Officiële ontvangst Hulst CONCOURS HIPPIQUE DE VOSSEREYERS IN ABSDALE NAC oefent 'op niveau' b Slapen Polen in manege Magrette SMAAL AUTO* Sponsors overkomst Polen Tennistoernooi veterane! Entreeprijzen toernooi NAC JUBILEUM-TOERNOOI 1 EN 2 AUGU^ 'S 1987 VVV'S O VEI DE STEM SPORT 3 DONDERDAG 30 JUL11987 ABSDALE - Met nog zo'n week of vier te gaan is de landelijke rijvereniging en pony club De Vossereyers uit Absdale al klaar de Poolse nationale rui tersportploeg te ont vangen. Stalknechten Nederlandse ploeg Vriendenprijs INTERNATIONAAL JUBILEUMTOERNOOI MOET TRADITIE WORDEN Sfeer Bannon Rangers Programma Jubileum toernooi Parijs CURSUS MOET 114 Van onze sportredactie ABSDALE/HULST - De Poolse nationale ruitersportploeg, die zaterdag 29 augustus deelneemt aan het internationale concours hippique van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Vossereyers in Absdale en hun begeleiders zullen die zaterdag officieel worden ontvangen in het Hulsterse stad huis door het college van burgemeester en wethouders, onder leiding van Hulsterse burgmeester mr. F. A. W. Jacobs. De officiële ontvangst begint om 11.00 uur. Daar- bij zal ook een zware deputatie aanwezig zijn van de Poolse ambassade in Den Haag onder aanvoering van ambassadeur Jerzy Wotjtecki met zijn echtgenote. Voorts komen in ieder geval cultureel en persattaché Wlodek Czajer en secre taris Andrzej Derlatka en hun echtgenotes en te vens bestaat de mogelijkheid dat ook de militair attaché present zal zijn in Hulst. Daarnaast een aantal belangrijke sponsors van het evenement, afgevaardigden van de organiserende vereni ging De Vossereyers en de Buurtvereniging Abs dale. De mogelijkheid bestaat dat ook Zeeuws gedeputeerde voor sportzaken mevrouw Esther Maris-Koster present zal zijn. Na de officiële ontvangst trekt het gezelschap naar manege Heikant van Fons de Vetter, waar een palingmaaltijd zal worden aangeboden. Rond half drie worden de belangrijkste officiële gasten, onder wie ambassadeur Jerzy Wojtecki, een man die dol is op paardesport en samen met cultureel attaché Wlodek Czajer een belangrijk 'administratief' aandeel had in de overkomst van de Poolse ploeg en burgemeester mr. F. A. W. Jacobs en hun respectievelijke echtgenotes per koets naar het concoursterrein gereden. Rob de Vlieghere van De Huifkar in Absdale heeft een viertal speciale koetsen kunnen arrangeren voor dit doel. Het complete gezelschap genodig den is vanaf de parade present om daarna de drielandenwedstrijd België-Nederland-Polen bij te wonen. Poolse top trekpleister Door Ton Koomen Zoals bekend vormt de uit vijf of zes ruiters be staande Poolse equipe de grote trekpleister in dit in ternationale concours, dat een publiekstrekker van de eerste orde belooft te wor den. Zaterdag 29 augustus wordt het dan ook een gedenkwaardige dag voor de kleine maar ac tieve Absdaalse ruitersport club onder voorzitterschap van Emilio Picavet, de man die zich gesteund weet door secretaris penningmeester Jean Paul Beens, bestuurslid Staf de Fe- ber en Frie Beens, de man die de public relations verzorgt rond dit evenement. Jean Paul Beens: „Met een kleine club - we hebben slechts een twintigtal leden, waarvan er twaalf actief de ruitersport beoefenen - zijn we er dan toch maar in geslaagd een evene ment van dergelijke omvang te realiseren. Via een Terneu- zense relatie slaagden we er in de Poolse ploeg te contracteren. Dat de Polen van uitzonder lijke klasse zijn, hebben we vo rig jaar in Axel kunnen zien. Daar traden ze voor de eerste keer op tijdens het internatio nale concours hippique van de Ruitersportvereniging Axel. Ze kunnen voor springsport van de bovenste plank zorgen en dat moet de Zeeuwse ruiter sportliefhebbers toch aanspre ken." Overigens is het niet de zelfde Poolse equipe van vorig jaar. De Polen komen met een afvaardiging van zo'n veertien personen naar Zeeuwsch- Vlaanderen. De komst van twee bekenden van vorig jaar is zeker. Dat zijn Stanislaw He- lak, die de keus heeft uit een drietal paarden, te weten Cietrzew, Dalmierz en Druzbin en Antoni Kierznowski met Heban en Estera. Met belang stelling zal worden uitgekeken naar de verrichtingen van de 13-jarige internationale springruiter en de coming-man van Polen, Hubert Kierznows ki, van wie bijzonder veel ver- Simon den Exter met Tristan E uit Kortgene, de 'eerste man' uit de Nederlandse equipe in de drielandenivedstrijd België-Nederland-Polen in Absdale - foto de stem/cor j de boer Harold Cornelissens met Amon uit Kapelleb rug, de man van de landelijke rijvereniging en ponyclub Hulst, die er alles aan zal doen een goede prestatie neer te zetten in de drielandenwedstrijd te Absdale - fotodestem/corj deboer wacht wordt. Het meest veel belovende talent in het Poolse nationale ruitersportwereldje. Robert Sydon met Ordyner en de jonge amazone Malgorzata Lipczynska met Milioner zijn eveneens van de partij. De kans bestaat dat er nog een zesde ruiter of amazone zal worden aangewezen. De Polen komen met zes tot acht paarden naar Zeeuwsch-Vlaanderen, onder leiding van trainer Henryk He- lak, directeur Kierznowski van 'Stadnina Koni' waar de rijver eniging 'ABARIA IWNO' on derdak heeft en Jacek Swigon hoofdredacteur-directeur van de grootste krant uit de regio Poznan, de Gazetta Poznanski, die worden vergezeld door hun respectievelijke echtgenotes. Tevens komen er twee stal knechten mee. De Poolse paarden en de stalknechten zullen worden on dergebracht in manege Ma- grette van de familie Kosters, die belangeloos alle medewer king heeft verleend en de rest van het gezelschap bij gastge zinnen in Hulst, Absdale en Terneuzen. Het Poolse gezel schap arriveert dinsdag 25 augustus in manege Magrette. Men is dan al geruime tijd on derweg, want eerst neemt de Poolse ploeg deel aan een inter nationaal concours hippique in Oost-Duitsland en daar van daan reist men verder richting Nederland. Het gezelschap zal overnachten in de omgeving van Bielefeld in West-Duits- land, omdat de trip met de paarden anders te lang zou zijn. Hoogtepunt van het interna tionale concous hippique in Absdale vormt ongetwijfeld de drielandenwedstrijd België- Nederland-Polen in het mid dagprogramma na de parade. Inzet vormt de Grote Prijs van de gezamenlijke Breskense Zeevisgroothandel Ooster- baan-De Jonge-Noordzee. Een totaalbedrag van 1500,- ver deeld over een eerste prijs van 700,- en een tweede en derde prijs van respectievelijk 500,- en 300,-. Daarnaast is er nog een aantrekkelijk prijzenpak ket in natura te verdienen in deze landen wedstrijd. De Nederlandse ploeg die strijd zal leveren met de Polen be staat in ieder geval uit de rui ters en amazone die onlangs hebben deelgenomen aan een internationaal concours hippi que in het Poolse Iwno, onder de rook van Poznan, waar ze het klappen van de zweep heb ben geleerd. De Nederlandse ploeg wordt aangevoerd door internationaal springruiter Si mon den Exter met Tristan E, de sympathieke manegehouder uit Kortgene, die een schat aan internationale ervaring heeft. Geen hindernis is er te hoog voor Den Exter, dat heeft hij al eerder bewezen. Voorts komen in actie Lenet Sandee uit Wolphaarstdijk met Tyfoon van de landelijke rij vereniging en ponyclub Noord- Beveland; Harold Cornelissens met Amon van Hulst; Ad Bergs met Sandra van De Vosse reyers, de organiserende ver eniging en Eric Swagemakers uit het Brabantse Hoogerheide met Valliant S van de Til- burgse Rij - en jachtvereniging. Daarnaast bestaat de kans dat de organisatoren nog en kele Zeeuwse Z-combinaties zullen uitnodigen in de landen- wedstrijd mee te doen. De Bel gen sturen zeker een sterke af vaardiging. De samenstelling van de Belgische equipe is nog niet bekend, maar er zijn al toezeggingen gedaan een zeer sterke equipe te zullen samen stellen, zodat ook onze zuider buren uitstekend partij kunnen geven in Absdale, waar het op de terreinen van Rob Vael aan de Plaatstraat een waar ruiter- sportfeest belooft te worden. Jean Paul Beens: „De kans is groot dat er ook een fiks aantal ponycombinaties uit België naar Absdale komt. Ook daar over zijn nog besprekingen gaande. Het ziet er naar uit dat het lukt. Dat zou dan tevens de eerste keer zijn dat er Belgi sche ponycombinaties in Zee land in een concours hippique uitkomen. Zou leuk zijn voor ons als organisatoren." Alles bij elkaar belooft het een geweldig spektakel te wor den in Absdale. Een knappe prestatie van deze kleine club in een woongemeenschap waar slechts een zeventigtal huizen staan onder de rook van Hulst. Beens: „We zijn er trots op dit te kunnen realiseren, al besef ik heel goed, dat het zonder de geweldige medewerking van onze sponsors onmogelijk zou zijn geweest." Van onze sportredactie MAGRETTE - De lande lijke rijvereniging en po nyclub De Vossereyers uit Absdale is er in geslaagd uitstekend onderdak te vinden voor de paarden van de Poolse topruiters, die deel zullen nemen aan de drielandenwedstrijd België-Nederland-Polen op zaterdag 29 augustus in Absdale. Samen met een tweetal stal knechten zullen de paarden van dinsdag 25 augustus tot en met dinsdag 1 september in manege Magrette worden ondergebracht, waar de fami lie Kosters belangeloos alle medewerking verleent. Dinsdag 25 augustus komt het Poolse gezelschap aan in manege Magrette, waar men zal worden ontvangen door een afvaardiging van de Buurtgemeenschap Absdale en De Vossereyers. Er is een aantrekkelijk programma voor de Poolse gasten samen gesteld. Zo zal er donderdag 27 augustus in manege Ma grette een indoor-oefencon- cours hippique worden ge houden met deelname van de Poolse ploeg, sterke Belgische ruiters en in ieder geval de Zeeuws-Brabantse ploeg dje onlangs in het Poolse Ivn» deelnam aan een internatio. naai concours. Present zjjn dus zeker Harold Cornell sens met Amon van Hulst; Ad Bergs met Sandra van Vossereyers; Lenet Sandee met Tyfoon en Simon den Ex. ter met Tristan E van Noord- Beveland en Eric Swagema. kers met Valliant S uit Hoo. gerheide en lid van de Til- burgse Rij- en jachtverera- ging. Piet Kosters, de houder uit Magrette, zal een leuk prijzenpakket zor; gen en na afloop is er een ban becue-avond. De afscheidt: avond van de Poolse gi vindt maandagavond jg augustus eveneens plaats in manege Magrette. Dan zal e waarschijnlijk eveneens eei optreden zijn van een Pools, volksdansgroep en zullend leden van de landelijke rij. vereniging en ponyclub Graeve Jan, die de thuisbasis heeft in manege Magrette een demonstratie carousse rijden verzorgen. Van onze sportredactie ABSDALE - Vooral dank zij de inbreng van enkele hoofdsponsors is het mo gelijk geworden de over komst van de Poolse na tionale ruitersportploeg naar het internationale concours hippique van De Vossereyers in Absdale op zaterdag 29 augustus te realiseren. Als hoofdsponsors voor dit initiatief fungeren Dow Che mical Nederland BV, De Vlaanderenhal onder leiding van directeur Paul Wiskerke te Sas van Gent; Dranken handel Broer Pluym/Oranje boom; Vishandel Wim van Ham Terneuzen en Foto Jos Bleijenbergh Axel. Voorts werd belangrijke fi nanciële steun verleend door bedrijven als Dagblad De Stem, NSM, Stoffels-Mourik VOF, De Feijter Staalbouw Suiker Unie Sas van Gent Mercantile-Beliard NV Ant werpen, Marine Service E? Terneuzen, Metaalbedrijl Bakker Axel en Meermarkl Van de Velde Philippine/ Sluiskil. De gezamenlijke Breskense zeevisgroothandel Oosten baan-De Jonge-Noordzët, adopteert de grote drielan denprijs België-Nederlani Polen, waarin een bedrag van 1500,- te verdienen is. Voorts is belangrijk de steun van Rob de Vlieghere uit Absdale en de familie Kosters vai manege Magrette, de manege waar de paarden en knechten gratis worden on. dergebracht tijdens het ver. blijf van de Poolse equipe Zeeuwsch-Vlaanderen. Van onze tennismedewerker GROEDE - Op een eerder tijdstip dan 25 jaar geleden gaat vandaag, donderdag, het Burgemeester Eve- raarstoernooi in Groede van start. Het bij het 20-jarig bestaan uitgegeven boekje vermeldt, dat er in 1961 voor het eerst melding werd ge maakt in de districtsverga dering van een eventueel gehouden veteranen-ten nistoernooi in Groede. Aan de heren Jurry en Pari- daen werd opgedragen initia tieven in deze richting te ne men. Organiserende vereni ging zou de inmiddels be staande tennisclub Con Forza zijn, terwijl assistentie zou worden verleend door SJEF uit Aardenburg en Animo uit Ter neuzen, de clubs van de heren Paridaen en Jurry. De toenmalige burgemeester van Groede, J. C. Everaars, zette zich vervolgens in voor het toernooi en dat resulteerde er in dat na zijn vertrek in 1970 - na de gemeentelijke herinde ling - het toernooi naar hem werd genoemd. Het toernooi groeide gestaag en dat was de reden dat men inmiddels de in- schij vingen moest beperker, hetgeen uiteindelijk leidde li een 'invitatietoernooi'. In voornoemd boekje typed A. Anneveld het deelnemi aan het toernooi als een weekje Groede, waart de wedstrijden het middel zijl voor het genieten va Zeeuwsch-Vlaanderen en I opnieuw vinden van v vriendschap en gezelligheid.' Na 25 jaar zal het toerr» wellicht enige wijzigingen hel ben ondergaan, maar de snede zal zeker niet aai waarde hebben ingeboet. H# dan ook, op sportief vlak word: er jaarlijks strijd geleverd dat is zeker terug te vinden bi de twee favorieten in het he ren-enkel, Martin Titiherues Bram van Dijk. Beiden hebben en niet alleen in Groede, velt duels uitgevochten en zij zuil» zich zeker ook dit jaar hebben voorbereid op het gelijke duel. In het dames-enkel meet 4 Vlissingse Nely Wondergat trachten haar vorig jaar overde titel te verdedigen» dat kan mogelijkerwijs tegen Marijke Robesin uit Hoek, ah zij haar tweede plaats Groede gestalte kan geven ft finales zijn gepland op zondsi 2 augustus. Door Chris van Nijnatten BREDA - Het door de lokale politiek en soms ook in de boezem van de vereniging voeding gegeven negati visme rond NAC heeft er sommige leden van de Bre dase club niet van weerhou den om een stevig bezet in ternationaal toernooi te or ganiseren. Nooit eerder heeft NAC zo'n hoogstaand toernooi aan de eigen aanhang kunnen presen teren als juist nu, aan de voor avond van de competitie 1987- 1988. De tweedaagse competitie, aanstaande zaterdag en zon dag, mag dan opgedragen zijn aan het 75-jarig jubileum, toch is er sprake van een enorme paradox. Aan de ene kant vecht de club een partij van vele ronden om in financieel opzicht weer overeind te geraken en aan de andere kant wordt de trouwe aanhang tegen lage entreeprij zen naast de eigen favorieten en eredivisionist Haarlem een paar klinkende namen voorge schoteld als die van PAOK Thessaloniki en Queens Park Rangers. „Maar we moesten na 75 jaar toch wét doen voor de suppor ters van NAC," stelt John Peek, de 'voorlichter' van NAC. Het was bestuurslid Peter Stoof die het idee kwam aandragen om een toernooi te houden. Toen hij de hulp inriep van oud- technisch-directeur Bob Maas kant was de zaak binnen de kortste keren voor elkaar. En voor een 'vriendenprijs'. Het jubileumtoernooi kost slechts 75.000 gulden. „Het kost NAC natuurlijk geen cent. Dat konden we niet maken," vertelt Peek. „We heb ben alle zeilen bijgezet om sponsors te vinden, die zich ga rant stelden voor een eventueel verlies. De gemeente Breda, Meeüs, IGB, ABC, Skol en ar chitectenbureau Verhagen hebben zich bereid verklaard de portemonnee te trekken bij een tegenvaller. Maar ik geloof niet in een slecht resultaat. Het ligt er maar aan wat voor kaarten er gekocht worden, maar door de bank genomen zijn we er uit met ongeveer drieduizend toeschouwers per dag." Voor de besteding van een mogelijke winst heeft Peek al een suggestie in gedachten. „Zo'n toernooi zou eigenlijk een traditie moeten worden. Daar voor zou ik best een bedrag willen reserveren. Nu hebben we het toernooi erg sober aan gekleed: geen ontvangsten, geen toeters en bellen. Dat zou den we, onder wat gunstiger fi nanciële omstandigheden, wei eens wat leuker willen doen. Zowel voor sponsors als pu bliek." Oefenmeester Hans Verel toont zich uitermate verheugd over het jubileumtoernooi. Hij vindt de tegenstanders bepaald niet te zwaar voor zijn uiterst jonge selectie. „Je kunt spreken van een fors toernooi. Voor eerste divisiebegrippen mag je het zelfs een absoluut toptoernooi noemen. Daar ben ik blij mee. We presenteren ons aan de aanhang tegen tegenstanders, bij wie we meteen met de billen bloot moeten. Daar hebben de supporters recht op. Veel sco ren tegen amateurs is leuk, Passé partouts: staanplaatsen 20 gulden, zitplaatsen 32,50 gulden Dagkaarten: staanplaatsen 12,50 gulden, zitplaatsen 20 gul den Kinderkaarten (twee dagen geldig): staanplaatsen 5 gulden, zitplaatsen 15 gulden maar je moet de fans geen rad voor de ogen draaien. Zaterdag en zondag zien ze ons tegen zware opponenten. Ook al ver liezen we een keer, waar ik niet vanuit ga, toch zullen de sup porters blij zijn hun club onder 'normale' omstandigheden te zien. Voor de spelersgroep is het ook uitstekend. Je bent weer eens bijna twee hele da gen bij elkaar. Dat is goed voor de sfeer." Van de drie gasten op het on derlinge treffen in Breda, be hoeft Haarlem de minste toe lichting. Al is het wel vermel denswaard, dat die club ko mend seizoen zich wil ontdoen van zijn kleurloze imago. De Noordhollanders trokken bondscoach Dick Advocaat aan als nieuwe trainer en tastten behoorlijk in de buidel door on der anderen de aanvallend in gestelde spelers Wout Holver- da, Peter van Velzen en Rini van Rhoon aan te trekken. In het Griekse gezelschap van PAOK Thessaloniki, dat even als Queens Park Rangers lo geert in het Mercury-hotel in Breda, bevindt zich naast de beoogde opvolger van bonds- manager Rinus Michels, trai ner Thijs Libregts, een bekende voor de NAC-aanhang. Het be treft spits Paul Bannon. De veel scorende aanvaller bete kende een te zware last voor de salarispost van NAC en kreeg daarom geen nieuw contract. Makelaar Bob Maaskant bracht de Ier onder bij PAOK. De Noordgriekse club is in eigen land een absolute top- ploeg. Twee seizoenen geleden werd PAOK kampioen en afge lopen competitie eindigde het op de tweede plaats. In de se lectie bevinden zich vier inter nationals, zo laat de club we ten: Nikos Ala vantas, George Skartados, Nikos Liakos en Apostolos Papaioannou. Queens Park Rangers mag in het afgelopen jaar dan 'slechts' als stevige middenmoter in de 'first league' rondgelopen heb ben, toch heeft QPR een bijzon dere klank in het Engelse voet bal. Maar eigenlijk is dat niet eens een pré, want elke Engelse club heeft om een of andere re den wel een roemrijke historie. In het recente verleden heeft QPR echter wel degelijk ge schiedenis geschreven. In 1981 waagden de Londenaren het om de thuiswedstrijden in het Zaterdag 17.00 uur:Haarlem' Queens Park Rangers. 19.30 uur:..NAC-PA0K Thessaloniki. Zondag 17.00 uur:Wedstrijd om derde en vierde plaats. 19.30 uur:..Finale met aansluitend prijsuitrei king door NAC-voorzittet Harry Eggly. John Peek toont de 'cup' die in het komend weekeinde in het NAC-stadion te verdienen valt - foto marcel bekken stadion aan Loftus Road voor taan op kunstgras te spelen. Dat veroorzaakte heel wat commotie binnen de Football Association. Resultaat daarvan is, dat QPR zijn vloerbedek king mag opruimen en weer op gras dient te gaan spelen. De Londenaren, die onder leiding staan van manager Jim Smith, komen met hun sterkste selectie naar het stadion aan de Beatrixstraat. Zo treedt voorbeeld de internat:: Terry Fenwick op het midi veld aan. Maar ook de 26-ja' aanvaller John Byrne is tel wonderen. Johan Cruijff t deze zomer van alles gef beerd om deze uit Manche' afkomstige speler naar halen. QPR wist Byrne et' voor zich te behouden. NAC, Haarlem, PAOK TP saloniki en Queens Park R gers strijden zaterdag en tj dag niet om geldprijzen. J zat er niet in," aldus John P „Er worden aardige onko vergoedingen betaald en moet het bij blijven. We hete wel een kolossale trofee I" maken voor de kampioen het jubileumtoernooi. Dan ft ben ze in ieder geval een denken Van onze verslaggever OOSTBURG - De aanne mer scombinatie Nieuwen- huijse/De Braai uit Krui- ningen, Van de Heuvel uit Werkendam en Zanen Ver stoep uit Leidschendam gaat de dijk bij Cadzand- Bad op Deltahoogte bren gen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis heeft die combinatie het werk gegund. De groep had inge schreven voor een bedrag van Toer Van onze verslaggever C ADZ AND/ SLUIS/ TERN vooral gezinnen met kinde kantoren in Zeeuwsch-V om informatie te krijgen o' van een alweer verregende In veel gevallen kunnen zij g« van een info-pakketje en goed dan uit over Zeeland en het aai Toppers blijken vooral de Vlin dertuin in Knokke, het Boude- wijnpark in Brugge en de veer boot Breskens-Vlissingen (met daaraan gekoppeld een bezoek aan Walcheren) te zijn. De Zeeuws-Vlaamse mu seums noteren aanmerkelijk meer bezoekers dan anders. „Geen gericht publiek", zegt conservator Herman Bakker van het Streeklandbouwmu- seum in Heille. „Ik moet nu veel meer uitleggen dan ge woonlijk". „Ook de belangstelling voor een dagtochtje naar Engeland of Parijs is groot", meldt-de WV-informatrice in Sluis. „Het is de laatste dagen opmer kelijk druk met toeristen die gericht met vragen komen over activiteiten die ze kunnen be drijven of bezoeken, nu strand- bezoek onmogelijk is". Zij schat gemiddeld zo'n ze ventig van deze bezoekers per dag te hebben, los van de toe risten die zich over Sluis willen informeren. De VW in Breskens vond het goede humeur van de toe risten opmerkelijk. „De men sen leggen zich neer bij het feit dat het slecht weer is, ze weten zich getroost door de meldin gen dat het elders ook niet be ter is", zegt Gerard van Grie ken. Wel wordt het als een gemis ervaren dat het overdekte zwembad in Oostburg uitgere kend nu gesloten is. Veel men sen gaan daar op de bonnefooi naar toe en zien dan een bordje tr st Door Ronald Verstweten De Kruisverenigingen in Zeeland beginnen dit na jaar met een slaapcursus. Om te kunnen slapen is li chamelijke en geestelijke intspanning een voorwaarde. „Eigenlijk is het een heel eenvoudig middel voor een groot probleem", zegt me vrouw A. Renkema. Zij is consulente gezond heidsvoorlichting en -opvoe ding van het Zeeuwse Kruis, het provinciaal overkoepe lend orgaan van de Zeeuwse Kruisverenigingen. Dat coör dineert de slaapcursussen in Zeeland. De cursus werd enkele ja ren geleden ontwikkeld door twee wetenschappelijke me dewerkers aan het Instituut voor Klinische Psychologie in Utrecht. Er volgde een experiment m Zuid-Holland en Noord- Brabant. Daaraan was een onderzoek verbonden. De re sultaten waren verbluffend: zeventig procent van de deel nemers had baat bij de cur sus en ondervond geen slaap problemen meer. „Dat was voor ons de aanlei- ng om ook hier in Zeeland

de Stem | 1987 | | pagina 8