UITBLAZEN Teheran contra Riad: om Golf en islaml Alleen aard van werk heeft effect op schoolprestaties kinderei Liever werken met pijn in de rug dan in de WAO F even. Te veel vragen KAMER MOET Hete politieke n S DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 .BESTEM DE STEM BINNENLl - DEN HAAG - De CHMA w ambtenarenbonden nog m minister Van Dijk (Binne diens plan de arbeidsvoor mende twee jaar eenzijdig te leggen. Salarisachterstand destemcomi\ EEN van die kleine ir ritaties waar je veel mensen over hoort klagen, maar waar bijna niemand iets tegen onder neemt, hoewel aat tot op zekere hoogte mogelijk is en met maar weinig moei te, is de zogenaamde brie venbusvervuiling. Af en WIMKOCK toe ik van plan ben binnen twaalf maanden een andere auto aan te schaffen en of dat dan een nieuwe of een gebruikte zal zijn. Mijn achterdocht groeit als mij wordt gevraagd of er bin nen het gezin belangstelling be staat voor het kopen in waren huizen (en zo ja: in welke het liefst) en bij welke zaken we wel eens bovenkleding kopen. Bij beide vragen staan rijtjes namen van warenhuizen en modewinkelketens om aan te strepen. Er is een hoofdstuk waarin ik moet aangeven welke appa raten, wat voor kostbaarheden en welk rollend materieel (vouwwagen, caravan en zo) we bezitten en of we van plan zijn binnen de komende twaalf maanden een nieuwe keuken, vloerbedekking, zonnebank, al- lesbrander, wasdroger, com pact disc-speler, naaimachine, zeilboot, surfplank of een piano willen kopen. Mijn achterdocht blijkt te recht als me wordt gevraagd op te geven of ik over een of meer credit cards beschik en zo ja: welke. Achterin, waar de vra gen meer persoonlijk worden, moet ik vertellen of ik particu lier verzekerd ben tegen ziekte kosten; of ik woon in een eigen huis of in een huurhuis en als het een eigen huis is of het dan een eengezinswoning, een vrij staand huis of een appartement is; of mijn huis een tuin, een balkon/terras of niets van dat alles heeft. Voorts wordt me ge vraagd welke de hoogste vol tooide schoolopleiding is van degene 'die de grootste bijdrage levert aan het gezinsinkomen.' Ik heb de moeite genomen de vragenlijst volledig in te vul len en dat kostte me precies zestien minuten, meer tijd dan ik statistisch geacht word ge middeld per dag te besteden aan het lezen van de krant. De stichting vraagt dus in dubbel opzicht wel wat veel van de ge adresseerden; ze vraagt in elk geval te veel over hun privé-za- ken, al staat het eenieder vrij de vragenlijst oningevuld bij het andere ongewenste drukwerk in de oud-papierdoos te gooien. Dat is in elk geval wat ik doe met die vragenlijst. Wie hem invult en opstuurt kan net zo goed meteen met heel z'n heb ben en houden in een eigen huis van glas gaan wonen. Wat het al of niet ontvan gen van postreclame betreft blijf ik me maar liever onder werpen aan de grillen van het toeval en de goede bedoelingen van mevrouw Bakker-Daniëls, wier voornaam ik nu toch eens moet proberen te onthouden. kom ik langs een huis waarvan de bewoner een kartonnen bord op de deur heeft gehan gen. Daarpp heeft hij met vilt stift geschreven dat hij geen prijs stelt op reclamedrukwerk in zijn brievenbus. Of het helpt weet ik niet. Een deel van het onge vraagde drukwerk komt per post. De prijzenfestivals van mevrouw Bakker-Daniëls, die tegenwoordig ook haar voor naam voluit vermeldt, irriteren mij soms mateloos, maar heel af en toe zit er een boek in de aanbieding waarvan je denkt: dat zou van pas kunnen komen. Twaalf maanden tuinieren bij voorbeeld of Het Beste boek voor de weg. Er zijn meer afzen ders die hun schrijvende com puters hebben geprogram meerd om mij voor de gek te houden. Aandoenlijk, door zichtig, irritant. „U hr/mevr. Koek bent geselecteerd om etc.. Een groot geluk, een hele eer. Aan dit soort post kun je een eind maken door de afzen der een briefje te schrijven, wat niet altijd meteen de eerste keer al helpt, of door te schrijven aan een instantie die zich D.M.I.N. noemt en postzegel- vrij te bereiken is via Ant woordnummer 666, 1000 TL Amsterdam. Het schrijven van zo'n briefje is mij te veel moei te. Je weet bovendien niet of er op een goede dag toch niet iets tussen de post zit dat je aan dacht waard is en ach, met die irritaties valt ook wel te leven. Toch is die irritatie blijk baar wijd genoeg verbreid om het bestaan van een special© Stichting Selectieve Postreclame te rechtvaardigen. Deze instan tie, die in een rondschrijven aan slachtoffers van postrecla me, meedeelt dat zij de zegen heeft van PTT-Post, is er op uit de reclamepost daar te laten bezorgen waar die ook werke lijk gewenst wordt. Ongewenste post is vervelend, schrijft de Stichting: „vervelend voor u omdat u onnodige informatie ontvangt en vervelend voor de bedrijven omdat zij irritatie kunnen oproepen en verspil lend bezig zijn." Om te weten te komen wat we nu wel en niet in de brieven bus wensen te vinden heeft de stichting een vragenlijst ont worpen en bij het rondschrijven gevoegd. De eerste vragen zijn logisch genoeg. Waar gaat onze algemene belangstelling naar uit? Welke zijn onze hobbies (zo staat het er, in het Engels, moet in het Nederlands hob by's zijn) en of we geïnteres seerd zijn in auto's. Bij het hoofdstuk auto's be gin ik een beetje achterdochtig te worden. Het is de stichting niet genoeg te weten dat ik I geïnteresseerd ben in auto's. Zij wil ook weten van welk merk mijn auto is, van welk bouw jaar, hoeveel het type auto mo menteel nieuw zou kosten en of llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Difectie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. t Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; f 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. '(Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tgt 21.30 uur 076-236394/236911 RanlrrftlatiPQ" Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door dr. J. Waardenburg Mekka 31 juli 1987: een grote, op Iraans initiatief door moslimse bedevaart gangers gehouden anti- Amerikaans demonstratie loopt uit de hand: tussen Saudische ordetroepen en met name Iraanse pel grims ontstaat geweld, waarbij meer dan vier honderd doden vallen. Ve len lopen in het massale gedrang verwondingen op. Iran en Saoedi-Arabië be schuldigen elkaar. De spanning stijgt; de Ver enigde Staten treffen mili taire toebereidselen. Wat is er nu eigenlijk bij deze confrontatie van pelgrims en politie aan de hand geweest, en wat hebben de gebeurte nissen in Mekka te beteke nen? Om deze vragen te beant woorden gaan we eerst in op de politieke achtergrond van het gebeuren, en met name de houdingen van Saudiarabië en Iran ten aanzien van Ame rika. Vervolgens bezien we het ideologische gebruik dat in deze rivaliteit van Teheran en Riaad door de leiders van beide landen gemaakt wordt. We sluiten af met de vraag hoe met name door moslims tegen de botsing van deze gi ganten van het Midden-Oos ten kan worden aangezien. Spanningen zijn er in en rond de Golf al lange tijd ge weest, ook al voor de revolutie in Iran. Ruim tien jaar gele den liet de Sjah een drietal eilandjes bij de doorgangs traat van Hormuz bezetten en verklaarde ze tot Iraans ge bied. Door de revolutie werd Iran in plaats van ordebe waarder (van Amerika) in de regio een verklaarde vijand van de Verenigde Staten, wat dit betreft te vergelijken met Libië. De spanningen namen toe door de aanval van Irak op Iran in september 1980 en de daaruit voortvloeiende bloe dige en kostbare oorlog. Ener zijds leidde dit tot spanning tussen Iran en Saudiarabië dat - evenals de Golfstaten - Irak financieel steunde. An derzijds leidde dit tot toene mende onveiligheid in de Golf, waar neutrale schepen zowel van Iraakse als Iraanse zijde aanvallen riskeerden. Hierdoor werden de Ver- De islam, is voor de politieke leiders in Iran een instrument van revolutionaire actie. FOTO ARCHIEF DE STEM enigde Staten meer en meer bij de gebeurtenissen betrok ken, en dit nam toe toen Ku- wayt zich ruim anderhalf jaar geleden tot de Sovjetunie wendde om militair materieel te kopen dat Amerika niet wilde leveren. In de oorlog zelf blijken de Verenigde Sta ten een dubieuze rol gespeeld te hebben: aan de ene kant werd krachtige logistieke steun aan Irak gegeven, en aan de andere kant werd Iran indirect van Amerikaanse wapens voorzien. Toen wij enkele weken ge leden onder de drang van een resolutie van de Veiligheids raad op een wapenstilstand tussen Irak en Iran gingen hopen, liet Iran het afweten. Tezelfdertijd drongen Ameri kaanse fregatten, die recente lijk onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse olietan kers moesten beschermen, dieper de Golf in. Nog maar kort geleden gonsde het van de geruchten dat Amerika een aanval op Iran voorbereidde, zoals het ook in april 1986 ver- geldingsaanvallen op Libi sche installaties had onderno men. Korte tijd daarvoor had een Iraaks vliegtuig een Ame rikaans oorlogsschip aange vallen, en hierop was van de kant van de Verenigde Staten niet een anti-Iraakse, maar een anti-Iraanse campagne gevolgd. Zo spelen de Ver enigde Staten in op de tegen stelling tussen Teheran en Riaad - wellicht huns on danks - een gewichtige rol. Wat zijn nu de houdingen, die Saudiarabië en Iran in deze complexe geschiedenis ten aanzien van de Verenigde Staten hebben aangenomen? De tijd van 1973/74, toen beide landen gezamenlijk een olie boycot jegens Amerika (en Nederland) doorvoerden, is radicaal voorbij. In de daarop volgende jaren heeft Saudia rabië met haar olie tientallen miljarden dollars verdiend. Zoals Amerika de Saudische olie nodig heeft, heeft Saudia rabië Amerikaanse technolo gische en militaire steun no dig. Voor de Saudische mo narchie betekent Amerika een steun in de rug, en voor de Verenigde Staten is Saudiara bië - na het 'wegvallen' van Iran - van groot strategisch en politiek belang. Het gevolg van een en ander is, dat Sau- diarabië's belangen dusdanig met die van de Verenigde Sta ten verweven zijn geraakt, dat het zich geen buitenlandse politiek kan veroorloven die zichtbaar tegen Amerikaanse belangen ingaat. Iran heeft de omgekeerde weg bewandeld. Met de revo lutie van januari 1979 was het uit met Irans afhankelijkheid van Amerika en de Verenigde Staten zijn door de jonge isla mitische republiek conse quent als boeman en incarna tie van alle kwaad behandeld. De bezetting van de Ameri kaanse ambassade en de gij zeling van het ambassadeper soneel, die meer dan een jaar geduurd heeft, drukte deze houding precies uit en daar aan is sindsdien weinig ver anderd, al bleken de Iraanse leiders handig genoeg te zijn om Amerika wapentuig af te troggelen en het daarmee grenzeloos te compromitteren. Het is dan ook veelzeggend dat het bloedbad van Mekka met een anti-Amerikaanse demonstratie begonnen is. Symbolisch niet zonder be lang is deze demonstratie door moslim-pelgrims - dus in een religieus kader - uitge voerd juist op Saudische bo dem: in een land dat bereid geweest is met Amerika sa men te werken. En toen Sau dische ordetroepen ingrepen kon Teheran aan Riad ver wijten, bloed van in ritueel gewijde staat (Ihraam) verke rende pelgrims vergoten te hebben. Daarmee werd Sau diarabië gediskwalificeerd verklaard om als beschermer der heilige plaatsen Mekka en Medina op te treden. Ook kan Iran de Saudische monarchie er van beschuldigen geen werkelijk islamitische staat te hebben doorgevoerd, ondanks alle aanspraken die Saudia rabië in dit opzicht gemaakt heeft. Daarmee komen we op ons tweede punt: de rol van de islam in de huidige tegenstel ling tussen Teheran en Riad. Zowel Saudiarabië als Iran pretenderen echt islamitische staten te zijn en de islamiti sche Wet toe te passen. Maar net zoals de islam varieert, naar gelang moslims in ver schillende samenlevingen en culturen leven, bestaan er ook verschillen tussen islamiti sche staten. Saudiarabië heeft een puriteinse interpretatie van de islam. Alle gelovigen zijn fundamenteel gelijk; de koning heeft uitsluitend poli tiek gezag; het geestelijk ge zag berust bij de wetgeleer den, de Oelama. De leer van de islam is hier soennitisch. Iran daarentegen heeft een zeer bepaalde revolutionaire interpretatie van de islam. De seculiere politiek van de sjah wordt vervangen door een be leid van islamisering van de samenleving. De wetgeleer den die zelf het geestelijk ge zag vertegenwoordigen en hiërarchisch georganiseerd zijn, hebben de hoogste poli tieke macht van het land in handen: iets wat nooit eerder in de geschiedenis van de is lam is voorgekomen. Er wordt een strikt onder scheid gemaakt tussen zui vere en onzuivere moslimse levenswijze, en de vijanden van het land worden zwart afgeschilderd. De strijd tegen deze vijanden - militair tegen Irak, ideologisch tegen de Verenigde Staten - is een hei lige strijd; tenslotte moet niet alleen Iran maar ook de regio van buitenlandse interventie bevrijd worden. Onder deze neo-sji'itische ideologie zijn de Iraniërs de afgelopen acht jaar permanent gemobiliseerd en tot grote offerbereidheid gebracht. Saudiarabië en Iran zii| beide islamitische staten. beide landen staat de samet, leving onder stricte religie®] regels en onder een strakl politieke controle. Naar f;| derlandse normen hebbeni in beide gevallen met tota taire staten te maken. Mas terwijl de politieke leiders] Saudiarabië samen met i wetgeleerden de islam hant] ren om de samenleving I doen voortbestaan als hij isj de islam voor de politieke lif ders in Iran een instru van revolutionaire actie i onderdeel van ee revolutij nair proces. Zoals ten aanzien van revolutionaire leiders - vj Robespierre via Lenin Mao Tse-toeng - is het ooktJ aanzien van de leiders vanlj huidige Iran uiterst moeit te doorzien wat ze werketl willen en welke middelen J daarvoor willen en ku gebruiken. Vermoedelijk, i niet te zeggen met zekerhej was de demonstratie Mekka voor de Iraanse leidi een middel dat bewust bruikt werd om bepaal! doeleinden te bereiken. Detf monstratie functioneerde bi nen de Iraanse strijd Amerika en tegen Sa« Arabië. Op politiek niveau»] Iran vermoedelijk de Golf ten - en als het kan SaudiaJ bië - losweken van Amerii en tot een neutrale opstellij dwingen. Daarbij wort ideologische argumenten g bruikt, die bij de moslim massa's overal ter wen] weerklank kunnen vinden, Op religieus en ideologisl niveau is de situatie moeiii ker te doorzien. Er is spraf van twee rivaliserende idt logische systemen met eem] taal verschillende politii basis, die zich beide op del lam beroepen om zich te lef miteren en om buiten grenzen bij moslims oveil ter wereld sympathie en ai] hang te verwerven. Maar» moslims zullen doorzien,! de Islam als godsdienst b ideologisch en politiek bruikt wordt, en dat Iran noch Saudiarabië I oude ideaal van een ree vaardige samenleving hebt! verwerkelijkt of onder f huidige leiders kunnen werkelijken. UTRECHT (ANP) - Staats secretaris Dees (Volksge zondheid) heeft de Zieken fondsraad gevraagd hem te adviseren over een tijde lijke vergoedingsregeling voor mensen die in het zie kenhuis moeten blijven om dat zij in een verpleeghuis geen plaats kunnen vinden, de zogenoemde 'verkeerde bed-problematiek'. De bewindsman stelt voor de extra kosten die het verlengde ziekenhuisverblijf met zich mee brengt uit de Algemene di Sme Van onze Haagse redactie De andere bonden doen een ber om de minister van zijn standpu De auteur is hoogleraar 1 aan de Rijksuniversiteit Utr Door Marja Klein Obbink De onderwijsprestaties van kinderen worden er niet minder op als hun moeder buitenshuis werkt. Mochten er al verschillen zijn tussen deze kinderen en kinderen met een moe der die alleen in het huis houden werkt, dan hebben die te maken met de aard van het werk buitenshuis. Deze conclusies verbindt de Tilburgse onderwijssocioloog dr. J. Dronkers aan zijn on derzoek naar de effecten van betaald werk door vrouwen op de leerprestaties van hun kinderen. Nu steeds meer vrouwen buitenshuis gaan werken was de tijd rijp voor een dergelijk onderzoek, meent Dronkers. Hij maakte daarbij gebruik van gegevens van het CBS, dat vanaf '77 de schoolloop baan van 30.000 kinderen heeft gevolgd. Omdat tot voor kort nog maar weinig vrouwen bui tenshuis werkten hadden on derzoekers zich nooit afge vraagd welke invloed de moe der had op de onderwijskan sen van haar kind. Dronkers: „Vroeger werd alleen maar naar het beroep van de vader gekeken, later naar de oplei ding van de vader en de moe der, maar naar de beroepsar beid van de moeder werd nooit gevraagd". Dronkers vergeleek de leerprestaties in het voortge zet onderwijs van kinderen met een buitenshuis wer kende moeder met die van kinderen met een thuisblij vende moeder. In zijn onder zoek betrok hij alleen gezin nen met twee samenwonende ouders, van wie de man 35 uur of meer werkt. Niet alleen werd duidelijk dat het wer ken van de moeders op zich niet slecht is voor de onder wijsprestaties van de kinde ren, maar ook dat de hoeveel heid tijd die de werkende moeder daaraan besteedt geen effect heeft op de school prestaties van de kinderen. De conclusies van Dron kers' onderzoek hebben in ieder geval de tongen losge maakt. Van voor- en tegen standers van buitenshuis werkende moeders. En dan betreft het vooral zijn tweede conclusie: dat de aard van het werk van de moeder wel van invloed kan zijn op de school prestaties van haar kind. Op zich niets nieuws, weet Dron kers, want dat zagen we ook al bij de mannen. Want waar kom het op neer: gebleken is dat werk in wetenschappelijke, vakspe- cialistische en administra tieve functies een klein posi tief effect heeft op de school prestaties, terwijl werk in commerciële, dienstverle nende en industriële functies een klein negatief effect heeft. Dronkers: „Tot de eerste cate gorie behoren bijvoorbeeld verpleegkundigen en leer krachten, tot de 'negatieve' sector zou je bijvoorbeeld confectie-naaisters kunnen onderbrengen. Ik denk dat die verschillen te maken hebben met het wereldbeeld, het uit zicht op het leven dat die wer kende vrouwen hebben. Een voorbeeld? Stel dat je op je werk ervaart dat lezen heel belangrijk is, dan draag je dat aan je kinderen over. Of neem een beroep, zoals jij en ik hebben, waarin je toch over vrij veel autonomie beschikt, ik denk dat je dan je kinderen leert een interne motivatie op te bouwen, hard aan zichzelf te werken. Het gaat dus niet om de tegenstelling werken contra niet werken, maar het draait om het soort werk en ook in welke omstandigheden je dat werk moet verrichten. Ik heb het nog niet onder zocht, maar ik vermoed, daarin gesteund door buiten landse literatuur, dat dat ne gatieve effect ook te maken heeft met gedwongen arbeid. Het is aannemelijk te denken dat een arbeidster in de indu strie minder vrijwillig is gaan werken dan bijvoorbeeld een lerares. Die arbeidster zal eerder gedwongen zijn te gaan werken om het gezinsin komen aan te vullen". Voor sommige vrouwen zou het dus beter voor de leer prestaties van hun kinderen zijn, als ze niet gingen wer ken. Dronkers: „Stel dat je een confectie-naaister bent en je stelt veel belang in geoede leerprestaties van je kinde ren, dan zou je beter thuis kunnen blijven en het hi houden gaan doen". Het aardige vindt Droi dat door zijn onderzoek vrouwen van leden van vakbond én feministen i teraf gelijk hebben gekrei Dronkers: „In het verli stonden vrouwen van van een vakbond huiverig genover het buitenshuis w ken door vrouwen, terwijl vrouwenbeweging daar ji postief over dacht. Na dit derzoek zeg ik 'logisch, die eerste groep was vi aangewezen op minder trekkelijke functies, dan ministes, die vaak een g opleiding hadden'. Ik hoor het Arie Groenei nog zeggen: 'Voor onze Ie biedt werk niet automat] perspectief'. Hij had dus gelijk: het gaat erom of je salaris als individu verdij Zij hebben per brief de Kamer nog eens duidelijk gemaakt, dat van reëel overleg geen sprake is geweest. De FNV- en CNV-ambtenaren en het Amb- tenarencentrum willen hun be zwaren tegen wat zij 'een on toelaatbaar dictaat' noemen mondeling komen toelichten. De middelbare en hogere ambtenaren van de CMHA (aangesloten bij de MHP) doen niet mee omdat zij vinden dat met Van Dij ks voorstel valt te leven. De CMHA wil in een ge sprek met minister Van Dijk horen welke ruimte er precies beschikbaar is en hoe die inge vuld zal worden. Pas dan zal de CMHA een eindoordeel geven over nu ontstane situatie. De middelbare en hogere amb tenaren willen dat er een begin wórdt gemaakt met het weg werken van de salarisachter stand op het bedrijfsleven. Deze achterstand kwam duide- lijk naar voren uit de pakket vergelijking, een brede inko mensvergelijking tussen de in komens van ambtenaren en werknemers in de marktsector. De drie centrales ACOP, 1CCOOP en AC vinden het bod jvan 795 miljoen een verteke- ni dé 20 01 V< ho va lai de Di zij vo leg leg ru las ovi pla VL 16.1 WE eei nei vei voc kal kei Va ove tra ter da< zijl (AD VERTEN' of datje dat salaris nodig ■KRITIEK IN EIGEN LAND omdat er tl om je gezin te onderhouden bestraffende woorden van een interl de vereiste bezuiningen in een te l! doorgevoerd. Dat is de situatie waar] evindt aan de vooravond van de Door Peter de Leeuw DE PAREL aan de kroon der so ciale verzekeringen, zo is de Wet Arbeidsongeschiktheid (WAO) in het verleiden wel genoemd. De laatste jaren echter hebben met name bezuinigers laten weten die parel aan de kroon weliswaar prach tig te vinden, maar net zo onbetaal baar als mooi. Bovendien zouden ve len de weelde niet kunnen verdragen en misbruik maken van het stelsel voor sociale zekerheid; dat zou ook gelden voor WAO-gerechtigden. Een werknemer met een pijntje in zijn rug zou zich na een jaar ziekte periode al gauw melden bij het plaatselijke Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor (GAK). In 1980 bedroeg een volledige WAO-uitke- ring nog 85 procent van het laatste loon; een inkomen dat bij blijvende ziekte of arbeidsongeschiktheid uit gekeerd werd tot aan het 65ste jaar. Een uitkering bovendien waaraan in de praktijk nauwelijks de verplich ting verbonden was om te sollicite ren, om op zoek te gaan naar werk dus. Zo was het. De WAO is een kostbare voorzie ning en daarom een doorn in het oog van degenen die bezuinigingen voor staan. Toch moet opgemerkt worden, dat het hier om een 'sociale verzeke ring' gaat, waarvoor werknemers en werkgevers premies afdragen. De man of vrouw in loondienst betaalt in procenten uitgedrukt zelfs meer dan de baas. Dat neemt niet weg, dat ruim 600.000 mensen in 1986 een WAO-uitkering hebben genoten. Een groot deel van hen behoort tot de categorie 'verborgen' werklozen. Maar dat terzijde. Er heeft zich echter een verande ring voorgedaan. Onderzoekers van de rijksuniversiteit Leiden hebben in opdracht van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) vastgesteld dat er vanaf 1980 steeds minder mensen een beroep doen op de WAO. Van iedere duizend werknemers (minus ambte naren voor wie andere regelingen gelden) stonden er in 1980 23,5 op de stoep voor een WAO-uitkering. In 1985 is hun aantal gedaald tot 14 per sonen. Het verschil tussen 23,5 en 14 is 9,5 en dat is dan de veertig procent daling van het aantal nieuwe WAO- aanvragen waarover de Leidse on derzoekers spreken. De bezuinigers hebben het in de jaren 1980 tot en met 1985 voor elkaar gekregen dat de maximale netto WAO-uitkering teruggebracht is van 84 naar 75 procent van het laat ste loon. „Het blijkt dat mensen min der vlug gebruik maken van een WAO-uitkering, naarmate ze er fi nancieel meer op achteruit gaan. Juist dat hebben we onderzocht. Een flink stuk van de daling, die veertig procent, is zo te verklaren", zegt drs. L. Aarts, één van de twee onderzoe kers. Ze hebben niet onderzocht waar die 'veertig procent nu blijft'. Die groep immers doet géén beroep op de WAO en blijft dus buiten het ge zichtsveld (van de onderzoekers). Toch kan Aarts zich voorstellen wat er met die categorie gebeurt, al is het nadrukkelijk niet de conclusie uit zijn rapport: „Als iemand griep heeft, maar hij moet die dag ook naar een belangrijke afspraak, dan komt hij die verplichting vaak toch na. De mate waarin iemand ziek is, is dus betrekkelijk. En dat geldt voor het gros van de uitkeringsgerechtig den". Hoe ziek iemand is, dat bepaalt hij of zij zelf, lijkt het. Ook de keurings artsen en arbeidsdeskundigen van het GAK schijnen niet te beschikken over medische maatstaven die heel precies de mate van bijvoorbeeld pijn in de rug vaststellen. Dat bevestigt adjunct-directeur J. van Eijk van het GAK te Breda. „De één blijft met veel pijn doorwerken, tot de laatste snik. De ander man keert weinig, maar loopt de hele dag te jammeren. Dat is voor iedereen anders. Nee, de regels zijn niet ver anderd in de loop der jaren. We heb ben bijvoorbeeld nooit gezegd, nu gaan we strenger controleren of psy chische klachten gegrond zijn". Toch neemt ook in Noord-Brabant het aantal nieuwe WAO-aanvragen af. Er waren in 1980 nog 12.800 men sen in die provincie die voor de eer ste maal een beroep deden op de re geling. In 1984 ging het om 9.000 nieuwe aanvragen. Cijfers zeggen niet alles, maar ze bevestigen minstens het beeld dat uit het rapport van de Leidse onderzoe kers blijkt. Wat niet duidelijk wordt - zowel niet uit de cijfers voor Noord-Brabant als uit het onderzoek - zijn de gevolgen van de wijziging van het stelsel voor sociale zekerheid per 1 januari 1987. De belangrijkste verandering voor WAO-gerechtig- den is dat zij voor een deel terugval len op een werkloosheids-uitkering, ten koste van de hogere WAO-uitke ring. De conclusies. Die moeten luiden dat mensen als ze op de rand van een financiële put staan, geneigd zijn om door té gaan met werken. Dat zij in voorkomende gevallen minder vlug ja' zeggen tegen het voorstel van de baas om 'de WAO in te gaan'. Dat meer oudere werknemers van de jjksbegroting voor volgend jaar. erwijl in ons land de iammerk - - land de jammerklacht DFRnw?nen van de r®9erin9 nog H VUT-regeling gebruik ma® elinaïlaten ^or Economisch] Of...dat allen die van de WAO doende z fn wt fc" QefLan^-l bruik mogen maken - omdat zei Nederland fiS-!h 9 1 beidsongeschikt zijn en er soms:/ Jevestiadp 1!af! F ren lang premie voor betaald heb» Volgens de OfIn m m h m0 - dat inmiddels ook doen. Met andi riistisch aan kijkt de NederU woorden: het punt van verzadig! nie Onquristin k?innor?!^iW h60 r is de laatste jaren bereikt. tergaande hÜnii beïnvloeden. C innlT bezuinigingen voor. Lageri Weliswaar groeit het aantal"'9en en subsidies zijn volgens de Ol sen dat is aangewezen op de V 'ögende maatregelen, nauwelijks maar in absolute aait Het kabinet heeft niet veel tijd nod len blijven er meer dan 600.000 |aast zich neer te leggen. Puur cijfei beidsongeschikten. Mensen dien ®nmeesters van de OESO het wellk moeten komen van lagere uitker ren. Maar politiek bedrijven betekeni gen, ook dat staat vast. Zij vallen maere factoren, zoals maatschappelii rug op een stelsel dat niet langer «s is ervaren genoeg om te besel sociale zekerheid lijkt te waad 'eer een nieuwe bezuinigingsgolf in gen; tenminste niet op de manier «rae is als politieke zelfmoord plegei als het oude systeem dat velej."«kabinet zal toch al een uiterste wèl heeft gedaan En de huive emchten om tot een begroting te ki om een beroep te doen op de w uw van wat in het regeerakkoord a kan in dat licht gezien een W- 40 is er bijvoorbeeld de onzeki zijn van het nieuwe stelsel per I «'"aid. Lubbers heeft extra qeld nuari 1987. fcbtoem te bestrijden, maar het is ze >n half ^verperiode de werklooshei Ookisha? h"2al Zlin 9edaa'd- 'acht vl!] ^jJHa zo goed als zeker n het kah'ledereen achteruit zal ga ninoF>n^ I °Y?r handhaving. Dat' rechtinn Centraal Economist n met9^;" en ambtenaren zul|en Voor velen met pijn in de rug] het sombere beeld van de toekc' een extra prikkel zijn om toch te blijven werken. De pijn ten Dat alle regelingen misbruikt i nen) worden, is een feit. Maar met terugwerkende kracht een groep WAO-gerechtigden te kjj ficeren als 'misbruiker', dat elk geval een misplaatste conclus fWauri^'ui van een Procent. Eerdj m looneisen ak sombere 9eluiden latj zuilen het ?™a u mpensatie voor de tegenT£?!5che gevolg: teqen ria 'i ne 9evol9 zijn. Dat handel hpiftnnten van het Kabinet c Ke nazomSr Het kabinet Lubl

de Stem | 1987 | | pagina 16