even..u UITBLAZEN Gemeenten: straatverlichting of buurthuis Geen ruimtelijke ordening, wel goede reddingsdienst Wapen leveranties aan Irak breken Frankrijk op STAAT UITVOERINGEN BEZUINIGINGEN WEDEROM BIJ LAGERE OVERHEDEN IwwaiMMi Slonzige Teloorg D'n Wimme heet Wim -DE STEM- DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 DE STEM aanvragen voo schijnlijk geen heid indien het in de betreffend HIJ WAS natuurlijk present van de week. Op de Acht van Chaam. De foto in de krant bewees het. We za gen hoe hij de jonge ren ner Breukink met ge strekte wijsvinger iets op het hart drukte en voor wie hem niet herkend mocht hebben van de dagen dat hij nog met een Pontiac om in Franse ravijnen ging liggen, stond onder de foto wie hij was: D'n Wimme. Ik moet altijd zachtjes kreu nen als ik dat Wimme in een krant zie staan. Ik ben niet de enige. Er belden enkele lezers op die over Wimme waren ge vallen (hoewel het zó wel kan, maar daarover later) en een van hen had zich zelfs 'dood geër gerd' omdat uitgerekend de ook te Sint Willebrord verschij nende Stem zich met dat Wim- me-gedoe inliet. D'n Wimme heet gewoon Wim van Est. Waar komt dat Wimme vandaan? Ik weet het niet zeker, maar ik denk van 'Hollandse' sportjournalisten. Die spraken destijds, toen Wim in de gele trui reed of in het ra vijn donderde, met trotse, be zorgde, opgeluchte familieleden en vrienden van Wim van Est. „Laot Wimme mar schuive!" zeiden die dan of: „Die Pontiac van Wimme kan wel tegen een stootje, net als de Wim zelf." Wimme! Dat vonden de he ren uit de Randstad mooi. Sap pig. Brabants. Willebrords. Krom in elk geval. Wielersport en wielrenners werden toen door randstedelingen met mulo of hoger nog niet voor sociaal volwaardig aangezien. Dat rare Wimme voor Wim paste in hun oren precies bij die heroïsche maar in hun ogen ook wat pri mitieve sport. Jaren later nog voegde zich bij het peloton de zoon van een notaris en dat was zó bijzonder dat het in de wielerverslagen zijn vaste bij naam werd: de Blonde Notaris zoon. Wat de jongens over het hoofd zagen waren een paar subtiliteiten die een aantal Zuid-Nederlandse dialecten kenmerken. In plaats van een grammaticale verhandeling, waarin ik misschien zelf zou vastlopen, zal ik wat voorbeel den geven: Het is de racefiets van Wimme. Dat moetje Wimme vragen. Kijk, daar heb je Wimme ook. Zou het hier over een man netje gaan dat Pietje heette, dan luidden die zinnetjes: Dat moetje Pietjes vragen. Kijk, daar heb je Pietjes ook. In bepaalde zinsconstructies krijgt de eigennaam de meer voudsvorm, maar dat betekent niet dat daarmee de naam ver andert of dat je die vorm altijd zou kunnen gebruiken. Het is in hetzelfde dialect niet „de racefiets van onze Wimme" maar: „de racefiets van onze Wim." Dat geldt ook voor de andere zinnen: Dat moet je onze Wim (ons Pietje) vragen. Kijk, daar heb je onze Wim (ons Pietje) ook. Wim van Est dus en niet Wimme! T5 WIM KOCK Vroeger gebruikten de men- 3 sen, om zich nader te identifice- ren, nog vaak de (voor)naam van hun vader. Ik herinner me dat mijn vader nog tijdens de oorlog in zijn briefhoofd de aanduiding Wzn. achter zijn achternaam had staan. Wil- a lemszoon dus. Maar dat was schrijftaal. J.P. Koek Wzn. In het spraakgebruik zou het Sjef= van Willeme zijn geweest. Dat s was echter al lang geen gebruik meer in mijn geboortedorp. Al- leen familieleden noemden mij gekscherend wel eens Wim van 5 Sjef van Willekes. Het schijnt dat mijn grootvaders voornaam door sommigen in de verklein- vorm werd gebruikt, wat in mijn verbeelding niet erg E strookt met de verhalen die ik van mijn vader heb gehoord over opa 'Willekes' straffe va- derhand. Waar ze dat nog wel deden was in de boerenbuurtschap Alphen-Oosterwijk, waar wij in E de jaren '40 veel over de vloer 3 kwamen bij een boer die - op schrift - Jan Baptist van Gorp heette. De met koper beslagen garelen van zijn trekpaarden E droegen de initialen JBG. Zijn 3 roepnaam was Tiest (van Bap- tist dus). Zijn zoon heette Kees. Kees van Gorp, maar zo werd E hij door niemand genoemd. Het was altijd Kees van Tieste en toen Kees zelf weer een §j kleine Kees had voortgebracht was dat Kees van Keeze. Ten- minste, als er niet even ver- derop óók nog een vader en zoon woonden die allebei Kees e heetten. Dan moesten, ter on- 3 derscheid, de namen van de 3 grootvaders worden toege- voegd. Kees van Kees van Tieste dus. Voor buitenstaanders, her- inner ik me, was die naamge- 3 ving moeilijk vanwege de j§ grootvaders die er vaak bij wer- den gehaald. Dat kwam nogal veel voor omdat de keuze aan 3 voornamen beperkt was tot de Litanie van Alle Heiligen en daarvan werd weer meer dan de helft van de namen als on- bruikbaar beschouwd. Boven- dien hield men zich graag aan 3 de binnen de familie circule- E rende voornamen. Een Mark van Maurice van Mario's kwam je in Alphen-Oosterwijk anno 1946 niet tegen. Ook de naam van de moe- der kon een rol spelen. Dat was het geval als de vader van bui- ten de gemeenschap kwam, dus 3 'een vreemde' was. In dat geval kreeg men de naam van de moeder en eventueel de naam 3 van de grootvader aan moeders 3 kant mee. Zo hield de gemeen- 3 schap het overzichtelijk. Typisch is dat de meer- S voudsvorm beperkt bleef (als 3 mijn herinnering me tenminste 3 niet in de steek laat) tot de laat- 3 ste naam. Dus bij twee namen 3 kreeg de tweede de meervouds- 3 vorm, maar bij drie namen schoof die door naar de derde 3 en hield de tweede naam de en- 3 kelvoudsvorm. llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillliilllllllliliwiflfliiilffllllllilllllfflililllltfflli? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhoul. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R^nkrPlfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger IN DECEMBER vorig jaar besloot een meerderheid in de Tweede Kamer, in navolging van minister Brinkman (WVC), tot een bezuiniging van 119 miljoen op de uitke ringen voor het sociaal-cultureel werk. Gemeenten kre gen van het ene op het andere jaar ineens 44 procent minder rijkssubsidie voor de instandhouding van het stelsel van club- en buurthuizen. Wie dacht dat daarmee de grens wel bereikt was, zal af gelopen donderdag vreemd hebben opgekeken toen Brinkman zijn bezuinigingen voor 1988 bekend maakte. In dat hele pakket (omvang 125 miljoen) opnieuw een korting op de welzij nsuitkeringen aan gemeenten en provincies; de bewindsman wil in 1988 dertig miljoen gulden snoeien en in het volgend jaar nog eens veertig miljoen. Bovendien wil hij dan veertig miljoen gulden korten op de subsidie die zijn ministerie recht streeks aan welzij nsinstellin- gen verstrekt. En alsof dat nog niet voldoende is, laat Brinkman, ook nog even ach teloos weten dat 'het niet uit te sluiten valt dat, onder dwang van budgettaire om standigheden, verdere maat regelen overwogen moeten worden'. Met andere woorden: als Ruding vindt dat er nog meer gekort moet worden, zal Brinkman niet te beroerd zijn om opnieuw de gelden voor het welzijnswerk aan te spre ken. De minister van WVC geeft in zijn brief opnieuw, net als een jaar geleden, niet aan hoe de gemeenten en provincies zijn bezuinigingen in de prak tijk moeten brengen. Dat mo gen ze, in het regeringsstre- ven naar meer decentralisa tie, zelf uitmaken. Sterker nog, Brinkman heeft er zelfs geen bezwaar tegen als ge meenten de door het rijk op gelegde bezuinigingen niet rechtstreeks doorvoeren, maar afwentelen op andere begrotingsposten. Gemeenten die grote waarde hechten aan een goed systeem van wel- zijnsinstellingen, staat het vrij om in plaats van op bi bliotheken of muziekscholen te korten op het onderhoud van wegen of straatlantaarns. Of gemeenten spreken hun reserves aan om club- en buurthuizen toch draaiende te kunnen houden. Volgens Harry Prince, ver enigingssecretaris van het overkoepelend orgaan voor sociaal-cultureel werk Gam ma, hebben heel wat gemeen ten tot nu toe voor deze kunst grepen gekozen. „De meeste Minister Brinkman, gemeenten zijn er vooralsnog aardig in geslaagd om hun stelsel van sociaal-culturele voorzieningen overeind te houden", aldus Prince. „Som mige gemeenten hebben de bezuinigingen inderdaad af gewenteld, andere hebben geld uit reservepotjes geput of gebruik gemaakt van wacht gelden". De nadelige effecten van de eerdere bezuinigingen van Brinkman vallen dus mee. Nog wel, want Prince, ver moedt dat volgend jaar veel gemeenten drastischer maat- - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP regelen zullen treffen. „Veel hebben gekozen voor een soort overbruggingsperiode, ze wilden de bezuinigingen niet te hard laten aankomen. Men moet zich echter beden ken dat de reservepotjes op raken en gemeenten niet ja renlang bijvoorbeeld het on derhoud van wegen willen verwaarlozen ten bate van het sociaal-cultureel werk. Daaraan komt een eind, zeker nu er weer nieuwe bezuini gingen worden aangekondigd. Volgend jaar zullen bij veel gemeenten de grote klappen vallen", aldus Prince. Dat de bezuinigingen van Brinkman niet alleen gevol gen hebben voor sociaal-cul turele voorzieningen, maar ook voor de werkgelegenheid, mag duidelijk zijn. Vorig jaar al berekenden Gamma en de ambtenarenbond AbvaKabo dat de korting van 44 procent een verlies van een kleine drieduizend arbeidsplaatsen betekent. De PvdA-fractie stemde vorig jaar december tegen de bezuinigingen op het sociaal- cultureel werk en kant zich nu wederom fel tegen de nieuwe kortingen. Woord voerder Frits Niessen heeft geen goed woord over voor het totale pakket van maatre gelen dat Brinkman deze week presenteerde. „Het is een allegaartje aan bezuini gingen, in het wildeweg bij eengeschraapt. Er zit geen en kele structuur achter. Het is eenvoudig graai- en schraap- werk", aldus Niessen. In de plannen van Brink man mag volgens de sociaal democraat geen enkele struc tuur zitten, Niessen bespeurt wel 'een zekere voorkeur voor bezuinigingen op zaken waar bij kansarmen betrokken zijn'. Hij verwijst naar het stopzetten van de bijdrage voor het onderwijsvoorrangs beleid, wat ten goede komt aan kinderen in achterstand situaties, en de bezuinigingen op de welzij nsuitkeringen. Niessen merkt verder op, met een verwijzing naar de wel zij nskorting, dat Brinkman er tevens de voorkeur aan geeft 'bezuinigingen niet echt op het eigen terrein, maar over de rug van de lagere overhe den uit te voeren'. Niessen is tenslotte van me ning dat de bezuinigingen op den duur het rijk wel eens geld kunnen gaan kosten. „Als je relatief goedkope her stellingsoorden sluit, moeten die mensen straks terecht in veel duurdere instellingen", geeft Niessen als voorbeeld. „Bezuinigen op thuishulp be tekent dat mensen langer in het ziekenhuis zullen verblij ven. Dat kost meer geld". Voor de PvdA is het aanlei ding genoeg om een spoed overleg met Brinkman en diens staatssecretaris Dees aan te vragen. Of dat er van komt, is overigens zeer de vraag; regeringspartijen CDA en WD vinden dat de behan deling kan worden uitgesteld tot nu het zomerreces. Mocht de Kamer er op nieuw niet in slagen Brink man en het kabinet tot andere gedachten te brengen, dan is Gamma-secretaris Prince vrij pessimistisch over de toe komst: „Als dit zo doorgaat, wordt zachtjesaan het hele budget voor welzijnswerk wegbezuinigd". Van onze verslaggever DEN HAAG-TILI pe investeringspre vee blijft bestaan. De president van bank in Den Haag 1 teren het Landbo gelijk gegeven: sta! taris Koning van F heeft verkeerd g< door de premie af fen. De Noordb Christelijke Boeret erg blij met uitspr de rechter. Verzet B Door Gerard Kessels MISSCHIEN duurt het wel dertig jaar voordat de spo ren van de natuurramp in Noord-Italië zijn wegge wist. Van het gebied Val- tellina, tegen de grens met Zwitserland, moeten nieuwe landkaarten ge drukt worden. Rivieren hebben hun oor spronkelijke bedding verlaten en een nieuwe loop genomen. Dorpjes en gehuchten bestaan niet meer. Bormio, waar juist in deze dagen de wereldkam pioenschappen basketbal voor de jeugd begonnen zijn, hoort eigenlijk niet meer bij Italië. Het 4500 inwoners tellende stadje is alleen nog via Zwit serland bereikbaar. Bij de ge dachte aan de winter worden de bewoners overvallen door grote somberheid. Het isole ment zal dan vrijwel volko men zijn. Tot nu toe zijn er veertien doden geborgen. Het aantal vermisten bedraagt 39. Ver mist is ook een Belgisch gezin: Bernhard en Ivonne Schyns en hun zoontjes Bruno en Ro berto. Zij zijn vrijwel zeker allen dood. De stoffelijke overschotten zullen wel nooit meer gevonden worden, be dolven als ze zijn door massa's modder, zand, stenen en struikgewas. Dood zijn ook de zeven arbeiders die door de burgemeester van een dorpje aan het werk waren gezet om de weg weer vrij te maken. De burgemeester negeerde de op dracht van de hogere autori teiten dat niemand het gebied mocht betreden vanwege het gevaar voor nieuwe aardver schuivingen. De arbeiders hadden geen schijn van kans toen dinsdagmorgen in nog geen tien seconden tijd een aardverschuiving het dal met een grijze massa vulde. Uit vrees voor nieuwe aardver schuivingen is het zoeken naar de slachtoffers gestaakt. Italië hangt een beetje als los zand aan elkaar. Op meer dan vierduizend plaatsen hebben zich grote aardver schuivingen voorgedaan, in verreweg de meeste gevallen zonder slachtoffers te eisen. De verwoestende gevolgen van het noodweer zijn duidelijk te zien in Antonio Morignone, Noord-Italië. Maar alleen al in het gebied dat nu getroffen is, de drie hoek Como-Bergamo-Som- drio, zijn 225 actieve aardver schuivingen. Dat wil zeggen dat er voortdurend stenen en gruis naar beneden komen met kans ook op grotere rampzalige verschuivingen. Aardverschuivingen en over stromingen hebben sinds de Tweede Wereldoorlog meer dan tienduizend slachtoffers geëist en naar schatting voor tweehonderd miljard gulden schelde aangericht. Italië is een van de weinige landen die geabonneerd zijn op alle rampspoed die moeder natuur in petto heeft. Van de acht duizend gemeenten liggen er achtentwintighonderd in ge bieden waar regelmatig meer of minder zware aardschok ken gevoeld worden. Verder moet in 57 procent van de ge meentehuizen rekening ge houden worden met vulkani sche uitbarstingen, overstro mingen of aardverschuivin gen. Italië is in een heftige dis cussie verwikkeld. Had de tragedie in Valtellina verme den kunnen worden? Ja, zeg gen de milieu-organisaties. Ontbossingen hebben de berggebieden kwestbaar ge maakt. Bovendien is er maar raak gebouwd. Ondanks de gevaren van aardverschui vingen zijn er hotels' en va kantiehuisjes in het land schap verrezen. Onzin, argu menteren anderen. Bewoners van Valtellina wijzen erop dat het gebied momenteel dichter is bebosd dan zeventig jaar geleden. Menselijk ingrijpen had de ramp niet kunnen ver hinderen, zegt de geoloog Lamberto Griffini uit Lom- bardije. „Het heeft dagenlang zeer zwaar geregend, terwijl de rivieren al overvol waren door de smeltende sneeuw. Maar een groter respect voor de natuur had het aantal slachtoffers zeker kunnen verminderen", zo voegt hij er aan toe, doelend op het luk raak bouwen in riskante ge bieden. Rampen zijn niet te voor komen, maar met behulp van een goede ruimtelijke orde ning kunnen de gevolgen wel beperkt worden. Daaraan ontbreekt het echter geheel en al. Zodra een Italiaan wat ge spaard heeft, koopt hij grond en zet er zijn (tweede) huis op. De gemeente vraagt hij niets: wat met weet, wat met deert. Staat zijn huis, dan moet hij later, in het allerongunstigste geval, voor zijn illegale bouw boete betalen. Die boetes ont ketenen zo'n storm van pro test dat ze vaak weer schielijk worden ingetrokken. Dat Italië 4062 aardver schuivingen heeft om precies te zijn, is bekend geworden dankzij het werk van 33.000 vrijwilligers die het land me ter voor meter verkend heb ben. Vakmensen zijn er im mers nauwelijks. Een land als Italië dat een even mooie als gevaarlijke natuur bezit, heeft een lachwekkend aantal geologen: veertig in over heidsdienst en 168 bij de re gio's. Frankrijk, dat aan veel kleinere risico's bloot staat, heeft een geologische dienst van 2250 man. Pas als de ramp gebeurd is, laat Italië zich van zijn beste kant zien. De hulpverlening is efficiënt georganiseerd. De Italiaanse Protezione Civile (burgerlijke bescherming) een voorbeeldig werkende rampendienst. De dienst is het levenwerk van de christende mocraat Giuseppe Zamberlet- ti, die de organisatie in uit de grond stampte en sinds dien als minister van Burger lijke Bescherming fungeert. Een reeks aardschokken en overstromingen heeft de dienst in de luttele jaren van zijn bestaan al een schat aan ervaring bezorgd. Deskundi gen uit andere landen zijn voortdurend te gast om te zien hoe de Italianen de organisa tie hebben opgezet. Des te schrijnender is het dat Zamberletti juist deze week gewipt is als minister. Hij maakt geen deel uit van de regering van de jonge mi nister-president Giovanni Goria. Zamberletti heeft het veld moeten ruimen voor par tijgenoot Remo Gaspari, die tot nu toe vooral is opgevallen door onwelriekende vriend jespolitiek en die in het geheel geen kaas heeft gegeten van dit speciale vakgebied. Gas pari moest op een of andere manier in het kabinet onder gebracht worden en dat kostte Zamberietti de kop. Door Bob van Huët „U BENT mijn persoon lijke vriend. Reken op mijn respect, waardering en oprechte genegenheid." Met deze woorden verwel komde Jacques Chirac de door hem bewonderde Saddam Hoessein in 1975 in Parijs. De laatste was toen nog vice- voorzitter van de Revolutio naire Raad van Irak en feite lijke nummer twee van zijn land. Chirac was kort daar voor door president Giscard voor de eerste keer tot pre mier benoemd. De goede verstandhouding tussen beide mannen werd beklonken met een serie con tracten. In plaats van Rus sisch bestelde Baghdad meer en meer Frans wapentuig. Een kerncentrale (later door de Israëli's gebombardeerd) werd gebouwd bij Tamouz. Parijs was zeker van relatief goedkope Iraakse olie. Iran reed de Fransen daar mee nog niet in de wielen. Dank zij bemiddeling van Al gerije leken de grensgeschil len tussen Irak en Iran uitge praat. De sjah, die zakelijke belangen had in Frankrijk, stond niet onwelwillend tegen de ballingschap van de lastige ayatollah Khomeiny in Neauphle-le-Chateau, even buiten Parijs. Hij wist de geestelijke leider zo in ieder geval ver buiten de grenzen. De wortels van de huidige Frans-Iraanse spanningen liggen in die periode, want de houding van Parijs veran derde niet toen Saddam Hoes sein in november 1980 de nieuwe Islamitische Repu bliek Iran binnenviel. Steeds meer wapens wer den naar Irak verscheept, dat zeker leek van een spoedige overwinning. Volgens Le Monde heeft Frankrijk tussen 1980 en 1982 meer dan zestien miljard gulden verdiend aan de levering van onder meer Mirages, 155 mm-artillerie- geschut en Exocet-raketten. Ook onder de socialisten bleef Irak de 'bevriende natie'. Toen Iran de invallers te rugsloeg bedacht de socialisti sche minister van Buiten landse Zaken, Claude Cheys- son, het argument dat 'moest worden voorkomen dat de Perzen net als in het verleden naar het westen zouden op trekken'. Aan Baghdad wer den op zeker moment zelfs vijf Super Etendard-jacht- bommenwerpers van de Franse marine uitgeleend die prompt werden ingezet voor een bombardement op het Iraanse olie-eiland Kharg. Via de Hezbollah, de pro- Iraanse shi'ieten in Libanon, sloegen de boze ayatollah's keihard terug. Achtenvijftig Franse militairen kwamen om het leven bij een kami kaze-aanslag op het hoofd kwartier van de multinatio nale vredesmacht in Beiroet. De Amerikanen leden daarbij met tweehonderdzestig doden nog zwaardere verliezen. Elf Fransen werden door ver schillende terroristische groe peringen in gijzeling geno men. Voornaamste eis: on middellijk staken van de wa penexport naar Irak. Terwijl een volgende lading Exocet-raketten in Baghdad werd afgeleverd, opende mi nister Dumas (opvolger van Cheysson) onderhandelingen met Iran voor wat heette 'nor malisering van de betrekkin gen'; Later zal blijken dat het daarbij ook gaat om de leve ring van granaten aan de ayatollah's. Maar dat schan daal werd overschaduwd door Irangate, waarbij de Ameri kaanse regering zich in de nesten werkte. Vlak voor de verkiezingen van 1986 wilde Hezbollah de Franse gijzelaars in Libanon echter niet vrijlaten. De machthebbers in Iran gokten op betere resultaten met een nieuwe, rechtse regering in Parijs. President Mitterrand is in de ogen van de ayatol lah's een 'zionist', met wie men zo mogelijk nog minder op heeft (ten met de pro- Iraakse Jacques Chirac. De premier wist wat er van hem werd verwacht wanneer nog geen dag na zijn ambts aanvaarding de eerste bom men ontploffen op de Champs-Elysées. Toen volgde de terreurcampagne die uit eindelijk aan dertien mensen het leven kostte. De Franse geheime dienst DST rappor teerde aan Chirac dat ayatol lah Khomeiny persoonlijk groen licht had gegeven voor de bomaanslagen. Chirac kon de van betrokkenheid daarbij verdachte ambassadetolk Wahid Gordji moeilijk laten gaan. De gezaghebbende Franse krant Le Monde stelde on langs dat een oplossing van de crisis niet in zicht is zolang de Franse wapenleveranties aan Irak doorgaan. Een probleem voor de regering in Parijs dat de toch al niet sterke Franse export daarvan voor een groot deel afhankelijk is Vele tienduizenden Fransen zijn werkzaam in de wapen' industrie en ontslagen vlak voor de presidentsverkiezin gen van 1988 zijn ondenkbaartj. Veertig procent van de dooi Aerospatiale en Matra gefa briceerde raketten zijn be stemd voor het Iraakse leger. Daarbij heeft Baghdad in middels een miljardenschuld aan Parijs. Maar ook strategische politieke overwegingen speler 3, voor de Fransen een rol. Alle regeerders in Parijs mener m dat voor Frankrijk een histo rische rol is weggelegd in hel Midden-Oosten, waar mer oude banden zegt te verdedi gen. Met name de situatie var iei de christenen in Libanon lig1 ;e| hier erg gevoelig. Wanneei Iran de oorlog met Irak win heeft de fanatieke Hezbollal vrij spel. Van onze Haagse reda den haag Dat blijkt uit de Dees aan het Inte en het College Voo De staatssecretaris h ren de betreffende or vies gevraagd over vermindering van ziekenhuisbedden (bovenop de 8.000 was besloten) die d sie-Dekker heeft aan De provincies kr half jaar om plann werpen, het college den om daarover te en de staatssecretar ze dan binnen drie vaststellen. Dees ziet het liefs ziekenhuizen dicht levert een grotere be dan inkrimping van bedden per ziekenhui Uit de adviesaanv volgens de National huisraad, dat Dees d sche zorg wil 'sture breiden en dat hij nen die nu in de goedkeuringsmolen kunnen ophouden langrijke invloed he bepaling van het aan in hun regio. Deze van de staatssecretar betrekking hebben huizen,-die al een g voor nieuwbouw da breiding hebben ge' dus een woordvoerd departement. De NZR meldt v adviesaanvraag 00 king heeft op ver EEN PAAR jaar gele goede sier maken m ving', ook al werd to woord werd in de ha gekoesterd, omdat i ters niet in overvloed' tenminste iets betek met goed fatsoen wo jaar linkse ideologisc tergrond gedrongen de ordinaire staatsh pend gemaakt word minister Brinkman nu De minister werd pende in de woestijn ciaal élan en een v sloten mooi aan bij democratie: het rech gen opknappen mèt straat. We leven than ders eronder en in g leven in de jaren van zelf zijn zaakjes opkn het gezelligheidsleve wordt aanbeden. Het is steeds weer grens wat de overhei en wat niet? Moeten het risico dat de zee Wie echter kloeke weken, loopt de kans het WORDT steeds moraliserende besc zijn realistische kijk setrekking tot bibliot wetswinkels, opbou Jeren met achtersta wantrouwen grote w len, moet nu tot de sver vervangende zo 'an de bezuinging e terne samenleving is Jit financieel oogpun' sunt blijkt zij op drijf jiet pakket van Brin >ntplooiïng en social <lrj9 van de arbeidsm heid wordt nog nage ,m als de ministers 'tandsposities' prate Een coalitie die op imgsstaat omhoog i in. Bijvoorbeeld de if zegt er wel op u serkt zich tot klungeli n de maatschappij *n kansarmen) - die '0rgzame samenlevi lamenleving.

de Stem | 1987 | | pagina 2