Apotheker mag niet over leven en dood oordelen 'De enige echte held' van Irangate treedt naar voren Afrika buigt zich over schulden, Tchad en Zuid-Afrika even._ UITBLAZEN DOOR ACTI Vakantie gevoel FARMACIE IN TWEE KAMPEN VERDEELD DOOR LIJST EUTHANASIE-MIDDELEN Sn Maastricht loodgestoken DE STEM COM le wereld volgen DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 25 JUL11987 -DE STEM_ bh] STEM BINNENL SCHIPHOL (ANP) - Op I ïuropese vakantiedrukte ïaatschappijen momentet lies van luchtverkeersk Sroot-Brittanië, Luxembu HET verstand zegt dat ik blij moet zijn dat ik niet met va kantie hoef. De kinderen zijn groot en gaan hun eigen gang. De een is na zes weken noeste vakan- tiearbeid en een lang weekend uitblazen in Kamperland vanmorgen naar Spanje vertrokken. De ander versnippert zijn vakantie in losse weken waarin het telkens regent. Je hebt van die mensen die een soort vleesgeworden weersvoorspelling zijn. Ik ken iemand die, als hij een tuinfeest aankondigt, absoluut zeker van stralend weer mag zijn. En wij met hem. Als mijn zoon daar entegen zegt: over drie weken neem ik een week vakantie dan kun je er donder op zeggen dat het die week gaat waaien en re genen. Zelf heb ik dat niet zo. Alle soorten weer kom ik tegen. Ik herinner me een vakantie, lang geleden, in een zomerhuisje in Chaam. Het regende veertien dagen aan één stuk door. Er was een vakantie waarin op een julidag de weerman van de ra dio vertelde dat de temperatuur van daags te voren lager was geweest dan die van de laatste kerstmis. Toen we voor het eerst in Wales op vakantie kwa men, arriveerden we daar in de slipstream van een hevige zo merstorm. Bomen waren uit de stenige grond gerukt, beken overstroomd en bliksems inge slagen, maar de zon kwam al weer achter de wolken vandaan en wist veertien dagen van geen wijken. En de zeldzaam droge zo mer van 1976. De asfaltwegen smolten en moesten elke dag met vers grind worden be strooid. Het bier was overal uit verkocht. Niet omdat de brou werijen het niet konden bijbe nen, maar omdat het leeggoed niet snel genoeg terugkwam. Het was om af te pikken, 's- Avonds in bed kietelde het zweet nog langs je slapen. Geen zuchtje wind kwam er door het open raam naar binnen. Hoe vaak heb ik die zomer niet ver langd naar een hoosbui, zoals we er van de week een paar hebben gehad. Uitschieters daargelaten was het meestal fatsoenlijk zo merweer. Zonnige dagen, afge wisseld met wat regen. Draag lijke temperaturen met af en toe een echte warme dag. Wa ter genoeg om van de overheid de gazons te mogen sproeien, maar niet zoveel dat de laarzen uit de kofferbak moesten wor den gehaald. Een gematigd, wisselvallig zeeklimaat. „Goed weer gehad?" vroegen ze dan als we thuiskwamen. „Ja hoor, dat ging wel." „Geen regen?" moedigden ze aan. „Jawel, wel wat regen." „Ja, dat heb je daar nu eenmaal hé?" pestten ze dan. En dan voelden wij ons weer geroepen het vakantieland en zijn kli maat te verdedigen. We wilden ook absoluut niet dat ze mede lijdend zouden denken dat we diie weken in oliegoed hadden rondgelopen en dus probeerden we in onderling overleg alsnog vast te stellen hoeveel dagen het had geregend. „In de eerste week had je die dag waarop we thee dronken in die oude her- -L-J5 WIM KOCK berg waar ze het haardvuur hadden aangestoken, weet je nog?" „Ja dat was een koude, natte dag, maar verder een prima week. Op het eind een beetje te warm misschien, bijna dertig graden. Dat hoeft voor mij niet." „Nou en dan had je die twee re gendagen achter elkaar aan het eind van de tweede week." „Eigenlijk maar anderhalve dag, want vrijdagmiddag scheen de zon weer. Dat was toen we naar de stad waren ge gaan omdat het 's-morgens re gende. Een paar uur later had den we er spijt van, weet je wel?" Ik kreeg altijd het gevoel, bij dit soort tekst en uitleg, dat we ongeloofwaardig klonken. Tegenwoordig hebben we dit soort gesprekken niet vaak meer. We gaan korter op va kantie dan vroeger, zodat de verstuurde kaarten pas aanko men als wij weer lang en breed thuis zijn. De meeste kennissen weten niet eens dat we weg zijn. We gaan bovendien in mei of september. Dan is de vakantie nog niet of niet langer het ge sprek van de dag. September is een goede maand om te reizen. Niet druk en ook niet te stil. Mooi, zacht licht als de zon schijnt. De prijzen zijn weer wat gezakt. De dagen zijn wat korter. Alles ziet er wat bestoft, verlept uit. De natuur raakt vermoeid. Het horeca-perso- neel ook, maar daar staat te genover dat het niet meer zo geagiteerd is. September is het seizoen van de vermoeide vriendelijkheid. Je ziet en voelt de zomer langzaam wegglip pen. Nevelige ochtenden, de eerste verkleurende bladeren, de geur van bemeste aarde. Op het platteland leggen de boeren hun voorraden turf of hout aan. Mei is frisser. Je hebt de lente nog in hoofd en benen en je verheugt je over de voor- jaarsbloei en de duizend scha keringen groen. Het licht is hard en fel. Er ligt nog niet zo veel rommel in de berm en langs de paden. Het hóreca- personeel heeft alleen nog maar de bekwaamheidsproeven van Pasen en Pinksteren achter de rug en is dus nog niet afgepei gerd. Ze zijn blij met je komst want het loopt nog niet storm. Je bent nog klant en de klant is koning. Ik zou werkelijk niet weten wat de nadelen zijn van mei en september ten opzichte van juli en augustus, de maanden van de massale volksverplaatsingen. Ik zie alleen maar voordelen. En toch zit ik nu met dat va kantiegevoel. Ik wil eigenlijk ook weg. De lemmingen blijven trekken al zegt m'n verstand dat mei en september veel be tere tijden zijn om op reis te gaan. [IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIÜé Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452 Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Dqiv 1/ i*Cl|fltifiO' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Marja Klein-Öbbink en Frits Stommels „DERGELIJKE farmacie hoort niet in een openbare apotheek thuis. Als het om euthanasie gaat, verwijs ik de huisarts naar het zie kenhuis. Ik ben een bui tenstaander. Ik kan daar niet over oordelen", aldus apotheker drs. J. Bloemen uit Breda. Hij vindt het 'een goede zaak' dat een apotheker strafrech telijk vervolgd kan worden als die aan een arts middelen verstrekt die voor euthanasie gebruikt kunnen worden. Het komt wel eens voor dat een patiënt veel te veel en veel te vaak om een medicijn vraagt. „Ik bel dan de huis arts om te overleggen. Dose ring en hoeveelheid medicij nen zijn immers mijn verant woording," aldus Bloemen. Toch is er geen peil op te trekken hoe vaak een medi cijn 'verkeerd' wordt ge bruikt. „Eigenlijk merk je het pas als het te laat is. Die pa tiënten gaan zwerven: van de ene apotheek en huisarts naar de andere. En ik moet toege ven dat de coördinatie tussen de apothekers onderling ook niet waterdicht is", bekent de Bredase apotheker. Hij zegt altijd naar eer en geweten te handelen en on middellijk een arts te bellen, wanneer er ook maar een ver moeden van fouten bestaat. Het is dus zeker niet zo dat een apotheker maar blinde lings uitvoert wat er op het recept-briefje van de arts staat. Afwijkingen van het normale patroon vallen de goede apotheker op en hij of zij zal daarop maatregelen treffen. De eigen verantwoordelijk heid van de apotheker ten op zichte van dosering en hoe veelheid van het medicijn houdt echter - niet in, dat de apotheker ook rechtstreeks verantwoordelijk is voor het gebruik van euthanasie-mid- delen in dirfecte betrokken heid bij een zachte dood. „Wat er na aflevering met het me dicijn gebeurt kan ik niet zien". Bloemen vindt dat eutha nasie en het gebruik van de middelen die daartoe leiden uitsluitend onder de verant woording van de (huis)arts vallen. En de huisarts moet het niet alleen doen. Hij moet er toch minstens een specia list, een internist, bij halen. „Een huisarts kan niet op eigen houfje zulke beslissin gen nemen". Bloemen wil eigenlijk niet 'Dergelijke farmacie hoort niet in een openbare apotheek thuis.' foto de stem marcel bekken weten hoe en waarmee een arts bij een patiënt tot een zachte dood komt. „Ik heb het rapport (met de lijst van euthanatica) van de apothe kersorganisatie KNMP. Als een huisarts mij om advies vraagt, zal ik objectief, voor zover dat mogelijk is, zeggen wat ik er van denk. Ik lees dan de brochure door en geef mijn mening. Maar ik laat de dokter beslissen". Het rapport van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie is het produkt van de werkgroep euthanatica. Deze werd ingesteld na regel matige vragen van apothe kers aan het hoofdbestuur naar wat nu eigenlijk een goed euthanasie-middel is. In de werkgroep zaten naast een anesthesist, een ziekenhuisa potheker en een huisarts ook enige apothekers. Bloemen zegt er heel huive rig voor te zijn bij euthanasie betrokken te raken. „Je gaat als apotheker min of meer ad viseren over de beëindiging van het leven", zegt hij. „Je moet elk geval bestuderen en in overeenstemming brengen met je geweten. Daar ben ik niet voor opgeleid, voor zulke beslissingen. Artsen wel, zij kunnen een geval zogenaamd 'klinisch' beoordelen. Huisarts en specialist moeten de apo theker daarmee niet belasten. Ik heb nog nooit de vraag van een arts gekregen om hem of haar middelen voor euthana sie te leveren". Maar nu de lijst van de KMNP er is zou best eens de vraag van een (huis)arts kun nen komen, wat ide apotheker het beste euthanaticum vindt voor een bepaalde patiënt. En van zo'n vraag hoopt Bloemen gevrijwaard te blijven. Intussen heeft het rapport, dat op vrijwillige basis kan worden aangevraagd, de apo thekerswereld in twee kam pen verdeeld: zij die niets van de euthanaticalijst van hun organisatie willen weten en zij die deze in huis hebben en daarmee op de hoogte (kun nen) zijn van middelen en eventueel gebruik ervan. Secretaris mr. E.D. Harder wijk van de KNMP zegt dat de verschillende meningen onder de apothekers over de toelaatbaarheid van euthana sie in feite los staan van het bestaan van de lijst van euthanatica. Het gaat er, zegt Harderwijk, niet alleen om dat euthanasie bij wet is ver boden, maar ook het geweten speelt een zeer belangrijke rol. De scheiding der geesten is, zoals hij het noemt, niet veroorzaakt door de lijst, maar bestond al langer. Hij zegt niet te weten hoe. veel apothekers het rapport met de lijst hebben aange. vraagd. Bovendien konden ook (huis)artsen over zo'n lijst beschikken als zij dat wilden Ook daarom al is het niet mo gelijk om te zeggen hoeveel apothekers de lijst in huis hebben. Voor Harderwijk is het wel) heel duidelijk dat iedere apo-1 theker verantwoordelijk ij voor de medicijnen die hij o| zij levert. De apotheker heelt dan ook het recht om een me-1 dicijn -bijvoorbeeld euthanasie-middel- te wei. geren. De KNMP-secretaris ziel echter nog niet zo snel een ge. rechtelijke vervolging plaats vinden van een apotheker, die een euthanaticum van de lijst I afgeeft. In eerste instantie zal altijd eerst de arts ter verant woording worden geroepen Pas als deze strafbaar word! geacht zullen ook de andere betrokkenen, zoals de apothe ker, ter verantwoording wor den geroepen. Voor mr. Harderwijk is niet I zozeer de lijst, maar veel meer het geweten van de betref fende apotheker de kern van| de zaak. Ipoor onze Haagse redactie IpEN HAAG - TNO en het ministerie van Defensie Lntkennen, dat Nederland ietrokken is bij het Star |wars-programma van de Lflierikanen. Wat de Amerikanen doen met Ije resultaten van het al enige lijd lopende TNO-onderzoek Laar de ontwikkeling van elek- Itromagnetische lanceerinrich- lingen is hun aangelegenheid. Jons programma is gericht op Le conventionele verdediging |en civiele toepassingen", aldus Ln woordvoerder TNO. De felle reactie kwam naar )e Nederlandse luchtvaartma; daarvan volgens hun woordvoe IVooral de chartermaatschap- u lijen Martinair, Transavia en t< [Air Holland kampen in de och- S [tenduren met vertragingen die >an een kwartier tot anderhalf v Door Jo Wijnen IN AUGUSTUS van het vorig jaar stapte een gea giteerde Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken George Shultz naar president Reagan. Shultz was het zat. Er was, om zijn eigen woorden te ge bruiken, 'rond het Witte Huis een soort guerrilla oorlog uitgebroken'. Schultz en zijn State De partment stonden lijnrecht tegenover Reagans topad viseurs in het Witte Huis. „Ik zat niet langer op de golf lengte van die mensen", zei Shultz. Hij legde een ontslag- - brief op Reagans tafel en ging op vakantie. Wat de emmer had doen overlopen was het besluit van een onderge schikte figuur in het Witte Huis Shultz' bewegingsvrij heid te belemmeren. Om dat te bereiken mocht Shultz niet meer gebruik maken van vliegtuigen van het Witte Huis, iets wat de Ameri kaanse ministers van Buiten landse Zaken, die zelf geen vliegtuigen en -merkwaardi gerwijze- ook geen reisbud- get hebben, al sinds jaar en dag doen. President Reagan legde de ontslagaanvraag van Shultz naast zich neer. Enkele weken later brak de Danilof-affaire los, kwam Sjevardnadze naar Washington, vond de alge-- mene vergadering van de VN plaats en moesten snel voor bereidingen getroffen worden voor de plotselinge topont moeting in Reykjavik. Over de ontslagaanvrage werd niet meer gesproken. Het was trouwens Shultz' derde ont- slagverzoek. De eerste keer wilde hij opstappen toen Ro bert McFarlane een geheime missie naar het Midden-Oos ten ondernam, zonder dat de minister van Buitenlandse Zaken daarin was gekend. De tweede keer schreef Shultz een ontslagbrief toen het Witte Huis alle overheidsdie naren aan een test met een leugendetector wilde onder werpen. De omstandigheden waar onder de minister zich in augustus van het vorig jaar genoodzaakt zag naar presi dent Reagan te stappen zijn tekenend voor wat Shultz ten overstaan van de speciale congrescommissies die de Iran-Contra-affaire onder zoeken, 'de totale vertrou wensbreuk' noemde. Die ver trouwensbreuk bedreigde niet alleen de positie van de minis ter, maar ruïneerde later het presidentschap van Ronald Reagan zelf. Shultz vertelde de commis sies hoe allerlei stafleden van het Witte Huis -Poindexter, North, McFarlane en enkele anderen, plus CIA-directeur Shultz...'de enige echte held.'... - fotoap Casey- politiek bedreven. Ze grepen zich vast aan onmoge lijke plannen. Ze hielden Shultz en defensieminister Weinberger overal buiten. Ze legden de adviezen van de beide bewindslieden naast zich neer. Ze zadelden de mi nisters op met onjuiste pers verklaringen. Op zeker ogen blik verboden ze Shultz zelfs met de pers te praten. Ze blokkeerden de contacten die Shultz met de president had. Ze onthielden hem allerlei vi tale telegrammen. Ze gaven VS-ambassadeurs opdrachten zonder Shultz daarvan op de hoogte te stellen. En ze lieten Shultz de 'Operatie Staunch' uitvoeren -die gericht was op het voorkomen van wapenle veringen aan Iran- maar stuurden zelf raketten naar Teheran. Midden vorig jaar over tuigde Poindexter minister Shultz ervan dat alle transac ties met Iran voorbij waren en dat de contacten met Iraanse tussenpersonen wa ren gestaakt. Toen het schandaal in no vember van het vorig jaar tenslotte toch naar buiten kwam, gaf Shultz Poindexter het zeer dringende advies: „Breng alle feiten naar bui ten. Dat is het enige wat jullie kunnen doen". Maar in plaats daarvan zweeg Poindexter, zette North zich aan de ver nietiging van geheime docu menten en werd een vervalste 'chronologie' van gebeurtenis sen opgesteld. Een verbijsterde Shultz luisterde half december van het vorig jaar naar Reagans rampzalige persconferentie, tijdens welke de president tal van onjuiste uitspraken deed. „Na de persconferentie belde ik Reagan op en zei: u hebt verkeerde en misleidende verklaringen afgelegd", aldus Shultz. De volgende dag had Shultz een gesprek onder vier ogen met de president. „Het was een lange en harde dis cussie. Ik sloeg met de vuisten op tafel. Het was het moeilijk ste gesprek dat ik ooit met de president heb gehad. De pre sident was geschokt toen ik hem met de feiten confron teerde. Hij reageerde alsof iemand hem een stoot in de maag had gegeven", aldus Shultz. De lucht leek opgeklaard. Shultz was tot de bevinding gekomen dat de president niet had gelogen, maar door zijn naaste adviseurs verkeerd was voorgelicht. En hij had de belofte gekregen dat hij alleen de buitenlandse politiek van de VS zou formuleren en uit voeren. Maar nu begonnen fervente medestanders, van Reagan om het ontslag van Shultz te vragen. Shultz: „Ik werd er van be schuldigd niet loyaal te zijn jegens de president. Maar ik was juist de enige die loyaal was, die goede adviezen gaf, die poogde hem te informeren. En ik wilde dat de president de hele waarheid zou vertel len. Men kan mij dus bepaald niet van ontrouw beschuldi gen". Shultz heeft er de afgelopen dagen geen twijfel over laten bestaan dat niet alleen hij, maar vooral president Rea gan het slachtoffer is gewor den van een aantal intrigan ten in het Witte Huis die niets van de politiek begrepen en die, als gevolg daarvan, de president meesleurden in een avontuur over de details waarvan ze hem opzettelijk onkundig hielden. Shultz heeft miljoenen Amerikaanse TV-kijkers ervan proberen te overtuigen dat lieden als Cas ey, Poindexter, McFarlane en North de VS de slechts denk bare diensten hebben bewe zen en en om die reden aller minst als helden en als marte laren voor de goede zaak mo-| gen worden gezien. Shultz heeft de verhoren I van de Iran-commissies aan gegrepen om zichzelf als eetl wijs en bedachtzaam staats l man te afficheren die voor del voeten werd gelopen doorl fantasten en avonturiers inl het Witte Huis. De minister! oogstte er een dankbaar plaus van de commissielede: voor. En de republikeinse se-1 nator Rudman noemde heml 'de enige echte held' in dit| verhaal. George Shultz liet er tij-| dens zijn dramatische en soms I geëmotioneerde getuigenis I geen twijfel over bestaan dat| het afgelopen jaar zeer trau matisch voor hem is geweest Eén vraag heeft hij niet wil-1 len of kunnen beantwoorden. Dat is de vraag waarom hij, na het uitlekken van het Iran-1 Contra-schandaal toch niet zijn biezen pakte. Het is niet uitgesloten dat Shultz aan bleef om te voorkomen dat het State Department in handen I zou vallen van het soort lie-1 den dat het Amerikaanse bui tenlandse beleid al nagenoeg ten gronde had gericht, 1 daarover zal Shultz wellicht altijd blijven zwijgen. Offi-i cieel heet het dan hij aanblee'l om Ronald Reagan uit heil moeras te helpen. En omdat het Amerikaanse buiten- landse beleid, naar zijn gen 'zoveel goede en zeer posi tieve elementen bevat'. .STRICHT - De 23-ja- fige pompbediende Lilian Ferheyde is donderdag avond bij de overval op het ankstation Kompier in laastricht om het leven ge- aracht met een groot aantal ïessteken. la het misdrijf werd het lijk in Ie bagageruimte van haar auto ;elegd. Dit heeft de politie in laastricht gisteren laten we- :n. Met welk soort wapen de mpbediende werd gedood is log onzeker. Ook weet de poli- ie nog niet om hoeveel daders iet gaat. Na de overval trof de ilitie een groot bloedbad aan. lij vermoedt dat de dader(s) iloedspatten heeft (hebben) op gelopen. Justitie in Maastricht leeft nog niemand aangehou- len. Bij de overval werd de ge- lele dagopbrengst meegeno- len uit de kassa. Om welk be- Irag het gaat is nog niet he iend, maar hoofdofficier :anssen zei dat het een 'rela- ief klein bedrag' is dat in 'geen inkele verhouding' staat tot het isdrij f ti k E o\ cc Vi le di lu di di E vc m gf H dc Li zi d; vl m ni zit w m la vi de Bi vl en vi NIET DE gebruikelijke po litieke hangijzers, maar de economische crisis en met name het schuldenvraag- stuk zal dit j aar vermoede- lij k de topconferentie van de Afrikaanse staatshoof den domineren. Zuid-Afrika en Tchad zijn al jaren vaste agendapunten, die ook ditmaal niet zullen ont breken op de jaarlijkse top conferentie van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die maandag begint in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba. Maar de meeste aandacht zal uitgaan naar de druk kende schuldenlast, die voor veel Afrikaanse landen een onoplosbaar probleem is ge worden. Als gevolg van de da lende inkomsten uit de grond stoffen-export zijn zelfs rela tief welvarende landen als Ivoorkust niet meer in staat hun verplichtingen na te ko men. Vorig jaar ontving Afrika ongeveer vijftien mil jard dollar aan ontwikke lingshulp. Maar er vloeide zestien miljard dollar het con tinent uit aan rente en aflos sing op schulden. En het lage peil van de grondstof prijzen op de wereldmarkt kostte Afrika negentien miljard dol lar aan inkomsten, terwijl de prijzen van ingevoerde indus- trieprodukten met veertien procent zijn gestegen. Op de voorbereidende mi nistersconferentie riep OAE- secretaris-generaal Ide Oumarou de donorlanden op meer leningen te geven tegen zachtere voorwaarden en een betere prijsstelling af te spre ken voor Afrika's export-pro- dukten. „De Afrikaanse sta ten maken de bittere ervaring door dat naarmate zij zich be ter organiseren om hun ex port-sector te ontwikkelen, ze de prijzen van hun grondstof fen des te harder zien instor ten." Tot dusver heeft Afrika vooral aangedrongen op soe peler betalingsvoorwaarden. Maar conferentiekringen ver wachten dat ditmaal een ver dergaand voorstel op tafel zal komen voor kwijtschelding van de schuldenlast van rond tweehonderd miljoen dollar, of althans van een aanzienlijk deel daarvan. Anders dan in Zuid-Ame- rika zijn niet de commerciële banken, maar westerse rege ringen en internationale or ganisaties als de Wereldbank de grootste schuldeisers van Afrika. De OAE heeft her haaldelijk aangedrongen op een internationale conferentie over de Afrikaanse schulden problematiek. Maar de donor landen willen elk land indivi dueel behandelen, zoals nu ook gebeurt in de Club van Parijs. Niettemin besloten de Afrikaanse landen vorig maand op een conferentie in Nigeria zoveel mogelijk geza menlijk op te trekken. Terwijl een groot aantal landen zich heeft onderwor pen aan de pijnlijke kuren die het Internationale Monetaire Fonds heeft voorgeschreven, blijven de beloofde hulpinjec ties ver achter bij de ver wachtingen. Sinds een spe ciale zitting van de Verenigde Naties vorig jaar een herstel- program opstelde voor Afrika zijn de omstandigheden ver der verslechterd. Vijf landen - Angola, Botswana, Etiopië, Lesotho en Mogambique- kampen met ernstige voedsel tekorten. In Mozambique en Angola is sprake van regelrechte hongersnood, mede als gevolg van de aanhoudende Zuid- afrikaanse destabilisatie. In heel zuidelijk Afrika dreigt opnieuw ernstige droogte; de Sahelzone kampt met een sprinkhanenplaag. De afgelopen jaren over heerste op Afrikaanse confe renties de neiging om lering te trekken uit de fouten van het verleden en economische orde op zaken te stellen in eigen huis. Ditmaal zal de blik toch weer meer op de buitenwereld zijn gericht, die nu eenmaal ook grote invloed uitoefent op Afrika's wel en wee. Daar echte veranderingen in de handelsvoorwaarden tussen noord en zuid niet verwacht kunnen worden, zal noodge- wongen vooral worden ge sproken over financiële hulp ter ondersteuning van de eco nomische hervormingen waarop het westen zolang heeft aangedrongen. „De ontwikkeling op het in ternationale economische front heeft zich radicaal tegen Afrika gekeerd en vereist dat we nog eens zorgvuldig bekij ken of het VN-actieprogram voor Afrika wel de m"* voor verandering kan zijn het moet zijn", zei Adeb i Adedeji van de Economis Commissie van de VN voor Afrika. Zuid-Afrika, Tchad en de keuze van een nieuwe OAE- voorzitter zullen de gemoede ren in Addis Abeba eveneens bezig houden. Vorig jaar hiel den de staatshoofden zich uit voerig bezig met de kwestie van bindende economische sancties tegen Pretoria. Dit maal zal het sanctiedebat waarschijnlijk een minder prominente rol spelen. Niet alleen omdat er weinig schot zit in de internationale cam pagne voor sancties, die vorig jaar nog het Gemenebest op zijn grondvesten deed schud den. Maar ook omdat achter de ogenschijnlijk gesloten gé- lederen van Afrika veel te genstellingen schuil gaan. Het oude adagium dat iedereen voor sancties is, mits de ande ren voorgaan, doet opnieuw opgeld. Aan de vooravond van de OAE-top besloten Zimbabwe en Zambia voorlopig maar af te zien van het verbreken van de luchtvaartverbindingen met Pretoria. Stopzetting van de vluchten op Zuid-Afrika maakte deel uit van het sanc tiepakket waartoe het Geme nebest vorig jaar besloot, evenals een invoerverbod voor Zuidafrikaanse grond stoffen. Een betreurenswaardig ge brek aan steun van andere landen in zuidelijk Afrika maakt uitvoering van dit be sluit vooralsnog niet mogelijk, zo lieten president Kenneth Kaunda van Zambia en pre mier Robert Mugabe van Zimbabwe weten. Uit Lusaka kwam een boze reactie. „Een stoot onder de gordel", zei Tom Sebina, woordvoerder van het African National Congres (ANC) in Lusaka. „Sancties tegen Zuid-Afrika zullen alleen werken als de gehele internationale ge meenschap ze toepast. Het ANC zal campagne blijven voeren voor stopzetting van de handelsrelaties met het re gime (in Pretoria).". De zwarte buurlanden beroepen zich op hun economische af hankelijkheid van Zuid-Afri ka. Maar, zo beklemtoonde Sebina, 'het gaat juist om het economisch isoleren van Zuid-Afrika'. „Vanwege Afrika's zwak heden kan Zuid-Afrika onge straft de spot met ons drijven, onze resoluties belachelijk maken en lachen om onze dreigementen", zei secretaris generaal Ide Oumarou op de OAE-ministersconferentie. „Het reageert met het folteren van kinderen, het trotseren van de internationale pu blieke opinie, het organiseren van verkiezingen voor blan ken alleen, het intimideren van vrijheidslievende men sen, het muilkorven van de pers en het wurgen van de economieën van de buurlan den.". De vraag wie gerechtigd is Tchad te vertegenwoordigen op de OAE-top heeft zich van zelf opgelost nu de regering van Hissene Habré als over winnaar uit de strijd is geko men. Gabon zal verslag uit brengen van een bemidde-* lingspoging tussen Tchad en Libië. Libië heeft zijn troepen uit een groot deel van Tchad teruggetrokken, maar houdt nog steeds de Aouzou-ströok bezet, die Tchad tot zijn grondgebied rekent. Tchad geeft de voorkeur aan vreed zame middelen voor het her krijgen van de Aouzou- strook, waar uranium in de bodem wordt vermoed. Maar als alle andere middelen fa- len, blijft ons geen ander al ternatief dan een militair of fensief, zei een Tsjadische di plomaat. Nogal wat tijd en energie] zal ook gestoken moeten wor den in de keuze van een nieuwe voorzitter, die Kongolese president Denis Sassou Nguesso zal opvolgen Anders dan voorgaande jaren is er nu aan de vooravond van de top nog geen consensï over de 'president van Afrika voor het komende jaar. Dri'| kandidaten hebben zich meld: president Hosni M\ rak van Egypte, preside®] Kenneth Kaunda van Zan# en president José Eduardods Santos van Angola. Aam» kelijk had Mubarak zich fr| ruggetrokken ten gunste Kaunda. Maar toen ook W| Santos zijn kandidatuur stel de, constateerde Mubarak zuidelijk Afrika niet eensgij zind met één kandidaat kon» en meldde zich alsnog. De president van het 'f teisterde Angola zou het le>' derschap van de OAE ambiej ren om internationaal de aan dacht te kunnen vragen W'l de inmenging van Zuid- Afrika en de Verenigde Sta ten tegen zijn regering. vanwege het radicale i van zijn land is hij mot minder geschikt als pleitbe zorger van Afrika voor me1] economische hulp uit het wes ten. Tegen Kaunda pleit d» hij al eens OAE-voorzitter geweest. Daarom concluded' waarnemers dat Mubarak,®1 mag rekenen op de steun V de meeste Franstalige lande»] goede kansen maakt als w consensus-kandidaat. (ANP! 'E WISTEN dat hij anders zou zijn. telsbreed zou verschillen van zijn v< )as 28 maanden de machtigste man W, maar zijn naam is al verbonden iiaQ een beetje voorbarig zijn. In h 'tiend en vijand zijn echter voor Mie aar jonger dan zijn natie, meer rollei afficiente apparatsjik en vriendelijke te krachtpatser die de Sovjet-Unie ir feranderen. Wat kun je in dit opzicht voorlopig lepticus? Op het internationale po 'aarop geeft Gorbatsjov duidelijk d iaanse president Ronald Reagan, prscholen gaat achter de walmen i -ontra-affaires, maar Gorbatsjov bep an mogelijke nieuwe topontmoeting irmachten. En die top wordt specti flnds het bestaan van atoomwapens Onzienlijk deel van het gevaarlijke tui Daartoe heeft de Russische leide (Oncessie gedaan. Met het aanvaardt eiing van kortere- en middellange af IIJl-oplossing, is een belangrijk obstt 'e9genomen. Moskou wilde immers i iet honderd kernkoppen in het Azië 'nie behouden. Washington zou dan 'keften in de VS mogen stationeren. I 'minatie van de middellange rakette in9en ingewilligd en hij aanvaardt k ieia van Amerikaanse kernwapens in L hele belangrijke concessie, m< r de ontwapeningsonderhandelinge slepen is de vraag. Twee punten ste bn de c°ntrole van zo'n ontwapenir L i van de 72 Pershing-1 a raketten ,™®2aak kan, na de concessie van G< ip? ur vee' piin worclen opgelost. De 'Shings zal heel wat meer voeten in P zijn militair nauwelijks van bela ptt p?'iNeke betekenis. Het behoud 2i'n van de Duitsers> de kernko s de troostprijs waarmee Bonn er tc dubbele nul-oplossing te aanvat Ie R pn's nu weer moet inleveren, eer L ussen, zal de discussie over de v< f'inclusief de lossere banden met I na®a met alle verlammende effecten e Westduitse angst - 'wij kunnen h )nn«Uropa worden' - is begrijpelijk rcinrH zet van Gorbatsjov met een u fa' wil het snel tot zaken met de 'nrt (esten kan zeker enig risico n« L,!: 's n°e de wereld er volgens Gort ira Ctlten dienen zich, volgens de F L Plaats te bekommeren om hi i inl0?1 de wederzijdse veiligheid vt stabiliteit nemen toe, als de andt iet drt?atsj°v onlangs. Of hij daarm °9 had, zal de komende weken bl

de Stem | 1987 | | pagina 2