urthuis nkrijk op NCB blij met terugkeer WIR-premie voor vee STAATSSECRETARIS WIL BINNEN JAAR SLUITINGSPLAN Tamil-demonstratie Justitie: burgerlijke stand moet letten op schijnerkenningen VS polst Nederland over hulp in Golf I )e?e|Hd VERHEDEN DRIEMAAL DAAGS METNETHERUNES ROTTERDAM-GATWICK BINNENLAND Teloorgang Slonzige wanprestatie DE STEM BINNENLAND ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 DE STEM COMMENTA AR Onderzoek naar minderjarigen in politiecellen 'Actie VVD-er ongelukkig' MIJN SIERADEN GESTOLEN,VERDER ALLES GOED z=NetherLines m= Vissterfte in uiterwaarden Voor 83.000 gulden kabeljauw in beslag Van der Louw voorzitter Mediaraad Verdachte van overval overmeesterd PvdA wil opheldering onderwijsbeleid Snelle hulp bij hartinfarct Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten nt e situaties, en de bezuinigingen op de welzijnsuitkeringen. Niessen merkt verder op, met een verwijzing naar de wel zij nskorting, dat Brinkman er tevens de voorkeur aan geeft 'bezuinigingen niet echt op het eigen terrein, maar over de rug van de lagere overhe den uit te voeren'. Niessen is tenslotte van me ning dat de bezuinigingen op den duur het rijk wel eens geld kunnen gaan kosten. „Als je relatief goedkope her stellingsoorden sluit, moeten die mensen straks terecht in veel duurdere instellingen", geeft Niessen als voorbeeld. „Bezuinigen op thuishulp be tekent dat mensen langer in het ziekenhuis zullen verblij ven. Dat kost meer geld". Voor de PvdA is het aanlei ding genoeg om een spoed overleg met Brinkman en diens staatssecretaris Dees aan te vragen. Of dat er van komt, is overigens zeer de vraag; regeringspartijen CDA en WD vinden dat de behan deling kan worden uitgesteld tot nu het zomerreces. Mocht de Kamer er op nieuw niet in slagen Brink man en het kabinet tot andere gedachten te brengen, dan is Gamma-secretaris Prince vrij pessimistisch over de toe komst: „Als dit zo doorgaat, wordt zachtjesaan het hele budget voor welzijnswerk wegbezuinigd". al- uc- urt oor ar en het age gs- omt nd- T28 Van onze verslaggever den haag-tilburg - De investeringspremie voor vee blijft bestaan. De president van de recht bank in Den Haag heeft gis teren het Landbouwschap gelijk gegeven: staatssecre taris Koning van Financiën beeft verkeerd gehandeld door de premie af te schaf fen. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond is erg blij met uitspraak van de rechter. Verzet tegen de maatregel was een van de actiepunten van de NCB. De president heeft geoordeeld dat de staatssecretaris 'zijn be voegdheid onmiskenbaar heeft overschreden' en daarom is 'de beschikking onmiskenbaar on verbindend'. Het Landbouw schap schat dat veehouders ge zamenlijk jaarlijks ongeveer 100 miljoen gulden aan investe ringspremie ontvangen. Het Landbouwschap had tij dens de behandeling aange voerd dat de staatssecretaris niet het recht heeft een speci fiek onderdeel uit de algemene investeringsregeling te lichten. Ook zou de staatssecretaris niet binnen de vereiste termijn van twee maanden het voor de wij ziging van de wet benodigde voorstel bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De rechter heeft bepaald dat de 'staatssecretaris wel een wijzigingsbeschikking mag treffen, maar dat uiterlijk bin nen twee maanden een wets voorstel tot goedkeuring daar van bij de Tweede Kamer moet worden ingediend'. Dat is vol gens hem bij benadering niet gehaald. Vice-voorzitter P. Blokland van het Landbouwschap noemt de uitspraak vooral voor de jonge veehouder een goed be richt. Jonge veehouders staan bij overname van een bedrijf voor enorme investeringen, maar ook voor andere veehou ders is het voordelig, aldus Blokland. Een woordvoerder van de NCB in Tilburg: „Zoals bekend wordt de landbouw geplaagd met talrijke maatregelen, ook in de fiscale sfeer. Wij hebben ons verzet tegen het feit dat op het terrein van de investe ringspremie, een algemeen werkende maatregel, voor de landbouw een uitzondering werd gemaakt. Daarom was verzet tegen deze maatregel ook een van onze actiepunten. Dat is zeer onbillijk. Het kostte onze leden in sommige gevallen 3 tot 7.000 gulden per jaar. Het is een goede zaak dat de rechter deze zaak heeft rechtgetrok ken. Bouwstop ziekenhuizen "TO AP waren neeuw. -.t voor aantal unnen hij er- et luk- nte ge- voor- ulp van orde- »en wel iaaraan heel en wat ge- j grond huis op. De gemeente vraagt hij niets: wat met weet, wat met deert. Staat zijn huis, dan moet hij later, in het allerongunstigste geval, voor zijn illegale bouw boete betalen. Die boetes ont ketenen zo'n storm van pro test dat ze vaak weer schielijk worden ingetrokken. Dat Italië 4062 aardver schuivingen heeft om precies te zijn, is bekend geworden dankzij het werk van 33.000 vrijwilligers die het land me ter voor meter verkend heb ben, Vakmensen zijn er im mers nauwelijks. Een land als Italië dat een even mooie als gevaarlijke natuur bezit, heeft een lachwekkend aantal geologen: veertig in over heidsdienst en 168 bij de re gio's. Frankrijk, dat aan veel kleinere risico's bloot staat, heeft een geologische dienst van 2250 man. Pas als de ramp gebeurd is, laat Italië zich van zijn beste kant zien. De hulpverlening is efficiënt georganiseerd. De Italiaanse Protezione Civile (burgerlijke bescherming) is een voorbeeldig werkende rampendienst. De dienst is het levenwerk van de christende mocraat Giuseppe Zamberlet- ti, die de organisatie in 1981 uit de grond stampte en sinds dien als minister van Burger lijke Bescherming fungeert. Een reeks aardschokken en overstromingen heeft de dienst in de luttele jaren van zijn bestaan al een schat aan ervaring bezorgd. Deskundi gen uit andere landen zijn voortdurend te gast om te zien hoe de Italianen de organisa tie hebben opgezet. Des te schrijnender is het dat Zamberletti juist deze week gewipt is als minister. Hij maakt geen deel uit van de regering van de jonge mi nister-president Giovanni Goria. Zamberletti heeft het veld moeten ruimen voor par tijgenoot Remo Gaspari, die tot nu toe vooral is Opgevallen door onwelriekende vriend jespolitiek en die in het geheel geen kaas heeft gegeten van dit speciale vakgebied. Gas pari moest op een of andere manier in het kabinet onder gebracht worden en dat kostte Zamberletti de kop. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ziekenhuizen met nog lopende aanvragen voor bouwplannen krijgen waar schijnlijk geen goedkeuring meer van de over heid indien het aantal bedden als gevolg daarvan in de betreffende regio te groot wordt. Dat blijkt uit de adviesaanvrage van staatssecretaris Dees aan het Interprovinciaal Overleg en Welzijn (IPO) en het College Voor Ziekenhuisvoorzieningen. De staatssecretaris heeft giste- concentratie en een betere ver deling van de verschillende specialismen. Dees wil doublu res en versnippering tegengaan om kosten te besparen. Voordat de provincies hun plannen gaan opstellen krijgen ze aanwijzingen van de staats secretaris. Die aanwijzingen kunnen ook concrete sluitings- voorstellen inhouden. In de Wet Ziekenhuisvoor zieningen wil Dees een machti gingsartikel opnemen dat hem in staat stelt zelf tot sluiting of beddenvermindering over te gaan als de provincie niet bin nen de gestelde termijn een plan kan of wil ontwerpen. Dees zal geen beslissingen meer nemen over verzoeken om functieuitbreidingen (ver groting van het aantal specia lismen) van individuele zieken huizen totdat hij het zieken huisplan van de provincie bin nen heeft. Hij zal ook maatre gelen nemen om het aantal me dische verrichtingen omlaag te krijgen. Voor specialisten die door deze maatregelen schade lijden zal een financiële rege ling worden getroffen. De Nationale Ziekenhuis raad heeft in een reactie op het rapport-Dekker al laten weten, dat hij pas aan het verdwijnen van nog eens 4.000 bedden zal meewerken als de capaciteits vermindering met 8.000 bedden is afgehandeld. ren de betreffende organen ad vies gevraagd over de extra vermindering van het aantal ziekenhuisbedden met 4.000 (bovenop de 8.000 waartoe al was besloten) die de commis sie-Dekker heeft aanbevolen. De provincies krijgen een half jaar om plannen te ont werpen, het college drie maan den om daarover te adviseren en de staatssecretaris zelf wil ze dan binnen drie maanden vaststellen. Dees ziet het liefst dat hele ziekenhuizen dichtgaan. Dat levert een grotere besparing op dan inkrimping van het aantal bedden per ziekenhuis. Uit de adviesaanvraag blijkt volgens de Nationale Zieken huisraad, dat Dees de topklini sche zorg wil 'sturen' en uit breiden en dat hij bouwplan nen die nu in de wettelijke goedkeuringsmolen zitten wil kunnen ophouden als ze be langrijke invloed hebben op de bepaling van het aantal bedden in hun regio. Deze maatregel van de staatssecretaris zal geen betrekking hebben op zieken- huizenrdie al een goedkeuring voor nieuwbouw dan wel uit breiding hebben gekregen, al dus een woordvoerder van het departement. De NZR meldt voorts, dat de adviesaanvraag ook betrek king heeft op vermindering, tterrand ayatol- net wie minder de pro- ac. at er van wanneer ambts- ste bom- op de :n volgde die uit- i mensen g Franse rappor- it ayatol- rsoonlijk ;ven voor hirac kon d daarbij issadetolk lijk laten e Franse telde on- ng van de zolang de inties aan probleem voor de regering in Parijs is dat de toch al niet sterke Franse export daarvan voor een groot deel afhankelijk is. Vele tienduizenden Fransen zijn werkzaam in de wapen industrie en ontslagen vlak voor de presidentsverkiezin gen van 1988 zijn ondenkbaar. Veertig procent van de door Aerospatiale en Matra gefa briceerde raketten zijn be stemd voor het Iraakse leger. Daarbij heeft Baghdad in middels een miljardenschuld aan Parijs. Maar ook strategische en politieke overwegingen spelen voor de Fransen een rol. Alle regeerders in Parijs menen dat voor Frankrijk een histo rische rol is weggelegd in het Midden-Oosten, waar men oude banden zegt te verdedi gen. Met name de situatie van de christenen in Libanon lig' hier erg gevoelig. Wanneet Iran de oorlog met Irak wint heeft de fanatieke Hezbollah vrij spel. hET WORDT steeds duidelijker dat Brinkmans nostalgische en Moraliserende beschouwingen over de zorgzame samenleving tijn realistische kijk op de maatschappelijke ontwikkelingen met strekking tot bibliotheken, buurt- en clubhuizen, kinderopvang, "etswinkels, opbouwwerk, jongerenwerk, muziekscholen en kin teren met achterstand aan het vertroebelen is. Wie met gezond mantrouwen grote woorden op hun inhoudelijkheid pleegt te we ten, moet nu tot de conclusie komen dat rond al die verhalen >"er vervangende zorg voor de minister het aantrekkelijke aroma 'an de bezuinging en kostenbesparing heeft gehangen. De zorg- :arne samenleving is voor Brinkman een mooi ideaal, omdat zij J|t financieel oogpunt aantrekkelijk lijkt, maar uit ideologisch oog tent blijkt zij op drijfzand te zijn gebouwd. Het draait bij welzijn - 'et pakket van Brinkman - kennelijk niet meer om individuele 'ntplooiïng en sociale weerbaarheid, laat staan om een verster- teg van de arbeidsmarkt. Niet vermindering van sociale ongelijk- teid wordt nog nagestreefd. Alleen de boeken moeten kloppen. als de ministers uit de ploeg van Lubbers II al over 'achter- 'tandsposities' praten, dan bedoelen ze gebrek aan computers, ten coalitie die op de golven van de teloorgang van de verzor- 3'ngsstaat omhoog is gevallen, moet meer willen en beter kun- ten. Bijvoorbeeld de verzorgingsstaat herstructureren. Het kabi- l6t zegt er wel op uit te zijn, maar doet eigenlijk niets. Het be- terkt zich tot klungelig geknutsel in de marge, dat de tweedeling "de maatschappij - tussen 'haves en haves not' (welgestelden 'n kansarmen) - dichter bij brengt. In plaats van in de beoogde ;°rgzame samenleving komen we zo terecht in de verloederde temenlevina. VOOR de ambassade van India hebben gistermiddag ongeveer 150 Tamils en sympathisanten gedemonstreerd tegen de overeenkomst tussen de regeringen van India en Sri Lanka ter oplossing van het langslepende etnische conflict in Sri Lan ka. - FOTO ANP EEN PAAR jaar geleden kon minister Eeico Brinkman (WVC) nog goede sier maken met één woord, met zijn 'zorgzame samenle ving', ook al werd toen niet duidelijk wat er achter schuilging. Het woord werd in de harde bezuingingsjaren van kabinet-Lubbers I gekoesterd, omdat inspiratie en visie bij de no-nonsense minis ters niet in overvloedige mate aanwezig waren en dat woord kon tenminste iets betekenen. In het eerste kabinet-Lubbers kon nog met goed fatsoen worden volgehouden dat die dingen na vijftien jaar linkse ideologische dominantie maar eens even naar de ach tergrond gedrongen moesten worden. Toen ging het immers om de ordinaire staatshuishouding, de boeken moesten weer klop pend gemaakt worden, maar het gebrek aan perspectief begint minister Brinkman nu lelijk op te breken. De minister werd al half neergesabeld toen hij als een roe pende in de woestijn zijn klagerige verhalen hield over meer so ciaal élan en een verantwoordelijke samenleving. De verhalen sloten mooi aan bij de oorspronkelijke idealen van de christen democratie: het recht van de burgers om zelf hun zaakjes te mo gen opknappen mét hun familie, vrienden en bekenden in de straat. We leven thans echter niet in de tijd van samen de schou ders eronder en in groepsverband zelf de zaken aanpakken. We teven in de jaren van de individualisering, jaren waarin iedereen zeil zijn zaakjes opknapt, met anderen niets te maken wil hebben, het gezelligheidsleven gemeden wordt, en thuis de beeldbuis wordt aanbeden. Het is steeds weer een moeilijke vraag: waar leg je precies de grens wat de overheid nog wel voor haar rekening moet nemen en wat niet? Moeten we het vissen aan de vissers overlaten met het risico dat de zee wordt leeggevist? Natuurlijk niet. Wie echter kloeke lijnen wil trekken, zoals Brinkman de laatste weken, loopt de kans een slonzige wanprestatie te gaan leveren. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse afdeling van de internationale organisa tie voor de rechten van het kind (DCI) begint vandaag met een onderzoek naar het verblijf van minderjarigen in politiecellen. In twee perioden van elk acht weken worden 96 gemeente lijke politiekorpsen in het land gevraagd te turven hoe vaak zij minderjarigen onderbrengen in politiecellen. R. Wormhoudt van DCI maakte dit vrijdag be kend. Volgens Wormhoudt is zon onderzoek nodig omdat het vaak voorkomt dat jongeren lang in een cel worden opgeslo ten. „Vorig jaar zat een min derjarige 35 dagen vast in een politiecel in Nunspeet. In die tijd is de jongen één keer ge lucht. Rond de feestdagen wordt er wel gesnotterd om deze probleemgevallen en wor den er kamervragen gesteld. Maar door het jaar heen hoor je er niets meer van. Dit onder zoek moet duidelijk inzicht ge ven in deze problematiek". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het WD- Tweede Kamerlid Van Erp heeft met zijn kritiek op het SHV-commissariaat van vice-voorzitter Scholten van de Raad van State de plank misgeslagen, aldus minister Van Dijk (Binnen landse Zaken). In een vraaggesprek met de Haagsche Courant noemt de bewindsman de kritiek van de WD-er 'kwalijk, ongelukkig en politiek heel onverstandig.' Van Erp vindt het niet goed dat Scholten commissaris is bij SHV, eigenaar van de MA- KRO-vestigingen, terwijl er bij de Raad van State regelmatig juridisch strijd geleverd wordt over de MAKRO-vestigingen. Volgens minister Van Dijk heeft het WD-kamerlid met zijn opmerkingen 'een blaam geworpen' op de positie van de vice-president. Volgen de mi nister valt Scholten niets te verwijten. (ADVERTENTIE) Laat uw vakantieplezier niet bederven. De ASSA-safe reiskluis monteert u zelf snel in elke auto, boot of caravan. Rotsvast verankerd. Bij ijzerhandel, autoshop en warenhuis STAALHARD DE STERKSTE SAFE OP VAKANTIE DE REISKLUIS VOOR AUTO, BOOTEN CARAVAN DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie heeft ambtenaren van de burgerlijke stand het advies gegeven verzoeken tot het opmaken van akten van erkenning van minderjarigen uit de Filipijnen aan te hou den en contact op te nemen met de officier van j ustitie. Dit blijkt uit brieven van de staatssecretaris aan de ambte naren van de burgerlijke stand en de hoofdofficieren van justi- DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben Neder land gepolst of en op welke wijze ons land een maritieme bijdrage kan leveren in de Perzische Golf. Van een officieel Amerikaans verzoek tot maritieme steun is echter geen sprake. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dit vrijdag beves tigd. De Nederlandse ambassa deur in algemene dienst mr. Vijverberg heeft de Ameri kaanse ambassadeur Shad la ten weten dat Nederland voor stander is van verdere betrok kenheid van de Verenigde Na ties bij het tot stand komen van een vredesregeling in de Golf oorlog. Vijverberg heeft het eerdere Nederlandse standpunt herhaald dat alleen in geval van uiterste noodzaak ons land bereid is een bijdrage in een VN-maritieme vredesmacht te overwegen. Van Nederlandse zijde is verder de bereidheid naar vo ren gebracht eventuele gaten op te vullen in het NAVO- bondgenootschap indien mari tieme strijdkrachten daaruit worden onttrokken voor on dersteuning van activiteiten in de Golf. Het gaat daarbij om de veiligheid van de scheepvaart en vrije doorgang van scheep vaartroutes in de golf. De Verenigde Staten hebben deze week ook andere Europese bondgenoten benaderd voor maritieme hulp bij het escorte ren van olietankers in de Golf. Amerika heeft vooral behoefte aan mijnenvegers waar zij een groot tekort aan hebben. Vooral Nederland geldt als deskundig op het gebied van mijnenvegen en -jagen. (ADVERTENTIE) Rotterdam-London Gaiuuk London Gatevick-Rotterdam .TIJ 07 25 07 35 uur 1 i» II 2514 55 uur mj 07 5510.05 uur «n 14 55 17 05 uur ;j 1Ü 5011 00 uur U 3013 40 uur :o 17 2517 35 uur :o 17 55 20 05 uur Bel snel uw reisagent of NetherLines zelf: 010 - 4370622. -**lnijH Nt,ne'L,nw ■••OMOyw como*i» oi me NMttoyO Giouo Your Business Airiine tie. Zij wijst daarin op het fe nomeen van 'schijnerkennin gen', zoals dat onlangs bekend werd na de aanhouding van de twee verdachten in Bergen op Zoom. De ambtenaren van de bur gerlijke stand moeten de offi cier van justitie waarschuwen indien de aanvrager 'akten van toestemming van de moeder van de minderjarige' overhan digt die zijn opgemaakt door een met name genoemde 'no tary public' uit de Filipijnen. De akten zijn vervalst. De hoofdofficieren van justi tie wordt erop geattendeerd dat als zich al een geval van schij- nerkenning heeft voorgedaan, zij op grond van het Burgerlijk Wetboek onder meer een vor dering tot vernietiging daar van kunnen instellen. De twee mannen die in Ber gen op Zoom zijn aangehouden, zijn mogelijk betrokken bij een nieuwe vorm van vrouwen handel. Daarbij erkennen door hen benaderde ongetrouwde mannen tegen betaling het va derschap over Filipijnse meis jes van tussen de 16 en 18 jaar. De meisjes zouden vervolgens in de prostitutie terecht komen. DEN HAAG (ANP) - Rijks waterstaat heeft in de uiterwaarden van de bo- venrivieren Waal, Rijn, Lek en IJssel, vissterfte op grote schaal ontdekt. Zij heeft de betrokken gemeen ten en waterschappen ge vraagd de dode vis op te rui men. De sterfte onder de riviervis is volgens Rijkswaterstaat ont staan doordat het water van de ondiepe plassen en strangen van de uiterwaarden te weinig zuurstof bevat. JX y V5 Autoriteit zijn anno 1987 valt niet mee. Neem nou zo'n Gand hi. De man doet zijn best om de vrede te herstellen en wat is zijn loon? Een geweerkolf in zijn nek. Het was karabijna raak. 'Presenteer geweer!' riep de officier van de wacht, maar de soldaat presenteerde Gandhi de rekening. President Mitterrand heeft, nu Chirac het voor het zeggen heeft, niets meer te vertellen in Frankrijk. Hij houdt zich de rest van zijn ambtstermijn bezig met onbenulligheden als het organiseren van wielerwedstrijden. Gesodemieterrand krijg je erdoor. President Reagan heeft te lang op de zonnebank gelegen naar het schijnt. Hij heeft nu huidkanker. Gelukkig is de Amerikaanse president zo'n nobele man dat zelfs zijn huid kanker goedaardig is. Reagan heeft al zoveel gezichtsverlies geleden dat een littèken meer of minder niet opvalt. Onze minister Brinkman daarentegen treedt krachtdadig op. Brinkman hakt in de welzijnsuitkeringen dat het een lieve lust is. Als hij nog even zo doorgaat, is hij straks alleen nog maar minister van VC. Minister Van Dijk houdt het rijk voor zich alleen. De ambte naren hebben zich maar naar zijn arbeidsvoorwaarden te schikken. Wie bij het rijk werkt, werkt voor de poverheid. MER1JN NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij heeft donderdag in overleg met het Openbaar Ministerie de opbrengst (besomming) van de vangst van twee vissers in beslag genomen. De twee vissers, die met hun schepen in span hadden gevist, voerden in Den Oever bijna 30.000 kilogram kabeljauw aan, terwijl zij volgens de geldende regeling per week elk maar 3.000 kilo mogen aanvoeren. De besomming bedroeg ruim 83.000 gulden. Vrijdag heeft de AID nog een visser in Harlingen be boet die ongeveer 800 kilogram schol aanvoerde. De visser be schikte niet over een contingent voor deze vissoort. RIJSWIJK (ANP) - De huidige voorzitter van de Omroepraad, A. A. van der Louw is door minister Brinkman van wvc voor gedragen als voorzitter van de Mediaraad. De Mediaraad vormt vanaf de inwerkingtreding van de mediawet, het ad viescollege voor beleidsaangelegenheden betreffende omroep, pers, en reclame-uitingen. Op het ogenblik worden deze taken nog vervuld door de Omroepraad, de Persraad en de reclame codecommissie. Deze laatste instantie blijft bestaan, maar zal alleen een toezichthoudende taak krijgen. Van der Louw is naast voorzitter van de Omroepraad, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. In de periode 1981-1982 was hij minister van CRM en in de periode 1983-1986 voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vrijdagavond de 18-jarige dienstplichtige militair A.W.N. aangehouden kort na dat deze een overval pleegde op een benzinestation aan de Be- zuidenhoutseweg in de Hofstad. Hij bedreigde de pompbe diende met een vuurwapen en maakte hem 500 gulden afhan dig. Vervolgens ging hij er vandoor op een rode motorfiets waarmee hij korte tijd later aan de andere kant van de stad werd gesignaleerd door surveillanten van de politie. N. vluchtte de duinen in waar hij twee fietsers omver reed. Een van de fietsers raakte gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie wist N. nog in de duinen te over meesteren en zijn pistool en de buit in beslag te nemen. Uitge zocht wordt of de verdachte onlangs een pompstation in Voor schoten en een aan de Zuid-Hollandlaan in Den Haag heeft overvallen. In beide gevallen was er ook sprake van een rode motorfiets, aldus de politie. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-kamerlid Wallage heeft minis ter Deetman (onderwijs) gevraagd wat hij ervan vindt dat zijn collega Brinkman (welzijn) de subsidie aan het onderwijsvoor rangsbeleid wil stopzetten. Wallage wil van Deetman weten of hij reeds heeft ingestemd met het plan van Brinkman. Het ka merlid herinnert de minister van onderwijs aan zijn toezeg ging dat het voorrangsbeleid zal worden voortgezet. De extra hulp aan achterstandsgebieden wordt voor drie kwart door het ministerie van onderwijs betaald en voor een kwart door wvc. De PvdA-fractie heeft als eerste gereageerd op de donderdag door minister Brinkman bekend gemaakte bezuinigingsvoor stellen. De fractie zegt dat alle maatregelen zich opnieuw rich ten op de meest kwetsbare groepen. NIJMEGEN - Mensen met een hartinfarct krijgen meer kans om te overleven. Dank zij het van huis uit doorbellen van het electrocardiogram kan een snelle diagnose volgen en kan de huisarts via een spuitje een bloedstolsel in de kransslagader te lijf gaan. Door dit snelle handelen wordt de schade die het hart door een infarct oploopt beperkt. Vanaf maandag kunnen de huisartsen in de regio Nijmegen - in samenwerking met de hartspecialisten (cardiologen) van het Canisius/Wilhelmina- ziekenhuis - beginnen met het al bij de patiënt thuis behande len van een hartinfarct. Tot nu toe was dat niet mogelijk, om dat niet met zekerheid kon worden gezegd of het wel zeker om een hartinfarct ging, ook al wezen de symptomen in die rich- ting.Om die zekerheid wel te hebben zijn alle ambulances van Nijmegen uitgerust met zogenaamde cardiofonie-apparatuur. De huisarts kan het apparaatje ter grootte van een sigarendoos op het lichaam van de patiënt aansluiten. Vervolgens belt hij of zij een speciaal nummer in het ziekenhuis. VANDAAG/ Zon op: 05.59. Zon onder: 21.32. Maan op: 13.18. Maan onder: 23.33 MORGEN/ Zon op: 06.01. Zon onder: 21.30. Maan op: 14.38. Maan on der: 23 47, MAANDAG/ Zon op: 06.02. Zon onder: 21.29. Maan op: 16.03. Maan onder: VANDAAG/ Bath: 08.09-20.25. Hansweert 07.41-19.55. Terneuzen: 07.06- 19.23. Vlissmgen: 06.46-19 03. Wemeldinge: 08.35-20.45 MORGEN/ Bath. 08.48-21.05. Hansweert: 08,20-20.36. Terneuzen: 07.47-20.05. Vlissingen. 07.27-19.45 Wemeldinge: 09.20-21.25. MAANDAG/ Bath; 09.36-21.56. Hans weert: 09.11-21.30. Terneuzen: 08.39-21.00. Vlissingen: 08.19-20.41. Wemel dinge: 10.05-22.20. GROTE VAART/ BARKEN 1 verw te Papenburg, BROERE EMERALD 30 35 n Ibiza nr San Cirpian, CORAL MEANDRA 30100 nno Kiel nr Ventspils, DOCKEX- PRESS-11 31 verw te Bilbao, FUSUS 31 thv Galita Island, LARGSBAY 31 te Hongkong, MAASSLUIS 30 80 zw Kaap Sao Vincente nr Philadelphia, NED- LLOYD COLOMBO 30 te Singapore, NEDLLOYD HOLLANDIA 31 te Ijmuiden, PRINS MAURITS 30 Tarragona nr Terneuzen, SARDA 3 verw te Puerto la Cruz, KLEINE VAART/ COLD EXPRESS 4 verw te Pointe Noire, DUTCH FAITH 30 vn Golt van Biscaje nr Rotterdam, ELDIR 30 z Noorwegen nr Rotterdam, HEEMS KERKGRACHT 11 verw te Santos, JUMBO CHALLENGER 31 te San Juan, KLIPPERGRACHT 30 30 zo Faro nr Tarragona, MAGDALENA 30 540 zw Kaap Verdische Eil, nr Mayaguez, MARE IRATUM 30 vn Channel nr Antwerpen, PALMGRACHT 31 te Chatham, ROZENGRACHT 30 40 z Goteburg nr Gha- zouet, RIJPGRACHT 30 te Amsterdam, SINGELGRACHT 30 vn Terneuzen nr Ghent, UNDEN 1 verw te Karlstad, VICTORY 30 te Rotterdam.

de Stem | 1987 | | pagina 3