129! KX E VEEL PLANTUIEN EN ZE WORDEN TE LAAT GELEVERD 999 6Elk project kost moeite' TEPAS nvix Hulstenaars halen toch flipperrecord Bedroevend seizoen voor de zwembaden •innenstadvereniging ield kinderfestijn In de Zeeuwse wateren zitten weinig zeehonden lag geprijsd zij tot 9 uur. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 SOES - Een aantal boeren i Zeeland heeft problemen let enkele handelaars die an eerder gesloten contrac tu tot aankoop van plant ten afwillen. Argument In de handelaars: de uien lorden te laat geleverd. i echte reden, volgens woord eerder Markusse van de Zuide- |ke Landbouw Maatschappij 1LM): er komen te veel uien, die Eter volgens de eerder afge *A« m e VU* VOORUIT MET DE CATAMARAN VOL VERSE IJSLANDSE VIS 0-36981. SST-1 Snelheid Problemen Helpen Vertrouwen 1LWASSENEN DEDEN OOK MEE Politie Terneuzen zoekt gedupeerde automobilisten TELLING CONSULENTSCHAP WUST UIT Stranden Zelfstandig 'KASSIER ZIT VLIEGEN TE VANGEN' Strop Droevig IGOB De eetkamer is I passend. Evenee in eiken. Ronde ii| lomtafel en vier sd de stoelen i webbing ruggen I geen fjiQQÖr ms extra leuk gepn voor niet meer i compleet l schuifkast, tweepersoonsbed uw en ingebouwde verlichting [kastjes, i speciale Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk 'pe beste gereedschappen en machinerieën vo f hobbyist, vakman en Industrie. I ;ninveid31, Breda, 076-22494^^^^^^ DE STEM VAN ZEELAND T27 ande 1 wil van contracten af L onze verslaggever sproken prijs moeten worden af genomen. De ZLM heeft afgelopen weken over leg gevoerd met een aantal van zijn leden die met onwillige afnemers te maken heeft. „De boeren konden niet op tijd leve ren omdat de weersomstandigheden dat niet toelieten. Wij adviseren hen dan ook de arbitrage-commissie in te schakelen. Het betreft duidelijk een geval van overmacht waarop zij zich volgens ons met succes kunnen beroe pen", aldus Markusse. De problemen doen zich volgens hem voor bij een paar handelaars. „Er zijn genoeg bonafide handelaars die geen problemen maken, of na een ge sprek tot een goede oplossing komen", zegt Markusse. Plant-uien zijn in Zeeland een be langrijk produkt. Dit seizoen is 1.793 hectare ingezaaid, meer dan vorig jaar. Omdat de uien wat langer op het land moeten blijven staan is de kilo opbrengst wegens doorgroei flink ge stegen. Dat verklaart de weerzin van enkele afnemers om, nu er straks ge noeg plant-uien op de markt komen, de eerder overeengekomen (in hun ogen dus te hoge) prijs te betalen. 1987 gaat waarschijnlijk als een 'slecht jaar' de boeken van de land bouwers in. Het graszaad wordt on der de meest beroerde omstandighe den gedorst. Dan moet het graszaad gedroogd en geschoond worden. „Ma tig tot slecht", zo kwalificeert Mar kusse de graszaad-oogst. Ook de vlas oogst is niet om over naar huis te schrijven. „Hoewel het scheelt van perceel tot perceel". Voorts worden in het zuidwestelijk akkerbouwgebied nogal wat rottende aardappelen aangetroffen. Ook dat verschilt van boer tot boer. „Het hangt onder meer af van grondsoort en waterbeheersing". De veetelers beschikken momenteel over genoeg gras maar de opbrengst van snijmais zal dit jaar aanmerke lijk lager zijn dan gebruikelijk. Drie- kwaart van de normale oogst, zo schat de ZLM. „Het is eigenlijk een warm-weer-plant, maar dat hebben we niet gehad". [Voor het in Breskens ge vestigde transportbedrijf I 'Vooruit' zijn het span- [nende weken. Als alles ■goed gaat meert zondag 123 augustus een Noorse [catamaran aan in Bres- Ikens. Op zich niet zo bij - [zonder, ware het niet dat |in de buik van het super snelle schip tweehonderd ■ton vis zit. Ingescheept in [isafjordur, een plaatsje laan de Noord-West kust van IJsland. Een nieuw lavontuur voor het euws-Vlaamse bedrijf Idat ook vestigingen heeft in de Deense plaatsen IPadborg en Edbjerg. |„0ok voor ons is het nog |een open boek". poorRomain van Damme BRESKENS - Jan Ooster baan jr. speelde al eerder [met het idee. Verse vis ■snuit IJsland naar het Europese vasteland trans porteren. Maar telkens veer moest het idee de ijs kast in. De tocht zou te [lang duren. „Vis van acht dagen oud kan niet", zegt „Dat is niet interes- isant voor de handel. Ove rigens, 'Vooruit' is geen iishandel. Wij hebben een dienstverlenend bedrijf, transport, opslag, douane, jdat soort werk". Jan Oosterbaan jr. was vo- fig jaar in Parijs op de SIAL, ben visserij beurs. „Daar kwam ik ook terecht op de Woorse stand", vertelt hij Nrder. „Je weet hoe dat gaat jop een beurs. Je praat wat en pe krijgt een heleboel folders Bee. Toen ik weer op mijn Nelkamer was, keek ik die polders eens in. Ik zag die ca tamaran. Een bijzonder snel schip waarmee de Noren al peel ervaring hebben. Daar nen we wat mee doen, bchtik". w. U I W;><i f tm De revolutionaire catamaran die de IJslandse vis straks zal aanvoeren naar de Breskense vismijn. FOTO DE STEM COR J DE BOER Kies deze afst wanneer u wtj Bosch of Fw donksveer kW. Na ongeveer i' bent u in Zaw. en vindt u Piel vlak achter •en week later zat Jan Oos- pbaan in de Noorse hoofd stad Oslo. Daar bracht hij een bezoek aan de rederij die zich gespecialiseerd heeft in de bouw van de snelle catama rans. Schepen die als het ware op twee ski's staan en daardoor flink snelheid kun nen maken. „Die Noor is er al een tijdje mee bezig. In zijn land vaart men veel met deze schepen. De catamarans wor den langs de kust ingezet als passagiersschepen". Met een kleinere catama ran deed Oosterbaan enige ervaring op. Een paar keer werd er naar Breskens geva ren. „Met die kleinere boot zagen wij het niet zitten. Te duur. Ja, het is een erg dure boot, gebouwd van alumi nium. Het is een schitterend model. Als je die boot ziet, denk je dat het iets is voor over twintig jaar. Het ziet er fantastisch uit. De grote cata maran is vijftig meter lang en vijftien meter breed". Die boot moet de afstand tus sen het IJslandse Isafjordur en Breskens, 14.000 zeemijl (bijna 2600 kilometer), in drie dagen overbruggen. „Als de boot met een gemiddelde van achttien, negentien knopen per uur vaart, halen we dat. En dat moet met deze boot lukken. De topsnelheid ligt op 26% knoop. Maar eer het zover is, zullen er nog genoeg problemen overwonnen moe ten worden". Zo ligt Isafjordur, het plaatsje waar geladen moet worden, aan de Noord-West kust van het eiland. Een ge bied dat voor de automobilist weinig te bieden heeft. „Heel anders dan aan de zuidkant van IJsland", weet Jan Oos terbaan jr. uit ervaring. „Maar we kwamen daar te recht omdat we met één or ganisatie in zee willen gaan. Je kunt wel met twintig ver schillende IJslandse organi saties beginnen, maar dat lijkt ons niet de aangewezen manier. We moeten het risico zo klein mogelijk zien te hou den". Daarom ook vertrekt er zon dag weer een ploeg vanuit Breskens naar IJsland om de bevolking de fijne kneepjes van het inpakken van de vis bij te brengen. „Daar weten ze in IJsland niet zoveel van. Er is daar volop vis. Heel veel vis zelfs. Maar ze kijken daar alleen naar de hoeveelheid. Wij willen hier kwaliteit aanvoeren, verse vis. Met die catamaran moet dat lukken. Op het schip kan gekoeld worden. Donderdag daar vertrekken, drie dagen later hier aankomen. Het moet te doen zijn". Toch zijn er nog twijfels. Van slapen komt de laatste tijd dan ook weinig terecht. Aan vrije tijd hoeft Jan Oos terbaan voorlopig niet te denken. Ondanks de schat aan ervaring die het bedrijf in het vervoeren van vis heeft. Ieder weekend gaan er vanuit Breskens zo'n 25 vrachtwagens op pad. Uit zwermend over Europa. „De klant is koning. Hij kan krij gen wat hij wil. Gebakken vis, kabeljauwfilets, noem maar op. Hoe dat werkt? Nou, iemand uit Zürich belt en zegt, ik wil dat en dat heb ben. Zorg er maar voor dat het die dag op de stoep staat. Eerst deden we dat alleen vanuit Breskens. Sinds '73 ook vanuit Denemarken. La ter is daar ook Schotland bij gekomen. En nu dus IJsland". Het project is in handen van een aantal bedrijven. Zo zijn er Gods-transport uit het Noorse Honefoss en Spronsen uit Monster bij betrokken. „Waarom IJsland? Nou, je zoekt steeds naar iets nieuws. Je weet dat de industrie zit te wachten op een vers produkt. Daar probeer je op in te ha ken. Als dit lukt, zijn we de concurrentie weer een stap voor. Ik heb er wel vertrou wen in. Ondanks alle proble men die er ongetwijfeld nog gaan komen. Elk project waaraan we begonnen, zoals in Schotland, kostte moeite. Maar ook daar lukte het. Als dat nu weer zo is, is het de be doeling ook andere vismijnen in Nederland aan te doen. Op die manier maak je de wereld weer wat kleiner. Bovendien, je moet altijd dingen doen die een ander niet doet". aan met industrie? dat altijd iet? Wat jou Waar jij 't Dan nu de folder Of afisch rt. onze correspondènt INEUZEN - In het cen- h van Terneuzen hield P buurtvereniging 'Bin- >tad gisteren een ge- gd kinderfestijn. spelmiddag EL n ^^wedstrijden vorm- b°vwstenen voor het ge- g® kinderfeest. Ook dit frï de buurtvereniging i ri °J?aan aan het verzoek fcno btrale Stichting om rio ]('ugdvakantieweken lentJOI!geren eniSe activi ste ontplooien. F>10.00 uur was het op het ,Xaan de Eerste Verbin- gstraat een drukte van je- mar* de kinderrom- Jn7' s Middags bevolk- L£cht]g kinderen uit de ltum hp "abii gelegen den a e organisatoren aaar een spelcircuit uitgezet. Met een deelnemers kaart kon de jeugd allerlei spellejes afwerken zoals sjoe len, bussen gooien, prikplank, skippybal, zaklopen en ring- gooien. Na afloop van de spel letjes kregen de kinderen van opa Nico en tante Corrie nog iets lekkers. „Alles voor niets", aldus een trotste Nico van Leeuwen. „Wij zjjn de enige buurtvereniging die geen entree heft. Daardoor is onze drempel erg laag en kan iedereen meedoen". Een Rad van Avontuur 's avonds moest de kosten weer dekken. Overigens begint de renova tie van de binnenstad zijn vruchten af te werpen. Nico van Leeuwen: „Vandaag wa ren er weer een heleboel nieuwe gezichten. Steeds meer jonge gezinnen kiezen voor de binnenstad. Het gebied wordt zo weer leefbaar gemaakt. De buurtvereniging speelt hierop Het vakantiefeest in de Eerste Verbindingsstraat. in door ondermeer bingo-avon den te houden". Nadat de kinderen zich had den vermaakt met het spel letjes-circuit, werden er nog touwtrekwedstrijden gehouden voor een persoonlijk klasse ment. 's Avonds was het de beurt aan de volwassenen. Dunnetjes werden de spelletjes nog eens over gedaan waarbij de krachten nog werden geme- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER ten in een touwtrekwedstrijd. Tevens kon er gedanst worden op muziek verzorgd door Rit- ter. Vandaag komt de jeugd aan zijn trekken met een play back-show gevolgd door een mode-show in oude kledij Van onze correspondent TERNEUZEN - Door de ge meentepolitie van Terneu zen werd zaterdagmorgen vroeg een jongen en een meisje uit het Belgische Tielt aangehouden. Het duo verbleef enige tijd in een gekraakt pand in Terneu zen. Ze bekenden een aantal inbra ken in niet afgesloten perso nenauto's in Terneuzen. De nog in hun bezit zijnde goederen, twee foto-toestellen, een gou den ketting, een cassetterecor der en wat kleiner spul, is in beslag genomen. Bij de politie zijn echter geen aangiften gedaan van vermis sing. Ze verzoekt in dit verband automobilisten die menen hier van eigenaar te zijn alsnog aangifte te doen bij de gemeen tepolitie in Terneuzen. Al bij al zal de boer 1987 goed in zijn portemonnee gaan voelen. „Er zijn boeren die het erg moeilijk gaan krijgen", voorspelt Markusse. Hij he kelde het feit dat boeren in goede ja ren niet genoeg kunnen reserveren om de slechte jaren op te vangen. „Een boer is een ondernemer en zijn inkomsten groeien buiten. Je bent dus van het weer afhankelijk, voor de boer een normaal ondernemers-risi co. Maar in Den Haag en Brussel zou den ze eens wat meer begrip voor dit feit moeten hebben en boeren in de gelegenheid stellen klappen op te vangen. Als er eens een keer goed verdiend wordt is de belasting er als de kippen bij en blijft er geen geld ge noeg over voor reserves". Van onze verslaggever HULST - De twee Hulstenaars, Chris van Oudshoorn en Johan de Roos, die in mei dit jaar met succes een aanval op het flippere- cord hebben gedaan, hebben dit record scherper gesteld dan ze dachten. Ze zaten niet 92 uur maar 99 uur en 20 minuten ach ter hun flipperkast in de Hulster bar De Smidse. Dit blijkt uit een offciëlle bevesting van de redactie van het Guinness Book of Records waarin hun prestatie komt te staan. De eerst volgende editie van het recordboek wordt in oktober verwacht De pauzetijden die ze van hun eindtijd hebben afgetrokken mochten na melijk gewoon meegeteld worden waardoor het tweetal nog bijna de hon derd uur haalden, wat aanvankelijk het streven was. Aan de recordpoging deden vijf mensen mee. Initiatiefnemer Eric Sturms, Joop en Peter de Smet en het winnende tweetal. De beide broers moesten al na 67 uur af haken. Eric Sturms hield het tot twee uur voor de geklokte eindtijd vol. Met die tijd verbrak ook hij het oude record dat sinds september 1986 met 89 uur op naam stond van de Nederlanders Edwin Ab- beniques en Maarten De- coninck. Van onze correspondente GOES- In het Deltagebied zijn afgelopen zaterdag negen zeehonden waargenomen. Het consulentschap voor Na tuur, Milieu en Faunabeheer voerde de telling vanuit een vliegtuig uit. minstens twee in Zuidwest-Ne derland geboren. De drie ove rige dieren waren al iets ouder (ruim vier weken) en kunnen in principe ook van elders - bij voorbeeld uit het Waddenge bied - afkomstig zijn. Van de negen verbleven er ze ven in de Voordelta voor de Oosterschelde. Daarnaast werd nog één zeehond in de Wester- schelde en één in de Ooster schelde gezien. De Voordelta blijkt op dit moment het be langrijkste gebied voor de die ren. Eerder dit seizoen zijn voor de Oosterschelde dertien a veertien zeehonden waargeno men. Omdat het niet is uitge sloten, dat er tijdens de telling enkele dieren zijn gemist, wordt aangenomen dat de vaste populatie van het Delta gebied ongeveer tien tot vijf tien dieren omvat. Tijdens de telling zijn geen jonge zeehondjes waargeno men. Een maand geleden zijn er nog twee gezien. In totaal zijn er de afgelopen weken vijf jonge zeehondjes op de stran den van het Deltagebied aan gespoeld. Bij Cadzand-Bad, Zoutelande, Westkakapelle, Renesse en Ouddorp steeds één. Hiervan zijn er waarschijnlijk De voortplantingstijd van de zeehond duurt van half juni tot eind juli. Daarna blijven de jonge dieren nog ongeveer vier weken bij hun moeder. In die periode moeten zij circa twin tig kilogram in gewicht toene men om daarna zelfstandig aan de kost te kunnen komen. Met name in deze zoogperiode zijn de zeehonden bijzonder gevoe lig voor verstoring want moe der en kind kunnen elkaar dan gemakkelijk in de golven kwijtraken. Eind juli begint de paartijd van de zeehonden. Die duurt tot begin september. Omdat de dieren elkaar in deze periode het meest opzoeken is dit ook het juiste moment om een schatting van de totaalstand te maken. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het zijn slechte tijden voor de Zeeuws- Vlaamse zwembaden. Als gevolg van het slechte weer kwamen er dit seizoen tienduizenden bezoekers minder dan vorig jaar. De tegenvallende bezoekersaantallen be tekenen een extra aanslag op veel gemeentelijke begro tingen. Het Terneuzense Scheldebad had alleen al in de maand juni bijna twintigduizend bezoekers minder dan in dezelfde periode van vorig jaar: 3686 nu tegen 23.838 in 1986. „Zéér teleurstellend! We zijn blij dat er nog mensen komen", aldus zwemonderwijzer G. van de Neste. In juli was het bezoe kersaantal nagenoeg gelijk aan dat van vorig jaar. „Misschien dat de staart van augustus nog wat goeds brengt, maar dit kan niet meer worden goedge maakt", zegt ambtenaar sport zaken bij de gemeente Terneu zen F. van de Ploeg. Hij spreekt van een 'triest seizoen', ook in financieel op zicht. „Vooraf worden bepaalde posten geraamd. Die halen we nu bij lange na niet. Je hebt minder inkomsten, terwijl de vaste kosten gewoon doorgaan. Er moet straks extra geld bij". Het bezoekersaantal in het Zaamslagse zwembad geeft eenzelfde beeld te zien. In te genstelling tot het Scheldebad is dat bad verwarmd. „Dat zegt ook niets meer tegenwoordig. Mensen willen zon. Er is een tendens dat openiuchtbaden niet meer zo trekken", aldus Van de Ploeg. Ook in Aardenburg zijn de vakantiekrachten minder vaak opgeroepen. Dat is de enige fi nanciële compensatie voor het verlies aan inkomsten. „Er moet tóch altijd al geld bij, dit jaar zal dat wat meer zijn", al dus gemeentekassier E. de Cock. Tot nu toe noteerde het zwembad twaalfduizend be zoekers tegenover negentien duizend in het totale vorige sei zoen. Het verschil zal volgens De Cock moeilijk goed te ma ken zijn. „De vakanties zijn nu bijna afgelopen. Maar je weet nooit, misschien nog een nazo- mertje?". In het openluchtzwembad in Koewacht passeerden van half mei tot eind juli achttiendui zend bezoekers de kassa. „Dat is tienduizend minder dan nor maal. Een droevige zaak", zegt badmeester T. Hendriks. In het bad werken drie vaste krach ten en een oproepkracht. De laatste hoefde enkele weken niet te komen. „En de kassier zit hier soms om vliegen te vangen", aldus Hendriks. Van de Oostburgse zwemba den waren gisteren geen exacte cijfers beschikbaar. Volgens woorvoerder P. van de Bekke is het aantal bezoekers echter be droevend. „Het is een behoor lijke strop. In het voorseizoen zijn er al minder abonnemen ten verkocht. Daarna trokken de mensen weg. De verwar ming kost kapitalen. Er moet altijd al geld bij, maar nu is dat het dubbele". Het openluchtzwembad in Hulst heeft geen nadeel van het slechte weer gehad. „Gelukkig zijn wij pas op 1 juli openge gaan. De afgelopen maand zijn er ruim vijfduizend bezoekers geweest. Dat is ongeveer gelijk aan vorig jaar", aldus sport ambtenaar R. Seghers. Volgens hem is een zwemseizoen van half mei tot half september verouderd. „En de mensen ra-- ken verwend door de binnen baden. In de toekomst zullen veel buitenbaden verdwijnen. Dat komt ook door het bredere aanbod op sportgebied in het algemeen".

de Stem | 1987 | | pagina 9