Katalysator-rel in W-Duitsland 'Klanten werf ik in de werkplaats' WEER EBOORTE VAN HET MEDIA-CONCERN WOLTERS KLUWER Japanse auto-export is weer verminderd Congres VS verhoogt plafond staatsschuld SOCIAAL BEKEKEN Hoe humaan is onze sociale zekerheid ^AND RZI CHT xrimpen bankakkoord' [lwang weggevoerd aen vegen in Golf lelijk optimistisch JJÜJ STÜIM HNANUItN/tUUNUMIb Zfl I fcHUAü 1 AUUUSI US 1SB/ 'AUTOFABRIKANTEN OVERSCHRIJDEN MILIEUGRENZEN' V Lr AMSTERDAM - Het is mr. J.J. M. Alberdingk 'hijm dan toch gelukt: de algemeen directeur van Kluwer heeft zijn uitgeverij in de voor hem veilige haven van Wolters Samsom weten te oodsen. RIJWIELHANDEL ONEENS MET RAI OVER VERKOOPSTRATEGIE: EXPORT NAAR EG WEL HOGER NIEUWSOVERZICHT Grote investering Z-Korea in Ierland Akzo neemt zoutactiviteiten in VS over Stroppenpot leidt tot verlies Barclays Britten niet aansprakelijk schuld Tinraad It bekend gemaakt voor het Ie troepenvermindering tot pzender in het land berichtte Intal militairen met 100.000 Ent de eerste stap in een op 23 islan, dat voorziet in een ver- [van zowel Noord- als Zuid- s dit plan in 1992 nog 100.000 J> dit moment telt het Noord- Joldaten. In Zuidkorea zijn er lebben de VS in Zuid-Korea leerd. Volgens militaire des- permindering van het aantal Iktijk weinig effect sorteren, aantal militairen niet in ac- Beker, de vertrekkende presi- Ird (het Amerikaanse stelsel |d dat de VS, Europa en Ja- zijn over internationale har- banken. Volcker deed deze bijeenkomst met de bankcom- aardigden. De VS en Groot- leen akkoord gesloten over de Isen ten aanzien van banken. \e de verhouding tussen het terplichtingen van een bank. Itste banken ter wereld komt }en Amerikaanse bank meer Jvang van de deposito's. Als de lomen is alleen Citibank nog Ide plaats. De top-tien wordt llingen, zo blijkt uit een over- I Banker over 1986. De eerste pen ingenomen door Japanse Is van de beweging van Krim- lich de afgelopen maand in de fchouden ter verdediging van ledwongen plaats te nemen in tië, de streek waar zij momen- loel Medjitov zijn 12 van de 21 lormen van de Tataren-bewe- Moskouse verblijfplaatsen In die dag te demonstreren, al- laarvan werden zij op vliegtui- lin Centraal-Azië gezet. Van de pn momenteel 5 mensen ver- J- naar de Krim, van waaruit ze I werden verdreven. t vrijdag een Amerikaans ver- mijnenvegers naar de Golf van Ee situatie en de bedreiging van £e gaten, maar wij zijn niet van ligheden mijnenvegers naar de klaring van het ministerie van laanse ambassadeur in Londen, Ide Britse minister van buiten om hulp gevraagd bij het oprui- iBritse marine beschikt over een 1 mijnenvegers. 1) - De derde toetsingsconferen- Iki in Wenen is vrijdag op reces :elnemende landen aan de confe- nferentie voor veiligheid en sa- iptimistisch dat vóór 1 januari geproduceerd. Aan de opstelling anaf 22 september, wanneer de spronkelijk hield men het - bij ran de derde vervolgconferentie d - er op dat heden, 31 juli 1987, i. Maar toen de deelnemers rond besloten, werd deze taxatie on- van de huidige ronde werd op- ïende landen (op Albanië na alle _.iada en de Verenigde Staten) de tie in verschillende volgorde be- van Helsinki, die in 1975 in de d, valt in het jargon van de con- en': veiligheid, economische sa- I 1 1 poor Jack Arentsen AMSTERDAM - De wer king van de katalysator is in de Bondsrepubliek het nieuwe wapen voor 'De Groenen' om de maximum snelheid in West Duitsland op 100 km/u te krijgen. Daarvoor worden nu bronnen aangeboord, die niet helemaal eerlijk zijn", zegt men bij Opel en Mercedes-Benz die door 'De Groenen' zijn aangeklaagd we gens ernstige misleiding rond de werking van de katalysato ren. Onderzoek in de Bondsre publiek heeft namelijk aange toond dat geregelde drieweg- katalysatoren (het apparaat dat voor de schoonste uitlaat gassen zorgt) bij plankgas niet meer werken. De emissie-grens (schade lijke uitstoot) zou bewust door de fabrikanten overschreden worden om meer vermogen uit de motoren te halen, terwijl aan de andere kant de eigena ren van wagens met drieweg katalysatoren ten onrechte de subsidie incasseren die voor 'schone' auto's in het leven is geroepen. De auto-fabrikanten zijn be slist niet geschrokken van de nieuwe aanval van 'De Groe nen' op de auto. „Het spel wordt echter niet eerlijk gespeeld. Wij", zegt men bij Volkswagen, Mercedes-Benz en ook bij Opel, „houden ons nadrukkelijk aan alle wettelijk vastgesteld re gels. De katalysatoren die wor den aangebracht voldoen volle dig aan de huidige wettelijke voorschriften en halen ook de zeer strenge normen die al ja ren in de Verenigde Staten van kracht zijn. Van bedrog, zoals 'De Groenen' dat noemen, is beslist geen sprake." De nieuwe strijd die in West- Duitsland rond de auto en het milieu is ontbrandt, vindt fei telijk zijn oorsprong in de aan pak bij de Europese Gemeen schap. Omdat een groot aantal landen, waaronder Groot-Brit- tannië, Italië en bijv. Frank rijk, zich nog niet druk maken over de vervuiling die de auto veroorzaakt, kan men in de EG moeilijk tot algemene Europese richtlijnen komen. Met veel pijn en moeite zijn zo'n 2 jaar geleden normen vastgesteld waaraan uitlaatgas-systemen moeten voldoen. Het systeem is evenwel niet waterdicht, omdat de katalysa tor er alleen maar voor moet zorgen dat de uitlaatgassen van de auto onder bepaalde grenswaarden moeten liggen. Een katalysator-auto zit daar in de meeste gevallen heel ver onder, maar die grenswaarden kloppen niet helemaal als naar de realiteit van de dag wordt gekeken. Een test en een daar aan gekoppelde norm bij con stant hoge snelheid, bestaat nog niet. „Die zijn ze bij de EG wel aan het voorbereiden, maar zover is men nog niet. Binnenkort", aldus de woord voerder van de RAI, „zijn wel aanscherpingen van de eisen te verwachten. De mazen die nu in het kata lysator-net zijn te vinden, moe tien ook volgens veel fabrikan ten kleiner worden. Daardoor zal niet alleen de uitstoot van schadelijke stoffen bij hogere snelheden beter onder controle komen, maar wordt tevens een eerlijke concurrentiestrijd ge voerd als acceleratietijden en topsnelheden met elkaar ver geleken worden. David verslaat Goliath Door Willem Reijn Het boze gevaar van de overvaller Elsevier is afgewend. ,We hebben er gisteravond een glas op genomen", zei de voorzitter van de Raad van Bestuur van Wolters, ir. M. Ververs gisteren tijdens de persconferentie vrolijk. Alberdingk Thijm heeft sinds 3 iuni, de dag dat Elsevier offi cieel liet weten de Kluwer-uit- geverij te willen kopen, met succes zich in de positie van de underdog gemanoeuvreerd. Al berdingk Thijm regisseerde het :pel van David tegen Goliath, van de cultuur-uitgever tegen ie vraatzuchtige moneymaker. Hij bespeelde via de pers de be legger en voelde zich niet te klein om de laatste dagen voor het moment van de waarheid, donderdagmiddag 13.30 uur, de beleggingsinstituten af te lopen cm nogmaals voor zijn zaak te pleiten. En dat pleit, zo wordt jd, werd met een klein dwangmiddel onderstreept: de complete top van Kluwer zou ipstappen als Elsevier baas in huis zou worden. Beleggers vreesden dat de financiële aan trekkelijkheid van Kluwer zo ;nel zou afnemen. Een aantal toos voor het bod van Wolters Samsom. maar gisteren werd voor het eerst ook toegegeven dat Wolters zelf op het laatste moment nog aandelen Kluwer heeft opgekocht. Wolters' Ververs schreef het succes van de aandelentrans acties toe aan de consistentie van het beleid van zijn concern. Hij wees erop dat Wolters 'niet hals over kop het bod heeft verhoogd', nadat Elsevier dat had gedaan. Dat heeft, zo meende hij, vertrouwen ge wekt bij de aandeelhouders. Met de fusie Wolters Kluwer is een spannende uitgevers- strijd tot een einde gekomen. Maar, zo zei Alberdingk Thijm met gevoel voor dramatiek, 'het zal in de Nederlandse uitge verswereld nooit meer worden zoals het geweest is'. Ondanks de belangstelling die de Britse mediamammoet Robert Max well voor Elsevier toont, ver wacht hij niet dat de interna tionale uitgevers Nederland tot hun jachtgebied zullen verkla ren. Hoofddirecteur Alberdingk Thijm van Kluwer en voorzitter stuur van Wolters-Samsom tijdens de persconferentie. De Britse belangstelling heeft een merkwaardige rol ge speeld in de affaire. Maxwell laat, zo wordt verondersteld, zijn belangen waarnemen door de ABN. De ABN is toevallig ook thuisbankier van Kluwer en ABN-topman Langman is president-commissaris bij Klu wer. Naar verluidt zijn Lang man en Vinke, de topman van Elsevier, geen vrienden van elkaar nadat zij de degens kruisten in de Ogem-affaire. De geruchten willen dat Lang man Maxwell heeft aangera den om Elsevier-aandelen op de beurs te verruilen voor Wol- ters-certificaten. Dat zou koren op de Kluwer-molen zijn ge weest. Volgens Alberdingk Thijm en Ververs vullen Kluwer en Wolters elkaar zowel in activi teiten als in bedrijfscultuur aan. De Kluwer-directeur om schreef zijn eigen bedrijf als wat bezadigder dan het 'dyna- Ververs van de raad van be- - foto anp mische en wat agressieve' Wol ters. Kluwer is voornamelijk op Nederland gericht, Wolters heeft in het buitenland grote belangen. De nieuwe combina tie heeft zich als doel gesteld de omzet in drie jaar te vergroten van 1.58 miljard nu naar 2 miljard. Alberdingk Thijm wilde nog eens onderstrepen dat het be schermen van het eigen bedrijf geoorloofd is, als ongewenste overvallers proberen een meer derheidsbelang te veroveren. Als dat soort overvallen in Ne derland even gewoon worden als in de Verenigde Staten, zijn we volledig op de verkeerde weg, zo zei hij. Hij noemde het dan ook 'principieel van belang dat de aandeelhouders hier voor een vrijwillige samenwer king hebben gekozen'. De grote verliezer op dit mo ment lijkt Elsevier te worden. Alhoewel een woordvoerder eerder heeft gesteld dat ook een minderheidsbelang in Kluwer een interessante belegging is, mag het onwaarschijnlijk wor den geacht, dat de woordvoer der daarmee doelde op een minderheidsdeelneming in een dochterbedrijf van Wolters Kluwer. Want dat is Kluwer straks feitelijk. Vragen over de positie van de grote aandeelhouder (35 procent van de Kluwer-aande- len zijn in handen van Else vier) werden door Albertingk Tijm en Ververs ontweken. Ze verwachten wel dat er een ge sprek zal komen, maar wezen er ook fijntjes op dat het bod van Wolters Samson slechts tot donderdagmiddag heeft ge duurd. Ofwel: als Elsevier lie ver Wolters aandelen dan Klu wer heeft, moet opnieuw over de koers worden gesproken. Hoeveel Elsevier zal moeten toeleggen op de Kluwer-aande- len, zal de toekomst uitwijzen. 120 enz. Isobaren ofwel lijnen van gelijke lucht- aan AaAaAa lucht die achter een depressie (slecht weerge- aald gr gr gr gr gr gr 9r pgr gr pgr gr pgr gr pgr igr gr gr 4 gr 7 gr 4 gr 5 gr Madridhalfbew27 gr Malaga licht bew27 g Mallorcahalf bew27 gr Maltaniet ontv-9' Moskouzwaar bew20 gr Münchenlicht bew18 gr Nicelicht bew26 g' Oslo zwaar bew18 Parijszwaar bew18 Praagzwaar bew17 Romezwaar bew26 g' Splithalfbew27 Stockholmzwaar bew16 gr Warschauzwaar bew15 g Wenenregenbui17 S' Zurichzwaar bew21 Casablancaniet ontv- Cyprusniet ontv. - Istanbulniet ontv- LasPalmasmet ontv-9 Tel Avivniet ontv Door Willem Reijn BREDA - „De fietsenma ker verliest het als hij zijn markt op ambachtelijke wijze in stand wil houden. In een tijd waarin de con sument wordt opgevoed met probleemloze produk- ten, kom je er niet omdat je zo goed een kettinkje kunt spannen. We kunnen een laserstraal op en neer naar de maan sturen, maar een achterlichtje brandende houden, ho maar". In het afscheidsinterview dat Theo Thijssen, secretaris voor de tweewielerbranche van de RAI en secretaris van de Stichting Fiets, onlangs aan het Bovagblad gaf, sprak hij de fietsenmakers enkele ma ten vermanend toe. Over de fiets zelf: „Is de fiets wel gebruikersvriende lijk genoeg? Ik word er mis selijk van om zaterdags de fietsen van mijn zoons te re pareren. Heb je wel gepro beerd de band van een ach terwiel van een fiets met een kettingkast te vervangen? ban moet je uitkijken dat je je niet verwondt". En over de fietsenmaker: «Het probleem is dat velen nog gefixeerd zijn op de werkplaats. De fietsenmaker moet verkoper worden. Niet meer het smeer van de han den vegend uit de werkplaats komen en vragen: ken u 't vinden?", zegt Thijssen. Wat vindt de fietsenmaker van deze karikatuur? Rij wielhandelaar Piet Roosen daal (51) uit Breda, sinds 1932 ven zaak van vader op zoon, moet inderdaad even zijn banden schoonmaken als hij ons ontvangt. In het werk plaatsje achter de winkel staat een fiets op de kop, band vr af, evenals de kettingkast. Maar hij is niet naar voren komen lopen of we "t kenne vinden', want al jaren ver zorgt zijn vrouw Jetty (44) de winkel. „Ik moet in de werkplaats net vertrouwen van de klant Winnen", zegt Roosendaal. „Ik moet hier de goodwill opbou wen. Dat doe je door service te bieden". Tegelijkertijd komt er een klant binnen met een sportfietsje. Roosendaal helpt hem en vertelt: „Kijk, die heeft ie gekocht bij een grootwinkelbedrijf. Als je dan met een klacht zit, wordt je fiets wel gerepareerd, maar niet meer dan dat". Pakt de fiets en beweegt de pedaal: „Maar de fiets lopen ze niet na. Als ik zo'n fiets krijg, dan tik ik de spie even aan. Dat doen ze daar niet. Het gevolg is dat die jongen nou een nieuwe as nodig heeft en dus duur uit is". „In de werkplaats bouw je op die manier je klantenkring op. Je verdient er bijna niks, maar ze komen wel terug om een fiets te kopen. Vragen ze korting. Dan kan ik natuur lijk vijftig gulden korting ge ven, maar wat hebben ze er aan? Dan moet je ook elke keer als ze in de werkplaats komen een rekeningetje ma ken. Dus zeg ik: maar U krijgt wel service. Zeggen ze: maar dat weten we. En dan kopen ze die fiets hier toch". Toen de fietsenfabrikanten tien jaar geleden andere ver koopkanalen dan de geves tigde fietsenhandelaren aan boorden, merkte ook Roosen daal dat in zijn omzet. Maar de klanten keerden weer te rug, omdat de kwaliteit van de fietsen en service van de niet-gespecialiseerde winkel bedrijven achterbleven. „Daar verkopen ze fietsen met schijnaanbiedingen", zegt Roosendaal. „Dan zeggen ze: honderd gulden lager dan de vergelijkbare winkelprijs. Wij verkopen die fietsen he lemaal niet. Wij moeten het hebben van de verkoop van fietsen van goede kwaliteit. De mensen trappen ook niet meer in die aanbiedingen". De cijfers geven Roosendaal gelijk: ondanks de 'aantrek kelijke kortingen' heeft de vakhandel tachtig procent van de afzet van fietsen in handen. De consument is ook tegen over de vakhandelaar kriti scher geworden, zegt Roosen daal. „De mensen oriënteren zich beter. Ze lezen de tests in de Consumentengids en wil len het naadje van de kous weten. Dat geeft ons ook een voorsprong, want wij kunnen de vragen wel beantwoorden en de groothandel niet. Maar vroeger was het gemakkelij ker. De klant kwam binnen en die vroeg aan mijn vader: wat voor fiets moet ik nemen, mijnheer Roosendaal? Die klantenbinding is minder ge worden". „Wat wij bij de aankoop kunnen doen, is zorgen voor een goede maatvoering. Vroe ger kocht iedereen dezelfde fiets, zwart en even groot, of de klant nou groot of klein was. Nu zoek je uit welke fiets bij de klant past en dat gaat verder dan even het za del op de goede hoogte zet ten". Zijn vrouw Jetty vult aan: „En de zadels! Omdat de mensen langere afstanden fietsen hebben ze een goed passend zadel, liefst van leer nodig". De accessoires-afde- ling en omzet groeit zo voort durend. Nieuw is een 'boord computer', die zonder weer stand („Daar heeft een tour rijder een hekel aan") snel heid, gemiddelde snelheid, af gelegde afstand totaal en per dag en zelfs omwentelingen van de pedalen registreert. De fietsenmaker moet min der ambachtelijk en meer marktgericht worden, vindt de RAI, want hij laat heel wat omzet liggen. Roosendaal is het er niet mee eens. Hij vindt het juist zo aardig dat het be drijf ambachtelijk is. „Ik zit 35 jaar in de zaak", vertelt hij. Hij geeft toe dat het met de verdiensten niet overhoudt. Het aantal fietsenmakers neemt af. In Nederland in twintig jaar van 10.000 naar 4.100. „Er heeft een selectie plaatsgevonden. Niemand be gint meer met een rijwiel handel. Degenen die er nog in zitten, kwamen in de zaak van hun vader. Als je nu nog wilt beginnen, zit je al met een investering van tonnen, want je moet zo'n vierhon derd fietsen in voorraad heb ben". „Fietsen maken is een vak. Ach, van zo'n achterlichtje: een fiets is kwetsbaar. En als je een achterlichtje maakt door alleen het roest weg te schuren, dan is het zo weer kapot. Ik leg dan meteen tweede draadje aan. Lange rijen Japanse auto's staan klaar voor export naar de EG-landen. - fotoafp TOKIO (UPI) - De export van Japanse auto's is in de eerste zes maanden van dit met 6,2 procent verminderd ten opzichte van dezelfde peride vorig jaar tot 3,226 miljoen, zo hebben verte genwoordigers van de Ja panse automobielindustrie bekend gemaakt. Zij voegden eraan toe dat de auto-export over heel 1987 dui delijk beneden het niveau van 1986 zal blijven. Vooral de uitvoer van auto's naar de Verenigde Staten stag neerde. In totaal voerde Japan 1,665 miljoen auto's naar de VS uit, 10,2 procent minder dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. De slechte afzet was vooral een gevolg van de prijs verhogingen die noodzakelijk waren door de koersstijging van de yen ten opzichte van de dollar. De uitvoer naar de Europese Gemeenschap nam echter met 7,9 procent toe tot 955.000 auto's. De Japanse auto-industrie ver wacht echter dat de uitvoer naar de EG in de tweede helft van het jaar zal verminderen als gevolg van vrijwillige ex portbeperkingen. Japan wordt al enige tijd onder druk gezet door de EG om de auto-export te reguleren teneinde de one venwichtigheid in de handels balans tussen de EG en Japan te corrigeren. Als gevolg van de de vermindering van de econo mische groei in het gebied van de Stille Oceaan en Azië stag neerde de afzet van auto's in deze landen, aldus de Japanse automobielfabrikanten. WASHINGTON (RTR/UPI) - Het Amerikaanse Congres heeft een wet aangenomen die het plafond van de Amerikaanse staatsschuld tijdelijk verhoogt. Tot 6 augustus kan de Ameri kaanse overheid weer geld le nen ter financiering van haar uitgaven en voor de periode daarna moet nog een defini tieve regeling worden getrof fen. De voorlopige wet gaat nu ter goedkeuring naar president Reagan. Het schuldplafond is nu ver hoogd van 2,11 biljoen dollar tot 2,32 biljoen dollar. Zoals ge bruikelijk ging de discussie over de verhoging van het schuldenplafond gepaard met ruzies over de verantwoorde lijkheid voor de grote staats schuld en de begrotingstekor ten die daaraan ten grondslag liggen. Door Wim Verwey HET IS opmerkelijk dat onze sociale zekerheids wetgeving nogal eens tot, voor ons gevoel, onrecht vaardige situatiesleidt. Vaak ligt dat aan onvoor ziene omstandigheden, soms aan het eigenwijs zijn van uitvoerende orga nen, soms aan de uitke ringsgerechtigde zelf. Jan Akkersloot was sinds 22 oktober 1975 werkzaam als metselaar in WSW-verband bij het werkvoorzienings schap (Wet Sociale Werk voorziening) in zijn woon plaats. Op 1 september 1982 is Akkersloot ongeschikt ge worden zijn werk als zodanig te verrichten wegens psychi sche moeilijkheden. Hij heeft gedurende de maximale ter mijn van twaalf maanden een uitkering uit de Ziektewet gekregen. Daarna volgde zijn overgang naar de WAO (Wet Arbeids Ongeschiktheidsver zekering), berekend naar een mate van tachtig tot honderd procent. Op 22 augustus 1983 wordt de dienstbetrekking bij het werkvoorzieningsschap beëindigd. Hij had ten ge volge van arbeidsongeschikt heid gedurende twaalf maan den zijn werk verzuimd. Bij een herkeuring in september 1984 is de verzekeringsdes- kundige dr. F. Meyboom van mening, dat Akkersloot ge zien zijn labiele geestelijke toestand nog steeds niet ge schikt is voor het vrije be drijf, maar wel weer geschikt om in WSW-verband te wer ken. Na zijn geschiktverklaring meldt Akkersloot zich weer bij het werkvoorzienings schap. Maar daar wordt hem meegedeeld, dat hij niet in dienst kan treden wegens een personeelsstop. En dan begint voor Akkersloot het geduvel. De bedrijfsvereniging stopt ingaande 1 januari 1985 zijn WAO-uitkering. Op grond van het advies van de GMD (Gemeenschappelijk Medi sche Dienst) werd de arbeids ongeschiktheid van Akker sloot vastgesteld op minder dan vijftien procent. Gevolg voor Jan Akker sloot: géén werk - géén uitke ring. Wat moet je in zo'n ge val doen? Omdat je tenslotte moet blijven leven, ga je naar de sociale dienst en je vraagt daar om hulp. Dat lukt wel, maar een bijstandsuitkering kan in dit geval geen blij vende oplossing zijn en op ad vies van de sociale dienst gaat Jan Akkersloot in beroep. Dat zit niet mee. De Raad van Be roep stelt heel formeel: „De heer Akkersloot moet op en na 1 januari 1985 in staat worden geacht tot het ver richten van werkzaamheden in WSW-verband. In het kader van de WAO is er geen sprake van verlies van verdienvermogen en om dat het door Akkersloot niet verkrijgen van een nieuwe dienstbetrekking bij het werkvoorzieningsschap geen gevolg is van de medische be perkingen van de heer Ak kersloot, maar van een perso neelsstop." Zo op het eerste gezicht lijkt de uitspraak heel logisch, maar gelukkig voor Akkersloot blijkt de Centrale Raad van Beroep het niet eens te zijn met de uitspraak van de Raad van Beroep. Geconstateerd wordt, dat de GMD heeft volstaan met het zenden van een briefje aan de heer Akkersloot, dat hij zich weer bij het werk voorzieningsschap dient te melden. Nu is het wel zo, dat normaliter van een uitke ringsgerechtigde verwacht mag worden, dat hij alles in het werk stelt om weer aan de slag te komen. Maar voor Ak-" kersloot had dat weinig zin, omdat hij uitsluitend op werk in WSW-verband was aange wezen. De door de Raad van Be roep geraadpleegde psychia ter dr. F. Elenbaas heeft in zijn rapport nog vermeld, dat herplaatsing voor Akkersloot van groot belang was. Daarom had het op de weg van de GMD gelegen, ten be hoeve van Akkersloot invloed uit te oefenen zijn herplaat sing te bevorderen. Nu de GMD zich passief blijkt te hebben opgesteld, is naar het oordeel van de Centrale Raad bij het nemen van de intrek kingsbeslissing gehandeld in strijd met de vereiste zorg vuldigheid. Bovendien is de Centrale Raad van mening, dat hier in strijd is gehandeld met de artikelen 18 en 21 van de WAO, omdat er voor Ak kersloot geen enkele moge lijkheid is overgebleven om in het beroeps- en bedrijfsleven te worden geplaatst. De uitspraak van de Cen trale Raad is gedateerd fe bruari 1987. Akkersloot heeft twee jaar moeten wachten voor hem recht werd gedaan. En dan vraag ik me af: we hebben een prima sociaal stelsel - als alles steeds vol gens strikt formele regels moet worden gespeeld, is de kans telkens levensgroot aan wezig dat er inhumaan jegens uitkeringsgerechtigden wordt gehandeld. Als het Werk voorzieningsschap in dit toch wel bijzondere geval de heer Akkersloot na zijn arbeidsge- schiktheidsverklarinig on danks de personeelsstop in dienst had genomen, was hem een hoop ellende bespaard en een hele boel administratieve rompslomp vermeden. Intussen is Jan Akkersloot weer aan de slag bij het werkvoorzieningsschap. En zo is alles tenslotte toch nog in orde gekomen, maar de prijs was wel erg hoog. LONDEN (UPI) - De grootste investering die Zuid-Korea in Europa tot nu toe heeft gedaan komt ten goede van Ierland, zo hebben de Ierse autoriteiten voor de industriële ontwikkeling (IDA) woensdag in Londen bekend gemaakt. Het Zuidkore- aanse concern Saehan Media Corporation, een grote producent van videobanden, steekt honderd miljoen dollar in een fabriek in de Ierse graafschap Sligo. De fabriek biedt werk aan acht honderd mensen en moet in 1989 op volle toeren draaien. De in vestering is een groot succes voor de IDA. ARNHEM (ANP) - Akzo zal de zoutactivitei ten van het Amerikaanse bedrijf Diamond Crystal Salt overnemen. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van circa ƒ135 miljoen, zo heeft Akzo bekend gemaakt. De bedrijven van Diamond Crystal zijn gevestigd in St. Clair en Manistee (Michigan), Akron (Ohio), Williston (North Dakota) en bij het Great Salt Lake (Utah). Bij deze bedrijven werken in totaal 1000 mensen. De over te nemen zoutactiviteiten, waarvan de omzet ruim ruim f 200 miljoen bedraagt, zullen worden geïntegreerd met die van International Salt Company (Isco), een onderdeel van Akzo America. Isco houdt zich voornamelijk bezig met produk- tie en verkoop van wegenzout. LONDEN (RTR/VWD) - De Britse Barclays Bank heeft 570 miljoen pond sterling (1,9 miljard gulden) toegevoegd aan de reserve voor mogelijke verliezen op leningen aan schuldenlan den. Daardoor is er over de eerste helft van dit jaar een verlies vóór belastingen van veertig miljoen pond (134 miljoen gulden) tegen een winst van 434 miljoen pond in dezelfde periode van 1986, zo heeft de bank donderdag bekend gemaakt. Barclays volgt met de aanvulling van de stroppenpot de Amerikaanse banken en de andere drie grote Britse banken, National West minster, Midland Bank en Lloyds Bank. Deze drie vulden de reserve onlangs aan met respectievelijk 466 miljoen, 916 mil joen n 1,07 miljard pond. Daarmee hebben de banken nu dek king voor dertig procent van de leningen aan landen met beta lingsproblemen. LONDEN (RTR) - Het Britse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de Britse regering niet aansprakelijk is voor een schuld van zes miljoen pond sterling van de Internationale Tinraad aan een Britse metaalhandelaar. De uitspraak van rechter Pe ter Millett maakt deel uit van een serie ingewikkelde juridi sche procedures rond de Tinraad, een internationale organisa tie die in het verleden heeft gepoogd de prijs te stabilisèren door het aan- en verkopen van tin. In oktober 1985 moest de Tinraad de handel in tin staken wegens geldgebrek. Daarbij bleef de raad zitten met een schulden aan handelaren en ban ken die in totaal drie miljard gulden bedragen. i

de Stem | 1987 | | pagina 5