RT CONCOURS HIPPIQUE VOOR PAARDEN EN PONY'S 'Liever dressuur dan springen' Piet Yonck is sterkste Hongaarse ■duels PSV Mario van de Velde sterkste IMII.HJ.IMIHKhU DE STEM SPORT 2 VRIJDAG 31 JUL11987 ERZICHT t vertrek thelen iteringen siste trijde tegen Aids naar West-Duitsland Ti 4 BIERVLIET - De landelijke rij- fereniging en ponyclub De Ha ringruiters uit Biervliet houdt zaterdag 1 augustus een con cours hippique voor paarden en pony's op het fraaie ruiter- iportterrein van de Ruiter sportvereniging Axel. RUITERSPORTFAMILIE VAN 'T WESTEINDE Voorkeur Beneluxstraat 7, Oisterwijk, 04242-88565. U bent welkom van maandag t/m zaterdag. (Vrijdag koopavond). Programma concours Haringruiters Bestuur van De Haringruiters KUSTLOOP IN BRESKENS HW'24 speelt tegen reserves van Beerschot in het Zuiderpark. Bij de uitwedstrijd is de Westduit ser Karl-Heinz Tritschler arbiter. Het eerste UEFA-beker- duel van FC Utrecht tegen Linzer ASK, in De Galgen waard, staat onder leiding van de bekende Oostduitser Adolf Prokop. In de Oosten rijkse stad fluit een Bul gaarse scheidsrechter. Be kerwinnaar Ajax krijgt in de ontmoetingen met Dun- dalk te maken met Spaanse en Zweedse arbitrale trio's, de duels tussen Feyenoord en Spora Luxemburg in het UEFA-bekertoernooi wor den geleid door een Ierse en een Franse arbiter. De kwalificatie-interland Polen - Nederland voor de Europese titelstrijd op 14 oktober wordt geleid door de Schot Robert Valentine. Twee weken later speelt Oranje tegen Cyprus met arbitrage van Roger Phi- lippi uit Luxemburg. ijnse voetbalster Diego Mara- an Rome tegenover journalis- ïdskampioen Napoli in 1989 de act niet wordt vernieuwd voor nder deze voorwaarden willen uit doen", zei Maradona bij te- Cuba. Vanuit Rome vloog de Italië om zich bij zijn team te trainingskamp heeft belegd, ver zijn eisen heeft gesproken lo Ferlaino. „Ik heb grote ach- verschillen we toch van me- :ijn broertje Hugo, die bij As- ts van bij Ajax, door de inten- nabij is, was Mardona kort. voor hem, want de competitie aar". ;cht heeft donderdag de eerste ale toernooi van KV Mechelen idskampioen versloeg Vitosja ht scoorden Jansen, Ukkonen doelpunten werden gemaakt \nderlecht speelt in de finale i Belgische competitie KV Me- het toernooi won later op de ngen. Alle treffers waren van schelen doelpuntten Wim Hof- oningse aanwinst Foeke Booy i van Vliet heeft donderdag de gen gewonnen. In zijn oude inder zijn medevluchters Ste- aar die in de criteriums een >p ereplaatsen achter de win- indsprint. aarle-Hertog) 100 km in 2.20.55, 2. ;ters (Bel) beiden z.t., 4. John Bo- 'eter Winnen (Venray), 6. Gerrit an der Poel (Hoogerheide) z.t., 8. 25, 9. Peter Stevenhaagen (Haar- loogerheide) z.t. P) - Jean-Paul van Poppel, de in de Ronde van Frankrijk, bij de profronde van Helden- 'oeve van zijn snelheid gege- thoven won gemakkelijk van ïn Frans Maassen. >ppel (Bilthoven) 100 km in 2.17.10, flaassen (Haelen), 4. Peter Harings rs (Zwanenburg), 6. Leon Nevels irmans (San Sebastian) op 0.10, 8. >p 0.30,9. Ron Mackay (De Meern), beiden z.t. Het American-Footballteam ngesloten bij de campagne ter voorbeeld te stellen voor de onderging de ploeg vrijwillig de sportlieden geruststellen; ke virusziekte onder de leden le verspreiding van Aids in de elers van Dallas Cowboys niet n waren enthousiast de proef d idee. We leven per slot van aar zeer nauw samen", ver diende clubs zullen het voor- lgen. Bij de Houston Oilers is oorbereiding. Eerder dit jaar gen over de gevaren van de amen tachtig footballspelers international Henk Groener it voor TV Emsdetten, in de -jarige Groener heeft de laat- Swift Arnhem. Het afgelopen ïroener topscorer in de eredi- iddeling van zijn nieuwe club er voor het Nederlands team. n Willem Hamers is Groener lier, die zijn geluk in het bui- speelt bij Valencia; Hamers rder in Federatiebeker ot-Brittannië en Canada heb- Federatiebeker enige opwin- xjrkwam op de tiplijst, scha- ;te Italië uit. Canada, dat eer- erraste de Sovjetunie. Beide rwart-finales, waarin de Ver- s Evert en Pam Shriver had- genstandsters, respectievelijk n Nathalie Tauziat (6-1,6-0). herenigde Staten - Frankrijk 3-0, 0, West-Duitsland - Zuid-Korea stralië - Spanje 2-1, Argentinië - - Italië 2-1, Canada - Sovjet- Haringruiters naar Axel fan onze paardesportmedewerker Het betreft een 'uitnodigingscon cours', hetgeen inhoudt dat alle ver eniging uit de kring Zeeuwsch- Vlaanderen een invitatie hebben ontvangen en daarnaast een bepaald aantal verenigingen uit West-Bra bant, De Bevelanden en de Neder landse Pony Club. Manusje van alles' Johan van 't Westein de, voorzitter, secretaris en instructeur van De Haringruiters, zegt: „Lange tijd hebben we samen met De Zwinruiters een concours hippique gehouden. Het bestuur van de Nieuwviietse club is echter gewij- i en men wilde graag zelf een concours houden. Even goede vrienden, dat willen wij namelijk ook best zelf doen. Vandaar dit uitnodigingsconcours. We hebben nog geen vaste plaats op de wedstrijdkalender kunnen krijgen, maar hopen daar volgend jaar wel in te slagen." Overigens is het niet het eerste concours hippique dat De Haringruiters zelf orga niseerde. Adrie van 't Westeinde, de char mante echtgenote van Johan, die al acht tien jaar lang betrokken is bij het wed- strijdgebeuren, stelt: „Achttien jaar gele den hielden we ons eerste concours. Heb ben dat drie jaar gedaan en zijn daarna samen gaan werken met De Zwinruiters. Nu staan we dus weer op eigen benen. Omdat we niet meer terecht konden op ons terrein in De Braakman, waar we overi gens wel steeds oefenen, zijn we uitgewe ken naar Axel. De accommodatie is daar voortreffelijk en we hebben gelukkig alle medewerking gehad van de Ruitersport vereniging Axel." De Haringruiters heeft een voortreffelijke naam in het Zeeuwse ruitersportwereldje. De club telt een dertigtal leden, waarvan er zo'n twintig actief de paardesport beoe fenen. In totaal acht ponyruiters en ama zones en twaalf combinaties paarden. De club heeft altijd goede ruiters en amazones voortgebracht. Zoals Marco Quaak uit IJ- zendijke, die met zijn pony Goldscar in de Z-springklasse uitkomt. Op dit moment sukkelt hij met de conditie van Goldscar, maar het is een talent dat zeker terug komt. Een Z-klasser was eveneens Jeroen Goossens uit Biervliet, die nu een jaar ge stopt is. Dit tweetal was vorig jaar present op de Jeugdolympiade op sportcentrum Papendal. En dan natuurlijk de familie Van 't We steinde zelf. Zowel Eric, Marc als Marlies blazen al vele jaren hun partijtje uitste kend mee op niveau in het Zeeuwse rui tersportwereldje. Daarnaast de Biervlietse tweeling Jenny en Trudy Dekker, die met hun respectievelijke paarden Pythia en Sandra furore maken in de M-dres- suur klasse. Het concours van De Haringruiters heeft zaterdag een uitstekende bezetting. Johan van 't Westeinde: „Aanvankelijk stonden er ruim 150 combinaties op de startlijsten. Er zijn echter nogal wat bij schrijvingen, zodat we uitkomen op zo'n 200 combinaties in totaal. Er komen 200 dressuurcombinaties in de ring en 80 springcombinaties in de springpiste, een parkoers dat is neergezet door Bram SchiUeman." Het concours hippique van De Haringrui ters is bovendien een uitstekende test voor de ruiters en amazones die volgende week in Tholen in actie komen voor de tweede voorselectiewedstrijd voor het Zeeuws kampioenschap paarden. In de Z-klasse springen belooft het een open strijd te worden. Sterke troeven die hier in actie komen zijn: Harold Cornelissens met Amon en Luc Cornelissens met Vazal, bei den van Hulst; Ad Bergs met Sandra van De Vossereyers; Piet Huige met Waldon van De Weelruiters en Lenet Sandee met Thyfoon van Noord-Beveland. De te klop pen combinaties in de M-springklasse zijn Inge'Quist met Wagner, Marc Broodman met Thelma en Miranda de Jonge met No- rano, aUen van De Zwinruiters. Als grote favoriete in de Z2-dres- suurklasse start Lieveke Goossens met Silven van De Oranjeruiters. Zij rijdt een 'thuiswedstrijd'. Dat ze in uitstekende vorm verkeert bewees ze vorige week in Zaamslag, waar ze eveneens de overwin ning op haar naam schreef. Ze kan in Axel op zware tegenstand rekenen van Renata Mahu met Vumona van De Honteruiters en Ingrid Beens met Silvester van De Vos sereyers. Ook in de Zl-dressuurklasse kan een aantrekkelijke strijd verwacht wor den tussen Arna Lauret met Uitlanda en Marleen van Doeselaar met Pagasus van De Zwinruiters; Marc van 't Westeinde met Parona van De Haringruiters en Pe ter Kosters met Varant van Graeve Jan. Het deelnemersveld in de Z-klasse po ny's is niet groot, maar wel klasserijk. De te kloppen combinaties zijn hier Anouschka Bevin uit Waterlandkerkje - onlangs nog negende in de Europese titel strijd in het Franse Saumur - met haar pony's Lingast Tyran en sterke Nelis en EUanne de Feijter met Bres van het Zaamslagse Luctor et Emergo. Niet van de partij is helaas Sandy den Exter, de sym pathieke amazone uit Kortgene met Sapai. Sandy den Exter raakte in Zaamslag ge blesseerd na een ongelukkige valpartij en zal even rust moeten houden. Een concours hippique met een voor treffelijke bezetting, zódat het een bezoek aan het fraaie ruitersportterrein in Axel alleszins waard is. Breskense Miranda de Jonge met Norano, een talentvolle amazone van De Zwinruiters, die zeker hoog zal scoren in de M-klasse springen in Axel. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER. Door Ton Koomen OOSTBURG - In huize Van 't Westeinde in Oost burg staat de paardesport hoog in het vaandel ge schreven. Vader Johan is al jarenlang voorzitter, secretaris en in structeur van De Haringrui ters uit Biervliet, echtgenote Adrie verzorgt al jaren het wedstrijdgedeelte, dochter Marlies en de zoons Eric en Mare beoefenen eveneens al vele jaren met succes de rui tersport in onze provincie. „We zijn er mee opgegroeid," zegt Marlies van 't Westeinde, de 21-jarige amazone, die pas is afgestudeerd aan de Ho gere Laboratoriumschool in Goes en straks bij Dow Che mical in Terneuzen aan de slag gaat. „Thuis hebben we een loon- en mechnisatiebe- drijf en we hebben altijd paarden gehad. Momenteel staan er acht op stal, we fok ken zelf, dus is het niet gek dat de hele familie een beetje 'paardesportgek' is." Vanaf haar zesde jaar is Marlies al actief in de ruiter sport. Eerst zoals gebruikelijk op de pony, maar op 12-jarige leeftijd stapte zij op haar eer ste paard, Soraya. Een paard waar ze regelmatig mee in de prijzen reed - de prijzenkas- ten puilen uit in huize Van 't Westeinde - en het tot de M- klasse springen en L-dres- suur bracht. „In Bergen op Zoom werd het paard echter totaal onverwacht verkocht. Vader kon er een goede prijs voor maken en Soraya was vertrokkea Dat doet je toch wel wat, want je gaat enorm aan de dieren hechten. Daarna volgde Zolanta, een dochter van Soraya, die ik zelf gekweekt heb. Voorts heb ik nog de beschikking over Salamanta, een paard waar mijn broer Eric mee in de Z- dressuurklas reed en ik het zelf tot de M-dressuurklas en L-springen gebracht heb." Tijdens het 'uitnodigings concours hippique' van de landelijke rij vereniging en ponyclub De Haringruiters zaterdag 1 augustus op het ruitersportterrein in Axel, komt Marlies van 't West einde in actie in de Ml-dres- suurklasse. Dit op de 5-jarige Avenir, waarmee ze ook ope reert in het L-springen. „Toch heeft Marlies altijd veel pech gehad met haar paarden. Kreupel, of andere blessures," zegt vader Johan, die als geen ander het klap pen van de zweep kent in het ruitersportwereldje. Soraya, één van de eerste paarden van Marlies, komt trouwens nog steeds uit in de Zeeuwse concoursen. Wordt momen teel bereden door Hans de Zeeuw van de NieuwvUetse Zwinruiters, die er in de Z- springklasse mee uitkomt. Een teken dat er klasse ge noeg aanwezig is in 'stal Van 't Westeinde'. Marlies geeft de voorkeur aan de dressuurwedstrijden. Ze zegt: „Ik spring ook wel met mijn paarden, maar ben dan altijd een stuk nerveuzer dan tijdens de dressuur oefenin gen. Ik prefereer de dres suur." Dat doet ook broer Mare, met zijn 23 jaar pas afgestu deerd aan de HTS afdeling wergtuigbouwkunde in Vlis- singen. Marc van 't Westeinde heeft nog steeds schrik van de springsport. Hij kwam zo'n jaar of tien geleden ongeluk kig ten val tijdens de training in de manege, bleef een kwar tier lang buiten bewustzijn, was lange tijd uit de roulatie, maar heeft gelukkig niets ernstigs overgehouden aan dit incident. Mare van 't We steinde: „En het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Ik ben weer paard gaan rij den, want dat kun je toch niet laten," Mare werd zelfs in Bergen op Zoom districts kampioen met Nancy, in een wedstrijd waaraan werd deelgenomen door sterke combinaties uit West-Bra bant, Zuid-HoUand en Zee land. Met Parona, het paard waarmee hij vier jaar gele den Zeeuws kampioen werd in de M-dressuurklasse, Marlies en Marc van 't Westeinde van de Biervlietse Haringruiters, die allebei aan het vertrek zullen staan in het 'uitnodigingsconcours hippique' in Axel zaterdag. treedt hij nu in de Zl-dres- suurklas aan in het 'uitnodi gingsconcours' in Axel. Ook broer Eric, eveneens in het bezit van het HTS-di- ploma werktuigbouwkunde en werkzaam in een uitste kende functie bij De Feijter Staalbouw in Terneuzen, staat de paardesport op het lijf geschreven. Ook Eric van 't Westeinde komt uit in de Z- - FOTO WIM KOOYMAN. dressuurklasse. „Logisch," besluit moeder Adrie, „dat er thuis nogal eens over de rui tersport gesproken wordt. We zijn er allemaal zo nauw bij betrokken, dat kan haast niet anders." (de aanbiedingen gelden ook al vandaag!) wijzerplaat. Bakreguiateur, --rCn donker eiken, VAN -3riSr ieder half uur een fraaie Bim-Bam-slag, 600VS£$is WtnespeeWo"n. JOOP BROOIJMANS pakte een overwinning in de ama- teurkoers in het Belgische Messancy. FRANK GEENSEN uit Ter neuzen veroverde in Sinaai een knappe tweede plaats. CYRIEL HOEFNAGELS uit Clinge werd er twaalfde en HANS MOENS uit Vogel waarde achttiende. PATRICK VAN HULLE uit Sas van Gent eindigde in Brakel-Zegelsem op een twaalfde plaats. HAROLD DHONDT uit Hulst kwam in actie bij de ju nioren in Deinze. Hij reikte er naar een verdienstelijke tiende plaats. BERT DE RUYSSCHER uit Aardenburg won bij de BWF in St.-Pieters-Brugge. HERMAN DELLAERT uit Waterlandkerkje reed bij de WAOD in St.-Margriete naar een achttiende plaats. Van onze paardesportmedewerker BIERVLIET - Het programma voor het 'uitnodigingsconcours hippique' voor paarden en pony's van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Haringruiters uit Biervliet, dat zaterdag 1 augus tus op het Axelse ruitersportterrein zal worden gehouden, ziet er als volgt uit: 09.00 uur: aanvang dressuur; 09.30 uur: parkoers verkennen B-klasse springen; 10.00 uur: springen paarden B-klasse met barrage en prijs uitreiking; springen pony's B-klasse met barrage en prijs uitreiking; 12.30 uur: springen pony's L-klasse met barrage en prijsuit reiking; springen paarden L-klasse met barrage en prijs uitreiking; 14.00 uur: parade; 14.45 uur: springen pony's M-klasse met barrage en prijs uitreiking; springen pony's Z-klasse met barrage en prijs uitreiking; 16.00 uur: springen M-klasse paarden met barrage en prijs uitreiking; springen paarden Z-klasse met barrage en prijsuitreiking. Van onze paardesportmedewerker BIERVLIET - Het bestuur van de landelijke rijvereniging en po nyclub De Haringruiters uit Biervliet, dat zaterdag de organisatie in handen heeft van het 'uitnodigingsconcours hippique' voor paarden en pony's in Axel, is als volgt samengesteld: Johan van 't Westeinde, voorzitter en secretaris; Arcen Goossens, vice-voorzitter; Jack Quaak, penningmeester en de bestuursleden Truus Dekker en Piet van der Pijl. Van onze atletiekmedewerker BRESKENS - Piet Vonck brengt zijn vakantie graag door aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Daar pikt hij als trai ning een loopje mee. Zo ook woensdag toen hij aan het ver trek verscheen voor de vierde en laatste Kustloop van AV De Wielingen op het recreatiepark Schoneveld te Breskens. Als de 'kleine' komt weet de concurrentie genoeg. Ook deze Van onze sportmedewerker HULST - Het reserveteam van het Belgische Beerschot komt zaterdag 1 augustus op bezoek in Hulst. Dat team zal om 18.00 uur de strijd aanbinden op het plaatselijke sportpark met het standaardteam van HW'24. Aanvankelijk zou het eerste team van Beerschot naar Hulst komen, maar door een onver wachte wijziging gaat dat niet door. „Jammer, maar het is niet anders," zegt HW'24- voorzitter Adrie Boddaert. „De afspraak was dat het eerste team zou komen, maar dat gaat niet door, omdat Beer schot op die dag tegen Feij- enoord speelt. Die wedstrijd was eigenlijk voor zondag 2 augustus gepland, maar werd op het laatste moment een dag vervroegd Erg jammer voor ons, maar ook voor onze fysio therapeut en die van Beerschot Marc Luyckx, die de contacten gelegd had en de afspraken re gelde. Hij kan er ook niets aan doen. Toch kan het duel tegen de reserves van Beerschot best interessant worden. We hopen dan ook dat onze supporters ons niet in de steek laten." De wedstrijd begint dus om 18.00 uur en wordt geleid door scheidsrechter Gerard de Schepper. Voordat het zover is speelt de jeugd van de thuis club in de leeftijdscategorie van 14 en 15 jaar tegen de leef tijdsgenoten van Beerschot. Die wedstrijd begint om 16.00 uur. HW'24 hoopt een aanvaard baar resultaat neer te kunnen zetten tegen de B-selectie van Beerschot, al blijft de vraag of men het conditioneel bij zal kunnen benen, omdat men nog maar vanaf afgelopen maan dag in training is. De dag na dit duel komt HW'24 opnieuw in actie op eigen terrein en wel te gen Goes. Een wedstrijd die omgezet werd van een uit- naar een thuiswedstrijd. Het zijn de komende weken toch drukke tijden voor de Hul- sterse ploeg, want naast de trainingen en wedstrijden ver trekt men vrijdag 7 augustus voor een trainingskamp naar het Brabantse Vught. Daar blijft men tot zondag 9 augus tus en speelt men ook een wed strijd tegen een plaatselijk team. keer stond er geen maat op zijn oefentocht. Hij won de negen kilometer met ruim anderhalve minuut voorsprong op Piet Westerweele. Martin Delleman uit het Brabantse Sleeuwijk eindigde als derde. Op de zes kilometer ging de zege naar de ex-prof veldrijder Wil Brou wers uit het Limburgse Horst- America, eveneens hier genie tend van een 'natte' vakantie. Robert Vroon uit Breskens ein digde als tweede. Bij de dames was Chris- tianne Vermorken uit Nieuw- vliet de snelste op deze afstand. De kortste afstand, de drie ki lometer, werd bij de heren ge wonnen door Francois Babijn uit Oostburg, terwijl Petra Provoost uit Cadzand het haalde bij de dames. Ondanks de bizarre weersomstandighe den konden toch nog 150 deel nemers worden begroet. UITSLAGEN: heren 3 km: 1. Francois Babijn, Oostburg 12.20; 2. Johan van Laere, Oostburg 13.00; 3. Erwin Nachtegael, Westdorpe 13.04; 4. Robin Kosten, Breskens 13.11; 5. André van de Velde, Bres kens 13.16. 6 km: 1. Wil Brouwers, Horst-America 23.30; 2. Robert Vroon, Breskens 23.50; 3. Jacco Dekker, Oostburg 25.59; 4. Johnny Jansen, Breskens 26.07; 5. Hans- Jurgen Wigge, West-Duitsland 26.54. 9 km: 1. Piet Vonck, Hulst 32.15; 2. Piet Westerweele, Aarden burg 33.59; 3. Martin Delleman, Reeuwijk 34.38; 4. Hans van de Griendt, Hoek 35.33; 5. Martin Viotto, West-Duitsland 35.56. Da mes 3 km: 1. Petra Provoost, Cad zand 13.31; 2. Ingrid Cauwels, Knokke 13.50; 3. Hilde van de Som- pele, Westkapelle (België) 14.45. 6 km: 1. Christianne Vermorken, Nieuwvliet 28.09; 2. Yvonne Neder- lof, Keulen 33.15; 3. Marianne Bas ting, Cadzand 33.30. Van onze sportmedewerker NIEUWVLIET - De door de surfclub De Verklikker ge houden wedstrijd om de Matourcup is gewonnen door de 15-jarige Mario van de Velde uit Cadzand. Hij won alle manches en toonde zich in de finale de sterkste tegen zeven concur renten. Aan de wedstijd werd door 26 surfers (sters) deelge nomen. Na drie wedstrijden heeft Mario van de Velde nu de lei ding in de strijd om het club kampioenschap. Dit met gering verschil op zijn grootste con current Gert Jan Boekamp uit Terneuzen, die zondag verstek liet gaan. Derde is Edwin de Baare uit Breskens. Uitslag Matourcup: 1. Mario van de Velde, 2. Edwin de Baare, 3. Wim Gort, 4. Fabian Grombeen, beiden Terneuzen; 5. Richard de Jong, St.-Pier; 6. Mariska Daenen, Breskens; 7. Chris Cornelissen, Biervliet; 8. Francois Baert, Ter neuzen.

de Stem | 1987 | | pagina 7