Twee vormen van hersenvliesontsteking Leiderschap Mandela nog onomstreden Pravda: Afghanistan-veteranen worden verwaarloos^ UITBLAZEN MINISTERS even. 25 extra tookkosten er gezin 3ESIEMC01V iet onder cur ®3B".5rtSiS Glasnost in Holland DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 DE STEM BINNEN EN HAAG - De minist olksgezondheid en Cult erwijs) en de staatssécre ;ondheid) en De Graaf aken) moeten nog tijd augustus) aan de Tweed wustzijn blijft meestal heli jeven over een serie aan ;en tot een bedrag van 1 VEEL AFRIKANEN KENNEN VOORMAN ALLEEN VAN NAAM iezuinigingen APK DE STEM Door Jan Paalman ALS het staatshoofd ziek is, dan is het land ook een beetje ziek. Hoe machtiger liet staatshoofd, hoe zieker het land. De afgelopen ja ren hebben Kremlin-wat- chers intens meegeleefd met de 'verkoudheid' van Andropov, het emfyseem van Tsjernenko, de vlek van Gorbatsjov (onschul dig) en aan de andere kant van de oceaan zijn neus en darm van Reagan een voortdurende bron van zorg. Toen bekend werd dat konin gin Beatrix een hersenvlies ontsteking heeft, sloeg men in Den Haag onmiddellijk arti kel 37 van de Grondwet op en las dat als het staatshoofd haar/zijn werkzaamheden niet kan doen, zij/hij vervan gen moet worden door de troonopvolger. Zoveel is ze ker: de ziekte van het staats hoofd is staatszaak. Hoe erg is hersenvliesont steking? Twee antwoorden: tamelijk erg, en tamelijk on schuldig. Er zijn namelijk grofweg twee vormen van deze ziekte: hersenvliesont steking veroorzaakt door bac teriën, de beruchte 'nek kramp', een zogeheten B ziek te, die aan de autoriteiten moet worden gemeld (200 keer per jaar), en de stukken on schuldiger hersenvliesontste king veroorzaakt door virus sen. De laatste vorm komt niet zelden voor (alleen al ten gevolge van het Bof-virus 400 ziekenhuisopnames per jaar), maar is, Goddank, meestal onschuldig. Dat lijkt veel, maar is het niet. Je zou je zelfs kunnen afvragen waarom hersenvliesontste king niet veel vaker voor komt. De hersenen zijn een bele gerd bolwerk. In de keel- neusholte, of in een ontstoken middenoor of voorhoofdshol te, dus op de stoep van de her senen, wemelt het van bacte riën en virussen, marsbereid om als het even kan de herse nen binnen te trekken, nog geen twee centimeter verder op. Toch gebeurt dat uiterst zelden. Weer om twee rede nen. Het hersenweefsel heeft een ingebouwde afweer tegen microbeesten. En twee: de hersenen, maar ook het rug- gemerg, zijn omgeven door een beschermend vlies: het nu zeer beroemde hersenvlies. Hoe microbeesten er toch in slagen de hersenen binnen te klimmen is nog steeds een duistere zaak. Maar goed, ze zijn binnen. Wat dan? In het ergste geval zijn de binnendringers bacteriën, en als dat gebeurt is de binnen dringer hoogstwaarschijnlijk de meningokok (meningen is hersenvlies), een microbeest gespecialiseerd in het zaaien De hersen zijn een belegerd bolwerk. Als een virus of bacterie vanuit neus-keelholte de hersenen er in slaagt de hersenen binnen te dringen, dan raakt het beschermende hersenvlies als eerste ontstoken. van verderf in de hersenen. Bij ongeveer vijftien procent van de mensen huist deze bacterie zonder schade aan te richten in de neus- en keel holte. Men schijnt met het klimmen der jaren weerstand tegen deze bacterie op te bou wen, vandaar dat de klassieke nekkramp vooral voorkomt bij dicht opeengepakte jonge kinderen (crèches in de win ter) of jong volwassenen (dienstplichtige militairen). De verschijnselen zijn klas siek. De hersenvliezen, merk waardig genoeg de enige voor pijn gevoelige onderdelen van de hersenen (de hersenen zelf zijn gevoelloos) protesteren. Gevolg: een niet te beschrij ven hoofdpijn. Die pijn wordt heviger als het hersenvlies onder spanning komt te staan. De patiënt zal daarom - heel verstandig - het hoofd krampachtig naar achteren buigen, vandaar de naam 'nekkramp'. Bewegen van de benen kan ook pijn doen om dat je dan aan de vliezen van het ruggemerg-, en dus van de hersenen, trekt. Kinderen met nekkramp gaan dus huilen na het verluieren en bij volwas senen staat de door het bewe gen van de benen opgewekte hoofdpijn bekend als het Symptoom van Kernig. De ontsteking veroorzaakt hoge koorts, zenuwen die ogen, oren en gezichtspieren bedie nen kunnen tijdelijk uitvallen en als het echt heel erg tegen zit kunnen de hersenen zelf worden aangetast met be- wustzijnsstoornissen tot con toe tot gevolg. Hoe erg dit allemaal u pakt hangt af van de snelhf waarmee de dokter de dij nose stelt. Uit vocht verfe goed af. Dan de hersenvliesonts king, veroorzaakt door veertigtal virussen. Daar (dit is een twee-verhaal) wi twee berichten over te nt den. Het slechte bericht is het virus-meningitis veel ker voorkomt dan hersi vliesontsteking door bacteii en dat er geen kruid tegen j wassen is. De behandeling staat dus uit pappen, ren en nathouden. Het gi bericht is dat een virus-nj ningitis in de overgrote derheid van de gevallen vi zelf overgaat en stukken der verloopt. Men heeft wat koorts niet al te erge hoofdpijn, nekkramp is nauwelijks sj ke, de hersenzenuwen woi zelden aangedaan en het UTRECHT (ANP) - Dwang- behandeling van drugsver slaafden kan juridisch niet. Bovendien werkt het niet en het onbetaalbaar. Dat gen met een ruggeprik is) schriift overste M.W. van mogelijk om de boosdoener vianen van de Koninklijke kweken en aldus te identify Marechaussee in het Alge- ren. Meest gebruikt gen» 1 V, 6 middel: het wondermiddel; roeen Politieblad, nicilline, dat ofwel in de spl juridisch is dwangbehandeling ren, of via een ruggeprik onmogelijk vanwege de bepa- rect op de ontstoken herse lingen in de grondwet over de vliezen kan worden gespoi onaantastbaarheid van het li- Meestal loopt het dan toch n chaam. Bovendien bieden de Krankzinnigenwet en de terbe schikkingstelling van de rege- an onze Haagse redactie Na tien tot hooguit veei dagen is het leed geleden. ander hooguit een lintje drie hoeft door te knippen. Door Greg Myre 25 jaar geleden werd Nel son Mandela, de leider van het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC), achter tralies gezet, maar nog steeds is hij de beli chaming van het zwarte verzet in Zuid-Afrika. Aangezien het, afgezien van de verklaringen die hij tijdens zijn proces in 1962 aflegde, verboden is uitspraken of fo to's van Mandela te publice ren, weten vele Zuidafrika nen niet eens hoe de man eruit ziet of wat hij ooit heeft ge zegd. Volgens officiële statis tieken is meer dan de helft van de 25,6 miljoen zwarten in Zuid-Afrika zelfs geboren, nadat Mandela gevangen was gezet. In Zuid-Afrika werd wei- ning aandacht besteed aan de vijfentwintigste verjaardag van Mandeia's arrestatie op 5 augustus 1962. Geen van de grote kranten maakte er mel ding van en zelfs de Sowetan, de grote zwarte krant die in Soweto verschijnt, liet de ge beurtenis onbeschreven. Mandeia's echtgenote, Win nie, die in Soweto woont, bracht zaterdag een kort be zoek aan haar nu 69 jaar oude man in de Pollsmoor-gevan genis in Kaapstad. In een in terview met het Amerikaanse televisiestation NBC zei Win nie Mandela dat haar man zeer goed geluimd is. Maar, zo zei ze, hij maakte zich erg be zorgd over het aanhouden van de noodtoestand in Zuid-Afri ka, die nu al vanaf juni 1986 van kracht is. Er mag dan weinig rucht baarheid zijn gegeven aan de vijfentwintigste verjaardag van Mandeia's verblijf achter de tralies, het leidt geen twij fel dat zijn populariteit onder de zwarte bevolking nog steeds onaangetast is. De zwarte jongeren scanderen of zingen zijn naam bij prak tisch elke begrafenis of poli tieke manifestatie in de zwarte woonoorden. „De zwarte Zuidafrikanen vereenzelvigen zich met deze man", zo zegt een woordvoer der van het ANC vanuit het hoofdkwartier van de organi satie in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka. „Hij heeft de kansen om uit de gevangenis te kunnen komen voorbij la ten gaan, omdat hij pal staat voor zijn principes en hier door heeft hij een enorm res pect verworven". Toen de So wetan in mei van dit jaar, ten tijde van de blanke verkiezin gen, een peiling hield onder zijn zwarte lezers over de vraag wie zij als president zouden willen hebben, kwam Mandela als de onovertroffen winnaar uit de bus. De Zuidafrikaanse presi dent Pieter Botha bood Man dela de vrijheid aan in ruil voor de belofte, dat deze zich voortaan zou onthouden van gewelddaden. Maar Mandela liet Botha eind 1985 via zijn dochter Zindzi weten daar niet over te piekeren en alleen vrijgelaten te willen worden zonder voorwaarden vooraf. Ook onderhandelingen met de regering wees hij zonder meer af, omdat hij vond dat alleen vrije mensen onderhandelin gen kunnen voeren. Maar niet alleen in eigen land is Mandela geliefd, ook in het buitenland geniet hij veel aanzien. De Verenigde Naties hebben tot zijn vrijla ting opgeroepen, in Londen is een straat naar hem ver noemd en in Dublin staat een buste van de ANC-leider. De stad Rome heeft hem tot ere burger benoemd en hij heeft verschillende eredoctoraten en onderscheidingen ontvan gen. Mandela, de zoon van een stamhoofd van de Xhosa- stam, begon zijn carrière als advokaat en was een van de oprichters van het ANC in 1952. Hij werd in 1960 na een proces van vierenhalf jaar be schuldigd van hoogverraad. Het ANC werd tot verboden organisatie verklaard en Mandela en zijn medestrij ders begaven zich in de illega liteit. Hij reisde Europa en Afrika af om de zaak van het ANC te bepleiten, volgde een guer rilla-opleiding in Algerije en keerde in het geheim terug naar Zuid-Afrika om met an dere zwarte leiders overleg te voeren en zijn gezin te bezoe ken. Inmiddels had hij binnen het ANC een militaire organi satie opgezet. Op 5 augustis 1962 werd Mandela in de Zuidafrikaanse provincie Natal gearresteerd op beschuldiging het land te hebben verlaten zonder geldig paspoort. Hij werd hiervoor tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. Inmiddels was het onder grondse hoofdkwartier van het ANC ontdekt in een verla ten boerderij op het Zuidafri kaanse platteland. De leden van het uitvoerend comité van de organsiatie in Zuid- Afrika werden gearresteerd en de autoriteiten zeiden do cumenten in beslag te hebben genomen, waaruit bleek dat het ANC de regering ten val wilde brengen door middel van sabotagedaden en revolu tie. Mandela en zeven ander Foto's van recente man Nelson Mandela als jonge tum ontbreken. ANC-leiders werden op be schuldiging van samenzwe ring tegen de Zuidafrikaanse staat veroordeeld tot een le venslange gevangenisstraf. Twintig jaar lang bracht ziet er naar dat Willem-Al^)e kamercommissie voor we erheid bestaand uit PvdA-k en tijdens een besloten beraa [et ingelaste mondeling over ig met de bewindslieden ziitte aanvankelijk op verzet an de WD die liever wilde 'achten op de bekendmaking an alle bezuinigingen op rinsjesdag. Het CDA wilde ever pas na de zomervakantie iet de bewindslieden praten, -j laar ging uiteindelijk door de nieën. De PvdA was voor be ad op zo kort mogelijke ter- lijn. Het merendeel van de «nmissie bestond uit (inder- aast opgetrommelde) PvdA- merleden, ^odat die feitelijk ik hun zin kregen. iet overleg zal gaan over de 'ELDOORN (ANP) - De feelopen drie maanden kei, juni en juli is het 26 Tocent kouder geweest dan :bruikelijk is voor de tijd jn het jaar. Vooral juni leek een koude maand. ®oor het gemiddelde gezin in 3 land betekent dit volgens Vegin, de verenigde gasbe- jven, een extra gasverbruik de drie koude maanden van totaal 50 kubieke meter gas, 'ewel 25 gulden aan stook- iten. Mandela door in de gev: nis van Robbeneiland, vc. kust van Kaapstad, totdal in 1982 naar de Pollsmoor- vangenis werd overgebrs (AP) SOVJET-jongeren die gediend hebben in Afghanistan worden na hun terugkeer door de bu reaucratie met onverschilligheid benaderd en hun gevallen kame raden worden door pers en over heid volstrekt genegeerd. Dat heeft het partijdagblad Pravda gezegd. De krant publiceerde delen uit brie ven van familieleden van Afghani stan-veteranen, van veteranen uit de Tweede Wereldoorlog en van andere burgers met klachten over de wijze waarop de jongeren die in Afghani stan hebben gevochten worden be handeld. In een begeleidend com mentaar benadrukte Pravda-redac- teur P. Studenikin dat Moskou het recht niet heeft de veteranen te ver geten. De klachten die de Pravda op somde vertoonden sterke overeen komst met de klachten die in de Ver enigde Staten worden gehoord over het lot van Vietnam-veteranen. De veteranen stuiten op onver schilligheid bij bureaucraten en zelfs op vijandigheid. „Ik heb je niet naar Afghanistan gestuurd," is een door veteranen veel gehoorde uitspraak. In Afghanistan dienen naar schat ting 115.000 sovjet-soldaten. Officieel staan zij bekend als internationalis tische strijders en hun daden ten be hoeve van het Afghaans socialisme en de strijd tegen de contrarevolutie wordt in de pers meestal uitgebreid bezongen. Het feit dat talloze sovjet-soldaten in Afghanistan sneuvelen of gewond raken wordt zelden gemeld. Het Kremlin heeft nooit bekendgemaakt hoeveel soldaten er sinds de inter ventie in december 1979 zijn gedood of verwond. De televisie spreekt ook meestal alleen over de broederhulp aan het Afghaanse volk, zonder beelden te tonen van de bloedige werkelijkheid. De brieven die werden afgedrukt arm werd verbrijzeld. De gewonde soldaat werd terud bracht naar de Sovjet-Unie en»| daar gedegradeerd van invtf tweede klas naar invalide derde Daardoor raakte hij een deel vani uitkering kwijt, aldus Vladimir" leg. „Maar het been van mijn groeide in die tijd met geen ter aan," aldus Sheleg met bil ironie. Sheleg vertelde hoe zijn broen eindelijk werk had gekregen van] meelevende fabrieksdirecteur, dat hij nog steeds op zoek is naai] woning. Een andere veteraan, die maal gewond raakte in Afghai en die tweemaal werd onderscl met een Rode Ster, Leonid Plat schreef dat hij met zijn vroui kind in een tochtige keuken wi Sevastopol. Toen hij zich inschreef voor Russen verlaten als helden Afghanistan om aan de andere kant van de grens als tweederangs burger verder te leven. - fotoanp gaven aan dat de teruggekeerde ve teranen vaak met onverschilligheid en minachting worden behandeld, zelfs door ambtenaren die zijn belast met de begeleiding van veteranen om hen te laten terugkeren naar de bur germaatschappij. Zelfs de gesneu velde Afghanistangangers worden vergeten. Anatoli Sjevtsjenko, een bouw vakker uit de Witrussische stad Ko vel schreef dat zijn zoon Joeri in no vember in Afghanistan was gesneu veld. Op de grafsteen van de jonge sergeant staan echter alleen zijn naam, geboortedatum en sterfdatum. „Waarom is het verboden erop te zet ten dat hij stierf tijdens de vervul ling van zijn internationalistische plicht in Afghanistan. Waar scha men wij ons voor?" schreef Sjevts jenko. Toen hij een plaatselijke krant vroeg een overlijdensbericht over zijn zoon te schrijven, antwoordde een redacteur: „Uw zoon is niet de eerste die sneuvelt, dus wat wilt u? Dat we over allemaal schrijven?" Een vrouw uit Volgograd, Ljoebov Jarovaja, schreef: „Ik begrijp niet waarom het op monumenten die trouwens op kosten van de staat worden gebouwd, verboden is te ver melden dat een soldaad stierf bij de uitoefening van zijn internationalis tische plicht." De Pravda journalist zei dat hij geprobeerd had op officieel niveau een verklaring te krijgen voor het niet bekendmaken van namen van slachtoffers van de oorlog, maar dat niemand hem een overtuigend ant woord had gegeven. Een inwoner van de havenstad Se vastopol op de Krim schreef dat zijn broef Oleg, een genie-officier, in Af ghanistan op een mijn was gestapt. Hij verloor een been en zijn linker- bjEDERLANDSE POLITICI staan /manende vinger richting buiti idanks onze eigen nietige betek Wieke wereldtoneel te willen sp ninderd door kennis van zake ordigers hun mening over de hooguit een aantal dagen hebt ten fraai voorbeeld van onger »t reisverslag van de CDA-politi 'er hun bezoek aam Nicaragu; «itenlandspecialisten in hun tre ingname zou je dus wel mo ^erwaar. Een verblijf van een f wolters lang genoeg om een! indinistische bewind in Nicaragi ojflens het CDA-duo is het r| vikkelingshulp ronduit slecht I de lopende band geschondel h op een bedroevend peil bevirf lose politici zich gestoord aan Gostduitse functionarissen. zu"en de laatsten zijn om lucu hij iav.ii 1HOV.1U cti *vw'|ifirl<f moment als een modelda coöperatieve flat, werd hij als 46W/d- Acht jaar Sandinistisch ba kandidaat op de wachtlijst fm"^a ^traatarme volk, bepaal^ Maar zelfs als hij een flat zou I gen, zou hij hem niet kunnen bet aldus de Pravda. Pjotr Baranovski, een anderf teraan, betaalde 30 roebel 1 brandhout, om zijn negen viert meter grote kamer te verwan waar hij woont met zijn vrou' kind in de Oekraïne. Toen zijn vrouw klaagde dal brandhout niet was bezorgd erEt'®1 negatieve reisverslag var haar man zijn geld niet terugicBL kr|tiek binnen het CDA antwoordden de militaire aut<* °enerr>en. Volgens een CD, T !?°9 ™aar via onafhankelijk en aan Nicaragua. De overhe G *?,u z°veel mogelijk buitensp. pinister Bukman van Ontwikkel zijn visie zou Nicaragua nI jmogen innemen, maar zoude worden verdeeld over de vijf I ^■Nicaragua, Costa Rica, p h„9 u'9en van realiteit, vq io 9®mopratieën Nicaragua zë iL zaken in bijvooorbeeld Q tenna0-?-'9?- kritische kanttekenl leven h64 fl,osofle redenerend] wL r er momenteel activ ten: „Wees blij dat hij levend tl» gekomen en dat hij niet invalide De Pravda zelf erkende dat de niet voorbereid was op het veis van de oorlog, toen bleek dat het flict lang zou gaan duren, massamedia, dat is echt opvi berichten zeer spaarzaam ovi gebeurtenissen in Afghanistan] naar mijn mening vaak buil context en onrealistisch,'" Sjevtsjenko in zijn brief. „Ik niet wat dat met anderen doet, mij persoonlijk maakt het wart wig." (AP) ')i Knaief zou om hiervoor del >uscn is het om voorbij te gaal enen waarom de jonge democi et bewmd in Nicaragua wordt! I, ae Verenigde Staten. De ol unde contra's kost jaarlijks nting van de Nicaraauaans mf i w/„i?Nicaraguaanse Wolters en Van der Heyden n! jgOmie in Nicaragua is terug Iet ALS de Sovjet-leider Gorbatsjov ooit bui tenlandse raad nodig heeft bij de verbreiding van zijn glasnost, moet hij niet afgaan op wat het weekblad Time deze week over de Nederlandse sa menleving te melden heeft. Hij zou daaruit de con clusie kunnen trekken dat Ne derland niet alleen, sociaal ge sproken, het meest geavan ceerde land van Europa is (en dus van de wereld, zou ik zeg gen), maar dat het bovendien een toonbeeld van openheid en openhartigheid is. Gorbatsjov zou misgrijpen, zeker als hij bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) om raad kwam. De geheimzinnigheid waar mee de RVD woensdag ope reerde met betrekking tot de ziekte van de koningin kon tot op de letter wedijveren met de beruchte Kremlin-communi- quès uit de dagen dat daar, in door la te mannen snelle tente 'griep' verzwi de dienst uitmaakten. Net als dertig jaar geleden, toen Greet Hofmans te Soestdijk haar blijkbaar niet zo heilzame werk verrichtte, moesten we het grootste deel van het nieuws weer uit de buitenlandse pers halen, ditmaal de Franse. Nu schijnt het met de ziekte van de koningin wel mee te val len en het zóu gênant zijn ge weest als - waar de RVD inder daad bang voor was - een paar duizend trouwe Oranjeklanten naar Schiphol waren getogen om er hun sympathie met de zieke vorstin te betuigen, zeker als na uitgebreid medisch on derzoek ook nog zou zijn geble ken dat er weinig ernstigs aan de hand was. Aan de andere kant kon de omzichtigheid, de cryptische communiqué-taal van de RVD en het mysterieus en ontwijkend gemanoeuvreer van de regerings-Fellowship op het Franse vliegveld de tv-kij- ker óók op de gedachte bren gen dat er iets veel ernstigers aan de hand was met de konin gin dan een hersenvliesontste king. Een hersenbloeding bij voorbeeld. Of iets nóg ergers. Natuurlijk probeerden de cameramannen van de televisie de brancard waarop de konin gin lag in beeld te krijgen. Dat is hun taak. Volgens hun eigen zeggen waren ze daar met hun telelenzen ook in geslaagd en konden wij zitten turen naar iets dat misschien best een stukje van de brancard zou kunnen zijn. Het ochtendblad bracht de volgende morgen een reusachtige telefoto op de voor pagina, voornamelijk voorstel lend de dolfijn-achtige neus van het vliegtuig en, net uitste kend boven de grijze veeg die nog van de vleugel zichtbaar was, een infuus-fles. WIMKOCK aandacht werd gevestigd op het feit dat de koningin gemeen zaam omging met gewoon volk als Heineken, rijk weliswaar, maar toch maar gewoon bier brouwer. Het was natuurlijk geen ge heim dat de Oranjes met de bierbrouwer omgingen, al wist ik het bijvoorbeeld niet. Een geheim dat geen geheim is heet een publiek geheim. Iedereen die ae juiste bladen leest kan het weten, maar dat is iets an ders dan dat de hele natie er in één klap van op de hoogte wordt gebracht. Maar de RVD bleek, behalve de terechte aan drang de privacy van zowel de koningin als de familie Heine ken te beschermen, zwaarwich- tiger redenen te hebben voor haar raadselachtig uitpakkende terughoudendheid. Zij wilde geen stormloop van de pers om de Franse autoriteiten niet op te zadelen met de dan noodza kelijke extra veiligheidsmaatre gelen. Tussen de journalisten zouden zich immers criminele elementen kunnen mengen die het begrepen hadden op de welstand van de heer Heineken. Vandaar. De RVD heeft hele scena rio's klaarliggen voor allerlei eventualiteiten, draaiboeken waarin geschreven staat hoe te handelen, wat te zeggen en wat niet. Als het over de gezond heidstoestand van een van de leden van het koninklijk huis gaat, is het regel dat men niets meedeelt tenzij de mededeling inhoudelijk wordt gedekt door de verklaring van een terzake deskundige medicus. Eén noti tie lijkt te ontbreken, een regel die voorschrijft wat te doen wanneer blijkt dat de voorge schreven terughoudendheid in het land een sfeer van geheim zinnigheid oproept. Moderne tv-kijkers zijn niet meer gewend dat ze aan het lijntje worden gehouden. TV-nieuws anno 1987 gaat van Pats! Boem!, met lijken en alles erbij. Als de kijker in de gaten heeft dat hem nieuws wordt onthouden en beelden worden ontstolen (en dat gebeurde op dat vliegveld en bij het Haagse ziekenhuis; je zag als het ware de dieven aan het werk) dan gaat hij er het zijne van denken en dat zal wel niet de bedoeling zijn van de RVD. Zeker niet als het om de koningin gaat. Ik dacht eerst dat al die ge heimzinnigheid voortkwam uit verlegenheid met het feit dat de koningin uitgerekend op de So mething Cool (hoe kom je op zo'n naam?) ziek was gewor den. Het eerste grapje dat ik er over hoorde luidde dan ook: „Ze zal wel een kater hebben." Vervolgens kwam het in me op dat de RVD nog probeerde te voorkomen dat de nationale DE EERSTE brieven over erva- j| ringen van lezers met de APK- E keuring zijn binnen. Volgende j| week hoop ik daaraan aandacht E te besteden. Intussen kunt u uw E ervaringen en (onaangename) E verrassingen met de APK-keu- 5 ring nog kwijt Liefst schrifte- |j lijk: Even Uitblazen, Postbus E 3229,4800 MB Breda. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllF Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738.

de Stem | 1987 | | pagina 2