FRAN ST ALIGEN IN VAKANTIE TERUG NAAR DE SCHOOLBANKEN Plan voor herbouw Valkhof I NIJMEGEN MOET WEER 'KEIZER KARET,STAD' WORDEN DE STEM EXTRA VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 Moeilijkst Tweetalig Promotie JESTEM GIDS2 SELGIE NED 1 Vereniging Donjon :j! «1 20 miljoen Monument Nederlandse les in hartje Brnssel Taalrellen in de Voer, taalrellen in het kabinet, een regering die bijna valt over de taaigeschillen: in het buitenland wordt wel erg makkelijk de indruk gewekt dat Nederlands- en Franssprekenden in België elkaar ongeveer dagelijks naar het leven staan. Hartje Brussel is de realiteit heel anders, want daar - aan de Nederlandse Academie - komen j aar lij ks zo'n tweeduizend Franstalige Belgen uit eigen vrije wil Nederlands leren, of - vaker nog - er hun Nederlands verbeteren. Over het gebruik van zitten, hangen en staan, tel woorden en synoniemen, en het verschil tussen Vlaams en echt ABNeen ouderwets middagje taal. Door Frans Boogaard BRUSSEL - „Ik ben dan naar de keuken gegaan, heb daar een mes genomen en heb haar daarmee de keel overgesneden. En stuk voor stuk, meneer de procureur-generaal, heb ik haar dan opgegeten. Het was een kracht van binnen die ik niet bekwaam was te beheer sen, maar het leek me ook de beste manier om van twee per sonen één te maken. De haat liefde-verhouding tussen ons was zonder uitweg gewor den. Michel Graindorge, een rij zige veertiger met een nog jeugdig gezicht, in het gewone leven wellicht een eerzaam huisvader met een al even eer zaam beroep, leeft zich hele maal uit in zijn rol. Voor de ge legenheid is dat die van Jan D lijkaanbidder te Nijvel, die er van wordt verdacht in een vlaag van verstandsverbijste ring zijn bevallige lerares Ne derlands, Mimosa de Pen, met een buiten-model vleesmes de keel te hebben opengereten. Haar gewoonte om het Neder lands er tijdens de les desnoods met zweepslagen in te rammen was voor hem niet langer te dragen, al ontwikkelde hij te gelijk een diepe en zeer zuivere affectie voor zijn lerares, die zich van haar kant bereid toonde haar beste leerling in haar eigen slaapkamer bijles te geven, gekleed in een zwarte mini-jupe, met daaronder ta melijk suggestieve netkou sen. De procureur-generaal schudt bedachtzaam het hoofd bij de ontwarring van een zo gedreven moord, aan de recon structie waarvan in hakkelend Nederlands ook drie getuigen hun met frivole details opge smukte bijdrage leveren. Hilde Bottu, die hetzelfde be roep uitoefent als Mimosa de Pen en naar wie zowel de ver dachte als de procureur-gene raal en de getuigen regelmatig steelse blikken werpen, peilend hoe ze reageert, houdt met moeite haar gezicht in de plooi. „Het rollenspel", zegt ze zo neutraal mogelijk tegen de verslaggever die een middag haar gast is, „is een uitstekende gelegenheid om een vreemde taal te leren. Ge komt er veel nieuwe woorden in tegen, en iedereen wordt gedwongen goed na te denken." denk-gezicht, en verklaart dan onder luid gelach: „Ik geef mijn pijp aan Maarten". Hilde, droog: „Ik heb de in druk dat Maarten al heel veel pijpen van u heeft". nen noemt. „Het is nodig hun baan, om promotie te) nen maken of ander wer] kunnen krijgen. Of werklt die juist een baan zoeken, deren komen hier omdat' 22.05 vrouw Nederlands spreekt omdat ze willen dat hun kt i hoofdinspecteur van de Nederlandse les in hartje Brussel: een klok hangt, de regenboog staat. Een bewolkte zomerse namid dag. In een ruim gebouw aan de Rue du Nord/Noordstraat in het centrum van Brussel ko men de leerlingen voor de mid dagcursus op. Al vijf jaar lang verzorgt de Nederlandse Academie er in tensieve cursussen Nederlands voor Frans-, maar zonodig ook voor anderstaligen. „De ver- trektaal is niet van belang, al kun je als je toch allemaal Franstaligen in je klas hebt na tuurlijk wel makkelijk even op het Frans terugvallen om iets uit te leggen. Maar in principe staan we ook voor anderstali gen open", vertelt Hilde. Zij is een van de vijftien docenten Nederlands die permanent aan de Academie verbonden zijn. Haar studenten, wier leeftijd door de bank genomen varieert van zeer jong tot tamelijk oud, worden geacht in een inten sieve cursus van 60 uur in tien dagen hun kennis van het Ne derlands, zowel grammaticaal als praktisch, volledig op peil te hebben gebracht. Wat met vaak niet meer dan de 'humaniora' (middelbare school) als vooropleiding, een prestatie van belang mag wor den genoemd. Om elke student zoveel mo gelijk aan zijn trekken te laten komen, worden overigens de groepjes (maximaal negen man) zeer klein gehouden, en worden de deelnemers, zoals bij veel talencursussen, naar gelang hun kennis van het Ne derlands in drie of eventueel nog meer niveaus ingedeeld. De groep die Hilde deze mid dag heeft, van twee tot acht met tussendoor twee minieme pauzes, is van het moyenne-ni veau, maar is - wellicht- wél bovengemiddeld gemotiveerd. Michel Graindorge, die zo gloedvol zijn gespeelde haat/ liefde-verhouding met Hilde over het voetlicht brengt, is de enige die geen professionele re denen heeft om de cursus te volgen. „Maar ik woon nu een maal in een land dat tweetalig is, en zeker in Brussel is het dan nodig die twee talen te spreken. Bovendien vind ik het leuk om de Nederlandse cul tuur te leren kennen, en met Nederlandstalige mensen te kunnen omgaan", zegt hij vlak voor de les begint. Met een zelfverzekerde grijns begroet hij een mede student: „Hoe is 't, jong?" Veel tijd wordt er niet verlo ren, want Hilde heeft voor deze middag een zwaar stukje grammatica op het programma staan: het gebruik, in het Ne derlands, van de werkwoorden 'staan', 'zitten' en 'hangen'. Om aan te tonen dat ze de theorie door hebben moeten de cursisten voorbeelden geven, maar dat valt niet mee. „Ik sta op mijn kantoor", probeert Michel weifelend - en dat is dus fout. „Mijn auto staat op het straat", oppert Alain, bijna goed. En Hilde probeert met een vuistregel: „Als een voor werp een relatieve hoogte heeft, dan staat het. Maar een boek ligt op tafel, en geld zit in mijn tas. 'Hangen' is makkelij- foto studio dann ker: dat is overal waar je in het Frans 'pendre' voor gebruikt." „De vogel staat op het dak?" probeert Alain, onbedoeld de hele theorie onderuit-schop pend. Maar Hilde grijpt al naar de schriftelijke oefeningen, die per uitdrukking aangeven hoe het zit. De regenboog hangt niet, maar staat, de klok hangt aan de muur, en vader zit niet in het testament van oom Wim, maar staat erin. Aan ongeluk kige voorbeelden ontbreekt het niet, want als Jean-Marie in het zinnetje 'Zoals altijd zijn stok in de hoek' welgemoed 'hangt' invult, is dat theore tisch niet fout. Terwijl die stok er natuurlijk voor hetzelfde geld ligt of staat. Michel heeft een héle moei lijke: 'Ik laat meals dat waar is'. Hij trekt een zwaar Vergoelijkend: „Voor Fransta ligen is dit een van de moeilijk ste onderdelen van het Neder lands. Ik raad jullie aan veel naar Nederlanders te luisteren, want dat is de beste manier om het onderscheid onder de knie te krijgen." De lessen zijn zwaar, zal ze later nog eens benadrukken, en dat blijkt eens te meer als het groepje getallen gaat oefenen (ook voor Nederlanders die Frans leren een crime) en syno niemen voor werkwoorden (be gunstigen/bevoordelen; opbeu ren/troosten; beginnen/aan vangen) moet geven. Conversatie sec gaat merke lijk vlotter; Jean-Marie en Alain geven een feestje, en moeten telefonisch hun mede cursisten uitnodigen. Allemaal apart moeten ze Hilde vertellen wat ze de vorige avond hebben gedaan. Zelf moet ze bekennen, op zeer nadrukkelijke aan drang van de klas, al voor de tweede maal die week 'op res taurant' te zijn geweest. „En daarna heb ik thuis nog uw les sen voorbereid. Want anders was het weer helemaal niks ge worden." In de pauze verklaart ze dat het de bedoeling is de cursisten zoveel mogelijk Algemeen Be schaafd Nederlands bij te brengen, of op zijn minst een taalgebruik dat daar zeer dicht tegenaan leunt. Of het Vlaams niet voldoet? „Natuurlijk, maar wat is Vlaams? Ga naar Gent, Brugge en Antwerpen, en u hebt al drie soorten Vlaams! Zoals ik praat, laten we dat maar het stan daard-Vlaams noemen." Veel van de cursisten die de op leiding aan de Nederlandse Academie volgen - dat kan het hele jaar, in groepjes of indivi dueel, maar de vakantieperio des geven topdrukte - doen dat om wat Hilde zelf beroepsrede- ren erin opgroeien. Een kleine rondvraag b# tigt dat. Jean-Marie zit ij lucht- en waterzuivering °op weg naar de recht- paratuur, en ziet in die s wordt de koerier echter in Wallonië nog maar i perkte markt. „Het noordi r weet de moordenaar te deel van België, Vlaandere Bell Telephone, en moet gaan werken in een regio zich uitstrekt van Naraa Antwerpen. Moet dan ook derlands spreken. Jean-Claude is nog wee: ander geval. Hij heeft te- jaar voor een firma gewerkt, maar is ni Brussel - naar een Belgisci het beter tweetalig te zijn' Volgens Pierre Horen die zich presenteert als bek der van de Academie, is 4 nog steeds groeiend, maai Derrick het landgoed Weidau lijkt rustig. Maar dan sterft Klaus. Zelfmoord of rriftiging? Hoofdinspec- Derrick heeft het maar ■eilijk met de zaak, temeer .dat de familie Weidau on- rling een zeer goede ver- mdiiouding heeft Maar valt er een tweede do- De man uit Hongkong Utie in Hong Kong arri- Tt in Sydney om een igskoerier te laten uitleve- .mm nnnn jIa «aamI ,d geschoten. De inspec- jjpen en komt zo op het daar rijper voor." Hij hetl 0r van de onderwereldko- dag tevoor, in het Nederk Henry Wilton, zijn mede-cursisten over zijn werk, nadat jaar lang die taal niet sproken. Serge is net-afges burgerlijk ingenieur, 0.45 Princess Daisy nses Daisy Valensky is de aie dochter van de Ameri- inse filmster Francesca en Russische prins Stash Va- gky. Daisy heeft een treu- eenzame jeugd gehad, werd al vroegtijdig ge- Amerika^ejden van haar tweeling- je dat door haar vader ten medeweten van haar drijf overgestapt. „En dj eder om in een tehuis rd opgenomen omdat zij itelijk gehandicapt bleek. Daisy's moeder dit merkt iaat zij haar man en gaat langstelling voor de taalls haar kinderen in Cali- waarmee het instituut oi iië wonen. Wanneer haar gens tamelijk agressief ai >der omkomt bij een auto- teert in de Franstalige eluk gaat Daisy bij haar er en zijn minnares wo men op de cursussen in Br Hier leert zij haar hard- niet veel echte Franse: „Maar die hebben daar ook zoveel reden toe. Hebben ii rijs en omgeving hun eiget mogelijkheden", weet hij. Terug in de klas, die nog in. uur voor de boeg heeft, Michel met verve zijn verdl ging voor het Assisenhof, hem in een uitputtende zi ter verantwoording roept zijn bloedige aanslag op mosa de Pen. „Ze is nieti ze leeft voort in mij", bei hij met klem. Om zich toe een klein onbewaakt mor htige halfbroer kennen het ook nog eens op haar rzien heeft. Angstige tij- breken aan en Daisy :t knokken voor haar be- sistible' te beroepen. Hilde, alias Mimosa, lack vreden: deze leerling kou ook zonder zweepslagen! NIJMEGEN (ANP) - Als de overheid en het bedrijfsle ven gezamenlijk 27 tot 36 miljoen op tafel leggen, kan in Nijmegen de bekende Valkhofburcht uit de tijd van Karei de Grote worden herbouwd. De burcht, die in het begin van de jaren ne gentig klaar kan zijn, komt dan te staan op de plaats waar het paleis van Keizer Karei oorspronkelijk ook stond. Op het Valkhof in Nijmegen zijn nu nog slechts de resten van die burcht over: de St. Nico- laaskapel en de Barbaros- saruïne. Nijmegen dankt haar bijnaam 'Keizer Karelstad' aan de vroe gere Valkhofburcht. Al in de tijd van de Romeinen was het Valkhof een geliefde wijk plaats, omdat van daaruit het omliggende gebied naar alle kanten kon worden verdedigd. Op het Valkhof stonden dus al tijd gebouwen en Karei de Grote liet van de gebouwen een keizerlijk paleis maken, waar hij regelmatig verbleef. Na Karei de Grote woonden nog vele koninklijke personen op het Valkhof, onder wie ko ning Frederik I, bijgenaamd Barbarossa. Aan hem dankt de huidige ruïne zijn naam. Bar barossa gaf namelijk drie eeu wen na Keizer Karei de burcht nog meer pracht en praal. In later eeuwen woonden onder andere Philips II, Alva en prins Maurits op het Valkhof. De laatste koninklijke bewoner was Willem V. Hij verliet de Valkhofburcht in 1787. In 1796 gaven de Staten van Gelder land opdracht de burcht te slo pen. Merkwaardig genoeg zijn de St. Nicolaaskapel en de Bar- barossaruïne sindsdien steeds bewaard gebleven, zij het dat beide slecht zijn onderhouden. Om de schamele resten van wat eens een gigantische burcht was te behoeden voor verder verval, werd in 1978 in Nijmegen de Valkhotvereni ging opgericht. De vereniging heeft de duizend jaar oude ka pel, die tot vijf jaar geleden als opslagplaats van de gemeente lijke plantsoenendienst werd gebruikt, nu in gebruik als ex positieruimte. Van de Valkhof- vereniging stamt ook het idee om de burcht te herbouwen. „En als dat niet kan moeten we er in ieder geval voor zor gen dat de kapel en de ruïne behoorlijk gerestaureerd wor den en dat de contouren van het oude kasteel zichtbaar worden. De gemeente Nijme gen is tot nu toe schandalig nonchalant omgesprongen met cultureel erfgoed", zegt drs. J. Nooy, voorzitter van de Valk hofvereniging. Nooy is behalve voorzitter van de Valkhofvereniging ook raadslid van het CDA in Nij megen. „Ik heb in april vorig jaar in de raad het voorstel ge daan de mogelijkheden voor herbouw van de burcht te on derzoeken. Dat voorstel is aan genomen en kwam bij mezelf terug: de vereniging kreeg van de gemeente het verzoek een rapport te maken over de even tuele herbouw". De Valkhofvereniging was al in bezit van gedetailleerde te keningen van de Valkhof- De historie van het Valkhof gaat terug tot ver voor Karei de Grote. Zo voerden er in 1980 opgravingen gedaan die ma teriaal uit de tijd van de Romeinse keizer Tiberius (14-37 na Chr.) te voorschijn brachten. - fotoanp burcht, zoals die er ooit uitge zien moet hebben. De bekende architect Charles Estourgie maakte die al in 1936 op basis van pentekeningen uit 1600 en 1700. Kunstschilder Hubert Es tourgie, de inmiddels overleden zoon van Charles, werkte de te keningen verder uit. Met name op basis van die tekeningen heeft de Valkhof vereniging nauwkeurig berekend hoe groot de burcht zou moeten worden en hoeveel dat gaat kosten. De 'Alpha en omega' van de herbouw moet de zogenaamde Donjon worden. De donjon is volgens het rapport van de ver eniging een grote toren van 9 meter breed en 18 meter diep. De hoogte is circa 50 meter. In de toren komen, zoals dat vroe ger ook het geval was, zeven verdiepingen. „Een uitkijkpunt van klasse dus en daarmee ze ker een grote toeristische trek pleister. Bovendien wordt de donjon gezichtsbepalend voor Nijmegen", aldus Nooy. „Op oude prenten zie je hoe fraai het vroeger was. Aan de ene kant de Stevenstoren en aan de andere kant de donjon." De Valkhofvereniging stelt verder voor de noord-, zuid-, west- en oostvleugels van de burcht te herbouwen. Daarmee worden ook de St. Nicolaaska pel en de ruïne weer een lo gisch deel van het geheel. Bo vendien kunnen in de vleugels de Rijkszaal en de koningska mers herbouwd worden, die in deze moderne tijd gebruikt kunnen worden voor congres sen, feesten en exposities. „Want de burcht moet natuur lijk wel geëxploiteerd kunnen worden", zo stelt het rapport van de vereniging realistisch. Om de Valkhofburcht com pleet te maken moet ook de burchtpoort worden herbouwd. Dat is niet zo'n probleem, want de contouren van die poort lig gen op drie meter onder het maaiveld nog gaaf bewaard. Dit is gebleken bij wegwerk zaamheden rondom het Valk- The Adven turers erikaanse avonturenfilm 1970 met o.a. Bekim Feh- Charles Aznavour en ook nog even op de 'fora ir 'fi®e Bergen. Dax is de i van een liberaal advo- t die na de revolutie in land Cortuguay ambas- eur wordt in Rome. Daar Dax een rijkeluisleventje en, maar het lot brengt opnieuw naar zijn land .,'Vt A5.V; W- m I a*:?-. Kaiser- ball jonge prinses Christine it zich volgens dfe uit- ikelijke wens van haar der verloven met Georg, sgraaf van Hohenegg. Ze ;ert echter een man te 'en die ze nog nooit ge- heeft. Het lijkt de moe- dan ook een goed idee r dochter mee te tronen het Keizersbal waar de degom zeker zal ver- 'nen. iske en Wiske1 um ben je trmdoir Mian Uairm it nier op de uej neor valkenburg met "mn" kopertn held Vooruit,bieiht op1 I stomme •t i V jj l Mr.AÏIKaWV' \A «WA BV S. Zo moet de Valkhofburcht er in vroeger tijden uitgezien hebben. hof. De vroegere walmuren, waar ook nog delen van be waard zijn gebleven onder het maaiveld, zouden slechts met lijnen aangegeven kunnen worden. Dit om de kosten van de bouw te drukken. Het rapport van de Valkhof vereniging berekent de kosten van herbouw op 20 miljoen. Voor een deel zijn die kosten al gedekt door toezeggingen van het bedrijfsleven, aldus Nooy. Ook heeft de Nederlandse Ver eniging van Metselsteenfabri kanten aangeboden (een deel van) de herbouw als leerling werkplaats ter hand te nemen, wat in de materiaal- en ar- beidsloonkosten scheelt. Nooy: „Sinds we naar buiten geko men zijn met onze plannen stromen de aanbiedingen bin nen". De gemeente Nijmegen voelt wel voor herbouw van de burcht, maar is het met de be rekening van de Valkhofvere niging niet eens. Twee weken geleden meldde de dienst volkshuisvesting aan het col lege van B en W dat herbouw tussen de 27 en 36 miljoen gul den gaat kosten. De dienst neemt in de berekening ook de kosten voor ambtelijk werk en bouwrijp maken van de grond mee. Bovendien pleit de dienst, anders dan de Valkhof vereni ging, voor herbouw in één keer. „Gefaseerde bouw bezorgt de omgeving veel te veel overlast. De kans is dan ook groot dat we met een half afgebouwd kas teel blijven zitten. En wat con touren van de walmuren be treft: wat is een kasteel zonder echte muren", zo vragen de ambtenaren zich in hun rap port af. Technisch gezien is het echter ook volgens de gemeen telijke dienst heel goed moge lijk de Valkhofburcht te her bouwen. Op grond van het advies van volkshuisvesting hebben B en W nu opdracht gegeven aan de Grontmij om voor 1 december rapport uit te brengen over de toeristisch-recreatieve aspec ten van een eventuele nage bouwde Valkhofburcht. Drie externe adviseurs moeten voor dezelfde datum rapporteren over de monumentenzorg-as pecten. Het Valkhof zoals het nu be staat is namelijk een monu ment en daar mag niet zomaar op worden gebouwd. Ook zal bij het bouwrijp maken van de grond rekening moeten worden gehouden met graafwerk door de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek, want het Valkhof zal zeker schatten in haar bodem verbergen. „Maar", zegt Nooy over al deze haken en ogen, „waar een wil is een weg. Als het college zo enthousiast blijft kan de burcht er over zes a tien jaar staan. En ik heb er gee port voor nodig om te dat we dan een trekpleistël internationaal belang 1 stad hebben. Kijk maar alle kastelen in het buitenj die worden voortdurend bezocht door toeristen." Eén ding wil de ami historicus echter absoluut dat alle toekomstige toet de Valkhofburcht zoude» als een gerestaureerd „Er moeten grote bord® komen te staan dat het gaat om een reconstruct' herbouw naar oud mod® dat kon het gemeentel' nog wel eens zwaar op dei liggen, want ook met het 'Mmetdik, Unke,óie J^jtoml uil de ketel i Uil de ketel naak me nieti uiji lmbone deel van het stadhuis e» €e/f f)c £or (7 het gemeentemuseum de' Ocvr/ manderie van St. Jan d® r/E-B //f DEtE alsof ze iets ouds beW^jpftfMË L ben. Dat is nonsens, want gebouwen zijn na-oorlog! constructies en nog aanf ook aan het hedendaags, bruik. En zo moet de Val burcht ook worden." VOCPHlKS £(=£ETEMI

de Stem | 1987 | | pagina 12