DESTE1^^^^_ ZANDVOORT, WAAR DE PALMBOOMPJES VAN PLASTIC ZIJN DE CER< VERBi EEN PG p de spaarzame warme dagen is zij het verzamelpunt van half Nederland. De Noord- zee-kust met haar tientallen badplaatsen. Een van de bekendste is Zandvoort. Uitlaapklep voor 'tout Amster dam' en trendsettend voor de vaderlandse badmode. Onze verslaggever deed een dagje Zandvoort. Welke strandpaviljoens zijn 'in'? Hoe bloot is Zandvoort? En wat valt er 's avonds en 's nachts te beleven? Bij Bou- wes linksaf, naar het zuidstrand. Daar is het 't span nendst. Bij paviljoen nr. 5, de Take Five. Verzamelpunt van de neo-fotomodellen en de stevige binken. De leeftijd ligt globaal tussen de 20 en 35. Funkmuziek bepaalt de sfeer. Twee plastic palmboompjes voor de deur moeten voor het zuidelijk imago zorgen. Veel vlees Ingetogen Naaktstrand Minder show Mijnenvegers Desolaat Polonaisevolk me, even buiten h< Monthermé. Her er Ivoor de tenten. Uit cl [mertje, terwijl een pe in alle toonaarden t( ISemoy spelen een [van Mozart. Twee h< in de rivier en dat is jmusic' van Handel. Icampinggasten eens| van het terrein aller ten, nog steeds verv |gen. Vrouwen O DoorJo Cortenraedt Het Zandvoortse ligterras, een typisch Hollands verschijnsel, is goed bezet op deze midzomerdag. Tussen glazen scher men staan bedjes met matrassen opge steld, waar de trouwe klanten zich aan de zonnestralen kunnen blootstellen, zonder te hoeven afdalen naar die strandkrabbers daar beneden. En je krijgt geen zand tussen de tenen. De meeste mensen kennen mekaar. Plat Amsterdams is de voertaal. Vrien den, vriendinnen. Soldaat Jan werkt in zijn vakantie in dit paviljoen. Hij ver zorgt de ligstoelen en dat bevalt hem best. „Prima meiden komen hier jöh. Nee, ik hoef niet naar Spanje. Hier versta je de mensen tenminste." Vooral lui uit de horeca komen, zegt Jan. 's Avonds werken, overdag relaxen. Maar volgens ingewijden komen er ook de jongens die het voor mekaar hebben. Een handeltje hier, een handeltje daar. Je ziet ze niet alleen bij de Take Five, maar ook bij de andere trendy paviljoens op het zuidstrand. Af en toe gaan de he ren - beginnende dertigers - rond de ta fel op het zitterras. De vriendinnen, een aantal jaren jonger, krijgen dan een ijsje en moeten zich maar op hun manier on derhouden. Ze vergelijken hun nieuwste tangaslipjes, of badpakken die conse quent worden afgerold. De volgende aanrader is de Gammon Club, paviljoen nr. 2. In het diepgeel ge stoken. Oude Stones-muziek en veel would-be's. Onze gids heeft het over or- di's die hier komen. Met zijn term 'veel vlees' bedoelt hij de ruim voorradige body builders en de stevig uit de kluiten gewassen dames van rond de dertig. Aan de gesprekken te horen moet de halve Jordaan hier liggen. Rolex-horloges en dikke gouden kettingen vallen nog het meest op. Twee dames verontschuldigen zich dat ze in Zandvoort zijn, en niet in een of ander tropisch oord. „Ja hoor 's, we zijn van de winter al op reis geweest, Ondanks de smerige zee verkoopt de vis nog goed. - FOTO'S PETER SCHOLS Het strand van Amsterdam en in april hebben we ook nog een weekje Canarische Eilanden gedaan. Nee, we doen het nu effe rustig an, dan gaan we in september weer." Verder zuidwaarts ligt Paviljoen nr. 1, Castell Plage. De nep-franse naam kan niet verhinderen dat de sfeer er oer-Hol- lands is. De gemiddelde leeftijd ligt iets hoger. De soort muziek zijn we vergeten. Of was er geen? Castell Plage heeft be tere tijden gekend. De verwachting was dat bij paviljoen nr. la ('Freddie en Paul'), de mannelijke helft zou domineren. In de praktijk valt dat mee. Althans die dag. Ingetogen pu bhek en zachte achtergrondmuziek. Dit paviljoen is populair bij de hongerige badgasten, want hier wordt iets meer aandacht besteed aan het eten dan nor maal gebruikelijk langs de stranden. Strandplezler voor het paviljoen Take Five, een van de populairdere stekjes van net jongere publiek. Het Zandvoortse hoogtepunt bereiken we bij Club Mistral van Tijn Akersloot. De loop zit er goed in. Jeugdige, vlotte types. Het grote terras zit constant vol met snelle jongens en blote meisjes van tussen de 17 en 25, met uiteraard weer uitschieters naar boven. Muziek van Talk Talk en U2 zorgt voor de dromerige sfeer, die het beste de vakantiegevoelens benadert. De bikini-broekjes met kanten roesjes, een paar jaar geleden gelanceerd op Ibiza, zijn hier nu helemaal in bij de jonge meisjes. De sfeer is wat minder protserig dan bij de andere paviljoens. Ook als je in een ügstoel op het strand ligt, hoor je er nog bij. Opvallend is het gemak waarmee slanke donkerharige jongens van buitenlandse origine de vlasblonde Hollandse meisjes aan zich weten te binden. Nog verder naar het zuiden neemt de be volking af. Langzaam maar zeker verla ten we het textielstrand (wie heeft die term uitgevonden?) en bewegen ons rich ting naaktstrand. Het eerste openbare strand in Nederland voor blote mensen. Begin jaren zeventig was dat de kroon op de periode van de flowerpower. Iedereen gelijk, togetherness. Toen nog revolutio nair, nu heel gewoon. Al een stuk vóór de waarschuwings borden hebben hier en daar wat strand- gasten de broek uitgetrokken. En als we de grens gepasseerd zijn, zitten we mid den in de drukte. Het Zandvoortse naaktstrand is inmiddels al een flink stuk uitgebreid, om alle streeploze zon- aanbidders te herbergen. Niettemin is de gemiddelde bezetting per vierkante me ter minstens zo hoog als op het strand waar de schaamte nog niet voorbij is. 'Adam en Eva' heet het paviljoen van het eerste uur. Hier ligt dan ook de harde kern. De gemiddelde leeftijd: zo tussen de 35 en de 40. Echtparen, stelletjes, maar ook veel alleenliggers van beiderlei kunne. In verhouding weinig tieners. Die er zijn, kwamen mee met hun ouders, in wier geest ze ook zijn opgevoed. Minder show ook dan op het gewone strand. Maar weinig mensen met een houding van 'kijk mij eens'. Bloot slaat dood. Het valt na vijf minuten al niet meer op. De erotiek vind je op het tex tielstrand. Hier is het spannende er van af. Een kersverse aanwinst op het naakt strand is 'Club Brasil'. Een nagelnieuw Nederlanders en honden, ook op het Zandvoortse strand onafscheidelijk. paviljoen, ook alweer met plastic pal men. Op de luxueuze ligbedden heeft zich een iets jonger, maar rustig publiek neergevlijd. Geen muziek, want dat hoort niet op het naaktstrand. „Wat eet je schat, een chateaubriand?", vraagt een heer aan zijn gezellin. „Ja, doe maar", zegt ze terwijl ze haar grote hond in de Engelse taal sommeert af te liggen. Waar Nederlanders zijn, zijn honden. Ook op het strand. De borden 'verboden voor honden tussen 15 mei en 15 sep tember' staan er voor niets. Van poe- deltjes tot bouviers, je komt ze massaal tegen langs de hele kust. Erg fris is het niet, maar dat geldt eigenlijk voor het hele strand. Bruin vochtig zand, ver mengd met schelpen en afval. En de zee mag dan op afstand mooi zijn, het water heeft een smerige roestkleur met veel schuim van de fosfaten en ander che misch spul. Toch zijn er nog genoeg vrij willigers die zich door de golven laten dragen. De viskarren prijzen 'vers zee banket' aan. Vers of niet, het vindt gretig aftrek. Tussen de zonnebaders door scharrelen wandelende mijnenvegers. Een paar oude mannen met metaaldetectoren. Ge concentreerd stofzuigeren ze over het strand, luisterend naar de geluidjes die een koptelefoon in hun oren piept. Ze zijn niet op zoek naar oorlogsrelikwieën, maar naar verloren geld. „Op een drukke dag kun je weieens geluk hebben", roept er een. Rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Op briefjes reageert het ding niet. De Belgen zouden er zó een mop over kunnen bedenken. Terug bij Bouwes in hartje Zandvoort. Verder noordwaarts is het druk. Familie paviljoens, waar behalve Nederlands ook een hartig woordje Duits wordt gespro ken. Meer nog dan op het zuidstrand ontbreekt ook hier de lome, tropische sfeer die je toch zou verwachten op een midzomerse stranddag. Het gaat er alle maal wat zenuwachtig aan toe. Tegen een uur of vijf, uiterlijk zes, wor den de klapstoelen al ingepakt. Hoe warm het ook is, het strand biedt tegen de avond een desolate indruk. Wel veel wandelaars, maar geen verliefde mensen die wachten op de maan. Slechts een en keling die een heldhaftige duik neemt in de schemering. Alleen de geldzoekers zijn onvermoeibaar. Zij stropen nog steeds het strand af. Gedreven door be geerte. Verder is het stil langs het water. Geen zomerse strandparties a la St. Tro- pez. Op die paar jongens na die twee kratjes bier door het zand slepen. Zandvoort by night. De Kerkstraat is het drukst. Patat met mayonaise-sfeer. En een paar luidruchtige kroegen. In de Haltestraat is het iets beter. Maar de po pulairste cafés De Klikspaan en café Neuf onderscheiden zich niet van een dorpskroeg. In het Joegoslavische restau rant vragen ze 'hat es geschmeckt?'. En Kenzo blijkt niet méér dan een middel matige disco te zijn. De meeste badgasten gaan 's avonds te rug naar Amsterdam. Wat overblijft is wat polonaisevolk en Duitsers. De zoge naamd betere gasten zou je dan in Club Cecils onder het casino mogen aantref fen. Maar de portier - van Zuidameri- kaanse origine- die 's middags in de Gammon Club nog een mooie Hollandse blondine aan de haak had geslagen, ver telt ons oprecht dat we die avond de eer ste en wellicht ook laatste gasten zijn. Dan maar even een afzakkertje in café Scandals, de leukste tent van Zandvoort. De betreffende blondine van de portier heeft daar overigens al wat veldwerk ver richt en een andere jongen veroverd. Het is voor haar tenslotte vakantie. Door Els van der Vaart IWie het jolige gezelschap ziet, [nauwelijks kunnen voorstellen [zelfde bonte mengeling kampeer [avonds op het altaar van de Egll [Pierre et Paul (de Petrus en Paulj lin Bouillon concerteert. „Ik z" reen tweede dirigent in Breda wd zo gek is om in een caravan op d reis te gaan", zo merkt een int broek gestoken musicus aan he[ van Bredanaar Jan de Breet op. De reeks tenten en caravans wi volkt door Cercle Musical du Et] en uitzonderlijke vocaal-instr_ ombinatie van de Koorgroep [hout en het Bredaas Barok Ent [Zevenendertig koorleden, dried musici en zo'n vijftig man 'aanhi [leeftijd variërend van een half jl [ver boven de gepensioneerde H [rijn van de partij. „Van advocal [loodgieters", zo stellen de organisl [„Rangen en standen kennen we hf [De fluitist heeft deze week nog ei [koelkastje van iemand omgebou fas". Tien jaar geleden trok de 'Cercl de eerste keer naar Frankrijk. Wf begon als een studentengrap, is [dels 'uit de klauwen gelopen' I [enorme organisatie. Zondag 12 jiL [veerde het Brabantse gezelschap] [minuscule Franse plaatsje, enkel tallen kilometers voorbij de gren Het is waar. Mannen zijn niet zo sterk. Tijdens de tweede wereldoorlog is bij her haling gebleken dat vrouwen bijzond»r ge schikt zijn voor spionage en sabotage. Ze paren onschuld aan koelbloedigheid, en dat zijn deugden die de meeste mannen van nature niet meedragen. De man is niet zo moedig. In de natuur zien we de leeuwin op jacht gaan, terwijl haar man, de koning der dieren, onder het lommer van een boom ligt te dromen. Mannen zijn ook niet zo taai. Kunt u zich een negentigjarige man voorstellen die als een vlieg de Eiger of de Mont Blanc be klimt? We vinden het al heel mooi als hij op een koele lentedag naar de kruin van de Sint Pietersberg weet te klauteren. Maar zie: vanuit de International Herald Tri bune kijkt me het opgewekte gezicht aan van de 91-jarige Hilda Crooks, die met een rugzak van het formaat van de Amers- foortse kei de beroemde japanse berg Fuji gaat beklimmen. In kringen van Alpinisten staat Hilda bekend onder de bijnaam Grandmother Whitney, naar de hoogste berg van Califomië, die zij vanuit alle windstreken heeft bestormd. Hilda is een zuil van een vrouw, die nog wortelt in het wilde westen. Er lopen heel wat opmerkelijke vrouwen rond in Amerika. Van alligatorfokkers in Florida tot Nancy Reagan. Nu zijn er in eens een paar opgedoken in de rechtspraak, die met onorthodoxe vonnissen de aan dacht op zich hebben gevestigd. Manne lijke rechters wilden nog wel eens opvallen door het uitspreken van straffen die zo langzamerhand in lichtjaren kunnen wor den vertaald: zes maal levenslang plus 99 jaar of 540 jaar, met aftrek van voorarrest. Een echt fantasierijk vonnis velde vorige week rechter Veronica Simmons in Los Angeles over een 63-jarige, in het weelde rige Beverly Hills wonende neurochirurg, die als eigenaar van vier verkrotte en van ratten vergeven flatgebouwen bij herhaling had geweigerd gerechtelijke bevelen tot verbetering van de woningen uit te voeren. De neurochirurg moet nu zelf een maand in zo'n rattenkrot gaan wonen. Met een aan de enkel gemonteerde elektronische verklikker worden zijn gangen nagegaan. Nog opmerkelijker was een vonnis van rechter Dorothy Baker in Portland in de staat Oregon, die ten noorden van Califor- nië ligt. Een man, die ontucht had gepleegd met kinderen werd opgedragen om na het uitzitten van zijn straf in drieduimsletters op de deur van zijn woning en op de zij kanten van zijn bestelauto de volgende waaschuwing de laten schilderen: „Gevaar lijke seksmisdadiger - Geen toegang voor kinderen". Die weerzinwekkende waar schuwingen moet hij vijf jaar blijven geven. De bijkomende straf zal tot gevolg hebben dat de veroordeelde vijf jaar het mikpunt zal zijn van spot en wraak. Er was niet wei nig kritiek op rechter Dorothy Baker, die zich klaarblijkelijk heeft laten inspireren door het rechtsgevoel der Puriteinen van drie eeuwen geleden, dat ontaardde in de beruchte heksenprocessen van Salem en dat nobel is beschreven in „The Scarlet Letter" van Nathaniel Hawthorne, waarin Hester Prynne vanwege eenmalige overspe ligheid een rode letter A (van adultery of overspel) op de borst moet dragen en haar zonde door goede werken poogt uit te boe ten. Als de Puriteinen een boer betrapten die zich aan zijn koe had. vergrepen werden zo wel de dader als het slachtoffer gehangen, zo streng waren ze. Er leeft nog iets van dat Puritanisme, want volgens velen in Port land en ver daarbuiten is rchter Dorothy Baker lang niet ver genoeg gegaan in haar vonnis. Er zijn voorstellen gedaan om kin derlokkers in een opvallende tint te kleu ren, zoals groen, of ze een tatouage op het voorhoofd te geven waarmee ze hun ver werpelijk gedrag tot aan de dood zoude» adverteren. Een hoogbejaarde klimmer als Hilde en een fantasierijk rechter als Doro thy Baker, die zijn in ons overbeschaafde land niet te vinden. dtermuslc van Hëndel.

de Stem | 1987 | | pagina 20