Geschillen op UNCTAD-Zevert in de ijskast Moord op Jaime Ferrer tart Aquino's leiderschap Atjeh integreert in Indonesië via moderniseringimita^n even, UITBLAZEN BEMIDDE] eisei A PK-keuring een gok? OPLOSSING SCHULDENPROBLEEM ARME LANDEN NOG LANG NIET IN ZICHT jKoilingin JE STEM COM DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 DE STEM BINNENLA WIM KOCK DESXEM rTRECHT (ANP) - De Li /ereniging LSV en de V{ [andse Ziekenfondsen (VI ;ort zonder voorwaarden lerhandelingen die een eiJ le contractloze periode die i Supermarkt vordert anderhalve ton van caissière DIT jaar heeft mijn atfto,- vorige maand drie jaar oud - zijn eerste APK-keuring ge had. Ik het dat doen tege lijk met de 20.000-beurt en aangezien dat door gaans sowieso al een kwes tie van honderden guldens is heb ik er financieel niet veel van gemerkt. Zo vaart echter niet iedereen. Een kennis kreeg ook te maken met de eerste keuring. Zijn auto was een jaar of vier, vijf oud, was op nor male wijze onderhouden en reed niet abnormaal veel kilo meters, ongeveer het gemid delde dat de particuliere auto mobilist per jaar haalt. Dat ligt, meen ik, in de buurt van 15.000 km per jaar. Hij bracht zijn auto naar de garage. Inspectie daar bracht aan het licht dat er voor zo'n 700 gulden aan gesleuteld jnoest worden, wilde de wagen weer aan de veiligheidseisen voldoen. Dat vond mijn kennis niet alleen te gortig, maar ook nogal ongeloofwaardig. Hij zocht dus een andere garage op. Dit bedrijf bleek tevens ge specialiseerd in de handel in uitlaten, banden en schokbre- kers. Opnieuw volgde een in spectie en ja: „meneer zou er wel van schrikken." Dat deed meneer inderdaad. Had de vo rige garage nog één lekke schokbreker geconstateerd, de specialist verUaarde ze alle vier lek. En dat was natuurlijk niet alles. De rekening zou uiteinde lijk tegen de 1500 gulden be dragen, dacht de garagist. Mijn kennis ging vervolgens naar een derde garage. Nu ech ter om de auto in te ruilen. Daartoe had hij toch al het, zij het nog wat vage, voornemen gehad. Ondanks de elders ge constateerde veiligheidsgebre ken, bracht de auto een uiterst bevredigend inruilbedrag op. Jammer natuurlijk dat hij er niet ook nog even mee naar een ANWB-technostation was ge gaan om door deze neutraal geachte instantie te laten uit zoeken wat het werkelijk zou hebben moeten kosten om de auto weer APK-veilig te ma ken. Inmiddels ben ik nieuwsgie rig of meer automobilisten dit soort -ervaringen hebben. Als dat zo is, laat het me dan eens weten. Liefst schriftelijk en on der vermelding van de 'leeftijd' van de betrokken auto. Voorts verzoek ik te vermelden of de auto al dan niet steeds de nor male 'grote beurten' (10-, 15- of 20.000 km-beurten) heeft ge had en of de betrokken garage een BOVAG-garage was of niet. Het adres: Even Uitbla zen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Glasnost Terwijl de Westduitse tienager Matthias Rust, die in mei zijn Cessna-sportvliegtuig neerzette oabij het Rode Plein in Mos kou, wacht op zijn berechting wegens het schenden van het Sovjet-luchtruim (op 15 augus tus begint het proces dat naar verwachting drie dagen zal du ren) vloog vorige week een 73- jarige Amerikaan, met zijn pas sagiers, in een Leaijet dwars Door Pieter-Jan Dekkers 1 denprobleem niet meer wor- zoals twee jaar geleden bij c over Siberië, van Moskou naar Alaska. De vlieger was de 73- jarige Thomas J. Watson Jr., oud-topman van IBM en in het begin van de jaren '80 Ameri kaans ambassadeur in Moskou. Hij had zijn kleinzoon bij zich, plus zijn toenmalige naaste me dewerker op de ambassade en diens vrouw. Naast hem in de cockpit zat de Russische navi gator Joeri Jermakov. Overal waar de Amerikaan een tussenlanding maakte werd hij hartelijk ontvangen en in de anjers en gladiolen gezet. Bij een van de tussenlandingen legde de commandant van de regionale luchtverdediging uit wat het verschil was tussen de vluchten van Watson en Mat thias: „Wie met onze toestem ming hier vliegt merkt hoe gast vrij het Sovjet-luchtruim is." Het luchtruim boven Siberië was echter vooral leeg, net als het land eronder. Negendui zend kilometer en negen tijdzo nes moest Watson overbruggen om het 'grootste avontuur van zijn leven' te kunnen herbele ven. Watson vloog namelijk in de tweede wereldoorlog in Amerika gefabriceerde bom menwerpers en jagers van Alaska naar vliegvelden in de buurt van Moskou. In Yakoetsk ontmoette hij, temid den van tal van veteranen uit de 'Grote Vaderlandse Oorlog', de 64-jarige Joeri Spiridonov die in 1942 Watsons B-24 'Li berator' had gerepareerd, nadat het vliegtuig wegens motorsto ring bijna was neergestort. De ferry-vliegers - zo wer den de mannen genoemd die nieuwe vliegtuigen van de fa brieken naar de diverse oorlog stonelen vlogen - hoefden bo ven Siberië geen Duitse lucht afweer of jagers te duchten, maar dat maakte hun zeer on comfortabele lange afstands- vluchten nauwelijks minder ris kant. Bij zijn afscheid van de Russen op de laatste landings plaats Anadyr, aan de Bering Zee, herinnerde Watson eraan dat Amerikanen en Russen goed hadden kunnen samen werken toen het nodig was. „Misschien kunnen we dat op nieuw doen", zei hij, „nu we te genover een gemeenschappe lijke vijand staan, nog erger dan het nationaal socialisme, namelijk de dreiging van een atoomoorlog." Het heeft overigens wel lang geduurd eer Watson van de Sovjet-autoriteiten toestem ming kreeg om over Siberië te vliegen. Er was de dooi van glasnost voor nodig om het zover te krijgen, maar toen de den de Russen het ook goed. Gastvrije verwelkomingen, overal waar zijn Leaijet landde en een onderhoud met presi dent Andrei Gromyko, die als voormalig minister van Buiten landse Zaken de oud-ambassa deur natuurlijk goed kende. IIIIIIIIIIHIIIIIIIWIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneazen, Nleuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE AMERIKAANSE afge vaardigde naar de Ze vende VN-conferentie voor Handel en Ontwikke ling (Unctad) in Genève, Goodman, sloeg de spijker op de kop, toen hij een week geleden waar schuwde dat deze VN-or- ganisatie bezig is haar eigen graf te graven. Politieke meningsverschillen stonden tot op dat moment hoog op de agenda. Zaken als het oplossen van het enorme schuldenprobleem van de arme landen en stimulering van de internationale handel, waarvan die landen zouden kunnen profiteren, kwamen nauwelijks aan bod. En als er dan al over die problemen werd gesproken was dat in voorzichtige, vage en tot niets verplichtende ter men, wat dan ook zijn weer slag vindt in het slotcommu niqué. Unctad-Zeven was bedoeld om het geschonden prestige van Unctad-Zes in Belgrado op te krikken. Toen slaagde men er zelfs niet in een niets zeggende slotverklaring te produceren. Sinds Belgrado zijn steeds meer, vooral wes terse industrielanden, gaan twijfelen aan het nut van deze VN-organisatie, in 1964 opge richt om de groeiende tegen stellingen tussen arm en rijk tegen te gaan. Om Unctad-Zeven niet de zelfde weg te laten gaan als Unctad-Zes zouden alle ideo logische tegenstellingen de ijskast in moeten. Met name Amerika stelde als voor waarde dat Unctad-Zeven niet mocht worden gebruikt voor het uitvechten van poli tieke meningsverschillen tus sen de leden. Ontwerp-resoluties van een aantal ontwikkelingslan den over het Amerikaanse handelsembargo van Nicara gua en over het instellen van een wereldomvattende econo mische boycot van Zuid- Afrika sneuvelden dan ook De Unctad-conferentie verzandde mede door gebrek aan leiding. In de wandelgangen wisselde men standpunten uit. - fotoap onder Amerikaanse druk. Een poging van de Arabi sche landen om de Unctad een resolutie tegen Israël te laten aannemen werd door Ame rika gepareerd met de mede deling, dat de VS in dat geval uit de Unctad zouden stappen. Een dreigement waar de afge vaardigden niet omheen kon den, want Amerika betaalt de meeste contributie van de Unctad. Toch dreigde de Unctad te gen het einde van zitting nog te ontaarden in politiek ge krakeel. Wat Goodman de verzuchting deed slaken dat de delegatieleden weinig trots konden zijn op wat ze in drie weken van overleg hadden bereikt. 'Er zal een hoop geld van de belastingbetaler zijn uitgege ven aan teveel eerste-klas- vliegtickets, dikke Mercedes- sen, dure diners en kamers in vijf-sterrenhotels. We hebben niets of maar heel weinig ge daan om het leven van diege nen die deze conferentie niet hebben bijgewoond te verbe teren', sneerde Goodman. Nu gaat het tever om Unc tad-Zeven helemaal als een mislukking te kwalificeren. Want het feit dat de conferen tie er in is geslaagd een door alle deelnemers aanvaarde slotverklaring te produceren, is van politiek belang. Unc tad-Zeven zou het uitblijven van overeenstemming, zelfs over weinig verplichtende za ken, niet hebben overleefd. En de belangrijkste geldschieter, Amerika, blijft ook nog even. Maar daar houdt het dan ook mee op. Want het belang rijkste probleem, de aanpak van de schulden van de arme landen, is niet opgelost. Voor stellen om de allerarmste lan den hun schulden, of een deel daarvan, kwijt te schelden zijn door de industrielanden van tafel geveegd. Ze hebben wel ingestemd met de constatering dat er een verband moet bestaan tussen de aflossing en de rentelast van schulden enerzijds en de economische draagkracht van de schuldenlanden anderzijds. Dat zou in de praktijk kunnen betekenen dat de armste lan den recht zouden kunnen doen gelden op vermindering van hun schuldenlasten, als hun economie het volledig na komen van de financiële ver plichtingen onmogelijk maakt. Maar zoals gewoonlijk op dit soort massale conferenties moeten uitspraken niet con creet worden vertaald. Bo vendien heeft Amerika de conferentiegangers geprest akkoord te gaan met de pas sage in het slotverklaring, waarin wordt benadrukt dat alle landen, dus ook de arm ste, een eigen verantwoorde lijkheid dragen voor hun eco nomische welzijn. Met andere woorden: de arme landen moeten eerst in eigen land economisch en fi nancieel orde op zaken stellen, dan komt de rest vanzelf. Deze uitleg wordt nog ver sterkt door een andere passa ge, die op verzoek van Ame rika is opgenomen en waarin arme landen wordt aangera den 'het particulier kapitaal en ondernemerschap te be vorderen'. In de slotverklaring zal men tevergeefs zoeken naar wat eind vorig week nog was aangekondigd als dé oplossing voor het schuldenprobleem. Natuurlijk, alle deelnemers onderschrijven de noodzaak dat er een 'raamwerk' moet komen voor herstrukturering van de schulden van de arme landen. Met andere woorden: in het vervolg moet het schul denprobleem niet meer wor den aangepakt door onder onsjes tussen het schulden land en de geldgever, maar door een wereldomvattend, gecoördineerd beleid. Op de banken wordt een beroep gedaan zich 'flexi beler' op te stellen ten aanzien van de rentebetaling en aflos sing van schulden door arme landen. Ook een open deur, want daarover hebben de rijke landen een jaar geleden al een afspraak over gemaakt (zonder die overigens in de praktijk te brengen). De rijke landen wordt ook gevraagd hun markten meer open te stellen voor produkten uit de arme landen. Minder protectie dus. Maar met de dreigende handelsoorlog tus sen de VS en de Europese Ge meenschap in het achterhoofd zal daar voorlopig ook wel niets van terecht komen. Eigenlijk is alleen het ak koord over het Grondstoffen- fonds een succes worden ge noemd, al wordt daar nogal verschillend over gedacht. Het in 1979 opgerichte fonds is bedoeld om te sterke prijs- schommelingen van grond stoffen te voorkomen. Nu de Sovjetunie en enkele andere landen in Genève hun steun aan het fonds hebben toege zegd kan het van start. Ook het grootste deel van het be nodigde geld is toegezegd. Met het fonds kunnen buf fervoorraden van grondstof fen worden aangelegd. Als de prijs van grondstoffen te hoog wordt kan het fonds extra voorraden op de wereldmarkt gooien, waardoor de prijs wordt gedrukt. Andersom kan het fonds grondstoffen opko pen als de prijs ineenzakt. Het uiteindelijke doel is dat de ontwikkelingslanden minder schade lijden door de vaak sterke prijsschommelingen van grondstoffen als cacao, koffie en rubber. Als alle grondstof-produce rende en grondstof-afne mende landen aan het fonds meewerken kan het zeer nut tig zijn. Maar als er straks landen buiten de boot vallen, zoals twee jaar geleden bij de Tinovereenkomst, komt het hele akkoord op losse schroe ven te staan. Bovendien hebben prijso-J vereenkomsten tal van nade lige gevolgen. Pogingen om prijzen boven het niveau van de markt te houden zijn duur en treffen bovendien de con sument. Nu is dat het laatste i waarover de arme landen zich zullen druk maken, maar als! de Westeuropese consument! straks vijf gulden voor een kopje koffie moet betalen zal hij al gauw geneigd zijn naar een alternatieve drank uit te zien, om maar eens voorbeeld te noemen. Bovendien heeft de recente geschiedenis we! bewezen dat kunstmatige prijsvorming op den duur niet) werkt. Niet voor niets hield de| Britse vertegenwoordiger arme landen het echec van de| Tinovereenkomst voor, die aangesloten landen veel geld! heeft gekost en de Tinraadl met een onbetaalbare schuld] van anderhalf miljard dollar| heeft laten zitten. Niettemin heeft de Neder-I landse delegatie zich varl harte ingezet voor het welsla-[ gen van het grondstoffen-I fonds. En passant heeft Ne-l derland met de nodige koop mansgeest Amsterdam aan-l geboden als vestigingsplaats! van het fonds. Verder heeft Nederland opl de conferentie een vrij onder-] geschikte rol gespeeld. De de l legatie heeft steeds vermedenj ideologische tegenstellingen op de spits te drijven. Neder-I land heeft getracht te voorko-j men dat landen als Amerika! en Groot-Brittannië de Unc-| tad de rug zouden toekeren. De bedoeling is dat de ge l meenschappelijke aanbevel lingen in de slotverklaring! nader zullen worden uitgef werkt door het Internationaal Monetaire Fonds, de Wereld-I bank en de GATT, de Overl eenkomst voor Handel en Ta-| rieven. Over zeven jaar kan dan c[| Unctad-Acht de balans wor-f den opgemaakt. I VERVOLG VAN VOORPAGINA Jpe vice-president van de Raad [van State heeft in 1947 ook nog [een aantal besluiten getekend, [sinds de herziening van de [grondwet in 1983 komt de Raad [van State er echter pas in laat- |ste instantie aan te pas, wan- [neer helemaal niet meer in het [koninklijk gezag is voorzien. Het is waarschijnlijk dat met Iname prinses Margriet een [aantal representatieve taken van koningin Beatrix zal over- iemen. De schaarse mededelingen /an de RVD zorgden voor een stroom geruchten, die niet door je RVD werden bevestigd, aar ook niet ontkend. Zo zou je koningin na de behandeling in het ziekenhuis van Antibes aaar de villa van bierkoning on lat heeft de dinsdag benoemdjj leegedeeld. ie VNZ staat dus niet langer ip het standpunt dat de specia listen eerst de zogenoemde odelovereenkomst' moeten kenen. Dat is een contract die DE MOORD op minister Jainqp Ferrer roept twij fels op over de leidersca paciteiten van president Corazon Aquino en de machtsuitoefening van haar regering. De 70-jarige minister van plaatselijk bestuur werd zon dag neergeschoten door nog onbekende daders en het lijkt er op dat het de zoveelste on opgeloste moord zal blijven. In de voorstad Paranaque, waar de moord gepleegd werd, werd een man opgepakt voor verhoor, maar hij is niet in staat van beschuldiging ge steld. De columnist Patronilo Da- roy schreef in het dagblad The Manila Chronicle: 'Waar we hier getuigen van zijn is niet alleen het instorten van de orde maar ook het feit dat de regering niet in staat is haar gezag te laten gelden in een chaotische maatschappe lijke situatie. De mensen kun nen daar niet van beschuldigd worden maar het is de rege ring die het laat afweten.' De Filipijnen worden ge teisterd door moordpartijen en er gaat geen dag voorbij of er staat wel een bericht in de krant over een slachtpartij onder gewone Filipijnen. Dat kan zijn in de strijd tegen op standelingen, bij inbraken waar de slachtoffers regelma tig worden verkracht of ver moord of in kleine vetes in de vele sloppenbuurten van Ma nila. Vorige maand bevestigde stafchef generaal Fidel Ra mos dat de criminaliteit dit jaar in Manila met 30 procent is gestegen. Mevrouw Aquino, zelf weduwe als gevolg van een nog steeds onopgeloste moord op haar man, heeft pu bliekelijk geklaagd dat de wetteloosheid in haar land niet in te dammen is. Met de moord op Ferrer heeft de situatie zich uitge breid naar de geprivilegieerde klasse in de stedelijke gebie den die tot nog toe gevrij waard was gebleven van ge welddadigheden. De zakenman Raul Concep- cion spreekt erover alsof het probleem van de criminaliteit nooit zo ernstig is geweest: „Wij beschouwen deze zaak met grote bezorgdheid omdat het geweld zich kan uitbrei den en de zakenwereld kan treffen. Misschien hebben we een krachtige reactie nodig en niet de zachte aanpak." De moord op een hoogge plaatst figuur roept echter ook andere aanslagen en ont voeringen in herinnering, zo als de dood van vakbondslei der Rolando Olaila, de ont voering van de Japanse za kenman Noboyuki Wakaoji, de bomaanslag op de Fili- pijnse Militaire Academie waarbij vier doden vielen en een reeks granaataanslagen afgelopen maand in Manila. Comité's werden gevormd, verklaringen afgegeven en de daders kregen fikse waar schuwingen te horen. Maar geen van de genoemde misda den is opgelost. Luis Beltran, columnist in The Philippine Star schreef: 'De moord op een lid van het kabinet is een lakmoesproef voor Aquino's leiderscapaci- Jaime Ferrer teiten en de bekwaamheid van de regering om haar be velen uit te laten voeren.' 'Het is bijna zeker dat de moordenaars van Ferrer zich, zoals gebruikelijk, uit de ha- den van justitie zullen weten te houden. En als dit gebeurt dan moet de president de ver antwoordelijkheid op zich ne men dat zij niet in staat isoi haar eigen ministers recht] vaardigheid te geven.' Gisteren heeft de preside»] laten weten dat de polittf geen enkele aanwijzing h< in de moordzaak Ferrer. Wt heeft een bron in kabinet:] kringen gezegd dat er motif ven waren voor een moord oi Ferrer. Hij was een ferverj anti-communist en een vooij stander van burgerwacht die strijden tegen linkse n bellen op het eiland. Di| maakte hem tot een ideal doel van de musseneenhede (speciaal getrainde eenhede] van het linkse verzet die hi naam danken aan hun schich] tige manier van handelen), dus de anonieme zegsman. De daders van de moordj aanslag op Ferrer gingen me| grote brutaliteit te werk. Dril tot vijf schutters schoten va| dichtbij op de minister in drukke straat. Ze hadde zelfs geen vluchtwagen maakten zich onder dreigi met een wapen meester va een passerende auto. (AP) ALMELO (ANP) - Een accountant heeft bere kend dat de 23-jarige A. H. uit Haaksbergen, die als hoofdcaissière werkte bij Leussink Supermarkt in Haaks bergen, zich in onge veer een jaar tijd ruim 141.000 gulden aan kas geld heeft toegeëigend. Dit bedrag vordert het be drijf in een civiele proce dure van de vrouw terug. Bij de politie en dinsdag bij de Almelose rechtbank hield ze het zelf op 80.000 gulden. De officier van justitie mr. Koopmans, eiste een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdachte eigende zich volgens de officier de gelden onder meer toe door met de kassacompu ter te knoeien, statiegeld achter te houden en geld dat bestemd was voor le veranciers achterover te drukken. Ook werden goederen uit de super- l markt ontvreemd. DE INDONESISCHE pro vincie Atjeh, met wier in woners zowel de Neder landse kolonisatoren als de jonge republiek in Jakarta veel te stellen hadden, heeft jarenlang gegolden als een broeikas voor isla mitisch fanatisme. Tegenwoordig echter kun je de modernste elektronische snufjes kopen in de hoofdstad Banda Atjeh, zonder proble men een glas alcoholisch vocht drinken in een luxueus restaurant en vrouwen zon der sluier op een motorfiets zien rijden. Twee gebeurtenissen in de jongste tijd hebben duidelijk gemaakt dat de tijd niet heeft stil gestaan in het noordelijk deel van Sumatera waaraan Jakarta de status van 'spe ciale autonome provincie' moest geven om een eind te maken aan een opstand van een afscheidingsbeweging. Als eerste is daar de uitslag van de verkiezingen in april. De Atjehers hielpen de rege rende Golkarpartij toen voor het eerst ook in hun gebied aan een meerderheid. Volgens gouverneur Ibrahim Hasan toont deze uitslag aan dat de Aljehers 'zich het belang van ontwikkeling bewust zijn. Atjeh is niet langer geïsoleerd en de bewoners hebben hun verzet tegen de modernisering opgegeven'. Tweede feit is het overlij den vorige maand op 87-ja- rige leeftijd van Daud Beu- reuh, die een leidende rol speelde bij het verzet tegen pogingen van Nederland, In donesië na de Tweede We reldoorlog te herkoloniseren. Toen Indonesië in 1949 onaf hankelijk werd van Den Haag, begon Beureuh een af scheidingsopstand nadat de eerste president, Sukarno, ge weigerd had van het land een islamitische republiek te ma ken. Toen de vrede in 1961 her steld werd, kregen de Atjehse strijders asiel, maar Beureuh bleef een symbool van het martiale verleden van de pro vincie. In de 13e eeuw vormde Atjeh de eerste islamitische kolonie in de reusachtige ar chipel met de naam Indonesië. De provincie vormde het laat ste deel van het land dat zwichtte voor de kolonisato ren van Nederlands Oost-In- dië. De Atjehers wisten zich de Nederlanders van 1873 tot 1903 van het lijf te houden. In het laatste jaar stuurde Ne derland een leger van tein- duizend man op hen af, dat het gebied met veel moeite aan het Nederlandse gezag wist te onderwerpen. Maar nog steeds zijn op Atjeh duidelijke sporen aan wezig van een streng-islami- tisch verleden. Nog geen maand nadat de Golkar in het gebied 51 procent van de stemmen behaalde, hielden 25 jonge volgelingen van een fundamentalistische islamiti sche groep en protestmars. Onder het uitroepen van de leuze 'Dood aan de ongelovi gen' demonstreerden zij tegen het feit dat men in restau rants terecht kan voor een maaltijd tijdens de Ramadan, de heilige maand van de isla mieten waarin oprecht gelo vigen tussen zonsopkomst en zonsondergang niet eten. Veiligheidstroepen arres teerden de demonstranten die in witte gewaden liepen en traditionele Indonesische zwaarden droegen, nadat zij waarschuwingsschoten had den gelost. „Het is een maf groepje mensen zonder poli tieke oogmerken", zei een le gerofficier die bij de aanhou dingen betrokken was. De Atjehers waren in het verleden huiverig voor in vloeden van buitenaf omdat die een bedreiging vormden voor de islamitische waarden, maar vooral omdat zij geen vertrouwen hadden in Jakar ta, meent een Amerikaanse politicoloog. De laatste jaren heeft de centrale overheid met haar ontwikkelingspro gramma's echter aardig wat werk geschapen voor de Atje hers. De jongere generatie geeft de voorkeur aan een baan in de ambtenarij. De ontwikkeling van het gebied kwam in een stroom versnelling nadat in 1971 aan de noordkust een reusachtig aardgasveld was ontdekt. Driejaar later begon men mf de bouw van een fabriek vi de bewerking van vloeiba: gemaakt aardgas, die weer nieuwe industriële activil leidde, onder meer de boni van twee kunstmestfabrii ken. Gouverneur Hasan wijs er wel op dat de ontwikkel! van het meer agrarische zi den van Atjeh duidelijk acl| terblijft bij die van het nooi den van zijn provincie. De Aljehers zijn vrome lamietien gebleven, maar zijn bereid verandering aanvaarden zolang die M niet in conflict brengt hun islamistische op va gen, meent de Amerikaan twee jaar gedoceerd heeft een universiteit in Atjeh. De voordelen van de on] wikkeling zijn duideli,] waarneembaar. Kostte enkele jaren geleden nog dagen om via slechte wegf| van de grootste stad op Sr tra, Medan, naar Banda Atj' te reizen, nu legt men de stand van ongeveer vijfhi derd kilometer in circa til uur af. Atjeh, een dierba] gebied voor alle islamieten] Indonesië, begint nu ook politiek opzicht een echt dt van de natie te worden. (Al] RTR) MOET MAAR DURVEN, De militl ®r van wanbeheer het land aanl fnd hebben gebracht, eisen van 5ekt met de oude politieke partij ct zouden tonen voor het leger, ind: nog geen dag later trok Bou p, waarin de militairen samenrj "iden en oude politieke partijen. Jesi Bouterse heeft de voorzet v lagte ingekopt. Met veel gevoel boos te zijn op de Surinaamse er echter onmiddellijk op se jen dat niemand in Suriname Jterse hebben de militairen aai. m Suriname gestaan. Zij zijn wasdom te begeleidenI achtergrond van het militair! öe door Bouterse beloofde ver] oude politieke partijen - de 1 Partij Suriname (Creolen) e, bj- hebben hun krachten gebu een lijst de verkiezingen in gas i de eerste test om de popularitl ie politici het glansrijk gewonnc ,a' Bouterse opgerichte Nations n t 60.000 mensen wo' ,5' va9 het 'front voor ontwikk lekend felle taal werd tijdens dii Bouterse gehekeld. Er wl mne bankschuld van Surinam! jOsei en medicijnen. f ï-en dergelijke ontwikkeling zint .°an Bouterse om te breken C?sf legerleider heeft dat dus a 17^ 5at beloofde verkiezin! zouden kunnen doorgaan. Dal terug moeten doen op de tocl] gassen democratie. Dictators c,Zl6n' zÜn echter onvoorspel 'name nog spannende dagJ

de Stem | 1987 | | pagina 2