Atheners smachten naar koelte BLOEMKOOL EN HAMBURGERS badhanddoek ACTIVITEITEN VAN OOSTERHOUT NAAR DUITSLAND Stij gend aantal doden door noodweer Zeeuwse gemeenten krijgen wimpel voor schoon (zwem) water en strand Vertraging bij over tocht naar Engeland WEERBERICHT HET GESPREK VAN DE DAG b Merijntje Ierland hoopt op politiek effect van Tour-zege Roche DINSDAG 28 JULI 1987 OOSTERHOUT - Driehonderd van de zeshon derd banen bij PD Magnetics in Oosterhout ver dwijnen. Als gevolg van een fusie met de Duitse firma Agfa-Gevaert, zal een groot deel van de activiteiten naar Duitsland verhuizen. Ontslagen iet er als volgt uit: Oorzaak Leger Iran richt slachting aan onder Irakezen VS-marine stuurt kapitein van Stark de laan uit Bloemkool, Hamburgers, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Massamoord in Mozambique Jan Sierhuis in Breda 'Kinderhandel ook via Antillen' HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Veel wind PERSONEEL SEALINK IN STAKING 'Redders legen kluis Herald' 007 wint proces 10 koop gevraagd off Min to MadanT fvon laten horen via oen „Kleintje" èn De Stem en het komt in orde Immers tienduizenden Slem-lezers en 14/oressen (eon op do drie) lezen uw odvertontie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze "Kleintjes" rubriek „Huisdieren" DE STEM [27ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 in Chaam. poor Kees den Exter ATHENE - Hoog boven de wolken heeft de gezagvoer der van de KLM-airbus ons «oor Athene een tempera- tuur in het vooruitzicht ge steld van tussen de 35 en de graden. Bij de landing gisteravond om half zeven, blijkt dat hij niets heeft [overdreven. Op de vlieg tuigtrap staat de hitte als een muur. Het is goed dat de rit per bus van de vliegtuigtrap naar het stationsgebouw niet langer duurt dan enkele minuten. Want sommige mensen dreigen Hauw te vallen. Een contrast vooral met Amsterdam, waar Verslaggever Kees den Exter is gisteren naar Athene afgereisd om de hittegolf en de gevolgen ervan te ondergaan. Vandaag zijn eerste impressie. we drie uur eerder, tussen twee buien door, opgestegen zijn. Athene maakt niet de indruk van een dodenstad of een rampstad. Het is er, ook in de vooravond nog bloedheet, maar het leven gaat er, aangepast aan de omstandigheden, zijn gangetje. Later op de avond, was in de buurt van mijn hotel, aan de rand van het centrum van de Griekse hoofdstad, sprake van een temperatuurtje, waarop de vele Nederlanders die in eigen land vakantie vie ren alleen maar jaloers kunnen zijn. In gesprekken met voorna melijk jongere inwoners van Athene wordt duidelijk dat het voor hen snel een stuk minder warm mag worden. Een van hen, een student: „Met veel zwemmen en vaak douchen houden wij het wel vol. Maar voor mij mag het morgen 25 graden worden. Veertig graden is gewoon te gek, al zijn we hier wel wat gewend. Maar vooral voor de ouderen is dit een ramp. Er zijn al veel oudere mensen gestorven". Het gesprek van de avond is een bericht van de Griekse evenknie van het KNMI in de Bilt. Vandaag zal de tempera tuur dalen tot 25 graden celsius. Na tien tot twaalf dagen wordt dat weerbericht aanvaard als een godsgeschenk. Volgens de mensen die ik sprak is er be paald nog geen sprake van een ontwrichting van het openbare leven. Van het gesignaleerde watergebrek hebben alle men sen die ik gisteravond sprak nog niets gemerkt. Alleen de waterdruk is wat minder. Veel kantoren en ook bedrij ven zijn 's middags gesloten en alle Grieken houden zich ge deisd. En op de terrassen is het prima vol te houden. Als ik die mening te kennen geef, verze kert iedereen me dat ik morgen op het heetst van de dag maar eens in het oude centrum moet gaan kijken, als het weerbe- Verkoeling in het centrum van Athene. - fotoap richt tenminste niet uitkomt, hebben meer hoop op dan ver- Want dat hebben de Grieken trouwen in het weerbericht, met Hollanders gemeen: ze zie ook pagina 5 300 ontslagen bij PDM lie het Nederlands kat oureur uit Hoogerhei Van onze verslaggeefster Het personeel is gistermiddag over de op handen zijnde reorganisatie ingelicht. De joint venture moet met in gang van volgend jaar beginnen. De produktie van video- en audiocassettes wordt naar be staande fabrieken in respectie velijk West-Berlijn en Rotten burg (West-Duitsland) overge heveld. Onderzoek, ontwikke ling, de coördinatie van ver koop en marketing en het be stuurlijk centrum van de nieuwe onderneming worden in München gevestigd. Daar vindt in de toekomst ook de produktie van audio- en video tape plaats. De fabriek in Oos terhout gaat zich toeleggen op de fabricage van video-tape, data-tape en cartridges voor computertoepassingen. eden: Ad Coenraads, Jan Ley ten. Op de voffl fotodestem/johanvan6 Hoe de personeelsinkrimping moet worden doorgevoerd vormt onderwerp van bespre king met de vakorganisaties. Buiten de sectoren die naar Duitsland worden overgehe veld, zullen alle afdelingen in Oosterhout ruimte moeten in leveren. Gedwongen ontslagen I zijn onvermijdelijk. Mogelijk I kan een deel van het personeel I meeverhuizen naar Duitsland, maar volgens een woordvoer der zal dat slechts om een klein I aantal gaan. Bij Agfa-Gevaert zullen [eveneens driehonderd van de in totaal elfhonderd arbeids plaatsen moeten verdwijnen. I Agfa krijgt zestig procent zeg genschap in de nieuwe onder neming. De beide moedercon cerns van PDM, Philips en Du Pont, die nu nog elk voor de helft eigenaar zijn, houden beide een belang van twintig procent. Oorzaak van de forse bedrijf s- inkrimping in Oosterhout vormt de moordende concur rentie uit met name het Verre Oosten. De prijzen van audio- en videocassettes zijn de afge lopen vijf jaar met ruim zestig procent gedaald. De dalende koersen van dollar en pond I hebben dat effect versterkt. "Agfa kampt met dezelfde I Problemen. Samen kunnen we concurrentie beter het boofd bieden", aldus voorlich ter j. Reemers van PDM. Het Oosterhoutse bedrijf verwacht dit jaar met een verliespost van vijftig miljoen gulden af te I sluiten. Agfa en PDM bestrijken ge zamenlijk tien procent van de Europese markt. De omzet van de Duitse producent bedroeg vorig jaar 420 miljoen mark, die van PDM 200 miljoen gul den. Met name op het terrein van onderzoek, ontwikkeling, verkoop en marketing zou de fusie het nodige rendement moeten opleveren. zie verder pagina 3 zie ook pagina 2 NICOSIA (AP) - Iran heeft gemeld dat bij nieuwe ge vechten in het grensgebied ten oosten van de Iraakse hoofdstad Bagdad zeker 1.000 Iraakse soldaten zijn gedood of gewond en acht Iraakse gevechtsvliegtuigen en helikopters zijn neerge haald. De gevechten begonnen zater dag rond de Iraakse grens plaats Meimak, ten oosten van Bagdad, en duurden gisteren nog voort. Volgens Iran lan ceerde Irak hier een tegenof fensief dat volledig stuk liep. Irak heeft nog niet op de Iraanse meldingen gereageerd. De hevige storm die Zuid-Korea gis teren voor de derde keer in nog geen twee weken trof en die de straten van de hoofdstad Seoul in het water zette, kost een toenemend aantal mensen het leven. Uit een dierentuin in het zuiden van de stad ontsnapten drie jaguars toen een muur van hun verblijf instortte. Ver zorgers vingen twee dieren, maar het derde verdween in naburige beboste bergen. Honderden politiemannen ma ken er jacht op. In de nacht van zondag op maandag viel in Seoul 30 cm regen. Het water stond tot aan het middel en de borst en verkeer was onmogelijk. James Bond verslaat zelfs krant nanam Duizenden inwoners van Dublin verwelkomen Ste phen Roche, de eerste Ier die de Tour heeft gewonnen. DUBLIN (Rtr) - De overwinning van Stephen Roche in de Ronde van Frankrijk heeft mogelijk een poli tiek effect. Premier Charles Haughey sprak tijdens de ontvangst van de wielrenner in Dublin de ver wachting uit dat de zege zal bijdragen aan het natio nale bewustzijn van de Ierse bevolking. De premier vloog naar Parijs om zijn landgenoot op de Champs-Elysees te feliciteren en begeleidde de renner bij zijn terugkeer in het vaderland. Hij stelde dat Roche zowel in binnen- als buitenland meer goodwill heeft gekweekt voor Ierland dan tientallen diplomaten zouden hebben kun nen doen. Het Ierse bureau voor vreemdelingenverkeer maakte kenbaar geld te zien in de Tour-zege. In de grote Franse kranten stonden advertenties onder het motto 'Ontsnap aan de massa met een Ronde door Ierland'. In Dublin gingen stemmen op te proberen de Tour-start volgend jaar in de Ierse hoofdstad te laten plaatsvinden, vanwege het duizend-j arige bestaan. WASHINGTON (RTR-UPI) - De Amerikaanse marine heeft de kapitein van het fregat USS Stark berispt, omdat de oorlogsbodem on voldoende was voorbereid op de Iraakse raketaanval die in mei 37 Amerikaanse zeelieden het leven kostte. De 43-jarige bevelhebber Glenn Brindel is gedegradeerd en met pensioen gestuurd. Ook een tweede officier van de Stark, de 35-jarige wapenoffi cier Basil Moncrief, moet de marine vroegtijdig verlaten. Moncrief verlaat de marine zonder pensioen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding per stuk gepaneerd, 1 AQ ïoo g Van onze verslaggever DEN HAAG - De gemeente Oostburg, eigenaar van de jachthaven in Breskens, krijgt een onderscheiding - de Blauwe Vlag van Europa - wegens de goede kwaliteit van het havenwater en de voorzieningen ter plaatse voor de verwerking van af val. De jachthaven mag de vlag twee jaar voeren. Naast Oostburg krijgen ook Domburg en Westerschouwen, als kustplaatsen die zich on derscheiden in de zorg voor het milieu, de Blauwe Vlag van Europa toegekend. Zij mogen die een jaar voeren. Als voorzitter van het Natio naal Comité voor het Europees Jaar van het Milieu zal Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland S. Patijn de vlaggen woensdag 5 augustus in Den Haag overhandigen aan de burgemeesters van ge noemde gemeenten en de be stuurders van de betrokken jachthaven. De onderscheiding Door de ligging tussen het voormalige Rhodesië en Zuid- Afrika heeft het land sinds de onafhankelijkheid in '75 nooit een kans gekregen. Mogambique is opnieuw het toneel ge worden van een slachtpartij onder burgers. Aangericht door het Renamo-verzet. zie achtergrond Schilder Jan Sierhuis is opgetogen over zijn overzichtsex positie in De Beyerd in Breda: „Ik heb zelt het gevoel, dat ik in het verleden toch wel wat onderschat ben. Er is toen te oppervlakkig en modieus naar mijn werk gekeken". zie gids-1 De kinderhandel zoals die in Bergen op Zoom werd ont dekt, staat niet op zich. Er bestaat ook een zogenaamde 'Antillen-route'. Hierbij worden minderjarige Zuidameri- kaanse meisjes op de Antillen en Aruba door wildvreemden als eigen kind erkend. Daarna worden ze naar Nederland vervoerd. Hier komen ze terecht in de prostitutie. zie regio-gedeelte Eerst nog zwaar bewolkt met regen of motregen. In de loop van de dag bewolkt met wat lichte neerslag, maar even eens opklaringen. Max. 16-20 graden. Matige en aan de kust nog tijdelijk vrij krachtige tot krachtige wind uit weste lijke richting. Tot vrijdag: af en toe regen. Vanaf vrijdag een tijdelijke verbetering. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Op de veerboot St. Nicho las van de Britse rederij Sealink is in de Britse haven Har wich een staking uitgebroken, waardoor de oversteek van ruim tweeduizend reizigers is vertraagd. Het gaat om plusminus dui zend mensen die gisteravond met de St. Nicholas van Hoek van Holland naar Harwich zouden varen en circa 1200 mensen die gistermiddag met de Nicholas van Harwich naar Hoek hadden willen varen. Dat heeft woordvoerder H. Aten van Sealink bevestigd. Passagiers die maandag met de trein naar Hoek van Hol land zouden komen, worden volgens Aten zoveel mogelijk door de NS opgevangen en naar BRUSSEL (ANP) - Belgi sche zeemachtmilitairen die betrokken waren bij de ber ging van de gekapseisde 'Herald of Free Enterprise' worden ervan verdacht aan boord van het vergane schip diefstallen te hebben ge pleegd. Ze zouden onder meer een brandkast aan boord van het gekapseisde schip hebben ge leegd. Aldus de Vlaamse krant De Morgen. De zaak is aan het licht ge komen, aldus de krant, doordat de militairen in een café hun verteringen betaalden met bankbiljetten waarvan duide lijk was dat ze in het water hadden gelegen. Britse en Belgische autori teiten ontkennen de misdaad. Er wordt geen onderzoek inge steld. Oostende gebracht, vanwaar ze op schepen van andere rede rijen naar Dover varen. Vakantiegangers en anderen die met auto in Hoek van Hol land de boot op wilden, worden door Sealink en de Nederlandse rederij Stoomvaartmaatschap pij Zeeland (SMZ), waarmee Sealink in poolverband op de route Hoek van Holland-Har wich vaart, doorverwezen naar Vlissingen en nog zuidelijker gelegen havens. De meesten van de 1.200 mensen die met de Nicholas van Harwich naar Hoek van Holland zouden varen, varen nu met de Koningin Beatrix van de SMZ van Harwich naar Hoek van Holland. LONDEN (AP) - Ac teur Timothy Dalton, de nieuwe James Bond, heeft een onbe kend bedrag aan smartegeld toegewe zen gekregen door een rechtbank. Zondagsblad News of the World moet dat betalen, omdat het ten onrechte heeft geschreven dat hij ontslagen was als de nieuwe vertolker van de Britse geheim agent 007. Dalton wil het geld be stemmen voor het Natio nal Youth Theater in Groot-Brittannië. (ADVERTENTIES) Met deze bon kunt u eefl^Jeuw^tonneraanmeid^ en de badhanddoek zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam Adres: Postc. Telefoon Bank of gironummer Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand iaer automatische afschrijving ad. f 23,20 kwartaal acceptgirokaart ad 69,75 O kwartaal per autom afschrijving ad67,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw BADHANDDOEK of PARKER-JOTTER Mijn naam Adres: Postc. is een initiatief van de Euro pese Stichting voor Milieu educatie. Uit het juryrapport blijkt dat de stranden dagelijks wor den gereinigd. Voor de strand- bezoekers zijn voldoende sani taire voorzieningen getroffen, waardoor vervuiling wordt voorkomen. Bovendien is in de onderscheiden gemeenten aan dacht besteed aan de wijze waarop het publiek over de kwetsbaarheid van het kustmi- lieu wordt geïnformeerd en hoe het zich het best kan gedragen. handtekening Stuur deze bon In een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB Breda k

de Stem | 1987 | | pagina 1