iele wint n publiej. ge van Crom Rode Kruis beducht voor Aids tijdens Vierdaagse V-RAAD DREIGT UNANIEM MET STRAFMAATREGELEN Wachten op de Alpe d'Huez 98 EG wijst 'aanzoek' Hassan voorlopig nog af BADHANDDOEK 'Belastingontvanger gewone schuldeiser' IJSBERGSLA EN VARKENSSCHNITZELS 3Be &tnjoor Apotheker niet vrijuit bij euthanasiegevallen Gesmeerd Merijntje Bestrijding kernrampen wordt beter Nieuwe anti-tankraket YS IST.-MAARTENSDD Uitslagen DINSDAG 21 JULI 1987 Pompekliniek Bredase vrouw door zuster doodgestoken Ijsbergsla, krop Varkensschnitzels, gepaneerd, 1 CQ Bekwaam bestuurder voor India Middelheim: het Monument HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Wissel vallig VERVOLGING NIET UITGESLOTEN r®) DE STEM zendijke kwam in actie in nieuwelingenkoers in T iJ Hij reikte er naar een fr* vijfde plaats. JOHNNY VAN CADSM uit Westdorpe reed bij nieuwelingen in WetL naar een veertiende plaat» THEO VAN DE BRAM presteerde goed in Vty koersen. In Berlaar schn hij de overwinning 0p naam en in Zele greep hij een tweede plaats net n de bloemen. Isterweele won afgelopen 1de Braderieloop in Aarda meter. vóór vader Hans. De 1100 ter leverde een zege op vi Hans Verstraten uit Oo burg. Voor deze door de tiekvereniging De Wieling georganiseerde loop wai een kleine zeventig mers naar Aardenburg gei men, waar men qua publie belangstelling niet te klas had. Uitslagen: 1100 meter: 1. ft Verstraten, Oostburg 4.37; Werner Govers, Aardenbi 4.54; 3. Marion Dons, Aardenb 5.28; 4. Evelien den Dekker, Br kens 5.49; 5. Thomas de Kruy Aardenburg 6.27. 4400 meter Bas Jasperse, Axel 15.35; 2. H Jasperse, Axel 15.53; 3. Char van Overbeeke, Cadzand 15.57 Johnny Jansen, Breskens 16.1( Carlo de Smit, Breskens 1! 7700 meter: 1. Piet Westerwet Aardenburg 26.04; 2. Robbi Vroon, Breskens 27.03; 3. Pe Provoost. Cadzand 27,12; 4. W Huylenbroek, Eeklo (Bel 27.43; 5. Patrick van Quekelbe he, Eede 28.32; 6. Eri van L Arnemuiden 28.53; 7. Edwin gaard, Sluis 29.24 8. Ron G« sen, Cadzand 29.25; 9. Sjaak de Ruelle, Axel 29.31; 10. Jan Veld, Middelburg 30.08. dit seizoen sterk etalerei [zijn tiende bloementuil in ltensdijk was De Crom te [der wie Thijs Fase, met fase had ingeluid. handhaafde zich goed tussen kopgroep en een groep met( der andere in hun midden To van der Steen, Dirk Uijl enN Hage. In de frontlijn slaai niemand er nog in om weg komen. Een poging daartoe v Joost van Adrichem werd sr gecounterd door Nico van Klundert en John de Crom. laatste trok van ver de spi aan en bleef gemakkelp concurrentie de baas met N van de Klundert als naaste v ger. Bij de junioren zegevier Jacco Schroevers, die in eindsprint sneller bleek Fred van Son en Ron den Br ber. Het werd een boeier koers met als eerste vlucht Hans Brans en Desiré Sa peroort. Nadat deze poging' mislukt gingen de Zeeuw Jacco Schroevers, "Wil® Geijs en Eric Oostdijk haal, maar ook zij kregen g< ruimte. Ook Robert de Rad Tonny Moonen en Patrick l lens zagen hun activiteiten' beloond, terwijl de bedrijv Wilfred Geijs zijn zoveelste! ging samen met onder and Vital Timmermans, zag n lukken. Fred van Son en' den Braber maakten tensü in de slotfase het besüss® gaatje. Na een imponere' jacht sloot Jacco Schroe' nog bij het tweetal aan ent in de eindsprint nog genoeg' serves om de winst te grijp® Amateurs: 1. J. de Crom, Ho» heide, 85 kiiometer in 2.03.13., van de Klundert, Hoogerno' 1 A. Polvorosa, Roosendaal; Rovers, Roosendaal; 5. R- 5 5. Dordrecht; 6. T. Fase, Oud-v» meer; 7. M. Hendriks, Berk», denrijs; 8. P. Mol, 's-Gravenp»» 9. J. van Adrichem, Zuilicn®! op 24 seconden D. van den Oude-Tonge; 11. J. van D% naart; 12. J. Cools, Tholen; seconden A. van der Steen, nisse; 14. C. van de Corpu' o» drecht; 15. A. Overbeek" drecht; 16. L. van Mook, - - hout; 17. D. Uijl, Poortvliet de Baat, Steenbergen; 19- r. Poortvliet; 20. R. de Vrieze. Junioren: 1. J. Schroevers, muiden, 60 kilometer in 1-3 V van Son, Zevenbergen; J- ïj, Braber, Oudenbosch; 4. j Bosschenhoofd; 5. R. de Jfr> Dussen; 6. R. van Loon, Zev gen; 7. T. Moonen, 's-Heeri 8. V. Timmermans, Hoogeri: J. Buckens, Oud-Gastel; lens, Breda; 11. W. Geijs, damme; 12. H. Meijer, v'a'ki gen; 13. H. Laterveer, Nieuw, aan de IJssel; 14. R. van Made; 15. G. Bus, HeUej™S 16. E. Oostdijk, Wolphaa: A. Roks, Breda; 18^ L- Steenbergen; 19. Tuitjenhorn; 20. Raamsdonksveer. R. D. de fi^eSMQi^nifers geef eëirdmefbon Restaurant al vanaf 15,- Glnnekenatraat 85, BREDA, Tel. 076-211199 DE STEM 127ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 Van onze verslaggevers NIJMEGEN - Het leger Rode Kruis-men- sen dat tijdens de Vierdaagse van Nijme gen met name vele duizenden blaren door te prikken krijgt, heeft extra voorzorgs maatregelen genomen ter bescherming te gen AIDS. Dat heeft Rode Kruis-arts G. Bosch maandag gezegd. Tijdens de Vierdaagse draaien twaalf Rode Kruis-groepen van elk tien mensen continu dienst Vorig jaar werden bijna 15.000 blaren doorgeprikt. Daarnaast vonden nog eens enkele duizenden andere medische handelingen plaats. Hoewel volgens Bosch het AIDS-virus tot nu toe niet in blaarvocht is gevonden, is het team van helpers, verpleegkundigen en artsen toch op het hart gedrukt extra voorzichtig te zijn. Iedere brancard is voorzien van een vochtop- nemende wegwerpovertrek, die na iedere pa tiënt wordt vernieuwd, 's Avonds wordt al het afval meteen verbrand. De mesjes waarmee de blaren te lijf worden gegaan, worden na elke blaar in een desinfecterende vloeistof gelegd en steeds gesteriliseerd. De blarenprikkers moeten na elke behandeling hun handen wassen in een jodiumoplossing. Als zij zelf een wondje oplopen dienen ze onmiddellijk te stoppen met hun werk, aldus Bosch. Bloedblaren, ook een veel voorkomend ver schijnsel tijdens de Vierdaagse, mogen alleen nog door doktoren en verpleegkundigen worden behandeld. Overigens dragen de Rode Kruis mensen geen plastic handschoenen, want vol gens Bosch is dat in de gigantische drukte niet werkbaar. De Vele pleisters die moeten worden geplakt kunnen aan de handschoenen blijven kleven. Volgens Bosch zal niemand die om Rode Kruis-hulp vraagt worden geweigerd. Bewoners van de gesloten afdeling van de Prof. Pompekliniek in Nijmegen, een kliniek voor ter beschikking van de regering gestelde mensen, zijn ongerust geworden. Binnenkort zal er van elders uit het land een nieuwe bewoner worden geplaatst die drager is van het Aids-vi rus. Volgens een woordvoerder van de negen be woners van de gesloten afdeling van de Pom- Staak de Golf-oorlog!' NEW YORK (RTR) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Iran en Irak gisteravond eenstemmig gelast hun oorlog onmiddellijk te beëindigen. Wanneer het bevel niet wordt opge volgd, worden strafmaatregelen genomen. De oorlogvoerende partijen moeten hun strijdkrachten terugtrekken op internationaal erkende grenzen. De resolutie, is het resultaat vallen van amfibie-eenheden, van nog nooit eerder vertoonde samenwerking tussen de vijf grote wereldmogendheden Verenigde Staten, Sovjetunie, China, Frankrijk en Groot- Brittannië, die er zes maanden over hebben onderhandeld. Het is ook voor het eerst dat de Veiligheidsraad, voorgeze ten door Frankrijk, tussen beide komt in een oorlog tussen naties, met een beroep op hoofdstuk 7 van het Handvest van de Verenigde Naties. Iran heeft gisteravond, ter wijl de Veiligheidsraad aan de gang was, in een oorlogscom muniqué gemeld dat bij aan- STOCKHOLM (RTR) - De politie van Stock holm zoekt een 20-ja- rige gevangene die door een celraampje van 36 bij 15 cm uit brak. Bewakers konden er niet over uit dat de man door zo'n kleine opening kon. 'Ik kon er zelfs met mijn hoofd niet door', aldus een van hen. De man bleek zich ge heel met margarine te hebben ingesmeerd. Hij ontsnapte door de gevan genispoort, die openstond voor het doorlaten van een auto, en verdween als de gesmeerde bliksem in het bos. luchtlandingstroepen en grondtroepen langs het gehele front van 1180 km en achter de linies 2200 man Iraakse troepen zijn gedood of verwond. Volgens de communiqués deed de Revolutionaire Garde met amfibievoertuigen maandag voor het aanbreken van de dag een uitval in de olievelden van Majnoon in het zuiden van Irak, terwijl commandotroepen met hulp van Koerdische guer rillastrijders zondag de garni zoensplaats Atrush in het noordoosten van Irak wisten te veroveren met aanvallen ach ter de vijandelijke linies. In het middelste deel van het front kwamen volgens Iran 500 Iraakse soldaten om het leven toen Iraanse troepen een Iraakse tegenaanval afsloegen in de regio Sumar ten westen van de Iraanse provincie Ram. Bij deze gevechten zouden 70 Irakezen krijgsgevangen zijn gemaakt en 10 tanks zijn ver nietigd. Irak ontkende dat in de noordelijke sector werd ge vochten. Bagdad verklaarde dat Iraanse troepen een 'wan hoopspoging' hadden gedaan om stellingen in Sumar te her overen, maar dat die aanval onder enorme Iraanse verlie zen was afgeslagen. In Maj noon zouden een aanval van een Iraans infanteriebataljon en een andere aanval van een infanteriebrigade met steun van boten 'verpletterend' zijn afgeslagen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De belastingontvanger krijgt grotere be voegdheden bij de invordering van belastingen. Zijn posi tie wordt dezelfde als die van een schuldeiser. Tevens wordt de rechtspositie van de belastingbetaler ver sterkt. Dat blijkt uit het wets voorstel voor een nieuwe Inv- orderingswet. Staatssecretaris Koning van financiën en minister Korthals Altes van Justitie hebben het voorstel voor advies naar de Read van State gestuurd. De bewindslieden willen dat oe nieuwe Invorderingswet, die uit 1845 daterende bestaande wet moet vervangen, op 1 ja nuari 1989 ingaat. De wetswij ziging moet leiden tot een blij vende extra belastingop- brengst van jaarlijks 200 mil joen gulden. In het jaar van in voering komt daar eenmalig 300 miljoen gulden bij als ge volg van veranderingen in de betalingstermijnen, aldus het ministerie van Financiën. Thans vist de fiscus te vaak achter het net, omdat de ont vanger feitelijk in een zwak kere positie verkeert dan an dere schuldeisers. Zo krijgt de ontvanger onder meer de be voegdheid het faillissement van een belastingbetaler aan te vragen. Van onze verslaggever BREDA - De 23-jarige Bre dase vrouw E.S. is zondag avond in het huis van haar ouders aan de Liesboslaan in Breda met messteken om het leven gebracht. De politie heeft de 24-jarige zuster van het slachtoffer aan gehouden op verdenking van doodslag. De politie spreekt van 'een triest familiedrama'. Het slachtoffer was de jong ste dochter uit een gezin van vijf kinderen. Net terug van vakantie, bezocht ze zondag haar één jaar oudere zus, die nog in de ouderlijke woning woont. Zelf woonde E.S. elders in Breda. De ouders waren af gelopen weekend met vakantie gegaan. De politie neemt aan dat op het moment van het drama de twee zussen alleen in huis warea Een familielid lichtte zon dagavond omstreeks 21 uur de politie in. De vermoorde vrouw werd op bed gevonden; het li chaam vertoonde steekwonden. Vandaag wordt sectie verricht. Het steekwapen is nog niet ge- vondea Voor volkstammen wielerliefhebbers is de beklim ming van de Alpe d'Huez het absolute hoogtepunt van de Tour de France. Vandaag is het zo ver. Gisteren al hadden honderden Nederlanders een felbegeerd plaatsje veroverd langs een van de 21 haarspeldboch ten op weg naar de top. De toeschouwers zullen van daag de Ier Stephen Roche in het geel omhoog zien ko men zwoegen. Hij nam het ere-tricot gisteren over van Jean-Frangois Bernard, die zich precies één dag Frankrijks Hoop in Bange Dagen mocht noemen. Een lekke band werd Bernard fataal. Pedro Delgado (inzet) won de etappe van gisteren. Hij behoort met Roche tot de voornaamste kanshebbers op de uiteindelijke eerste plaats. - FOTO WIL NILWIK ZIE SPORT 1 EN 2 (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding 100 g 4r79 JL» 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zo'n Arabische koning heeft toch al veel gemeenschap? nem Van onze correspondent BRUSSEL - Marokko wil een nauwer samen werking met de EG, eventueel later uitmondend in een toetreding. Die boodschap van koning Hassan II, vervat in een brief die de Marok kaanse minister van Buitenlandse Zaken giste ren overhandigde aan de voorzitter van de Alge mene Raad van de EG, de Deen Ellemann-Jen- sen, is in Brussel met enthousiasme ontvangen. Zowel Ellemann-Jensen als de Nederlandse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Van der Linden spraken over 'een zeer duidelijk signaal van toene mende Europese oriëntatie van Marokko'. Maar over een feitelijk lidmaatschap van de EG is gisteren in de Algemene Raad niet gesproken. „Daar was ook geen reden toe, want een officiële aanvraag ontbreekt", aldus Van der Linden. Enige verwarring over de exacte status van de brief van de Marokkaanse koning was er op zijn minst, want volgens een woordvoerder van de Marokkaanse delegatie die het gesprek met Ellemann-Jensen voor bereidde, is er wel degelijk sprake van een toetre- dingsverzoek. Hij sprak ook tegen dat Marokko feitelijk en geo grafisch niet tot West Europa behoort: volgens meer pekliniek kan de directie geen garantie geven dat „wij niet besmet kunnen of zullen worden. Ook kan zij geen garantie geven dat de toekom stige bewoner het dragerschap - hoe erg ook - niet zal misbruiken om de afdeling op een be paalde manier te terroriseren." De bewoners zeggen het niet te zien zitten dat zij de dupe kunnen worden van het 24 uur samen zijn met een drager van het Aids-virus van wie zij niet weten of hij wel of niet agressief is of kan worden. Volgens de directie van de Prof. Pompekliniek zijn alle mogelijke voorzorgen getroffen. Hon derd procent garantie is er, aldus de directie, nooit te geven, evenmin als kan worden gega randeerd dat niet anderen drager zijn zonder dat zij zelf of de omgeving dat weten. Ramaswamy Venkataraman, de nieuwe president van In dia, geldt als een eerlijk en bekwaam bestuurder. De 76-ja- rige jurist, journalist, ex-diplomaat, oud-minister en vice- president heeft in zijn lange loopbaan altijd laten zien dat de rol van bestuurder hem beter ligt dan die van politicus. ZIE ACHTERGROND Monumenten zijn niet langer die brokken theatrale pathos, die het 'Volksempfinden' en de grote held moeten vereeu wigen. Maar welke kant moet het dan wel op met het hedendaagse monument? Die vraag is het thema van de 19e Biënnale voor beeldhouwkunst in het Ant werpse Museum Middelheim. Tot 11 oktober. ZIE GIDS 1 Veel bewolking met regen bij tussenpozen of buien, kans op onweer vooral 's namiddags. Minimum 10-14, maxi mum 15-20 graden. Zwakke of matige en aan de kust soms vrij krachtige wind uit noordwestelijke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: wis selvallig weer met buien en tussendoor ook opklaringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl heeft er toe geleid dat de bestrijding van mogelijke ongevallen in ons land sterk wordt verbe terd. Niet alleen worden 28 mensen extra ingezet, "ook het meetnet zal sterk wor den verbeterd. En in noodsi tuaties zullen speciaal uit geruste vliegtuigen voor de meting van radioactiviteit worden ingezet. Dat heeft het kabinet besloten op voorstel van minister Nij- pels (Milieu). Bovendien komt er een draaiboek kernongeval- lenbestrijding, zodat de over heid beter dan voorheen op mogelijke ongevallen is voor bereid. Dit is het regeringsstand punt over de rapporten van de coördinatiecommissie voor de metingen van radio-activiteit en xenobiotische stoffen (CCRX) en het organisatiebu reau Berenschot, die na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl zijn opgesteld. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse leger is in alle stilte begonnen met de produktie van een nieuwe anti-tan kraket, die volgens functionarissen de Amerikaanse slag vaardigheid in Europa zal herstellen. Met de produktie van de nieuwe versie van de TOW li-raket is vorige maand begonnen na vier jaren geheim onderzoek, aldus de landmacht. Ofschoon veel onderdelen van het project nog steeds geheim zijn, besloot de landmacht vorige week enkele details bekend te maken, o.m. vanwege de verontrusting onder defensie-experts van de VS en de NAVO. 'Voor nog geen 500 dollar aan extra produktiekosten denken we een raket te hebben die de dreiging kan tegengaan', aldus de woordvoerder. DEN HAAG - Apothekers die artsen middelen verstrekken waarmee euthanasie kan worden uitgevoerd, kunnen ook strafrechtelijk worden vervolgd. Het is niet uit te sluiten dat vervolging ook wordt ingesteld. Alleen is het tot nu toe nooit gebeurd. van deze apothekers. De ongerustheid over het ge drag van apothekers is bij Leerling ingegeven door een rapport van de organisatie van apothekers, KNMP, waarin een lijst van euthanatica was opge nomen. De ministers delen de ongerustheid niet en prijzen de KNMP juist om de openheid die de apothekers betrachten.' Zodoende kan de discussie over euthanasie in ons land nog be ter worden gevoerd, schrijven de bewindslieden. Dat antwoorden de ministers Korthals Altes (Justitie) en Brinkman (WVC) op vragen van het Tweede Kamerlid Leerling (RPF). Dit Kamerlid, fervent tegen stander van een liberalere toe passing van het strafrecht in euthanasiezaken, is er sterk voorstander van om apothe kers aan te pakken, als ze zoge heten euthanatica leveren. Maar de bewindslieden voelen niets voor een hardere aanpak (ADVERTENTIE) Noordafrikaanse landen 'begint' Europa nu eenmaal al benoorden de Sahara. In Brussel wordt de formele toetredingsprocedure, zoals die voor Turkije al wel is 'opgestart', voor Ma rokko voorlopig nog niet in gang gezet. Wel verheugt de EG zich in de toenemende belangstelling voor de Europese samenwerking, die zij ziet als een onder steuning van de noodzaak van verdere integratie. Be halve Turkije, het enige land dat al een formele toe- tredingsaanvraag indiende, hebben recent ook Malta en enkele landen (Noorwegen, Zwitserland, Oosten rijk) van de EFTA, de Europese Vrijhandels-associa tie, belangstelling getoond. Met deze bon Kunt u eefff^leuw^bome^anmelden en de badhanddoek zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Paste.: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal acceptgirokaart ad 69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad 67,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw BADHANDDOEK of PARKER-JOTTER Mijn naam: Adres. Postc. Plaats: handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr. 112,4800 VB Breda JE HADT KUNNEN LEZEN IN..

de Stem | 1987 | | pagina 1