In weer was het Anjo van Loon UITSLAGEN MET DANK AAN TEUN VAN VLIET Schroevers sterke winnaar bij junioren ISVRAGEN Post aast op LeMond Laatste criterium van Zoetemelk in Tilburg ïielion kopman restatie Biondi In Nunspeet speerrecord letiek ïen baren irdenrenbanen met aanmeldingen mg EN WONDERBAARLIJKE WEEK MET YUF OVERWINNINGEN CHAAM - De naam van de winnaar van de koers voor profs, gisteren tijdens de Acht van Chaam, vergoedde veel. Van der Poel winnaar in Noordwijk Raul Alcala niet verschenen Scheepers SPORT IN HET KORT Schaken Sprintgeweld bij nieuwelingen 1ZICHT [lerden uit de ploeg van Pe- i Frankrijk, is aangewezen lin de Belgische wielerploeg Ide maand in Villach (Oos- in heeft een beschermende leid door Eddy Merckx. \jn ook Guy Nulens en Eric aas moet Edwig van Hooy- verder uit: Ferdi van den i Frison, Jos Haex, Jan Ne- tan den Brande. Als reserve gewezen. ordhouder Matt Biondi be zwemkampioenschappen bnprestatie op de 100 meter I in 49,34 seconden. Het we- jvaren de overige smaakma- I titelstrijd. Bentley vestigde al record op de 200 meter |tionale record op de 200 me- Rapp twee keer scherper, de finale tikte Shaw aan in np heeft woensdag bij het Jet de wedstrijd, die meetelt linnen. De ruiter uit Moerge- |ee seconden sneller foutloos ximaal 1,50 meter, dan Jos Jstuurde zijn paard Gonddor fing, maar die haast ging ten Irdoor kwam hij niet verder pques Busser, die geen enkel de een overwinning op voor jn wendbaarheidsparcoursen iladam. Tops had een voor- Iden op Emile Hendrix. haar 28ste verjaardag heeft ke woensdag in Leipzig het eterd. In haar derde poging fcr ver. Het oude record stond J Engelse Fatima Whitbread, |ns de strijd om de Europese svolste Italiaanse atleet van neemt dit jaar niet deel aan i van 29 augustus tot en met 6 [uden. Se 10 km in 1982, de wereld- 1983 en de Olympisch kam- jndervindt teveel hinder van [Europese kampioenschappen plessure aan zijn linkerenkel, litsland ging Cova's voet ver- jloewel alles in het werk werd Ir fit te krijgen, slaagden art- [emersma blijft opzien baren lerlands schaaktitel in Die- llen heeft Riemersma de Chi- [terhaald. Zij gaan nu samen it voorsprong op de achter- i en Westerinen. Cubaanse grootmeester Ro- Dartij. Na een Siciliaanse ope- pionoffers de vijandelijke en combinatie zijn tegenstre- strijd uit met zijn concurrent [pelers kregen te maken met eindelijk kwam er een eind- |en twee pionnen voor Cifuen- en voor Zapata. Dat bleek re- rdenrenbanen in Engeland is [lcoholverbod van kracht. De het nemen van deze maatre- bnemende mate worden ver iers. den in de toekomst niet meer Op grote gedeelten van de ac- 10I meer worden geschonken, wam tot dusver vooral neer op kkelijke assistentie van de po leer bevoegdheden, in zich ernstige rellen voor op jarige bookmaker in York be- bezoekers gingen in Redcar op i renbaan van Chepstow wer- oor benevelde bezoekers. en Nederlandse titelstrijd golf. im werd gehouden, heeft zijn ederlandse Golf Federatie is de met enkele honderden tele- wilden aanmelden als lid. zullen geduld moeten betrach- ;stellenden door naar golf-an* ig. De 39 officiële clubs hebben jt. De NGF kent daarnaast een olfclubs in oprichting en sport- hockeyvelden, waar in be den. tduitse wielrenner Jens Hepp* reede etappe van de Ronde van neen klassement overgenomen Barth. Harry Rozendahl was de beste Nederlander op de >en klassement staat hij elfde nsdag het tweede van een serie ld gewonnen. Zijn Westduitse erde en behield de eerste plaats Reservegetal: 35 Trekking B: 1-7-19-25-33-49 Reservegetal: 41. 6-4-5-1-7-3-4 Wr Chris van Nijnatten jIAAM - Anjo van Loon leeft gistermiddag in ;haam een haast onmoge- |jke prestatie verricht. )e Amstel-coureur uit St. Wil- jbrord schreef zijn vijfde verwinning binnen acht da- ien op zijn naam. En dan gaat let niet om zomaar een paar riteriums; behalve in Chaam riomfeerde hij ook in het bij jmateurs begeerde amateur- jiterium van Ulvenhout. Vijf keer winnen in acht da an (Ulvenhout, Bruinisse, Sfaspik, Elsloo, Chaam), dat joet onder het publiek nog wel ■ens de geruchten over nieuwe Ipothekers en wondermid- ieltjes de kop op steken. Van Loon had echter een nuchtere verklaring voor zijn successen- seks. T19 „Ik heb in het voorseizoen niet veel kunnen doen. Ande ren reden toen al zware koer sen. Dat hebben ze toch in hun benen zitten. Ik heb de tijd ge nomen om in vorm te komen vlak voor de mooiste crite riums. Zoiets heeft effect, dat heb ik de afgelopen week ge merkt". Van Loon hoopt volgend jaar profrenner te kunnen worden. Er is belangstelling van enkele ploegen. „Volgend jaar ben ik 26 jaar oud. Als ik dan geen be roepsrenner kan worden, is het te laat. Dan moet ik maar ama teur blijven. Maar laat ik niet teveel praten. Vorig jaar dacht ik ook even snel prof te kunnen worden en dat ging uiteindelijk niet door". Van Loon won de amateur- koers overigens op fraaie wijze. Op grote afstand van de finish zette hij aan voor de eindsprint en zag alle concurrenten ruim achter zich blijven. Op dat mo ment zat de schrik wel in de benen bij sommigen. Vlak voor het ingaan van de laatste bocht, wilden de sprinters naar voren schuiven. In dat gewoel ont stond een valpartij, waarbij de renners Frangois Franse, Wil lem Kruithof, René van Nij nat ten en Arno Ottevanger be trokken waren. Rudie van Vlimmeren, die zich na afloop met de overwin ning van zijn zwager zeer inge nomen toonde bracht het spel op de wagen in de Acht van Chaam voor amateurs. In de eerste kilometer trok hij er op uit met Pierre van Est. Later kreeg het duo assistentie van Jos Bol, Corné Heeren, Or- tair Goossens, Arjan van den Dries en Tonny Akkermans. Dat leek een kansrijke groep te worden, maar het als een raket over het parcours rijdende pe loton gaf zich niet gewonnen. Na eert vijftig kilometer du rende jacht werden de koplo pers achterhaald. Op dat moment kon bij lange na niet meer gesproken worden van een complete groep, want het moordende tempo van het jagende peloton kostte zo'n vijftig renners de koers; zij moesten hun collega's laten gaan. In de slotfase trachtten Henny Rovers en Ad Polak in een gezamenlijke vlucht en Raymond Meys en Artur van Dongen in afzonderlijke dema- rages 'Chaam' aan hun erelijst toe te voegen. Vergeefs dus. De hoofdprijs was weer eens voor Van Loon en daar stond eigen lijk niemand nog van te kijken. En weer Anjo van Loon, die in Chaam zijn vijfde overwin ning in één week binnenhaalde. foto de stem/ben steffen Breukink springt op tijd Door Rob van Deursen Erik Breukink, Neerlands wielerhoop voor etappe-wed strijden in zeer bange dagen, zegevierde na een door de regen vrijwel verziekte koers. oor worden versleten. Met nog twee achten te 'gaan' vormde zich eerst een slagorde met Tour-winnaar Stephen Roche, nummer twee in Frankrijk Pedro Delgado, Nederlands beste in de eind rangschikking van de Grande Bouclé en ritwinnaar in Pau Erik Breukink en Gerrit Solle- veld. In de daarop volgende lus sloten Jean-Paul van Poppel (winnaar groene trui plus twee ritten), Adrie van der Poel (triomfator in Renazé en natio naal kampioen) plus Teun van Vliet (Het Volk en Gent-We- velgem) zich aan. Immers, de heren beroeps ma ken van de Acht van Chaam altijd een wedstrijd om van te smullen. Dit keer echter stond het zo min mogelijk risico ne men in de spekgladde bochten en op de smalle landwegen bui ten de bebouwde kom hoog in het vaandel. Vallen, en dan zeker door een vande vedetten, zou een enorme financiële schadepost betekenen in de reeks van na- Tourse-koersen, die nog nau welijks op gang is gekomen. Maar het moet gezegd, de on geveer zestig profs, die gister middag om kwart over drie aan het vertrek voor de kerkto ren in Chaam stonden, maak ten er het beste van. En dan ze ker in de finale. Wie namelijk wat aan te merken zou hebben op de kwaliteit van de zeven man sterke kopgroep waaruit de winnaar te voorschijn moest komen, zou als een grote knies- NOORDWIJK (ANP) - Adrie van der Poel heeft woensdag op de boulevard van Noordwijk een derny- koers gewonnen. Achter Smits bleef de Ne derlandse kampioen Joop Zoetemelk en Jean-Paul van Poppel voor. lïltslag derny-koers Noordwijk: 1. Adrie van der Poel/Smits (Hooger heide), 2. Joop Zoetemelk/Raats (Germigny l'Eveque), 3. Jean-Paul ran Poppel/Debacker (Bilthoven), l Gerrie Knetemann/Koel (Huy- tergen), 5. Rene Pijnen/Van Doorn (Hoogerheide), 6. Peter Winnen/ Van de Torre (Venray), 7. Steven Hooks/Roels (Castricum), 8. Henk Lubberding/Zijlaard (Voorst), 9. Gert Jakobs/Boelens (Helmond), '0. Jelle Nijdam/Boer (Zundert). Zeven leiders, die in het toch al höoggewa'ardeerde veld van Chaam het neusje van de zalm vormden. Onder die zeven wa ren er drie (Van Poppel (Steen- wijk), Van der Poel (Boxmeer) en Delgado (Stiphout)) die voor gisteren reeds een koers in het circus na de Ronde van Frank rijk op hun naam hadden ge schreven. En daar de koek eer lijk verdeeld moet worden, moest de winnaar van Chaam bij de andere vier koplopers gezocht worden. Teun van Vliet had dat dek sels goed in de gaten. Slimme 'Teuntje' kent als geen ander zijn vak. Natuurlijk wilde hij graag zelf winnen. Maar Breu kink lanceren zou een mooiere beloning zijn voor het hond strouwe publiek (geschat op 35.000) dat de gestaag vallende regen met waves a la WK- voetbal Mexico trotseerde. Van Vliet speelde het spel voorbeel dig. Ging zelf aan de haal. Winnaar Erik Breukink na afloop dankbaar: "In de eind sprint zou ik kansloos zijn te gen Van Poppel en Van der Poel. Vandaar dat ik heel blij was met het initiatief van Teun. Hij werd door Solleveld teruggepakt en uit diens wiel kon ik prachtig wegspringen. Daarna was het eigenlijk vrij eenvoudig. Het publiek was zo enthousiast in die laatste kilo meters dat ik haast vleugels kreeg". Voor Breukink betekende de overwinning in de Acht van Chaam, het Nederlands kam pioenschap in criteriumvorm toch, een geweldige opsteker. "De laatste dagen in de Tour heb ik het erg moeilijk gehad. Eerlijk gezegd had ik een beetje genoeg van het fietsen. Wilde rust. Maar dat maakt veel goed. Chaam winnen zegt toch wat. Al moet ik mezelf steeds weer voorhouden dat het dit seizoen wel erg snel gaat. Ik moet wel met beide benen op de grond blijven staan". Ondanks de handicap van het gladde wegdek kwam de profkoers uit het vertrek direct op gang. Johan Lammerts, Jean-Paul van Poppel en Ste ven Rooks trokken ten aanval. Het was het begin van een reeks speldeprikken waar on der anderen Mathieu Hermans en Gerrie Knetemann ook hun aandeel in hadden. Jan van Houwelingen (nog steeds in het shirt van Transvemij/Van Schilt trouwens) en Edwig van Hooydonck probeerden het ook, maar op het moment dat Joop Zoetemelk zich aan het front liet zien leek het serieus te worden. Zoetemelk, die dit seizoen af scheid neemt als actief renner, nestelde zich in een kopgroep van zes met Jac van der Poel, Lubberding, de Belg Van Ende, Peter Stevenhaagen en Her mans. Anderhalve acht da verde het zestal voor de meute uit. Zoetemelk: "Ik had hier Stephen Roche ontvlucht de handtekeneingenjagers en amateurfotografen in Chaam. - foto de stem/ben steffen Erik Breukink gaat als eerste over de streep in de Acht van Chaam. - foto de stem/ben steffen graag willen winnen. Zeker ge zien mijn afscheid. Maar Chaam telt voor velen zwaar. Vandaar dat het moeilijk was stand te houden". Te moeilijk zo bleek, want de plooi werd in vier kilometer gladgestreken. Het sein voor de groten van vandaag om toe te slaan. Eerst dus Roche, Delga do, Breukink en Solleveld. Daarna gevolgd door Van Vliet, Van Poppel en Van der Poel. De slag was gevallen. Te gen zoveel kwaliteit viel niet op te boksen. Terwijl de talloze zoge naamde prominenten van de Skol-brouwerij het jury-ver hoog zoals altijd weer in een ontoegankelijk bastion veran derden, begon Breukink aan zijn solo. Onweerstaanbaar snelde hij naar de overwinning. Daarmee bevestigend dat Ne derland er een grote in de dop bij heeft. Gezien de tijd van gaan voor Zoetemelk waar schijnlijk net op tijd. Van onze sportredactie CHAAM - Peter Post on derneemt toch een poging om de Amerikaan Greg Le Mond voor volgend seizoen aan zijn Panasonic-ploeg te binden. Post heeft George Tayler, de Amerikaanse vertegenwoordi ger van Inter Football in de Verenigde Staten, opdracht ge geven om LeMond te benade ren. De Amstelvener gaat er vanuit dat - gezien de moeilijk heden bij PDM; ontslag voor 300 man in Oosterhout - de Amerikaan weinig trek heeft in een financiëel avontuur. Verder neemt Post aan dat het met de op handen zijnde fu sie van PDM, waarvoor Le Mond volgens maneger Man fred Krikke een principe-ak koord tekende, met het West duitse Agfa, lang niet zeker is dat de ploeg van Jan Gisbers in de huidige vorm blijft bestaan. Van onze sportredactie CHAAM - De Mexicaan Raul Alcala, winnaar van het jongerenklassement in de Tour de France, ver scheen gisteren niet aan het vertrek van de Acht van Chaam. Volgens coördinator Gerrie van Gerwen vertrok Alcala af gelopen maandag rechtstreeks naar Mexico omdat zijn moe der plotseling ziek zou zijn ge worden. Door de afwezigheid van Alcala bleef Eric Heiden eveneens uit Chaam weg. De Amerikaanse, vijfvoudig Olympisch schaatskampioen zou de Mexicaan begeleiden tijdens zijn optreden in de Europese criteriums. Daar Al cala maandag naar huis vloog, besloot Heiden dat eveneens te doen. Eddie Scheepers, de meester knecht van Stephen Roche, ontbrak gisteren ook. De Belg raakte in de buurt van Ant werpen onderweg naar Chaam betrokken bij een auto-onge luk. Niet ernstig gewond wer den hij, zijn echtgenote en hun kind opgenomen in het zieken huis van Brasschaat. DE AMERIKAAN Goelko bezet met nog een ronde te spelen de eerste plaats bij het internatio nale schaaktoernooi in Biel. Hij heeft door winst in de 13e ronde op de Westduitser Hübner een halve punt voorsprong op de Sovjet Romanisjin. CHAAM - Joop Zoetemelk neemt op zondag 18 okto ber in Nederland afscheid als wegrenner. Gisteren in Chaam tekende de Franse Nederlander een contract voor het het wegseizoen afsluitende criterium in Tilburg. Uitslagen: Nieuwelingen (40 km. in 1.00.28): 1. F. van de Werff (Driesum), 2. R. Lenting (Delft), 3. M. Vegt (Kol- lum), 4. P. van Gestel (Domme len), 5. J. Hermes (Liempde), 6. P. Konings (Roosendaal), 7. B. Roe lof s (Oosterhout), 8. M. Strijker (Hoogeveen), 9. B. Huizing (Stadskanaal), 10. M. Verwijme- ren (Prinsenbeek), 11. A. Pijnen burg (Oosterhout), 12. J. Vervoort (Moergestel), 13. A. Naber (Gene- muiden), 14. P. den Reijer (Den Haag), i5. P. Janssen (Putte), 16. R. Vaessen (Meers), 17. H. van de Starre (Reeuwijk), 18. R. Sierre- veld (Vlissingen), 19. R. Bickers (Oosterhout), 20.1. Roek (Almelo). Junioren (80 km. in 1.58.12): 1. J. Schroevers (Arnemuiden), 2. R. van Loon (Zevenbergen), 3. V. Timmermans (Hoogerheide), 4. R. de Raden (Dussen), 5. H. van Zandbeek (Heeswijk Dinther), 6. P. Strouken (Munstergeleen), 7. R. Kroon (Oud Gastel), 8. E. Na- berman (Genemuiden), 9. P. Steijger (Delft), 10. A. Roks (Bre da), 11. R. Sestig (Oosterhout), 12. F. van de Velde (Rijsbergen), 13. R. Smits (Hoensbroek), 14. E. van Zoelen (Culemborg), 15. P. de Pas (Ulft), 16. R. de Jong (Goor), 17. L. Vreeke (Oudenbosch), i8. M. Krabbenborg (Lichtenvoorde), 19. P. de Bruyn (Andel), 20. M. Voets (Schljndel). Amateurs (96 km. In 2.16.20): 1. A. van Loon (St. Willebrord), 2. R. Kok (Didam), 3. T. Akkermans (Zevenbergen), 4. J. van de Toorn (Zevenbergen), 5. P. Raas ('s Hee- renhoek), 6. G. de Leeuwe (Erme- lo), 7. R. Palmers (Zwolle), 8. C. Heeren (St Willebrord), 9. P. Barten (Zevenbergen), 10. R. Haast (Rijsbergen), 11. J. Melsen (Roosendaal), 12. C. Voogt (Bre da), 16. A. Goossens (België), 14. W. J. van loenhout (Nieuw Vos- semeer), 15. R. van de Rat (Baarle Nassau), 16. A. Goense (Ovezan- de), 17. P. van Est (Fijnaart), 18. M. Heeren (Breda), 19. R. Tak (Oudenbosch), 20. R. Meys (Val kenburg). Profs: 1. Erik Breukink (Bergen op Zoom) 120 km in 2.50.56,2. Ste phen Roche (Ier), 3. Pedro Del gado (Spa), 4. Jean-Paul van Poppel (Bilthoven), 5. Teun van Vliet (Baarle Hertog), 6. Adrie van der Poel (Hoogerheide), 7. Gerrit Solleveld (De Lier), 8. Jo han Lammerts (Putte), 9. Adrie Kools (Sint Willebrord), 10. Frits Pirard (Sprundel), 11. Jac van der Poel (Hoogerheide), 12. Michel Cornelisse (Amsterdam), 13.Wim Meijer (Musselkanaal), 14. Jan Siemons (Zundert), 15. Bert van Ende (Belg), 16. Ludo Giesberts (Belg), 17. Eric van Lancker 8Belg), 18. Gert Jacobs (Hel mond), 19. Henri Dorgerlo (Ol- denzaal), 20. Adrie van Houwe lingen (Heesselt), 21. Mare Dierckx (Belg), 22. Daan Luykx (Sint Willebrord), 23. Huub Kools (Baarle Nassau), 24. Theo Appel doorn (Zegge), 25. Marco van der Hulst (Haarlem), 26. Mathieu Hermans (Drunen), 27. Ludo Pee- ters (Belg), 28. Dag Otto Laurit- zen (Noo), 29. Henri Manders (Drunen), 30. Peter Winnen (Ven ray). De eerste drie bij de junioren op het podium. Links Richard van Loon, midden Jacco Schroevers, rechts Vital Timmermans. - foto de stem/ben steffen - t: Van onze sportredactie CHAAM - Met een krachtige demarage heeft Jacco Schroevers uit Arnemuiden gistermiddag de over- winningsbloemen gepakt in de juniorenwedstrijd van de Acht van Chaam. De koers ging nogal tumultueus van start. Het door de neergutsende regen spekglad geworden parcours, eiste al in de eerste rush zijn slachtoffers. Een peloton van 25 cou reurs smakte tegen het wegdek en was daarmee onmiddel lijk kansloos. De eerste passage langs de jurywagen liet dan ook een volkomen verbrokkelde juniorengroep zien. Ondanks het gesleur van nationaal kampioen Wietse Veenstra aan kop van de eerste groep, kwamen de overgebleven renners toch binnen enkele kilometers weer bijeen. Na een kilometer of twintig kwam de eerste serieuze ontsnapping tot stand. Vital Timmermans (Hoogerheide), Richard van Loon (Zevenbergen) en een sterke Raymond Thebes (Rosmalen) vormden in die kopgroep de motors. Dat initiatief werd ec-.ter door het onophoudelijk sprin tende peloton geheel teniet gedaan. Zo ondernamen Frido van de Velde (Zevenbergen) en Dick de Jongh (Raams- donksveer) pogingen om weg te komen uit de groep. De laatste en definitieve vluchtersgroep kwam tot stand met nog zestien kilometer te gaan. Robert de Raden (Dus sen), Henri van Zandbeek (Heeswijk Dinther), Richard van Loon, Vital Timmermans en Jacco Schroevers waren de koplopers. Schroevers plaatste een demarrage en zag zichzelf als eerste over de streep gaan. „Ik reed niet eens zo hard", al dus Schroevers. „Het viel vooraan stil en ik ben door gere den. Zo simpel is het eigenlijk gegaan. Ik ben echt niet weg gesprongen om een paar sprinters te ontlopen. Het was ge woon toeval". Van onze sportredactie CHAAM - De nieuwelin- genkoers van de Acht van Chaam eindigde zoals ver wacht in een felle sprint. De winnaar in dat geweld was Freddy van de Werff uit het Friese Driesum. Daarmee kreeg de openingswedstrijd in het regenachtige Chaam een prima winnaar. Van de Werff bewees onlangs immers over klasse te beschikken toen hij de zware Börkeromloop, een klas siek ir voor nieuwelingen, op zijn naam schreef. Het betekende gisteren de negende overwinning voor de Fries. „Twee klassiekers en ze ven kriteriums", meldde de noorderling trots. Van de regionale favorieten bereikten alleen Paul Konings (Roosendaal), Berry Roelof s (Oosterhout) en Marcel Verwij - meren (Prinsenbeek) de eerste tien. Zoals altijd bij koersen voor jonge renners, vlogen de nieu welingen vanaf het startschot er keihard in. Daarom lag de massaspurt voor de hand. „Het ging in de finale nogal scherp", gaf Van de Werff toe. „Ik voelde Leninting naderen, ging op het kantje door de bocht en deed daarmee de deur op slot". Het was opvallend dat de enige gewonde bij de nieuwe lingen pas honderd meter ach ter de finish viel te betreuren. Daar reed David Slagter uit Zwijndrecht tegen de drang hekken en brak daarbij zijn arm. Over de nummer drie in de uitslag, Marcel Vugt uit Kol- lum, ontstond binnen de jury nog enige discussie. Jurylid Driek van Steen had die renner gedurende een halve ronde uit de koers zien gaan. Die mening werd niet gedeeld door zijn col lega's.

de Stem | 1987 | | pagina 7