1 tiek i EN B.V. Dreigende chaos op Neeltje Jans «aan ïuitI|of Tweede sluis in Philipsdam vlug afbouwen Ringsteken en goochelen voor d [ej eu 1 in Groede Bommelding: Paniek in Knokke Celstraf voor Duitse 'toeristen' wegens zware mishandeling Graffiti in strijd tegen vandalisme Zes weken cel voor stelende Sassenaar ■i KBAAR JMMERS: laEN: BELGISCHE ELEKTRICITEITSMAATSCHAPPIJEN: DRUK OP REGERING Gewonde bij explosie in Sluiskil 01172-2561 01152-1760 01170-2379 01172-1688 01172-2140 01172-2336 cflenzen ieuwstraat 3 2327. ordstraat 43 64677. Postbus 43 >10 AA Breskens Voor tafels in gezellig familieverband ft WATERSPORTERS KAMPEN NU NOG MET LANGE WACHTTIJDEN DOEL/HULST - De Belgische elektrici teitsmaatschappij en hebben bij hun rege ring een spoedige posi tieve beslissing ge vraagd over de bouw van een vijfde kern centrale in Doel. Schadevergoeding Afwachten HONDERDDUIZENDEN BEZOEKEN OOSTERSCHELDE-WERKEN Veel drank 'GEEN BEHOEFTE AAN ZULKE LUF VRIJDAG 31 JULI 1987 %fr BUURTHUIS LEGAAL 'BEKLAD' Boodschap Concurrentie Geen behoefte _A54 specialisten A NV C in t 5 tot mr '6- Bij beschikking van de Kantonrechter te Bredi d.d. 7 juli 1987 is aar Jurgen Arnold us Mark Nooren, geboren t< Prinsenbeek, 9 augustus 1968, wonende te Prin: senbeek, Klaverveld 53 handlichting verleent tot het te zamen me zijn vader Cornells W.L Nooren, wonende tl Prinsenbeek, Klaver veld 53 aangaan van een vennootschap onder firma ten doel hebbendi de uitoefening van he timmerwerkbedrijf, he machinale houtbewer- kingsbedrijf, de detail handel in hout en hout waren en zonnewe ringsartikelen, alsmede tot het als vennoot uit oefenen van dat bedrijf het verrichten var rechtshandelingen er dienaangaande welke voor de exploitatie var dat bedrijf nodig of ge wenst zijn, met dier verstande dat hij voor het aangaan van ver bintenissen ter waarde van een bedrag var meer dan 250,- exclu sief BTW, per verbinte nis de medewerking van C.W.L. Noorer voornoemd behoeft, als mede tot de algehele ontvangst van zijn in komsten en de beschik king daarover, een er ander in de ruimste zir des woords, doch mei inachtneming van hel bepaalde bij artikel Boek I van het Burger lijk Wetboek. Spedallteltenrestourant •Ml Oostefhoutseweg - Teterlngeu - 076-713381 wegens vakantie gesloten van 20/7 t/m6/8 DE STEM VANZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN - De tweede jachten-sluis in de Philips- dam moet zo snel mogelijk in gebruik worden geno men, omdat de pleziervaart nu veel te lang moet wach ten. Dit schrijft het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV) in een brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. In die dam tussen Krammer en Zijpe liggen twee jachten- sluizen, de Krammersluizen. De tweede is echter in verband met de bezuinigingen nog niet afgebouwd. Er zitten namelijk nog geen deuren in. Het plaat sen daarvan kostruim twaalf miljoen gulden. Het verbond heeft de afgelo pen weken veel klachten ge kregen van watersporters over de schutting in de Krammer sluizen. De gemiddelde wacht tijd bedraagt twee uur en me dio juli was het oponthoud voor de recreatievaart zelfs 3,5 uur. Desgevraagd verklaarde M. Hage, hoofd scheepvaart van de Krammersluizen, dat 3,5 uur wachttijd overdreven is. „Misschien is het één keer voorgekomen", verklaarde hij. Volgens hem worden de wacht tijden veroorzaakt, doordat de scheiding van het zoute en zoete water zeer ingewikkeld is. Daar komt nog eens bij dat de sluizen nog niet precies zijn afgesteld. „Er zijn nu nog en- T27 kele kinderziekten", liet hij weten. „Als straks alles normaal functioneert zal de pleziervaart op topdagen maximaal twee uur moeten wachten", veron derstelt Hage. Tijdens de zo mermaanden passeren dage lijks ongeveer zo'n 400 tot 600 jachten de sluizen in beide richtingen. Volgens een woordvoerster van het ministerie wordt eind dit jaar bekeken of de tweede sluis afgebouwd moet worden. 4Snel starten met Doel 5' Van onze verslaggever Die centrale wordt dan de achtste kerncentrale bij onze zuiderburen. De bedrijven dringen al twee jaar aan op de bouw van deze centrale die een capaciteit moet krijgen van 1.390 megawatt. De centrale is volgens hen nodig wegens de stijging van het elektriciteitsgebruik in België, dat wordt geschat op 3,6 pro centper jaar. „De daling van de olieprijzen en het ongeval in Tsjernobyl hebben aan die noodzaak niets veranderd. Kernenergie blijft de beste oplossing voor België", zo wordt gesteld. Momenteel betrekt België (kern)-electriciteit van Frank rijk, uit de centrales in Chooz. Afgesproken met Frankrijk is dat in 1995 Doel 5 gereed zou zijn. Weigert de Belgische rege ring de toestemming dan moet de Fransen een schadevergoe ding van rond veertig miljoen gulden worden betaald. Boven dien gaan dan al gedane inves teringen in Doel verloren en dient er extra geld op tafel ko men voor de bouw van een nieuwe kolencentrale. De Belgische regering staat niet te trappelen om de ge vraagde toestemming te geven. Eerst wil men studies afwach ten die een commissie verricht naar aanleiding van de ramp in Rusland. Voorts moet een speciaal Controlecomité zijn toestem ming nog geven. Hierin is Bel gisch grootste vakbond ABW vertegenwoordigd, die zich kant tegen verdere uitbreiding van het aantal kerncentrales. Zij waren de beste ringstekers. GROEDE - Ruim tachtig kinderen namen gisteren voor de vierde achteeenvol- gende dag deel aan de kin dervakantieweek in Groe de. 's Morgens konden ze ringste ken en 's middags trad een goo chelaar op. De kleinste kinderen moch ten proberen de ring met hun handen los te krijgen. De wat oudere jeugd moest op de fiets het voorwerp te pakken zien te krijgen. Ondanks het zonnige weer bezochten weer zeer veel kin deren het optreden van de goo chelaar. Hoewel hij niet altijd - FOTO WIM KOOYMAN even goed te verstaan was, be leefde de jeugd veel plezier aan zijn optreden. Vandaag is de afsluiting van de kinderweek. Er zijn een grote Vlaamse kermis, een bal en een kindershow. Om 10.00 uur begint de rom melmarkt en om 19.30 uur treedt de muziekvereniging 'Groede' op. KNOKKE - Het luxe-hotel La Réserve en het Casino in Knokke werden dinsdag nacht ontruimd, nadat bij de politie twee bommeldin gen waren binnengekomen. De speelzaal van het Casino was op dat moment druk be volkt. Intensief onderzoek bracht echter geen bommen aan het licht. In hotel La Ré serve brak deze week voor de tweede keer binnen een maand al een opzettelijk aangestoken brand uit. De telefoontjes bleken af komstig van een telefooncel op het Vuurtorenplein, maar de bellers konden niet worden ge pakt. Voor La Réserve betekenen de branden, waarvan de eerste een maand geleden plaatsvond, een flinke schadepost. Eenen vijftig van de honderd-dertien kamers kunnen wegens brand schade niet gebruikt worden, en dat betekent vooral in het hoogseizoen een behoorlijke in komstenderving. Opmerkelijk is dat beide branden op een dinsdag en on geveer dezelfde tijd (16.45 uur) weden gesticht. Na de eerste brand werd een particuliere bewakingsdienst ingeschakeld die precies afgelopen dinsdag morgen haar taak beëindigde. De brandstichters sloegen toen onmiddelijk toe. Van onze verslaggever NEELTJE JANS - Om chaos op het voormalige werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding te voor komen, moet snel worden begonnen met de uitvoering van een plan, dat de Amsterdamse cineast Louis van Gas teren voor dit eiland heeft gemaakt. Gebeurt dit niet dan zal het duizendkop pige publiek, dat van alle kanten op de Oosterschelde-werken afkomt, bezit van het eiland nemen. Dit klonk gistermorgen door op een bij eenkomst op Neeltje Jans van de leiding van Delta Expo met Zeeuwse bestuurders, zakenmensen en journalisten. Zoals bekend wil Van Gasteren op het eiland onder meer een aantal koepels voor allerlei evenementen optrekken. Kosten: 130 miljoen gulden. In het al te klein gebleken Topshuis op Neeltje Jans, waar de Delta Expo is inge richt, zijn twee reusachtige tenten neerge zet bij de aanlegsteiger van de rondvaart boten op het voormalige werkeiland. Dit is gedaan om chaotische toestanden als ge volg van de bezoekersstroom te voorko men. Deze gevaartes kosten 170.000 gulden per stuk. Er worden films over de Delta werken vertoond en er is een cafetaria in gericht. De tenten blijven een maand staan. Dagelijks bezoeken 3500 mensen de Delta Expo en dit aantal groeit nog steeds. „Als de twee tenten er niet waren, zouden we mensen moeten terugsturen", meende het hoofd van Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. Hein Engel gisteren. De burgemeester van Veere, Wilhel- mien van Montfrans, zei nadrukkelijk dat het publiek alternatieven geboden moet worden. Zij pleitte voor snelle uitvoering van het zogeheten pijlerpolderplan (het droog zetten van de overgebleven pijler), een onderdeel van het Van Gasteren-pro- ject. „Vóór het volgende zomerseizoen moet er in ieder geval wat gebeuren". Mevrouw Van Montfrans vertelde dat de weg over de stormvloedkering en over Neeltje Jans, die op 5 november door Prin ses Juliana in gebruik wordt gesteld, maar één afslag krijgt: bij het Topshuis. Om vernieling van het eiland te voorko men gaat Rijkswaterstaat de gebieden die men wil beschermen afrasteren. Grote de len van Neeltje Jans krijgen een natuur functie. De Zeeuwse gedeputeerde Don vond dat GS 'de kar moeten gaan trekken'. In de ko mende maanden zullen er financiële kno pen voor de inrichting van Neeltje Jans doorgehakt moeten worden. Louis van Gasteren verklaarde het on gelooflijk jammer te vinden, dat er nog niets van zijn plannen in uitvoering is. Volgens hem benadert Zeeland zijn plan 'zuinig'. „De mensen die naar Neeltje Jans trekken kun je niet in de kou laten staan". Gisteren is het voorlopig programma vastgesteld voor de officiële opening op donderdag 5 november van de weg over de pijlerdam, al 'de happening van de vier vrouwen' genoemd, omdat naast prinses Juliana, ook Neelie Smit-Kroes, de minis ter van Verkeer en Waterstaat en de vrou welijke burgemeesters van Veere en Wes- terschouwen op de voorgrond treden. De prinses wordt gevraagd worden om de weg 's middags rond 14.30 uur te openen. Bij dit buitengebeuren wil men de Zeeuwse bevolking nadrukkelijk betrek ken. De weg over de stormvloedkering wordt tolvrij. In de ochtend van de vijfde november wordt op Neellje Jans tijdens een officiële bijeenkomst een weg genoemd naar de in '82 overleden Dijkgraaf A. Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland. In de nacht van dinsdag 21 op woensdag 22 juli hadden ze op een camping in Scharendijke de Nederlander W. de G. zoda nig toegetakeld dat deze naar de dokter moest met ondermeer een gescheurde bovenlip. Na onenigheid in de disco theek op hun camping had U.R. hem met een smoes naar buiten gelokt. Daar begon hij hem te slaan. Even later voegde G.R. zich bij hen. Verschillende ge tuigen zagen hoe De G., bebloed op de grond liggend, door de twee tegen zijn hoofd en in zijn kruis werd getrapt. Toen campingeigenaar Van B. De G. te hulp schoot, werd ook hij geslagen. Van B. zei dat ze zich in de discotheek al provo cerend hadden gedragen. „Bui ten gingen ze als beesten te keer", aldus Van B. Aanleiding tot het incident was U.R.'s ergernis om het feit dat De G. met een bepaald meisje danste. Daar was, zoals officier van justitie mr. C. Nij- meijer het uitdrukte 'een ver bazingwekkend alcoholver- bruik' aan vooraf gegaan: twintig blikjes bier, 0,7 liter Kom en tien tot vijftien borrels jenever. U.R. beweerde gisteren dat hij weliswaar geslagen had, maar dat De G. was begonnen. Dat stond volgens mr. Nij- meijer in schril contrast met zijn eerdere verklaring tegen over de politie: „ik moest hem mee naar buiten zien te krijgen om hem in elkaar te slaan". G.R. zei dat hij niet had ge- Van onze verslaggever MIDDELBURG - Na een week te hebben doorgebracht in het Zierikzeese politiebureau, stonden U.R. (23) en G.R. (18) uit het Duitse Niederkruchten gisteren voor de Middel burgse politierechter mr. G. Nomes. r 4/d br« fiïM- i-C't Het buurthuis zag er vroeger niet uit. Op de foto de 'boosdoeners' bij hun kliederwerk. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - De buitenmuren van Het Rivierenhuis, het buurthuis van Hof Zeldenrust in Terneu- zen, worden voorzien van fraaie graffiti-te keningen. De jonge kunstenaars Mark Teunissen en Enric Patista tekenen voor ont werp en uitvoering. Zij kregen deze op dracht van het bestuur van Hof Zeldenrust, dat met lede ogen de muren van het buurthuis zag verpauperen. Terwijl binnen enthousiaste vrij willigers de zaak keurig opknapten en zelfs een heuse discoruimte creëerden, nam het van dalisme aan de buiten kant toe. Rudie Maas, volgens het groepje jongelui die het buurthuis als verza melpunt gebruikt, de aardigste 'smeris' uit Terneuzen, kwam met de oplossing. De buitenkant van het buurthuis moest volgeschilderd worden met tekeningen die de jeugd aanspreekt. Mark en Enric, beiden trouwe bezoekers van de jeugdsoos van Hof Zel denrust, gingen aan het werk en leverden vier ontwerpen in voor in to taal dertig meter graffiti. Zowel de schoonheids commissie als de com missie vandalisme gin gen akkoord. Nadat de muren gewit waren, kon met het eigenlijke werk worden begonnen. Elf spuitbussen zijn nodig voor het eerste ont werp: de naam Zelden rust met in het midden het embleem. De andere ontwerpen zijn 'Love kat', 'Graffiti Music' en 'Boodschap machine'. Vooral aan deze laatste tekening werken Mark en Enric graag. „Graffiti is een kunstvorm en draagt al tijd een boodschap uit. Soms moet je moeite doen om de boodschap te ontcijferen." Wie stil blijft staan bij de bekladde muren, komt tussen de schuttingwoor den en kreten de schuil namen tegen van Teunis sen en Pastista, oftewel B-cool en Arzo. Enric: „Buurthuizen, openbare gebouwen en leegstaande gebouwen waren niet veilig voor onze club van graffitibe oefenaars. Toen begin vorig jaar een van de le den alle schuilnamen blootgaf aan de politie, bekladde de hele club het politiebureau. We wilden het risico niet lopen nog eens gepakt te worden, zodat we nu alleen nog maar legaal werken". Inmiddels hebben beiden een nieuwe artiesten naam aangenomen. B- cool (Mark) heet voor taan Cago en Arzo (En ric) vond Holice B wel leuk staan. Op de vraag of de jongens nog wel eens illegaal willen wer ken, zeggen beiden vol mondig nee. „Anders zouden we onze artiestennaam niet bekend maken. De con currentie in de graffiti wereld is groot. Wij zijn dan ook blij met deze op dracht". En Mark voegt daar nog aan toe: Illegaal werken willen we niet meer. Dan moet je snel zijn. Nu kan alles mooi afgewerkt worden en zo doende hebben we meer oog voor het detail. Als we nu klaar zijn, kunnen we tevreden zijn". schopt, en dat er iets mis was gegaan bij de betaling. Dat ging er bij de officier met in. De verbaliserende wacht meester sprak vloeiend Duits. Mr. Niemeijer vond vervroegde behandeling van de zaak op zijn plaats: „anders krijgen ze over drie maanden een dag vaarding en trekken zich er niets van aan". Uit de verschillende verkla ringen concludeerde hij dat er sprake was van opzet. Tegen U.R. eiste hij een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken met aftrek van voorlopige hechtenis. G.R. hoorde twee weken eisen, eveneens met aftrek. U.R.'s raadsman mr. C. Moons bestreed dat er sprake was van opzet: „mijn cliënt wist niet wat hij deed". Hij vroeg wat dat betrof om vrijspraak en het wat de mishandeling betrof te laten bij het aantal dagen dat hij al gezeten had. R.'s raads man mr. G. Nijland achtte diens aandeel zo gering dat hij eveneens vroeg het bij die ne gen dagen te laten. Mr. Nomes vond dat poging tot het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel was bewezen. Hij legde gevan genisstraffen op van acht we ken waarvan vijf voorwaarde lijk, voor U.R., en zeven weken waarvan vijf voorwaardelijk voor G.R., beide met aftrek. Het vonnis motiveerde hij als volgt: „Ik hou er rekening mee dat ze in de toekomst weer naar Zeeland komen en aan dergelijke lieden hebben we hier bepaald geen behoefte!" Van onze verslaggever MIDDELBURG - „Het moet maar eens afgelopen zijn met u!", sprak politierechter mr. G. Nomes gisteren tot W. H. (22) uit Sas van Gent. H. had al het een en ander op zijn kerfstok staan en stond nu terecht voor verschillende mis drijven. In februari 1986 had hij een brommer gestolen en in mei brommeronderdelen geheeld. In de periode oktober-novem- ber 1986 had hij ƒ900 aan in komsten niet opgegeven bij de sociale dienst in Sas van Gent. De brommer en het teveel aan uitkeringsgeld had hij inmid dels terugbetaald. Volgens zijn raadsman, mr. J. de Kerff wilde H. zijn leven beteren: „Het is hem nu me nens". Desondanks ging mr. Nomes een heel eind mee met de eis van officier van justitie mr. C. Nijmeijer. Die had drie maan den gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, geëist. Het werden uiteindelijk dertien weken, waarvan zeven voor waardelijk. Van een diefstal op 17 mei 1986 van een stereotoren, een inbraak plus diefstal van een videorecorder op 20 mei 1986 kon niet worden bewezen dat H. er daadwerkelijk aan mee gedaan had. Dat kon wel bij G. den H. (20) uit Zelzate. Hij kreeg er bij verstek drie maanden gevan genisstraf voor, waarvan een voorwaardelijk. Van onze correspondent SLUISKIL - Bij een explo sie in een berging aan d< Vinkenstraat in Sluiski werd gistermorgen me vrouw K. van M. gewond. Ze werd met brandwonden aar benen, armen en het gezichl overgebracht naar het Elisa- beth-ziekenhuis in haar woon plaats. Het ongeluk gebeurde toer ze bezig was met koken. Door onbekende oorzaak vond toen een ontploffing plaats in een butagasstel. Door de luchtdruk werd de voorgevel van de berging ge heel ontzet en het dak bescha digd. Er ontstond een brandje die met medewerking van haar inmiddels te hulp gesnelde echtgenoot kon worden geblust.

de Stem | 1987 | | pagina 9