Minder Zeeuwen in voorarrest OVER FINANCIËLE RESULTATEN VAN SLECHT SEIZOEN 1987: it Drovincie vangt sorting SKW op di lijding Bruidspaar verrast op Marathonmarkt Weerman Willy J f%\ Vervoer naar zwembad in Terneuzen te duur voor Sasse bejaarden DOOR TEKORT AAN CELRUIMTE IN ZEELAND: istral 30% nn N JAREN 1988 EN 1989 KRO-televisie start serie toeristische programma's in Zeeuwsch-Vlaanderen uw partner in transport ZATERDAG 25 JULI 1987 ?r 1 DECEMBER MIDDELBURG - Diverse ondernemers in de ieeuwse recreatiesector maken zich zorgen over iet resultaat dat ze boeken in het seizoen 1987. R-FABRIEKSNIEUW KLEPPER Erwtensoep 50% SURFPAKKEN 51 ej aarde uit aamslagveer Stand van zaken Toeristen Vervolg Bibliotheken Evenementen Terneuzen Agenda Vergunning Tranen AOW Wachtebeke DE STEM VAN ZEELAND T27 L onze verslaggever 5RNEUZEN - Door het te- lort aan celruimte zijn in j— foorarrest genomen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Reclassering. liden door Beun de Haas, loemende bedrijven die mei it misleiden, ver het assortiment van OZO lyler zijn exclusief «magazijnen en de OZO- rfschoenen (adres inleverei ar de meest gewaardeerde jarenlang stijgt het aantal iensen dat enige tijd voor ver- ir wordt vastgehouden. Vo ir was er echter een da- [g van veertien procent te jen. „Een teruggang in ernst en aantal gepleegde delicten ligt niet voor de hand", meldt het verslag. In '81 werden 409 mensen in voorarrest genomen. Het jaar daarop 469, vervolgens 497 en in '84 en '85 steeds 522. Het vorige jaar 'maar' 477. Deze daling heeft ook gevolgen voor de re classering. Die instantie werd het afgelopen jaar minder vaak benaderd voor een zogenaamd 'vroeghulpbezoek', een bezoek aan iemand die in voorarrest zit. De reclassering kreeg het verslagjaar 94 maal te maken met mensen die in aanmerking wilden komen voor dienstver lening. Het aantal gereali seerde dienstverleningen kwam op 56. De leeftijd van de 'diestverleners' liep uiteen van 17 tot en met 63 met een gemid delde van 30 jaar. Er waren ne gen vrouwen, bij, vergeleken met een jaar eerder is dat een zeer forse stijging want in '85 wilde slechts een enkele vrouw dienstverlening verrichten. Het lukt redelijk om de men sen te plaatsen. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen valt het niet altijd mee een project te vinden. De meeste mensen die in de hulpverlening terecht Zorgen e; uw giro-betaalkaart of riber. in recreatiesector lanonze verslaggever Ie bouwvakvakantie is begon en en ook de Duitsers gaan andaag massaal met vakan- De campings, vooral die i) etc. Hfl. 0 365- 0 365.- 0 365. 0 420. 0 440. 0 520. 0 530. 0 560. 0 890. 0 660. 0 890. 0 660. 0 600. rocent bezet, in het achterland Ni inog voldoende ruimte; de ho- ilbezetting varieert van 80 tot 5S S procent en zomerwoningen jn voor de komende weken 6 ijna niet meer te huur. Schou- en-Duiveland is wat dat be eft voor 100 procent bezet. Er voorts nog ruimte bij de eeuwse kampeerboeren. Hier nort Zeeuwsch-Vlaanderen iet zo hoog: slechts 70 procent in de beschikbare plaatsen is izet. 8! ijs Gaastra-Tor-RAF Mylar doorgelat ijs Gaastra-Wayler Metallic Line 400. Absoluut le keus - Fabrieksnieui vaarklaar - int. garantie. oa 1986 libu 1986 ifa 1986 >e okipa 87 mond H '87 itura '87 Tip 87 ilibu '87 jipe '87 nu 2100 nu 2200 nu 1900. van 3395 van 3395 van 3495 van 3595 van 3595 van 3995 voor voor 2 voor voor voor 2 voor jag naar onze semi-prijzen' ook onze aanbieding Mistral zeilen, gieken, ma shop I P ato '86' net 86' net '86' bon htmng '87 ato '87 met '87 llit '87 Tset'87 riet 87 Uitvoering Semi h/t Semi h/t Semi kmpl 5 8 rrr kmpl 5.8 nv' kmpl 5 8 nr' kmpl 5 1 nr kmpl 5.1 m2 kmpl 5 1 m2 van 1695 - vod van 1695 - voor van 1895 vod van 3195 van 3195 van 3195 van 2995 - van 2995 - van 2995 - semi skeggen. koppeling, voetbandenenvaw* kompleet fabrieksmeuw vaarklaar en int ga'arte )85 modellen 50% 1986 modellen 4 -1987 mi 170 '87 160 '87 140 '87 20 87 95 87 '72 '87 van 2395 - van 2495- van 2495 - van 2495 - van 2495 van 2395 eperkte voorraad!'"! rijzen Ultra Cut. overige zeilen méérprijs. let is wisselend moeilijk aan goede boards te komen. (financiële) klap dit jaar imt waarschijnlijk het hardst in bij de mensen die het van rand- en terrasvertier moe- n hebben. Overvolle terrasjes jn nog weinig te zien geweest idié vakantiegangers die het rand opzoeken, hebben soms ieer behoefte aan een kop ■wtensoep dan aan een ver- issend drankje. Van Elsacker noemt het wel merkelijk dat van de men- n, die vooraf een accommo- itie in Zeeland gereserveerd ibben, er heel weinig hebben annuleerd. „Maar last minu- ■boekingen zijn er ook wei- Van onze verslaggever IDDELBURG - De kor- jjg van 337.200 gulden, in opgelegd aan het so- aal-cultureel werk, kan, fat GS van Zeeland betreft, de jaren 1988 en 1989 door provincie worden opge ien. die tussentijd gaan externe 'Wseurs de advies- en steun- JMties onderzoeken, wat met- fijd in het door de provincie voeren beleid wordt "ver- iteamers, zomerpakken. droogpakken etc Vlerken mogen wij niet noemen. Keuze uit n" tan 1000 stuks per OZO filiaal. Gezien het age prijsniveau enkele uitzonderingen: BarJ la. Bolero's v.a. 30.- .ong John v.a. 60.- Schoenen v.a. 10.- feveel teveel-teveel om op te noemen! Alle' vrrfbltlvend zolang de voorraad strekt tot mammaal 1'le (ICII 118 onze correspondent fAMSLAG - De 83-jarige Riemens uit Zaamslag- is gistermiddag in het Sdemisch ziekenhuis te 'I ent overleden. gaarde man was enkele en daarvoor, toen hij plotse- S met zijn rijwiel de provin- leweg nabij Zaamslag over- aangereden door "Ontauto bestuurd door J]de B. uit Zevenhuizen, •et ernstig hersenletsel 11 de man per ambulance spoed overgebracht naar aekenuis te Gent, waar atief ingrijpen niet meer een W. [et voorseizoen is goeddeels verloren gegaan, onder leer door de zeer slechte maand juni. „En afgelopen we ien is het te rustig geweest. Het had drukker moeten jn", zegt VW-woordvoerder T. van Elsacker. lit weekeinde vertoont Zee- nig. Blijkens kranteberichten ind een beeld dat in de buurt kiest de categorie mensen die omt van wat gewenst wordt, nog niet weten waar ze op va kantie gaan voor het buiten land". Donderdagmiddag 12.00 uur liet de computer van de Logies Informatiedienst van de Pro vinciale VW Zeeland het vol gende beeld zien, waaraan in de loop van vrijdag weinig ver andering optrad: Campings (kust): Schouwen-Duiveland: vol Tholen: 90 procent Walcheren 93 procent Noord-Beveland 96 procent West-Zeeuwsch-Vlaande ren: 95 procent Hotels/pensions De gemiddelde bezetting in Zeeland is 80 procent met uitschieters op Walcheren (86 procent) en kust West- Zeeuwsch-Vlaanderen (89 procent) Kamperen op boerderij Schouwen-Duiveland: 98 procent Walcheren: 85 procent Zeeuwsch-Vlaanderen: 70 procent Zomerwoningen Noord-Beveland: 98 procent Schouwen-Duiveland: 100 procent Kust Zeeuwsch-Vlaande ren: 99 procent Walcheren: 90 procent Het bruidspaar A. Stockman-de Pooter krijgt een levensmiddelenpakket voor de wittebroodsweken. - fotowim kooijman Van onze verslaggever AXEL - Twee in Axelse kleder dracht getooide vrouwen overhan digden gisteren namens de Axelse middenstand een levensmiddelen pakket aan het bruidspaar A. Stockman-de Pooter, dat zojuist op het stadhuis door de ambtenaar van de burgerlijke stand tot echtpaar was benoemd. Zij deden dit in het kader van de Axelse Marathonmarkt, een initiatief van het overlegplatform Axel Promotie en de Stichting Streekcentrum. P. Apers, voorzitter van het overlegplatform, sprak het pas getrouwde stel toe en wenste hen een 'gelukkig samenzijn' in de toekomst. Er was gisteren een Boerenmarkt voor het stadhuis. De overhandiging van de mand vond plaats tegen de ach tergrond van wagens van de vereniging Den Ouwen Waogen en een draaiorgel. Even brak de zon door, na een dag vol motregen. Die regen was er de oorzaak van dat be zoekers het af lieten weten. Apers toonde zich echter tevreden over het verloop van de eerste Axelse Marathon markt tot nu toe. „Iedereen is tevreden, ook de middenstanders", zei hij. „We hadden gerekend op de komst van veel Belgen. In de praktijk blijkt nu dat het vooral toeristen zijn die aan de kust verblijven, die de markt verkiezen bo ven het strand. Het weer heeft daar goed aan meegewerkt. Ook het Streek museum profiteerde daar van. Bezoe kersaantallen van 45 tot 65 worden nor maal nooit gehaald. Uit de namen in het gastenboek bleek dat er vooral veel mensen uit de rest van Nederland ko men. Ik kwam plaatsen tegen als Olden- zaal, Eindhoven, Dieren". Of er een vervolg komt op deze Mara thonmarkt, kon Apers gisteren nog niet zeggen. „Daar is nog niet over gespro ken". Wel was het de bedoeling van de organisatie iets te organiseren dat het 'gat' van de Gentse Feesten dichtte. Apers liet zich in voorzichtig optimisti sche woorden uit: „Dit jaar zijn we daar denk ik goed in geslaagd. Wat er vol gend jaar komt, zien we dan wel weer". Vanddag is het de laatste dag van de Marathonmarkt. Dan is er op het Marktplein een Antiek- en Allegaar- markt. Deelnemers zijn onder meer het filmmuseum van Jan van Delft, het ra dio/fototoestellenmuseum, De Tref zol der met antieke kleding en vele anti quairs. taald'. „Met het oog op de rechtspo sitie van de diverse werkers bij deze organisaties is het zaak deze operatie zeer zorgvuldig uit te voeren", schrijven GS bij de presentatie van de deelpro gramma's 1988 voor onderwijs, educatief en sociaal-cultureel werk, kunst- en cultuurbe houd. In de deelprogramma's, die door Provinciale Staten moeten worden vastgesteld, zijn de re sultaten verwerkt van de zoge naamde juni-conferentie, waar bezuinigingen ter sprake zijn gebracht. Hoe deze gestalte moeten krijgen in de diverse begrotingen van een aantal or ganisaties, die door de bezuini gingen worden getroffen, is momenteel nog in onderhande ling. GS willen ƒ750.000 bezuinigen waarvan de Zeeuwse Biblio theek anderhalve ton en de Technische Bibliotheek een halve ton moeten inleveren. Daarnaast is wel een aantal in cidentele bijdragen structureel gemaakt. Hierbij onder meer de SOS Telefonische Hulp dienst 50.000) en de Zeeuwse Museumstichting 50.000). Voor activiteiten ten behoeve van minderheden is 12.000 ex tra beschikbaar gesteld. De Statencommissie Welzijn behandelt binnenkort het GS- voorstel. De betreffende orga nisaties hebben dan gelegen heid zowel schriftelijk als mon deling te reagerea Van onze verslaggever TERNEUZEN - De KRO- televisie maakt 1, 2 en 7 augustus opnamen voor een actueel en informatief pro gramma over toeristische en recreatieve mogelijkhe den in Zeeuwsch-Vlaande ren. Het programma is een proefop- name voor een serie die de KRO volgend jaar onder de titel 'Lekker weg in.op de buis wil brengen. Het pro gramma, dat gepresenteerd wordt door Caroline Brouwer, wordt in nauwe samenwerking met de stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen ge maakt. 'Lekker weg in.zal volgens een persbericht van de KRO bestaan uit film-impressies van de streek en evenementen belichten die in de week na de uitzending plaatsvinden. De beelden worden afgewisseld met gesprekjes met mensen die over die activiteiten wat te ver tellen hebben en met optredens van artiesten die thuishoren in de streek of erover zingen. Voor het eerste programma is het Churchill-hotel in Terneu zen als centrale locatie aange wezen. De opnamen daar wor den 7 augustus gemaakt. De presentatrice zal daar in het bijzijn van publiek praten met de laatste Zeeuwsch-Vlaamse klompenmaker George van Bo ven uit Clinge en met mevrouw De Feyter uit Axel over de Axelse klederdracht. Optre dens zijn er te verwachten van de dansgroep De Pettycoats uit Terneuzen, het jazzkwartet Pi- hama, Adrie Oosterling uit Groede en zangeres Liliane Aersens uit Koewacht. K» Elke uitzending wordt besloten met een blik over het hele land, een agenda van activiteiten, twee per provincie, aangereikt door de provincale VW's. Aan elke uitzending is een wed strijd verbonden waarmee kij kers een verzorgd weekend in de streek of gratis toegangsbe wijzen voor verschillende re- George van Boven komt op televisie als laatste Zeeuwsch- Vlaamse klompenmaker. - foto de stem cor de boer creatiegebieden kunnen win nen. Maker van 'Lekker weg in.is P. Maartense. „Doel van dit programma is service te bieden op het gebied van re- kwamen, waren veroordeeld wegens diefstal: zestig procent. Eén op de vijf had met teveel alcohol gereden. Het gemiddeld aantal uren dienstverlening schommelt rond de honderd uur. Er mislukten het afgelo pen jaar vijf projecten. De reclassering meldt verder dat gezinnen van veel langdu rig gestraften in de financiële problemen komen. De nutsbe drijven en huurbazen blijven hun rekeningen normaal stu ren maar daar staan weinig tot geen inkomsten tegenover. Ook dit weekeinde zal niet als een uiterst zomerse periode aan ons voorbij trekken. Een depressie die donderdag tot ontwik keling kwam bij IJsland, is daar schuldig aan. Terwijl Ierland en Schotland volop zon hadden, moesten wij het doen met veel bewolking. Een Atlantisch hogedrukgebied, waarop velen hun hoop hebben gevestigd, wordt nog steeds geblokkeerd en blijft op zijn plaats liggen. Dat betekent vandaag en morgen wisselvallig weer met temperaturen van 18 tot 20 graden. De wind zal vrij krachtig uit noord-westelijke richting waaien. Alleen de kans op on weer neemt sterk af. Voor maandag en dinsdag hezelfde weer beeld, alleen is de kans op regen maandag groter! Kort samengevat vandaag en morgen buien, waarbij opge merkt moet worden dat de opklaringen redelijk lang kunnen zijn. Het wordt niet zo broeierig als de afgelopen dagen in ver band met de noord-westelijke wind. Onweer zal uiterst weinig aanwezig zijn. Zondag iets meer wind dan vandaag. Maandag grotere kans op regen, dinsdag weer droger en dat zal ook woensdag het geval zijn. Het iets betere weer zal in de tweede helft van de nieuwe week zichtbaar worden. Overigens hebben wij in Zeeland niet te klagen. Weerrap- porten van elders wijzen op noodsituaties, zware buien, over stromingen, blikseminslagen en op de Veluwe zelfs een wind hoos die voor veel schade aanrichtte. Wij kregen vorige week vrijdag te maken met dit slechte weer, daarbij tapte ik 37 mm regen af. Totaal vorig weekeinde 43 mm. Opmerkelijk was dat vooral verder landinwaarts zwaar onweer sommige streken regelmatig teisterde. Uit enkele rapporten blijkt dat in nauwelijks twee uur ruim 120 ontladingen werden waargenomen, dat is voor Nederlandse normen erg veel. U kon trouwens deze week precies zien dat lagedrukgebieden bij hun weg naar elders de windrichting al tijd tegen de klok in doen draaien. Het slechte weer van vorige week vrijdag werd veroorzaakt door een storing die vanuit Frankrijk precies over Zeeland trok. Voorbij de Waddeneilanden draaide het gebied naar Enge land om later via West-Vlaanderen meer landinwaarts naar noord-oost-Nederland te trekken. Daarvoor werd het bijzon der slechte weer veroorzaakt. Vooral de onweersbuien werden sterk opgeiaden door eerst de passage over koeler zeewater en later over veel warmer land! Hoe gaat het nu met de weerspreuken? 'Is Sint-Jacobus (25 juli) hel en warm, bevriest met Kerstmis rijk en arm' of 'Bouwt op Sint-Anna (26 juli) de mier hopen, de winter zal niet zacht verlopen'. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het wekelijkse zwemuurtje van een dertigtal sportieve Sasse ouderen in het overdekte zwembad De Honte te Terneuzen is met ingang van 1 september niet langer mogelijk. De bejaarden moeten te hoge kosten betalen voor het vervoer naar Terneuzen en zijn daardoor gedwongen uit te zien naar een alterna tieve zwemmogelijkheid. Eind juni waren de bejaarden voor de laatste keer in De Hon te. Door de hoge vervoerskos ten is het zwemmen voor de be jaarden een onbetaalbare aan gelegenheid geworden. Oor zaak hiervan is de Nederlandse regelgeving ten aanzien van het vervoer van personen per bus. De Sasse bejaarden hebben voor het vervoer naar Terneu zen een uit het Belgische Asse nede afkomstig busbedrijf in de arm genomen. De bus pikt de ouderen wekelijks op in Sas van Gent, haalt vervolgens nog enkele zwemmers op in West- dorpe en reist zo naar Terneu zen. De verkeersinspectie heeft het Belgische busbedrijf echter de pin op de neus gezet. Zonder in het biezit te zijn van een spe ciale vergunning is het niet toegestaan voor een Belgische busonderneming Nederlandse passagiers op te laten stappen op Nederlands grondgebied en vervolgens een Nederlandse bestemming te kiezen. In het verleden liep de Asse- nedense busondernemer al en kele malen tegen een boete aan en werd de bus met bejaarden door de verkeersinspectie staande gehouden. De buson dernemer werd hiermee ge dwongen tot het aanvragen van een vergunning. De kosten hiervan bleken echter zo hoog, dat het voor hemzelf niet lan ger rendabel was om de be jaarden een keer per week naar Terneuzen te vervoeren. Om de kosten op de bejaarden te verhalen is helemaal niet mogelijk. Meerdere malen pro beerden de bejaarden de regel geving te omzeilen. Dit gaf ech ter weer andere problemen. „We vinden het zeer jammer en betreurenswaardig dat het al lemaal zo moet gaan. De tranen stonden de mensen in de ogen toen het nieuws bekend werd", aldus Marie de Kok, samen met Margriet Slock coördinatrice van het bejaardenzwemmen in Sas van Gent. „We gaan nu al bijna vier jaar lang zwemmen in De Honte. De mensen zelf hebben het prima naar de zin. Zwemmen is goed voor de li chamelijke conditie, de spieren komen los en de mensen voelen zich er echt lekker bij". De bejaarde zwemmers zijn erg te spreken over het Ter- neuzense zwembad. „De in structeurs zijn daar echt goed, geen moeite is hen teveel. We kregen zelfs watergymnastiek op muziek. Voor ons zou het echt jammer zijn als we daar niet meer kunnen zwemmen". De beide dames betreuren het aanscherpen van de vervoers- regels ten zeerste: „We hebben al van alles geprobeerd, gebeld naar Den Haag en Brussel, maar ook die komen er niet uit. Je snapt toch niet dat zoiets kan in een Benelux- en EG- land. Op deze manier is het voor ons echt niet meer betaal baar. Je moet rekenen, de men sen hebben meer hobby's en moeten alles betalen van hun AOW". Margriet Slock oppert zelfs om eens met de beide burge meesters van Terneuzen en Sas van Gent rond de tafel te gaan zitten over de kwestie. „Mis schien kunnen die ergens hun invloed doen gelden". De Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk Assenede/Sas van Gent keek voor de spor tieve bejaarden uit naar een andere gelegenheid en komt nu met het voorstel uit te wijken naar het overdekte zwembad in het provinciaal domein Puyen- broek te Wachtebeke. De reis afstand is vergelijkbaar met die naar Terneuzen en ver voerskosten en entree wijken niet veel af van de oude toe stand. Via strookjes peilt men nu de belangstelling onder de bejaarden. „We moeten echter maar weer afwachten wat het wordt in Wachtebeke", zegt Marie de Kok. „Juist nu het zo fantastisch ging in Terneuzen - bejaarden uit Assenede en Westdorpe gingen ook mee - wordt het abrupt afgebroken". Marie de Kok heeft inmiddels enkele strookjes binnen. „Die geven gelukkig een lichtpuntje te zien. Een aantal mensen ziet het wel zitten om in Wachte beke te gaan zwemmen". creatie en toerisme, vooral over actuele evenementen in een be paalde streek. En we laten vooral de mensen vertellen en tonen wat het eigene van de streek is", aldus Maartense. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 yjit rood nwdet «k 0 20 cm GetdVO van 25 •87

de Stem | 1987 | | pagina 13