Overval op de nationale trots van België MARA EUK Gisbers in AMERICAN EXPRESS: GEEN DENKEN AAN LEGITIMATIEPLICHT Duitse personenauto-industrie hard op weg naar nieuw record Tilburgsche lost boedelkrediet aan de Nederlandsche Bank af ECONOMIE BUITENLANDSE GIGANT AAST OP 'SOCIÉTÉ GÉNÉRALE' DE STEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 AMSTERDAM - Ruim 300.000 Nederlanders bezitten een zoge naamde credit card. Remmend Vuistregels Orderportefeuilles Eindspurt Voorspoedig Terugwerkende kracht NIEUWSOVERZICHT Gasunie onderzoekt opslag aardgas Japanse telecommunicatiefusie van de baai ïreugel een bloeiperiode aang Sunair neemt Gulliver Flytours over Shell sluit gaswinningscontract met Egypt epiaateten?SdgebLsseente Werkloosheid in West-Duitsland stijgt vortrd Paslf 2-4 tegrtp Praditioneel Unilever-pensioenfonds boven f 3 railjan Puma zet 200 man op straat T19 Plastic geld in opmars Door onze verslaggever Op vertoon van zo'n kaart kunnen goederen of dien sten worden gekocht. Con tant geld of een betaalche que komen er niet aan te pas. De credit card zelf is het betaalmiddel. De bezit ter ervan zet een handte kening en klaar is kees. Het gemak van dit betaalmid del, ook wel plastic geld ge noemd, is tevens zijn zwakte. Zo kunnen kwaadwillenden die zo'n 'kaart' ergens vinden of wegpakken soms voor duizen den guldens kopen voordat iemand in de gaten heeft dat er met een credit card is 'ge knoeid'. Zo meldt de Arnhemse poli tie dat dezer dagen iemand met een van een buitenlandse toe rist geroofde credit card ter waarde van 28.000 gulden aan goederen heeft aangeschaft. De politie besloot daarop om win keliers, pompstationhouders en eigenaars van restaurant-be drijven te adviseren om naar een legitimatiebewijs te vra gen. Maar iemand die daar hele maal geen oren naar heeft is directeur operations Humph rey Renfurm van American Express in Amsterdam, de meest bekende en gerenom meerde credit card in ons land. Hij zegt er niet over te denken om te komen tot iets als een le gitimatieplicht. Dat is niet erg klantvriendelijk en zou alleen maar remmend werken, zegt hij. Het is in zijn ogen juist de kracht van het 'plastic geld' dat rompslomp als legitimatie ach terwege kan blijven. In Nederland zijn op het ogenblik zo'n 360.000 mensen met een credit card op zak. Naast American Express zijn dat Eurocard, Diners Club en Visa. De credit card als status symbool is die exclusiviteit aan het verliezen. Maar American Express heeft daar weer wat op gevonden. Daar is de zoge naamde gouden kaart, 'gold card', ingevoerd. Zo'n gouden kaart krijgen alleen mensen die nog een stuk kredietwaardiger zijn dan de anderen. Want je moet al een jaarinkomen van rond de 60.000 gulden hebben wil je over een gewone groene kaart kunnen beschikken. Van de momenteel 140.000 American Express- kaarthouders in ons land zijn er 12.000 die zo'n gouden kaart in de portemonnee hebben. Het zijn mensen die 'goed' zijn voor - zeg maar - ruim een ton per jaar. Het is dus niet zo dat ieder een over zo'n kaart kan be schikken, ook al zou hij of zij dat graag willen. De aanvrager moet bewijzen kredietwaardig te zijn. American Express in formeert bij de werkgever naar functie en salaris van de aan vrager. En via kredietregistra tiebureaus wordt nagegaan of de aanvrager in het verleden geen schulden heeft gemaakt. Bij American Express wordt een op de vijf aanvragers om een of andere reden geweigerd. Renfurm zegt dat ook in Ne derland steeds meer mensen met dit plastic geld gaan beta len. „Plastic money is in op mars", zegt hij, „en ons bestand groeit". Het is, aldus Renfurm, een gemakkelijke manier van betalen en „in mijn ogen geen statussymbool". Er komen, vol gens zijn zeggen, in ons land steeds meer bedrijven die de kaart accepteren. De bedrijven geven dat te kennen door een vignet op de winkelruit. De winkelier dient zich bij het accepteren van de kaart als betaalmiddel aan drie vuistre gels te houden. Hij of zij moet letten op de geldigheid van de kaart (de datum); de lijst met geblokkeerde nummers nakij ken (zogenaamde stoplijst) en de handtekening van de klant nauwkeurig vergelijken met die op de credit card. De klant dient bij de aankoop van iets een driedelige bon te onderte kenen. Om kwaadwillenden die een credit card hebben gevonden of gestolen zo weinig mogelijk kans tot frauderen te geven heeft American Express we reldwijd een preventief sys teem bedacht. Steeksproefge- wijze krijgen bedrijven van de 'company' de opdracht om bij een bepaald geldbedrag even te bellen. De klant kan ongelimi teerd zijn of haar gang gaan, maar het bedrijf krijgt een grens opgelegd. Het punt is dat de klant niet weet bij welk be drag het betreffende bedrijf zich moet melden. Dat kan van maand tot maand en van be drijf tot bedrijf verschillen. Renfrum wil niet zeggen wat als maximum wordt aange houden. Wel wil hij de mini mumgrens noemen. Dat is nul, zegt hij. „Bij wijze van spreken is het mogelijk dat we een li miet trekken van enkele gul dens". Ondanks het gemak en de veiligheid - je hoeft niet met geld op zak te lopen - loopt het nog niet storm om zo'n kaart. Ter vergelijking: In 1985 wer den in Nederland ongeveer an derhalf miljoen betalingen ge daan met een American Ex press-kaart voor een totaalbe drag van 617 miljoen gulden. In hetzelfde jaar beliep het aantal betalingen met eurocheques 14 miljard gulden. Met credit cards kun je in veel gerenommeerde restaurants terecht. - foto archief de stem Het hoofdkantoor van de Tilburgsche. BONN - De Duitse perso nenauto-industrie stuurt in volle vaart aan op een nieuw record. Het begin van het jaar toonde een koude start, gevolg van be lastingvoordelen in de Bonds republiek die eind vorig jaar leidden tot een ongekende eindspurt in de aankopen van nieuwe auto's. De aanvanke lijke achterstand is inmiddels echter tot een aanzienlijke voorsprong uitgegroeid. In het afgelopen halfjaar pro duceerden de Duitse autofa- brieken gezamenlijk 2,3 mil joen personen- en combiwa gens. Dat is twee procent meer dan in dezelfde periode van vo rig jaar, en ook toen al wreven de producenten zich verge noegd in de handen. Aan het begin van de vakantieperiode zijn de orderportefeuilles dik gevuld. Verwacht wordt, dat de Internationale Autosalon (IAA) in Frankfurt, van 10 tot 20 sep tember, voor veel Duitsers een impuls zal zijn tot het kopen van een nieuwe auto. overtroffen, met het oog op de eindspurt in 1986. Over de exporten heeft de Duitse auto-industrie weinig te klagen. Dat mag enige verwon dering wekken, gezien de aan houdend lage koers van de Amerikaanse dollar (de VS zijn afnemerland nummer één) en de opwaardering van de D- Mark (en de gulden) binnen het Europese Monetaire Systeem. De Duitse autofabrikanten zet ten in het afgelopen halfjaar pver hun grenzen 1,36 miljoen auto's af, waarvan bijna 1,28 miljoen personenwagens en combi's. Die'cijfers blijven zo'n vier procent onder die van het vorige jaar. Een veel sterkere daling was verwacht. De produktie van bedrijfswa gen geeft dit jaar wat minder reden tot optimisme. In het eer ste halfjaar van 1987 werden 133.900 bedrijfswagens ver vaardigd, tien procent minder dan vorig jaar. Binnen het scala waren de differentiaties groot. Voor kleine bedrijfswa gens tot 6 ton bedraagt de ach teruitgang zelfs vijftien pro cent. TILBURG (ANP) - Curato ren in het faillissement van de Tilburgsche Hypotheek bank hebben het restant van f 13 miljoen van het boedelkrediet van 42 mil joen gulden dat De Neder landsche Bank in juli 1986 had verstrekt, op 30 juni ge heel afgelost. Dat schrijven zij in hun vijf tiende periodieke verslag; dat beslaat het tweede kwartaal van dit jaar. Met behulp van het krediet kon vorig jaar aan alle crediteuren in het faillisse ment een tweede uitkering van tien prcent van hun geveri fieerde vorderingen worden uitbetaald. Dat het boedelkrediet en de daarop verschuldigde rente van f 1,4 miljoen binnen één jaar geheel konden worden be taald, is te danken aan het voorspoedige verloop van de li quidatie der activa. Curatoren waarschuwen ervoor dat in de toekomst verzilvering van de nog resterende bestanddelen in de boedel meer problemen met zich zal brengen en aldus waarschijnlijk ook in een tra ger tempo zal geschieden. Tilburg Spoorlaan heeft 380 door hypotheek gedekte geldle ningen met terugwerkende kracht van 31 december jl. kunnen overdragen aan de ge meente Den Haag voor een koopprijs van ruim f 2,7 mil joen. De gemeente heeft nu na genoeg alle appartementen en vorderingen krachtens de overeenkomst van 12 maart 1986 in eigendom verkregen. In het tweede kwartaal van 1987 heeft noch Tilburg Spoor laan noch Hago Vastgoed enige aankoop gedaan. Tilburg Spoorlaan verkocht voor f 2,9 miljoen en Hago Vastgoed voor f 80.000 onroerend goed. In het gehele vorige jaar wer den in de Bondsrepubliek 4,3 miljoen personenwagens en combi's geproduceerd. Het is de vraag, of dat aantal wordt Eindfase van de produktielijn bij Volkswagen in Wolfs burg. De aanvankelijke achterstand in de persionenwagen- produktie in de Bondsrepubliek is inmiddels omgebogen in een aanzienlijke voorsprong. FOTO DPA BRUSSEL (ANP) - Al zes weken lang worden er in België in massa aandelen opgekocht van 's lands grootste en machtigste on derneming; de Generale Maatschappij van België, ofwel de 'Société Générale de Belgique'. Eind juni is die massale aan koop op de Brusselse beurs be gonnen. In de week van 21 juni werden er niet minder dan een half miljoen aandelen verhan deld en de prijs ervan is nu al opgelopen van 3.440 franc (on geveer 189 gulden) tot 4.080 franc (zo'n 224 gulden). In die zes weken is er voor een bedrag van ongeveer 440 miljoen gulden aan aandelen van 'de Generale' van eigenaar verwisseld. Beursmakelaars denken dat een buitenlandse gigant er op uit is een forse greep te krijgen op wat niet al leen Belgisch grootste maar ook oudste holding is. Wat die buitenlandse onder nemingen betreft, vallen er steeds meer namen. Op het ogenblik praat men over het Japanse makelaarskantoor Nomura, de Japanse holding Sumitomo, de Italiaan Carlo de Benedetti, de Fransman Bar nard Tapie, de Brit Lord James Hanson, de Franse verzeke ringsmaatschappij UAP, de groep Worms en de Brit James Goldsmeth. Maar niemand weet wie er werkelijk achter de aankopen van de aandelen zit. Naar aanleiding van de met mysteries omhulde aankopen is ook de geschiedenis van 'de Ge nerale' weer in de belangstel ling gekomen. Die begint al voor de zelfstandigheid van België in 1830. Oprichter van 'de Société' (in 1822) was koning Willem I die zijn schepping de 'Algemeene Nederlandsche Maatschappij ter begunstiging van de volksvlijt' noemde. Doel van de oprichting was om er de industrialisering van de zuide lijke Nederlanden mee te sti muleren. Pas na de Belgische onaf hankelijkheid werd de onder neming omgedoopt tot 'Société Générale de Belgique'. Totdat België (in 1850) een nationale bank oprichtte was 'de Société' niet alleen een handelsbank maar verzorgde ze ook de uit gifte van de bankbiljetten in België en vervulde ze de rol van kassier van de staat. Van 1836 af was de Belgische koning Leopold I een belangrijke aan deelhouder. Tussen 1842 en 1844 werden de aandelen van ko ning Willem I teruggekocht. Het verhaal wil dat zowel het Belgische alsook het Neder landse koninklijk huis nog steeds aandelen van de holding bezitten. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw sloeg de bank haar vleugels pas goed uit. Ze verkocht een deel van haar grondbezit en investeerde veel in Wallonië, vooral in de steen kool- en de staalsector, in de non ferro-, de glas- en de tex tielnijverheid. Maar ze was ook actief bij de ontwikkeling van Russische mijnen, ze bouwde spoorwegen in China en finan cierde grote infrastructurele werken in Latijns-Amerika. In het begin van deze eeuw (1906) richtte ze drie maatschappijen in de toenmalige Belgische ko lonie Kongo op, onder welke de bekende 'Union Minière du Haut-Ka tanga'. In de jaren '30 verplichtte een nieuwe Belgische bank- wetgeving 'de Generale' haar bankactiviteiten in een aparte vennootschap onder te bren gen. Zo ontstond 'de Generale Bank', die nog steeds de groot ste bank van België is. 'De Ge nerale Maatschappij' (de hol ding) bezit ongeveer tien pro cent van de bank. Sinds 1922 heeft „de Generale", met uit zondering van een vijftal jaren ieder jaar dividend uitgekeerd. De onderneming maakte in de jaren '70 moeilijke jaren door onder meer omdat ze nog grote belangen had in de toen al verouderde ijzer- en staalin dustrie. Pas in de jaren 80 kon den 'de Generale' en haar doch ter zich meer op modernere ac tiviteiten gaan richten. 'De Ge nerale Maatschappij' bepaalt vandaag de dag het beleid in een honderdtal Belgische be drijven en neemt deel in het kapitaal van een duizendtal Belgische en buitenlandse on dernemingen. Nog steeds speelt de onder neming een zeer belangrijke rol in de non ferro-sector, do mineert ze de Belgische ener giesector, controleert ze de grootste bank van België en heeft ze forse belangen in de Belgische verzekeringswereld, in de cementsector, in de scheepvaartwereld en in de pa piernijverheid. Via een doch termaatschappij werkt ze sa men met de Zuidafrikaanse diamantproducent De Beers. In België zelf speelt ze dan nog een belangrijke rol in de wa penindustrie (FN), in de sector spoorwegmateriaal (Acec) en in de chemische industrie. Sinds 1984 is ze zich meer- op de grondstoffenhandel, financiële diensten en de telecommunica- tie-industrie gaan toeleggen. Het kapitaal van 'de Gene rale Maatschappij' wordt ver tegenwoordigd door 27 miljoen aandelen en de beurswaarde ervan is nu ongeveer zes mil jard gulden. Zo'n tien procent daarvan is vast in handen van een aantal verzekeringsmaat schappijen (die zelf weer tot de groep van 'de Generale' beho ren); van de Belgische Boeren bond en (naar men aanneemt) van het koninklijk huis en van kerkelijke instellingen. Beleg gingsfondsen bezitten naar schatting zes procent van het kapitaal. Verder wordt aange nomen dat nogeens ongeveer tien procent zich in handen be vindt van een groep Vlaamse zakenlieden. De Vlaamse krant De Stan daard heeft een vijftal Belgi sche beleggingsfondsen ge vraagd wat hun politiek is nu de aandelen van 'de Generale' kennelijk zo gewild zijn: ver kopen of behouden. Vier van die fonsen gaven te verstaan dat ze de aandelen voorlopig niet van de hand doen. Zij wachten ofwel tot het moment dat ze een nog grotere koers winst kunnen realiseren, ofwel bezitten ze zoveel aandelen van 'de Generale' dat zij problemen verwachten met het herbeleg- gen van de baten van de ver koop. Een vijfde fonds heeft de. helft van zijn aandelenbezit Generale verkocht, maar houdt de andere helft nog in porte feuille. GRONINGEN (ANP) - De Gasunie heeft van het ministq van Economische Zaken toestemming gekregen voor het i voeren van proefboringen in Onstwedde in de gemeente Stad kanaal. Deze boringen moeten uitwijzen of de daar aanwezj; zoutkoepels geschikt gemaakt kunnen worden voor de onde: grondse opslag van aardgas. Dat heeft een woordvoerder v; de Gasunie in Groningen dinsdag meegedeeld. Het is nog tij bekend wanneer de Gasunie met de boringen kan beginne Mochten er bezwaren binnen komen tegen het afgeven van ee vergunning door het ministerie, dan moeten die eerst doori afdeling rechtspraak van de Raad van State worden behar deld. De Gasunie verwacht, als de eventuele bezwaren door# afdeling rechtspraak worden afgewezen, op z'n vroegst einde jaar met de proefboringen te kunnen beginnen, aldus i woordvoerder. De Gasunie wil aardgas in tien zoutkoepels oj slaan omdat de capaciteit van het Slochterenveld naar ve: wachting in het midden van de jaren negentig onvoldoende om aan de grote vraag in strenge winters te voldoen. Doori zoutkoepels uit te logen ontstaan holtes waar het gas in ka WOERDEN/AMSTELVEEN - Pete worden opgeslagen. In iedere zoutholte wil de Gasunie vijlt Post, de ploegleider van de Panaso miljoen kubieke meter aardgas opslaan. Daardoor hoopt i hc-ploeg, zal dit jaar niet ais coac' Gasunie in strenge winters zestig miljoen kubieke meter aar gas per dag uit de zoutholtes ning van de Gasunie moeten slagplaatsen in 1995 klaar zijn en de volgende vijf in 1996. t - iffungeren tijdens het wereldkam :s te kunnen halen. Volgens de plai ^nsc-hap wielrennen voor profes ;ionais, dat op 6 septemberTn het Oos lenrijkse Villach gehouden wordt. Limb )"gt foor het eerst sinds jaren zal een ands zuidelijkste provincie de laa TOKIO (RTR) - De twee consortia van telecommunicatie!, drijven die streven naar een aandeel in de Japanse telecom® nicatiemarkt hebben maandag hun pogingen om te komen een fusie gestaakt. De mislukking van de voorgenomen fu na negen maanden van onderhandelingen betekent dat de gering moet besluiten wie de nieuwe concurrent gaat wortj van het nationale telecommunicatieconcern Kokusai Densh Denwa Company (KDD), die op dit moment een monopolie b zit. Daarmee worden tevens handelsconflicten met Groot-Bri tannië en de Verenigde Staten opnieuw opgerakeld. De besps kingen tussen International Digital Communications (IDC) International Telecommunications Japan (ITJ) liepen stuk onenigheid over de aanleg van een telefoonkabel van Jap naar Alaska. LEIDEN (ANP) - De vliegreizenorganisatie Gulliver Flytot in Ridderkerk wordt overgenomen door Sunair Internatior, fan onze verslaggever in Leiden. Een woordvoerder van Sunair heeft dit maand meegedeeld. Door de fusie zullen geen ontslagen vallen, lm sON E.N BREUGEL Voor Li gendeel, aldus Sunair, het personeelsbestand zal met circa procent worden uitgebreid. De overname geschiedt op 1 vember. De Sun-groep in Nederland zal daardoor in 1988j zijn voor een omzet van meer dan 100 miljoen gulden en zal personeelsleden tellen. Sunair en Gulliver vliegen op de popftm de nationale tennistitels bereik laire vakantiebestemmingen in Europa. Door de overname: jara Eijkenboom eaan uitmaken het aantal passagiers op 60.000 per jaar komen, aldus del ehalve finales kendmaking. Sunair is onderdeel van een internationale ti ristische organisatie (België, Groot-Brittannië, Frankri, Spanje). De totale groep verzorgt meer dan 500.000 vakant CdTte"^0'd^ t^M^iendin- per jaar. ^^jogg dingdag tussen de ROTTERDAM (ANP) - Als eerste oliemaatschappij is Sh lanon Bollegraf. Haar één erin geslaagd met de Egyptische overheid een formeel gasiiifcar jongere provincie-genote ningscontract af te sluiten. Dat heeft een woordvoerder van*orgde voor een grotere surpri- bedrijf vrijdag desgevraagd meegedeeld. Tot nu toe I schouwde Egypte gas als gratis bijprodukt dat de vinders tej kostprijs aan de overheid moesten leveren. Shell hoeft dati niet meer. Er zou daarmee sprake zijn van een verander] van het energiebeleid van de Egyptische overheid; deze zou, nu beschouwen als volwaardig produkt. Het is de bedoel van de Egyptische overheid dat lokale industrieën zoveel i gelijk van olie op gas overschakelen. Dat heeft als voordeel er meer olie vrijkomt voor de export, aldus de woordvoei van Shell. Het tot nog toe gevoerde beleid in Egypte leidde toe dat bij oliewinning aangetroffen gas werd verbranc werd teruggepompt. Het was voor de oliemaatschappijen a mers verre van aantrekkelijk om het te winnen, zo bevestigl Shell-woordvoerder. Shell wil een bijna driehonderd kilotre lange pijpleiding laten aanleggen, waardoor het gas zalw den getransporteerd van het in het woestijngebied in het\i ten van Egypte gelegen veld, Badr El Din, naar Alexand Egyptes grootste havenstad. Van de winst uit de gasverko] «AA JONGE GEGARANDEER %flfl OCCASIONS STAAN IN VVV SHOWROOM i, Verkoop on leasing van NIEUWE AUT APK-keuringsstatlon H, LPG-I Van onze sportredactie In zijn plaats zal Jan Gisbers, de ploeglei "der van een van de andere grote Neder andse ploegen, PDM, deze taak op zie lemen. Volgens het toerbeurten-systee fUifdat de KNWU hanteert, was hij nu aan d weer men. te. De speelster uit Maasbracht Iron in de vroege avonduren Van de als tweede op de plaat- Tngslijst staande Simone bhilder. gaat 80 procent naar de Egyprische staat en 20 procent n »n Voordat zij deze 'traditio- shelL k' vergissing had hersteld NURNBERG (AP) - Het aantal werklozen in West-Duitsla» kenboom dat het zoeken van in de maand juli ten opzichte van de voorgaande maand i aanval haar enige redding vier procent gestegen. Er werden ruim 78.000 nieuwe werklo ls- ®ter laat dan nooit, zo geregistreerd. Het totaal aantal werklozen bedraagt Schilder moest weer te- 2.175.800. Ten opzichte van de maand juli in 1986 steeg het 'A<=' nep achter de feiten aan en uitschakeling van 20-jarige elster uit Heemskerk kon- Igde zich al in de eerste set in. De sterk aanvallende Eij- inboom dicteerde haar oppo site een spel dat haar niet lag. ;t resultaat van de eerste set -2) was duidelijk. De kleine mburgse verslapte iets en liet Wider beter in het spel ko- tal werklozen met 44.000. Het werkloosheidspercentage stee juli van 8,3 naar 8,7 procent. De cijfers werden dinsdag bete j lui vaiiu,oiiaai u,i i/c vijitio wciutu uuwuag w-w - - gemaakt door directeur Heinrich Franke van het Westd» I aar na drie nipte nederla- is jammer dat ik na vo.iv^ vspel van de eerste de, maar er is ook al enkele maanden sprake van een sta Iln de derde verslapte", liet - verheugde Limburgse we- loor de derde reeks met 4-6. lit is mijn eerste overwinning ming van de conjuncturele ontwikkeling van de arbeidsmi Het aantal deeltijdwerkers steeg in de maand juli meti 31.000 of 17 procent naar 215.700. Bedrijven en kantoren n) den 172.300 vacatures aan. Dat waren er 8.500 of vijf pr« minder dan in de maand juli van het voorgaande jaar. ROTTERDAM (ANP) - Het belegd vermogen van Progress, pensioenfonds van Unilever in Nederland, is vorig jaar te de drie miljard gulden uitgekomen. Het steeg van 2,9 mif gulden tot 3,2 miljard gulden, zo blijkt uit het dinsdag vers: lngn nen jaarverslag. Uit nieuwe middelen van f 147 miljoen'; irtnark De ronfio o°P ruim 70 procent in vastrentende waarden belegd. Na de Breueel rlo Phj011 ging van de aandelenkoersen in de voorafgaande drie," ondedoor stelde Progress zich terughoudend op bij het uitbreiden zijn aandelenbelang, vooral in Nederland. Op de verkoop beleggingen werd in totaal een winst geboekt van f 145 miljj waarvan op de verkoop van aandelen f 127 miljoen. De' brengst van de beleggingen steeg van f 226,3 miljoen tot f miljoen, maar het inkomensrendement daalde van 8,4 tol procent. In het verslag wordt dat bevredigend genoemd oi de geldontwaarding vorig jaar slechts 0,2 procent bedroeg aandelenbelang in de beleggingen bleef naar marktwaard! rekend een derde De vastrentende en |Bij de heren is sinds dinsdag sprake van een genera- i-kloof. Zeventien jaar, meer n twee tennisgeneraties, zit- tussen de jongste en de rate speler. Jacco Eltingh rdt aan het eind van deze (and zeventien, Otto Panman in ^aart 33 jaar geworden. angh bereikte geplaatste Mark Koever- uit te schakelen. Nu be- !n+ Koevermans weliswaar L de ëroien bij de titel- tennis, de winst op de ier tien van de plaat- fshjst kan voor Eltingh toch succes worden be- ouwd. Panman hoefde om Dam~ cole J dith Mano mouse 6-1; B Honk rin B Dolm 1, 6-3 ven) 6-4, 6- Digna 6-2. Twc (Maas (Hee Jage Mari 6-0; Mano Hella Moos Here Jacco Schc twc ninge (Ams mans (Ein Davi der lem Scha Haar borts (Poo (Ein nen ten) 3 (Reeu (Bred (Rijn sterd Tw ren Du Me Fra 6-1; dam) (Hilv ioo) (Hee (Ber Pa Mare Huu Re Tom (Rije -"iiati IIUC1UC UII1 uitmaken van het totale belegde verra« hts twee^mïorvif J^reiken waarden behielden hun aantrekkelijk! ujt schakelen Na^ê Weliswaar daalde de „lange" rente in Nederland met onge 0,5 procent, maar doordat er vrijwel geen inflatie was, beri ssen volgde din dP g0 de reële rente een hoog peil. Progress legde weer meer na( rnf 0p Mare Duk op beleggen in obligaties. Progress telde eind vorig jaarer uit Via nen u,?,™' ute? (1985 11.700) actief verzekerenden, voor wie f 26 miljoen 1 KWam het bijgedragen. Aan 7900 gepensioneerden werd f 98 miljowen gekeerd. BONN - De in financiële moeilijkheden verkerende spoi kelenonderneming Puma in het Beierse Herzogenaurach diep in eigen vlees snijden om een totale ondergang te vi men. Twee fabrieken worden gesloten; vrijwel het gehele! soneelsbestand van die vestigingen, 200 man, moet worden] slagen. De fabriek in Bad Windsheim gaat eind septt dicht, de vestiging in Reckendorf eind november. Volg< directie zijn de 'rationaliseringsmaatregelen' noodzakelif de werkgelegenheid van de 336 personeelsleden in de hooft tiging in Herzogenaurach in stand te houden. Met de ondf mingsraden wordt overleg gevoerd over een afvloeiings' ling en een sociaal plan. Na de sanering houdt Puma in tigingen in de Bondsrepubliek nog 1250 arbeidsplaatsen In een verklaring geeft de directie als voornaamste 001 voor de slechte ontwikkeling de laag blijvende dollarki het uitblijven van verwachte orders van de Bundesweht] die lage dollarkoers wordt in feite het mislukte final avontuur in de Verenigde Staten van de directieleden en Gerd Dassier bedoeld. «na binnen als vervanger tjerk Bogstra. Tegen zijn uit w«k bij de telde de routine te armee. meeste arbeid om de ronde te halen, leverde lemerink. De zeventien- s.Peler uit Rijnsburg v0f sets spelen, 's Och- s vroeg schakelde hij de als S^Ptaatste Zuidafrikaan Nederlands tennispas- Freddie Sauer uit. Sieme- won de beslissende set met ,2'®fns bet schema had hij foks twee uur later al aantreden tegen "bere veteraan, Ton Sie. lite) van Siemerink h! 1 regen voor drie pau- Kif e\erde hem enige uren °P- Het bleek genoeg om

de Stem | 1987 | | pagina 6