nama SLECHTS UIT OP VERBETERING EIGEN POSITIE' Alternatieve strandrecreatie I )e^eIFd Luchtvervuiling verziekt boomwortels Elsevier licht bod Kluwer nader toe 'Zaken doen met Japan moeilijk maar prettig' De president als potplant Ambtenaar moet bii werk wonen' DE BESSIGSTE BINNENLAND !DE STEM COMMENTAAR JS DE STEM BINNENLAND DONDERDAG 30 JUL11987 ONTWRICHTING ENERGIETRANSPORT UIT BLADEREN HILVERSUM (ANP) - De NCRV, de KRO en in mindere mate de NOS, hebben woensdag nega tief gereageerd op het standpunt van de Avro, die voorstander zegt te zijn van een geprivatiseerde omroep naast een publieke omroep. TER OPLOSSING VAN FILEPROBLEMEN RICHTING HOOFDSTAD Justitie: geen aidstest in gevangenissen NIEUWSOVERZICHT Flinke winst voor slagers Brugwachter gedood door zakkende brug Arrestatie na inbraak in paleis op de Dam Antwerpse tolkopleiding niet erkend Scouts bouwen hangbrug van 500 meter Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten it title Ocaan. Het Icanaal nog dan voor Pana- levensbelang voor de regering van president sloot destijds een ver- et Panama dat voor de overdracht van het in het jaar 2000. 'ika kan zich op dit geen nieuwe proble- Midden-Amerika ver- De Reagan-regering de komende maanden ilijk genoeg hebben Congres ervan te gen dat nog meer hulp Nicaraguaanse rebel- Contra's, nodig is. Bo- verslechtert de situa- E1 Salvador ziender- linkse rebellen die Lelijk door het door de Hinde en getrainde re- leger op de terugtocht ;edwdngen, hebben de maanden sterk aan [ewonnen en doen zich Imatig gelden in de raanse hoofdstad, iar waarschijnlijk dat an-regering de moei- in Panama zo be- m mogelijk en met imum aan ophef aan- 'ashington heeft zijn Midden-Amerika al- een succes-story ver- uatemala, El Salva- Panama heetten lan- ijn waar de democra- lan kracht won. De si- Panama heeft even ezen dat een echt de- :ch bestel in Midden- zeer moeilijk te ver ken is. icies tegenover gesteld verwacht mag wor- Nefarma-repertorium larin alle medicijnen ie bij apothekers ver- /orden, zegt over Ro- dat het niet gebruikt trden samen met alco- flat de individuele re- let precies te voorspel- De reactiesnelheid ider worden, het ge- veneens. :r je Rohypnol juist drugs en alcohol ert kunnen de effec- k uit de hand lopen" ijssen. Hij wijst er op jaar of tien geleden Tslaafden ook al druk enteerden met slaap- „Dat gaf een kick", weet de medi- er. „Kennelijk heb- ïsen die verslaafd zijn gs er behoefte aan tel- uwe en andere sensa- rvaringen op te doen. en in ieder geval erg p nieuwe experimen- jk treden bijwerkin- paradoxale effecten druggebruik in veel mate op, concludeert hardop. erd gehouden. Later :t evenwel onderwerp :ussie binnen het Pa- Volksfront en de i tenslotte werd het in afgedrukt in een van langevende economi- dschriften van het rapport bepleitte de :ie een herziening van ïsysteem en van de n industriëel mana- om de economie een flexibiliteit te geven iport te verhogen. De ndse schuld en de sering van de Hon- ndustrie kunnen al- ectief worden aange- inneer radicale her en worden doorge- aaronder politieke, zo irde de commissie, eekblad Figyeloe (De ner) pleitte voor een ng van de particu- tor van de economie iensen die door de van onrendabele irijven werkloos zijn aan een baan te ielpen en tegemoet te tomen aan de wensen insument. is Pozsgay kan het ,ch Front dienen als m voor een open de- de toekomst van e. „Iedereen die aan- ,t Hongarije een so lt land is en de voor standpunten van tenlandse politiek on- ft, kan hier naar vo st en zijn mening la- i", zo zegt hij. r /attingen van Pozs- 'en ook in de Sovjet- goede aarde. Gedu- t bezoek aan Moskou, ig jaar hield hij een —ezingen voor hoge inctionarissen en zijn rerd gunstig ontvan- it in Moskou gebeurt is een goede steun in aldus Pozsgay. „Ter- weg voorheen met werd bekeken, heef' vertrouwen in ons'. T28 1VAGENINGEN (ANP) - Onderzoekers van de Land bouwuniversiteit in Wage- rtingen hebben het sterke [ermoeden dat de luchtver- jntreiniging het energie transport van de wortels ran de bomen ontwricht, poor voortdurende versto ting van dit systeem kan grote schade aan de bomen uorden toegebracht. pe in de lucht aanwezige stof ten als ozon en zwaveldioxyde ,ertragen met name het ver- voer van suikers uit de blade ren en naalden naar het wor telstelsel van de boom. Deze worden daar afgegeven aan de wortelschimmel my- corrhiza, die een belangrijke functie heeft bij het opnemen van voedingsstoffen door de bomen uit de bodem. In ruil daarvoor levert de boom de suikers, die in de bladeren wor den gemaakt door omzetting van het zonlicht. Over het algemeen kunnen bomen zich van een lage con centratie luchtvervuilende stoffen goed herstellen. Als de situatie echter te lang duurt blijft het wortelsysteem van de boom voor een deel verstoken van zijn hoognodige energie bron en dus ook de schimmel. De Wageningse onderzoe kers hebben voorts ontdekt dat bomen die door de zure regen zijn aangetast, meer ethyleen produceren dan hun gezonde soortgenoten. Dit gebeurt ook bij virusinfecties en andere aanslagen. Het hormoon stag neert de stofwisseling in de rest van de boom om alle energie te gebruiken voor herstelwerk zaamheden ter plaatse. Bij de betrekkelijk geringe verontreinigde bomen op de Veluwe troffen de onderzoe kers minder ethyleen in naald monsters aan dan in die van de sterker verontreinigde bomen in de Peel. De ethyleenproduk- tie kan volgens de onderzoe kers een goede maatstaf zijn voor de bepaling van de vitali teit van een bos. Omroepen tegen Avro-nota Ineen nota over dit zogenoemde 'duaal' omroepbestel die dinsdag openbaar werd gemaakt, sprak de Avro zich uit voor een private zender, gefinancierd door de STER, maar zonder winstoogmerk en met behoud van de vere- iugingsvorm. De NCRV zegt het 'kwalijk te vinden dat de Avro, om haar eigen ideale situatie te schep pen, de belangen van alle an dere omroepen - inclusief VOO en TROS - wil opofferen'. Vol gens de NCRV had het 'de Avro gesierd als zij een plan had ontworpen waardoor elke om roep in Nederland beter en in grotere vrijheid had kunnen functioneren. De NCRV zal zich met grote heftigheid ver zetten wanneer de belangen van de NCRV en andere om roepen vergaand ondergeschikt gemaakt worden aan de Avro- belangen". Overigens, zo schrijft de NCRV, blijkt uit de Avro-nota eens te meer dat een duaal om roepbestel volgens de lijnen van het regeerakkoord finan cieel niet haalbaar is. Een com merciële omroep kan alleen be staan ten koste van de publieke omroep, zo concludeert de NCRV. Ook de KRO ziet weinig heil inde plannen van de Avro. Met name het idee van de Avro een privaat net te bekostigen uit ider meer de STER-reclame i de publieke netten, schiet de ÜpO in het verkeerde keelgat. Opvallend viftdt de KRO het 'een zogenaamde liberale omroep in plaats van de con currentie te zoeken, een ver- sterkt monopolie voor zichzelf opeist'. De verlegging van de financieringsstroom zoals de Avro die voorstelt, zal uitein delijk ten koste gaan van de publieke omroep, zo meent de KRO. Volgens programmacommis saris A. van den Heuvel van de NOS zou het jammer zijn als de Avro-notitie zonder diep gaande discussie wordt bijge zet in de archieven. Positief aan de nota vindt hij de keuze van de Avro voor een niet puur commercieel systeem met een volledig programmapakket, waarbij de identiteit van de omroeporganisaties gehand haafd kan blijven. De totale kosten van het duale bestel zullen veel hoger uitkomen dan de miljard gul den die door de Avro wordt ge hanteerd. Tot slot zegt Van den Heuvel dat de Avro rekening zal moeten houden met de wei gering van de publieke omroe pen om hun programmagege vens beschikbaar te stellen, hetgeen een drastische vermin dering van de inkomsten uit de omroepbladen teweeg zal bren gen. Van den Heuvel meent dat de Avro-nota weinig kans heeft gerealiseerd te worden. Beter zou het zijn om, gedeelte lijk in de lijn van de Avro- voorstellen, de STER in een pe riode van vijf jaar op drie net ten uit te breiden, de omroep bijdrage in de komende drie jaar met vijf gulden per jaar te verhogen en vervolgens aan te passen aan hét prijsindexcijfer en voor de radio een apart re gime te ontwikkelen. ZIE OOK GIDS-1 Weer of geen weer: de ware wandelsporters laten zich door niets weerhouden. In Noordwijk lagen gister morgen de bergen bagage van honderden deelnemers aan de Stranüzesdaagse ge reed voor transport naar de volgende pleisterplaats. - FOTO ANP „En toch zullen de Japan ners hun markt moeten open gooien. Nog steeds Vervolg van pagina 1 )E AMERIKAANSE president Ronald Reagan doet alsof hij het politieke trauma van de Iran/Contragate-affaires manmoedig lièeft verwerkt. Hij geeft de indruk dat het weer 'business as usual' is en dat hij het vernietigende imago van warhoofdig leider en slecht manager in korte 'tijd kan wegpoetsen en weer kan oorzien van zijn oude glans. Iets van zijn oude strijdbaarheid en tok holle retoriek klonk door in zijn uitspraak van eergisteren: „Ik "il de komende achttien maanden geen potplant-president zijn. Er is de komende tijd heel veel te doen in de avond van zijn leven verlangt Reagan ernaar in de ge schiedenisboeken terecht te komen als de president van de «rme daden, die niet alleen een krachtig en vitaal Amerika wil achterlaten, maar ook een land met het kompas op vrede. Dat fcan nog steeds. Als hij op een topontmoeting met de Russische 'aider Michaïl Gorbatsjov een akkoord weet te bereiken over de wereldwijde ontmanteling van kortere- en middellange afstands- 'aketten, dan zal over Reagans plaats in de historie in ieder geval aan beetje glans en glorie schijnen. Hij wordt dan de eerste presi dent sinds de Tweede Wereldoorlog die het tempo verlaagt in de nucleaire bewapeningsrace. Reagan heeft echter niet voor alle mensen mooie dingen in Petto. Het zal de Nicaraguanen niet zijn ontgaan, dat zij de ko kende achttien maanden nog niet rustig kunnen slapen. Eergis teren bleek dat Reagan wel zijn anti-Russische vocabulaire heeft 'ngeslikt, maar dat hij nog steeds van plan is de tamme Nicara guaanse revolutie - waarin overigens een heleboel niet zo leuke Pingen gebeuren - de nek om te draaien. Nicaragua is voor Rea- San vanaf het begin van zijn presidentschap een obsessie ge feest. Legale, geheime en illegale middelen hebben de sandinis- 8n niet op de knieën gebracht. Eén les uit de schandelenreeks jeeft Reagan niet geleerd. En die les was toch ondubbelzinnig "y. Als een Amerikaanse regering haar (buitenlandse) politiek durft en kan verantwoorden voor het volk en daarom toe- "ucht neemt tot de illegaliteit, dan deugt die politiek niet. Reagan denkt echter, dat hij na de emotionele pleidooien van Jiiie North voor steun aan de contra's - die een korte termijnef- ®ct hebben in de opiniepeilingen over de Amerikaanse Nicara- ua-politiek - zijn oude politiek kan voortzetten en in het najaar Ppnieuw miljoenen dollars kan vragen voor de contra's. Het zal waarschijnlijk zo'n vaart niet lopen, want gezaghebbende Ameri- wen hebben het redelijke vermoeden, dat Reagan gedeeltelijk Potplant-president zal blijven en geen voorstellen met betrek- '19 tot Nicaragua door het Huis en de Senaat zat krijgen. Een wg vermoeden is ook, dat steeds meer Amerikanen inzien dat 6 contra's geen alternatief zijn voor de sandinisten. Na zes jaar ™ners hebben de contra's geen enkel dorpje in Nicaragua we- I ,e ver°veren en kunnen zij op niet één militair succesje bo- |un. Het enige dat zij gedaan hebben is, met behulp van Ameri- la m adviseurs' onschuldige mannen, vrouwen en kinderen af eten in afgelopen delen van Nicaragua en relatief veel ®nade toebrengen aan bruggen en fabrieken. Dat is triest voor «n straatarm land als Nicaragua. Het is echter een te geringe JlL voor een land dat honderden miljoenen dollars in de n AZaak'heeft gepompt. 'enrt erikanen zijn niet gewend hun geld te zetten op verlie- kal ?aarclen en zelfs een weerbarstige president zal daartoe aarschijnlijk niet meer de kans krijgen. wordt de kloof tussen de ex port van Japan naar onder meer Europa en die van Europa naar Japan groter. Het is mijn voornaamse taak om daar wat aan te doen". Van Agt, niet ontevreden over zijn eerste periode in het land van de rijzende zon ('ik ben er op een tamelijk cruciaal mo ment gekomen') is niet pessi mistisch gestemd. „Er valt verbetering te be speuren". De oud-premier ver telde verbijsterd te zijn over het werktempo van de Japan ners. „Onlangs ben ik bij Toyota op bezoek geweest. De mensen renden aan de band. Dat ongelooflijke tempo en de gigantische productie die er het gevolg van is, vormt een be dreiging van jewelste voor Europa. Japan is zeker niet in alle opzichten een ideale sa menleving. Zo is de grond er onvoorstelbaar duur. In hartje Tokyo, waar ik vlak bij het keizerlijk paleis een flat heb, kost een vierkante meter grond 400.000 gulden. De mensen moe ten tientallen jaren sparen om ooit een huisje te kunnen ko pen. En omdat de eigen bevol king niet voldoende koopt - zij spaart immers - moeten de Ja panse bedrijven zoveel expor teren". Van Agt vervolgt: „De Ja panse banken beschikken over onvoorstelbaar veel spaargeld. Dat is de achtergrond waarom Japan in de VS en elders de du vel en z'n ouwe moer opkoopt. Ook in Europa en vooral in En geland, maar ook Nederland komt nog aan de beurt". Volgens Van Agt wordt er in Tokyo niet alleen over han delscijfers gebakkeleid, alles wordt ook in het werk gesteld om tussen Japan en de EG hechte banden te smeden op het terrein van techniek, we tenschap en cultuur. „Ik ben toch optimistisch. Het is moei lijk om met Japanners zaken te doen, maar ook prettig. Je kunt van de mensen op aan". Van Agt, die bij Nijmegen een flat heeft gehuurd, is in no vember opnieuw in ons land. i «F .""f 1 AMSTERDAM (ANP) - De Federatie van Onder nemers-Organisaties in de Regio Amsterdam (FO- RAM) vindt dat moet worden onderzocht of de overheid Amsterdamse ambtenaren kan verplich ten om in de hoofdstad te gaan wonen. Met die verplichting zou vol gens de organisatie het aan tal files op de wegen naar Amsterdam kunnen worden teruggebracht. Secretaris P. Hondius van de FORAM maakte dit woensdag be kend. De FORAM heeft over dit voorstel een brief geschreven aan onder meer de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en Heerma (Volks huisvesting) in een reactie op de plannen van Verkeer en Waterstaat om het woon werkverkeer per auto te ont moedigen. „Het is opvallend dat er geen filemeldingen waren voor de wegen die naar Am sterdam leiden tussen 30 april en 6 mei. Alle ambtena ren waren toen vrij, evenals de onderwijswereld", aldus de FORAM. Amsterdam heeft circa 30.000 gemeente-ambtenaren van wie 43 procent buiten de stad woont. Die 43 procent komt derhalve neer op zon 13.000 ambtelijke forensen, legt de organisatie uit. Volgens secretaris P. Hon dius van de FORAM is het voorstel om ambtenaren ver plicht in de stad te laten wo nen niet vreemd. „Dat was vroeger ook zo. Die verplich ting is afgeschaft omdat er een tekort aan woningen in de hoofdstad was. Nu is er in Amsterdam wel veel ge bouwd, in de sociale- en pre miesector, maar nog te wei nig in de vrije sector". (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) - Elsevier heeft op verzoek van de Vereniging voor de Effectenhandel aanvullende informatie gegeven op haar verhoogde bod op Kluwer. Dinsdag had Kluwer geklaagd over te weinig informatie van Elsevier en had gesuggereerd dat het beursbestuur en/of de SER- f usiecommissie hierom best hadden mogen vragen. Elsevier heeft nu aangepaste pro forma financiële overzich ten over 1986 verstrekt. Hierbij is uitgegaan van de fictie dat de volledige acquisitie van Kluwer plaats zou hebben ge vonden op 1 januari 1986. Reke ning is gehouden met het ka- seffect van het bod vanaf 1 ja nuari 1986. Van groter belang is naar het oordeel van Elsevier de ook bij het verhoogde bod her haalde uitspraak dat de gecon solideerde nettowinst per aan deel van de combinatie Else- vier-Kluwer in 1987 hoger zal zijn dan de nettowinst per aan deel van Elsevier apart. Deze uitspraak moet mede worden gezien in het licht van de op 27 mei gedane medede ling dat de nettowinst van El sevier (zonder Kluwer) in 1987 zou groeien met een vergelijk baar percentage als over 1986. De toeneming van de winst als gevolg van een fusie met Klu wer overtreft het negatieve ef fect van de uitbreiding van het aantal certificaten Elsevier. Er vindt dus geen verwatering plaats. Dit is evenmin het geval indien minder dan het totale aantal uitstaande aandelen Kluwer zal worden verkregen, aldus Elsevier. Blijkens de opstelling vol gens het bod van 27 juli zou de nettowinst van Elsevier na consolidatie van Kluwer over 1986 volgens de pro-forma ver lies- en winstrekening uitko men op 154 miljoen vergele ken met 169 miljoen volgens het biedingsbericht van 2 juli. De winst per aandeel zou zo doende dalen van ƒ2,65 tot ƒ2,51 en de kasstroom per aan deel van 3,68 tot 3,58. DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Het ministerie van justitie voelt nog niets voor een verplichte aidstest voor gedetineerden. De directie gevangeniswezen plaatst vraagtekens bij de be trouwbaarheid van deze momentopname. Wel verschijnt binnenkort een circulaire met maatregelen in de sfeer van hygiëne en voor lichting om het besmettingsge vaar in alle- inrichtingen (ook tbr-instellingen eninstituten van de kinderbescherming) tot een minimum te beperken. C. Davids, plaatsvervangend hoofd van de directie gevange niswezen van het ministerie van justitie staat relativerend tegenover de onrust die in het gevangeniswezen onder gedeti neerden en personeel is ont staan over de risico's op aids- besmetting. Vanuit plaatselijk overleg, met name in Amsterdam, raakte Justitie al in een eerder stadium betrokken bij het den ken over maatregelen tegen verspreiding van aids. Uit het overleg van directeuren van inrichtingen kwam de wens om praktische handreikingen en dat resulteerde weer in de cir culaire die het Directoraat-Ge neraal Jeugdbescherming en Delinkwentenzorg nu op stapel heeft staan. Aids is overigens niet de enige besmettelijke ziekte waarmee Justitie in gevange nissen te maken krijgt: ook tu berculose en hepatitis B komen onder meer voor. De laatste ziekte is zelfs besmettelijker dan aids. -J V5 Niet alleen Ronald Reagan haalt zo nu en dan de cowboy-ro- mantiek van stal, ook andere Amerikanen blijken nog een hang naar het wilde westen te hebben. Ministers sneuvelen er terwijl ze in hun vrije tijd voor cow boy spelen, en op de Amerikaanse snelwegen worden heuse revolver-duels uitgevochten. File? Fire! Veel Amerikanen wagen zich al niet meer in hun wagen. De snelwegen zijn het domein van de meedogenloze outlaws geworden. Niet wie het snelste optrekt, maar wie het snelst zijn pistool trekt, is er heer en meester. Banden omhoog of ;hiet. ik sch Ik schiet niet op, dus ik schiet op iemand, zo redeneren de he dendaagse desperado's. Wie niet snel weg is, is gezien. In de steden van Amerika komen weer van die posters te hangen. 'Wanted' en 'zoveel dollars reward' staat er op. Al leen komt er in plaats van de ongure cowboy-kop dit keer een nummerbord op te staan. Het zou me niks verbazen als dit alles uitgangspunt wordt voor een speelfilm. Ongetwijfeld zal zo'n film in Amerika een kas succes worden. MERIJN RIJSWIJK - De slagers hebben redelijk geprofiteerd van een goed 1986. Er kwam een einde aan de daling van het vleesver bruik bij de consument en de winstmarge bij de slagerijen nam wederom toe. De groothandelsprijzen voor vlees daalden, maar deze prijsdaling werd niet geheel en meteen doorgesluisd naar de koper, zodat daardoor de slagers een betere winstmarge konden maken. Deze conclusie is terug te vinden in het jaar verslag 1986 van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. De vleescon sumptie is vorig jaar licht gestegen met een pond vlees meer tot 48,2 kilo per hoofd van de bevolking. Toch heeft deze gestegen vleesomzet bij de slager niet geleid tot een gestegen geld-om- zet. Integendeel, de consument blijkt steeds meer varkensvlees te gebruiken in plaats van het duurdere rund- en kalfsvlees. HEEG (ANP) - Gemeentelijk brugwachter Anton de Jong (56) uit Heeg (Fr.) is woensdagmiddag onder de ophefbrug in zijn woonplaats geraakt en om het leven gekomen. Dit maakte groepscommandant W. Hessels van de rijkspolitie te Wymbrit- seradiel woensdag bekend. De brugwachter raakte bekneld on der de zakkende brug in zijn woonplaats, toen hij probeerde het draaiende gedeelte te smeren. De borstkas van de man werd ingedrukt tussen een betonnen paal en de brug. De man overleed ten tevolge van zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sneek. AMSTERDAM (ANP) - Twee Amsterdammers blijken er, na nu eerst is bekend geworden, er in geslaagd te zijn in de nacht van 10 op 11 juni het paleis op de Dam in Amsterdam binnen te dringen. Voordat zij met hun buit, bestaande uit enkele schil derijen, het paleis weer konden verlaten zijn zij door een wacht opgemerkt en later aan de politie overgedragen. Het tweetal kwam via een steiger aan de achterzijde van het paleis binnen. Dit is woensdag door de rijksvoorlichtingsdienst en de Amster damse politie bevestigd. De twee hebben bij hun aanhouding volgens de woordvoerster geen enkele weerstand geboden. Zij kon niets meedelen over eventuele wapens die het duo op zak zou hebben gehad. Over de waarde van de schilderijen deelde zij alleen mede dat het om 'enkele kleine schilderijtjes' ging. BRUSSEL - De EG-commissaris voor onderwijszaken, Marin, wil binnenkort de Nederlandse onderwij s-minister Deetman nog eens extra wijzen op het grote belang van goede tolken- en vertalersopleidingen. Die toezegging heeft het sociaal-demo cratische Europarlementslid Hedy d'Ancona gekregen, nadat ze zich bij Marin had beklaagd over de weigering van Deetman om het Hoger Instituut voor vertalers en tolken in Antwerpen te erkennen. Als gevolg van die weigering kunnen 82 Neder landse studenten geen aanspraak maken op een financiële bij drage, terwijl een gelijksoortige opleiding in Nederland ont breekt. SPAARNWOUDE (ANP) - Op de vijfde Jamborette in het Noordhollandse Spaarnwoude zijn scouts begonnen met de aanleg van een hangbrug van 500 meter lang over het hele ter rein (zie foto). Hiervoor zijn 800 palen nodig. Twee Schotse scouts proberen een deel van het bouwsel voorzichtig uit. VANDAAG/ Zon op: 05.57. Zon onder: 21.35. Maan op: 10.48. Maan onder: 23.13. MORGEN/ Zon op: 05.58. Zon onder: 21.34. Maan op: 12.01Maan on der: 23.22. VANDAAG/ Bath: 07.03-19.19. Hansweert: 06.35-18.48. Terneuzen: 05.59- 18.14. Vlissingen: 05.40-17.55. Wemeldinge: 07.35-19.40. MORGEN/ Bath: 07.35-19.51. Hansweert: 07.07-19.20. Terneuzen. 06.31-18.47. Vlissingen: 06.12-18.28. Wemeldinge: 08.05-20.10. GROTE VAART/ BALTIC 28 200 z Mar del Plata, BROERE AQUAMARINE 29 te Rotterdam, BROERE EMERALD 29 te Lavera, CLARENCE 29 te Rotterdam, CONTINENTAL SPIRIT 2 verw te Longbeach. DOCKEXPRESS-11 28 275 wnw Manzillo nr New York, HAPPY MAMMOTH 28 330 zzw Hongkong nr Hongkong, LANAI 28 t.a. Falmouthbay, MAASSTAD 28 vn Koahsiung nr Singapore, NED- LLOYD AMSTERDAM 27 vn Antwerpen nr Lower Buchanan, NEDLLOYD LINGE 28 vn Puerto Caldera nr Balbao, SARDA 1 verw te Aruba, WOENSDRECHT 28 230 no Taipei nr Hongkong, KLEINE VAART/ ANNA BROERE 29 te Rotterdam, ARCA 28 t.a. Goll Cadiz, ATLANTIC HORIZON 28 20 nw Kaap Matapan nr Dikili, BASTIAAN BROERE 28 vn Bassrock nr Swansea, BONTEGRACHT 29 te Santos, CASABLANCA 28 70 n Portsaid nr Portsaid, COLD EXPRESS 28 970 zzw Ascension nr Pointe Noire, DUTCH SPIRIT 29 te Rotterdam, HEEMSKERKGRACHT 12 verw Ie Santos, KO NINGSGRACHT 28 100 no Norfolk EU. nr Noumea, LINDEBORG 29 30 w Ijmui- den nr Rostock, MAGDALENA 28 500 w Monrovia nr Mayaguez, MARE ALTUM 28 te Rotterdam, MARE IRATUM 28 dw. Milfordhaven nr Swansea, MERWEGAS 28 vn Immingham nr Teesside, VIKINGBANK 28 vn Rotterdam nr Noorwegen.

de Stem | 1987 | | pagina 3