Toeristen houden de moed erin 24 Uur Oostburg springlevend Overs ROGER DE VLAEMINCK SCHIET VEERTIENDE EDITIE WEG Kunstkaravaan houdt toernee in Zeeland Toyota-importeur krijgt groen licht van rechter Stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum is opgericht POLITIERAPPORT MARKTEN WIN EEN BALLONVAART BREDA BALLON FIESTA GROEDE DESTEM VAN ZEELAND3 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 OOSTBURG - De Oostburgse 24 uur is nog springlevend. Dui zenden belangstellen den omzoomden gister avond het parcours, toen Rogier de Vlae minck de veertiende editie op gang schoot. FINANCIËLE STEUN 'MOOIE MOEITE' Spektakel Klacht naar ombudsman over politie optreden Beeldende kunst Theater Botsing tegen lantaarnpaal Stereo-installatie weg PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Cadzand 'Brillenkoster' naar Oostenrijkse wandeldriedaagse destem van ze 13-14-15 augustus HAAGSE BEEMDEN DESTEM OVERSLAG is een v rens kleinste dorpen, j mooiste, het gaafste. lij tiedagen samen met ren, niet hollen, wanj van details- door hè maken. Grenspalen Losse woorden OEM. OOSTBUftC In plaats van zonnebaden aan het strand, bezoeken de toeristen allerhande evenementen Van onze verslaggevers Een enkele keer moet een .Zo trok men in groten getale naar de jaarmarkt camping voortijdig een gast inGroede. - fotowimkooyman uitzwaaien. „Dat is dan niet halverwege zijn vakantie. mooier dan we dachten", zegt humeur van hun gasten. Men stopt iets eerder en gaat de vader van een gezin uit „Veel mensen leggen zich bij vandaag (vrijdag. Red.) naar Gelderland, dat zich gisteren het slechte weer neer, zeker huis in plaats van tot mor- in Groede uitstekend wist te nu het ook elders niet alles is. gen", zegt een exploitante. amuseren. Ik had hier een mevrouw die „We moeten de moed erin Campinghouders in de zei liever met regen in Cad- houden, er komt een hoge- kuststreek prijzen het goede zand te zitten dan te liggen drukgebied aan". BRESKENS/CADZAND - De toerist in Zeeuwsch- Vlaanderen blijkt uit het goede hout gesneden. Vorige week begon het eigen lijke hoogseizoen. Maar de regen en de wind betekenden nauwelijks een aanslag het humeur van de vakantiegan gers. Ook zijn er nagenoeg geen spijtoptanten te noteren, mensen die halverwege hun geplande vakantieperiode de boel opbreken en elders (veel verder weg) de zon opzoeken. „Wij komen dit jaar voor de derde keer in Zeeuwsch- Vlaanderen. De twee vorige keren was het prachtig weer en kwamen we eigenlijk niet verder dan camping en strand. Nu moeten we wel erop uittrekken en dat bevalt ook goed. Wij leren nu eigen lijk het gebied pas kennen en eerlijk gezegd is het nog Van onze correspondent Voordat de Belgische cory fee het startschot loste, maakte hij in een open wa gen een rondgang over het vochtige parcours. Hij werd daarbij vergezeld door de 24-Uur-miss Inge borg Gijs uit Eede. Kennelijk vergaat de coureur het fietsen beter dan het pra ten,want de antwoorden op de vragen van speaker Miel Ver- straete, waren uiterst kort. Daarbij ventileerde hij een pessimistische kijk op het le ven. Op de vraag wat de toe komst hem brengt, kwam als antwoord: „ik leef van dag tot dag, want ik ben bang dat wij het door het verpeste milieu niet lang meer zullen volhou den". Meer optimisme was er bij de 26 deelnemende teams -Ju liana ziekenhuis en Plekzat, Voordat hij het startschot mocht lossen, maak e guest star Rogier de Vlaeminck een rijtoer door Oostburg - foto wim kooyman bleven zonder bericht van ver hindering weg- die meteen diep in de beugel gingen tijdens het eerste onderdeel; een afval- rit. Eerste pechvogel was Adrie Risseeuw uit Groede die na amper een vijftal minuten al tegen het wegdek knalde, ove rigens zonder erg. Om die eerste punten werd knap strijd geleverd. Een vier tal bleef overeind tot in de slot fase, waarna Pedro van Hees van WV Saltboemel het in de spurt haalde van Marco van der Meulen. Daarmee toonde de paarse formatie uit Zalt- bommel meteen al haar bedoe lingen. Huldigingen en bloemen wa ren er ook. Bloemen van de we duwe van Wim Hendriks, de man die de 24 Uur mede groot maakte, ook voor loco-burge meester H. Thoames en Rogier de Vlaminck, terwijl later op de avond Peet Scherbeijn ge huldigd werd vanwege het feit dat hij dertig jaar lang het se cretariaat van het wielercomité Oostburg beheerde. Die plech tigheden vonden plaats voordat de nacht van Oostburg haar in trede deed en de goud-gele jon gens met kraag gretig aftrek vonden. Uitslag eerste afvalrace: 1. Pedro van Hees (WV Saltboe mel), 2. Marco van der Meulen (Rabo IJzendijke), 3. Wim Huigh (Moski), 4. Hen Wieme (trimclub Altijd zat), 5. Pascal Kool (trimclub Meson Magda- lena), 6. Ritchi Bosman (de Kanjers), 7. Jan-Kees de Jonge (de Stelle Plas), 8. Angelo Jan sen (Adrie Jansen), 9. Mare Eg- germont (Micro Markt), 10. Adrie van der Stoep (Interosa/ Rode Leeuw). Van onze verslaggever TERNEUZEN - Axel, Hulst en Terneuzen wel. Oost burg, Aardenburg, Sluis, Sas van Gent en Hontenisse niet. De laatste vijf Zeeuws- Vlaamse gemeenten hebben geen geld over om de eerste Zeeuwse Kunstkaravaan bin nen de eigen grenzen te halen. De andere drie wel, evenals Goes, Vlissingen, Middelburg en hoogst waarschijnlijk Zie- rikzee. De Kunstkaravaan trekt de komende weken door de pro vincie. Het hoofddoel is geld in zamelen voor het met de onder gang bedreigde Zeeuwse uit blad 'Mooie Moeite'. Desondanks kan het publiek straks gratis genieten van alle activiteiten rond de 'karavaan'. De gemeenten en de provincie betalen namelijk de kosten, zo dat de provincie indirect toch weer steun verleent aan 'Mooie Moeite'. Officieel is de provincie nog niet akkoord gegaan met de subsidie, maar zowat iedereen verwacht dat dat nog slechts een formaliteit is. Particuliere instanties ondersteunen de 'ka ravaan' ook. De 'karavaan' biedt spektakel, theater, muziek, amusement, poppenspel, workshops en beeldende kunst. Allerlei Zeeuwse groepen en individuen doen er aan mee. Naast het inzamelen van geld is dan ook het presenteren van Zeeuwse kunst en cultuur een tweede hoofddoel. De komende weken reist de 'karavaan' door Zeeland en slaat op verschillende plaatsen haar tent op. In die tent treden Van onze verslaggever EINDHOVEN - De Natio nale Ombudsman heeft een klacht in behandeling geno men die betrekking heeft op het optreden van de Mobiele Eenheid bij de blokkade van de kerncentrale in Borsele op 25 april van dit jaar. De klacht is ingediend door J. van Kessel uit Eindhoven. Vol gens Van Kessel is de ME zijn boekje te buiten gegaan door zonder voorafgaande waar schuwing geweld toe te passen tegenover deelnemers aan de blokkade. De heer Van Kessel: „En dat is tegen de geweldsinstructie en dat moet de ME niet doen, zeker niet als Van Kessel uit Eindhoven in de buurt is". vervolgens allerlei groepen op en rondom de tent laten beel dende kunstenaars eigen werk zien en tonen zij hoe ze werken. Wanneer de 'karavaan' in Zeeuwsch-Vlaanderen is zul len vooral groepen en mensen van de overkant van de Wes- terschelde hun kunnen tonen. Wanneer de tent op Walcheren of Zuid-Beveland staat, pro beert de organisatie zoveel mo gelijk Zeeuws-Vlaamse groe pen in de tent te krijgen. Het programma is in elke plaats dus anders. De meeste groepen doen voor een kleine vergoeding, de on kosten, mee aan de karavaan. Ze willen echter wel wat meer bekendheid krijgen. Door mee te doen hopen ze dat dat lukt, omdat ze zo op een goedkope manier ergens kunnen optre den. Goes is de eerste plaats die de 'karavaan' aandoet. Van daag begint het programma op de A.J. Kade om 13.30 uur en het laatste optreden is rond 22.00 uur. Het eerste uur treden 'Geert de Meijer en Anthonie van de Buuse' op, vervolgens 'Poppen theater Alteklein'. Dan is het 'Duo top 100' te zien, gevolgd door 'Het Flup en Ju bedrijf'. Om 20.00 uur begint 'Jazzcon- nection', vervolgens 'New Or leans Red Beans' en tot slot 'Het Seaport Quintet'. Verder zijn er de hele dag workshops met medewerking van Ramon de Nennie en Ries van de Berg en beeldende kunst van Reinier de Muijnck en Ronald van Dokkum. Vlissingen doet de 'karavaan' zaterdag 8 augustus aan tijdens het straatfestival, maar is daar ook zondag 30 augustus. In Middelburg is het gezelschap zaterdag 29 augustus te vinden. Woensdag 2 september is men in Axel op het plein voor het gemeentehuis. Hetgebeuren begint om 15.00 uur en duurt tot 23.00 uur. Het programma is nog niet helemaal rond, maar nu staat al vast dat onder an dere het 'Orkest Alteklein', 'Jazzconnection', 'Zilte Swing band', theatergroep 'Het Fulp en Ju bedrijf' en het clownsduo 'Rijn en Trijn' aanwezig zijn. De Markt van Hulst wordt zaterdag 5 september aange daan. Hier treden onder andere het orkest 'St.-Juttemis' op, alsmede 'Orkest Alteklein', 'Zilte Swing' en de popgroep 'Dreams die First?'. Het pro gramma begin om 14.00 uur en het stop om 24.00 uur. In Terneuzen verblijft de 'karavaan' twee dagen. Het eerste optreden is vrijdag 11 september op de Markt en in 'Porgy and Bess' en het tweede zaterdag 12 september bij het Zuidlandtheater. 'Rijn en Trijn', de R&R-band (Johnny and the Sukkers', 'Seaport Quintet' en de popgroepen 'The Voice' en 'The Passangers' zijn dan te horen. Van onze verslaggeefster BREDA - Louwman en Parqui, de in Raamsdonks- veer gevestigde Neder landse importeur van Toyo ta, mag het contract met haar in Wijchen gevestigde dealer beëindigen. Het zwaard van Damocles is gevallen, zoals de raadsman van de dealer donderdag in de Bredase rechtbank de opzeg ging omschreef. President mr. Mendlik deed gisterochtend mondeling uitspraak na het op de valreep gevoerde kort ge ding. Gisteren eindigde offi cieel de opzegtermijn van een jaar. De Wijchense garagehouder zal op basis van de schriftelijke motivatie van het vonnis bekij ken of hoger beroep zinvol is, zo liet de advocaat gistermid dag weten. „In de auto-branche fun geert de dealer als een afhan kelijke speelbal van de mach tige en goed georganiseerde importeur", stelde raadsman mr. P. Lodestijn tijdens de zit ting. Medio vorig jaar kreeg De Koning, evenals twee andere in de buurt gevestigde Toyota- dealers, de opzegging in de bus. „De Koning had gedurende ze ven jaar goed will opgebouwd. Nu de vruchten van al die in spanningen geplukt kunnen gaan worden, start de impor teur, in de vorm van een doch teronderneming, een groot ver kooppunt in Nijmegen. En in dat plaatje was geen ruimte voor De Koning in Wijchen", aldus de raadsman. Naar zijn mening was de in het contract vastgelegde moge lijkheid tot opzegging verre van rechtvaardig. „Dealers mogen zich bij de gratie van de importeurs in de rij der uitver korenen scharen. De daaraan gekoppelde, tussen neus en lip pen door getekende overeen komst, is voor de autobedrijven onoverkomelijk. Die kunnen zich doorgaans toch niet teweer stellen tegen de geroutineerde Toyota-managers". Volgens de raadsman van de tegenpartij was het 'David en Goliath-verhaal' amusant maar totaal niet relevant. De suggestie dat de importeur de dealer de laan uit wilde werken om vervolgens zelf de vruchten van de opgebouwde reputatie te plukken, was volgens hem uit de lucht gegrepen. „Uiteraard is het wel zo dat mijn cliënten alles in het werk stellen om hun marktpositie in Nederland te verbeteren. Nu Toyota tot de top-tien-merken hoort, is een groot verkooppunt in Nijmegen, dicht bij de con currentie, onontbeerlijk. Zo werkt dat in het bedrijfsleven", aldus de advocaat. „De tussen dealer en impor teur aangegane contracten zijn door de dealers-organisatie en de BOVAG uitputtend bestu deerd en goedgekeurd. Het gaat hier om in de auto-branche zeer gebruikelijke overeen komst, inclusief de gangbare opzegtermijn. Ook de dealers zelf willen de vrijheid hebben om over te stappen op een an der merk. Daar is niets ge heimzinnigs aan", aldus mr. A. Bosman. Hij bestreed bovendien het spoedeisende karakter van de zaak. „Een jaar geleden is het contract opgezegd. Enkele we ken voor het verstrijken van de opzegtermijn wordt de firma De Koning plotseling wakker". HOEK - De automobilist J. de H. uit Terneuzen reed donder dagnacht omstreeks 02.30 uur in de Rozenstraatte Hoek met zijn voertuig tegen een lantaarnpaal, nadat hij even daarvoor een geparkeerd staande personenauto had geraakt. De H. werd een bloedproef afgenmen en kreeg behalve een proces verbaal een tijdelijk rijverbod opgelegd. TERNEUZEN - Uit de woning van R. F. aan de Bachlaan te Terneuzen werd bij een inbraak een bankstel en een stereo-in stallatie gestolen. Omdat de betrokken bewoner met vacantie is werd hiervan gistermorgen bij de gemeente politie aangifte gedaan door R. de L. uit Terneuzen. SPEELWEEK - In het kader van speelweek wordt op don derdag 6 augustus een speel dag gehouden in en om het Haringschooltje. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10.00 uur: rommelmarkt, 11.00 uur: film, 12.00 uur: pick nick, 12.30 uur: huttenbouw, 16.00 uur: fiets versieren, 17.00 Uostburg uur: optocht door het dorp, 17.45 uur: hutten verbranden, deelname kost 1,50 gulden voor een dagdeel en 2,50 gul den voor de gehele dag. ZVTB Frank Dumez: „Doel is de mensen in het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen en de toeristen actief of passief kennis te laten maken met de touwtreksport. Een sport die in Midden- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen steeds populairder wordt". TOUWTREKKEN - De Zeeuws-Vlaamse Touwtrek Bpnd houdt morgen touw trekwedstrijden voor re creanten en leden in Cad- zand-Bad. De wedstrijden be ginnen om 14.00 uur op het strand. Voor de touwtrekkers is parkeerrruimte gereser veerd. Secretaris van de BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub speelde een wed strijd voor de competitie in hotel Du Commerce. Hieraan namen 26 paren delee Uitslag A-groep: 1. dames Buys- rogge-Spierenburg, 2. dames Plasschaert-Van de Vijver, 3. dames Christiaansen-Hen- driksen. B-groep: 1. echtpaar Van Horebeke, 2. mevrouw Visser-de heer Wagenaar en mevrouw Job-de heer Leen- houts. C-groep: 1. mevrouw van der Schaaf en zoon, 2. mevrouw Poissonnier-de heer Huisman, 3. dames Bac- kerra-Kok. AMSTERDAM, 31 juli - In Bintje 50mm werden 10 contracten ver handeld voor november-levering bij een prijs van 17,30 tot 17,20 per 100 kg en 258 contracten leve- rig april tegen 23,00 tot 22,40. De stemming was kalm voor no vember en prijshoudend voor april. Van onze correspondent AARDENBURG - In het gemeentehuis van Aarden burg werd donderdag de Stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum op gericht. Voorzitter van de nieuwe stich ting is burgemeester mr. E. Jongmans, secretaris is W. Westphaal en penningmeester is H. Tromp. Het bestuur bestaat verder uit de leden W. van Helden, C. Kempe-Van Strien en G. van Vooren, terwijl de amateurar cheologen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is gevraagd ook een bestuurslid te leveren. De stichting is een initiatief van de museumcommissie. Het doel ervan is de belangstelling voor de geschiedenis van Aar denburg en omgeving te bevor deren. Ook wil men meer be zoekers naar het gemeentelijk archeologisch museum, tevens streekmuseum voor paleonto logie, hebben. Daarnaast wil de stichting de instandhouding bevorderen van historisch waardevolle ob jecten in de gemeente Aarden burg en de mogelijke recon- tructie ervan. Nog voor de oprichting van de stichting een feit was, kwa men trouwens giften en bij dra gen binnen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Jacques van Voorenberghe uit IJzen dijke neemt van 6 tot en met 8 augustus deel aan de 25e internationale wandeldrie daagse in het Oostenrijkse Knittelfeld. De IJzendijkenaar doet nu weer voor de 21e keer aan dit bekende wandelevenemen mee. In de afgelopen jaren hebbei vele duizenden Nederlanden aan deze driedaagse deelgen men. Voor Carlo de Smit, di zwager van de 'brillenkoster wordt het trouwens een de buut. Vrijdagavond is het tweeta uit IJzendijke vertrokken, ter wijl het 10 augustus daar wee hoopt terug te keren. (ADVERTENTIE) Lever deze coupon in tussen 17.00 en 18.00 uur voor één van de avondstarts van BREDA BALLON FIESTA bij de auto van DE STEM op het sportterrein Wikketuinen HAAGSE BEEMDEN BREDA en ding mee naar een gratis ballonvaart! (Iedere avond één winnaar) Vul in; Naam Adres Leeftijd Bovendien ontvangt u bij inlevering van uw bailonbon een wedstrijdformulier. Daarmee kunt u in aanmerking komen voor een prachtig PENTAX FOTOTOESTEL t.w.v. 699.- De kerk van Overslag, Toegang gratis. Infolijn: 076-222949 Tijdens fiesta: 076-417277 IE HAD'TKUNNEN LEZEN IN., f) DE MAKT VOO* H UGEX STL» HLN NEDOtUNO Door George Sponselee De weg erheen, vanaf weg over Nederlands grd is al een belevenis op zich| gende landschap. We beginnen bij het bord Welkom in Overslag -wa denken dat het eigenlijk op Overslag moet zijn- op de hoek Dorpsstraat/Kadedijkl We staan nog net op 't Ollansjjj Direct aan het begin van de Kadedijk zien we twee grenst palen: een moderne, nummeii 297 geplaatst in 1843 en iets dieper de kant in een zoge-j. naamde Oostenrijkse grens-T paal. De naam spreekt vooij zich: aan de ene zijde zien wa de Oostenrijkse adelaar mei als onderschrift Oostenrijkl De andere zijde draagt de Staatse leeuw met als onderi schrift Hare Hoog Mogende. Deze grenspalen - elders zier] we nog er nog drie staan erj één liggen- zijn geplaatst in mei of juni van het jaar 177(1 (med. P. Stuy te Terneuzen)! De zuidelijke Nederlanden behoorden toen tot het keizer! rijk Oostenrijk. Voordien be-l hoorden de noordelijke zowel als de zuidelijke Nederlander)? tot Spanje. Door de Taehtig-J jarige Oorlog raakten de? noordelijke Nederlanden daarvan los. Voorbij de grenspalen zijr we in België. Het weggetje ligt in een kleinschalig eq knotwilgenrijk gebiedje. Aar] het eind van de Kadedijk gaan we rechtsaf de straat od die Overslag heet, hetgeeri evenwel nergens te lezen is) Bij de kerk gaan we door def hoofdingang, aan het pari keerterrein, het kerkhof opl Links en rechts van de hoofde ingang zien we enkele pries! tergraven. We gaan helemaal links naar de muur var> Overslag. In de nissen van da hekpalen zijn de zeven Weeër of Droevige Geheimen varf Maria vereeuwigd. Een stenen plaat aan de eer-! ste paal laat zich niet verdei ontcijferen dan tot Overslag 1927 en nog enkele losse woorl den. De kerk dateert uit 17114 1712. Overslag als parochie is evenwel veel ouder; zo ook het kerkhof. De kerk valt gel heel onder het bisdom Gentf; maar dient tevens als paro chiekerk van het Nederlands^ bevolkingsdeel, ongeveer 13 van de totale bevolking vanl 780 personen. I De pastoor, een uit Ouden-1 hosch afkomstige Cisterciën-«" ser pater van de Vlaamse abi oij van Bornhem, heeft weP Jurisdictie voor het Neder-! landse deel. Hij mag all! Priesterarbeid verrichten iil het stukje Overslag dat deel uitmaakt van het bisdom Breda, maar dat als parochie; als zodanig niet bestaat.

de Stem | 1987 | | pagina 16