ëvën UITBLAZEN Tchad wint slag tegen Libië, maar oorlog nog niet beslecht O Antillen moeten voorlopig hun eigen boontjes doppen Middenamerikaans vredesakkoord tast prestige Reagan aai 3 Stem com m Phil Bloom estigeverlies NEDERLAND NIET BEREID HALF MILJARD IN EILANDEN TE STOPPEN DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 WIM KOCK -DE STEM ff, STEM B1NNENLAN PT jven en burgers met drie g kunnen, t die verlaging wil het NCW de ehe groei die voor volgend jaa| )caine an veroorKnar 0636 Tussen Phu Bloom en Frits Bom liggen amper twintig jaren. Phil Bloom bracht het kwetsbare deel van de na tie op zijn achterste benen door bloot op de televisie te verschijnen. In de zo- merprogramma's van Frits Bom rijen de blootlopers zich aaneen als geplukte kippen bij de poelier en geen haan in Ne derland kraait er naar. Finaal erop uitgekeken. Er is dus wel iets veranderd sinds Frits van der Poel, wiens overlijdensbe richt gisteren in de krant stond, door de KRO op staande voet werd ontslagen, mede wegens 'een interview met Phil Bloom'. Zo stond het tenminste in de krant. Het interview, een 'expe rimenteel programma met naakt', werd echter nooit uitge zonden. Het stond alleen maar op ampex-band en Frits van der Poel had nog geen besluit over uitzending ervan geno men. Maar er was nog iets an ders. Hij had in zijn talk show 'Frits van der Poel laat de men sen praten' ook een grap ge maakt over ene professor Plate en wel in verband met het ver trek van prinses Christine naar Canada. Hoeveel mensen, die gisteren het bericht lazen, zul len zich nog hebben kunnen herinneren wie prof. Plate was? En Phil Bloom? Die is sinds dien ook nooit meer in het nieuws geweest. Ik heb ooit nog over haar gelezen dat het haar eigenlijk helemaal niet zo 'su per' ging en dat haar kortston dige roem van destijds haar niet veel had opgeleverd. Twintig jaar is toch een lange tijd. Dat besef je maar weer eens als je zo'n bericht leest. Phil Bloom ja, dié herin ner ik me wel. Zij was de eerste in Nederland die zich bloot op de televisie durfde te vertonen. Nou ja, durfde. Poseren was per slot van rekening haar vak. Ze was fotomodel. De durf om haar naakt te vertonen lag meer bij de VPRO. Ze lieten haar eigenlijk niets doen. Ze was er gewoon. Bloot op de buis. Een soort kermisnummer als grens verleggende televisie. Nog nooit eerder vertoond. Komt dat zien, komt dat zien! Het hele land was in rep en roer. Een blote vrouw op de tv, in elke huiskamer, waar ook de kinderen haar konden zien. Dat moest niet mogen. Phil Bloom bracht een scheiding der gees ten tot stand. Dat dacht ten minste de politieke partij - de PSP geloof ik - die haar, ook weer bloot en samen met een grazende koe, op een verkie zingsaffiche zette. Professor Plate, wie was dat ook weer? O ja: tijdelijk een nationale bekendheid als de arts die in die jaren prinses Beatrix bijstond tijdens haar zwangerschappen en bevallin gen. Maar wat zou de grap, die Van der Poel zich had veroor loofd en die hem zijn baan had gekost, hebben behelsd? Ik ga op zoek in het archief. Prins Claus, lees ik, vond de grap wat H 'grofbesnaard'. In een commen taar in deze krant werd de grap 1 'onsmakelijk' genoemd, maar de reactie erop van KRO-voor- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? zitter Van Doorn, de latere PPR-minister van CRM, vond onze commentator „op z'n zachtst gezegd onelegant." Zo ging je niet met mensen om, ook niet als ze uitgleden, luidde de algemene teneur in de com mentaren op het ontslag van Van der Poel. Er zit van alles over de kwestie in de archiefmap. Ver geelde knipsels, nog met loden lettertjes bedrukt (wat primitief oogt dat nu, leve de technische vooruitgang) en foto's. Er is een foto bij, gemaakt aan de Belgische grens, waarop je Frits van der Poel en zijn gezin 'met onbekende bestemming naar het buitenland' ziet vertrekken. Weg van het gekrakeel. Alles blijkt om de grap te hebben ge draaid, meer dan om Phil Bloom, maar over de inhoud van de grap vind ik niets. Of men nam toen aan dat iedereen die wel kende, of het werd als onfatsoenlijk beschouwd hem in welke context dan ook te herhalen. Navraag bij collega's die toen ook al op de krant of el ders in de journalistiek werk ten, levert evenmin iets op. Ik kan er dus alleen maar naar ra den. Prinses Christina vertrok naar Canada. Professor Plate, toen Nederlands bekendste en discreetste gynaecoloog, zou ook naar Canada gaan. Dat was de grap en de daarin ge vatte suggestie was dat prinses Christina naar Canada ging om er stilletjes te bevallen van een kind. Nogmaals: ik raad er maar naar en ik wil maar zeg gen dat de KRO zich toen een behoorlijke buil gevallen is. Van Doorn gedroeg zich als de regent die hij was, zijn PPR- jasje ten spijt. Velen herinneren zich nog de ontslagkwestie-Van der Poel, maar niemand weet nog hoe de fatale grap luidde. Twee jaar na de rookbom men in prinses Beatrix' trouw- stoet, was een grap zoals ik die hierboven met giswerk heb pro beren te reconstrueren al een futiliteit, zelfs op de televisie. De KRO raakte een bekwame en kritische televisie-journalist kwijt, maar ook het regenten dom had zijn tijd gehad. Een paar maanden later oordeelde de rechter dat het ontslag op staande voet een onevenredig zware straf was geweest. Twintig jaar, van Phil Bloom tot Frits Bom. Er is veel veranderd. Twintig jaar geleden waren actualiteitenprogram ma's als 'Brandpunt' en 'Achter het Nieuws' en talk shows als die van Frits van der Poel nog programma's om voor thuis te blijven, net zo spannend als of nog spannender dan Z-Cars of Highway Patrol en zeker zo ver rassend. En nu? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brad er. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30tot 21.30 uur® 076-236394/236911.) Bankrelaties. Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. 'HET LIBISCHE bezet tingsleger is volledig op de knieën gedwongen', juichte radio-N'Djamena zondag. 'De territoriale in tegriteit van Tchad is her steld'. Als de berichten over de hero vering van de Aouzou-strook juist blijken, heeft Tchad in derdaad een belangrijke slag gewonnen. Maar het ziet er niet naar uit dat daarmee ook de oorlog met Libië definitief is beslecht. Radio-Tripoli bevestigde zondag voor het eerst dat Tchadische troepen een aan val hebben uitgevoerd in Aouzou, dat werd aangeduid als 'Libisch grondgebied'. Li bië heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid op de hoogte gesteld van de 'Tchadische agressie tegen Libisch grondgebied'. Het Libische ministerie van Buitenlandse Zaken waar schuwt dat Libië 'het recht heeft om zich met alle midde len tegen deze agressie te ver weren'. In de Libische berich ten wordt niet duidelijk ge maakt of het plaatsje Aouzou, het bestuurlijk centrum van het gebied, inderdaad in han den van het Tchadische leger is gevallen, zoals N'Djamena beweert. Tchad beschouwt de Aou zou-strook, die sinds 1973 door Libië wordt bezet, als inte graal deel van zijn grondge bied. De geschillen over het verloop van de grens tussen beide landen dateren nog uit de koloniale periode. Volgens Tchad zijn zijn troepen tot de aanval overgegaan om een opmars van 3.000 Libische mi litairen naar de Noordtchadi- sche stad Bardai af te slaan. Vervolgens zette het leger een tegenoffensief in en verdreef de Libiërs uit de plaats Aou zou. Maar N'Djamena geeft toe dat een Libische luchtmacht basis ten noorden van Aouzou nog in Libische handen is. Volgens westerse militaire experts wordt deze basis door enkele duizenden Libische militairen verdedigd. Zolang deze basis niet is veroverd, kan Tchad niet de volledige controle uitoefenen over de Aouzou-strook. Met de verovering van Aouzou heeft het leger van president Hissène Habré een spectaculaire slag geslagen. Maar het lijkt niet waar schijnlijk dat Libië zich zon der slag of stoot zal neerleg gen bij deze nederlaag, nadat het eerder al het onderspit moest delven in de woestijn oorlog in het noorden van Tchad. In juni nog dreigde Tripoli met een bombarde ment op N'Djamena als Ha- bré's leger de Aouzou-strook binnen zou trekken. Tchad zelf verwacht ook dat de Libiërs zullen terug slaan. Minister van Binnen landse Zaken Ibrahim Maha- mat Itho waarschuwt de Tchadiërs dat de oorlog nog niet voorbij is omdat 'Gadda fi's Libië niet bereid is zijn Gaddafi expansionistische ambities ten opzichte van Tchad te la ten varen'. In Parijs is nog niet gerea geerd op de berichten over de verovering van de Aouzou- strook. Het Franse leger heeft in het kader van 'operatie- Sperwer' logistieke steun ver leend aan het Tchadische le ger bij de strijd tegen de Li biërs. Maar Parijs heeft zich al tijd terughoudend opgesteld tegenover Tchadische verzoe ken om hulp bij de herovering van de Aouzou-strook, uit vrees voor een rechtstreekse botsing met Libië. De Franse regering heeft er bij de rege- ring-Habré 'op aan gedrongen het geschil voor te leggen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Maar Libië heeft tot dusver weinig belangstelling getoond voor bemiddelingspogingen. Een missie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die vorige maand verslag uit bracht aan de top van Afri kaanse staatshoofden over haar bemiddelingspogingen, beklaagde zich ook al over het gebrek aan Libische mede werking. Het afgelopen voorjaar heeft het Tchadische leger een succesvol offensief uitgevoerd in het noorden van het land en de Libiërs verdreven van hun luchtmachtbasis in Ouadi Doum, waar meer dan 1.200 Libische militairen sneuvel den. De strategische oase Faya Largau viel daarna zon der dat een schot werd gelost in Tchadische handen. Maar het is voor het eerst sinds de Libische annexatie van de Aouzou-strook in 1973 dat het Tchadische leger voet zet in dit gebied en daarmee een forse knauw toebrengt aan Gaddafi's prestige. Het geschil over de Aou zou-strook gaat terug tot 1935 dat economische overweg®, gen dan ook nauwelijks ro Habré - FOTOUPI toen de Italiaanse dictator Be nito Mussolini na de verove ring van Libië een verdrag sloot met de Franse premier Pierre Laval waarbij het noorden van Tchad aan Italië werd afgestaan. Het Franse parlement ging vervolgens akkoord, maar noch Italië noch Frankrijk hebben het verdrag ooit geratificeerd. Tchad redeneert dat ver drag dus nooit rechtsgeldig is geweest en dat de Aouzou- strook deel uitmaakte van zijn grondgebied toen het in 1960 onafhankelijk werd. Gaddafi daarentegen beweert dat het gebied op grond van het verdrag bij Libië hoort. Het gerucht wil dat de Aou zou-strook rijk is aan olie en uranium, maar er is nooit geologische onderzoek ver richt dat die bewering kan staven. Diplomaten menen prestige van de twee landei op het spel staat. Wel ligt het gebied vtj dicht bij drie belangrijke mj. litaire bases in het zuiden vat Libië. Aouzou is steeds eet strategisch bevoorrading.] punt geweest voor de divers rebellenbewegingen die dj opeenvolgende regeringen N'Djamena hebben bevoel;, ten. Gaddafi's troepen bezetter, de dorre strook land in kort nadat de toenmalig Tchadische president Fran cois Tombalbaye een aan Libië had gebracht. Hi; keerde toen terug met de me dedeling dat Libië voor s miljoen dollar hulp zou gevet aan Tchad. Sindsdien circuleert a Afrikaanse diplomatiek; kringen het hardnekkige ge. rucht dat Tombalbaye in eet geheime transactie de Aon- zou-strook had verkocht. He' verhaal wil dat Libië in ruil daarvoor ook de steun aan 4 moslem-rebellen in het noor. den van Tchad zou staken. Niettemin is de Libische kolonel zich ook daarna actie: blijven bemoeien met de con flicten in Tchad. In sommiji Afrikaanse hoofdsteden dat voedsel aan de vrees Gaddafi uit was op groot isla mitisch Sahel-rijk onder Li bische leiding, dat zich uit zou moeten strekken van Tripoli tot Dakar. (ANP/RTR) •RECHT (ANP) - De Al- nene Nederlandse Bond ,r Ouderen (ANBO) eist een kort geding van de •p een juiste toepassing j (je telefoontarieven. spelen in het conflict om Aon. eens de ANBO, waarbij zou, waar vooral het politiefe n 170.000 ouderen zijn aan- [0ten, komt de PTT zijn ver- htingen niet na. De oude- xmd heeft geconstateerd bij lokale telefoongesprek- minder gespreksduur jt geleverd dan volgens de 'oontarieven zou moeten. In lige gevallen zelfs 12,5 nt minder. De dat rievei de tel leven publii raomi wordi de bo voere NEDERLAND stelt voor lopig geen extra financiële hulp beschikbaar om de Antilliaanse en Curagaose begrotingen in 1988 slui tend te maken. De bood schap waarmee minister De Koning, belast met Ne- derlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken, naar het Caribische deel van het koninkrijk is afgereisd laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Een verzoek om steun ter hoogte van 500 miljoen gulden wordt niet gehonoreerd. De Antillen zullen voorlopig hun eigen boontjes moeten zien te doppen. De Nederlandse bewinds man kan dan ook rekenen op een 'warm onthaal' en een aantal harde gesprekken met de Antilliaanse regering en het bestuurscollege van Cura gao, wanneer hij vandaag in Willemstad aankomt. Een voorproefje van de Antil liaanse houding kreeg De Ko ning al toen minister-presi dent Don Martina schriftelijk zijn beklag deed bij zijn ambtgenoot Lubbers. Martina schreef in een harde brief 'in hoge mate verbaasd en ont stemd' te zijn over de 'nega tieve reactie' van De Koning. De argumenten die De Ko ning aanvoert om extra steun te weigeren hebben veel wre vel gewekt in Willemstad. Vooral de argumenten van De Koning als zou het verzoek te laat zijn ingediend en onvol doende toegelicht, hebben de Antilliaanse autoriteiten boos gemaakt. 'Flauwe kul, weer zo'n ty pisch Nederlandse streek', zegt Lucille Wout, de Curaga- ose gedeputeerde voor finan ciën en partijgenoot van Don Martina. Er wordt sinds okto ber 1986 over begrotingssteun gesproken, zo brengt premier Martina Lubbers in herinne ring. De Koning, aldus Marti na, vond het zelfs 'overbodig' een Antilliaanse delegatie in Den Haag het verzoek te laten toelichten, omdat het al vol doende duidelijk was. Iets meer begrip kan men aan Antilliaanse kant op brengen voor het argument van De Koning dat het ver zoek om begrotingssteun 'op een ongunstig moment' in Den Haag arriveerde. Het Neder landse kabinet stond op dat ogenblik onder grote druk, omdat het moest beslissen over extra bezuinigingen van enkele miljarden. De Koning achtte het in die omstandigheden volstrekt zinloos om bij zijn collega van Financiën aan te kloppen om een extra bedrag van 500 mil joen. Temeer daar de begro ting voor de Antillen en Aruba als vrijwel enige bui ten de bezuinigingsoperaties viel. Tijdens zijn gesprekken op de Antillen zal De Koning naast dit argument vermoe delijk ook wijzen op het uit blijven van concrete maatre gelen van de Antilliaanse overheid om te saneren. Na een aanvankelijk goede start vorig jaar zijn pijnlijke maat regelen uitgebleven na de voor de zittende regeringscoa litie wat teleurstellende ver kiezingsuitslag in april. Het ontslag van 1.000 ambtenaren eerder dit jaar is door de kie zers niet beloond met een overwinning en de regerings partijen stopten de sanerings maatregelen daarom even in de ijskast. Maar de afgelopen week kondigde zowel de centrale regering als het eilandsbe- stuur van Curagao nieuwe maatregelen aan. Curagao zal 200 miljoen Antilliaanse gul den (240 miljoen Nederlandse De Koning - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP guldens) in zijn begroting moeten snijden om deze slui tend te krijgen, de centrale regering moet een tekort van ongeveer 40 miljoen Antil liaanse guldens (50 miljoen Nederlandse guldens) zien weg te werken en het ambte- narenbestand zal verder wor den verkleind. In totaal zal de komende jaren circa 4.000 man overheidspersoneel - een derde van het ambtenarenbe- stand - moeten afvloeien. De Koning zal op den duur niet kunnen ontkomen aan het verlenen aan extra steun voor de Antillen, zegt men in Willemstad. 'Als Aruba be grotingssteun heeft gekregen toen de Lago-raffinaderij in 1985 sloot, waarom wij dan niet?', vraagt Don Martina zich af. De economische situatie op de Antillen en vooral op Cu ragao is minstens zo ernstig, meent hij. Martina wijst op de teruglopende inkomsten uit de financiële offshore, het wegvallen van de winstbelas tingen van Shell nadat dit concern zich in 1985 terugtrok van het eiland en de massale ontslagen bij de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij ALM en het Curagaose droogdok CDM. Toch zal het De Koning niet gemakkelijk vallen extra gel den voor de Antillen los te peuteren bij zijn collega Ru- ding. Aruba kreeg zijn begro tingssteun (100 miljoen) pas nadat het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) een fors saneringsplan opstelde èn door een truc van De Koning. De Nederlandse bewindsman slaagde er in 1985 in zijn ambtgenoot van ontwikke lingssamenwerking zover te krijgen een deel van de extra hulp aan Aruba te betalen uit een 'rampenfonds' van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat wekte grote woede bij de Tweede Kamer, die de be trokken bewindslieden via een motie hard op de vingers tikte. Een zelfde weg om extra gelden naar de Antillen te sturen is daarmee definitief afgesneden. Begrotingssteun zal daarom ergens uit de rijksbe groting moeten worden ge haald. De Antillen zullen met andere woorden een pakket maatregelen moeten uitvoe ren dat de goedkeuring kan wegdragen van minister Ru- ding. Bovendien, zo heeft De Koning eerder al laten weten, eventuele steun zal pas hal verwege de saneringsoperatie worden verstrekt. 'De Antil len zijn eerst verantwoorde lijke voor hun eigen economi sche situatie', zegt hij. Het enige alternatief voor de Antillen om op de korte termijn hun tekorten weg te werken is gebruik te maken van een gedeelte van de ont wikkelingsgelden die nu staan op de begroting van An tilliaanse zaken. Een stap geen manoeuvreerruimte. Ds Antillen trekken hem aan zijn benen om meer hulp, Tweede Kamer heeft zijl handen gebonden door ee motie en Ruding vraagt hei vriendelijk doch dringen! voorlopig zijn mond te houdei als het gaat om extra geld'. Don Martina waar De Koning onder de huidige omstandigheden waarschijnlijk mee zal kun nen leven, zij het moeizaam. De minister heeft steeds ge zegd dat het aanwenden van de ontwikkelingsgelden om begrotingstekorten te dekken in strijd is met het Neder landse standpunt. 'Ontwikke lingsgelden moeten worden gebruikt voor de opbouw en versteviging van de Antil liaanse economie', aldus De Koning. Een compromis, zo wordt verwacht, zal wellicht kunnen worden gevonden als de gelden worden gebruikt voor 'werkgelegenheidspro- jekten'. De besprekingen in Wil lemstad zullen er niet minder hard aan toe gaan. De korte samenvatting van een ambte naar is wellicht illustratief voor de knoop die De Koning en de Antillen samen moeten zien te ontwarren. 'De Antillen kampen met tekorten die zij op eigen kracht niet kunnen wegwer ken. Hulp van buiten is nodig. De hulpgever, in casu minis ter De Koning, bezit vrijwel De ervaringen die Arutol heeft met begrotingsstei kunnen leerzaam zijn voord Antillen. Behalve dat de steui kan bijdragen tot een verlich ting van de economische si tuatie, kan hij ook leidén tel een grotere betrokkenheid van Nederland bij de intern; ontwikkelingen. Een voor zo wel Nederland als de Antilles weinig aanlokkelijk perspec tief. De Arubaanse steur wordt namelijk in delen gege ven en wordt steeds afhanke] lijk gesteld van de vorderin gen die worden gemaakt me:| de sanering. Het verstrekken van steuj maakt dat Nederland over de Arubaanse schouèl moet meekijken om te zien:] het geld niet in een groot gï verdwijnt. Dat heeft al tot ti van wrijvingen aanleid® gegeven, waardoor 20 van 100 miljoen gulden nog steed niet aan Aruba is gegeven. Het eiland houdt zich Nederlandse ogen nameliji niet aan het plan van het IMF| De Koning heeft al meen» len blijk gegeven zich niet gfrj makkelijk te voelen in de van toezichthouder op Arubaanse en Antilliaai economische ontwikkelingen] 'Het is van het allergroots! belang dat de onafhankelijk] heid van de Antillen en Aru' in financieel en bestuur® opzicht van Den Haag behi den blijft. Dat is een gr< verworvenheid van meer di dertig jaar sinds het reali ren van het Statuut', aldus Koning. (ANP) ;N HAAG - De werkgeveij ïkt dat volgend jaar de idee is gisteren gelanceerd Het de economische directeur cental het NCW, dr. Lempers. Die* ipers wil de belastingmee- Bij 3 er van anderhalf miljard teert len gebruiken. Het ministe- 2,5 i van Financiën bevestigde wil d| eren dat de fiscus dit jaar jard bedrag extra binnen krijgt wachj belastingen. De extra op- effect} ugst is het gevolg van mee- Hel ende aardgasbaten, als ge- WD van een iets hogere olie- koms: ardgasprijs. komei NCW-directeur denkt mum) Ier nog één miljard uit de (twee itkist te kunnen halen, aan- De en het financieringstekort die vl sneller terugloopt dan wordf •zien. Hen inister Ruding (Financiën) week er van uit dat volgend jaar volgei iverheidstekort 7,3 procent taald •aagt, maar volgens Lem- de is dat maar zeven procent, tenvej DE Middenamerikaanse top, waarbij een voorstel van de Ver enigde Staten is afgewezen, toont aan dat president Reagan in dit gebied aan prestige verliest. Commentatoren in zowel de Ver enigde Staten als Midden-Amerika menen dat zijn eigen vredesplan is ontkracht. Ze plaatsen vraagtekens achter zijn oprechtheid in het stre ven naar echte vrede in Midden- Amerika. Het akkoord dat afgelopen vrijdag is getekend, beoogt onder meer een einde van de steun van de Verenigde Staten aan de Nicaraguaanse con tra's, die sinds 1981 strijden tegen het sandinistische bewind in Managua. De politieke leiders van Honduras, Costa Rica, El Salvador, Nicaragua en Guatemala aanvaardden vrijdag de tekst die voor een groot deel was opgesteld door de Costaricaanse pre sident, Oscar Arias Sanchez. Het akkoord is ondertekend, twee dagen nadat Reagan zijn eigen plan had gelanceerd. Een plan dat nu de Middenamerikaanse leiders hun eigen akkoord hebben getelend, nau welijks meer enige relevantie lijkt te hebben. Hoewel niemand nog schijnt te weten of het akkoord van Guate mala zal worden omgezet in concrete acties, wordt het in het algemeen ge zien als een prestatie op zich. Te meer dat daarmee de discussie over Reagans voorstel werd uitgesloten. Reagans plan is gericht op Nicara gua, waarvan het bewind volgens Washington de bron is van de meeste problemen in het gebied. Het ak koord van Guatemala betreft de hele regio en maakt geen melding van de meeste voorwaarden die Reagan stelt aan een einde van de strijd in Nicaragua. De Nicaraguaanse president, Da niel Ortega, beschreef het besluit niet in te gaan op het voorstel van Reagan als een 'nederlaag' voor Amerika dat probeert zich te men gen in Middenamerikaanse zaken. Ook minder partijdige functionars- sen zeggen er niet aan te twijfelen dat de top een tegenslag is voor Washington en een mijlpaal bete kent voor onafhankelijke beleid in een gebied dat de VS lang hebben gezien als hun 'achtertuin'. Westerse diplomaten zeggen dat Reagans positie in heel Latijns- Amerika ondermijnd is door de hoorzittingen over het Irangate- schandaal, waarbij is gebleken dat de Amerikaanse regering eerder voorstander is van een militaire dan van een diplomatieke oplossing in Midden-Amerika. Hoewel de relaties tussen de meeste Latijnsamerikaanse landen en de Verenigde Staten goed zijn, la ten functionarissen in niet-officiële gesprekken steeds vaker hun irrita tie blijken over wat zij als onver schilligheid en arrogantie van de kant van Washington beschouwen. Een vooraanstaande Guatema- laanse columnist schreef dat de top Reagans imago heeft beschadigd en dat zijn geloofwaardigheid nu op het spel staat. De Guatemalaanse radio noemde de top 'Midden-Amerika's tweede onafhankelijkheid'. Een van de grootste verschillen tussen het voorstel van Reagan en het Middenamerikaanse plan is dat Washington impliciet de rechtma tigheid van de Nicaraguaanse rege ring afwijst. Het voorstel voorziet in het houden van open verkiezingen binnen 60 dagen, wat zou betekenen dat het mandaat van president Orte ga, die in 1984 democratisch is geko zen, wordt onderbroken. Reagan zet zich al jaren in voor de zaak van de contra's. Hoewel het linkse bewind in Managua met scep sis wordt bekeken door de veel La tijnsamerikaanse leiders, zijn slechts weinigen het eens met de steun die Washington geeft aan de opstande lingen in hun streven de sandinisti sche regering omver te werpen. In zijn eerste commentaar op de top in Guatemala heeft Reagan al te kennen gegeven dat hij de Nicara guaanse rebellen niet zal laten val len. 'De Verenigde Staten zullen zo veel mogelijk helpen' met een beleid waarbij zowel de Amerikaanse be langen als die van de contra's ge diend blijven, zei hij Maar ook binnen de VS is twijfel geuit aan Reagans oprechtheid. Sommigen zien zijn voorstel als een poging meer hulp voor de contra's los te krijgen van het Congres. De termijn van 30 september voor vrije verkiezingen is onrealistisch en het lijkt de bedoeling van de president te zijn geweest dat het plan daarom door Managua zou worden afgewe zen, aldus commentaren. Als gevolg daarvan zou de weg zijn vrijgemaakt om meer hulp bij het Congres te vragen. Deze manier van handelen heeft echter volgens critici een averechtse uitwerking ge had. Reagan heeft zichzelf in een hoek gewerkt en is het nu zelfs onze- zelfde gebeurde in de brief - ieling tussen vader en iter E., die justitie in het toor van mr. P. in Dongen t gevonden. Deze advocaat l zich de volle naam van C. erinneren. Opnieuw gecon- iteerd met de verdenking C. door de knieën. Eerst d hij het er op dat hij van E. kilo amfetamine had afge- len, maar later kwam hij de cocaïne over de brug. r. Koops beschikt over in flatie dat het transport van in Amerika is opgezet door oen 50-jarige Jitze K. Deze [smiljonair van Neder- se afkomst is na jaren in- ief speurwerk door Inter- n 1984 in Florida achter de ies gezet. Hij kreeg tien celstraf. Nederlandse poli- lutoriteiten zien in hem de die einde jaren '70 voor 90 miljoen gulden aan hasj "arihuana naar Nederland gestuurd. kon gearresteerd worden it een dealer uit Detroit in voor zijn geld had geko- en de politie hielp. Die tie er uiteindelijk samen de douane in K. uit zijn "8 °P Paradise Island in ihama's naar Pampona in Florida te krijgen !=2AJr ZICH NIET ZONDER meer i. ;fn de Aouzou-strook door de strj r vai? Tchad. Dat blijkt uit de bon órH I']nacht °P stellingen van het ra. Maar hoe de slag om dit stuki "e( staat vast dat de Libische I Prestigeverlies heeft geleden. Hi '2 raak. Toen werden de troepi e luchtmachtbasis Ouadi, waar| Largau werd prijsgegeven zonde voor Nede toent Jar Bre tot 15 werd! vanl ging een - hand' andeq jaar jaar. In I gen. tegen veer den. naastl ten. lijk mr. van j| staag heeftl raad een de gd P. Die tegen dat i bij i Cont cortsd galei ploifc no, king gen 7 ker of hij hulp voor de con tras loss] krijgen. De leider van de republiekeinen de Senaat, Robert Dole, een grt'BOP voorstander van het plan-ReagSEXmacnt kwam, heeft hij continu riep het Congres zondag op m6ir nnï'en *e vestigen. Zijn gerichtt irnT. ,r wereld en zijn ideaal om I'OOI IR1 [schandelijke nederlagen van zijn omen bij de trotse bedoeïen hulp te geven aan de contra's, niet blijkt dat Managua zijn demi cratiseringsplannen uitvoert. De Nicaraguaanse diplomaat Ai jandro Bendana zei voor de Am®] kaanse televisie dat het vredespi alleen kans van slagen heeft Washington gaat praten met Ui gua en stopt de opstandelingen steunen. De VS hebben de afgelof jaren geweigerd in te gaan op voor stellen van het sandinistische 1*] wind een dialoog aan te gaan en len alleen met alle landen in de praten. Een woordvoerder van de conWj maakte zondag van zijn kant bekf dat de guerrillastrijders van f zijn hun strijd voort te zetten, danks het vredesakkoord. 'Wij len in geen geval de wapens neertój gen. De strijd gaat door', aldus® woordvoerder in Honduras. blijven de rebellen streven naar loog met Managua over een even' eel bestand. (ANP/AP) ot islamitisch rijk, maakten hen I 'i|terar niemand kon om de spraa, ipn u e 'eider ze" ze9' zijn ideali Ho. nog steeds in de vt It JJS e?,1ter zonneklaar dat kolom wn noT Zl'n macht heen is. De Ai i do rL?a een kc"Tstondige vrijage! •n van Afrika wordt hij niet serf -ip vermindering van de olie-ink iWr, 2rzaak van de tanende mach imkt-h 9e olieprijzen van de af ifi ko„8 Sl'üatie in eigen land in T0aa 2|ch geen onbeperkte wap. ip ?tlsche 9roeperingen ond 'e 9evolgen. K a )t tonaal er 9een toeval zijn dat i kaanff uan he1 wereldterrorisme fetan tv bombardementen van vl Bmpiüu 0 Sinds die tijd houdt' 51 opzichten'n at9ele9en kampem I ak v 9 amper van zich hc Sn 7,,n Gaddafi is het ge* I Maar df uCht naar avontuur zal I ■eft hom Krarde hand van de 'imp

de Stem | 1987 | | pagina 2