Immens hallencomplex m Goes ieuwe toekomst voor oude synagoge Warmte uit een onderaardse zee (LOSSING YAN ERESCHULD JEGENS JOODSE GEMEENSCHAP' ;STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 lEUWlr 1 11 1 /n stek om ze )p van zo'n ;e. Want uw 17.295,- MTgZljfl! ijjdrage op 50500 of 0.70.70.929 Ltletiek Muziek Faciliteiten Stichting voor| ïg/Amsterdan 020-93891 Schuilkerk se Koerier. GESLAAGD EXPERIMENT IN BELGIE Reservoir 35 Jaar T16 [n zowat elke Nederlandse provincie ,unnen organisatoren van grootschalige ,venementen als beurzen, sportevene- nenten, concerten of congressen terecht n daarvoor geschikte, grote zaalcomple- (en. Zo heeft Noord-Brabant zijn Bra- janthallen en Utrecht zijn Jaarbeurs hallen. Zeeland heeft het tot nu toe zonder permanente accommodatie moeten stel len. In het minder drukke voorjaar wa ren de oude veilinghallen in Goes be schikbaar. Daarvan werd ook regelma tig gebruik gemaakt. Gedurende de rest van het jaar was er in Zeeland echter geen mogelijkheid om evenementen met een inter-regionale uitstraling onder de pannen te brengen. In die situatie komt verandering. Noodgedwongen - door de afbraak van de verouderde veilinghallen- is er in Goes nagedacht over de mogelijkheid van een nieuw complex. 'Zeelandhallen b.v.' werd in het leven geroepen. Op 18 augustus slaat de Zeeuwse gedeputeerde R. Barbé de eerste paal van wat het grootste complex van Zuid-West Neder land moet gaan worden. L Ronald Verstraten )ES- De hallen zijn nog niet gebouwd, maar ze hebben n managerR. van Vliet. Tien j aar ervaring bij de Rot- amse Ahoy in zijn bagage. Uitdaging vindt hij een it woord: „Het is leuk om eens iets nieuws te proberen". iw wordt het voor Zeeland zegt Van Vliet. „De opzet wordt nog groter dan voorgaande ja ren. Speciaal voor de beurs wordt het haloppervlak uitge breid met behulp van een tent. In totaal hebben we dan 9000 vierkante meter." I met grtis kenteken pider geval. Begin dit jaar jerzocht de Goese projekt- [kelaar ROVA of de Zee- jhallen een toekomst had- Die hadden ze, maar dan 1st het evenementenpro- nma flink 'opgevuld' wor- De zaak werd vervolgens bedragen aan Zeelandhal- B.V. Die trok drie maanden den Van Vliet aan om de jinisatorische en promotio- ekantjes onder zijn hoede te fan Vliet liet er geen gras over jen. Uiteraard komen be- |e evenementen als de Goes en de Zeeuwse Ho- beurs volgend jaar terug, an echter ook al heel wat re activiteiten op stapel, staat dat er in mei 1988 'Totale Watersportbeurs' |dt gehouden. Daarin ko- hengel-, boot- surf- en port aan bod. Tijdens de •s wordt in samenwerking erkende visfederaties en irovinciale VW een drie- in viswedstrijd (België, iland, Nederland) gehou- en. jeerste evenementen in het uwe complex kondigen zich in januari en februari aan. "manifestatie van Zeeuwse kers, atletiek tijdens 'In- Zeeland' en het vijfde lus van de Zeeuwse horeca- „Dat wordt hét evene- lt van de Zeelandhallen", Aan de Zeeuwse popliefhebber is ook al gedacht. Voorzichtig komt Van Vliet met namen op de proppen: Fats Domino en Joe Cocker. Nederlandse ar tiesten moeten nog via hun or- ganisatiebureau's worden ge strikt. Duitse en Belgische toe risten kunnen 's zomers hun hart ophalen op speciale schla gerfestivals. „Het grote voordeel van de nieuwe hal is, dat die multi functioneel is. We kunnen er dus totaal verschillende evene menten laten plaatsvinden", aldus Van Vliet. Dat klopt. In 1988 wordt de hal de ene keer bevolkt door 3000 Evangelische jongeren (Hemelvaart), de an dere keer door 1000 advocaten die er een congres houden. Er komt een motorsportgala, een tweewielergala, een interieur- beurs en snuffelmarkten. De haalbaarheid van een vak beurs land- en tuinbouw wordt onderzocht. Die zou, met het oog op de vaak reusachtige ma chines, gedeeltelijk binnen en buiten kunnen plaatsvinden. Daartoe is in de bouw een spe ciale constructie opgenomen die een snelle annexering van Zo moeten de Zeelandhallen er uit gaan zien. het belendende terrein moge lijk maakt. De hal gaat vier miljoen gul den kokten en krijgt een opper vlakte van 6000 vierkante me ter. Van Vliet sluit niet uit dat er in de toekomst nog een tweede hal van dezelfde opper vlakte naast komt te staan. „Het terrein is er, dus als de hal een succes wordt, bestaat die mogelijkheid". Wat hem be treft mag de WOV er komen. „De Schelde blijkt toch vaak een belemmering. Als die oevervebinding doorgaat - en daar ben ik van overtuigd - krijg je een mooie aansluiting op de Oosterscheldedam. De Zeelandhallen, aan de A5Q, staan dan op een belangrijk knooppunt van wegen. Vooralsnog wordt van één hal uitgegaan. Die komt in de loop van december 1987 gereed. Er komen twee lounges, toiletten, een garderobe en een kiosk in. In het midden is een restaurant gepland met een kapaciteit van 275 personen. Voor artiesten of modeshows krijgt het gebouw twee speciaal ingerichte kleed kamers. De hal kan in segmen ten worden verdeeld en er ko men 'NOS-faciliteiten' om in de toekomst radio- en tv-pro- gramma's te kunnen opnemen. Op de parkeerplaats kunnen duizend auto's staan. Werkgelegenheid brengt de nieuwe hal ook met zich mee. Van Vliet verwacht dat er zo'n twintig a vijfentwintig mensen - meest part timers - aan de slag kunnen bij technische dienst, administratie, receptie of als portier. Bovendien zal er voor de opbouw ten behoeve van bepaalde evenementen een beroep gedaan worden op losse arbeidskrachten. Van Vliet:„En zo'n voorziening heeft een brede uitstraling. Daar gaat men nog wel eens aan voorbij. Als er hier iets te doen is, zitten alle hotels in Goes vol. Het heeft effect op de hele streek." én vakje benutten, vertentie wordt in een ie met het belangrijkste ondig. Donnummer in de en gemakkelijk en snel. )E ZIJKANT HET BEDRAG den. Voor toezending van ent u f 3,50 extra te aling kunt u een groene we girokaart (dus géén g) insturen, ontvangt u een wij u echter f 4,— kening moeten brengen. aan Dagblad De Stem, eda. ties., of inleveren op onze Ronald Verstraten iDELBURG - Wie op zoek gaat naar de restanten van 'iddelburgse synagoge loopt gemakkelijk de toegangs- 1 voorbij zonder die op te merken. De poort ziet er dan uit als de voordeur van een normaal bewoond huis. zichtig draai je de klink om...en dan sta je weer buiten, pal pad leidt naar de ruï- len uit de geschiedenis van de synagoge. Het enige dat verder aan de joodse historie herin nert is een met stenen inge legde davidster. De Middelburgse jeugd is er skenbaar al geweest. Kill- ïeeft weer eens een viltstift zijn verjaardag gekregen legt dat hij van bier houdt, p gelukkig wel van de sy- afgebleven. De resten ran zijn 'geconserveerd', ril zeggen dat hier en daar slwerk is verricht of een e bestrating is aange- it om verder verval te (omen. Een plaquette ver- kit de belangrijkste jaartal- u Middelburg zijn de atste tien jaar heel wat storische gebouwen in 1111 oorspronkelijke aat teruggebracht, immige straten werden 'genoeg in zijn geheel 'restaureerd. Het ene Ff kwam er nog aaier uit te zien dan St andere. Staaltjes van her- euwd vakmanschap agen hun prestigieus s'ag in onder andere Spanjaardstraat de Bellinckstraat 8) en de Spuistraat 1). Een deel van de fugelstraat ging onder ■j hamer en er ver geen nieuwbouw oude 1> al zijn de meningen 'rover verdeeld, pi een dergelijke res- 'iratiewoede mag het ff verwonderlijk heten 031 wel eens een pand F het hoofd wordt ge- h m letterlijke zin te zijn gebeurd de Middelburgse sy- 'ge. Min of meer ver loten tussen de Heren- Ft en de Sint Jan- 'at staan de resten uit joodse bedehuis pachten op betere tij- het aan de Stich- Synagoge Middel- - hgt komen die er rot nu toe is er door stichting al 12.000 en ®an giften ont- ;en. De eerste aanzet r de restauratie die kwart miljoen moet |h kosten. De Middelburgse synagoge was de eerste die in Nederland bui ten Amsterdam werd gebouwd. In leeftijd is de Middelburgse 'sjoel' (van 'scola' of 'Schule', want aan een synagoge is altijd een school verbonden) de vierde in ons land. In 1704 werd de bouwvergunning aange vraagd. Die werd vlot goedge keurd, met als enige beperking dat de synagoge niet aan de straatkant, maar achter de huizen moest komen. Zo kreeg het gebouw het karakter van een schuilkerk. In 1705 werd hij in gebruik genomen. Het was een eenvoudig ge bouw, vierkant van vorm, zon der voorportaal. De opper vlakte bedroeg amper negentig vierkante meter. Vier hoge ra men zorgden voor het nodige licht. De door pilaren onder steunde vrouwengalerij was van buitenaf bereikbaar en telt 33 zitplaatsen. Op de begane Overblijfselen van de te restaureren synagoge in Middelburg. grond was er plaats voor 83 mannen. In de loop van haar bestaan werd verschillende keren aan uitbreiding van de synagoge gedacht. Waarschijnlijk om fi nanciële redenen is dat er nooit van gekomen. In 1768 ontsnapte het gebouw aan een grote brand die in de Herenstraat woedde. De Tweede Wereld oorlog betekende het eind van het bedehuis. Kort voor de be vrijding legde een granaat het gebouw in puin. Gelukkig was een deel van de inventaris al twee jaar daarvóór in veilig heid gebracht. Zo wordt een en ander nog bewaard in het Joods Historisch Museum in '1 Tekening van de synagoge zoals die er vroeger uit zag. FOTO WILLEM MIERAS Amsterdam. De 'lezenaar' staat in het Middelburgse stadhuis. „Het is niet de bedoeling dat die stukken terugkomen. Ze zijn destijds immers geschonken. Bovendien kan de synagoge niet haar oorspronkelijke func tie terugkrijgen. Daarvoor is de joodse gemeenschap in Zeeland te klein geworden", zegt A. Vos, secretaris van de Stichting Sy nagoge Middelburg. In de loop van 1985 kwamen de heren Vos en A. Tak, voor zitter van de stichting en van de Zeeuwse jodengemeenschap, er door het lezen van een boekje over synagogen in Ne derland achter, dat de Middel burgse synagoge eigenlijk heel bijzonder was. Ze hebben toen plannen gemaakt voor de res tauratie en de meningen van de gemeenschap en de gemeente Middelburg gepeild. Enthou siaste reacties volgden. Een en ander resulteerde in de oprich ting van de stichting in april 1987. De stichting bracht'een bro chure uit en riep sympathisan ten op geldelijke bijdragen te leveren. „Restauratie van de synagoge is inlossing van een ereschuld jegens de joodse Middelburgers die in de voor oorlogse samenleving volop waren ingeburgerd, in het za kenleven, de middenstand, de geneeskunst, het onderwijs, de politiek, de kunst en het amu sement", aldus de brochure.In het comité van aanbeveling hebben onder anderen de com missaris van de koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boer- tien, en de burgemeester van Middelburg, Mr. C. Rutten, zit ting. Er werd begonnen met het werven van fondsen. Na een bijeenkomst van het Overleg orgaan Joden en Christenen kwam er vlot 10.000 gulden bin nen. Inmiddels is dat bedrag gestegen tot 12.000. De giften kwamen uit heel Nederland, maar ook uit de Verenigde Sta ten en Israël. In het najaar zul len acties worden gehouden met ondersteuning van de ker ken. Eind 1987 wil de stichting het streefbedrag van dertig duizend gulden bereiken. „Je moet toch eerst wat hebben, al vorens je subsidie gaat aanvra gen", aldus Vos. In totaal zal de restauratie 250.000 gulden kos ten. De stichting wil ook nog bedrijven benaderen om de ac tie te ondersteunen. Als de synagoge weer terug is verrezen - gehoopt wordt dat volgend jaar met bouw kan worden begonnen- zullen er regelmatig culturele evene menten en kleinschalige ten toonstellingen worden gehou den. Daarnaast denkt de stich ting aan lezingen over onder werpen uit de joodse historie en traditie. Het Joods Historisch Museum in Amsterdam heeft zijn medewerking al toegezegd. De doelstelling van de stich ting is niet alleen de restaura tie van de synagoge. Vos: „Die heeft nu de hoogste prioriteit, maar daarna willen we ook het beheer en de restauratie van de Portugees-Joodse begraaf plaats aan de Jodengang ter hand nemen. Dat is een van de oudste begraafplaatsen in Ne derland, want joodse begraaf plaatsen mogen immers nooit worden geruimd". De begraafplaats herbergt 93 graven van voornamelijk Por tugese joden. Die hadden voor de schijn het christendom er kend en waren hun land ont vlucht. Hier gekomen namen ze weer het jodendom aan. De meesten kwamen via Antwer pen in de tweede helft van de zeventiende eeuw. In Middel burg ligt Samuel Ben Menasse begraven. Hij was een van de grondleggers van Engelse jo dendom. De stichting wil al in de komende winter preventieve maatregelen nemen om kapot vriezen van de - liggende - grafzerken te voorkomen. HET Etten-Leurse bedrijf Willser Rotation Equipment BV heeft drie weken lang proefne mingen gedaan met het winnen van aardwarmte uit de bodem onder het Belgische Beerse. Die proef is afgelopen. Voorlopig althans. Want als de plannen slagen, zijn de weilanden rond Beerse dank zij het warme grondwater binnen een paar jaar omgetoverd tot een fiks tuinbouwgebied. De EG, die het experiment financiert, toont nadruk kelijk belangstelling. Aardwarmte (of met een mooi woord geothermie) is in de lidstaten im mers een nog maar nauwelijks ontwikkelde energie-bron. Door Arthur't Hart DE PLEK, ergens aan een landweggetje bij Beerse, waar Willser Rotation zijn pompen heeft opgesteld, is bijna onvindbaar. En ben je eenmaal in de buurt, dan nog is de kans groot dat je er zó aan voorbij rijdt. Want indrukwek kend zijn de installaties die daar op een weilandje staan bepaald niet. Een paar kleine machines, wat meetapparatuur, her en der verspreid liggende slan gen en leidingen en een af tands caravannetje: dat is kennelijk alles wat je nodig hebt om heet grondwater van een diepte van 1800 m naar boven te pompen en om te vormen tot een bruikbare warmtebron. In de caravan zijn, behalve een massa apparatuur, de mensen te vinden die, met zijn tweeën, het hele project bemannen: Paul Schuur van Willser en Guido Verreyt van het Belgische Studiecentrum Kernenergie, dat voor de we tenschappelijke begeleiding van het experiment zorgt. Op bijna twee km diepte, leg gen zij uit, bevindt zich een gigantisch reservoir ('zeg maar gerust een zee') van zeer zout, heet water met een tem peratuur van 75 graden. Ruim twee jaar geleden is al eens geprobeerd die warmte naar boven te halen, maar de proef werd afgebroken. Nadat de EG opnieuw geld voor het project had uitgetrokken, pakte de Vlaamse deelrege- ring de zaak weer op en en kele maanden geleden ging het Etten-Leurse bedrijf bij de nog bestaande put aan de slag. En nu met meer resul taat. In de buis is op 250 meter diepte een speciale pomp neergelaten, die het hete aardwater aan de opper vlakte brengt. Daar wordt het gefilterd en vervolgens in een warmtewisselaar in contact gebracht met een tweede stroom ondiep (koud) grond water, dat van een diepte van veertig meter wordt opge pompt. Het diepe grondwater geeft zijn warmte af aan de tweede stroom, waarmee dan (met een temperatuur van nog 70°) tuinbouw-kassen, woningen etc. kunnen wor den verwarmd. Het afge werkte en inmiddels afge koelde water uit de onder grondse 'heetwater-zee' wordt via een derde buis in de bodem terug gevoerd. „De conclusie na drie weken proefdraaien is, dat het pro ject volledig is geslaagd", zegt Schuur. „De waterhoeveel- heid is voldoende, exploitatie blijkt een haalbare kaart. Het grote vraagpunt was: houden onze pompen het, vooral ge zien de agressiviteit van het hete grondwater? Aange toond is nu dat die het karwei uitstekend aankunnen". „Dat het mogelijk is om warmte uit de aarde te win nen is op zich natuurlijk geen nieuw idee. Maar het is nog vrij onbekend welke techno logie je daarbij nodig hebt. Wat dat betreft levert dit project veel kennis op. Voor Nederland en België, waar aardwarmte nog nergens wordt toegepast, is dit een ge heel nieuw project. Uniek bij deze proef is ook dat we een systeem hebben ontwikkeld om het afgewerkte water te rug te pompen naar een min der diepe bodemlaag (800 m) dan waar het vandaan geko men is. Dat maakt het geheel financieel haalbaar. Want: hoe dieper je moet gaan, hoe duurder het wordt". De voordelen voor bijvoor beeld tuinders van deze mi lieu-vriendelijke energie bron zijn volgens Schuur evi dent. Naar schatting kan de put 35 a 40 jaar lang energie leveren, met een constant vermogen van 3,2 megawatt en vooral: een constante prijs. „Voor een tuinder, die nu af hankelijk is van steeds fluc tuerende gasprijzen, is dat al leen al een voordeel van on schatbare waarde. We hebben hier al een paar laaiend en thousiaste tuinders uit het Westland op bezoek gehad. Die hadden interesse om daar iets soortgelijks op poten te zetten", aldus Schuur. Hoe groot de kostenbesparing ge rekend naar de huidige gas- prijs is, kan hij niet precies zeggen. „Maar die moet groot zijn. Als je de investering er uit hebt, kost het immers niets meer, behalve het on derhoud en brandstof voor de pomp". De proef is geslaagd, maar het de afgelopen weken ge produceerde hete water werd, nutteloos, afgevoerd op een reservoir en vervolgens op de sloot. Hoe de zaak nu om te zetten in een permanente ex ploitatie? Schuur: „Hoe dat zal wor den geregeld weten we nog niet. Nu gaat het erom, reac ties te peilen. Je moet eerst gewoon afnemers hebben. Eentje is er al, en dat is een flinke: de grote strafinrich ting hier in Beerse. Binnen uiterlijk twee jaar, verwach ten we, is de bron volledig in gebruik". Met de gevangenis en - - straks - een heleboel tuin bouwkassen rond Beerse zijn de mogelijkheden van de on deraardse warmtebron nog lang niet uitgeput, vult Guido Verreyt van het Belgische on derzoekcentrum aan. „Een di rect uitvloeisel is al dat bij Turnhout nog een put zal worden geslagen, die die stad van stadsverwarming gaat voorzien. En er zullen nog meer plannen komen, ook bij - voorbeeld voor de industrie. Wij voorzien een sneeuwbal effect". De ondergrondse heetwa- ter-zee houdt niet op bij de grens, maar strekt zich ook onder ons land uit. Ook bij ons, zegt Schuur, liggen er dus grote mogelijkheden, en hij zou zijn pompen daar graag voor leveren. „Maar in Nederland is geothermie nog tamelijk onbekend. Alles gaat uiterst traag. We hopen nu maar dat er als gevolg van dit project een versnelling op treedt". Paul Schuur neemt een monster. - foto marcel bekken

de Stem | 1987 | | pagina 13