'Sportief gezien terug naar de basis' GEEN GEVOLGEN VOOR WERKGELEGENHEID BEDRUF IN SAS De Vlaeminck lost startschot 24 Uur De Happy Band verhuist naar De Dagboog ROBCH PODIUM 'J e li gdpaspoort kan ellende voorkomen' DE STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 31 JUL11987 SAS VAN GENT - Zuid-Chemie in Sas van Gent (meststoffen) wordt onderdeel van een joint-venture. Het nieuwe samenwerkingsverband heeft geen gevolgen voor de werkge legenheid. Zuid-Chemie heeft 210 werknemers. Programma VANAVOND STARTSCHOT VOOR DE VEERTIENDE 24 UUR VAN OOSTBURG' Sponsors Bijstellen PLAATSELIJK NIEUWS Cadzand Orgelconcert in St.-Baafs GEEN PROBLEMEN NA ECHTSCHEIDINGEN Toeristenkaart Ex-echtgenoot Scouting speurt naar Javaspook A" Fraude Missionaris WASHINGTON heet de meest cri van Amerika te T16 Nieuwe eigenaar Zuid-Chcmie Van onze verslaggever Moederbedrijf CdF Chimie AZF. te Parijs was tot nog toe de enige eigenaar van Zuid-Chemie. De nieuwe eigenaar wordt Grand Paroisse, dat voor zeventig procent eigendom wordt van CdF Chemie AZF. Air Liquide heeft twintig procent van de aandelen en de resterende certificaten zijn in handen van kleine aandeelhouders. De aandelen van Grande Paroisse blijven aan de beurs genoteerd. Een en ander heeft de directie van Zuid-Chemie 'gisteren bekendgemaakt j De bedrijven die onder de nieuwe constructie Vóllen, vullen elkaar aan voor wat betreft de lo caties en het technisch potentieel. Een besparing op de transport- en overhead-kosten moet moge lijk zijn, meent de directie van Zuid-Chemie. Volgens directeur ir. K. Horstra betekent de veranderde structuur voor Zuid-Chemie dat deze fabriek zich vooral zal toeleggen op de pro- duktie van enkelvoudige stikstofmeststoffen. De produktie van fosfor-kali-combinaties zal wor den gestaakt. Het doel is, zo zegt Horstra, dat de produktie van Zuid-Chemie wordt verhoogd, waardoor ook de produktiviteit per werknemer zal stijgen. Dat moet het rendement van de fabriek verbeteren. Zuid-Chemie leed over 1986 een verlies van ƒ4,8 miljoen. Het eerste halfjaar van 1987 heeft Zuid-Chemie goed gedraaid. „Ik durf nauwelijks OOSTBURG - Opnieuw is 'de 24 Uur van Oostburg' er in geslaagd een prominent wielrenner naar Oost burg te halen om het startschot te lossen. Roger de Vlaeminck neemt deze taak voor zijn rekening. De Eeklonaar is genoeg zaam bekend en maakt dit seizoen zijn heroptreden op de weg bij de Hitachi-for- matie van Berten de Kim- pe.Tijdens het lossen van het schot krijgt hij assis tentie van '24 uurs-miss' Ingeborg Gijs uit Eede. Hoogtepunt van de omlijs ting dit jaar is het optreden van boeienkoning Joe Alca- tras, zaterdag tijdens de neutralistaie. De super- ontsnapper zal zich onder meer op een hoogte van twintig meter uit de boeien proberen los te maken. Voorts zijn er de antiek en rommelmarkt en brade rie. Een braderie die voor het eerst ook in het Een hoornplantsoen zijn beslag krijgt, naast Raadhuisplein en Erasmusstraat. „We hebben daarvoor wel hard moeten knokken en zijn uitermate blij dat de toe stemming er is," aldus Piet Verduin. Verder zijn er diverse ker misattracties, terwijl men er voor het eerst in ge slaagd is de Veronica drive in-show naar de 24 Uur te halen. Die treedt op in de daarvoor speciaal op het Ledelplein geplaatste tent, die tijdens de hele 24 Uur Roger de Vlaeminck lost het startschot. foto de stem/dick de boer toegankelijk is. De show begint zaterdagavond om half tien. De jury van de 24 Uur staat onder voorzitterschap van Johnny Claeys. Miel Verstraete hanteert de mi crofoon. Ook dit jaar is er door de fietsers weer een aardige grijpstuiver te verdienen. Ruim 1200 premie-envelop pen moesten Peet Scher beijn en zijn dochter vol stoppen. „We hebben alleen hieraan al uren moeten be steden", zegt Scherbeijn, die het inzamelen ervan kon overlaten aan de win keliersvereniging. De ge meente Oostburg stelt dit jaar een beker beschikbaar. Vrijdag 31 juli: 14.00 uur: aanvang braderie; 20.00 uur: opening 24 Uur van Oostburg, voorstellen van de ploegen en start schot; 20.30 uur: eerste afvalrit; 21.30 uur: eerste trimronde; 22.45 uur: tweede afvalrit; 24.00 uur: tweede trimronde; 01.00 uur: neutralisatie. Zaterdag 1 augustus: 08.00 uur: aanvang rom mel- en antiekmarkt op het Nederlands her vormd kerkplein; 09.00 uur: aanvang braderie; 10.00 uur: derde trimron de; 12.00 uur: neutralis- taite; 14.00 uur: vierde trimronde; 15.00 uur: neutralisatie, spectacu laire vertoning van een boeienkoning op de markt; 17.00 uur: vijfde trimronde; 19.00 uur: sluitingskoers; 20.00 uur: sluiting; 21.00 uur: prijs uitreiking; 21.30 uur: Ve ronica drive in-show. Peet Scherbeijn, een van de 'motoren' achter de 24 Uur. In zijn vrije tijd is hij een fanatiek houtsnijder. foto de stem/cor j. de boer Door Fred Rabout OOSTBURG - Sportief be keken betekent de veer tiende uitgave van de 24 Uur van Oostburg terug naar af. Kwamen er de afgelopen jaren twee categorieën wielrenners in actie, (wedstrijdtrimmers en recreanten), vanavond om acht uur staan alleen de recreanten aan de start. De wedstrijdtrim mers hebben zichzelf uit het spektakel teruggetrokken. Er waren immers met Cor- nelis en Walk-inn maar twee teams die interesse hadden. „Te weinig om nog competitie te le veren," stelt Peet Scherbeijn, de nestor van de jury. Hij is met Arnold Boelens en Leo van Hij fte de man die alle uitgaven meemaakte. Hij betreurt het enigszins dat die wedstrijdtrimmers ver stek laten gaan. „Volgend jaar staat voor hen de inschrijving, zeker als het aan mij ligt, weer open". Piet Verduin, voorzitter van de Oostburgse winkeliersvere niging, die de eindverantwoor ding heeft, ziet het anders. „We zijn terug op de basis. De 24 Uur ging indertijd van start met pure recreanten. Mensen die zo af en toe een stukje voor hun plezier fietsten en zo rond de tijd dat de 24 Uur er aan zat te komen, wellicht een kilome tertje extra maakten. Toch stonden zij ver af van de wed- strijdtrimmers, die vrijwel da gelijks gericht trainen. Het was de tijd dat de kapper, tandarts en melkboer het peloton be volkten en op dat punt zijn we nu terug. Het moet een feest zijn in de reüniesfeer waar nog eens gelachen kan worden. Ons ideaal veertig ploegen op de fiets te krijgen, die puur voor hun plezier strijd leveren". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De muziek groep voor verstandelijk gehandicapten 'De Happy Band' heeft een nieuw on derkomen. Met ingang van 1 september verhuist de groep van basis school De Wingerd naar het dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten De Dagboog in Terneuzen. De groep ontstond drie jaar geleden in het gezinsvervan gend tehuis De IJsselhof waar enkele pupillen onder leiding van mevrouw Barentsen een melodica leerden bespelen. De groep breidde zich al snel uit zodat naar een grotere ruimte uitgekeken moest worden. Die werd gevonden in De Wingerd waar elke dinsdagavond gere peteerd werd. Maar de groep bleef maar groeien, er zijn inmiddels twin tig leden, In verband daarmee en de noodzaak om de gang van zaken in goede banen te leiden is vorig jaar een stichting in het leven geroepen. Ook de naam 'In de Wingerd' is veran derd in 'De Happy Band'. De groep is opgericht met geld van de gemeente, een een malige subsidie en steun van het bedrijfsleven. Drieduizend gulden is ontvangen van de Zo- merpostzegels. Daarvoor is een De gewenste veertig formaties zijn er deze keer dan nog wel niet, maar Peet Scherbeijn kreeg toch dertig inschrijvin gen, acht meer dan vorig jaar. Er zijn drie damesteams. „We hebben daar weinig moeite voor hoeven te doen. Sterker nog wat sponsors betreft had den we de veertig zeker ge haald. Alleen, het ontbrak aan renners". Het is trouwens nieuw dat Scherbeijn zich met de organi satie inlaat. Voorheen was er het comité De 24 Uur van Oost burg, maar dit jaar zijn de za ken keurig gesplitst. De winke liersvereniging zorgt voor de financiële draagkracht en de sportieve organisatie is overge laten aan het wielercomité Oostburg, waar overigens Peet Scherbeijn sinds kort geen deel meer van uitmaakt. Gezien zijn jarenlange ervaring steekt hij echter meer dan de helpende hand toe. Winkeliers voorzitter Ver duin: „Bij ons is er te weinig know how betreffende het fiet sen. Wij hebben gemeend dit te moeten overlaten aan mensen die er wel verstand van hebben en tot heden toe kunnen we niet anders dan tevreden zijn. Voor het financiële gedeelte zorgen wij, zij voor de rest". Een 24 Uur die overigens een week vervroegd is. Dit om de Breskense Visserijfeesten geen concurrentie aan te doen of omgekeerd. „Toch blijft het moeilijk", stelt Verduin. „In onze regio is er tijdens de zomermaanden elk weekeinde wel iets te doen. Nu zitten we tegelijk met acti viteiten in Groede, daar ont kom je niet aan. Overigens heb ik in een vroeg stadium al met die mensen contact gehad. We hebben echter iets heel anders te bieden dan de diverse mark ten en braderieën, die hier we kelijks gehouden worden. Ak koord het spektakel wordt ook omlijst met een rommelmarkt en braderie, maar deze keer staat het sportieve karakter toch duidelijk bovenaan. We blijven tenslotte winkeliers". De formule van de 24 Uur van Oostburg is vrijwel ongewij zigd gebleven. „Wat goed draait moet je niet omgooien, hoogstens bijstellen", meent Peet Scherbeijn. Die bijstelling bestaat er dit jaar uit dat de ploegentijdrit geschrapt is en dat er drie slui- tingskoersen zijn gepland die puur individueel worden be twist en niet meer meetellen voor het klassement. Vorig jaar ging trimclub NSM uit Sluiskil met de Wim Hendriks-trofee naar huis. Ook dit jaar behoort deze ploeg tot de favorieten al is volgens Peet Scherbeijn de Schoondijkse formatie Moskie met de drie 'Huighjes' Johan, Wim en Frank de te kloppen formatie. Er zijn echter meer kapers op de kust in het evenement van Frans Quadekker, veertien jaar geleden initiatiefnemer voor de 24 Uur. Ondanks het feit dat hij inmiddels naar Breda is vertrokken, heeft hij nimmer ontbroken in de 24 uurs-nacht, die wellicht nog meer bekendheid geniet dan het trimspektakel zelf. JEUGDDIENST - In de rk strandkerk wordt zondag 2 auguj. tus een dienst gehouden, waarbij in het bijzonder de jeugd t* trokken wordt. Voorganger is pastor F. Verheije uit Aarder,, burg. De dienst begint om 10.00 uur. een voorspelling te doen voor heel '87", zegt Hor stra. „Maar als we het tweede helft een even groot volume kunnen draaien als in de eerste zes maanden, verwacht ik een redelijk resultaat". Horstra is tevreden over de positie van Zuid- Chemie in de nieuwe constructie. „Het is plezie rig dat we bij de harde kern van het concern zijn gebleven", zegt hij. De fusie en de rationalisatie van de produktie scheppen volgens hem perspectief voor de vesti ging in Sas van Gent. In Frankrijk worden als gevolg van de herstructurering enkele produk- tie-eenheden stilgelegd en één bedrijf moet zelfs geheel sluiten. HANS VAN der Gouwe uit Gouda concerteert zaterdag 1 augustus op het befaamde Flentroporgel in de St.- Baafskerk te Aardenburg. Van der Gouwe komt voor de tweede keer naar Aar denburg. Hij voert werken uit van J. Walther, W. Byrd, J. Sweelinck, M. Ca- midge, W. Walond, J.s. Bach en D. Buxtehude. Het concert begint om 2Q.00 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden ten bate van het restauratie fonds van de Baafskerk. Door Emile Calon TERNEUZEN - De regering wil vanaf volgend jaar eer paspoort voor kinderen invoeren. Ze kunnen dan niet met: in de pas van een van hun ouders worden bijgeschreven Het kabinet komt met dit plan om zo meer in de pas te lo- pen met de andere Westeuropese landen. Het jeugdpaspoort gaat ƒ27,50 kosten. De prijs voor een reis document voor kinderen, jon ger dan vier jaar, staat nog niet vast. Een rondgang langs ver schillende instanties die te ma ken hebben met paspoorten leert dat niemand negatief te genover het regeringsplan staat. Integendeel, de reacties zijn over het algemeen zeer po sitief. Een paspoort voor kinderen kan veel narigheid voorkomen, zegt wachtmeester eerste klas G. Raloe van Eindhoven Air- port. De marechaussee, belast met de grenscontrole op het Oostbrabantse vliegveld, wijst er op dat hij nu regelmatig een toeristenkaart moet afgeven aan een jongen of meisje, om dat het paspoort van een van de ouders niet in orde is. Een kind, jonger dan zestien jaar, moet nu nog in het pas poort van de vader of de moe der staan. Als het kind in de pas van de moeder staat, en die blijft thuis, kan het niet met zijn vader vertrekken zonder een geldig reisdocument. „Zo'n toeristenkaart kost nog altijd 54 en is maar één reis en ten hoogste één maand geldig", vertelt de wachtmeester. Het plan van de regering bete kent echter niet dat in januari alle Nederlandse kinderen naar het gemeentehuis moeten hollen om daar een pas aan te vragen. Als de ouders over een geldig paspoort beschikken, kunnen ze nog steeds met de kinderen naar het buitenland Pas wanneer de vader of moe der een nieuwe pas nodig heeft, moet het kind ook zelf een reis document aanvragen. J. van Toor, hoofd afdeling burgerzaken van de gemeente Etten-Leur, is evenals wacht meester Ralou blij dat het pas poort voor de jeugd er komt. „Het kan bijvoorbeeld veel problemen na een scheiding voorkomen. Wanneer een echt paar uit elkaar is en de kinde ren zijn toegewezen aan de moeder, maar bijgeschreven staan in de pas van de vader, kunnen de kinderen niet naar het buitenland. Het komt na melijk geregeld voor dat de ex- echtgenoot weigert zijn pas af te geven zodat de kinderen niet overgeschreven kunnen wor den in het paspoort van de moeder", aldus Van Toor. Zijn Terneuzense college H. Pleunis heeft ook die ervaring. „Hoewel het plan van de regering nog naar het parlement moet zal het een hele verbetering zijn", vertelt hij (ADVERTENTIE) De leden van de Happy Band. - foto corj.de boer orgel gekocht, van de rest is het Repetities van de band, elke langstellenden na een tele- intrumentarium van de band- dinsdagavond van half acht tot foontje aan De Dagboog wor- leden betaald. half negen, kunnen door be- den bijgewoond. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Rowans van Scouting St. Hubertus brengen woensdag 5 augus tus een 'spookshow' in de gymzaal aan de Van Steen bergenlaan. De opvoering gaat over een spook dat rondvaart in de wijk het Ja va. De show is een onderdeel van de Speelweken '87 in Terneuzen en de Rowans werken samen met de Centrale Stichting voor Sociaal Kultureel Werk. De uitvoering is bedoeld voor kin deren van zes tot twaalf jaar en ook hun ouders zijn welkom. In de show gebeuren er rare dingen op het Java. Het spookt er, en bouwvakkers durven er niet meer te komen. Burge meester Ockeloen is radeloos, want hij is bang dat er straks niemand meer in de in aan bouw zijnde wijk durft te wo- Volgens sommige bejaarden in De Veste is alles de schuld van het Javaspook. Een tove naar uit een ver land moet de oplossing aanreiken: hij komt woensdag 5 augustus naar Ter- neuzen. De spookshow begint om 19.00 uur. Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met 'een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan. Voor een premie van f 1.45 per persoon per dag heelt u al een polis met een bagagedekking tot 3.500,- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bi| de ANWB Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1.10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren Neem geen onnodig risicrf: ga nu naar uw ANWB kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice: 070 141430 Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. Ook bij schoolreizen of uitstap jes van jeugdverenigingen on: staan nu vaak problemen. Hef kind kan namelijk niet reiat op het paspoort van een van 4 ouders. Vaak komt men da: pas op het laatste moment ach ter en moet of de gemeente ;l de marechaussee een toeristen- kaart uitreiken. De gemeen: kan drie verschillende kaarte. afgeven. De toeristenkaart voor meerderjarigen en BI voor jongeren. Die kaarte kosten in Etten-Leur ƒ32,356 21,60. Ze zijn twee jaar geld; en geven toegang tot zowat ai landen in West- en Zuideurop: Er is ook nog de toeristenkaa: C. Die blijft onbeperkt geld; kost 10,60 en de gebruiker ke naar België en Luxemburg re zen. De marechaussee geeft 4 toeristenkaart A af. „We maken het regelmal mee dat kinderen een wee voordat ze met een groep cp reis gaan, komen ze bij ons o: een eigen pas. Dat is da: meestal niet meer te regele zeker niet in de vakantieperó de", aldus Pleunis. „We zij: dan genoodzaakt een toeristen kaart af te geven". Niet alleen na een scheid::: of bij een schoolreisje ontstaai soms problemen. Wanneer M kind opgenomen is in de pa: van vader, en die verblijft hele tijd in het buitenland, kan zo'n kind officieel niet 4 grens over. Opperwachtermeester J. vai Malsen van de Marechausse Brigade Breda maakt, evenak zijn collega van Eindhoven Airport, regelmatig mee een jongen tesamen met van zijn ouders de grens wil oversteken zonder in het bezi: te zijn van een geldig reisdocu ment. „We kunnen alleen een toeristenkaart uitschrijven als het gezelschap het paspoort bij zich heeft waarin de jongen staat bijgeschreven. Een trouwboekje is echter ook vol doende. Beide ouders moeten wel een verklaring afgeven dal de minderjarige de grens over mag. Het jeugdpaspoort wordt te gelijk met de nieuwe fraude bestendige pas voor volwasse nen ingevoerd. De provincie gaat het nieuwe paspoort ver strekken. Voor inwoners van de kleinere steden is dat voor delig, want binnen 48 uur zijn ze straks in het bezit van het document. Nu kan het in zo'n gemeente wel eens drie weken duren voor het paspoort i~ alle ambtelijke molens is. Geen gemeente mag straks nog een pas afgeven. Dat is nadelig voor de Bredanaar. Breda raag namelijk nu nog de passen ver strekken en dat lukt meestal binnen 24 uur. Van Toor wijst er op dat nieuwe paspoort-regeling nog meer nadelige kanten heeft „Wanneer een monteur uil mijn gemeente plotseling heel sne naar Mexico moet om een machine te herstellen, kan hij binnen enkele uren een pas poort hebben. Wij bellen dan naar Den Bosch en zeggen dat ze alles klaar moeten leggen er die monteur kan er zo om rij den. Straks is dat echter niet meer mogelijk. Dan moet iedereen twee dagen wachten Dat kan in een aantal gevallen problemen geven". Consuls en ambassades mo gen straks ook niet meer een pas afgeven. Een missionaris die bijvoorbeeld in de binnen landen van Zaïre zit kan n« naar de consul gaan en die geeft een nieuwe pas. Straks moet hij echter de oude pas van de missionaris naar Den Haag sturen en pas na minimaal week is het nieuwe document terug in Zaïre. Pan Door onze onze correspo Als we de Nederl; gisseur Paul Verh geloven, zal dat in niet anders zijn. W speelt Verhoeven - Amerikaanse - f il Het is een film die in snelle opmars maakt, enorme publiciteitsca meer dan 13 miljoen c project zijn gestoken, vendien een film die c de maat van een grc publiek is gemaakt. Verhoevens geeste: is half mens en half i vreemde wezen gaat c tieagent Murphy schi winterde 'cob' die in 1 de toekomst de misdE Murphy wordt ever gangsterbende vermot ment verschijnt een e ten tonele -Security die zich in het bestrijd daad heeft gespecialis 'Lethal Weapon' Grand Theater in sfeertekening en c; Gibson en Danny C in het gedrag van i lega Glover - een vaarlijke heroïne- bindende factor in I 'An American 1 draait nog steeds i Prachtige, spanner muizenfamilie die i land naar Amerika The living dayi City 2 in Roosendé Zoom, Luxor in Te: Hulst. Spectaculaii boeiende personage grimmige Timothy als een mallotige R 'Black Widow* v£ sino 4 in Breda. On sell als geheimzin! haar schatrijke ecl tenschap. Zij wordt Federale Recherche geerd raakt en ha: van beide, door elk helaas. 'Soul Man', over voordoet om een si in Breda. Simpele sie'. •Platoon' van Oli 2 in Breda, De Kon Terneuzen. Docun een integere manie log toont. 'De Naam van d van Jean-Jacques blijft in Mignon in Bergen op Zoom en "Police Academy da, Cinem'actueel Engeland in Hulst. De filcyclus 'De dia in Breda wort schitterende, poëtis rio Taviani. Een m van Pirandello, die vering. Maandag 3, dins Up' van Michelang tograaf is ongewilt geen moord gewee: waarneming van d tige Londen van de Donderdag 6 au van Antonioni. Fas een vermoeide joui identiteit van een complot belandt. E inhoud. Vooral in t achtigheid van het schitterend in beelt Scène uit het ft 'Kaos' van de gebr in Filmhuis Concc

de Stem | 1987 | | pagina 12