il TEPAS GEDEPUTEERDE STATEN WILLEN BELEIDSPLAN OPSTELLEN lieu we commissaris jemeentepolitie in Bergen op Zoom 1? ff ÜP g "i Eerste hulp kan zeehonden redden Veiling Kapelle in gebruik genomen p*é Actie voor inzamelen klein chemisch afval mi. 'Dreams die First?' wint popwedstrijd SUIS CH VAK WMZ: waterstoring Oostburg incident MIDDELBURG - De werkgelegen heidsaspecten van het provinciaal eleid in de komende jaren blijven Onverminderd de aandacht krijgen. Moewei Zeeland nog steeds in ver houding tot andere regio's een goed figuur slaat is volgens Gedeputeerde Staten de werkloosheid in Zeeland nog steeds te hoog. >ure jachten zijn spoorloos - - baan met ïeindustrie? rk dat altijd jziet? Wat jou it?-Waar jij 't ken? Dan nu or de folder Of grafisch uurt. Politie waarschuwt slordige chauffeurs ZEEUWSE POLITIE VOLGDE 'EHBO-CURSUS' IN PIETERBUREN 'Cursus' Bestand BUNA NEGEN GULDEN VOOR DOOSJE FRAMBOZEN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 PROVINCIAAL PLAN VOOR BEDRIJVEN NMB in Terneuzen centraal kantoor Oud-leerlingen Josephschool houden reünie Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk Boe beste gereedschappen en machinerieën voorj 1 hobbyist, vakman en industrie. Spinvetd 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND T27 erkgelegenheid prioriteit yan onze verslaggever GS willen in deze collegeperiode (1987- 1991) voor de werkgelegenheid een strate gisch beleidsplan opstellen. Hiervoor wordt een beroep gedaan op externe des kundigen waarvoor volgend jaar 150.000 gulden wordt uitgetrokken. In de begeleidingsbrief bij de begroting 1988 staat te lezen dat alles op alles gezet moet wor den om Zeeland als vestigingsgebied voor be drijven en als woongebied aantrekkelijk te hou den. Infra-structuur speelt daarbij een rol, even als onderwijs, gezondheidszorg en sociaal-cultu rele voorzieningen. De bevolkingsontwikkeling van de provincie vervult het college met zorg, zo blijkt. „De terug loop van de bevolking zien wij als een signaal dat niet mag worden genegeerd. Een dergelijke tendens zal zeker van invloed zijn op de ont plooiingskansen van onze provincie", zo staat te lezen. Bij het stabiel blijven van de bevolking moet in de komende vier jaar alleen al voor de opvang van de groeiende beroepsbevolking het aantal volledige arbeidsplaatsen met 6.000 groeien. In dien tevens het halveren van de werkloosheid (5.000 werklozen in Zeeland in 1991) als doel wordt gesteld zou dit betekenen dat er in vier jaar zo'n negen- tot tienduizend arbeidsplaatsen geschapen moeten worden. En dan houdt men vervanging van wegvallende arbeidsplaatsen nog buiten beschouwen. „Een dergelijke taakstelling zou ambitieus zijn", zegt het college. „Het toont in ieder geval dat zorg voor de groei van de werkgelegenheid nog jaren de hoogste prioriteit opeist". Boven de Zeeuwse economie, sterk gericht op export, hangen echter 'donkere wolken'. Ruim vier jaar heeft de Zeeuwse economie dank zij het aantrekken van de internationale conjunctuur de wind in de zeilen gehad en trok de werkgele genheid hier eerder aan dan elders. Nu de Ne derlandse (en dus Zeeuwse) economie wordt be dreigd door vertraging in die groei en de harde gulden, kan die 'voorsprong' worden bedreigd. Gelukkig, zo constateert het college, dat energie tarieven en rente (belangrijk voor de energie- en kapitaalintensieve Zeeuwse bedrijven) laag zijn. Niettemin geeft de omvang van in Zeeland ge dane investeringen vertrouwen in de toekomst, al is de groei van die investeringen na 1984 afge zwakt. jVan onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - P.L. Markus is benoemd tot com missaris van de gemeentepolitie in Bergen op Zoom. ARNEMUIDEN/ VEERE - De rijkspolitie te water in eland is op zoek naar een weetal jachten met een ge- amelijke waarde van meer dan honderdduizend gul pen. Daaronder een motorjacht van gulden dat enige tijd ge ledendoor Bea vership te Arne- nuiden was verhuurd en niet liet afgesproken tijdstip [loor de huurder was terugbe et Het bedrijf heeft hier aan aangifte gedaan bij de ■ijkspolitie te water in Vlissin- (en. Daar kwam een dezer dagen jok een aangifte van het ver- luurbedrijf Veersemeerchar- Ters uit Veere bij. Ook dit be kijf had enige tijd geleden een jeiljacht met een waarde van 9.000 gulden aan iemand voor jen bepaalde periode verhuurd fat na het verstrijken hiervan orloos is. j Beide bedrijven zijn de me lting toegedaan dat de jachten fijn verhuurd aan een en de- lelfde persoon. 5? tmi Van onze correspondent CADZAND - Door de rijkspolitie groep West-Zeeuwsch-Vlaan deren is gisteren in de streek een actie gehou den onder het motto 'actie voorkoming mis drijf'. Er werd op een aantal parkeerplaatsen in totaal 516 auto's gecontroleerd om te kijken of ze afgeslo ten waren. Een achttien tal auto's werd open aan getroffen. Op deze auto's werd een brief geplakt, waarin werd gewezen op de gevaren van het niet afsluiten van voertuigen. Het is de bedoeling van de rijkspolitie deze actie in de komende dagen nog voort te zetten. Markus (36) is vanaf begin dit jaar werkzaam als korpschef ad-interim bij de gemeentepo litie in het Limburgse Stein. De benoeming gaat in op 1 september. Op die dag wordt Markus door burgemeester drs. P. Zevenbergen tijdens een bij eenkomst in de Hofzaal van het Markiezenhof om 16.00 uur of ficieel geïnstalleerd als korps chef. De nieuwe commissaris be gon zijn loopbaan in juli 1974 bij de gemeentepolitie in Hil versum. Daar werkte hij na zijn opleiding aan de Neder landse Politie Academie als in specteur van dienst bij de sur veillancedienst en als chef van de bestuursdienst. In 1977 werd hij waarne mend korpschef bij de gemeen tepolitie in Veldhoven, waar hij was belast met een aantal spe cifieke projecten rond huisves ting, opzetten van personeels planning en invoering van een wij ksurveillance-sy steem. In '81 werd Markus aange steld als korpschef bij de ge meentepolitie te Tegelen. In die functie zat hij in diverse ge meentelijke overlegstructuren en raadscommissies. VLISSINGEN - De Middel burgse band 'Dreams die First?' heeft de Hit 'm or Lose popcompetitie gewon nen. De band eindigde als eerste tijdens de finale van de wedstrijd, vorige week donderdag in het Vlissingse Nollebos. De finale was een onderdeel van het Rhythm and Booze fes tival, dat dit jaar voor de laat ste keer onder die naam gehou den werd. In een interview met De Stem zeiden de leden van 'Dreams die First?' vorige week nog dat meedoen belang rijker dan winnen was, maar dat de geldprijs die aan de wedstrijd was verbonden een goede steun in de rug kan zijn voor beginende popgroepen. De groep heeft nu 5000,- extra in haar bezit. In totaal namen er aan de voorronden en de finale van de competitie 28 bands deel. De tweede prijs ging naar 'The Noise' en de derde naar 'Car Trouble'. Het was zaterdag 25 juli de eerste keer dit seizoen dat er een zogenaamde huiler (jonge zeehond zonder moeder) in de Zeeuwse wateren werd aangetroffen. Het diertje werd in Cadzand-Bad gevonden en ijlings ge transporteerd naar het opvangcentrum in Pie- terburen. In het Deltagebied van Zuidwest-Nederland ko men jammer genoeg niet veel huilers en oudere zeehonden meer voor. Dit is te wijten aan verslech terde leefomstandighe den (milieuvervuiling), verstoring van de rust door de mens en door het verdrinken van zeehon den in visfuiken. Van onze verslaggever CADZAND - Als mensen een zeehond op een zand plaat zien liggen wordt snel gedacht dat deze hulp nodig heeft. Vaak is het dan echter zo dat de zee hond ligt te rusten. Dat blijkt als men te dichtbij komt en het dier ijlings in het water verdwijnt. In sommige gevallen is de zeehond echter ziek of ver zwakt. Pas dan zal hij niet meer kunnen vluchten voor de naderende mens wat een teken is dat de conditie van het dier op dat moment slecht is. De stress die dan ontstaat door de in zijn na bijheid zijnde vijand, de mens, kan de zeehond soms fataal zijn. Als gevolg van ziekte, in combinatie met stress, sneu velt tien procent van het aantal aangetroffen zeehon den vanaf het moment van melding tot aankomst in de zeehondencrèche te Pieter- buren. Om dit percentage te rug te dringen heeft de stich ting Zeehondencrèche Pie- terburen bij monde van Leny 't Hart gevraagd om die die ren een vorm van 'eerste hulp' te bieden, voordat het vervoer begint. Enkele leden van de groep veldpolitie Middelburg van het korps rijkspolitie zijn daarom in Pieterburen 'op cursus' in de crèche geweest. Daar leerden ze zeehonden een zoutoplossing geven zon- Het zeehondenopvang centrum in Pieterburen. Twee medewerksters voeden de jonge dieren die door de moeder in de steek zijn gelaten. Dieren die hier zijn opgeknapt wor den mogelijk terug gezet in de Zeeuwse wateren. - fotoanp der één of meer vingers te verspelen. Ook het geven van een injectie tegen stress kwam aan de orde. Deze maatregelen moeten ertoe leiden dat de overlevings kansen van de in Zeeland aangetroffen zeehonden aan zienlijk verbetert. In de zeehondencrèche ko men alle in Nederland levend aangetroffen en gevangen zeehonden terecht. Van de ongeveer 800 zeehonden die momenteel leven het Neder landse gedeelte van de Wad denzee, is ongeveer tachtig procent te gast geweest in de crèche. Het milieu is nog steeds verre van goed. De signalerende functie van de crèche in deze spreekt boek delen. Dankzij het werk van de crèche blijft er in de Wad denzee een levensvatbare po pulatie, in afwachting van een verbetering van het mi lieu. De medewerkers van de crèche hopen dat hun werk zaamheden door een verbete ring van het milieu, overbo dig worden. Daarnaast dient de mens zelf zo min mogelijk de rust van de zeehonden te verstoren. Bij twijfel is het dan ook beter de veldpolitie te bellen die terzake kundig is. Het Consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer (NMF) van het ministerie van Landbouw en Visserij probeert zo nauwkeurig mo gelijk het zeehondenbestand op dit moment te registreren. Tot op heden wordt hiervoor vooral gebruik gemaakt van meldingen van waargeno men dieren door onder meer mensen van Rijkswaterstaat, politie te water, douane, na tuurbeschermers en ook par ticulieren. Deze zomer zal ook een totaaltelling van alle aanwezige zeehonden in Zuidwest-Nederland worden gehouden. De registratie van de dood gevonden dieren en het on derzoek naar de doodsoor zaak gebeurt in samenwer king met de provinciale Wa terstaat en het rijksinstituut voor Natuurbeheer (Texel). Daarnaast wordt door NMF gestudeerd op mogelijkheden om (al dan niet uit Zeeland afkomstige) opgeknapte zee honden uit het zeehonden centrum in Pieterburen in de Zeeuwse wateren uit te zet ten. Op deze wijze is het ge makkelijker om de populatie over een kritische drempel op een levensvatbaar niveau te brengen. Wat men het beste kan doen als een zeehond wordt aangetroffen? In ieder geval niet naar het dier toegaan om het te vangen, maar melden dat u een zeehond heeft aan getroffen. U kunt dit melden bij de veldpolitie, telefoon 01186-2370, de NMF Zeeland, telefoon 01100-37254 of bij de provinciale Waterstaat, tele foon 01180-35920. |an onze verslaggever ■APELLE - L. van Lange nde uit Krabbendijke was 'steren de allereerste ko- er in het gloednieuwe }rnPlex van de Coopera te Tuinbouwveiling Zee- rid (CVZ) in Kapelle. Voor eer betaalde hij liefst 56 voor een doosje met ^ee ons frambozen. te kopers en enkele van de 600 «en van de CVZ werden eerst de afmijnzaal toegesproken w voorzitter W. de Jager. begon met wat hij noemde alleroudste gezegde uit de handel: „Vraag en aanbod be palen de prijs. Hier doet dat de klok. Die klokfunctie willen we in dit nieuwe complex gaan versterken. Het grote aantal administratieve verkopen moet worden teruggebracht. Ook het fustmisbruik willen we gaan verminderen. Met behulp van de koelcellen kunnen we de houdbaarheid van de produk- ten verlengen. En we gaan de mogelijkheden vergroten om grotere partijen ineens te ko pen". De Jager gaf aan waarom de CVZ heeft besloten tot een 32 miljoen gulden vergende inves tering: „De kwaliteit van ons produkt, die de laatste tijd te rugliep, moet worden opge voerd. In dit nieuwe complex kunnen we koelen en snel ver laden. Ze kan de veiling een bijdrage leveren aan het be houd of de uitbouw van de Zeeuwse tuinbouw". Directeur P. Vermaire zei dat het 70 man tellende perso neel lang heeft uitgekeken naar de dag van gisteren: „Nu hebben we één centraal afzet punt voor de Zeeuwse tuin bouw. Wij zijn klaar voor de toekomst, al moet ik er aan toe voegen dat je er met alleen een 'goede accommodatie niet bent. Telers bijboorbeeld moeten het gevoel krijgen dat dit complex een verlengstuk is van hun eigen bedrijf". De nieuwbouw is een uit vloeisel van het samengaan van vier kleinere veilingen, die van Terneuzen, Goes, Kapelle en Krabbendijke. De produk- ten vanuit Zeeuwsch-Vlaande- ren worden centraal getrans porteerd naar Kapelle. De 'haperingen' in de Oostburgse watertoren zijn te wijten aan een samenloop van omstandig heden, aldus de WMZ. - fotowimkooyman. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Waterleidingmaat schappij Zuid-West- Nederland wijt de 'ha peringen' in de de Oostburgse waterto ren zaterdagavond aan een toevallige sa menloop van omstan digheden. „We werken met zeer geavanceerde appara tuur. Alles is computer gestuurd. En dan hoeft er maar iets te 'blijven han gen' en het gaat mis. We houden het er maar op dat er zoiets gebeurd moet zijn", zei district sopzichter E. Hofman gisteren. De storing in de watertoren zorgde voor problemen aan de west kant van Oostburg en in Nieuwvliet, Aardenburg, Sluis en Cadzand. Volgens Hofman is de kans op dit soort storin gen erg klein. „Maar het kan natuurlijk altijd een keer gebeuren. Het is misschien wat simpel uitgedrukt, maar je zou het kunnen vergelijken met de richtingaanwijzer van je auto. Normaal springt die altijd terug in zijn oorspronkelijke stand. Maar hij kan wei eens een keer blijven hangen". Van onze verslaggever TERNEUZEN - In 1986 is in Zeeland door de gemeenten ongeveer 130.000 kilo klein chemisch afval ingezameld. Dat is viermaal zoveel als in 1984 toen men hieraan voor het eerst gestructureerd begon. De CVZ behaalde vorig jaar een omzet van 45 miljoen gul den. Appels en peren zijn de voornaamste produkten. Met 20 procent van de nationale pro- duktie is Zeeland zelfs de eer ste perenprovincie. Van de to tale Nederlandse appelproduk- tie komt 15 procent uit Zeeland. De 600 telers die lid zijn van de CVZ komen uit Zeeland en West-Brabant. Minister G. Braks opent op 3 december het nieuwe veiling gebouw. Op 4 december is er een symposium waarbij de af zet van produkten centraal staat. Op 5 december tot slot is er een open dag voor het pu bliek. „Hoewel dit op zich een ver heugend feit is moet geconsta teerd worden dat de inzame ling nog verre van optimaal is", aldus GS van Zeeland in hun brief bij de begroting 1988. Momenteel wordt gewerkt aan het opstellen van een pro vinciaal actieprogramma dat erop gericht is om, samen met de Zeeuwse gemeenten, tot een effectievere inzameling bij de kleinere bedrijven en de parti culiere huishoudens te komen. Dat zal bij de gemeenten tot Van onze verslaggever TERNEUZEN/AMSTER DAM - Binnen de bankor- ganisatie van de NMB vindt momenteel een onderzoek plaats naar een re-organi satie van de diverse kanto ren. Besloten is in Zeeuwsch- Vlaanderen - waar vestigingen zijn in Oostburg, Hulst en Ter- neuzen - het kantoor in de Scheldestad als centrale kan toor voor Zeeuwsch-Vlaande ren aan te wijzen. „Hier wor den alle specialismen onderge bracht, hoewel alle drie vesti gingen zelfstandige kantoren blijven", aldus een woordvoer der van het NMB-hoofdkan- toor in Amsterdam. Bij de herschikking in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op deze wijze een splitsing ge maakt tussen de zakelijke en de particuliere markt. In deze regio werken bij de drie vesti gingen ongeveer honderd men sen. „De reorganisatie heeft voor het huidige personeel ab soluut geen consequenties, in tegendeel. Niet uitgesloten is dat het totale personeelsbe stand zelfs een uitbreiding on dergaat", zo werd gisteren ge zegd. flinke uitgave-stijgingen lei den. Daarom willen GS, voor uitlopend op het definitieve ac tieplan, volgend jaar ongeveer een ton voor de inzameling van dit afval beschikbaar stellen. In voorbereiding is ook het tweede afvalstoffenplan. Hierin wordt gestreefd naar 'optimale' stortplaatsen. De stortplaats in de Koegorspolder in Terneuzen voldoet aan de provinciale normen en krijgt in de loop van 1988 een uitbrei dingsvergunning. Aandacht voorts in de begro ting voor de verwijdering van olietanks in waterwingebieden. Naast de lopende actie in Wes- terschouwen wil men in 1988 een begin maken met de sane ring in het waterwingebied rond Sint Jansteen. Van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - Een aantal oud-leerlingen van de St. Josephschool in Nieuw-Namen is momen teel bezig hun klasgenoten uit de jaargang 1952/1953 voor een reünie bij elkaar te laten komen. Op 15 augustus komen zij bij een. Het gaat om oud-leeriin- gen die op dit moment allemaal veertig jaar zijn. Café De Af spanning is de plaats waar zij samenkomen. Daarna is er een bezoek aan de Meester van der Heijden groeve met een rond leiding. Om 19.00 uur vertrekt het reüniegezelschap naar café Het Verdronken Land in Em- mahaven voor een barbecue. Uiteraard mogen de oud-klas genoten hun partners meene men. Wie mee wil doen aan de reünie kan zich opgeven bij G. Pauwels (01144-614).

de Stem | 1987 | | pagina 9