even UITBLAZEN Escorte wordt nachtmerrie voor VS en Kuwayt Justitie: geen verplichte aidstest in gevangenissen van 'vergeetpil' Rohypnol snel voorkomen Lescrauwae 14 MILJOE destemcommi Leermeester Steinmetz WEL VERBETERING VOORLICHTING EN HYGIËNISCHE MAATREGELEN FABRIKANT EN MINISTERIE WILLEN GERICHTE MAATREGELEN Meesmuilende vr DESTEM ACHTERGROND VRIJDAG 31 JUL11987 WIM KOCK DESTEM OE STEM BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Het zoi voorrangsbeleid zal het verdei van het ministerie van WVC n Moszkowicz verdedigt verdachte roofmoord EEN paar weken gele den ontving ik een postkaart: „Steek jij gerust nog eens op, voor jou ligt immers een zee mansgraf in het ver schiet." De kaart was me gestuurd door Geert Stein metz, als een bedankje voor de brief die ik hem schreef toen ik had gehoord dat hij stervende was aan longkanker. „Geert is in elk geval nog steeds zichzelf', zei ik tegen mijn vrouw toen ik die grap van hem las. Begin deze week belde een wederzijdse vriendin op om te zeggen dat het met Geert Steinmetz op een eind liep en vanmorgen stond zijn overlijdensadvertentie in de krant. „In Breda is overleden de journalist Geert Steinmetz." Zesenzestig nog maar en, hoe wel 'in de vutnog lang niet uitgewerkt toen de dodelijke ziekte hem trof. Ik leerde Geert Steinmetz kennen in 1960, het jaar dat ik als leerling-journalist door bracht op de centrale redactie van De Stem in Breda. Op een avond werd ik door de stadsre- dacteur er op uit gestuurd om een verslagje te maken van de uitreiking van een vakbonds onderscheiding aan ene Stein metz. Een van de aanwezige fa milieleden, een zoon van de ge lauwerde kwam naar me toe: „Hé een nieuw gezicht bij De Stem!" zei hij spottend. Het was Geert Steinmetz, journalist bij het, ten westen van Breda, met ons concurrerende Bra bants Nieuwsblad. Hij bleek meer over het reilen en zeilen bij de redactie van De Stem te weten dan ik en sprak onthut send kritisch over mijn toen nieuwe- werkgever. Mijn volgende herinnering aan Steinmetz is van 1961. Er werd in Breda een zeer hoogge plaatste Nederlander begraven. Daar moesten we verslag van uitbrengen. Willem Boer van de toenmalige Bredase Courant was er ook. Hij en Geert Stein metz, betrekkelijk oude rotten al, haalden alles uit de kast wat ze hadden aan zwarte humor en beroepscynisme om mij, hun nog groene collega, af te leren stokstijf te staan van eerbied voor 'de autoriteit'. Korte tijd later kwam ik te recht in wat het 'rayon Ooster- hout' heette, een eenmanspost toen. Ik kwam Geert Steinmetz nu vaker tegen en ten westen van Breda, vooral in Etten- T5 Leur en omgeving, waren we mekaars concurrenten. Dat |j nam niet weg dat ik met hem mee kon liften in zijn auto als j= het te hard regende om met de brommer van Oosterhout naar E Etten te rijden. Dat ik als ver- slaggever van de grootste krant van de drie per brommer moest H reizen terwijl mijn collega's van Brabants Nieuwsblad en Bre- dase Courant hun werk per e auto deden, zat mij destijds erg hoog. Toen ik Steinmetz een e keer vertelde dat ik er in mijn e weekrapporten aan 'Breda' 5 steeds melding van maakte dat ik 'wegens slecht weer' gebruik e had gemaakt van een auto van de concurrentie, zei hij: „Joh, dat moet je niet doen. Daar e kunnen ze niet tegen. Daar pakken ze je vroeg of laat voor." Hij liet het niet zo merken, e maar Geert Steinmetz was zijn leven lang begaan met het lot van de minder bedeelden en tot M die categorie rekende hij des- tijds ook een beginnende ver- e slaggever die in het diepe was jjj gegooid en maar moest zien j§ hoe hij het hoofd boven water hield. Hij leerde me in de raad- e zaal van Etten-Leur vooral de fijne kneepjes van de raadsver- slaggeverij. Hij liet me zien wat voor spelletjes er zoal in ge- meenteraden worden gespeeld e en hoe je die kon doorzien. Hij e deed me voor hoe je het voor §f elkaar krijgt het verslag van een e raadsvergadering die om elf uur e is afgelopen, kant en klaar om kwart over elf op de BBA-bus naar Breda te hebben. Kortom: e als er iemand is geweest die mij in die begintijd journalistiek e heeft begeleid, voor mijn men- e tor heeft gespeeld, dan was het Geert Steinmetz van het con- e currerende Brabants Nieuws- e blad. Eind '62 scheidden onze we- e gen zich, maar in de jaren '70 e kwamen we elkaar weer tegen, e nu in de Bredase rechtszaal, waar ik voor langere tijd moest waarnemen. De rechtbank was e voor mij een nieuwe, vreemde e wereld en opnieuw nam Geert Steinmetz als vanzelfsprekend j§ de rol van instructeur en men- e tor op zich. In die maanden e van dagelijks contact en uren- e lange gesprekken in de koffie- kamer ontdekte ik pas de ware E Steinmetz; hoe onder zijn pant- e ser van cynische humor een e diepe sociale bewogenheid schuilging. Spektakel af en toe M daargelaten is de gewone dage- e lijkse rechtbankverslaggeving geen sinecure. Wie niet gedre- ven wordt, houdt het geen jaren E vol. Geert Steinmetz maakte e vorig jaar nog de veertig jaar 5 vol. Dat zegt genoeg. Ik ben Geert Steinmetz e dankbaar en ik ben blij dat ik hem dat nog heb kunnen laten weten voor het te laat was. Geert Steinmetz - foto de stem/ben steffen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiie Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Richard Pyle HET LEEK zo eenvoudig: 11 Kuwaytse tankers ko men onder Amerikaanse vlag te varen en krijgen in de Perzische Golf een es corte van Amerikaanse marineschepen mee om te voorkomen dat ze worden aangevallen door Iran. Dat de hele operatie zou uit pakken als een politieke en lo gistieke nachtmerrie, hadden de twee landen niet voorzien. Ook de overige Arabische landen in het gebied, die angstvallig hebben gepro beerd hun neutraliteit te be waren in de oorlog tussen Iran en Iraq, zijn er weinig gelukkig mee. Het voornemen om de su pertanker Bridgeton, die door een mijn is gehavend, met een gedeeltelijke lading weer over de Golf terug te sturen, is door sommige scheepvaartdeskun digen als riskant betiteld. Verwacht was dat de tanker leeg naar Bahrayn of Dubai zou varen om daar te worden gerepareerd. Dan zou de tan ker niet het gevaar lopen op nieuw op een mijn te lopen, dit keer met een lading olie, en als mijnenveger voor het konvooi kunnen dienen. Eer der maakte het Amerikaanse ministerie van Defensie be kend dat in het gebied van de eerste mijn vermoedelijk nog meer mijnen zijn gevonden. Een westerse diplomaat zei dat als werd besloten de tan ker te laden, dat een 'politieke beslissing' zou zijn om de VS in staat te stellen een deel van het prestige te herwinnen dat verloren is gegaan, toen de uiterst moderne marinesche pen niet bij machte bleken de tanker te beschermen tegen een ouderwetse zeemijn. Maar volgens een bergingsdeskun- dige zou het besluit om de Bridgeton te laden waar schijnlijk eerder gebaseerd zijn op de noodzaak voor Ku wayt om de olieëxport op gang te houden. Als de ruim 400.000 ton me tende Bridgeton voor 65 pro cent wordt geladen, met onge veer 260.000 ton olie, kan de tanker tegen het einde van de week vertrekken voor de 800 kilometer lange tocht over de Golf en door de Straat van Hormuz, waarna de olie bui ten de Golf voor verdere ver zending wordt overgeladen. Het is echter nog niet dui delijk of de Amerikaanse ma rine opnieuw de Bridgeton zal begeleiden op dezelfde route waar vier ruimen van de Bridgeton op 24 juli door een mijn werden beschadigd. De bevelhebber van de Ameri kaanse Midden-Oosten Vloot, admiraal Harold Bernsen, sloot hervatting van het es- Een Iraanse groep die zichzelf 'de verdedigers van de Perzische Golf noemt, demon streert tegen de aanwezigheid van Amerikaanse vlooteenheden in de regio. - fotoap corte vrijwel uit totdat een veilige doorvaart verzekerd is - niet alleen voor de tankers maar ook voor de Ameri kaanse oorlogsschepen die met hun dunnere romp kwetsbaarder zijn voor mij nen dan de tankers. De VS beschikken in de Golf niet over mijnenvegers. Helikopters die die taak zou den kunnen uitvoeren, bevin den zich op enkele duizenden kilometers afstand, aan de oostkust van de Verenigde Staten. „Het enige waar de Amerikanen in deze hele af faire blij om kunnen zijn, is dat de mijn de Bridgeton heeft geraakt en niet een van hun schepen," zei een wes terse diplomaat. In ieder ge val zijn de réparatiewerven in Bahrayn en Dubai tot ten minste medio augustus volge boekt. Zegslieden bij het Pentagon lieten doorschemeren dat de VS waarschijnlijk helikopters die mijnen kunnen vegen naar de Golf zullen sturen. Maar waar deze gestationeerd moeten worden, is nog een probleem. De acht oorlogs schepen die nu in de Golf lig gen, kunnen de Sikorsky RH- 53D helikopters niet aan. Al leen het commandoschip La salle is groot genoeg om één, mogelijk twee, van deze heli kopters te herbergen. Het vliegdekschip Constellation, dat een andere vlooteenheid in de Arabische Zee buiten de Golf leidt, is te ver weg. Van de Arabische landen in het Golf gebied heeft zelfs Ku wayt zich niet bereid getoond om terug te komen op de wei gering Amerikaanse militai ren op zijn grondgebied toe te laten. Dat geldt ook voor Sau- diarabië, dat eerder zijn vier mijnenjagers van Ameri kaanse makelij had uitge leend om de vaargeul schoon te vegen bij de Kuwaytse olie- terminal Mina al-Ahmadi. Een Amerikaanse functiona ris zei dat de onderhandelin gen met deze twee landen nog gaande zijn. De landen aan de Golf, waartoe ook Bahrayn, Qatar, de Verenigde Arabische Emi raten en Oman behoren, heb ben steeds iedere actie verme den die ten guste van Iraq zou kunnen worden uitgelegd, uit angst voor vergelding door Iran, dat niet Arabisch is. Oman, dat op het puntje van het Arabisch Schiereiland ligt, heeft weliswaar enkele Amerikaanse faciliteiten op zijn grondgebied, maar heeft geen enkel blijk gegeven dat het een basis ter beschikking wil stellen voor mijnen ve gende helikopters. (AP) Door Inge Crul HET MINISTERIE van Justitie voelt voorlopig niets voor een verplichte aidstest voor gedetineer den. Zij vreest dat mensen die sero-positief blijken te zijn (besmet met het aids- virus) een stempel opge drukt krijgen en voelt zich onmachtig met de resulta ten van een test iets te doen omdat zij isolatie van deze groep mensen afwijst. Er worden slechts maatrege len genomen om hygiëne en voorlichting te verbeteren zo dat het besmettingsgevaar in alle inrichtingen (ook tbr-in- stellingen en instituten van de kinderbescherming) tot een minimum wordt beperkt. „De verplichte test zal de gemoederen nog wel even blijven bezighouden. En ik acht het ook niet uitgesloten dat hij er ooit komt - als de samenleving daarom vraagt. Maar ik, en ook de genees kundig inspecteur, zijn er fer vente tegenstanders van". C. Davids, plaatsvervangend hoofd van de directie gevan geniswezen van het ministe rie van Justitie, reageert met begrip maar tegelijk ook met enige relativering (het moet niet 'overdone' worden) op de onrust die in het gevangenis wezen onder gedetineerden en personeel is ontstaan over de risico's op aids-besmetting. Die commotie dateert van de laatste maanden, waarin vanuit het buitenland, met name Spanje, plotseling ver halen kwamen over aids in gevangenissen en zelfs be dreigingen met de dodelijke ziekte via verwondingen of ongewild sexueel contact. In ons daarmee nauwelijks ver gelijkbare en gunstig afste kende humane gevangenis wezen (Davids: „daar ben ik redelijk trots op") zijn tot nog toe geen aidsgevallen gecon stateerd. Als dat zo zou zijn waren de patiënten naar het ziekenhuis gegaan, zegt hij. De ontdekking, of liever, het bekend worden van drie sero-positieve gevallen in de penitentiaire inrichtingen in Amsterdam, Den Bosch en zeer recent Rotterdam, zorgde voor de onrust in het Neder landse gevangenis wereldje. Werkelijke aantallen kan Justitie nooit geven, omdat er geen verplichte test bestaat en vrijwillige melding bij bin nenkomst van een gedeti neerde beperkt blijft tot de kamer van de gestichtsarts. D. Romkema, hoofd begeleiding in het huis van bewaring in Rotterdam, sprekend namens de door vakantie afwezige di recteur: „We wéten het niet. In principe zijn we niet op de hoogte, de gestichtsarts heeft zijn beroepsgeheim". In Rotterdam werd men 'gealarmeerd' doordat een se ro-positieve gedetineerde vanuit zijn eigen emoties zijn probleem van zich af trachtte te praten. En daar was dan de plotselinge confrontatie van personeel en gedetineerden met een zaak waarover wel voorlichting was gegeven maar die toch steeds zo ver van ieders bed leek. Vanwege zijn gedrag en, zo benadrukt Romkema, niet vanwege zijn fysieke situatie was de bewuste man onhoud baar in de betrekkelijk kleine gevangenismaatschappij en werd hij apart geplaatst. Daarmee was het incident echter niet voorbijde gedeti neerden zochten en vonden kanalen om hun angst voor besmetting naar buiten te brengen. Een gedetineerde van de Rotterdamse drugsvrije afde ling: „Buiten kan ik zelf mijn omgeving kiezen, hier niet. Je weet dat hier veel drugsver slaafden zitten en je weet ook dat er veel aidspatiënten in die groep zijn. Dus zeg ik: test de mensen bij binnenkomst". Die eis laten de gedetineerden vergezeld gaan van een wens de virusdragers af te zonde ren: „Net als de drugsvrije af deling, niet op een cel, maar in een aparte vleugel, dat is toch humaan". Ook willen ze meer hygiënische maatregelen zo als weggooischeermesjes, pa pieren handdoekjes, weggooi- hoesjes voor wc-brillen en vloeibare-zeepautomaatjes. Erg gevoelig voor het argu ment dat ze besmette mede gedetineerden in feite willen isoleren blijken de verontrus ten niet. Een lid van de gede tineerdencommissie: „Laatst was hier hier iemand die ging helemaal door het lint, sloeg met zijn hoofd tegen muur, overal zat bloed. Dat is toch ontzettend gevaarlijk?" Niemand bagatelliseert de moeilijkheden en de gevoe lens van de gedetineerden. Noch op het ministerie, noch in het Rotterdamse huis van bewaring. De onrust leidde in Rotterdam overigens niet tot de hier en daar gesuggereerde revolutiesfeer maar tot over leg tussen gedetineerden en leiding. Grootste probleem waar men mee worstelt is in derdaad de grote concentratie drugsverslaafden. Binnen de inrichtingen heerst immers, net als in de 'vrije' maat schappij een verhoogd risico op aids door bij voorbeeld het gebruik van vuile spuiten en onbeschermde seksuele homo- en heterocontacten. Davids: „Ons probleem is: moet je in gevangenissen wel de aidstest doen die je in de rest van de samenleving af wijst?" Die vraag is voorlopig met nee beantwoord. Een praktisch argument is dat de test niet meteen betrouwbaar is door de incubatietijd van zo'n drie maanden. Dus bij degene die een week voor hij wordt vastgezet nog besmet contact had kan hij nog niets uitwijzen. „Echte zekerheid heb je dan pas als je iedereen zou isoleren. Een extra pro bleem is dat je met name in een huis van bewaring te ma ken hebt met een sterk wisse lende bevolking zodat de test zeer regelmatig herhaald zou moeten worden", aldus Da vids. De maatregelen die Justitie voor ogen staan concentreren zich op preventie door hy giëne en intensievere en structurelere voorlichting dan nu al gebeurt: bij de ge stichtsarts, op papier, door bijeenkomsten, in de oplei ding van penitentiair inrich tingswerkers, met behulp van een videoband die in de maak is voor allerlei mensen die te maken hebben met risico groepen zoals ook douane en politie. Met name de bijeen komsten voor gedetineerden zullen zeer regelmatig gehou den moeten worden door de steeds wisselende bevolking. Justitie zal vanuit Den haag overigens de extra middelen die nodig zijn voor hygiëne ter beschikking stellen. Alles geldt voor gedetineer den én personeel. De laatsten kunnen immers op talloze manieren te maken krijgen met besmettingsgevaar: bij het fouilleren, visitatie, celin spectie, de vuile was, het uit elkaar halen van vechtende gedetineerden - altijd is er de kans dat ze zich verwonden. De penitentiair inrichtings werker zal veel meer dan voorheen handschoenen moe ten dragen. Romkema pratend vanuit de Rotterdamse praktijk: „Dus als er bloed vloeit niet snel je duim erop, maar eerst die handschoenen aan. Een EHBO-er denkt ook eerst na als hij bij een ongeluk de straat op rent". Veel huizen van bewaring zijn oud, komt de hygiëne dan niet toch al gauw in gevaar? Romkema: „Aids krijg je niet van een gebouw of van de douche. Het gaat om een men taliteit die moet veranderen. Iemand die een vuil verband afdoet kan het niet zomaar ergens neergooien, om maar wat te noemen". De aanpak is duidelijk: liever de hele groep benaderen, dan een kleine groep tot outcasts maken. Romkema: „Met tests en af zondering kweek je een schij nzekerheid". Niemand in het Neder landse gevangeniswezen sluit het gebruik van drugs binnen de gevangenismuren uit. Een kans op een vuile spuit is en blijft een reële mogelijkheid aids te krijgen. Ook homosek suele contacten in de gevan genis zijn niet uitgesloten. Het risico van aids blijft daarbij spelen, zij het dat dit ook be staat bij seksuele contacten tijdens weekeindverlof of be zoek zonder toezicht. Gratis spuiten verstrekken zal Justi tie niet doen, condooms zijn wél verkrijgbaar. Blijft de mogelijkheid dat mensen aids gebruiken als terreurmiddel, als dreigement naar personeel of medegedeti neerden. Zij kunnen er op re kenen dat ze op dezelfde ma nier worden behandeld als degene die een mes op iemands keel zet: er volgen onmiddellijk maatregelen op, van afzondering tot over plaatsing. Davids tenslotte: „Ik hoop vurig dat vóór we gedwongen worden tot een nieuwe diffe rentiatie van de gevangenis bevolking te komen, vóór we een vleugel moeten reserve ren voor weer een apart te be handelen groep, er een medi cijn tegen Aids is gevonden". (ANP) Door Frits Stommels GENEESMIDDELENFA BRIKANT Hoffmann-La Roche is bezig met gerichte maatregelen tegen het misbruik van het slaap middel rohypnol. Dit middel dat 'familie' is van middelen als valium, temesta en seresta wordt ook wel de 'vergeetpil' genoemd. Junkies gebruiken de pil om hun angst voor de politie te onder drukken. „Het steelt veel ge makkelijker als je niet zo door die angst wordt geplaagd". Rohypnol blijkt de afgelopen jaren een geliefd 'bij'-middel te zijn geworden voor ver slaafden aan hard drugs als heroïne. Maar ook in combi natie met alcohol kan het middel een vernietigende werking hebben. Een overdo sis kan de hersenen zo verdo ven dat mensen vaak niet meer weten wat ze doen. Ad vocaten voeren dit voor recht banken aan als verzachtende omstandigheid voor hun cliënten. Bij normaal gebruik - elke avond een tablet van 2 milli gram - is rohypnol een slaap middel als andere. Een hoge dosering samen met het ge bruik van andere verslavende middelen maakt het echter tot een gevaarlijk wapen voor de gebruiker, maar ook voor de omgeving. Onder invloed er van komen mensen om in het verkeer of komen zij soms tot moord en doodslag. Voetbal supporters worden tot een ge vaar voor zichzelf en anderen. Dit slaapmiddel kan op doktersvoorschrift bij een apotheek worden gehaald. Doorgaans geeft de apotheker voor een maand mee. Dat is een doosje met 30 tabletten van 1 of 2 milligram. Voor een nieuw doosje is ook opnieuw een briefje van de dokter no dig. Maar vaak lopen ver slaafden verschillende apo theken en verschillende art sen af of vervoegen zij zich bij (niet op de hoogte zijnde) 'plaatsvervangers' in het weekend of in de avonduren. Woordvoerder A. Schoen makers van Hoffmann-La Roche zegt dat er samen met het ministerie gerichte maat regelen in de maak zijn om misbruik van het middel te kunnen voorkomen. Zo zullen artsen en apothekers infor matie krijgen hoe zij kunnen merken dat mensen erop uit zijn om slaapmiddelen te gaan misbruiken. Met dat doel voor ogen zal artsen en 'Apothekers en artsen krijgen informatie om misbruik van het slaapmiddel Rohypnol tegen te gaan'. - fotoanp apothekers worden gevraagd om de koppen bij elkaar te steken. In ieder geval zullen zij bij zondagsdiensten en 's avonds extra oplettend dienen te zijn en nooit veel tabletten tegelijk af te geven. Een dergelijke proef in Lei den is goed bevallen. Bij enige oplettendheid blijkt vaak al heel gauw te zien te zijn of mensen stoffen gebruiken die heel sterk aangrijpen in de hersenen. Apotheker drs. C. van Haarlem in Doetinchem be aamt dit. Hij herinnert zich een junkie, die bij hem rohyp nol kwam halen. Maar deze patiënt heeft nooit meer dan de gebruikelijke dosis meege kregen. Ook kwam hij niet tussentijds terug, aldus deze apotheker. In de praktijk van Van Haarlem wordt overigens viermaal zoveel nitrazepam - het vroegere mogandon, een slaapmiddel uit dezelfde fa milie als valium en librium - gebruikt als rohypnol. Het gaat in zijn apotheek om ta bletten van 1 en 2 milligram. En niet om tabletten van 4 milligram, zoals die in steden als Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Heerlen zijn opgedoken en die afkom stig blijken te zijn uit België. Volgens adviseur versla vingsaangelegenheden van het ministerie van Justitie, dr. P.A. Roorda, is de uitvinding van de benzodiazepinen, waaronder rohypnol, destijds met open armen ontvangen. Dat was nog eens een effectief kalmerend middel met te ver waarlozen bijwerkingen als spierslapte. Bij verstandig ge bruik is het dat nog steeds, al dus Roorda in het artsenblad Medisch Contact van augus tus vorig jaar. Hij schrijft dat hij als arts van huizen van bewaring in de jaren zeventig grote hoe veelheden benzodiazepinen heeft voorgeschreven aan af kickende verslaafden aan he roïne, zowel als slaapmiddel als tegen de onthoudingsver schijnselen. „Het was dan vaak moeilijk de patiënten te doen instemmen met een sta ken van het gebruik ervan, soms was dat nog moeilijker dan hen ertoe te bewegen het methadongebruik te staken." Roorda vroeg zich af wat toch de reden kon zijn dat verslaafden aan heroïne zo dol zijn op deze stoffen. Het antwoord was angst voor de politie. Een junkie: „Vroeger liep ik aldoor over mijn schouder te kijken als ik aan het scoren was, maar met Ro hypnol klim ik raam in en uit en het doet me niks". Het gevaar wordt ook door de junkies zelf onderkend. Twee jaar geleden al schreef de medische dienst heroïnege bruikers in zijn blad Spuit 11: „Maar Rohypnol kan veel ge vaarlijker zijn dan heroïne en dat beseffen maar weinig mensen. Doordat je na één of meer tabletten in combinatie met andere middelen com plete geheugenstoornissen kunt krijgen kom je achteraf vaak voor de meest onaange name verrassingen te staan. Vaak ontdek je dat de vol gende dag via de houding van je vrienden dat je jezelf wal gelijk hebt misdragen." Het verhaal eindigt met de waarschuwing: „Mocht je met drugs willen experimenteren doe dat dan nooit met slaap middelen". Die waarschuwing blijkt intussen behoorlijk in de wind te worden geslagen. UTRECHT (ANP) - De bisschop pensynode over de roeping en zending van de leek in de RK Kerk zal volgens hulpbisschop dr.J.F. Lescrauwaet van Haarlem wel enige concrete resultaten op leveren, maar hij verwacht niet dat deze schokkend zullen zijn. Ook na de synode zullen we in de icerk leken en gewijden houden. Ook na de synode zullen we de spanning Brinli Minister Brinkman heeft besloten dat beleid te beëindigen. Hij denkt 14 miljoen gulden te bezuinigen. Het beleid wordt voor het grootste deel (tachtig procent) bekostigd door het ministerie van onderwijs. De resterende kosten komen voor rekening van WVC. Onderwijs kon don derdag nog geen reactie op het WVC-besluit geven, omdat mi nister Deetman en staatssecre taris Ginjaar-Maas op vakan tie zijn. Het onderwijsvoorrangsbe leid is er op gericht de leerach- terstand weg te werken die vooral buitenlandse kinderen in het basisonderwijs hebben. Als onderdeel van het beleid zijn destijds 66 voorrangsge- bieden aangewezen. Het betreft voornamelijk oude wijken in grote steden met veel zoge noemde kansarme kinderen. Het intrekken van de subsi die is een van de bezuinigings maatregelen die minister Brinkman in een brief aan de Tweede Kamer heeft voorge steld. Enkele bezuinigingen (op gezinszorg en herstellingsoor den) zijn inmiddels ook al be- kendgeworden. De Centrale Raad voor Ge zinsverzorging is donderdag na ontvangst van de 'officiële' brief gen b wat ei - 'ontl men c twee gingsi ook c drage lede tarief betale gulder zijn of omsta: jaar g reikt, vallen mense maar 1 den hebber wijst b besluit dat di drage hoog g Zoni aan de den h< gens d zogeno verhoo de daa: Vooi loopt maxim van 13 ma, di gulden tot 40 i met ui cent. P zinsvei ste we percen len. Vooi ren m men g: bijdrag cent on komen; (tot zei inkome weer a procenl alleens mum-ii bijdrag eens m< verhogi met eer den of tot 40 p: MAASTRICHT (ANP) - Nadat drie van zijn collega's dat eerder geweigerd had den, is uiteindelijk mr. M. Moszkowicz door de orde van advocaten bereid ge vonden de verdachte van de roofmoord op de 23-jarige Maastrichtse pompbediende Lilian Verheyde te verdedi gen. Een van hen bracht persoon lijke reden ten berde, de twee overigen stoelden hun weige ring op het wrange karakter van het misdrijf. Dat heeft officier van justitie mr. J. Reintjes donderdag in Maastricht meegedeeld. SRI LANKA 1987: De vredesapostelen dc bergen lijken in de rokende hoofdstad Cc lijk de klappen opvangen. De Indiase pre bij het verlaten van Sri Lanka een tik met de stokoude president van het land, J. R. plaats in de hel gereserveerd. Voor de bc me, rampokkende Singalese burgers, mo er een soort meesmuilende vreugde in d( os, die één ding moet voorkomen: een 1 de Tamil-minderheid op Sri Lanka. Het is tere vreugde van een 'Herrenvolk', dat z eng nationalisme en religieus fanatisme t lijken wil erkennen. Hoewel de inkt van het vredesakkoorc bloed van de combattanten, is het ondai en zwakke punten, voor Sri Lanka een la sche oorlog te beëindigen. Het geweld of melijk het punt waarop een burgeroorloi Tamils onafwendbaar had kunnen wore waagt van geen der partijen extreme offe tot het uiterste te gaan binnen het raam v teit en de soevereiniteit van Sri Lanka. I- dat <de kwestie van het Indiase voogdijscl [jlla's bij de Singalese gemeenschap zwa< de vrede zou geen minuut duren als Grot; van de Tamils niet in toom zou houden. De kern van de vredesovereenkomst i tamil-minderheid. Het was de door de Ta tie die hen in verzet bracht en die uitmon °9 die sinds 1983 zesduizend mensenlevc Waarom moest er zoveel bloed vloeien 9'ng van Tamils mogelijk was? Het antwi miigieuze of racistische conflicten in de g pas na gruwelijke slachtpartijen komen st inzicht dat zij zó niet door kunnen gaan. C 'astrofe eindigen en het bestaan van de r Uaarom is op Sri Lanka een uiterst bro; Rajiv Gandhi, die als buurman-leider va energie in het vredesplan heeft gestoken, Rk ook de Singalezen zich achter het a uat mag op dit moment onrealistisch opti alle partijen op Sri Lanka, de Singalezen Dewust zijn dat hun land alleen toekomst zich in de eerste plaats Srilankaan voelen amil, boeddhist, islamiet of Burgher.

de Stem | 1987 | | pagina 2