Van de Vrie in de halve finale Duitsers laten verstek gaan ANTI - BONT - COMITÉ TEKENT OPNIEUW BEZWAAR AAN Gij weet da wel POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS ise Koerier DE STEM VAN 7FFI AND WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 Goes I Tienertour I Ponypark Slagharen Verontreiniging HONTENISSE - De Stich ting Anti-Bont-Comité blijft zich verzetten tegen de vestiging van een nertsfarm in Kuitaart. Controle Publicatie St.-Jansteen Schema 1 TENNISTOERNOOI DE BRAAKMAN Paar vragen Uitslagen Niet geoorloofd Contreien TENNISTOERNOOI CADZAND Koeskoes Verboden Zeskamp KPJ in Lamswaarde onroerend goed diversen Nertsfarm bliift omstreden Terwijl de bewoners lagen te slapen werd maandag nacht ingebroken in de wo ning van J. N. aan de Van Dusseldorfstraat te Goes. Men had zich toegang ver schaft tot het huis door het vernielen van een ruit. Ver mist worden een aantal an tieke sieraden, twee staande klokken en een kleure televi sie tot een waarde van in to taal ruim achtduizend gul den. deed gisteren bij de gemeente politie in zijn woonplaats aangifte van diefstal van zijn motorrijwiel. De Honda, type CB 500, met het kenteken MF 82 TB, stond geparkeerd in het trappenhuis van een flat aan de Vondelstraat en ver dween daaruit in de nacht van maandag op dinsdag. In een horeca bedrijf aan de Markt te Terneuzen is maan dagnacht ingebroken, uit een gokautomaat en een fooien potje werd zo'n tweehonderd gulden meegenomen. Men was binnengekomen via een bovenlicht in het pand. Met Lzellig naar Pony] kgharen, voor weldige dag uit! pl P attracties zijn bijl itreeprijs inbegrd bi. het spikspM luwe Fujibergbad; liek zwemparadijs. J I gratis folder bij bstkantoor. PonyJ lagharen. Een VW In Plezier. Tel. 05j >00. fczellig met NS DagJ b naar bn Wereld van P|e, [S Dagtocht 35 bes 6t: de treinreis plus) ervoer plus entreebe Bor het Ponypark. D( lee hebt u tevens g> ebruik van alle fant fche attracties, ind biksplinternieuwe i [ergbad, een uniek z» aradijs. Haal de gratis er op uw postkan [onypark Slagharen, 5231-3000. Voorts zetten de actievoerders vraag- tekend bij de voorwaarden omtrent het verwijderen van het voer, het voedselafval en de mest. Zij vragen zich af of Van Hoof zich wel gaat hou den aan de voorschriften van de ge meente en betwijfelen of er voldoende controle zal zijn. „De ziektekiemen in het voedsel kun nen botulisme veroorzaken", staat verder in het bezwaarschrift. Ten slotte denken de actievoerders dat de king op deze aanvraag tekent het comité opnieuw bezwaar aan bij de gemeente. „Het college van B en W van Honte- nisse is bezweken voor de belangen van een Brabander en laat de eigen inwoners straks zitten in de stank en andere overlast van de te vestigen fokkerij", aldus het Anti-Bont-Comi té. Volgens het comité weigert het col lege een kijkje te nemen op andere Brabantse fokkerijen om zich zo op de hoogte te stellen van de overlast die een netsfarm veroorzaakt. B en W 'walsen' over de bezwaren van hon derden mensen heen, aldus het comi- Van onze verslaggever J. van Hoof uit Gemert heeft bij de gemeente Hontenisse een aanvraag voor een hinderwet vergunning ingediend. Na bestu dering van de ontwerpbeschik- mest ratten, muizen en vliegen zal aantrekken. Chemische verdelging van deze dieren zou verontreiniging van het oppervlaktewater tot gevolg hebben. Eind vorige week diende het comité een bezwaarschrift in bij de gemeente Heinkenszand tegen de vestiging van een nertsenfokkerij in Oudelande. In het bezwaarschrift wijst het erop dat de gemeente Steenwijk in 1986 de eer ste gemeente was die de vestiging van een fokkerij op ethische gronden af wees. In het bezwaarschrift omschrijft het comité het fokken van nertsen voor bont als 'nodeloze dierenkwelling'. „Stankoverlast zal niet te vermijden zijn, vooral niet omdat het in een farm gaat om op elkaar gepakte die ren met stress, die hun stinkklier te pas en vooral te onpas gebruiken". Terneuzen De Terneuzenaar M. M. Ossenisse GAAIBOLLING - Gaaibol- club De Dwarsliggers houdt vandaag een vakantiegaai- bolling voor jong en oud in Hof ter Nesse. De aanvang is 19.30 uur. strijd, die om 13.30 uur begint, telt mee voor het kampioen schap. zijne nabestaanden zich tegen openbaarmaking verzet. Fotograferen van een tuin of dergelijke gebeurt natuurlijk dagelijks, maar aangezien X daar geen schade door lijdt zal een eventuele klacht niet ontvankelijk verklaard wor den. In feite fotografeer je en stel boeren hun land mee als je Mientje 'trekt' die boven op de dijk mooi staat te wezen. Zij, de landbouwers, zullen van een eventuele publicatie geen nadeel ondervinden. Anders wordt het als men iemand mislukt gewas foto grafeert en die foto - met naam en toenaam - publiceert om te laten zien hoe het niet moet. Of: ik fotografeer iemands mooie tuin en ver koop die foto aan een tuin- tijdschrift. ST.-JAN - Met nog drie schietingen te gaan is de lei ding van het kampioenschap van St.-Jan in handen van E. Savooy met 32 punten. 2. E. Verschueren 29, 3. P. en J. de Letter, beiden 28, 5. G. Merckx 23 punten. Er hebben zich al nieuwe schutters aan gemeld. De volgende schie ting is donderdag 6 augustus, aanvang 19.30 uur. „GIJ schrijf in de krant; gij weet da wel!" Dat is dan niet waar natuurlijk, maar dat mag dan den buik niet rimpelen: „We zitt'm te straien (discussië ren) ofda..." We hebben links en rechts ons licht opgestoken om de juiste antwoorden te vinden op vragen en beweringen die opwelden aan den toog of bij andere sociale gelegenheden. We zijn onze raadslieden zeer dankbaar; ze wensten even wel anoniem te blijven. Bewering: zonder vergun ning mag je niet op de zeedijk lopen en evenmin op het slik ook al staan er geen bordjes Verboden Toegang. Klopt, dat mag alleen met tostemming c.q. vergunning. Het terrein is eigendom van een andere (al dan niet verpacht) en je mag er niet komen. „Ik heb de bordjes niet gezien," als die er wel zijn, is dus nooit een ex cuus. de jacht staat tevens toe dat men dergelijek gronden wel mag betreden. Uiteraard die waarvan met het jachtrecht heeft. In Zeeuwsch-Vlaande- ren wil de traditie evenwel dat men tegen narapen van granen, aardappelen, uien en bloembollen IN HET ALGE MEEN geen bezwaar heeft. FRAAI gelegen bungl l.k., Veersemeerstraall Vewedorp, pr. n.o.t.k, 01196-12210, KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 7 augustus in ge meenschaphuis Malpertuus een kaarting, jokeren, voor ouderen en gehandicapten boven de vijftig jaar. De wed- ZWART hondje, 2 jr. lel. 01195-398. Wie het wel heeft plaatst meestal een bord VERBO DEN TOEGANG, maar zon der bord kan men nergens een recht aan ontlenen. Wat is het verschil tussen schoon broer en zwager? Het zou zo in elkaar kunnen zitten: Stel u bent Sies den Badden en getrouwd met Tiele La- wijt, dan zijn alle broers van Tiele uw schoonbroers. Fons de Knossel, die getrouwd is met de zuster van Tiele is uw zwager, evenals Reeken de Pener die getrouwd is met uw zus Maria. Maar: het Neder lands woordenboek van de ANWB zegt het als volgt: zwager: schoon-, behuwd- broeder, hetzij mans-, vrouwsbroeder of zusters- man. Schoonbroer: man van iemands zuster, ook wel (vooral Zuid-Nederland) zwager, behuwdbroeder, broer man of de vrouw. Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - Twee in Goes woonachtige tennissers wa ren ook vorige week present in het toernooi te Kloosterzan- de. Richard van de Vrie en Rolf van Stee, beide lid van het Goese TSI, nemen ook deze week weer deel aan het Ador- toernooi in de Braakman. Van de Vrie reikte vorige week Terneuzen is, ondanks zijn tot de kwartfinales op een ove- weinige tennisjaren, bezig aan rigens groter C-schema in een goed seizoen. Wist hij in de Kloosterzande. Gisteren plaat- D-2 categorie het Zeeuws kam- ste hij zich moeizaam voor de pioenschap te behalen. Giste- halve finale door in drie sets te ren plaatste hij zich in deze winnen van Frans Peters: 7-5 groep als eerste bij de laatste 2-6 6-1. Rolf van Stee was vo- vier, na een pittige driesetspar- rige week nog finalist in Kioos- tij tegen de Belg Rudy de Smet terzande. Een duel overigens (6-2 5-7 6-0). Theo Hanny en dat hij verloor, maar in dit Eddo Lokken vochten een toernooi speelt hij minder for- spannende strijd uit, hetgeen tuinlijk. uiteindelijk resulteerde in een In de C-categorie kwam hij driesets zege voor Hanny: 4-6 duidelijk te kort tegen Sluiskil- 6-3 6-3. lenaar Henk Jansen (6-2 6-1) terwijl hij bij de heren D weiis- De eerstgeplaatste bij de da- waar met een duidelijke zege mes D. Sabine de Ridder, moest startte in de eerste ronde op vroegtijdig het toernooi verla- Huib van den Akker (6-0 6-3). ten. Zij werd uitgeschakeld Daarna moest hij zich gewon- door de 16-jarige Monique Fens nen geven tegen Vincent Koop- uit Woerden met 7-5 6-3. man uit Leusden (6-4 6-0). Ter neuzenaar Ronnie de Jong bleef in de eerste ronde over eind bij de heren C met zijn 6-4 6-0 overwinnig op Peter Kouw- ijzer. De 17-jarige Gino d'Hont uit Wat Koeskoes betreft, die kan protesteren als hij gefo tografeerd wordt, maar of hij aan dat simpele feit iets kan doen is twijfelachtig. Anders wordt het bij publicatie, dan ga ik over de schreef, want Koeskoes zal er duidelijk niet blij mee zijn. Het kan hem in zijn loopbaan als politicus schaden en hij heeft er dus belang bij. Zeker tegen zulke foto's genomen in een privé- tuin. Vergelijk de uitspraak van de rechter over de foto van enkele Thoolse vissers in het Jaarboek 1983 van de PZC. Bewering: met een sleepnet zeeherder vangen is verbo den. (Is dat inderdaad zo, we hebben dit niet nagevraagd vanwege het vervolg van de vraag). De landgroep van de rijkspolitie betrapt je. De rp kan niet optreden op het slik, schor of dijk, alleen de rijks politie te water heeft daar be voegdheden. De landgroep kan pas optreden zodra men op de weg is. Fout. De land groep kan optreden in het ge hele rijk want het zijn alge mene opsporingsambtenaren. De landgroep controleert ook in het kader van de Wet op de Kustvisserij. Ook op de pont heeft de landgroep bevoegd heden. Vraag het maar aan jongelui van de overkant die op zaterdagavond uit geweest zijn op Klooster! Ook hiervoor is een vergunning nodig, zelfs al zijn er geen verbodsborden. Dan klopt het niet meer, bekijk het maar eens op uw gemak, het is toch slecht weer. Eiseviers Nederlands Woordenboek en Vreemde Woordentolk is nog veel kor ter: schoonbroe(der) m. (Znd) zwager. Zwager: schoon broer. De in ons bezit zijnde Van Dale noemt schoonbroer helemaal niet. Bij zwager staat: schoon, behuwdbroe der, zustersman of mans-, vrouwsbroeder. Maar door al dat gevraag zit ten we zelf met een paar vra gen: mag de overheid dan auto's fotograferen in ver band met wegenbelasting of verkeersovertredingen? Of kun je achteraf zeggen: u had geen toestemming? En: Mor gen rijd ik mijn auto tegen de poort van Hulst een meter korter dan de fabriek had voorzien. Cor de Boer vindt dat nieuws en publiceert het. Uitslagen: dames enkel E kwartfi nale: Denise Termont-Marleen van Mossevelde 7-6 6-4, Marieke van de Vijver-Ria van Waes 6-1 6- 4. Halve finale Denise Termont- Anique Thomaes 2-6 6-2 6-4. Bewering: ik mag een stuk wild dat (echt per ongeluk) onder mijn auto loopt en ge dood wordt, meenemen. Nee, een auto is een niet geoor loofd jachtmiddei. Goed dan, een auto voor me rijdt een stuk wild dood. Ik mag dat wel meenemen. Weer nee, in noch buiten de jachttijd, want de bevoegdheid tot jagen ont breekt. Zo men zelf jaagt in die polder geldt het jacht recht niet op de weg en een auto...enzovoorts. Geen jager zijnde kan ik dus nooit een haas, patrijs of fazant ver voeren? Jawel, in de periode dat de jacht op die soort is ge opend - en enkele dagen na sluiting ervan - als ik kan aantonen dat het wild afkom stig is van een jachtgerech- tigde. In Het Land van Hulst ge bruikt men overigens het woord schoonbroer niet. Alles heet daar zwager voor zover het mannelijk is dan. Naast schoonbroer kent het Neder lands schoonzuster; naast zwager wordt ook schoonzus ter gebruikt. Een zwagerin bestaat niet, dachten we, maar Van Dale zegt; zwage rin: schoon-, behuwdzuster. Vaor zover ons bekend wordt dat woord evenwel nooit ge bruikt, in ieder geval niet in onze contreien. Mag hij dat toch doen ook als ik ter plekke zeg dat hij die foto niet mag publiceren" Want blij ben ik daar niet mee natuurlijk. Gaat het nieuwsfeit in dit geval toch voor? :n vakje benutten, tertentie wordt in een Betreden zonder toestemming is niet toegestaan. Tot slot een straffe bewe ring: ik sla iemand die in mijn tuin loopt (onze zegsman zei: op mijn erf) een buts in zijn kop. Dat mag ik onge straft doen, want hij hoort daar niet en dat wist hij ook. We mogen verwijzen naar de uitspraak van de arrondise- mentsrechtbank gedaan te Middelburg op 16 juli en daags daarna gelezen in deze krant onder de titel: Man slaat vandaal een schedel- deuk met een biljartkeu. We citeren: - Op - datum - hoorde hij 's nachts enkele personen in zijn tuin. Een viertal vandalen was bezig stokken van coniferen uit de grond te rukken. Van L., die al eerder was geconfronteerd met vernielingen, ontstak in blinde woede. Volledig over zijn toeren vloog hij naar bui ten en bewerkte een van de vernielers met een stuk van een biljartkeu. Van S. hield er een indeuking van de schedel en beschadiging van hersen weefsel aan over. - De eis en uitspraak: een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, plus een boete van tweeduizend gulden of veertig dagen. Het mag dus kennelijk niet. feren. Voorbeeld: lopend op straat zie ik in de tuin van X het bekende tweedekamerlid Koeskoes. Ondanks zijn ge vorderde leeftijd blijkt hij duim te zuigen en merkwaar dig genoeg voor een politicus van rechtse signatuur zuigt hij op zijn linker duim. Dat is een leuk plaatje voor Zeeland Rond denk ik. Ik mag Koes koes rustig fotograferen, want dan moet hij binnen maar gaan duimzuigen als hij niet wil dat ik het zie. Helaas voor Zeeland Rond, zonder toestemming mag ik hem niet fotograferen, in feite zelfs de tuin van X nog niet. De auteurswet zegt hierover: Is een portret vervaardigd zonder een daartoe strek kende opdracht, dan is open baarmaking daarvan door diegenen wie het auteurs recht daarop toekomt niet geoorloofd voor zover een re delij k belang van de gepor tretteerde of na zijn dood en Wat wel gebruikt wordt: zwager van de kouwe kant, dat is de man van een zuster van de echtgenote (dat is dan tegelijk een aanverwant). In ons schema is dat gezien van uit Sies den Badden Fons de Knossel. Een zwager van de warme kant is een broer van de echtgenote, in het voor beeld dus Sies en Ward la- wijt. Een zwager van de warme kant is een schoon broer getrouwd met een bloedverwant. Hoe zit dat dan met de graden vann verwant schap? We kennen bloed- en aanverwanten. Zie schema twee. Vraag: wat is natrekking? Gebouwen geplaatst - al dan niet met toestemming - op andermans eigendom horen toe aan de eigenaar van die grond. Bewering: vanaf de openbare weg mag ik vrije lijk alles en iedereen fotogra- Vraag: Mag ik mijn auto - of liever een vrachtwagen met dertig ton klinkers, dat daakt beter door - keren op de oprit van een woning, een boerderij of op een dammegat bij een perceel land? Mag niet; dat is particulier eigen dom, zelfs al is die dam bij voorbeeld van het water schap. I aan Dagblad De Stem, reda. ities., of inleveren op onze Bewering: als op een stuk land geoogst is er staat geen bord Verboden Toegang, dan mag ik daar achtergebleven produkten rapen. Nee, niet zonder toestemming. Zonder toestemming is ten alle tijden het betreden van andermans goed verboden. Het genot van LAMSWAARDE - De vanwege het slechte weers uitgesteld zeskamp van de KPJ kring Hulst wordt op zondag 9 augustus in Lamswaarde ge houden. De zeskamp vindt plaats op het voetbalterrein achter de kerk. Deelname is verzekerd van alle KPJ krin gen uit de omgeving. De zes kamp, die ook de zeephelling als onderdeel heeft, begint om 12.30 uur. SCHEMA 1 SCHEMA 2 Reeken de Penser x Maria den Badden uw vrouw"! Tiele Lawijt Jet van Trappen x Rik den Badden - Joos den Badden Sies den Badden Sies Lawijt Marja Lawijt x Fons de Knossel Serna Lawijt lefoon Ward Lawijt I schoonbroers -schoonzussen broers en zus 9 en 10 zijn ten aanzien van 4 en 5 bloedverwanten in de 4e graad. 3 en 8 zijn gezien vanuit 1 en 6 aanverwanten. zwager schoonzus

de Stem | 1987 | | pagina 11