DE STEM Michael J. Fox maakt carrière 'THE SECRET OF MY SUCCESS' ONDERHOUDENDE SATIRE 'Le Bal' in Filmzomer Phil Collins wil ook schitteren als filmster MICHAEL J. Fox, de aardige jongeman uit 'Back to the Future' en de tv-serie 'Family Ties', speelt in 'The Secret of my Success' de geestige hoofdrol van een boerenjongen uit Kansas,die het in New York ver schopt in het zakenleven. NIEUW OP VIDEO Volkshelden Cockney Gewoon m n OVRIJDAG 7 AUGUSTUS 19? j h] STEM GIDS 2 POPFENOMEEN SPEELT HOOFDROL IN ROMANTISCHE KOMEDIE 'BUSTER' S P E E L FI L MS 0 P TV iËdËrlaND 2 ZATERDAG ZONDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ELGIE NED 1 ■■■■■■■■■■■■■■■■I 00K IN DE BIOSCOOP VRIJDAG UITSLAND 1 ■■II iske en Wiske: unbone Door Marjan Mes Een amusante komedie met persoonsverwisselingen, die in feite - zonder grote nadrukkelijkheid - een satire vormt op het snelle carrière maken door middel van vriendjespolitiek én andere niet op kwaliteit gebaseerde middelen. Regisseur Herbert Ross - be kend van dansfilms als 'The Turning Point' en 'Nyinski' - noemt hem zelf een 'comedy of manners' in navolging van de klassieke komedie, waarin ro mantische en situatie-verwik kelingen behendig door elkaar lopen. Het redelijk vinding rijke scenario (vergeleken bij de gemiddelde rommel die uit Amerika komt) werd geschre ven door Jim Cash en Jack Epps jr., die samen ook 'Top Gun' en 'Legal Eagles' op pa pier zetten. 'The Secret of my Success' is van die drie onge twijfeld het best. Brantley Foster (Michael J. Fox) belooft zijn eenvoudige ouders in Kansas, dat hij zoda nig carrière zal maken in New York dat hij hun dubbel en dwars het door hen betaalde studiegeld zal kunnen terugge ven. Het begint met een tegen valler; op zijn eerste dag in zijn nieuwe baan wordt hij al met een op straat gezet. Dan herin nert hij zich in New York nog een ver familielid te hebben. Het blijkt een topmanager te zijn van een grote multinatio nal, die hem zonder veel inte resse een baantje in de postka mer bezorgt.^ Hij. moet post rondbrengen en ophalen van de vele afdeïuaaw ip de wolken krabber van het concern. De grappige verwikkelingen beginnen wanneer hij de echt genote van zijn baas - hij denkt dat zij de vrouw van een an dere directeur is - naar haar villa moet rijden. Deze door haar man verwaarloosde, sen suele vrouw (Margaret Whit- ton) verleidt de jongeman, waardoor hij zonder dat te be seffen, zijn kansen binnen het bedrijf aanzienlijk vergroot. Zijn verstand neemt geen ge noegen met het saaie baantje en creëert een fictieve stafme dewerker, die de directie - zon der dat ze hem te zien krijgt - met reorganisatie-ideeën be stookt. Hij richt een leegstaand kantoor in, neemt een secreta resse aan en verwisselt doorlo pend van identiteit. Het vraagt snel improvisatievermogen. Meermalen treft men hem half ontkleed in de lift aan, waar hij zich van zijn dagelijkse plunje moet zien te ontdoen om zich in een maatkostuum te hijsen teneinde als manager te funge ren tegenover de directiestaf. Deze is zo gefixeerd op eigen belangrijkheid dat niemand het bedrog in de gaten heeft. Vanaf het begin is Brantley verliefd op een jong, vrouwe lijk directielid, dat een verhou ding heeft met de baas en hem aanvankelijk niet ziet staan. Zij krijgen een verhouding als het ambitieuze meisje (Helen Slater) onder de indruk raakt van zijn originele kijk op za kendoen. Een ouderwets staaltje van situatiekomedie volgt wanneer de baas (Ri chard Jordan) bij zich thuis niet alleen een aantal belang rijke mensen uitnodigt maar ook Brantley en de jonge za kenvrouw. Brantley maakt in druk op diverse topmanagers en betrokken bij een nachtelijk amoureus spel-der-vergissin- gen. Verkeerde minnaars be landen in de verkeerde bedden, wat overigens niet bijster hu moristisch werd geënsceneerd. Brantley's baas/oom ontslaat Michael J. Fox en zijn verleidster (Margaret Whitton) in de komedie 'The secret of my Success' FOTO UIP. hem als zijn bedrog uitkomt maar uiteindelijk trekt hij sa men met diens echtgenote (die in feite de touwtjes in handen heeft), zijn vriendin en een vol slagen ongeïnteresseerde maar bevriende werknemer toch nog aan het langste eind. Gezamen lijk nemen zij het bedrijf over als dit op het punt staat te fuse ren. De soms gestileerde fotogra fie met niet altijd betekenis volle close-ups is van Carlo di Palma, ooit cameraman van Antonioni's 'Blow Up' en recent van Woody Allen's 'Hannah and her sisters' en 'Radio Days'. Deze laatste nostalgi sche komedie komt in oktober naar Nederland. Michael J. Fox zal op termijn terug te zien zijn als de jonge tijdreiziger uit 'Back to the future'. Het tweede deel hiervan wordt voorbereid. Jammer van 'The Secret of my Success' vind ik het commer- 'Marie'. Film van Roger Do naldson uit 1986 gebaseerd op een waar verhaal. Sissy Spa- eek speelt de jonge Marie Ragghianti, die zich losrukt uit een uitzichtloos bestaan en gaat studeren. Een mede werker van gouverneuer Ray Blanton biedt haar werk aan en al snel wordt ze benoemd tot hoofd van de commissie die zich inde staat Tennessee bezighoudt met gratieverle ningen. Dan merkt ze dat medewerkers van de gouver neur zich op grote schaal la ten omkopen door gevange nen die versneld vrij willen komen. Ze wil daar niet aan meedoen en wordt daarom ontslagen. Haar strijd tegen dat ontslag vult een groot deel van de film, die een boeiende, oprechte indruk maakt. 'Ruthless People'. Komedie met Danny de Vito als za kenman die zijn vrouw (Bette Midler) graag kwijt wil en dan opeens merkt dat zij ontvoerd is. De ontvoering verloopt echter zeer bizar en tenslotte is de zakenman zelf het slachtoffer. Aardig nie- mandalletje met leuke rollen van De Vito en Midler. 'Society'. Extra lange film met Ann-Margaret als re vuester die trouwt met de rijke Billy Grenville en hem twaalf jaar later doodschiet. 'Shattered Spirits'. Film over alcoholisme. Een heel gezin lijdt onder de drankzucht van vader (Martin Sheen). Tenslotte laat hij zich behan delen. 'De ratelrat'. Rijk de Gooijer en Peter Faber als de Neder landse politiemannen Grijp- stra en De Gier in een avon tuur in Friesland. Door Johan van de Beek OVER twee maanden zullen in Londen en Mexico de op names beginnen voor de speelfilm 'Buster' die geba seerd is op de legendarische Britse Treinroof van 1963. Opmerkelijk in deze produktie is dat de hoofdrol wordt ge speeld door een man die nog nooit eerder in een film acteer de: de 36-jarige Britse'popster, zakenman, drumvirtuoos, mul- ti-miljonair en platenproducer Phil Collins. Zijn onvoorstelbare populari teit heeft Collins kennelijk het zelfvertrouwen gegeven de overstap naar de film te ma ken. Hij speelde afgelopen jaar al een klein rolletje als louche quizz-master in tv-serie 'Miami Vice'. Maar tv is nog geen film. Hoewel popartiesten als Prince en Madonna (met gi gantische flops als 'Under the Cherry Moon' en 'Sjanghai Surprise') op pijnlijke wijze moesten ervaren dat het mu- ziekminnende publiek niet automatisch ook bioscoop kaartjes koopt, hebben de pro ducers van 'Buster' er 13 mil joen gulden voor over gehad om Phil Collins te lanceren als filmster. Het verhaal van 'Buster' lijkt op het eerste gezicht geknipt voor Collins. 'Buster' Edwards was in 1963 het grote brein ach ter een van de meest inge nieuze roofovervallen uit de geschiedenis. Zijn bende maakte ruim 2,5 miljoen pond (destijds bijna 10 miljoen gul den!) buit door een rijdende Engelse posttrein te overvallen. Buster had de overval maan denlang in alle stilte voorbe reid. Het plan blonk uit door durf en intelligentie. Terwijl de complete Britse politiemacht de jacht opende, gniffelde de Engelse bevolking die de ben deleden als volkshelden was gaan zien. Uiteindelijk kreeg de politie de meeste daders te pakken. Buster en zijn vrouw June wis ten echter te ontsnappen naar Mexico. Maar June kreeg in dat land al snel last van heimwee naar haar familie en vrienden. Het echtpaar besloot daarom terug te keren in de weten schap dat Buster een lange cel straf te wachten stond. Inmid dels heeft Buster zijn straf uit gezeten. Samen met June drijft hij een bloemens talletje bij Waterloo Station, twee mijl Phil Collins - fotowea van de plek waar hij zijn vrouw in 1947 ontmoette. De film 'Buster', geregisseerd door David Green, is niet be doeld als precieze reconstructie van de treinroof (die film werd al eens gemaakt) maar als ro mantische komedie die zich concentreert op de relatie tus sen Buster (Collins) en June (Julie Walters). Phil Collins heeft in ieder geval het uiter lijk mee voor zijn rol. Met zijn kalende hoofd en weggeslagen onderkin heeft al een beetje het uiterlijk van de 'vrije jongen' die begon als portier van een nachtclub, maar het helemaal heeft gemaakt. Wie Collins wel eens in actie heeft gezien in in terviews zal tot zijn verbazing hebben vastgesteld dat de zan ger, die op platen perfect het Engels beheerst, plots Cockney begint te spreken zodra hij de studio verlaten heeft. Ondanks zijn gigantische inko men (in zijn topjaar 1985 ver diende hij 77 miljoen gulden) koketteert de Genesis-zanger graag met zijn 'gewoonheid'. En hij onderstreept dat nog eens door weliswaar dure maar verkeerde hemden te dragen op verkeerde broeken, waaronder twee afgetrapte gymschoenen tevoorschijn komen. Op het laatstgehouden filmfestival van Cannes gaf Collins ook acte de presence. Hij was over gevlogen uit Spanje, waar hij met Genesis toerde, om even wat sfeer te proeven in de om geving waar hij kind aan huis hoopt te worden. Als en échte filmster liet hij ruim een uur op zich wachten, weigerde in terviews maar was wel bereid om voor de fotografen met een fles bier in de hand op het strand te poseren. Van onze filmredactie Ook de komende week kan men weer dagelijks een an dere, oudere film gaan be kijken in het Filmzomer- programma van de Bredase Cinésol 3-bioscoop. VANAVOND: 'Sans toit, ni loi' van Agnès Varda. Knappe, boeiende film over een jonge zwerfster (Sandrine Bonnaire) die zo weinig begrip van de Franse plattelandssamenleving ondervindt, dat zij uiteindelijk dood zal vriezen. De film stelt (onbeantwoorde) vragen over de hedendaagse, liefdeloze sa menleving. Waarom het meisje zich uit de maatschappij heeft teruggetrokken, wordt niet aangegeven, hetgeen enigszins onbevredigend werkt. ZATERDAG 8 augustus: 'Romancing the Stone' van Ro bert Zemeckis. Amusant avon turenverhaal rond Kathleen Turner als een schrijfster van flutromans, die in een dwaas Zuidamerikaans misdaada- vontuur belandt en de held uit haar dromen (Michael Douglas) ontmoet. ZONDAG 9 augustus: 'Kra mer versus Kramer'. Meesle pende smartlap met Dustin Hoffman als een gescheiden man, die voor zijn zoontje moet zorgen. Meryl Streep's filmde buut als de weggelopen vrouw en moeder. De op effect spe lende scènes doen de tranen ge makkelijk stromen. Oscar winnaar uit 1979 van Robert Benton. MAANDAG 10 augustus: 'Solaris' van Andrei Tarkovs- ky. Kunstzinnige science fic- tionfilm, waarin psychologi sche processen in mensen cen traal staan. Een geleerde wordt geconfronteerd met een pla neet, die onbewuste angsten en herinneringen kan materiali seren. Voor de liefhebbers van het weinig toegankelijke oeu vre van deze grote Rus. DINSDAG 11 augustus: 'Kiss of the Spiderwoman' van Hec tor Babenco. Sterke verfilming met verschillende verhaalni veaus van het boek van Manuel Puig over twee tegengestelde mannen in een Zuidameri- kaanse gevangeniscel; een ho moseksueel (William Hurt) en een revolutionair (Raul Julia). WOENSDAG 12 augustus: 'Stop making sense' van Jona than Demme. Prachtig gefilmd en gemonteerd concert van The Talking Heads met David Byrne in een verbazingwek kende 'hoofdrol'. Een van de beste rockfilms aller tijden. DONDERDAG 13 augustus: 'Le Bal' van Ettore Seola. Gro teske uitbeelding van een stuk recente geschiedenis aan de hand van de gebeurtenissen in een balzaal waar eenzamen elkaar treffen. De wisselende dansstijlen geven de verschil lende periodes aan. Filmversie van een toneelstuk met tonee lacteurs. au m ::5® ciële gebruik van de muziek; de gebruikelijke discoscore, die tegenwoordig kennelijk nood zakelijk is om jongeren tevre den te stellen en tophits te kun nen kweken. The Secret of my Success' vail Herbert Ross draait in GrantfTheaier in Breda. T2 *3; Le retour de Don Camillo (Frankrijk/Italië 1953 - Neo 17.35 uur). Tweede Don Camillo-film, waarin het hele d; inclusief de communistische burgemeester, zich inspan! pastoor weer terug te krijgen. Modem times (USA 1936 - Ned. 2, 23.15 uur). In het kaï van VPRO's aandacht voor humor opnieuw deze klassie; van Charles Chaplin: over een fabrieksarbeider die dooi lopende band doldraait. Goodbye mr. Chips (Engeland 1939 - BRT 1,16.00 uurü bekende verhaal van een leraar die het vertrouwen vat 82.45 Het regime van de ietter ie serie over fundamenta- De in de jaren tachtig net de IKON een docu- ntaire over de Ameri- luse tv-evangelisten on- de titel 'Lof zij de buis', t willen de elektronische leerlingen op een kostschool weet te winnen. Le mffian (Frankrijk/Canada 1982 - Did. 1, 2210 fe^n ^nriews r^t Lino Ventura is een ex-autocoureur die een ernstig ong; op zijn geweten heeft. Hij stelt alles in het werk om del volgen goed te maken. Mede-hoofdrol Claudia Cardinalel The mask of Fu Manchu (USA 1932 - Did. 1,23.50 uur).l ris Karloff speelt de titelrol in deze klassieke avonturen! J The kid (USA 1920 - Did. 2, 15.00 uur). Nog een Chap) klassieker, waarin de lotgevallen van een te vondeling I legd kind centraal staan. Wunschfilm der Woche (Did. 2, 20.15 uur). ZDF-kijfcJ kunnen kiezen uit 'Old Shatterhand' (Duitsland/ lts Frankrijk/Joegoslavië 1963); 'The electric horseman' 1978) en 'The sons of Katie Elder' (USA 1965). Khartoum (Engeland 1966 - Did. 2, 23.30 uur). Avonti film met onder meer Charlton Heston en Laurence 01i| over een moslim-opstand, eind vorige eeuw in Soedan. j Bakker, die in opspraak |gm omdat hij met een se- jtaresse in een motelkamer i geweest, Pat Robertson, Èuian die president wil jen, en Jerry Falwell, die Ie contacten onderhoudt t het Witte Huis. 3.35 Diplomatic Courier Sherlock Holmes in New York (USA 1976 - Ned. 1 uur). Origineel Sherlock Holmes-verhaal, waarin Britse speurder (gespeeld door Roger Moore) in New een ontvoeringszaak moet oplossen. Verdere hoofdrc een onwoeringszaaK moei oplossen, veiueie nuoioro; maakte de film in 1952. voor Patrick MacNee, Charlotte Ramphng en John Husta mii„. kpIU wordt Swiss miss (USA 1938 - Ned. 2, 22.38 uur). Laurel Hardy-klucht die zich in Zwitserland afspeelt. Het du daar weinig succesvol als verkoper van muizevallen. jricr Mike Kells wordt |r Salzburg gestuurd om r een document in ont- :ar weinig succes™ ais verxopeivaummzevauen nemen dat afkom_ The world according to Garp (USA 1982 - BRT yan de Amerikaanse tassade in Roemenië. De lactpersoon die hij moet moeten, wordt vermoord in zijn bezit de plannen de Russen om Joegosla- binnen te vallen. uur). Bijzonder aardige film van George Roy Hill die ret telijk door Veronica werd uitgezonden. De wereld van G is de moeite van het bekijken waard. Hier bin ich - hier bleib ich (Duitsland 1958 - Did. 1, uur). Muzikale komedie rond zangeres Caterina Valente Come and get it (USA 1936 - Ned. 1, 15.55 uur). Een li werkende houthakker komt in zijn stamkroeg in kom met een opvallende dame. Ivanhoe (USA 1952 - Did. 2,20.00 uur). Bekende versiei het veel gebruikte verhaal, met Robert Taylor in de tits en Elizabeth Taylor als de mooie Rebecca. Wetherby (Engeland 1984- Did. 2,22.10 uur). Vanessa grave in een dorpsdrama. Ze is een gewaardeerde ler< Op zekere dag komt er een onbekende jongen op bezoek. Le ciel est a vous (Frankrijk 1943 - Did. 3, 22.30 uur), automonteur ontdekt hoe leuk het is om te vliegen, vrouw vergaat het niet anders. ine Power speelt de rol een Amerikaanse koe- in Europa in een spiona- die typerend is voor tijdperk van de Koude Henry Hathaway, begaafd western-regis- 15.45 Gewone mensen De laatste avonturiers (USA 1970 - BRT 1,20.20 uuiV ,df milren in het Sezto af- - - - -i roken. van Lewis Gilbert uit 1970, gebaseerd op een boek Robbins. Jongeman wil zich voor de bevrijding vanvs land inzetten. Met o.a. Candice Bergen en Charles Aznai Der Saustall (Frankrijk 1981 - Duitsland 1,23.45 uur), lippe Noiret als sullige politieman in Frans West-Afril onverwacht wraak neemt. Isabelle Huppert vrouw in deze film van Bertrand Tavernier. ïary People' is het op- lende regie-debuut van ert Redford uit 1980. De én Redford kregen een ir. De vermaarde acteur elt zelf niet mee, maar het werk over aan Mary Beyond the next mountain (USA 1983 - Ned. 1, 22.00 EO-film over een man die naar een kanmbalen-stam om het evangelie te verkondigen. Das Boot (Duitsland 1981 - Ned. 2,20.20 uur). Duits ooi sepos over de lotgevallen van de bemanning van een om zeeboot Three came to kill (USA 1959 - Did. 3,20.15 uur). Een tolk wordt vermoord. De politie ontdekt daardoor eeni plot tegen een buitenlands staatshoofd. moeder, vader en zoon ten, die gekweld worden de dood van de oudste i. De jongste zoon voelt schuldig en vindt geen rip bij zijn ouders. Hij t met grote tegenzin naar psychiater en langza- rhand worden de bescher- Afrik* speek Blondinen bevorzugt Scene uit 'Le Bal' van Ettore Scola - foto concorde 'Lethal Weapon' met het politieduo Mel Gibson en Danny Glover draait nog in Mignon in Breda. Spannende film met veel geweld van Richard Donner over een heroïne zaak met op de achter grond een Vietnam-trau- ma. Goede sfeertekening en cynische humor. 'Een avontuur met een staartje', de prachtige en onderhoudende teken film van Don Bluth over een muizen-emigranten familie, gaat weer door in de matinees van Grand Theater en Mig non in Breda. The living daylights' blijft te zien in Casino 1 in Breda, City 2 in Roosendaal, Cinem'actu- eel 1 en 2 in Bergen op Zoom, Luxor in Terneu- zen en De Koning van Engeland in Hulst. Spec taculair James Bond- avontuur met weinig boeiende personages en een versnipperd verhaal. Met een grimmige Timo thy Dalton als agent 007 en een mallotige Jeroen Krabbé als KGB-gene- raal. 'Black Widow* van Bob Rafelson is geprolon geerd in Casino 4 in Bre da. Onderhoudende thriller met Theresa Russell als geheimzin nige 'zwarte weduwe'; een vrouw die haar schatrijke echtgenoten vermoordt vanwege hun nalatenschap. Zij wordt geschaduwd door een ex- agente van de federale recherche (Debra Win ger), die door haar geob sedeerd raakt. 'One flew from the cuc koo's nest' van Milos For- man is terug in Cinésol 2 in Breda. Raak gety peerde succesfilm over de belevenissen van een aantal psychiatrische pa tiënten met ene prachtrol van o.a. Jack Nicholson. "Police Academy 4' gaat weer verder in Cinésol 1 in Breda, Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom, Lu xor in Terneuzen en Koning van Engeland Hulst. De documentaire-achl Vietnam-film Tlal van Oliver Stone is nl steeds te zien in Casin«| in Breda, De Koning Engeland in Hulst en xor in Terneuzen. Intel beeld van een gruweljj| en zinloze oorlog, waai niemand een held is. naam van de roos' gi nog verder in Roxy 1 Bergen op Zoom en Koning in Hulst. 'Outrageous Forti van Arthur Hiller bij in Casino 3 in Bri Doorsnee-misdaadkoi die met Bette Midler Shelley Long als studentes van de toni school die door hun der minnaar in een tervolgingsavontuur landen waarbij zij te ken krijgen met CIA KGB. Grote verrassini blijven uit. De serie 'De Mooiste I lianen' wordt vanavci en morgenavond in huis Concordia in Bi voortgezet met 'Prof! sione Reporter* van tonioni. Intrigeri raadselachtige waarin Jack Nichi de identiteit van overledene aanneemt dan betrokken raakt een misdaadcomplot. Op 10, 11 en 12 auguS draait 'Sono Fotogi van Dino Risi. Ironis' en parodistische komf over een onbenullige keluiszoon die fiii wil worden, gebi wordt door een mi meid en als bank' diende in zijn geboot dorp eindigt. Op donderdag 13 augl tus: 'Caro Papa' uit jQ van Dini Risi. Zwarte" medie over een tieconflict tegen de tergrond van de tei van de Rode Br Vittorio Gassman s] een rijke indust wiens zoon (stefano dia) links-radicale pathieën blijkt te hebt itiemen prefer blondes' 1953 wordt vertoond in ider van de 25e sterfdag Marilyn Monroe (op 5 itus). De legendarische e speelt het zangeresje lei Lee, dat een op een oceaanstomer haar ver- >g viert met een slome inairszoon. Er zijn ech- nog veel meer schatrijke ïen aan boord, die zich n verheugen in haar be itelling. 'Diamonds are a Best Friend' is haar Jane Russell speelt de n Marilyns vriendin "Titn it beste ben. hè door

de Stem | 1987 | | pagina 12