DE STEM 'HAATGROEPEN' VS ZIEN AANHANG GESTAAG AFNEMEN DESTE IK HEB TERIN< e Verenigde Staten worden al vele jaren geplaagd door uiterst rechtse en soms zeer militante splintergroepen, waarvan sommige zich zelfs aan rechtstreekse terreur te buiten gaan. De bekend ste groep is de Ku Klux Klan, in het spoor waarvan zich tal van min of meer verwante fascistische en anti semitische organisaties bevinden die niets minder dan de „blanke suprematie" nastreven. Sommige organi saties deinzen niet terug voor moord en doodslag. De Joodse 'Anti-Defamation League' bracht zeer recent een rapport uit over 'De beweging van de haat', met als ondertitel: 'Een kroniek van geweld en ordeloos heid'. Onderstaand artikel van onze correspondent in Washington is grotendeels op de gegevens van bo vengenoemd rapport gebaseerd. Spraakmakend ZATERDAGI O 1 AUGUSTUS 19871 cL Trauma's Ooorlogsverklaring Frontgroepen NSDAP Muizen roddelpers bijvoorbe hoord. Toch is Brar Lignac ongetwijfeld vagante Nederlander luxueuze jacht 'New Achtentwintig man prins, zijn secretarie breekt. Verslaggevej gen aan boord voo mijn kleine koninkrijl zegt de prins die pe teert. De prins kwaij NTI, Keurkoop en L Vendex-concern te Buiten publiciteit Exclusief D DoorJo Wijnen Op 9 juni van dit jaar besteeg David Duke de trappen van het Capitool in de Amerikaanse stad Atlanta en zei .zich kandidaat te stellen voor het president schap. Een zeer kleine groep volgelingen juichte haar ambitieuze leider uitbundig toe. Maar de natie nam met afschuw kennis van Duke's nominatie. Want Duke is een van de voormannen van de 'Nationale Associatie voor de Vooruit gang van de Blanken', een soort Ku Klux Klan zonder puntmutsen en witte hemden. Duke was ook een van de aanstokers van een demonstratie die op 17 januari van dit jaar - de geboortedag van Martin Luther King- in Cumming (Georgia) werd gehouden. In de gemeente Cum ming worden nog steeds geen zwarten toegelaten en het is daarom een soort ge nadeoord voor leden van de Ku Klux Klan en allerlei rascistische en neo-fas- cistische fanatici geworden. Duke's demonstratie liep die dag vol komen uit de hand. Vierhonderd leden van de Ku Klux Klan begonnen met flessen en stenen te gooien en dreven de 70 politiemensen, die een oogje in het zeil hielden, op de vlucht. Een week later werden 56 volgelingen van Duke gear resteerd toen die poogden in hetzelfde Cumming een tegendemonstratie van 20.000 voorstanders van de burgerrech ten te verstoren. Duke is een van de laatste spraakma kende leiders van alles wat militant rechts is in de VS. Hij is lid van de Ku Klux Klan, de na de Amerikaanse bur geroorlog opgerichte organisatie die de blanke suprematie nastreeft. Vooral in het zuiden heeft de KKK - die met vreemde puntmutsen op het hoofd en witte, tot de grond reikende hemden aan rond brandende kruisen danst- nog enige aanhang. Maar volgens de jongste cijfers loopt die aanhang sterk terug. In 1981 had de KKK nog 11.500 leden. Maar het tal der volgelingen ligt nu er gens rond de 5000. De neergang van de zeer militante en spraakmakende KKK - die zich in haar geweldadige verleden te buiten ging aan tal van rascistische moord- en schietpar tijen- moet overigens niet worden ge zien als een teken dat haar ideeën niet meer aanslaan. Veel leden hebben zich teruggetrokken omdat ze liever niet in de gevangenis terecht komen. Bovendien hebben tal van aanhangers van het uiterst rechtse gedachtengoed in de VS hun toevlucht gezocht in de vele niet-ge- weldadige ultra-conservatieve organisa ties die de laatste jaren zijn opgericht. De meest verdwaasde vertegenwoordi gers vpi het rascisme en anti-semitisme zijn ondergedoken of hebben zich aange meld bij allerlei geheime, doorgaans zeer kleine para-militaire organisaties. Trouwens, het lidmaatschap van de Klan kan iemand, in de meest letterlijke zin van het woord, duur te komen staan. Zo moet 'De Verenigde Klans van Ame rika' - een van de grootste KKK-organi- satie in de VS - 7 miljoen dollar smarte- geld betalen aan de familie van de zwarte teenager Michael Donald. Leden van de VKA in Mobile (Alabama) ver moordden Michael Donald in 1981. Er is Amerika nam met afschuw kennis van David Duke's gooI naar het presidentschap. Want Duke Is een van de voormannen van de 'Nationale Associatie voor de Vooruitgang van de Blanken', een soort Ku Klux Klan zonder puntmutsen en witte hemden. foto ap Een Ku Klux Klan-bljeenkomst In Texas. De aanhang neemt af maar nog geregeld branden er 's nachts kruizen. - f Racistisch Amerika wordt terroristisch intussen al beslag gelegd op het hoofd kwartier van de VKA in Tuscaloosa. Tal van Klan-leden bevinden zich intus sen achter slot en grendel, vooral als re sultaat van de steeds grotere bereidheid van de Amerikaanse autoriteiten zich van de militante herrieschoppers en ter roristen te ontdoen. Zo werd in april van dit jaar Glenn Miller uit Angier (North Carolina) in het gevang geworpen. Miller was leider en oprichter van de Blanke Patriottische Partij. Dat is een KKK-af- deling die de puntmutsen heeft geruild voor gevechtspakken. Miller gaf zijn aanhangers een para militaire opleiding en daarvoor werd hij begin vorig jaar veroordeeld. Hij dook meteen onder, maar werd enkele weken later gepakt in gezelschap van drie zwaar bewapende lijfwachten. Miller had al eerder deel uitgemaakt van de stormtroe pen van de Amerikaans Nationaal-So- cialistische partij. In 1979 was hij be trokken bij een schietpartij in Greens boro (North Carolina) waarbij vijf 'com munisten' werden gedood. De Ku Klux Klan in de VS is uiteen gevallen in tal van kleinere groepen en afdelingen. De grootste drie zijn de al eerder genoede 'Verenigde Klans van Amerika' en voorts 'Het Onzichtbaar Rijk' en de 'Ridders van de KKK'. De Klan heeft de meeste aanhang in de zuidelijke staten die zich tijdens de Amerikaanse burgeroorlog van het noor den losmaakten. Vooral in North en South Carolina blijft de aanhang van de KKK redelijk op peil. In andere delen van de VS neemt de belangsteling voor de Klan evenwel gestaag af. De laatste grote opmars van de Klan vond plaats in het midden van de jaren zeventig, wellicht als gevolg van de ver loren oorlog in Vietnam en het aanne men van de burgerrechtenwetgeving. Beide gebeurtenissen hadden voor veel zeer rechts georiënteerde Amerikanen traumatische gevolgen. Het ledental van allerlei rechtste splintergroepen en van de Klan steeg snel en bereikte haar hoogtepunt in 1981. De meeste Klan-leden hebben een strek rascistische inslag, zijn in veel ge vallen anti-semitisch, staan de blanke overheersing in de VS voor, omhelzen een zeer fanatiek anti-communisme en mengen hun opvatingen in enkele geval len met ultra-conservatief christelijke be ginselen. In het kielzog van de KKK bevinden zich tal van kleine militante organisaties met vaak een fascistische inslag. Som mige organisaties houden een luidruch tige Hitler-verering gaande. Berucht is de 'Identity Movement' die er prat op gaat 'de theologie van de haat' te preken. De organisatie heeft weer banden met twee groepen die zich 'Arische Naties' en 'Christelijke Kerk van Jezus Christus' noemen. Het meest beruchte lid van de Identity Movement was Gordon Kahl. Begin 1983 vermoordde Kahl twee politieman nen in North Dakota. Kahl sloeg op de vlucht, maar werd later doodgeschoten toen de politie in de staat Arkansas hem trachtte de arresteren. Bij dat gevecht verloog ook een politie-inspecteur het le ven. Volgelingen en bewonderaars van Kahl richtten later de 'Zwijgende Broe derschap' op, die zich niets minder dan het omverwerpen van de Amerikaanse regering ten doel stelde. In 1984 gaf de broederschap een oorlogs verklaring uit waarin werd gezegd dat „iedere agent van de Zionistische bezet tingsmacht van de Verenigde Staten als onze vijand wordt beschouwd". De 31- jarige Robert Mathews stelde zich aan het hoofd van de Zwijgende Broeder schap en begon fondsen te werven om een revolutie mogelijk te maken. De fondsenwerving bestond uit een reeks bankovervallen met de opbrengsten waarvan grote hoeveelheden wapens werden gekocht. Toen de politie de broederschap ten slotte wist de lokaliseren, waren al drie mensen vermoord, was een synagoge in Idaho opgeblazen en was bij een overval op een geldtransport 4 miljoen dollar buitgemaakt. Mathews verloor het leven bij een schietpartij met de politie. De broederschap leidt nu een kwijnend be staan, ook al omdat het overgrote deel van de leden ervan lange gevangenis straffen uitzit. Verschillende groepen gewapende mi litanten die nauwe banden hebben met de Klan en andere duistere organisaties, hebben in zich in kampen in afgelegen gedeelten van de VS teruggetrokken. In het midden van de VS zijn de zoge naamde 'frontgroepen' actief. Die groe pen hebben vergeefs gepoogd massale aanhang te krijgen onder de door moei lijkheden geplaagde boeren in Nebraska en Iowa. Leiders van deze groepen heb ben in de zomer van 1985 een serie zeer gruwelijke moorden gepleegd in het plaatsje Rulo, in Nebraska. De Amerikaanse 'Neo-Nazi Beweging' werd al in 1958 opgericht door George Lincoln Rockwell. Rockwell werd in 1967 door een van zijn volgelingen ver moord. Zijn hoofdkwartier bevond zich tot voor kort in een voorstand van Washington. Wellicht om niet te veel op te vallen, hebben Rockwells geestver wanten zich op het platteland terugge trokken. Op dit ogenblik is beweging druk doende met een ledenwerfcampag ne. Er bevinden zich bovendien tal van andere kleine neo-nazi-groepen in nage noeg alle delen van de VS. Ze zien Hitier als hun grote politieke voorbeeld en hun pamfletten ontkennen dat de jodenver volging en de Holocaust ooit hebben plaatsgevonden. Opmerkelijk is ook dat zich in Chicago nog een nazi-groepering bevindt die zich nog steeds de 'National Sozialistische Deutsche Arbeiter Partei' noemt. Die or ganisatie wordt ervan verdacht grote hoeveelheden propagandamateriaal te drukken voor politieke medestanders in West-Duitsland. De 34-jarige leider van de NSDAP, Gary Rex (Gerhard) Lauck, geeft ook het blad 'NS KampfruF uit. In Chicago werd nog zeer onlangs een drukbezochte Hitier-herdenking gehou den. Op sommige organisaties heeft de Amerikaanse justitie nog geen vat kun nen krijgen. Zo blijft de 'Liberty Lobby' vooralsnog ongrijpbaar. Het door die groep uitgegeven anti-joodse weekblad The Spotlight, heeft nog altijd 113.000 abonnees. De Joodse 'Anti-Defamation League' constateert dat de macht en de invloed van de ultra-rechtse groepen -ook al door het krachtig optreden van het Ame rikaanse ministerie van justitie - sterk is afgenomen en dat in steeds meer staten wetten worden aangenomen die het be strijden van terreurgroepen mogelijk ma ken. Bovendien heeft een beslissing van het Hooggerechtshof er toe geleid dat niet alleen zwarten, maar ook alle andere minderheidsgroepen enorme sommen smartegeld en schadevergoeding kunnen eisen van personen of groepen die rascis tische activiteiten ontplooien. Vooral dat laatste heeft ervoor ge zorgd dat talloze militanten zich knarse tandend hebben afgewend van een be staan dat door haat werd bepaald en dat door het avontuur attractief werd ge maakt. In die kringen bestaat kennelijk een aanzienlijk grotere angst voor de fi nanciële ondergang, dan voor enkele ja ren gevangenschap. Wederom knaagt een muis aan de grondvesten van mijn be staan. Met vrouw en kinde ren veroorzaakt hij onrust en paniek in mijn huis. Ik word gemaand de kleine kna- gers de totale oorlog te verklaren, zoals ik dat in hete drift in 1986 heb gedaan, als iemand die een vlieg wil uitroeien met een vlammenwerper. Het was een morsig con flict, waarin ik in een stemming van met schuld beklede rouw enkele slachtoffers heb moeten bergen. Ik trad op als een bruut met 3 e saamge- bundelde wreedheid van Atilla en Dzjengis Khan. Mijn conversatie raakte doo^pekt met uitdrukkingen als opstand der horden, ausradieren en verschroeide aarde. In angstdromen stond ik als verkreukeld veld heer voor een muizentribunaal dat mij, schuldig bevonden aan bloedstollende aan klachten, veroordeelde tot de val. Ik stond er ook helemaal alleen voor. Mijn buren wilden me niet helpen in de slag. Ik vroeg een buurvrouw of zij ook' -door muizen werd bezocht en zij ant woordde met nauw verholen verontwaardi ging: „Nee, wij hebben geen muizen, wij zijn schóón". Het klonk alsof ik in een var kenskot woonde en alsof ik gehuld was in een vuil habijt vol luis en verderf. Haar kinderen hadden me overigens al in geuren en kleuren verteld dat in hun huis een muizenfamilie door een brood in de lengterichting een brede tunnel had ge boord. En in het holst van de nacht hielden congregaties muizen luidruchtige eredien sten boven het plafond met slagwerk van staarten en buitelingen van baldadigheid. Andere buren weigerden als geallieerden de oorlog in te gaan om humane redenen. Muizen doen geen kwaad, zeggen ze. Ze zijn leuk. Ik wil ze niet nodeloos zwart maken, maar er zijn in ons land zo'n 130 miljoen muizen woonachtig. Een stelletje kan bin nen een jaar uitgroeien tot een leger van tweeduizend koppen. Muizen treden ontre gelend op. Door een draadje door te kna gen in een regelkast hebben ze in Delft ver keerschaos veroorzaakt. Het verkeerslicht bleef door de sabotage slechts drie sekon- den op groen staan. In Apeldoorn was er in september 1982 een muizenplaag waarbij halve matrassen werden weggevreten. Zes jaar geleden graasden grote kudden muizen in de Al- blasserwaard weidegebieden kaal. Ze vra ten zich daar, door interne gistingsproces sen die zij klaarblijkelijk niet hadden voor zien, letterlijk te barsten. Incidenteel ver drinken ze in de melk en te Izmir sprong een muis in de geopende mond van een oude vrouw, die door de muis uit haar mid dagdutje was opgeschrikt. Bij onderzoek in het ziekenhuis was er enkele uren later geen spoor meer van de muis te vinden. Ze zijn licht verteerbaar. Erg veel kun je de muis niet in de schoe nen schuiven. Leden van de Nederlandse Muizenfokkers Club (een onderafdeling van de Nederlandse Bond van Konijnen fokkers) zullen u vertellen dat muizen een vriendelijk en dankbaar karakter hebben, dat het gezelligheidsdieren zijn en dat ze van een goed stukje muziek houden, waar naar ze met een schuin geheven kopje kun nen zitten luisteren. „De muizensport" is een Engelse specia liteit. De muizen worden, als kanaries, ge fokt op kleur en grote oren en uitpuilende ogen gelden als tekenen van voortreffelijk heid, waar de keurmeester terdege op zal letten. Het fokken van een sterke witte muis met rode ogen is kinderwerk, maar het fokken van een krachtige witte muis met zwarte ogen is, volgens een beschou wing in het vakblad „Fur Feather" nog een hele kunst. In arme wijken van Britse steden worden blauwe, gele, zwarte en chocomuizen niet zelden beschouwd als de pony van de kleine man. Het is nog een kleine sport in ons land, maar toch wel op groter schaal beoefend dan bijvoorbeeld het fokken van woestijnratjes. Muizenfokkers zijn overi gens als de dood voor de insluip van wilde muizen die niet terugdeinzen zich met de kwekelingen te vermengen. Muizen zitten soms in een hoek zachtjes een kanarie te imiteren. Als Nero beraam ik mijn oorlogs plan. Ik aarzel. Mijn vrouw de deur uit, of de muizen. Dat is het dilemma. Door Paul Koopman In de Port Canto in Cannes ba toeristen op het kademuurtje glimp op te kunnen vangen vanL nieme rijkaard aan boord van hel ste privéjacht in de haven. W| heeft, krijgt nét een been te zien 1 de leuning van een witgelakte riel bungelt. „Zou dat hem wezen?'! een amateurfotograaf aan zijnl terwijl in de stoel op het achleir krantje wordt omgeslagen en 1 koffie geserveerd. Maar de gekiej naar blijft een mysterie. Een kor olieminister? „Nee, het moet i zijn", constateert de man op de L Wie zou ook kunnen weten 59,95 meter lange jacht met vergi pens op beide flanken, toebehi een Nederlander? Een prins nog] volgens de officiële titulatuur J leven gaat als niemand minder d] Lignac, gevolmachtigd minister Koninklijk Huis van Este Bavière naslagwerk 'Wie is wie?' zal nl geels zoeken naar deze edelman] de registers van de Nederlancj heeft de varende multimiljona. plaatsje gekregen. Wie is dan inl naam prins Leo de Lignac? „Ik heb mezelf met succes tientJ ren buiten de publiciteit weten] den", meldt de prins niet zond] „Als je bekende bedrijven hebt c het grote publiek werken, dient 1 naar wat in de schaduw te blij] ontvoeringen van Caransa en I gaven ook reden tot voorzich Maar ik loop tegenwoordig weinl meer. Men kan mij niet opwacht] ik weet 's ochtends nog niet wf avonds ga doen. Verder heb ik L mijn twee lijfwachten nog viereJ koppen bemanning aan boord.] alarm afgaat, komen ze uit allerl ren en gangen aanrennen. Ik helf •ijk een vrijwel onvindbaar mil zendertje bij me, dat alarm geel radiokamer zodra iets onverwacl gebeuren. De radio-officier en dT kunnen me dank zij dat zendertjeL twintig uur per dag volgen. Het is] de moderne versie van het sproc Klein Duimpje met zijn brood' De werf Van Lent op Kaageila. tot op de dag van vandaag nooitl gemaakt dat de prins De Lignacl drachtgever was voor de bouw f 'New Horizon-L'. Vier jaar na del ring van het superjacht gunt de pf dan toch nog een exclusief kijkjef keuken van onbeperkte rijkdom fa Wat te denken van de drie massil meren ligbaden van duizend kiltf de gastensuites aan boord van d Horizon-L' zijn ondergebracht?) interieur-architect zou niet in verf raken over het van de boeg tot] schip door de Italiaanse top-c| Liiigi Sturcchio ontworpen inl Welke museumdirecteur zou niet' ?-ijn op de enorme collectie kunstvoorwerpen? In het in leer gebonden goud i welkomstboek dat iedereen dj ooord verblijft als souvenir ma heeft de prins het bescheiden ga eerd. „Het is misschien moeilijk] ven, maar onze eerste zorg was j eenvoudig te houden. Er zijn mé kleuren gebruikt: wit, gouden al en een vleugje blauw. Er is geenï decoratie dan platen antiek marrri ter de draagzuilen en twee marmd zen in de salon."

de Stem | 1987 | | pagina 20