even..L UITBLAZEN Russisch aanbod kan weg banen voor wapen-akkoord Syrië herkrijgt in Westen aanzien [EDERLANl Hormonen in vlees uit VS is doodnormaal] Inning van belastingen is last voor fiscus techt op gezon< Wéér een naslagwerk DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 24 JUL11987 T5 WIM KOCK hg STEM BINNENL )EN HAAG (ANP)-St rijven geven de voorkeur vlees. De belangstelling vc kal. di< ien en vier liaar cel voor leroïnesmokkel destemcomï NEE, lezer, de span ning in de Golf is onze redactie niet in de bol geslagen. Kuwayt schreven we en Kuwayt bedoelden we. Weg met Koeweit! Even wat andere kranten doorgekeken. Die schreven allemaal nog Koeweit en raken dus achter. Ik schrok er zelf eerlijk ge zegd ook wel even van, toen ik gistermorgen pagina twee op sloeg en het zag staan: Kuwayt en Kuwaytse tankers, maar ik had op de redactie al horen praten over de nieuwe 'Schrijf wijze van buitenlandse namen', opgesteld door het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) en uitgegeven door de Staats uitgeverij. Wat mankeerde er aan Koe weit? zult u misschien vragen. Nou, van alles. De Angelsaksen schrijven Kuwait, de Fransen Koweit en de Koeweiters, par don Kuwayters zelf hebben het over Dawlat al-Kuwayt. Daar wordt de lezer van een Neder landse krant horendol van, moet het ANP gedacht hebben. De korte ei heeft afgedaan. Bahrein mag ook niet meer. Bahrayn moet het voortaan we zen. Tsjaad is Tchad geworden. Een inwoner van Tchad is geen Tchadees maar een Tchadiër. De lijst bevat één naam waar van ik nog nooit heb gehoord. Dat is het land Vanuatu, waar de Vanuatuanen leven die ver moedelijk allemaal vloeiend Vanuatuaans spreken. Of Frans en Engels, want Vanuatu blijkt een voormalig Brits- Frans condominium te zijn, een Pacific-archipel die bekend stond onder de naam Nieuwe Hebriden, in 1980 onafhanke lijk geworden. Was me tot nu toe ontgaan. Sorry. Het valt niet mee om zo'n bont talenboeket in een sys teem te vatten. Neem Irak. „In ons streven zo dicht mogelijk aan te sluiten bij de oorspron kelijke namen", aldus het ANP, „kiezen wij voor Iraq." Mooi, maar hoe moet het nu met de Irakees en het Iraaks? Dat blijft gewoon zo, zegt het ANP, om dat het Nederlandse taaleigen een andere oplossing in de weg staat. Waarom dan Iraq? Om dat bij het ANP de logica maar één kant uit mag waarschijn- üjk, de vooraf gekozen kant. Iets anders zien we weer bij Bangladesh. In het bijvoeglijk naamwoord en in de benaming van een inwoner van dat land duikt de oude naam Bengalen op. Want een inwoner van Bangladesh is een Bengalees en hij eet Bengalese kost, die ove rigens heel lekker is, zoals ik nog niet zo lang geleden zelf heb mogen proeven. Soms is er doodeenvoudig niet uit te komen. Van een in woner van Equatoriaal Guinea weet het ANP nog een Equato- riaalguineeër te maken en een inwoner van Amerikaans Sa moa is gewoon een Ameri- kaanssamoaan (jammer dat de computer dit woord hoogst waarschijnlijk zal afbreken. Het is een prachtig gezicht om het in één stuk te zien staan!). Bij de Burkinees hebben de taalhervormers, om het over zichtelijk en uitspreekbaar te houden, het Faso van Burkina Faso maar weggelaten. Gek ge noeg wist men voor inwoners van de Cayman Islands en Christmas Island geen oplos sing te vinden. 'Omschrijven' gebiedt het boek in zo'n geval. Een inwoner van de Cayman Islands is dus wat er staat: een inwoner van de Cayman Is lands (Islands, maar dat weet u wel, zijn eilanden). Met het voorbeeld van de Amerikaans- samoaan voor ogen is het mij niet duidelijk waarom we hier niet van Caymanislanders en Christmasislanders kunnen spreken. Had het dan maar bij Kaaiman Eilanden en Kaai man-Eilanders gelaten denk ik dan, gemakzuchtig als ik ben. Dat ze er bij Sao Tomé en Principe niet uitkwamen, be grijp ik best. Een Saotoméër klinkt wat raar; als een samen trekking van niets met elkaar te maken hebbende woorden als sateh en temeier. De Equato- naalguineeër-oplossing werkt hier ook niet. Dan knjg je iets onleesbaars als Saotoméënprin- cipenaar. Omschrijven dus. Omschrijven is verder ook het advies bij inwoners van Westelijke Sahara, Virgin Is lands, Verenigde Arabische Emiraten, Vaticaanstad Tri nidad en Tobago (twee eilan den, één natie) en Papua-New Guinea. Aan het taaifront heerst nooit rust. Als je elke dag 585 mm tekst uit je duim moet zui gen, merk je dat het best. Dan móet je wel de platgetreden pa den, geplaveid met cliché's en standaardcodes, verlaten en dan kun je niet zonder woor denboeken en schrijfwijzers. Kramers' woordenboek; de Van Dale voor het meer buite nissige, het bargoens en het streek-Nederlands én voor meer tekst en uitleg; het 'groene boekje'; 'Spelüngsad- viezen voor de publiciteitsme dia', ook van het ANP en de 'Richtlijnen voor uniforme spelling en eenvormig taalge bruik in de krant', van onze eigen redactie. Hoe langer de stoet van woorden wordt die ik in de loop der jaren uit schrijf machines en tekstverwerkers heb geramd hoe vaker de twij fel toeslaat. Is dit mannelijk of vrouwelijk? Mag ik dit wel of juist niet aan elkaar schrijven? Is dit wel Nederlands? Weet ik zeker dat spektakel moet en spektakulair niet mag? Ik heb niets tegen het veran deren van de taal. Ik verzet me zelfs niet meer tegen collega's, die in de krant het gemeentebe stuur en van alles en nog wat, dat mannelijk of onzijdig is, voortdurend vervrouwelijken. Ze zullen wel met taalhervor ming bezig zijn, denk ik dan. Ik heb gewoon geen behoefte aan wéér een naslagwerk erbij. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIir riFSTFIM Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlrrplfltific' Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. MET ZIJN JONGSTE ont wapeningsaanbod lijkt Sovjet-leider Michaïl Gor- batsjov een belangrijk struikelblok in de ontwa peningsonderhandelingen in Genève te hebben weg genomen. Weliswaar blij ven er nog enige obstakels over, maar volgens wes terse diplomaten zijn de Amerikanen nu onder grote druk komen te staan om ook water bij de wijn te doen. Dat zij dat zullen doen, is niet onwaarschijn lijk gezien de recente ge luiden uit Washington, dat de voorstellen 'bemoedi gend' noemde. De diplo maten achten de kans. op een ontwapeningsakkoord over de INF-raketten dan ook aanzienlijk gestegen. Gorbatsjov kwam tegemoet aan een belangrijke wens van de Amerikanen met zijn ver klaring dat hij ermee instemt niet alleen alle INF-raketten uit Europa te verwijderen maar ook uit Azië. Het gaat hierbij om twee soorten kern raketten: die voor de middel lange afstand (LRINF: bereik 1000-5000 km) en die voor de kortere afstand (SRINF: 500- 1000 km). Tot woensdag wilde de Sovjet-Unie deze wapens al leen in Europa volledig af schaffen. In Azië wilde zij honderd LRINF-koppen handhaven als tegenwicht voor de Amerikaanse kern wapens op schepen in de Stille Oceaan. De Verenigde Staten mochten dan honderd van die koppen opslaan op eigen grondgebied. Michaïl Gorbatsjov schudt de hand van Burhanuddin Mohammad Diakh, hoofdredac teur van de Indonesische krant 'Merdeka'. Het dagblad bracht als eerste de jongste Russi sche voorstellen naar buiten. t Hoewel Washington aan vankelijk hiermee akkoord ging, begon het later toch aan te dringen op een wereldom vattende vernietiging van de INF-wapens. Ten eerste om dat dit de controle op een ver drag vergemakkelijkt en ten tweede omdat het vreest dat in geval van een conflict de resterende (mobiele) LRINF- wapens toch weer snel naar Europa kunnen worden te ruggebracht. Over de SRINF in Azië leek Moskou in het ge heel niet te willen praten. Nu Gorbatsjov zich heeft neergelegd bij de door de VS verlangde wereldomvattende dubbele nul-optie voor LRINF en SRINF lijken de Geneefse onderhandelingen bevrijd van een belangrijk obstakel. In meer opzichten zelfs, want tegelijkertijd is het probleem uit de wereld in zake de plaats waar de hon derd overblijvende LRINF- koppen zouden mogen staan. De VS wilden het recht heb ben ze in Alaska op te stellen, binnen het bereik van Sovjet- grondgebièd, wat niet accep tabel was voor Moskou. Er blijven dan toch nog enige geschilpunten over. Deze betreffen: De eis van Moskou dat ook de 72 Westduitse Pershing- la-raketten voor de kortere afstand worden vernietigd. De Amerikaanse regering weigert dat echter, omdat het hier naar haar zeggen om sys temen van derde landen gaat die niet onder een bilateraal Sovjet-Amerikaans akkoord - foto tass kunnen vallen, ook al zijn de kernkoppen Amerikaans. Een ander probleem betreft het standpunt van de VS dat zij het recht willen hebben om de snelle en accurate Pers- hings-2 voor de middellange afstand om te bouwen tot Pershings-lb voor de kortere afstand, die te zijner tijd aan de Bondsrepubliek zouden kunnen worden geleverd ter vervanging van de verou derde Pershings-la. Ook wil len de VS het recht hebben om de op land gestationeerde kruisraketten, die in het ka der van een INF-akkoord zouden moeten verdwijnen, te plaatsen op schepen in de zeeën rond Europa. Moskou beschouwt beide plannen als een poging een overeenkomst te omzeilen. Ten slotte is er nog het vraagstuk van de verificatie, de controle op de naleving van een verdrag. De onderhandelaars zijn er dus nog niet met de concessies die Gorbatsjov woensdag be kendmaakte. Maar afgaande op uitlatingen van Kenneth Adelman, hoofd van het Ame rikaanse (regerings-)bureau voor Wapenbeheersing en Ontwapening (ACDA) kan het jongste Sovjet-aanbod ook de sleutel vormen tot het op lossen van de resterende vraagstukken. Voordat Gorbatsjov sprak, zei Adelman in een interview dat als Moskou blijft staan op handhaving van honderd LRINF-koppen in Azië, de VS zullen vasthouden aan het recht om de Pershings-2 en op land gestationeerde kruisra ketten om te bouwen. Gaat de Sovjet-Unie akkoord met het schrappen van alle INF-ra ketten, ook die in Azië, dan zal Washington de Pershings-2 en kruisraketten vernietigen, zoals Moskou eist, aldus Adel man. Tevens zal door het weghalen van alle INF-syste- men het verificatievraagstuk minder ingrijpende afspraken vergen. Gorbatsjov lijkt in ieder geval bereikt te hebben dat er weer enige beweging komt in de onderhandelingen in Ge nève. Deze waren de afgelo pen weken weer in een im passe beland nadat sinds eind februari spectaculaire voor uitgang was geboekt. De twee onderhandelaars, Joeli Vo- rontsov voor de Sovjet-Unie en Max Kampeiman voor de VS, bestookten elkaar in inge zonden stukken in de New York Times met verwijten. De schuldvraag werd gesteld en voor beide partijen stond zon neklaar vast dat de ander de boosdoener was. Waarnemers menen echter dat de VS en de Sovjet-Unie beide boter op hun hoofd hadden. Volgens hun analyse wil geen van de twee bij het na deren van een akkoord een al te gretige indruk maken in de hoop dat de ander als gevolg van de toenemende politieke druk de meeste concessies doet. Dat zowel Reagan als Gorbatsjov een akkoord wenst, daar twijfelen de meeste waarnemers niet aan, De door Irangate aangeslagen Reagan zou graag met een, verdrag willen pronken als hij over anderhalf jaar het Witte Huis verlaat en Gor batsjov zou graag met een concreet succes zijn positie willen versterken in de strijd met de meer behoudende krachten in het Kremlin. Des kundigen zijn ervan over tuigd dat de recente proble men zijn opgeklopt en als het moet snel opgelost kunnen worden. Er moet echter wel op de tijd gelet worden. Als de rege-1 ring-Reagan de zaak tijdig in orde wil hebben, moet i INF-verdrag uiterlijk fe-1 bruari volgend jaar bij de Se naat zijn ingediend voor de gebruikelijke bekrachtigings procedure. Daaraan vooraf-1 gaand zouden Reagan en Gor batsjov op een top het verdrag van hun handtekening kun nen voorzien. Amerikaanse functionarissen zeiden vorige 1 week dat het nog steeds mo-1 gelijk is dat zo'n top dit na jaar plaatsvindt, maar er I wordt ook al gedacht aan de winter. (ANP) EENS TERZIJDE gescho ven wegens zijn banden met het terrorisme her krijgt Syrië dezer dagen zijn aanzien bij de Ver enigde Staten en het Wes ten, waarmee de weg wordt vrijgemaakt voor een mogelijke herschik king van de kaart in het Midden-Oosten ten koste van Iran. „Het is momenteel een zeer uitdagende en interessante periode in het Midden-Oos ten", zo werd vernomen in westerse diplomatieke bron in Damascus. „De Syriërs wegen nauwkeurig elke volgende stap." De sleutel tot de nieuwe Amerikaanse Syrische rela tie was het besluit van de Sy rische president, Hafez el-As- sad, om vorige maand de kan toren in Damascus van de Pa lestijnse terreurbaas Abu Ni- dal en zijn Fatah-revolutio- naire raad te sluiten. De groep wordt verantwoordelijk ge houden voor meer dan zestig aanslagen in twintig landen in de afgelopen drie jaar, waarbij zeker 114 mensen om kwamen. De Verenigde Staten voelen zich ook aangemoedigd door tekenen van toenemende spanning tussen Syrië en Iran over de zaak van de Ameri kaanse gijzelaars in Libanon, over een Arabische campagne om Syrië en Irak te verzoenen en over de Syrische oppositie tegen de pro-Iraanse moslim fundamentalisten in Libanon. Het eerste teken van toena dering kwam op 5 juli toen de Amerikaanse gezant Vernon Walters Damascus bezocht voor overleg over de gijze laars, het terrorisme en de in de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie voor beëindiging van de Golfoorlog tussen Iran en Irak. Walters, de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, was de hoogste Amerikaanse functio naris die Damascus bezocht sinds Washington in oktober zijn ambassadeur William Eagleton uit Syrië terugtrok. Washington beschuldigde de Syriërs van een poging een vliegtuig van El Al op het vliegveld van Heatrow op te blazen. „Syrië werd te schande ge maakt, regionaal en interna tionaal geïsoleerd en kreeg de schuld van het terrorisme", zo werd vernomen in Syrische bron in Damascus. „Het be sloot zich ervan te distantië ren en zijn besmette blazoen schoon te maken." Washington vroeg de hulp van Syrië bij het helpen be werkstelligen van de vrijla ting van negen Amerikanen die in Libanon worden vast gehouden door pro-Iraanse strijders, zo verluidt in wes terse diplomatieke bronnen. Walters moedigde Syrië ook aan zijn bondgenootschap met Iran te verbreken en zich op Irak te richten, een grote ver andering die de machtsstruc tuur in. het Midden-Oosten kan herschikken en Teheran zou brengen waar Washing ton het wil hebben -in de kou. Na de twee overlegrondes van Walters met Assad, her opende de Europese Gemeen schap op 13 juli de contacten op hoog niveau met Damas cus, die waren verbroken na de beschuldigingen van Lon den dat er directe Syrische betrokkenheid was bij de ver ijdelde bomaanslag op het El Al-toestel. Van hun kant beseffen Sy rische functionarissen maar al te goed dat Damascus, met een buitenlandse schuld van 4,6 miljard dollar, te kampen heeft met een ernstige econo mische crisis en grote be hoefte heeft aan westerse fi nanciële hulp. Damascus profiteerde bijna onmiddellijk van de nieuwe contacten toen West-Duits- land, erop wijzende dat Syrië 'zich van het terrorisme heeft afgekeerd', 150 miljoen gulden aan hulp vrijgaf voor Assads door schulden geplaagde re gering. Op het Syrische bood schappenlijstje voor de Ame rikanen staan ook de westerse instemming het land de vrije hand te geven in Libanon -door Damascus al lang be schouwd als onderdeel van 'groot Syrië'- en een plaats bij een internationale confe rentie over het Midden-Oos ten. „Als aan die voorwaarden wordt voldaan, zou Syrië zijn beleid wijzigen en zijn bond genootschap in de Golf veran deren, van steun aan Iran in hulp aan Irak", verluidt in westerse diplomatieke brom „Zo niet, dan zal het blijven worden afgeschilderd als een terroristische staat." De Sovjet-Unie speelt een rol in de wijzigingen. Voor het eerst sinds de fundamentalis tische revolutie die ayatollah Khomeini in 1979 aan de macht bracht, zijn zowel Washington als Moskou be trokken bij de Golf. Moskou dringt er bij Syrië op aan af stand te nemen van Iran, al dus de bronnen. De Verenigde Staten kre gen vorige maand duidelijke signalen dat zij niet de enigen zijn die bezorgd zijn over de Iraanse invloed in het gebied. In de Sovjet-Unie leven veel islamieten in de zuidelijke re publieken. De Syrisch Iraanse be trekkingen werden medio juni geschaad door de ontvoe ring van de Amerikaanse journalist Charles Glass -de eerste buitenlander die werd gekidnapt nadat rond zeven duizend man Syrische troepen in februari een eind maakten aan de chaos en gevechten tussen de verschillende strijd groepen in West-Beirut. De ontvoering bracht Syrië in verlegenheid, dat de pro- Iraanse Hezbollah, de partij van god, beschuldigde en be perkingen oplegde aan leden van de Hezbollah en de Iraanse revolutionaire wach ters in oostelijk Libanon. „Sy rië is zeer kwaad op de Ira- niërs", aldus de Syrische bron. „Het stond ze toe in Libanon Israël te gaan bestrijden en in plaats daarvan brachten ze de veiligheidsrol van Syrië in ge vaar. Nu zijn wij het gevaar dat uitgaat van deze funda mentalisten gaan beseffen. We realiseerden ons dat we een monster aan de borst koesterden. Damascus neemt zijn beleid in heroverweging, maar hun inperken zal Syrië in confrontatie brengen met Iran." Een verdere Amerikaanse aanmoediging is de recente vooruitgang in de bemoeienis van Saoedi-Arabië en Jorda nië een eind te maken aan de politieke geschillen tussen de verschillende vleugels van de Baath-partij die aan het be wind zijn in Damascus en Bagdad. ■DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eevenhuis Ivan Economische Zaken wil Iggn nieuwe regeling voor Landhuizen. I [jij wil daarmee misstanden I voorkomen en zorgen dat de I consument een reële mogelij k- Leid heeft het pand te lossen. Ipe staatssecretaris schrijft dit liii een advies dat hij heeft ge- Ivraagd over pandhuizen aan de Commissie voor Consumente- [laangelegenheden van de So- l.jaal-Economische Raad en laan de Commissie Wet op het ld Sch, Dit staat in het jaarverslag oveil hereniging tot bescherming van j Volgens het jaarverslag be aat er een duidelijke toegeno- nen belangstelling vanuit de lil jtwinkelbedrijven om k| charrelvarkensvlees te gaan verkopen. Het probleem is dat dd winkelbedrij ven de garantie bi van een geregelde aanvoer wil- n j hebben, maar daarvoor vordt nog niet genoeg gepro duceerd. Dat komt doordat de m« omschakeling naar scharrel- scj Varkens voor producenten een da Kostbare zaak is en bovendien kd angst bestaat dat het schar- aa elvlees slechts een tij deüj k ge- ri^ even is. ba Door Jo Wijnen IN DE VERENIGDE STA TEN is het gebruik van hormonen bij de produktie van vlees een nagenoeg al gemeen verschijnsel. De maatregelen van minister Braks om de importen van Amerikaans vlees, dat niet is voorzien van certifica ten, te stoppen, zullen bij de Amerikaanse vleespro ducenten dan ook zeer weinig begrip ontmoeten. In de VS wordt aanzienlijk anders over de toepassing van hormomen bij de vleespro- duktie gedacht dan in de lan den van de EG. Amerika kent het wetenschappelijke onder scheid tussen gevaarlijke en niet-gevaarlijke hormonen Wetenschappelijk veilige hor monen worden bij het mesten van onder meerrunderen daarom vrijwel algemeen toe gepast. In de verschillende groei- stadia van het slachtvee, wor den verschillende hormonen toegepast. De Amerikanen proberen de Europese autoriteiten voortdurend duidelijk te ma ken dat de door hen toege paste hormonen absoluut vei lig zijn. De Europeanen wa gen zich evenwel niet aan een wetenschappelijke discussie over de veiligheid van hormo-1 nen. Zij voeren aan dat Europese consument niet be-1 reid is vlees te consumeren dat niet hormoonvrij is. De EG-landen zeggen dan ook dat hun beleid vooral consu ment-gericht is. Vast staat dat de Nederlandse en Duitse consument absoluut niet be reid is vlees te nuttigen bij de produktie waarvan zoge noemde kunstmatige groeisti- muleringsmiddelen zijn ge-1 bruikt. Binnen de EG is de 'intra- verkeer-regeling' van kracht die voorschrijft dat alle vlees voorzien moet zijn van certificaat dat garandeert dat I geen hormonen zijn gebruikt Die regel is ook van kracht geworden voor de niet-EG- landen. In de komende jaren zal del discussie over het gebruik van hormonen bij de vleesproduk- tie nog sterker oplaaien. Dal] heeft vooral te maken met hel feit dat in de VS druk wordt geëxperimenteerd met na tuurlijke hormonen voor on der meer het opvoeren van de melkproduktie. |Van onze rechtbankverslaggever 3REDA - De Bredase recht- ank heeft twee Turken, de 1-jarige N. K. en de 24-ja- rige B.L. wegens hun aan deel in de invoer van 57,5 ki- Dgram heroïne veroordeeld ot straffen van respectie velijk tien en vier jaar. iicier van justitie mr. A. ranken had tegen de mannen maximale straf van twaalf |aar geëist. Volgens de rechtbank gaat :t verhaal niet op dat de man- ien dachten dat het om hasj png. Zij beschouwt L. als een jndergeschikte van K. Maar hij id moeten begrijpen dat het hard drugs ging toen hij foor een rit Amsterdam-Breda f.v. 10.000 aangeboden kreeg, ildus de rechtbank. De heroïne is in maart in failo per vrachtwagen ons ind binnengebracht. Het spul it verstopt in de benzinetank. wagen werd bij Gilze en jen aangehouden. De chauf- iur zal op 2 september a.s. 'orden berecht In Europa veroordeeld, maar in Amerika de gewoonstt zaak: hormonen in vlees. - fotoW Door René de Vries DWANGBEVELEN van de belastingontvanger thuis bezorgd door de postbode in plaats van door de deur waarder. De belastingte- ruggave wordt verrekend met verschuldigde onroe rend goedbelasting. Beper king van de betalingster mijnen. Derden worden gevraagd informatie te ge ven over de schuld van een belastingplichtige. De aan vraag van het faillisse ment van de belasting plichtige bij het niet nako men van vorderingen. Dat zijn enkele maatregelen om de positie en de bevoegd heden van de Ontvanger van 's Rijksbelastingen respectie velijk te versterken en te ver groten. Tel uit de winst voor de schatkist: jaarlijks twee honderd miljoen extra in- komsten voor de schatkist en in 1989 het jaar van invoe ring van de nieuwe wet) een eenmalig voordeel van drie honderd miljoen gulden. Al geruime tijd is het een doorn in het oog van de fiscus, dat de thans gerespecteerde 'tollenaar' niet de gelijke rechten heeft als een gewone schuldeiser, zij het dat de ont vanger wel bij speciale wetten voorrechten heeft bij de in ning van belastingen en an dere staatsvorderingen, zoals bijvoorbeeld sociale premies. Voor staatssecretaris Ko ning (Financiën) en minister Korthals Altes (Justitie) re den om de bijna anderhalve eeuw oude Invorderingswet, die in de loop der jaren overi gens wel opgetuigd is met al lerlei bepalingen, in een nieuwe jas te steken. De staat is in de visie van het kabinet een bijzondere schuldeiser. Maar de ontvanger beschikt niet over voldoende middelen. De bijzondere positie van de staat komt in de nieuwe wet ook tot uitdrukking door de fiscus verhaalsrecht te verle nen bij het leeghalen van be sloten vennootschappen. Maar al te vaak gebeurt het, dat aandeelhouders tegen een hogere prijs dan de wer kelijke waarde de aandelen verkopen. Koper is meestal een buitenlander die de be doeling heeft alle vermogen aan de b.v. te onttrekken zon der daarbij aan de fiscale ver plichtingen te voldoen. In die gevallen heeft de fiscus het nakijken. Zowel aandeelhou der als koper hebben zich in middels verrijkt op kosten van de staat. In het nieuwe voorstel wordt de aandeel houder die de aandelen heeft verkocht hoofdelijk aanspra kelijk gesteld voor de belas tingschuld van de b.v. Tegenover uitbreiding van de macht van de fiscus is op enkele ondergeschikte onder delen de positie van de belas tingplichtige versterkt. Zo kan de ontvanger de belas tingplichtige niet zonder meer laten gijzelen (lijfsdwang) bij nalatigheid. Volgens de nieuwe wetgeving kan de ont vanger dat alleen afdwingen bij vonnis van de rechter. Bo vendien is deze dwang alleen nog mogelijk jegens de belas tingplichtige en niet langer meer jegens aansprakelijk ge stelden. Ook kan de belastingplich tige middels de rechter in ver zet gaan tegen een vordering van de ontvanger op de schul den van derden aan de be trokken belastingplichtige. Meer nog dan de gewone werknemers hebben de werk gevers last van de nieuwe wetgeving. De werkgeversor ganisaties VNO en NCW heb ben in een eerste reactie al verzet aangetekend tegen de voorgestelde wet. Zij menen dat de fiscus zich eenzijdig bevoordeelt, met name op het punt van de bevoegdheid van de ontvanger om het faillisse ment van de nalatige belas tingplichtige aan te vragen. De positie van de ontvanger is al te sterk in de verhouding tussen de belangen van der den en van crediteuren. Maar nog meer bezwaa'l hebben de werkgevers tegen de enorme fiscale administra tie, die hen in de toekomst wachten staat door een nieuwe wetten. In de toe-I komst krijgen zij niet alleen bezoek van de inspectie o® informatie te verschaft® over derden, cliënten en leve] ranciers, maar kan ook eens de ontvanger op be: komen om boeken en besche' den in te zien. En alsof dat al lemaal nog niet voldoende fc| wacht het bedrijfsleven nog een een aanscherping var-] de fiscale strafsancties, eet wijziging van de vennoot schapsbelasting en de wij®' ging van de renteberekeninf De vraag of met het totaa- aan wetgeving sprake is vat verschuiving aan lasten vaj| rijk naar bedrijfsleven gerechtvaardigt. PR BOEREMA krijgt van staatssecret; 6 twijfel. Hij mag, uitsluitend in Nijnr ekostigde privé-centrum patiënten lal tordt deze kliniek naast, maar in feit tiekenhuizen geplaatst. In dat Nijmegen doet de roem van ënten die door een officieel - dus dor - ziekenhuis voor onderzoek op e onden bij Boerema vrijwel onmidde F1 bijna altijd gaat om het wegnemer ligen gezondheid of die van de naaste pe leuze dat dit 'medicenter' gericht i pme kleur door. De vraag is echter in hoeverre Boe jjjst kan leveren dankzij de bestaande t vlksgezondheid. Deze geprivatiseerc ee,d een zoveel geringer aantal patië enhuizen, dat wachttijden nog makke Fn privé-kliniek uiteindelijk de spec geweldig kostenaspect - sterk z< porden afgewacht. Bet experiment dat de staatssecretar et binnen de wet en heeft ongetwijfi iweede Kamer. Het moet drie jaar dur moet het dan op waarde schatten. Dat is in elk geval te verkiezen bov pd die we tot dusver meemaken tu perema. De tijd zal leren, wat er ov« Boerema dat het allemaal beter en dat zijn optreden een dikke steen i •6 al wel toegenomen wil bij de zieken peer patiënt-gericht te werken, is er be I m kan 9een kwaad- I Maar elk oordeel over doelmatigheic li in het oog moeten houden wa; Ikri,econsequentie kan leiden. Nu is s de privéklinieken de bovenhand ver p hun vanzelfsprekende rol spelei hhriCe we' weer eens minder 'vrienc E i der vermogende patiënten de kans fcn en" Dan is het de vraag wie zich ui in, v°elt zich te bekommeren om oplei lKonderzoek. /over mag het daarom niet komen, a ie gezondheidszorg in Nederland ®raen moet blijven. Het is de taak v 9 te staan: Dat betekent niet dat di ®t blokkeren, want die kunnen de era h pat'®nt-vriendelijkheid vergroten i/an 'ng toetsen aan het uitgang nveel - en betaalbaar - recht op gez

de Stem | 1987 | | pagina 2