De moeilijke start van de nieuwe Italiaanse premier PDM-directie had te hoge verwachtingen m #3 XI cl "I Reagan verliest strijdlustig minister 'De mensen die je hart eruit rukken' Bonden NIEUW B Eerste test op v W SCHADUW OVER TOURPRESTATIES VAN SPAANSE 'KLIMGEIT' PEDRO DELGADO MOZAMBIQUE, HET LAND DAT NOOIT EEN KANS KREEG DE STEM COM ■S DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 28 JUL11987 DE STEM DE STEM BINNE INDUSTRIEBO DEN HAAG - Staatsse zondheid) wil de subsidi oorden voor mensen klachten stopzetten. Dee een brief geschreven. T5 11 V. Premier Goria (links) tijdens zijn eerste overleg met de vertegenwoordigers van de vijf partijen die de nieuwe regering gaan vormen. - fotoanp Door Gerard Kessels MET GIOVANNI GORIA heeft Italië de jongste mi nister-president uit zijn geschiedenis. De christen-democraat met de baard, die volgens de Italiaanse vrouwen de knapste politicus van het land is, wordt juist in deze dagen 44. Sommigen geloven dat hij maar enkele maanden zal re geren, anderen geven hem een goede kans dat hij de periode van vijf jaar zal volmaken. Met de jonge Goria heeft de Democrazia Cristiana (DC) in ieder geval voorlopig afscheid genomen van oude strijdros sen als Andreotti en Fanfani die tientallen jaren lang het gezicht van de partij bepaal den. Na maanden van crisis heeft Italië eindelijk weer een echte regering. Een paar we ken geleden nog had niemand echter kunnen bevroeden dat Goria de nieuwe ploeg zou lei den. De christen-democrati sche leider, secretaris-gene raal Seriato de Mita, was dé kandidaat van zijn partij voor het premierschap. Maar de socialistische ex-premier Bet- tino Craxi sprak een veto uit over de Mita. Craxi blijft de christen-democratische leider zien als de man die hem ten val bracht. De tegenstellingen tussen beiden blijken onover brugbaar. Tandenknarsend accep teerden de christen-democra ten tenslotte dat hun eerste man opzij werd geschoven. Zonder veel enthousiasme hebben ze hun vertrouwen in Goria uitgesproken. Nergens is trouwens enige geestdrift te bespeuren. De nieuwe rege ring bestaat uit dezelfde par tijen als die van Craxi: chris ten-democraten, sociaal-de mocraten en de minipartijtjes van republikeinen, sociaal democraten en liberalen. Maar er is een groot verschil. Craxi leidde een coalitie van partijen die een politieke sa menwerking was aangegaan. Maar nu is de basis veel smal ler. Er is slechts sprake van een program-regering. De vijf hebben de intentie uitgespro ken dat ze alle punten van het regeringsprogramma samen uit willen voeren. Meer niet. Craxi, Italië's meest domine rende politicus van het mo ment, blijft dus de handen vrij houden. Hij kan de socia listische partij zowel profile ren ten opzichte van de chris ten-democraten als tegenover de communisten. Bij een vol gende gang naar de stembus lijkt nieuwe verkiezingswinst zeker. Zonder coalitie-akkoord begint Goria aan een onzeker avontuur. Veel zal afhangen van zijn stuurmanskunst en leiderskwaliteiten. Of hij daar in voldoende mate over beschikt, zal nog afgewacht moeten worden. Goria is een gok, ook voor zijn eigen partij. De policitus uit de Noord-Ita liaanse wijnregio Asti was vijf jaar lang minister voor de schatkist. In financiële krin gen staat Goria goed aange schreven, ook al heeft hij het gigantische overheidstekort niet terug kunnen dringen. Een ex-collega, de republi keinse minister van financiën Visentini, wees er deze dagen op dat in de vijf jaar Goria de staatsschuld meer dan ver dubbeld is. „Daarvoor zou hij in het Frankrijk van het einde van de 17e eeuw onder de guillotine terecht zijn geko men", aldus Visentini. Zijne goede naam lijkt Goria vooral te danken te hebben aan het feit dat hij op de juiste plaats zat op het moment dat Italië een grote economische opbloei beleefde. Dat hij een regering moet leiden die als los zand aart elkaar hangt, is niet Goria'd enige probleem. In zijn eigert partij beschikt hij niet over een machtsbasis. In tegenstel ling tot Andreotti, Forlani, Fanfani, de Mita en Donat Cattin leidt hij geen eigen stroming. Naar buiten toe heeft de partij met Goria wel iswaar een nieuw jong gezicht gekregen, maar intern blijven dezelfde oude baasjes aan de touwen trekken. Wie het pre mierschap van Goria dan ook begroet als een generatiewis seling bij de christen-demo craten, juicht te vroeg. Alleen een lange succesvolle periode als premier kan Goria een stevige stut in zijn eigen par tij bezorgen. Anders is de kans groot dat Goria slechts een kort intermezzo is en dat straks de Andreotti's het heft weer in handen nemen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ron Gregoor DE ONTMANTELING van PD Magnetics in Oos terhout werpt een onver wachte en levensgrote schaduw op de successen van de Spaanse klimgeit Pedro Delgado en zijn trouwe ploegmakkers. Nauwelijks is de Spanjaard van het erepodium verdwe nen, zijn PDM-shirt wordt de komende weken nog vele ma len volgehangen met bloe menkransen, of het nieuws sijpelt door dat sponsor PDM gaat fuseren. Ondanks andere geluiden, afgelopen zaterdag in onze krant nog naar voren ge bracht door marketing-ma nager Blink, gaat het hele maal niet zo goed met de Oos- terhoutse fabrikant van mag netische tapes. Een fors ver lies van vijftig miljoen, zoals men dit jaar verwacht, noopt PDM tot een fusie met Agfa. De gevolgen zijn bekend: ont slag voor 300 van de 600 perso neelsleden en ontmanteling van de Oosterhoutse vesti ging. De ontwikkeling van PD Magnetics is totaal anders ge weest dan de directeuren zich in 1982 hadden voorgesteld. Op het bedrijfsterrein tussen de Bredaseweg, de Molen straat en het Wilhelminaka- naal verrezen de afgelopen jaren vele fabrieksgebouwen. Aanvankelijk waren er plan nen voor nog een grote hal, vorig jaar werd die operatie uitgesteld. Omdat de vooruitzichten aanvankelijk zo gunstig wa ren had PDM mensen nodig. In september '85 kondigde de directie aan minstens 130 man Leo Speek FOTO DE STEMUOHAN VAN GURP nodig te hebben om de uit breiding van werkzaamheden aan te kunnen. Uiteindelijk bleken er een dikke maand later 96 mensen te zijn aange nomen. De toekomst van PDM zag er in de jaren tussen '82 en '85 zonnig uit. In '82 werd op het terrein langs de Bredaseweg een begin gemaakt met de uitbreidingsplannen. De cas sette-markt maakte een ge weldige groei door. De op komst van de video was daar zeker debet aan. De prognoses in die tijd waren, dat er in 1990 1,4 miljard video-casset tes zouden staan in de Euro pese huiskamers. Daar wilde PDM een graantje van mee pikken. Dat lukte slechts ten dele, want in Japan dacht men daar net zo over. En juist die concurrentieslag met de firma's uit het Verre Oosten heeft PDM uiteindelijk de das omgedaan. In '82 was het overigens nog niet zo'n slechte gedachte dat het Oosterhoutse bedrijf zijn partijtje op de videomarkt JNM Pedro Delgado - fotoanp goed zou kunnen meeblazen. Immers, het bedrijf voer on der de vlag van twee multina tionals in die sector, Philips en Du Pont. In '82 kon echter ook de directie van PDM niet voorzien dat de prijzen van cassettebanden met maar liefst 60% zouden dalen. En dat de dollarkoers zou zakken naar een bedenkelijk niveau. Omdat men in het Verre Oosten nu eenmaal goedkoper kan produceren dan in het rijke en verwende westen moest PDM het loodje leggen. Ondanks alle pogingen van de directie om het tij te keren lijkt een fusie nu de enige op lossing om althans een marktaandeel te bewaren en iets van de werkgelegenheid te redden. De laatste twee jaar werd het langzaam aan duidelijk dat de verwachtingen te hoog gespannen waren. Zocht men in '85 nog 100 mensen, een jaar later wilde men die honderd alweer kwijt. Er kwam een reorganisatieplan op tafel, dat er uiteindelijk in resulteerde, dat er vijftig arbeidsplaatsen verdwenen. Ontslagen kon den nog voorkomen worden omdat moederbedrijf Philips Greg Lemond fotoap deze mensen kon onderbren gen. De situatie is sinds vorig jaar niet gewijzigd. Sterker nog, de koers van de dollar bleef dalen. De concurrenten uit het Verre Oosten kunnen voor aanzienlijk minder geld produceren en de strijd was eigenlijk ongelijk. PD Magnetics heeft een rijke historie in Oosterhout. Net na de oorlog, in '47, streek Philips-dochter Volt in Oos terhout neer om er condensa toren te maken. In 1968 ging Philips een joint venture aan met EMI om aan de Molen straat de Magneetbandenfa briek Oosterhout B.V. op te zetten. Beide bedrijven dach ten van elkaar dat ze wat wis ten van magneetbanden, maar de realiteit was anders. Het gevolg was dat de jount venture in 1971 weer werd ontbonden en Philips alleen doorging. In die tijd floreerde de fa briek, '75 en '76 waren topja ren. Het bedrijf vergat echter een belangrijk aspect in de bedrijfsvoering, de produkt- verbetering. De Japanners kwamen met betere en goed kopere produkten op de markt en met de Magneetfa- briek ging het snel bergaf waarts. Ondanks het feit, dat het bedrijf in '78 nog met een ver lies van 12 miljoen draaide, kreeg de Magneet het onbe perkte vertrouwen van moe der Philips. In een poging de concurrentie bij te benen ging de directie praten met Du Pont, het Amerikaanse che mieconcern en in '80 was die joint venture een feit. Gisteren werd in grote lij nen duidelijk wat er met het bedrijf en zijn werknemers gaat gebeuren. Wat de toe komst is van de zo succesvolle wielerploeg is nog niet duide lijk. Of oud-tourwinnaar Greg Lemond toch na de we reldkampioenschappen voor de ploeg zal tekenen is nog de vraag. Het is ook nog niet ze ker of en zo ja, onder welke naam de wielerploeg wordt gecontinueerd. Zover is men bij PDM nog niet. Volgens de mensen van de bij de transactie betrokken vakbonden zal de wielerploeg volgend jaar in ieder geval onder een andere naam rij den. De FNV- districtsbe stuurder Leo Speek is aller minst te spreken over de Ho- sannah-verhalen van de fi nanciële Toursuccessen. „Het is natuurlijk belachelijk als een directeur zaterdag nog zegt dat er 3% miljoen aan de ploeg is uitgegeven en dat men daar 9 miljoen voor te- rugvangt als we nu deze be richten ontvangen. Zij hebben ons zoete broodjes gebakken", zegt hij. In de afrondende on derhandelingen met Agva zal duidelijk worden of Lemon, Van der Poel en de Kneet met een PDM/Agfa shirt rond- koersen. MET DE 64-jarige Mal colm 'Mac' Baldrige ver liest de Amerikaanse rege ring één van haar krach tigste voorstanders van een harde handelspolitiek. Baldrige gold als degene die president Reagan wist over te halen een harder handelsbe leid te voeren ten aanzien van de landen die tevens economi sche bondgenoten van de Ver enigde Staten zijn. Baldrige verongelukte za terdag tijdens een rodeo-oefe ning, toen zijn paard plotse ling steigerde en achterover viel, bovenop de ongelukkige bewindsman. Hij overleed la ter aan zijn verwondingen. Baldrige was bepaald geen amateur op rodeo-gebied; hij was lid van de Cowboy Hall of Fame, en beschouwde zich op dit terrein als professional. Dit voorjaar verklaarde hij nog in een interview dat hij in éénderde van de professionele rodeo's waaraan hij had mee gedaan een eervolle klasse ring had bereikt. „Dan ben je niet zomaar een hobbyist die het leuk vindt om ook eens cowboykleren aan te trek ken," zei hij toen. President Reagan prees Baldrige zondag als iemand c-nder wiens leiding het mi nisterie van handel een 'sleu telrol speelde bij de wederge boorte van de economische welvaart, en aan wie wij allen veel verschuldigd zijn...' Baldrige maakte vanaf het begin deel uit van de rege- ring-Reagan, en brak onlangs het record van de latere presi dent Herbert Hoover als mi nister van handel die het langst heeft gediend. Hij speelde een grote rol bij de totstandkoming van het hardere Amerikaanse han delsbeleid, en hij was al voor stander van vergeldings maatregelen tegen landen die zich in zijn ogen schuldig maakten aan oneerlijke han delspraktijken voordat presi dent Reagan zelf die koers in sloeg. Onlangs was het Bal drige, die samen met de spe ciale handelsvertegenwoordi ger Clayton Yeutter de andere leden van de regering over haalde om akkoord te gaan met de vergeldingstarieven tegen Japan, wegens de ver meende dumping van chips op de Amerikaanse markt. Baldrige heeft ook jaren lang geijverd voor de instel ling van een enkel ministerie van handel, hoewel hij wat dat betreft op weinig med- werking kon rekenen; bij de laatste stemming hierover werd zijn voorstel met 12-1 afgewezen. Minister van defensie Weinberger noemde zondag de dood van Baldrige 'een zware slag voor ons allen in de regering,' en ook vice-pre sident Bush, met wie Baldrige politiek nauw verbonden was, toonde zich geschokt door zijn dood. De Japanse minister van handel Hajime Tamura, die twee weken geleden nog met Baldrige had overlegd over de omstreden verkoop door een dochteronderneming van Toshiba van Amerikaanse onderzeeboottechnologie aan de Sovjet-Unie, zei dat hij 'ge schokt en zeer bedroefd' was door de dood van Baldrige; zijn dood is volgens Tamura 'zeer betreurenswaardig voor Japan.' De Japanse premier Yasuhiro Nakasone zei in een reactie dat Baldrige met het Amerikaanse bezettingsleger 'Rodeo'-minister Baldrige in aktie. - FOTOAP in Japan had vertoefd, en veel over Japan wist. President Reagan zal ver moedelijk de onderminister van handel, Clarence Brown, tot tijdelijk plaatsvervanger benoemen, totdat een ge schikte opvolger is gevonden. Door Paul de Schipper IN DE TAAL van de westelijke provincie Tete heten ze 'de mensen die je hart eruit rukken'. Het is nog donker als ze ko men. Ze naderen het achteraf gelegen, nog slapende dorp vanuit het zuidwesten, gewa pend met automatische gewe ren AK 47, bajonetten en hak messen. Vierhonderd rebel len. Anderen noemen ze ban dieten, vrijheidstrijders of zwarte contra's. Eenmaal bij de hutten be ginnen ze om zich heen te schieten, gaan hutten binnen, doorsteken vrouwen en kin deren. Ze vallen het politiebu reau aan. Binnenkomen lukt niet, ondanks een langdurige aanval met mortieren. Ze gaan naar het ziekenhuis, schieten tientallen patiënten dood of hakken ze eenvoudig kapot; mannen vrouwen en kinderen. Ze vermoorden ook de 20- jarige Carolos Rafael Vuma. Hij lijdt aan lepra, maar is in heel Mozambique bekend om dat hij onlangs de nationale loterij heeft gewonnen. Ook de vier geesteszieke bejaar den, die overdag altijd bij de bushalte rondhangen, worden afgemaakt. Vijf uur houden ze huis. Dan verdwijnen ze weer in de bush. In Homoine, het sla pende dorp liggen 386 doden. Voor de overlevenden rest slechts de wanhoop en het 'waarom?' Dierlijk primitieve wreed heid en terreur in Mozambi que, waarom? Een verhaal over een kapotgemaakt land in zuidelijk Afrika, het land dat nooit een kans kreeg. Op 25 juni 1975 verkreeg de voor malige Portugese kolonie Mozambique de onafhanke lijkheid. Het is een gloriedag voor de bevrijdingsbeweging Frelimo en voor de nieuwe president Samora Machel. Het nog jeugdige regime presen teert in 1980 een ambitieus tienjarenplan, gebaseerd op een Afrikaanse versie van het marxisme. Voor 1990 moet het analfabetisme zijn uitegroeid en moet het land zichzelf van voedsel kunnen voorzien mid dels een in coöperaties geor ganiseerde landbouw. Maar alle goede bedoelin gen ten spijt, Mozambique krijgt de kans niet om de chaos van de dekolonisatie te boven te komen. Factoren die Machel en de zijnen niet in de hand hebben zullen de toe komst bepalen: droogte, hon ger en de plaats op de wereld kaart, naast Zuid-Afrika. Om te beginnen is er het Renamo, het Mozambikaans Nationale Verzet. De blanke Rhodesische premier Ian Smith riep deze guerilla-or- ganisatie in de tweede helft van de jaren '70 in het leven. Smith wilde 'buurman Ma chel' laten boeten voor het feit dat hij in z'n land onderdak verschafte aan de Zanu-strij- ders van de huidige Zimbab waanse premier Robert Mu gabe. Na de onafhankelijk van Zimbabwe en het vertrek van Smith adopteerde Zuid- Afrika de beweging om daar mee het bedreigende regime van Machel te ondermijnen. Renamo voert een bar baarse en schijnbaar doelloze oorlog. De organisatie staat onder leiding van ene Afonso Dhlakama. Lange tijd ook maakten Portugese ex-kolo nialen de dienst uit. Niet dui- Een Moqambiquaans gezin ontvlucht, met pakken meel op het hoofd, hun geboorteland naar Zuid-Afrika. FOTO ANP delijk is of Renamo daadwer kelijk de macht wil overne men. Vooralsnog lijkt de re bellen er om te doen om, ope rerend als een wrede boeven- bende, de wankele structuur van Mozambique tot de grond toe af te breken. De akties richten zich op vooral op we gen, bruggen, waterputten, ziekenhuizen en fabrieken. Volgens de in Maputo ge vestigde regering van Mozambique heeft Renamo in 1986 718 scholen vernietigd, terwijl sinds 1981 een kwart van de gezondheidscentra haar deuren heeft moeten sluiten. Volgens Unicef-rap- porten kent Mozambique de hoogste kindersterfte ter we reld. Eenderde van de kinde ren sterft aan ondervoeding, infecties en oorlogsgeweld. Bij de middeleeuws aan doende overvallen ontziet Re namo niemand. Ruim een jaar geleden bezochten de rebellen 's nachts het dorpje Tico in centraal Mozambique. Een overval identiek aan die in Homoine. Op het station van Tico zaten tientallen mensen op de trein te wachten. Plotse ling verschenen tweehonderd Renamo-strijders uit het struikgewas. Ze schoten op vrouwen en kinderen, reten mensen open met hun mensen namen wat zakken rijst mee en verdwenen. De overval kostte vijftig doden. De Rena- mo-rebellen rukken niet al leen harten uit, maar ze snij den ook oren, tongen en bor sten af, bijvoorkeur van lera ren en medisch personeel. Terug naar Homoirte. De Mozambikaanse regering heeft het Nationale Verzet, Renamo, verantwoordelijk gesteld voor de massamoord in het dorpje Homoine, Re namo heeft echter ontkend bij de massamoord betrokken te zijn geweest. Het in Lissabon gevestigde Renamo-hoofd- kantoor heeft de schuld gege ven aan plaatselijke politie mannen die aan het muiten zouden zijn geslagen. Geen nieuw verwijt. De re geringssoldaten zijn slecht gekleed en ongemotiveerd. Gedreven door honger gaan regeringssoldaten soms, onder de vlag van Renamo op roof uit. Premier Mario Machungo van Mozambique is donder dag per helikopter, veerboot en begeleid door een convooi van het leger naar Homoine gereisd. „Sommige mensen die wisten te ontkomen, ver telden ons dat ze zwangere vrouwen aan het bajonet heb ben geregen. Ze schoten men sen in het ziekenhuisbed dood," vertelde hij na afloop van z'n bezoek Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft bij monde van een woordvoerster verklaard ge schokt te zijn over de moord partij. Ondertussen doen de Amerikaanse Republikeinse senatoren Robert Dole en Jesse Helms pogingen om hun regering ervan te overtuigen hulp te geven aan deze Afri kaanse contra's. Zuid-Afrika ontkent wa- pendroppingen ten behoeve van Renamo. Volgens de re gering Botha is hulp aan de rebellen is gestopt, toen in 1984 een vredesakkoord met de Mozambikaanse regering werd getekend. Volgens Mozambique gaat de hulp echter onverminderd door. Mozambique 1987. Beelden van wanhoop en ontredde ring. En aan alles is gebrek in Mozambique. In de hoofdstad Maputo rijden nauwelijks auto's. Verbindingen met de buitengebieden ontbreken. De Mozambiquanen op het plat teland hebben nauwelijks nog een draad aan hun leven. Schoenen zijn een decadente luxe. De landbouw levert niets meer op. Boeren krijgen geen tijd om te oogsten omdat ze moeten vluchten. Vierhon derdduizend Mozambikanen als vluchtelingen in de buur landen Malawi, Zimbabwe, Tanzania en Zuid-Afrika. Mozambique is verlamd, getroffen door een combinatie van typisch Afrikaanse ziek ten: een failliete economie, hongersnood, binnenlandse terreur, incapabele bestuur ders en buitenlandse bemoei zucht. Mozambique lijkt een land zonder uitzicht, zonder oplossingen. Afrikaanse policiti klagen de westerse media voortdu rend aan omdat ze over Afrika slechts berichten in een doorlopende 'slecht- nieuws-show'. Ook het ver haal van Mozambique is wei nig opwekkend, de doden zijn er te talrijk. Voor Mozambi que geldt slechts één keus: slecht nieuws of geen nieuws. Vervolg van pagina 1 Vanmiddag vindt overleg plaats tussen vakbonden en directie van PDM. "Dan zullen er een hoop vragen beantwoord moeten wor den", zo stelt Leo Speek van de Industriebond FNV. "Tot nu toe ligt er alleen een zeer Her Van onze Haagse redactie De toekomst van de oorden net als de werkgelegenheid De herstellingsoorden in het sendrecht ('De Dennenheuv oord'), Venlo ('Mutsaertsoor huis') en Nijmegen ('Villandr; De bewindsman wil met de oorden eind augustus praten over de beëindiging van de subsidie. WVC stopt sinds 1983 jaarlijks 26 miljoen in de ex ploitatie en neemt daarmee 95 procent voor zijn rekening van de kosten. De herstellingsoorden bieden plaats aan mensen die een tij delijk toevluchtsoord zoeken door problemen van psychische aard. Vaak gaan die problemen gepaard met lichamelijke klachten. De patiënten komen niet in aanmerking voor opneming in een psychiatrische inrichting of in een PAAZ-ziekenhuisbed en ook hulp via de RIAGG's is vaak niet gepast, omdat die zelden voorziet in opname. In de herstellingsoorden zit ten vaak mensen die huwe lijksproblemen hebben, om in een niet verwerkt rouwproces zitten. Per jaar worden onge veer 4.000 mensen via een her stellingsoord geholpen tot rust en bezinning te komen. Gemid deld verblijven patiënten onge veer vijftig dagen in een oord. Dees wil op deze oorden be zuinigen, omdat de opvang misschien ook elders te realise ren is. Bovendien moest Dees ƒ26 miljoen besparen. Een woordvoerster van WVC er kende gisteren dat 'bezuinigen de voornaamste reden is' van de maatregel. De directeur van Stichting De Dennenheuvel in Utrecht, J. Hogendoorn, bevestigde giste ren dat intrekken van de subsi die neerkomt op sluiting van de oorden. De stichting exploiteert onder meer het oord in Ossen- drecht. Volgens Hogendoorn zullen de stichtingsbesturen van de bedreigde instellingen zich vanaf vandaag beraden op alternatieve bezuinigingen. Met die alternatieven moet Dees in een gesprek - eind augustus - van zijn bezuini- AL MAANDEN waait in Rusland e den met niet aflatende kracht ove mokratizatsiya en perestroika, opei vorming. Het zijn de wachtwoordei Michaïl Gorbatsjov geworden om I moderniseren en de door zeven molmde maatschappij een menseli geven. In Gorbatsjovs nieuwe evangelie aantastbare partijbonzen niet mee betogingen tegen onrechtvaardige zen van de tolerantie worden verlei in de Russische historie zoals de der Stalin worden ontmaskerd en terd wordt naar de klachten van hel De eersten die de nieuwe politi getest zijn de Krim-Tataren. Het i volk dat in 1944 wegens vermeend van de Krim naar Siberië, Oezbek bergstreken van de Oeral werd ge hun aantal wordt geschat op onge sindsdien blijven strijden voor hun terugkeer naar hun oorspronkelijke Zij betoogden dit weekeinde op werden door de politie niet uit elkaa Dat getuigt van een nieuwe aanpak Gorbatsjov, maar wel werd hen et Russische president Gromyko. Ook ten in Rusland ooit gedaan hebben De acties van de Krim-Tataren w zoals in het verleden volledig doodc breide aandacht op radio en tv en i commentaren was bovendien hom Stalin, zo werd expliciet verklaarc rechtvaardig behandeld. Zij hebbei bezetters. Integendeel, de Krim-Tat< vaderlanders verzet tegen de nazist sche commentaren. Eén zwaluw maakt nog geen zom te vroeg om in de nieuwe manier v ben tegemoet getreden een aanwij; veranderingen in Rusland al zichtbt te gemakkelijk de nieuwe benaderir els een cosmetische truc of een lo confrontatie op het Rode Plein tuss ™as hoe dan ook vriendelijker dan o

de Stem | 1987 | | pagina 2