lERSHUI! ISERSHUI! Grond bij Oostburg vervuild Terneuzense jeugd bedwingt het Java-spook 'Mosselprijs zakt' Zwaardere straf voor overvallers bank in Zaamsiag [ECHTBANK MIDDELBURG: ALS GEVOLG VAN BEZUINIGINGEN idegom Blauwe vlag van Europa voor Oostburg Belgische trekpaarden dreigen uit te sterven RORGEL SMAAL AUTOGLASSERVICE DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 iOOGAARI ig 14.00 uur kleine uurtjes itaurant - biljart TERREIN GEVAARLIJK VOOR SPELENDE KINDEREN [IDDELBURG - Ondanks de nog steeds stij- inde criminaliteit lossen justitie en politie in >eland steeds minder zaken op. De bezuinigin- m zijn waarschijnlijk de oorzaak. vakantieschie 'Gevaarlijk individu' in reda gepakt ^Jtrandgast op Nppertje gered Tegenstrijdig Landelijk PATIJN: VOORWAARDEN ZIJN ERG PITTIG Kerkhof 'OVERHEID MOET SNEL INGRIJPEN1 Puzzel-oriëntatierit Ducrot en Priem naar Terneuzen fWG-.HACHTr /fit U'EEKEKD- 4 H SERUICE KcCUs 1U VAAN 1 Alle autoruiten Glas In rubber op maat ptr Gelaagd en gehard \l'1 Perspex en lexan KfiSaj Auto-alarm 1 Aluminium schuiframen Zonnedaken Spmvtld 5 Brsdi 1 J. Virnstrln. 198 Rooundail 01650-68811 DE STEM VAN ZEELAND flSSBtSBCTS- izondag 9 augustus Optreden |met zijn neldekade 25 tlijk bij de vissershaven) 72-1295, Breskens 'van onze verslaggever ioSTBURG - De grond op |et terrein van de voorma lige gasfabriek aan de Zuid- andsestraatweg te Oost- rg moet worden schoon maakt. Dit blijkt uit de sultaten van het nader iemonderzoek." is evenwel geen aanleiding It op korte termijn te doen. lok vanwege de beperkte fi- fcnciële middelen is sanering et op korte termijn te ver achten. I Volgens het ingenieursbu reau dat het nader bodemon- erzoek heeft uitgevoerd, zijn ook maatregelen voor het grondwater nodig. Gedepu teerde Staten achten de nood zaak hiervan gering vanwege de ligging van het terrein bui ten de bebouwing en de slechte doorlatende bodem ter plaatse die verspeiding van het veront reinigde water tegengaat. Er kan volgens GS worden vol staan met sanering van de ver ontreinigde grond. Op bijna het gehele PZEM- terrein is de grond duidelijk vervuild met cynanide en teer- verbindingen. Dit is ook het ge val voor het westelijke deel van het garageterrein. Buiten het terrein van de voormalige gas fabriek is de grond vooral ver ontreinigd bij de sloot aan de noordkant van het terrein en op enkele plaatsen tussn het terrein en de weg. In de tuin aan de oostkant van het terrein is de boven grond matig vervuild met po lycyclische aromaten. Dat is is ook het geval in het akkerland langs de sloot aan de noord kant; daar is de grond ook ma tig verontreinigd met cyanide. Het ondiepe grondwater onder het terrein is sterk verontrei nigd met cyanide en fenolen. Buiten het terrein is sprake van een lichte tot matige ver ontreiniging. In het grondwa ter in het zandpakket zijn geen verontreinigingen aangetrof fen. De vervuilde bovengrond le vert vooral gevaar op voor kin deren die vaak op en bij het T27 terrein spelen. De kans hierop is echter klein omdat het ter rein buiten de bebouwing ligt. Het is ook niet waarschijnlijk dat de gewassen en groenten in het akkerland ten noorden van het terrein en in de tuin aan de oostzijde verontreinigd zijn. Uit onderzoek is namelijk ge bleken dat planten via de wor tels geen of nauwelijks polycy- lische aromaten en cyaniden opnemen. In afwachting van de sane ring van het terrein moet wor den voorkomen dat bij het del ven van de sloten in de omge ving van het terrein de uitko mende grond op het maaiveld wordt gebracht. inder opgeloste misdrijven i onze verslaggever iat is de conclusie uit het jaarverslag 1986 van het Ar- indissementsparket Middelburg. Hoofdofficier van ititie J. Huijgen wijst daarin op een daling van het ntal zaken dat voor de rechtbank komt. „Slechts de minaliteit is niet schaars, helaas", schrijft Huijgen. iliteit, ichte\ van Itus anje te aanv. lis. op donderdag 6 aui bij J. van Schaik te waarde. Aanv. 14 J 50,- gratis. ontvangt U als U Uw onder kantoren van De Stem Iten, doet u het dan. Als u ruif leven op een van onze kanton Lult en opstuurt, dan garanden 3 van de Felicitatiedienst [rekkelijk pakket met vaarde- en reductie- In van merkartikelfa- t relijksdag bezoek van de lats:. aats:. latum kerk. huw. toren. de misdrijf sector, de crimi- behandelde het parket zaken. Een daling ten op- van 1985 met 6,5 procent, ik kwamen er minder over- ngen (een daling van acht op het bureau van het irket terecht. Alleen het aan- economische delicten steeg in '85 tot 1496 in het vo rig jaar. Die stijging is echter te Van onze verslaggever ÏDA - In een koffiehuis de Bredase Halstraat is iteren de 34-jarige P. B. uit Heerlen aangehouden. De man werd in Zeeland en rabant onder meer ge- :ht in verband met een jzeling van een echtpaar ;elopen weekend bij BouwseTol. ivendien wordt hij verdacht het plegen van een reeks irvallen op banken en benzi- itations in de maand juli. In nburg was er zelfs een spe ciaal coördinatieteam ingezet. *)e Bredase gemeentepolitie de man, die een 'gevaar individu' wordt genoemd, ontdekking een tijdje in de ten gehouden en een arresta- iam ingeschakeld. Toen dit aal was gearriveerd, was man zeer snel gepakt. Hij 'ig geen tijd zich te verwe- maar bleek later geen wa ft bij zich te hebben. De Limburger zit vast op het itiebureau in Breda en zal iel mogelijk worden over jagen aan de gemfeentepoli- Vlissingen of de rijkspoli- Limburg. T °nze correspondent DZAND-BAD - De Pndgast J. A. W. uit Doe- phem is gisteren om- ®ks 15.00 uur op het nip- Qe gered van de ver- bngsdood. es samen met de dertien de P. S., eveneens uit Doe- iem in het zeewater ge- bij Cadzand-Bad. W. ongeveer tot zijn middel iet water, toen hij door een omver werd gegooid. Hier- kwam hij tegen een strek- terecht en raakte geheel r water. S. wist W. echter op het ia te brengen. Op zijn geroep kwamen andere bdgasten te hulp en droe f-verder het water uit. ltM 8 werd vervolgens naar de 5»'u 1 van Cadzand-Bad «acht, alwaar hij eerste up kreeg. Een arts en vervol een ambulance waren snel ilaatse. W. is in het zieke- Oostburg opgenomen, toestand was gisteravond 'et geheel stabiel. danken aan een ander registra tiesysteem. Uit politierapportages blijkt dat het aantal aangiftes soms opvallend stijgt. Desondanks lossen politie en justitie steeds minder zaken op. Al in het na jaar van '86 begon het parket deze tegenstrijdige ontwikke lingen te onderzoeken. De da ling bleek gelijk over alle korp sen en groepen verdeeld en was bij de rijkspolitie groter dan bij de gemeentepolitie. Volgens Huijgen ligt de conclusie voor de hand: de opsporingsintensi- viteit is afgenomen, waar schijnlijk door de bezuinigin gen. Hij maakt de kantteke ning dat een aantal grote zaken relatief veel tijd in beslag heb ben genomen. In 1986 is vaker voorlopige hechtenis opgelegd. Dat heeft te maken met een verandering in het beleid. Bij criminelen die op een hinderlijke manier steeds weer hetzelfde vermo- gensmisdrijf plegen (bijvoor beeld junks) wordt eerder voorlopige hechtenis opgelegd. Het afgelopen jaar begon het parket in Middelburg de lande lijk dalende lijn van het aantal overtredingen te volgen. Er wordt minder rechtstreeks ge verbaliseerd en bij de politie kunnen steeds meer overtre dingen worden geschikt. De vertegenwoordigers van de 'Blauwe Vlag'-gemeenten op een rijtje. Tweede van rechts Oostburgs loco-burgemeestei tevens voorzitter van de jachthavencommissie J. Thomaes. DEN HAAG - Oostburgs lo co-burgemeester J. Tho maes heeft gisteren in Den Haag uit handen van de Zuidhollandse Commissaris van de Koningin Schelto Patijn de 'Blauwe Vlag van Europa' overhandigd gekre gen. De gemeente Oostburg krijgt de vlag in het kader van het Europees Jaar voor het Milieu omdat het veel zorg besteedt aan het handhaven van een goed milieu in de jachthaven van Breskens. Oostburg is daarmee een van de drie Ne derlandse gemeenten die hier voor een vlag ontvangt. De an dere twee zijn Lauwersoog en Vlieland. In totaal hebben in Europa tachtig jachthavens een Blauwe Vlag ontvangen. Vol gens Schelto Patijn, die in zijn hoedanigheid van voorzitter van het nationaal comité van het Europees Milieujaar de vlaggen overhandigde, blijft dat achter bij de verwachtin gen. „We streefden naar hon derd havens. Dat dat niet is ge lukt, ligt aan de pittige voor waarden waaraan een jachtha ven moet voldoen om zo'n vlag te krijgen", aldus Patijn. De beheerders van de jacht haven van Breskens worden in het rapport onder meer gepre zen voor de manier waarop ze de kwaliteit van het water op peil houdt en voor de maatre gelen tegen het lozen van afval in de haven. Ook voor de sani taire voorzieningen rond de haven heeft het rapport lof. Enig minpunt is dat rond de jachthaven niets wordt gedaan aan voorlichting over het mi lieu. Omdat de gemeente Oost burg, exploitant van de jacht haven, echter heeft toegezegd daarin een verandering ten goede aan te brengen, heeft de jury dat aspect niet te zwaar laten meewegen. Naast drie havens kregen ook vier gemeenten een Blauwe Vlag voor hun stran den: Domburg, Westerschou- wen, Sehoorl en West-Ter schelling. Van onze correspondent TERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen heeft sinds gisteravond weer een kop zorg minder. Tovenaar Griebus wist met de hulp van de Terneu zense jeugd in de gymzaal aan de Van Steenbergenlaan het Java- spook te verslaan. De jeugd uit de bomenbuurt kwam massaal naar de tent voor de jeugdspeelactivi- teiten. De spookshow in de gymzaal werd verzorgd door de rowans van de scou ting St. Hubertus en is uit noodzaak geboren. „Vanwege de bouwactivitei ten op het Java, kon het traditionele kamp geen doorgang vinden. Het leek ons wel eens leuk iets anders te doen", aldus Danny van Woerkom, Rowan- leider en inspirator achter de spook show. Na het betreden van de geheel met zwart plastic beklede gymzaal, zagen de jongens en meisjes 'een oud kerk hof'. Tovenaar Griebus uit Oerkabonk las de brief voor die hij van de burge meester had ontvangen. „Het spookte namelijk op het Java. De bouwvak kers blijven weg en 's nachts dwaalt er een vreemd lichtje door de straten", liet hij weten. Als vervolgs plotseling het licht uitvalt, gaat er een siddering door de zaal. Er werd vervolgens een schimmen spel opgevoerd, waarbij de kinderen een nogal ingrijpende operatie te zien Het Javaspook deelt snoepjes uit aan de Terneuzense kinderen krijgen uit het nabij gelegen Juliana ziekenhuis. Verder een dansdemon- stratie met merkwaardige pasjes en uiteindelijk wordt het spook gefolterd op het oude kerkhof. Echter niet voor dat nog eenmaal de haren rechtop kwamen te staan, doordat plots een heus lijk uit een houten kist stapte. Mede door de meeslepende muziek en de griezeleffecten, vermaakten de kinderen zich met de spookshow. Mocht er een toch een beetje bang ge worden zijn, dan vergoedde de lolly die het spook meegebracht had veel. - fotowimkooyman. De kinderen uit de Bomenbuurt ver maakten zich ook met het marionet ten-theater en konden knutselen. Soms was het zo druk dat er gewerkt moest worden met een wachtlijst. Vandaag beginnen de jeugdactivi- teiten in de kern Biervliet. DAMME (ANP) - Het bekende 'Belgische trek paard' loopt gevaar tegen het eind van deze eeuw een 'dierentuinfenomeen' te worden. Die noodkreet komt van de Belgische landbouwin genieur Paul Flore uit Damme, de stad van Tijl Uilenspiegel. den zijn mislukt. Volgens Flore toonde de overheid geen belangstelling en als gevolg daarvan kon de financiering van het fokcentrum niet rond ge maakt worden. In het Belgische dorp Betekom wordt nu een nieuwe po ging ondernomen om via een fokcentrum het Bel gische trekpaard voor uitsterven te behoeden. Tot nu toe werden jaarlijks in de Belgische provincie West-Vlaande ren nog internationale kampioenschappen voor het Belgische trekpaard gehouden. Die vinden op dit moment ook weer plaats en wel in Brugge. Aan die wedstrijd bren gen vooral Nederlanders, maar ook nog enkele Bel gische eigenaren, zo'n tachtig paarden tegen elkaar in de strijd. Er zijn in België op dit moment nog maar vijf hengsten en zo'n vijftig merries van dit ras, aldus Flore. Hij is van mening dat de overheid van zijn land snel moet ingrijpen om te voorkomen dat dit bekende Belgische paar- deras uitsterft. In de afgelopen vijf tien jaar zijn er heel wat paarden van dit ras naar het buitenland verdwe nen. Vooral Nederlan ders en Amerikanen ble ken belangstelling voor het Belgische trekpaard te hebben. In België zelf verdween die belangstel ling. De automatisering in de landbouwbedrijven heeft het trekpaard ver drongen. Pogingen om in België een centrum op te richten waar de paarden door liefhebbers gefokt wor- Vervolg van pagina 1 De aanvoer van de mosselen in deze periode van het jaar over treft die van vorig jaar. Nu al is de aanvoer ruim 35.000 ton meer dan vorig jaar. Het ziet er echter niet naar uit dat de re cordopbrengst van het seizoen 1982/1983, 1.600.000 mosselton, wordt gehaald. „We zijn al blij als we een miljoen mosselton halen", zei directeur L. Lucas van het produktschap voor vis- en visprodukten gistermiddag. In totaal is in deze periode 177.837 mosselton aangevoerd. Het grootste deel daarvan 168.672 ton komt uit de Wad denzee. Een klein gedeelte, 9.165 mosselton, uit Zeeland. In geld uitgedrukt betekenen deze aantallen dat de mosselkwe kers in de eerste maand van het seizoen ruim twintig mil joen gulden hebben omgezet. Dat eerst de Waddenzee wordt leeggehaald is volgens Lucas normaal. „In dat gebied zijn de risico's voor de mossel kwekers het grootst. Men wil de mosselen daar voor de win ter weg hebben", aldus Lucas. De gemiddelde prijs van de aangevoerde mosselen schom melt momenteel rond 114 gul den per mosselton. Dit moet volgens Lucas in de komende weken kunnen zakken tot tachtig gulden. Op de veiling werden gisteren bedragen tus sen 73 en 225 gulden per mos selton betaald. De vraag naar mosselen, zo wel in binnen- als in buiten land neemt nog steeds toe. De produktie zou sterk moeten worden opgevoerd om aan de toenemende vraag te voldoen. Dc rnusselkwekers zijn volgens voorzitter A. Rammeloo van de kottersector van Zevibel (de GROEDE De West Zeeuwsch Vlaamse Auto club (WZA) houdt van avond een puzzel-oriënta tierit voor automobilisten. Start en finish zijn gelegen te Groede. Naast de normale wed- strijdklasse bestaat voor be ginners de mogelijkheid deel te nemen aan een speciale toeris- tenklasselnschrijven voor deelname aan de rit is mogelijk vanaf 18 uur in café De Wul- penhoek in Groede. Zeeuwse vereniging voor Vis serij belangen), dan ook teleur gesteld dat het uitgeven van nieuwe, dieper gelegen mossel percelen in de Waddenzee, waar nog plaats is, niet heeft plaatsgevonden. Een beslising daarover wordt ook niet op korte termijn verwacht, zo liet men gisteren in Yerseke weten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De wielrenners Maarten Ducrot en Cees Priem van de ploeg van Jan Raas komen morgen naar Terneuzen om de actie van de Rotoract- club voor de poliobe- strijding te ondersteu nen. De twee wielercracks zul len meefietsen met de am- fibiefiets die vanuit Ter neuzen over de Wester- schelde naar Ellewouts- dijk 'vaart'. Met die fiets vestigden leden van de Rotoractclub onlangs nog een record door het Ka naal over te steken. Vandaag arriveert de fiets in Sluis, waar zij aan Nederland zal worden overgedragen. Het WD Tweede Kamerlid E. Terpstra zal daarbij aan wezig zijn. Rondom de overdracht en het bezoek van de Rotoract-fietsers aan Sluis is een heel feest programma opgezet. Vanavond zal de fiets in Terneuzen arriveren. De overdracht in Sluis vind omstreeks 12.30 plaats. Vrijdag vertrekt de amfi- biefiets om 13.15 uur van uit de Oude Veerhaven in Terneuzen naar Elle- woutsdijk. Ook in Ter neuzen krijgt het bezoek de nodige aandacht, onder meer door een demonstra tie met een marineheli- copter en van parachutis ten. Van onze correspondent Den Haag - De twee daders van de overval op een filiaal van de Nederlandse Middenstands Bank aan het Plein in Zaamsiag hebben in hoger beroep een zwaardere straf ge kregen. Het gerechtshof in 's-Graven- hage veroordeelde A. M. uit Hulst tot een gevangenisstraf van vijf jaar. R.I. uit Maas tricht moet zes jaar zitten. De procureur-generaal mr. P. Bos had twee weken geleden tegen beiden zeven jaar geeist. De rechtbank te Middelburg veroordeelde beide verdachten enige tijd geleden tot vier jaar cel. M. tekende tegen toen tegen dit vonnis hoger beroep aan omdat hij de straf te hoog vond. Zijn metgezel ontkent schuldig te zijn. aan de overval op het fi liaal in Zaamsiag op 3 septem ber van het vorig jaar. Bij deze overval werd een bedrag van ruim 37.000. buit gemaakt, nadat twee perso neelsleden van de bank onder bedreiging met een vuurwapen werden gedwongen de kluis te openen. Daarna werden ze vastgeboeid aan de verwar ming. Wel had een van hen nog kans gezien het alarmsysteem in werking te stellen, waardoor de politie beide mannen na een korte achtervolging door en kele tuintjes in Zaamsiag kon arresteren.

de Stem | 1987 | | pagina 9