L company Protest-actie van fotografen W Acht keer voor Pedro Delgado WKUNDE MIV A SPAANSE 'LIEVELING' VOOR GELUK GEBOREN Ofhiis Ureda V Van Poppel pakt groene trui terug van Roche Maarten Ducrot ziek naar huis MACHINERY Montage trumentatie .C. ware sch tekenaar B.V. (gevende Miche,s -omdat-het-goedkoper-kan DE STEM SLECHTS EEN FOTO VAN DE KOERS GEMAAKT DIJON - Twee dagen voor het einde van de Ronde van Frankrijk zou Pedro Delgado zijn gele trui het liefste willen ruilen voor het gloeiende zand van de Sahara. Geluksvogel Aanval Achter Goede wil STEPHEN ROCHE IN TOUR-TIJDRITTEN TOT NU TOE Geel Idee Sterk ZATÈ1WAG 25 JULI 1987 DIJON 26.7.87 25eRIT 192 km a Sa 1 Hfl-JHBCT fk L— PARIJS Cftamps-Élysées 4- VLOERBEDEKKING NODIG? INERV voor de fabricage van hijs- en ling Research and Development de bouw van specifiek nieuwe i begin tot en met het einde relevante bedrijfservaring, initiatieven. Praktische kennis van een pré is. i nieuwe ontwerpen. U beheerst de den, zoals o.a.: 1-16945 toestel 124 itae tot 10 dagen na de Hughes company Van onze speciale verslaggever DIJON - De fotografen in de Tour de France hebben gisteren een actie gevoerd, die zeer goed merkbaar is in de kranten van vandaag. Er is namelijk van de hele etappe van gisteren slechts één plaat geschoten. Alleen een fotograaf van een plaatselijke krant in Dij on kreeg toe stemming een foto van de aankomst te maken. De fotografen staakten gisteren - overigens op initiatief van de fotografen van l'Equipe, de krant achter de organisatie van de Tour - omdat rij vonden dat zij in de rit naar Morzine ernstig belemmerd waren in hun werk. Cor Vos, de enige Nederlandse fotograaf in de Ronde van Frankrijk: „Op de Joux Plane wer den wij bij de renners weggestuurd, terwijl al lerlei invité's (genodigden - red.) er met hun neus bovenop zaten. Dat is ook de reden dat er in l'E quipe een foto van het persbureau Reuter staat". De fotografen reden op hun motoren bijna de hele dag in de reclamekaravaan, waar zij foto's maakten van de stuntende Michelin-man, die onder andere staande op zijn motor rijdt, en van elkaar. Even slechts hielden zij zich in de buurt van het peloton op. Jean-Francois Naquet-Radguet, de algemeen directeur van de Société du Tour de France sprak gedurende de rit naar Dijon met de foto grafen - ook dat werd vereeuwigd - en zei begrip voor hun standpunt te hebben. Aan de oprecht heid van de man werd echter wel getwijfeld. 's Avonds op een bijeenkomst met een delega tie van de fotografen verklaarde Tour-directeur Jacques Goddet de actie van de fotografen ten zeerste te betreuren. „Van foto's in de kranten moeten wij eten", stelde hij. „Ik hoop dat dit nooit meer voorkomt". Goddet kondigde tevens maatregelen aan, die de fotografen het werken in de toekomst moet vergemakkelijken: het terugbrengen van het aantal fotografen (nu zestien), het aantal jour nalisten en het aantal VIP's plus het omleiden van de auto's met journalisten op zware cols met smalle wegen. Voor Cor Vos zelf betekende de dag staken een enorme strop. „Het kost mij in ieder geval het copyright van vijftig foto's. Ik heb nu geen zin om te becijferen hoeveel dat in geld uitgedrukt In colonne reden de motoren van de fotografen gisteren in de Tour voor de renners uit. Er werd echter geen foto gemaakt. Alleen deze dus. Van elkaar - foto ap is, want dan word ik, denk ik, niet goed. Ik had eerlijk gezegd liever niet gestaakt, maar ik kon het ook niet maken niet mee te doen. Dan zou ik voor mijn hele leven getekend zijn en zou ik nooit meer een beroep kunnen doen op collega's. Deze Tour hebben diverse collega's mij een keer uit de brand geholpen, toen al mijn rolletjes mis lukt waren door een verkeerd bad". Pure hel voor Delgado Van onze speciale verslaggevers Als geliefkoosd plekje zou de woestijn hem rust kunnen schenken. De Tour is de laatste dagen een hel voor hem. t het St. Laurensziekenhuis te twee lokaties Na een volledi- dt dat deze in 1992 is gereali- huis gelokaliseerd zijn op het huis Het nieuwe ziekenhuis landelingsbedden. ■kenhuis ontstaat de vakature e-afdeling met verschillende verpleegkundigen, een Voe- taresse. samen met een kollega onder e belast met het leidinggeven aktische begeleiding van leer- vaar voor het afdelingshoofd. te komen, dient men in het verpleging en bij voorkeur het deropleiding, leidinggevende linnen het afdelingsteam. binnen tien dagen na het ver- an het hoofd personeelszaken 819 EV Breda, onder vermel- nveloppe. Iedereen beweert, dat Delgado met slechts 21 seconden in de rugzak van de gele trui voor de beslissende tijdrit van vandaag in Dij on onmogelijk nog de derde Spaanse winnaar zal kunnen worden. 'Delgado 1987' zou nochtans de erelijst van de Tour sieren in de cyclus van veertien jaar na 'Bahamontes 1959' en 'Ocana 1973'. Delgado hobbelde persoon lijk mee in de parade der pessi misten. „Met minder dan twee minuten voorsprong kan ik de eerste plaats onmogelijk vast houden", veronderstelde hij na de laatste bergetappe. Het was een tegennatuurlijke uitspraak van de opportunist uit Segovia. In ontspannen sfeer, ver voor de Tour, vertelde hij graag het verhaal van de waarzegster, die ooit zijn hand las en plech tig verklaarde: „Jij bent voor het geluk geboren". Overwinnaar in de 74ste Tour de France of niet, die stelling blijft overeind. Pedro Delgado, 26, ex-verpleger uit Segovia ten westen van Madrid, is een ge luksvogel. Hij kreeg jaarlijks salarissen aangeboden van steeds grotere omvang. Hij hoefde er niet eens de overwinningen voor aaneen te rijgen. Elk seizoen werd Pedro Del gado overweldigd door het lot- towinnaarsgevoel. „De mensen mogen mij graag", legde Del gado uit. „Ik ben kennelijk hun lieveling. Wat ze mij aanbie den, hebben ze blijkbaar voor mij over. Maar ik ben er zeker van dat mijn prestaties in de Tour de France eraan ten grondslag liggen". In vijf jaar tijd ontwikkelde Pedro Delgado zich tot een goede - en vooral spectaculaire - Tour-renner. „In de Tour ben ik op mijn plaats. Zonder exep- tionele tegenslagen kan ik al tijd bij de eerste vijf en met een beetje geluk altijd bij de eerste drie eindigen". Hij debuteerde in 1983, ein digde in drie etappes op de tweede plaats. Voor de grote Alpen-etappe stond 'Delgado ook tweede in de algemene rangschikking. „Morgen sta ik eerste en win ik de Tour^.ora- kelde de debutant destijds. De dag erna stond hij veertiende na de diepste inzinking, die hij ooit doormaakte. Een jaar later stond Delgado vierde en plaatste hij op de Joux Plane een aanval op de derde positie. In de afdaling had hij geluk, dat hij niet zijn nek, maar slechts een sleutel been brak bij een botsing met een toeschouwer. In 1985 wist Delgado zijn krachtsinspanningen en roeke loosheid beter te doseren. Hij Gele trui-drager Pedro Delgado: vol goede moed vandaag beginnen aan de tijdrit in Dijon - foto archief de stem finishte als zesde in het eind klassement en won de Pyre- neeën-etappe naar Luz Ardi- den. Vorig jaar was hij deelge noot in de verrassingscoup van Bernard Hinault, won hij de etappe naar Pau en stond hij vijfde in het klassement toen zijn moeder overleed. „Ik voelde op dat moment super- vorm, waarschijnlijk had ik mijn klassering kunnen verbe teren". Dit jaar overtrof Pedro Del gado al zijn vorige successen. Hij plaatste zich in het klasse ment, wachtte geduldig af en won eerst zijn etappe (in Vil- lard-de-Lans) alvorens de gele trui te veroveren. Stap voor stap kon hij de Fransen Mottet en Bernard plus de Ier Roche naar de kroon steken. Bij het ontbreken van een Tour-kam pioen als Hinault kon hij de geanimeerde koers naar zijn hand zetten. Maar niet in de hand houden. Heel Spanje ging achter de po pulaire 'Perico' staan toen hij de gele trui aantrok. In fabrieken en kantoren werd het werk stilgelegd. De vergaderingen in het Spaanse parlement werden onderbro ken voor de laatste recht streekse televisie-uitzendingen van de Tour. Dit wetend raakte Delgado zijn bezinning kwijt en ging hij op La Plagne te driest in de aanval voor de de finitieve Tour-zege. De achter liggende filosofie luidde: „Ik heb mijn lichaam niet alleen om mee in bed te liggen". Stephen Roche, die een uit- gepierde indruk maakte, kreeg vier seconden aangerekend, maar was toch degene die een met een adembenemende rush een psychologische tik uitdeel de. Een dag later, in de afdaling van de Joux Plane, zette de Ier de klok een beetje vooruit. Hij won achttien seconden terug, twee dagen voor de beslissende race in Dijon tegen het uur werk. In alle tijdritten van de Tour in het verleden over vlak of golvend parkoers was Roche over 38 kilometer minimaal een minuut sneller dan Delgado. Vandaag heeft de Spanjaard voor het eerst het psychologi sche voordeel van de gele trui. Daar genoot Bernard Thevenet in 1977 tegen Hennie Kuiper eveneens van. Voor Herman van Springel was de gele trui in de tijdrit tegen Jan Janssen eerder een last. De Belg verloor in zijn leven slechts een tijdrit tegen Janssen: die van 1968 om de Tour-zege. Pedro Delgado gaat met hoop en goede wil de tijdrit in. „Elk jaar ben ik beter ge worden. Ook in tijdritten. Van Roy Schuiten heb ik heel veel opgestoken. Je kunt de klok niet gelijkzetten op je vooruit gang. Dat gaat stapje voor stapje. Ik zal doen wat mijn li chaam biedt. Mijn motivatie is groot genoeg. Dit is tenslotte een grote kans de Tour een keer te winnen. Misschien komt er nooit meer een betere gelegenheid met de lauwer krans door Parijs te rijden". Winnaar of tweede, na de Tour zal Delgado opnieuw over een topsalaris onderhandelen. Het is aannemelijk dat hij te rugkeert naar een Spaanse ploeg (Kelme), waar hij in te genstelling tot de luxe-atmos feer van Jan Gisbers' formatie wellicht opnieuw zijn eigen shirt moet wassen. Hij zal er, na zijn geslaagde katachtige demarrages tegen de berghellingen op, financieel andermaal op vooruitgaan. Dat betekent voor hem een luxe Mercedes als vervoermiddel, windsurfen op de Caraibische Zee, skieën in de Alpen en, als oplader voor een hectisch wie- Ierseizoen, mijmeren in de stilte van de Sahara. De Span jaarden zien in Pedro Delgado allesbehalve een 'dwangarbei der van de weg'. Als een van de best-betaalde coureurs ter we- reld is hij toch hun lieveling. Zeker als hij onverhoopt toch de Tour mocht winnen. Delga do: „Net als zij heb ik niet meer dan tweeduizend peseta's in mijn zak". ing te Etten-Leur ten n in Nederland en België 12 tten-Leur DIJON - Vanmiddag wordt tussen twintig voor vier en half vijf de 74ste Tour de France beslist. Dit gebeurt in de schaduw van <te befaamdste wijnberg van Europa, de Cote d'Ör. Het duel gaat over 38 kilometer en de lo gica wijst in de richting van Stephen Roche als winnaar. Hij is immers de betere tijd- rijder en de 21 seconden, die hem van gele trui-drager Pe dro Delgado scheiden, moet de Ier kunnen overbruggen. Sinds hun debuut in de Tour de France van 1983 hebben Ro che en Delgado acht keer in een tijdrit tegenover elkaar ge staan. Acht keer was Roche de heste. Deze acht duels verlie pen als volgt, (ter verduidelij king is ook het verschil na 38 silometer, de afstand van van- kag, gefixeerd aan de hand van de gemiddelde snelheid): 1983: Chateaubriand-Nantes 58,5 kilometer: 1. Roche; 2. Delgado op 1.14 min. Ver schil na 38 km. 48 sec; Dijon-Dijon 50 km.: 1. Ro che; 2. Delgado op 1.41. Ver schil na 38 km.: 1.16 min; 1984: Alengon-Le Mans 67 km. Roche; 2. Delgado op 1.07 tuin. Verschil na 38 km38 sec; 1985: Sarrebourg-Straatsburg '5 km1Roche; 2Delgado op J-18 min. Verschil na 38 km.: '■40 min; Villard-de-Lans-Villard-de-L ans 31,8 km.1. Roche; 2. Del gado op 3.27 min. Verschil na 38 km.: 4.07 min.; Circuit de Vassiviere 45,7 km. 1. Roche; 2. Delgado op 2.33 min. Verschil na 38 km.: 1.40 min.; 1986: Nantes-Nantes 61,5 km.: 1. Roche; 2. Delgado op 3.55 min. Verschil na 38 km.: 2.25 min.; 1987: Saumur-Futuroscope 87,5 km.: 1. Roche; 2. Delgado op 2.29 min. Verschil na 38 km.: 1.04 min. Voor de Spanjaard een rijtje om mismoedig van te worden. Pedro Delgado is echter een vechtersbaasje. De gele trui heeft bovendien in het verleden bij sommige renners wonderen verricht. In het mysterieuze krachten veld, dat de mentale conditie wordt genoemd, heeft het geel vaker grensverleggend ge werkt. Charly Gaul, Frederico Bahamontes en Lucien van Impe waren erbarmelijke tijd- rijders. In het jaar dat zij de Tour de France wonnen, waren ze ineens ook groots in de tijd ritten die ze zegevierend afslo ten. Wie herinnert zich niet de laatste dag van de Tour de France in 1968. Jan Janssen had nog nooit een betere tijdrit gereden dan de Belg Herman van Springel. Die dag kon hij het wel en won de Tour de France. Jan Gisbers zal er alles aan doen om Pedro Delgado in de beste conditie aan de start te brengen. Gisteravond nog re den Gisbers en Delgado in de auto het parkoers van de tijd rit. „Dan heeft hij in zijn hoofd waarvoor hij staat. Dan kan hij vast aan het idee wennen". Vanochtend zal Pedro Del gado het parkoers per fiets ver kennen om de versnellingen vast te stellen en de keuze te bepalen op het soort wielen dat gemonteerd wordt. Het moei lijkste punt tijdens de indivi duele tijdrit is de Cöte de Val- Suzon. Een helling van de derde categorie, waarvan de top op 525 meter ligt. Deze cöte wordt na 22 kilometer bereikt. In 3,5 kilometer moet het hoog teverschil van 175 meter over wonnen worden. Gisbers: „Als ik Delgado het idee kan geven dat die helling in zijn voordeel werkt, hebben we al iets gewonnen". De Eindhovenaar geeft toe dat zijn Spaanse kopman niet meer zo fris is als een paar da gen geleden. „Hij heeft sinds Bordeaux onophoudelijk aan gevallen en eens raakt de ener gie op". Pedro Delgado zelf blijft realistisch: „Normaal heb ik in een tijdrit geen kans tegen Roche. Maar als een van ons een vergissing maakt, of een lekke band krijgt of een slechte dag heeft, kan dit van grote be tekenis worden". Jan Gisbers heeft zich voor genomen Delgado vandaag psychisch rustig te begeleiden. „In een tijdrit, en zeker als de Tour de France op het spel staat, rijden de renners toch aan hun maximum. Het heeft dan geen zin om te gaan schreeuwen als een wilde. Wel is van groot belang op het juiste moment de juiste mede delingen aan hem te doen". Gisbers zelf zal een organisatie opzetten waardoor de tussen tijden van Stephen Roche, die drie minuten voor Delgado start, zo snel mogelijk bekend worden. De Spanjaard heeft dan richtpunten. Stephen Roche mengde zich gisteren in Dijon, waar de rit gewonnen werd door de Frans man Regis Clère zelfs nog in het duel om de groene trui. Hij sprintte achter de acht koplo pers, onder wie Gerrie Knete- mann (4de) en Henk Lubber- ding (5de), vooraan in het pelo ton mee. Jean-Paul van Poppel (9de) bleek de snelste van het peloton en nam de groene trui weer over van de Ier, mede door gewonnen sprints onder weg. Maar vandaag zal Stephen Ro che na de tijdrit waarschijnlijk weer in punten voorstaan. De actie van Roche als sprinter geeft aan dat hij zich sterk voelt en op twee fronten (voor het geel en het groen) de strijd aandurft. „De rustige dag heeft me goed gedaan", vertelde Roche gisteravond, „ik vond het prima dat we eindelijk eens een half uur te laat waren. Het was een prima massage voor mijn spieren vlak voor de tijdrit". Hoe schat Stephen Roche zijn kansen in? „Normaal moet ik de Tour kunnen winnen. Maar ik zie dit niet als een van zelfsprekendheid. Ik heb al zo veel tegenslag in mijn leven gehad. Dit heeft het voordeel dat je leert relativeren. In de Ronde van Italië had ik in San Marino een slechte dag. Ik ver loor daar in een tijdrit van 46 kilometer bijna drie minuten op Visentini. Een man, die ik normaal ook aan kan. Na deze ervaring ben ik heel voorzich tig geworden. Ik zal heus niet de fout maken Delgado te on derschatten". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis DIJON - Jean-Paul van Poppel heeft weer goede uitzichten om op de Champs-Elysees het podium op te stappen met de groene trui om zijn schou ders. De Bilthovenaar nam het tricot van de leider van het puntenklassement over van Stephen Roche door uit stekend te rijden en bij de les te zijn. Van Poppel, die nu een voorsprong van zeven pun ten op de Ier heeft, vergaarde in de vijf tussensprints dertien punten door er drie te winnen en bij een derde te worden. Slechts bij een tussensprint mengde de Bilt hovenaar zich niet in het gevecht om de punten. „Bij de tweede tussensprint heb ik niet meegedaan, omdat het daar omhoog ging. Ik wilde voorkomen dat ik me over de kop zou rijden". Zoals gemeld won Van Poppel drie tussensprints. En dat was geen sinecure. Want ook Guido Bontempi toonde steeds interesse. Een beter bewijs was er niet dat Stephen Roche naast de gele trui graag ook met de groene trui naar huis terug wil keren. Van Poppel: „De Carrera-renners deden er alles aan om te voorkomen dat ik punten zou pakken. Ze organiseerden echt iedere keer de sprint voor Bontempi. Ik had echter in Solleveld en Nijdam ook geweldige helpers. Zij effen den iedere keer voor mij de weg". Tekenend voor het goede rijden van Van Poppel was dat hij aan het eind van de rit nog voldoende over had om de massaspurt voor de negende plaats te winnen. Een massaspurt overigens, waar ook Roche (vijftien de) aan meedeed. Van Poppel: „Het is duidelijk dat Roche streeft naar twee hoofdprijzen, maar ik acht me zeker niet kans loos. Morgen na de tijdrit zal ik zeker weer op achter stand staan, maar zondag zal ik er weer invliegen. Dan zullen we zien wie de langste adem heeft". Van onze speciale verslaggever DIJON - Maarten Du crot is gisteren per vliegtuig vanuit Ge- nève naar huis terug gekeerd. De Vlissinger was te ziek om in de 23ste etappe van start te gaan. Verzorger Fons van Heel: „Ik denk dat hij een flinke griep onder de le den heeft. Hij had ver schrikkelijk last met ademhalen en hij had hoge koorts". Van Heel werd om drie uur in de nacht wakker gemaakt in verband met de gezondheidstoestand van de Zeeuw. Van Heel: „Van Poppel kwam mij waarschuwen. Ducrot had gezegd dat hijzelf te ziek was om uit bed te ko men. Ik heb meteen onze dokter (Rob Pluymers - red.) er bij gehaald. Die heeft Ducrot getempera tuurd. Ducrot bleek veer tig graden koorts te heb ben. We hebben hem toen maar bij de dokter op de kamer gelegd, om te voor komen dat Van Poppel geen nachtrust zou heb ben". „Volgens de dokter heeft Ducrot daarna de hele nacht liggen ijlen. Hoewel hij tabletten had gehad, had hij vanmorgen nog 38,5 graden koorts. Hij was er echt te slecht aan toe om te koersen. Van der Feer (de PR-man van Supercontfex - red.) heeft hem zo laat moge lijk naar het vliegveld ge bracht, zodat hij niet in een tochtige hal zou hoe ven te wachten. Voordat hij vertrok, zei Ducrot nog dat het hem geen moer kon schelen dat hij Parijs niet heeft gehaald. „Ik ben er momenteel te ziek voor. Misschien dat ik het achteraf wel verve lend ga vinden", vertelde hij". Jan Raas betreurde het vertrek van Ducrot ten zeerste. „Hij had nog nut tig werk voor Van Poppel kunnen doen. Ik vind het wel sneu voor hem dat hij er zo kort voor het einde aan heeft moeten geloven. Hij heeft deze ronde ont zettend veel voor de ploeg gedaan". Met betrekking tot Du crot maakte de jury een enorme blunder, want de renner werd zowel in de uitslag van de rit (als nummer 101) als in het al gemeen klassement (als nummer 80) opgenomen. TOUR VANDAAG r Messigny-et O Vantoux Da,0,s\ Ahuy> Hauteville-lesDijon TOUR MORGEN 1 Issy-les-Moulmeaux J-J PP ÉTEII Pave-des Garde^U^ U rl u 1 u 1L ChavilleQH^ ChÉleaulort HommeMort Chevreuse^Jr >5verres [St-Rèmyles Chevreuse *QSoisy Cfvry AngervilliersL>|Xl Dour dan M m jC jP La Ferté-Alais Boissy-le-Cutté Etampes TOUR OP RADIO EN TV ZATERDAG TELEVISIE Nederland 2: 15.30-16.45 uur: rechtstreeks verslag van de individuele tijdrit in en om Dijon. 17.55 uur: samenvatting. België 2: 16.00-17.00 uur: rechtstreekse reportage van de individuele tijdrit in en om Dijon. België 1: 18.35 uur: sa menvatting. RADIO Radio 1: 14.00-17.00 uur: Radio Tour de France. BRT 1: 13.15-18.10 uur: Radio Tour. ZONDAG TELEVISIE Nederland 2: 15.30-17.30: rechtstreeks verslag van de laatste etappe van de Tour met aankosmt in Parijs. 19.00 uur: samenvatting in Studio Sport. België 1: 15.30-17.15 uur: rechtstreekse reportage van de laatste rit. 0.05 uur: samenvatting in Sportweekend. RADIO Radio I: 14.02-18.00 uur: Radio Tour de France. BRT 1: 13.15-18.30 uur: Radio Tour.

de Stem | 1987 | | pagina 7