595,- Te weinig steun voor VVV Plan Vossekaai voorlopig nog onbebouwd Natuurvrienden kiezen sportiefste burgemeester Zeeuws-Vlaamse ANWB heeft het vreselijk druk TEPAS TERNEUZEN AFHANKELIJK VAN HOUDING BESTUUR ZONNEVELD Pluvius verstoort programma thuisblijvers ONDERNEMERS PROFITEREN VAN TOERISTEN, MAAR DRAGEN NIKS AF TERNEUZEN - Het plan om in het nieuwe streekziekenhuis bij Terneuzen een dependance onder te brengen van het jeugdrevalidatiecen- trum Zonneveld is voorlopig in de ijskast gezet. 100 Gram hasj gesmokkeld: auto kwijt Nieuwbouw Sanatorium DINSDAG 28 JULI 1987 PROJECTONTWIKKELAAR HAAKT AF Interesse Financiers Teleurgesteld Besluit nemen De Wieldop Lopende band Hittegolf Promoten Groentetelers bundelen zich De eetkamer is bijpas' send en bestaat uit kolom tafel met geschulpt blad n 4 in noten uitgevoerde stoelen met betere ve lours bekleding Compleet geen ZXSSr maar slechts ken. (140x200 cm). 2 :l met spiegel en Klerkx; helemaal Kies deze afslag wanneer u uit Den Bosch of Raams- donksveer komt Na ongeveer 1 km bent u in Zanddonk en vindt u Piet Klerkx vlak achter Woonwereld en Capitol. gereedschappen en machinerieën voor) vakman en Industrie. Spinveld 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever pJIEUWVLIET/BIER- VLIET - De provinciale WV wordt niet genoeg ge steund. Er zijn nog steeds heel wat ondernemers, die ivel profiteren van de toe risten, maar geen bijdrage leveren aan de VW. Zowel J. van de Velde, voorzit- Recron Zeeland, als J. van Ham, voorzitter horeca Zeeuwsch-Vlaanderen, vinden dat nog veel te weinig onderne mers een bijdrage leveren. Het is echter niet mogelijk om wanbetalers te dwingen een bedrag over te maken naar de provinciale VW. Volgens Van de Velde dra gen zo'n veertig Zeeuwse re- creatie-ondernemers niets af aan de VW. „Een zeer slechte zaak. Ze profiteren van ande ren", aldus de voorzitter van de Recron. „Gelukkig betaalt het me rendeel van de recreatie-on dernemers wel een bijdrage." Droeviger is het gesteld met de horeca-sector. Slechts zo'n 35 procent van de café's, res taurants en hotels in Zeeuwsch-Vlaanderen is aan gesloten bij de horeca-vereni- ging. Die vereniging betaalt een bijdrage aan de VVV. De niet-aangesloten zaken dragen echter niets bij. „Die rijden mee op de rug van anderen", zegt Van Ham. Beiden vinden dat ook de middenstanders op de een of andere manier moeten meebe talen. „Nu is het zo dat bijvoor beeld een souvenirwinkel niets afdraagt, terwijl zo'n zaak toch wel degelijk profiteert van de toeristen.' Ook allerlei andere winkels, denk eens aan al die zaken in Cadzand-Bad, hebben voordeel bij een goed functio nerende VVV", laat Van Harn weten. Volgens beide voorzitters moet er een regeling komen zo dat elke ondernemer die baat heeft van de promotie van de regio, verplicht wordt een bij drage te leveren aan de WV. „Ook de bakker om de hoek, want die heeft ook voordeel van de toeristen", aldus Van de Velde. Van Harm wijst er op dat zelfs de huisartsen tijdens de zomermaanden profijt heb ben van de toeristen. „Alle on dernemers moeten zich solidair opstellen en een bijdrage leve ren. Daar profiteren we met zijn allen van", meldt Van Harn af. Plan dependance uitgesteld Van onze verslaggever Of die dependance er al dan niet komt hangt af van de houding van het bestuur van Zonneveld. Dat kreeg in juni een brief van staatssecretaris Dees van WVC (Welzijn,- Volksgezondheid en Cultuur). In dat schrijven werd gesteld dat het centrum moet worden verplaatst naar Goes. Als het centrum dat weigert, geeft het ministerie geen toe stemming voor een dependance voor dag-revalidatie in Ter- neuzen. Het ministerie van WVC vindt dat het huidige centrum in Oostkapelle te ver van an dere revalidatiecentra -onder andere in Goes- ligt. Volgens het bestuur van Zonneveld maakt de afstand vanaf Oost kapelle of Goes weinig uit. Daar komt nog bij dat aan het tentrum een mytylschool is verbonden. Als het centrum zou moeten verhuizen, zou ook de school mee moeten. Het ministerie van Onder wijs voelt er echter vooralsnog niets voor om geld uit te trek ken voor verhuizing van de school. SAS VAN GENT - Bij een con trole aan de grens Sas van Gent 'Zelzate werden twee jonge Fransen door de Belgische Rijswacht betrapt op het bezit 'an ongeveer honderd gram lasj. ïoewel het parket in Gent niet prak van 'handel' werden de kansen in verzekering gesteld in hun auto in beslag genomen. Volgens een woordvoerder »an het parket steken steeds meer Belgische en Franse jon- ïeren de grens naar Nederland iver om er verboden middelen e kopen. Er heeft inmiddels een gesprek plaatsgevonden tussen het be stuur van Zonneveld - dat niets voor een verhuizing voelt - en vertegenwoordigers van WVC. Dat heeft, evenals een eerder gesprek tussen enkele leden van GS en het ministerie, niets opgeleverd. „We wachten voorlopig maar af en doen niets. Het is nu aan de provincie om een plan op te stellen", aldus economisch di recteur C. Francke. Als het tot een verhuizing komt, kan dat nog jaren duren. Er moet dan immers volledige nieuwbouw worden gepleegd in Goes. In dat geval komt het huidige centrum leeg te staan. „Dat zou dan een enorm stuk kapitaalsvernietiging beteke nen", zegt Francke, „maar zover is het nog niet. We blij ven op het standpunt dat de school ook mee moet. En als daar geen geld voor is, houdt het op". Zeehospitium Zonneveld werd in 1909 gebouwd. Tot eind vijf tiger jaren deed het voorname lijk dienst als sanatorium voor tuberculosepatiënten. In 1957 werd het accent verlegd naar de verzorging van poliopatiën ten. Halverwege de zeventiger jaren vonden er nog ingrij pende verbouwingen plaats. Momenteel heeft het cen trum nog recht op ruim tachtig bedden. Door toenemende po liklinische behandeling is slechts een deel daarvan, zo'n 45, bezet. In het centrum ver blijven kinderen tot maximaal twintig jaar. Op de mytyl school is een kleuterafdeling, een basisschool en een Mavo. In Groede ging het kindervakantiespel gewoon door Bikini's en zwembroeken liggen in de motteballen, de vakantiegangers aan de kust hullen zich in regenjassen. FOTO'S WIMKOOYMAN Van onze verslaggever BIERVLIET/ GROEDE - De hard nekkige regenval zorgt niet alleen voor chagrijnige gezichten op de Zeeuwse campings, maar heeft er ook voor gezorgd dat verschillende traditionele activiteiten voor de thuisblijvers werden afgelast. De jaarmarkt in Biervliet bijvoorbeeld kon gisteren op het laatste nippertje niet doorgaan en moet voor dit jaar als verloren worden beschouwd. „Er zit niets anders op dan een jaartje over te slaan", aldus een woordvoerder van het jaarmarktcomité. De jaarmarkt valt namelijk traditiegetrouw samen met de kermis die gisteren zijn laatste dag had. Op camping De Vogel in Hengstdijk moesten de hondenraces worden uitge steld. Een lichtpuntje was er in Groede waar de kindervakantieweek van start ging. Ruim zestig kinderen amuseerden zich gistermiddag tijdens de droge pe rioden met croquet. De overdekte rommelmarkt in Nieuwvliet trok eveneens zeer veel volk. Al om 8.00 uur verdrongen de handela ren zich voor de deur. Ze moesten echter nog een uur wachten voor ze naar bin nen konden. Ook zeer veel toeristen kwamen op het evenement af en bleven lang hangen. Gisteren was nog niet be kend hoeveel geld de rommelmarkt ten behoeve van het Kinderclubwerk op bracht. De vele toeristen, alle campings, maar ook hotels en pensions zijn nagenoeg vol, aan de kust waren gisteren ge dwongen het achterland op te zoeken. Musea genoten een warmere belangstel ling dan gewoonlijk op dit tijdstip van het jaar. Terneuzen, op maandag door gaans een dode stad, liep 's middags re delijk vol met dagjesmensen. Dat was ook het geval met de pu bliekstrekkers Hulst en Sluis. De week markt in Hulst was gisteren weliswaar niet zo in trek maar in Sluis was het een drukte van jewelste. Van onze verslaggever HOOFDPLAAT - De be volking van Hoofdplaat blijft wederom zitten met een onbebouwd Plan Vossekaai. De projectontwikkelaar Tereno bv uit Vught heeft de gemeente Oostburg laten weten dat het niet mogelijk is daar 144 eenvoudige va kantiewoningen te bouwen, want er is geen financier te vinden. Voor de derde achtereen volgende keer is nu een projectontwikkelaar afge haakt, nadat eerst de ge meente en de bevolking 'gouden bergen' waren be loofd. Begin jaren '80 probeerde de projectontwikkelaar 'Oostburg bv' bij Hoofd plaat een vakantiedorp te realiseren. Het lukte die maatschappij niet het plan uit te voeren. Drie jaar ge leden maakte de project ontwikkelaar R. Coltof be kend dat hij daar een va kantiedorp zou opzetten. Na enige maanden trok hij zich echter terug met het argu ment 'dat Hoofdplaat op dat moment te moeilijk lag'. Een jaar toonde plotseling Tereno bv interesse. Er werd zelfs een stichting 'Realisatie Vossekaai' in het leven geroepen. Die kwam tot de conclusie dat een eenvoudig project eco nomisch haalbaar was. Tereno haakte daar op in en kwam met een plan om een zeer eenvoudig vakan tiedorp aldaar realiseren, vooral bedoeld voor sport vissers. De gemeente wilde alle medewerking verlenen en bood de grond aan voor het symbolische bedrag van één gulden. Tereno had echter tijd no dig om financiers te zoeken, zo liet men de gemeente weten. Toen een antwoord uitbleef werd men in Oost burg steeds pessimistiser. Vorige week is het ver wachte negatieve antwoord dan eindelijk binnen geko men. De Oostburgse loco-burge meester J. Thomaes is te leurgesteld. „Vlak nadat wij met Tereno in zee gin gen, meldde zich een andere projectontwikkelaar, W. Vervaet uit het Belgische Stekene, die wel over de no dige financiële middelen beschikte. Wij besloten ech ter verder te gaan met Te reno. Achteraf is dat een onjuiste beslissing ge weest". De gemeente gaat nu als nog Vervaet benaderen, zo liet Thomaes weten. Hij vreest echter dat de ge meente te laat is. Vervaet was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Volgens Thomaes zal de ge meente nu een besluit moe ten nemen om de Vossekaat te beplanten met bomen en struiken. „We laten echter ruimte open, zodat er niet gerooid moet worden als er in de toekomst toch een va kantiedorpje komt". 1 9teel 00 .QBD2£ Van onze verslaggever PHILIPPINE - De afdeling Philippine van de Stichting Natuurvrienden wil op tweede Kerstdag een wandel tocht houden met alle Zeeuwse burgemeesters en hun collega's uit de Vlaamse grensgemeenten. Uit de verzamelde burgerva ders zal op die dag de sportief ste burgemeester worden geko zen. „Het is rond die tijd toch meestal bar weer, dus wordt het een heel avontuur", aldus coördinator J. Danckaert. De tocht die de burgemees ters zouden moeten afleggen is 25 kilometer lang en voert on der meer door de Braakman en een gedeelte van België. Over enkele dagen vallen de uitnodi gingen bij de burgemeesters in debus. Voor de vijf sportiefste bur gemeesters zijn er bekers van VOLVO Amazone, kl. doft - kergroen, bj.'67, 01677-2600. Saab900 GLS Ipg80 Daihatsu minibus 84 Manta ha.b. Ipg 81 Honda Civic 81 Mit. Lancer GSR 80 Opel Ascona Ipg 79 Opel Manta 16S 77 VW Golf 78 Kadett plaatje 77 Ford Fiesta Ghia 78 Ford Taunus Ipg 80 Opel Ascona 76 Toyota Tercel 2X79. Lada 2105 81 Ford Granada 4cyl 76 Datsun Sunny 79 Citroen LNA spuit81 Mit. Galant Ipg 79 Simca 1308 GL 79.... Renault 12 TL 76. Mazda 323 combi Alle auto's apk mog.Tramsingel I- 076-226251T.o.de weer.Geop.v. 10 tot 19 Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse ANWB heeft momenteel te maken met een overstelpende drukte. Eind vorige week werden in het kantoor in Terneuzen wachttijden tot een uur genoteerd. »Een duidelijk gevolg van het slechte weer", zegt directeur H van Meulebrouck. „We hebben hier al mensen gehad die met hun hele hebben en houwen van de kust kwamen. Die besloten alsnog een war mere bestemming te kiezen". Voor wie ongeorganiseerd op vakantie gaat, zoals kam peerders of mensen die zelf &n hotel of pension zoeken, djn er in het buitenland nog egio mogelijkheden. Op het laatste moment komen die oog om een reisverzekering, kampeercamet, routekaarten vakantiegidsen. Vliegrei zen of autoplanreizen, waar bij een verblijf in het buiten land wordt geboekt, zijn praktisch niet meer te krij gen. Het ANWB-kantoor in Ter neuzen is één van de vijftig regionale kantoren in het land. De vestiging in Terneu zen bestrijkt geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. In het kantoor worden door acht informatrices aan de lo pende band inlichtingen ver strekt. De periode van eind mei tot half augustus is de drukste tijd. De wachttijd be loopt tijdens pieken gemid deld een half uur. Meule brouck betreurt dat veel mensen tot het laatste mo ment wachten. „Dat gaat ten koste van de serviceverle ning. Er is nu sprake van een grote tijdsdruk op zowel onze informatrices als op de klan ten. Als mensen vroeger in het jaar komen, is er meer tijd voor en kun je ze beter helpen". De ramp in Noord-Italië, waar sprake is van een nood situatie door overvloedige re genval, en de hittegolf in Griekenland leveren veel be zorgde telefoontjes op. Het Zeeuws-Vlaamse kantoor wordt door het hoofdkantoor in Den Haag per telex op de hoogte gehouden van de laat ste ontwikkelingen in die ge bieden. Ook tv-programma's als 'De Konsumentenbus' blijken van invloed op de vragen die aan de ANWB worden ge steld. Sinds de uitzending vo rige week is de vraag om in formatie over Joegoslavië op vallend toegenomen. Voor de meeste Zeeuwsvlamingen blijkt Frankrijk nog steeds de hoofdbestemming. „Niet ver wonderlijk", zegt Meule brouck, „daar heb je immers alles: bossen, bergen, meren, stranden en beter weer". ANWB-directeur Meulebrouck: 'Onze informatrices verstrekken inlichtingen aan de lopende band' FOTO WIMKOOYMAN Philippine beschikbaar. De or ganisatie wil aan mevrouw J. van Rest, burgemeester van Sas van Gent, vragen de bekers uit te reiken. De afdeling Philippine van de Stichting Natuurvrienden bestaat drie maanden. Met de tocht in december wil ze Phi lippine buiten het mosselsei zoen 'promoten'. Eerder orga niseerde de afdeling al excur sies, fiets- en dauwtraptochten. Op 9 augustus houdt de stichting eveneens een wandel tocht in de Braakman. Er wor den dan vier verschillende af standen gelopen: vijf, tien, vijf tien en 25 kilometer. De burge meesters kunnen dus alvast oefenen Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse groentetelers gaan zich bundelen. Dat ison- langs overeengekomen tij dens een bijeenkomst in de Braakman. Zaken als transport en afzet worden in de toekomst beter gecoördineerd. Voor nieuwe telers komt er bovendien een 'aanspreekpunt' waar ze met eventuele vragen en suggesties terecht kunnen. Bijna vijftig telers waren tij dens de bijeenkomst aanwezig. De groenteteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen, zo'n 400 hectare, vindt tot nu toe alleen in gewasgroepen gecoördineerd plaats. Zo werken de telers van knolselderij, witlof, spruiten, prei en wintewortelen samen. Ze brengen tesamen de gewas sen naar de veiling. Het komt echter voor dat twee combina ties van telers tegelijk hun pro- dukten naar de overkant bren gen. In de toekomst zal ge tracht worden met één vracht wagen de produkten weg te brengen.

de Stem | 1987 | | pagina 9