowel een Schots- als een Australisch paspoort beschikt, begreep de wereld niet meer. Tijdens zijn proef wedstrijd tegen Vitesse was hij verdediger Bos al naar de keel gevlogen en nu dit. Mit chell: „Rood, ik kon mijn ogen niet geloven. Trekken ze altijd zou gauw rode kaarten hier? Die man heeft me niet eens ge waarschuwd, terwijl die gele kaart ook al zo overdreven was. Nee, ik kan best tegen de druk en de schoppen die ik krijg, al is het wel een harde competitie hier. Ik was er juist wel op ingesteld". „Natuurlijk was ik er hele maal kapot van. Het enige waaraan ik kon denken was dat ik de jongens had laten zakken en de naam van de club besmeurd had. Maar gelukkig hebben ze gewonnen". Omdat het twee gele kaarten betrof, kan Mitchell woensdag tegen PEC/Zwolle gewoon worden opgesteld. In zijn periode bij Seiko Hong Kong is Mitchell al eens een jaar de deelname aan de Asian Cup ontzegd. Hij stond aan de basis van een massale vechtpartij van spelers en re serves tijdens een wedstrijd, waaraan ook René van de Kerkhof meedeed en waarvan Studio Sport enkele beelden toonde. mgekeerde wereld EMERS en van I.M en en chappen rie DSAV0NDSCH9 laan 16, tel. 13177 toor Ted van Leeuwen (iet de ploeg, die zich de meeste kansen verworven had on, maar tegenstander Feyenoord. En dat sloeg uitge- ekend toe op een moment waarop het met tien man ver- er moest. En toen Willem II bij 0-3 uit geteld op zijn rug leek te liggen, knabbelde de ploeg wat af van de geflatteerde achterstand om in blessuretijd de ideale kans op de gelijkmaker te laten glip pen. De misser waarmee Farring- ton in de 93ste minuut de 12.500 toeschouwers verblufte, stond model voor Willem II, dat als debutant een uitstekend visi tekaartje afgaf. De Brabantse traditieclub liet echter een kar- revracht kansen onbenut. „We hebben de wedstrijd gemaakt en hem vervolgens laten lig gen", concludeerde trainer Piet de Visser na afloop. „Wij heb ben de kansen gemist en Feyenoord twee goals cadeau gedaan". ld. tie en service gratis lings- en installatiebei 01148-1243 - Kloosti opwindende verhalen EEN GOEDE TOEKI list voor de opleiding cafêbei 's en wordt zelfstandig café-. P „jgenaar of kantine-beheerder \7 starten de mondelinge ocM ussen weer in Alkmaar, Atrr Apeldoorn, Arnhem, Assen, eventer, Doetinchem, Dordrech ft mingen, Haarlem, Heerenveen. egen, Rotterdam,Tilburg, Utree s niet vereist een GRATIS cursus AONDERNEMERSCHAf 88 examen onder toezicht van W J D M verzorgt de cursussen Va* Restaurantbedrijf, Handelsken11 wei mondeling alsook schrifte") is broch ure de onderstaande cou j ostzegel naar 't VOM ersfoort of bel antwo' 'an onze sportredactie 'ILBURG - De politie van Tilburg heeft gisteren voor na de wedstrijd Willem -Feyenoord de handen vol :had aan het gedrag van upporters uit Rotterdam. la afloop van de wedstrijd feed een bus van de BBA met |aarin tussen 50 en 60 Feyen- l-supporters vanaf het sta- ion rechtstreeks naar het poli- bureau. Dit nadat twee politie-agen- in door de achteruitgang van bus naar buiten waren ge lagen en bovendien twee rui en van de bus waren vernield, ferwijl de twee agenten een ;oed heenkomen zochten, stap- en twee andere politiefunctio- prissen voorin de bus weer in b dirigeerden de chauffeur li- recta naar het bureau. De fipporters werden om 19.00 ur nog steeds verhoord. Eveneens na de wedstrijd irrichtte de politie zes aan houdingen op het Tilburgse •Ration op verdenking van ver- ieling van autoruiten. De zes pn inmiddels weer in vrijheid psteld. In de nacht van zater- op zondag hield de politie 17-jarige Rotterdammer en tn 19-jarige man uit Krimpen jld lJssel aan. Het duo maakte uit van een groep Feyen- -supporters, 5e in Tilburg gaan stappen en zij wer- op heterdaad betrapt bij inbraak in een sportkle- igzaak. Kort voor aanvang van de "dstrijd hield de politie vlak het stadion een 19-jarige in ner van Eindhoven aan die 1 loopkrukken een autoruit id vernield. Ook deze man ft volgens de politie niets i de wedstrijd gezien. De 'hurgse politie heeft de eerste itrijd van Willem II in de .visie met ruim 80 agenten jeleid. Vorig seizoen, toen jUlem II nog in de eerste divi- uitkwam, beliep de politie- st gemiddeld tussen 10 en 20 mten. een trein waarmee sup pliers van FC Den Bosch gis- en terugkeerden na de wed- lid van hun club tegen PSV 1 twee gewonden gevallen de trein ter hoogte van de .enlaan in Eindhoven met ion werd bekogeld. Een van supporters kon ter plaatse rden verbonden, de tweede f naar een ziekenhuis. nÜu 1ussen de politie in Adhoven en Amsterdam, 1st 1, Ajax en de bus- «tschappij NZH heeft niet ,,een 0Pkssing geleid voor 1 vervoer van supporters van ax naar het duel PSV-Ajax J staat gepland op 30 augus- pn van de redenen is dat de ^terdamse politie er niets L 0611 de bussen met sup erste begeleiden. Er wor- P last van de Eindhovense h«™fster maximaal 500 bw v e suPP«rters toe- sten Vervoer per trein werd dat'"settle uitgesloten, >r 6r^m,sterdammers dan irhft Fmdhovense centrum stadion moeten De Visser wenste zich niet te verschuilen achter het feit dat topscorer Kevin Maddock ge schorst op de tribune verbleef („Ook zonder Maddock hadden we vandaag moeten winnen"), Van der Horst half fit op de bank zat en hij met twee ama teurs in de gelederen van start moest, rechtsback Kogeldans en linksbuiten Dijkstra. De Visser had het duo in de jeugd van respectievelijk VW en NAC ontdekt en ze meteen in het diepe geworpen. Kogel- dans bleef drijven, Dijkstra niet en werd vervangen door Van der Horst. Met het aantrekken van Hans Werdekker lijkt De Vis ser een gouden greep gedaan. Hij haalde de voorstopper, die volgende maand 28 jaar wordt, weg bij de Haarlemse ama teurclub EDO. Met zijn ploeg genoot Broeken en de Feyen oorder Been was Werdekker de beste man van het veld. Niet alleen schakelde hij Mitchell uit, bovendien stond Werdek ker met zijn voortreffelijke traptechniek aan de basis van een groot aantal aanvallen en leidde de eerste Tilburgse tref fer in. Het lijkt dat een groot deel van het trainersgilde heeft zitten slapen. „Dan kun je wel zeggen", dikte De Visser aan, „want ik heb hem in Zeist ontdekt. Daar speelde hij een oefenwed strijdje met het Nederlands amateurteam. Binnen tien mi nuten had ik het al gezien. Die jongen verdedigt niet alleen, hij 'doorziet' bovendien situa ties. Speuren naar talent is een hobby van me. Ik schuim met een boekje de velden af, schrijf er af en toe een naam in, zeg te gen niemand iets en als ik iemand nodig heb, doe ik het boekje open en sla toe". Feyenoord-trainer Rinus Is rael was blij en boos tegelijk. Blij over de met tien man be haalde zege, boos over het feit dat het allemaal nog bijna was misgegaan. Hij zocht de schuld vooral bij scheidsrechter Van Ettekoven. „De scheidsrechter heeft Willem II op het paard gehol pen", blies Israel stoom af. „Aan het eerste doelpunt van Willem II ging een reeks van overtredingen op Hofman vooraf. De grensrechter stond grinnikend langs de lijn en Van Ettekoven was kennelijk de consumptiebonnen nog niet vergeten, die ze hem vorige week gegeven hadden, toen hij Feyenoorder Elstrup (links) in duel met John Feskens van Willem II. hier een vriendschappelijke wedstrijd floot. Hij heeft alles tegen ons gefloten". Voor het gemak vergat Israel dat Van Ettekoven ook Willem II benadeeld had. Zo deed de referee, die don derdag opnieuw een Coopertest moet doen, of zijn neus bloedde toen Mario Been bij de stand 0- 0 Broeken in kansrijke positie vloerde. En toen tien minuten nadat Elstrup Feyenoord met de knie („Eerlijk, dat was een bewuste actie") in de 28ste mi nuut op 0-1 gezet had, annu leerde de scheidsrechter een glaszuivere treffer van Van der Horst. Met het wegsturen van Mit chell hielp Van Ettekoven in feite niet Willem II, maar Feyenoord op het paard. De Rotterdammers waren name lijk tot dat tijdstip vooral in de fuik gelopen, die vrije verdedi ger Stafleu met vaardige hand hanteerde. Behalve Mitchell, Elstrup en Been dook ook li bero Van Herpen regelmatig in het centrum op, waar het prompt een drukte van belang was. Het wegsturen van Mitchell leidde tot twee zaken die be slissend waren voor de uitein delijke ontknoping. Feyenoord kreeg voorin meer ruimte en bovendien meende Willem II (met gemiste kansen uit de eer ste helft van Farrington en Broeken in het achterhoofd) dat de tegenstander nu eenvou dig op te rollen zou zijn. De Til- burgers wilden Feyenoord overrompelen en liepen naar oude voetbaltradities in het mes. Na een kopbal op de lat van Farrington op de lat wreef het publiek zich in de handen, om 360 seconden later in perplexe apathie te vervallen. Twee uitgekiende counters, benut door Elstrup en Hofman, deden Willem II de das om. Met zijn twee treffers staat Elstrup na één wedstrijd al op de helft van de productie waarvoor het afgelopen seizoen 34 wedstrij den nodig had. Toen speelde hij als centrumspits, nu als aan vallende middenvelder. „Spe len van achteruit ligt me be ter", meldde de Deen, die zo moe was van de vele kilometers dat hij zich excuseerde: „Ik kan haast niet meer op mijn benen staan, bovendien hoor ik haast niets meer. Kapót ben ik". Feyenoord kreeg na 0-3 de deur echter niet in het slot. De Rotterdamse defensie miste al Hiele, Troost, Roth en Heus en raakte halverwege Wijnstekers met een schouderkwetsuur kwijt. „Desondanks speelden we te open", mopperde Israel. Er kwamen kansen voor Wer dekker, Mallien, Broeken en Van Gils, maar het duurde tot de slotfase eer Feskens en Broeken eindelijk toesloegen. In de blessuretijd liet Farring ton de kans op een sensatie glippen. Willem II-Feyenoord 2-3 (0-1). 28. en 64. "Elstrup 0-1 en 0-2, 71. Hof man 0-3, 81. Feskens 1-3, 90. Broe ken 2-3. Scheidsrechter: Van Ette koven. Toeschouwers: 12.500. Gele kaart: Been (Feyenoord). Rode kaart: Mitchell (Feyenoord). Van onze sportredactie DEN HAAG - Gerard Nijboer, met 2 uur 9 minuten en 1 seconde officieus Nederlands recordhouder op de marathon, heeft beslo ten niet deel te nemen aan de strijd om de wereldtitels atletiek, die op 29 augustus in Rome begint. De oud-Europese kam pioen nam het besluit niet aan de loop over 42 kilo meter en 195 meter op 6 september, de slotdag van de titelstrijd in de Ita liaanse hoofdstad, deel te nemen omdat hij hinder ondervindt van een haar scheurtje in een van de middenvoetsbeentjes. Nijboer wordt veelvul dig geplaagd door blessu res. „Daar raak je wel eens wat gefrusteerd door", aldus de loper die in 1982 in Athene na een indrukwekkende solo Europees kampioen op de marathon werd. „Ik ben een van de zwaarste ma rathonlopers ter wereld. Daardoor ben ik ook veel gevoeliger voor blessu res". Nijboer, die door zijn blessure slechts licht kan trainen, had in Rome wil len proberen bij de eerste vijftien te eindigen, waardoor hij automa tisch geplaatst zou zijn voor de Olympische Spe len van vplgend jaar in Seoel. „Dat zit er nu niet in. Dus moet ik volgend jaar de limiet van 2 uur en 12 minuten lopen. Als ik nu hard zou doortrai- nen wordt de blessure al leen maar ernstiger en kan ik het waarschijnlijk voorgoed vergeten". Gerard Nijboer is de vijfde gekwalificeerde voor de strijd om de we reldtitels die zich af meldt. Begin juli maakte sprintster Els Vader be kend dat zij afzag van deelneming in Rome om dat zij na een operatie aan de knie niet vol doende hersteld was. Zij werd gevolgd door mara thonloopster Carla Beurskens die vond dat zij op de tien kilometer in Rome weinig te zoeken had. Eerder had de Lim burgse al laten weten in de Italiaanse hoofdstad zeker geen marathon te willen lopen omdat de zware training dan mid den in de zomer zou val len. Afgelopen week lieten Erik de Bruin (discus werpen) en Marjan Olij- slager (100 meter horden) weten niet naar Rome te zullen gaan. De Bruin acht zich uit vorm en Marjan Olijslager heeft door een langdurige bles sure een te grote trai ningsachterstand opgelo pen. Door Chris van Nij natten VOLENDAM/BREDA - Als scheidsrechter Jan Keizer niet voldoet aan de door de scheidsrechterscommissie van de KNVB gestelde eisen aan een conditietest is het afgelopen met zijn internationale carrière. Die harde conclusie trok giste ren Leo van der Kroft, de voor zitter van de betrokken com missie, die vrijdag de arbiters Keizer, Mulder, Van der Laar, De Munnik en Arnouts voorlo pig buitenspel zette voor het leiden van wedstrijden in het betaalde voetbal. „Iedere donderdag kunnen de heren opnieuw een test af komen leggen op het KNVB- sportcentrum in Zeist", sprak Van der Kroft gisteravond. „Komen ze niet, dan krijgen ze geen wedstrijden toegewezen. Dat betekent in het geval Kei zer dat hij ook geen internatio nale duels krijgt. Het FIFA- reglement schrijft immers voor, dat arbiters bij interna tionale wedstrijden ook actief moeten zijn in eigen land. Dat is op dit moment bij de heer Keizer niet het geval". Jan Keizer heeft de affaire met stijgende verontwaardi ging ondergaan. „Dit is mens onwaardig", reageerde de Vo- lendammer gebelgd. „Waarom doen ze mij en mijn gezin dit aan? Ik ben een geweldig am bassadeur geweest voor het Nederladse voetbal. Ik fluit al Door Mart Smeets RANCHO MURIETA - Greg LeMond ziet er gezond uit. Niet dat bleke, afgetrainde smoeltje dat we zo goed van hem kennen. Greg LeMond is hersteld van zijn schot wonden en zijn blindedarmoperatie. Het is augustus en het wielerseizoen 1987 be gint weer voor hem; of beter, door het on dertekenen van een eenjarige verbintenis met de Nederlande wielerploeg PDM be gint hij nu al met de voorbereidingen voor het volgend jaar. De middag valt, buiten is het warm, maar in het huis van zijn schoonouders, waar hij voor enige tijd een onderkomen heeft gezocht, is het 'hot'. LeMond, bijgestaan door zijn zaakwaarne mer, vader Bob, neemt gedurende een lange cessie nog eens de papieren voorstellen door die de PDM- manager Manfred Krikke en zijn ploegleider Jan Gisbers op tafel hebben ge legd. De Nederlanders in de kamer hebben die ochtend een serie veranderingen aangebracht in het nogal complexe contract dat de voorma lige Tour-winnaar en wereldkampioen eerder al is voorgelegd. Bob LeMond is een hard onderhandelaar en als de kleine lettertjes aan de orde komen, wijst hij fijntjes op bepaalde punten die zijns inziens nog even bijgeslepen moeten worden. Het blijkt te gaan over de schoenen die zijn zoon draagt en de spectaculair ogende valhelm die hij met name tijdens Amerikaanse wieler wedstrijden op zijn hoofd zal dragen. Midden in de besprekingen gaat de telefoon. Greg's vrouw neemt aan en komt enigzins be schaamd melden dat een vertegenwoordiger van het Italiaanse merk Del Tongo aan de lijn is. Vader en zoon Lemond overleggen snel en geruisloos. „Niet thuis", wordt er doorgegeven en mevrouw LeMond liegt keurig mee. Je ziet de PDM-vertegenwoordigers opklaren. Del Tongo is niet de enige Italiaanse kaper op de Hollandse kust. De LeMonds hebben ook net een telefax binnengekregen van Carrera met een financieel zeer aantrekkelijk aanbod dat ergens ver boven de miljoenen guldens ligt. Ook Bianchi heeft zijn interesse getoond, iets dat ook gezegd kan worden van Panaso nic, maar diens Amerikaanse agent, George Taylor, heeft al een maand geleden de bespre kingen gestopt. Hij kwalificeerde de onder handelingen met de LeMonds als keihard en eigenlijk ook niet prettig en stapte uit de race om het gouden wielerkalf PDM overlegde al tijdens de afgelopen Ronde van Frankrijk met LeMond senior en een voorlopig contract werd toen getekend. Het nieuws daarvan werd op de laatste dag van het grote Franse wielerfeest bekendge maakt. Greg LeMond komt naar buiten. De zaken lijken afgerond. Tevreden kijkt hij naar de golf spelers die op nauwelijks 30 meter van zijn terras met een groot toernooi bezig zijn. „Het is voor elkaar", zegt hij. Voor zeker een jaar gaat hij voor een Nederlandse ploeg rijden. Waarom juist PDM? LeMond: „De samenstel ling van de ploeg bevalt me. Ik kan goed op schieten met de meeste renners en ik heb ge zien hoe Jan Gisbers met ze omgaat. Daar, in die ploeg, daar pas ik goed in, te meer omdat iedereen Engels spreekt". zie verder sport 4 Grep LeMond: „Ploeg van PDM staat mij aan". - fotoap dertig jaar en dan word je in eens zo te kakken gezet omdat de heer Van der Kroft eigen handig de limiet voor arbiters van mijn leeftijd heeft ver hoogd van 2400 tot 2600 meter in 12 minuten. Waar slaat dat op? Bovendien ondervind ik hinder van mijn korte beentjes. Ik moet harder lopen om die meters te halen. Daarnaast zijn er scheidsrechters, zals Van Swieten, Blankenstein en Van Ettekoven, die om uiteenlo pende redenen de test ook niet naar behoren hebben afgelegd. Zij mochten wel fluiten. Dat is oneerlijk. Het gaat me daarbij niet om de mensen, want bij voorbeeld Ignace van Swieten is een maatje van me, maar om het principe". Van der kroft weersprak de visie van Keizer. „Het is apert onjuist wat hij over zijn colle ga's zegt. Alleen het voorlopig op non-actief gestelde vijftal voldeed niet aan de voorwaar den. Maar wat klaagt de heer Keizer toch. In andere landen worden veel hogere eisen ge steld aan scheidsrechters in de top". Keizer, die 's lands meest in ternationaal fluitende arbiter is, voelt zich danig gepakt door de KNVB. „En dat terwijl ik ze er op de sprint allemaal uit loop. Misschien moet ik maar op mijn handen gaan lopen, dan wapper ik er niet meer zo mee. Ik heb de zaak nu maar bij onze belangenvereniging (BSBV) gelegd. Als dit het einde van mijn carrière bete kent, zou ik dat zeer betreuren. Ik zie mezelf namelijk niet sneller lopen dan ik vorige week heb gedaan. Het is treu rig, ik wacht maar af wat de BSBV me adviseert". INDIANAPOLIS (SID/ RTR) - Drie toeschouwers zijn gewond geraakt en een gearresteerd tijdens een vechtpartij in de zaal waarin het bokstoernooi van de Panamerikaans^ Spelen wordt gehouden. Een demonstratie van naar de Verenigde Staten uitgeweken Cubanen tegen Fidel Castro leidde tot veel opschudding en een kleine veldslag. De demon stranten, leden van een in Miami gevestigde anti-Castro- beweging, verscheurden de Cu baanse vlag. De Cubaanse bok sers, onder leiding van wereld kampioen halfzwaargewicht Pablo Romero, namen dat niet en gingen met de demonstran ten op de vuist.

de Stem | 1987 | | pagina 9