Portugal op zoek naar een stabiele regering de koning Lik op stuk: het recht van de sterkste Lardinois: bestuurder met zuidelijke allure WAARSCHUWING VOOR VALSE GIROBETAALKAARTEN even..L UITBLAZEN POSTBANK Vakantie drukte -DE STEM- DE STEM COMIV De schijn blijft JLWköiüiiVl nonicnunuiMU z.Mic«UMb lö JULI laö/ WIM KOCK jffSTEM BINNENLAI Criminaliteit: voorkomen of genezen? DEN HAAG (ANP) - Ministt token en Werkgelegenheid) je leeftijd waarop men rech ijk minimumloon, te verh< aar. Mededeling vooral bestemd voor winkels en bedrijven die girobetaalkaarten accepterei (D®- TOCH wel lekker, die afkoeling vanmorgen. De tuin staat er ook weer fris bij. Wie dit week end de file in moet, krijgt met de uitlaatgassen ten minste ook wat koele lucht door de portierraampjes naar binnen. Het wordt vandaag weer 'kermis' op de Duitse en Franse autosnelwe gen. Bij ons vertrekt 'het Noor den' vandaag en in Duitsland loopt de dichtst bevolkte staat Noordrijnland Westfalen leeg. Goeie reis. In Italië zijn de autosnelwe gen al gesloten geweest omdat ze het verkeersaanbod niet meer aankonden. Op de Franse autowegen is het dit jaar erger dan ooit. Britse kranten (die overigens wel eens overdrijven in hun jaarlijkse ijver de Britse vakantieganger te waarschuwen voor Franse toestanden) heb ben het over een 'slachting op de wegen naar de zon'. Een paar cijfers: op de Italiaanse autowegen vielen vorige maand 3Ö0 doden en op de eerste tien dagen van deze maand zelfs al 200. Frankrijk telde in één weekend 118 verkeersdoden en 1 800 gewonden. Op de Spaanse wegen kwamen tijdens de eerste vijf dagen van juli 125 mensen om. Eén ding valt hierbij op: de ANWB meldt een geringe da ling van het aantal Nederlandse slachtoffers op de buitenlandse vakantiewegen. Tot nu toe dan. Zulke cijfers schrikken de mensen blijkbaar niet af, want ze staan elk jaar in de kranten, elk jaar heet het erger te zijn dan ooit te voren maar ook elk jaar groeien de vakantiever keersstromen. Ooit en waar schijnlijk niet eens in zo'n verre toekomst loopt dit hele zomer- circus een keer zo vast dat het dagen duurt om de knoop te ontwarren. Ik hoop er dan niet tussen te zitten,'maar je weet het nooit want vorig jaar merkte ik dat zelfs op een za terdag laat in september het verkeer op de autoweg naar Freiburg en Bazel om de ha verklap stokte. Wij hier in het zuiden heb ben lang op de vakantie moe ten wachten. Onze bouwvak kers moeten er zelfs nog een volle week tegenaan eer zij weg kunnen. Dat heeft wel het voordeel opgeleverd dat ze de hele Tour de France thuis op de televisie en in hun eigen krant hebben kunnen volgen. Vol gende week op 24 en 25 juli, zo luidt de voorspelling, zal op de Franse en Italiaanse wegen niet de topdrukte van voorbije weekeinden heersen. In Duits land en Zwitserland echter moet wel op grote drukte en lange files worden gerekend. Het is maar dat men het weet.D Media-circus OP EN rond de Perzische Golf üjkt het ook druk te worden. Vooral Amerikaanse journalis ten trekken in 'grote drommen' naar het spanningsgebied waar de oorlog tussen Iran en Irak woedt. Het Amerikaanse Mi- nisterie van Defensie heeft net al nodig gevonden de journalis ten te waarschuwen dat ze niet te dicht bij de Amerikaanse vlooteenheden moeten komen. Het ministerie heeft er lucht van gekregen dat kranten en tv- stations schepen en vliegtuigen hebben gehuurd. „Wat ze daar mee van plan zijn weet ik niet", zei een woordvoerder van het Pentagon, „maar het is riskant ermee in de buurt van onze oorlogsschepen te komen en ik moet u vragen aan uw op drachtgevers door te geven dat het niet in uw belang is om in de buurt van onze vlooteenhe den te komen." Er ligt al sinds 1984 een waarschuwing van het Penta gon waarin wordt gesteld dat het voor schepen en vliegtuigen 'gevaarlijk' is om respectievelijk binnen een afstand van vijf mijl van of lager dan zeshonderd meter boven een Amerikaans oorlogsschip te komen. Op de vraag van een journalist of dat betekende dat op alles gescho ten zou worden dat deze limie ten overschreed, antwoordde de defensie-woordvoerder: „Nee, alleen op u." De trek van de Ameri kaanse media naar de Golf houdt verband ipet het onder Amerikaanse vlag nemen van Koeweitse tankers. Aangezien het verwisselen van vlaggen op zichzelf weinig spectaculaire beelden of spannende verhalen zal opleveren is het duidelijk dat de media zich voorbereiden op groter spektakel. Dat is een verontrustend idee maar het biedt tegelijkertijd de zekerheid dat we de eventuele rampspoed met eigen ogen op de buis kun nen zien en volgen. Criminaliteit EEN premier die zelf de dieven van zijn autoradio achtervolgt door Kralingen, een koningin moeder die in haar Italiaanse zomerhuisje wordt bestolen, kan het democratischer? Ieder een van hoog tot laag slachtof fer van de kleine criminaliteit. Ook een koningin of prinses moet op haar spulletjes letten. In de kluis bij de beheerder van het bungalowpark zijn ze het veiligst. Ik neem aan dat de 'Gelukkige Olifant', zo heet het zomerhuis, eigendom van de fa milie is en dat er tussen al die mannen van Oranje wel min stens één is met twee rechter handen, handig genoeg om de ramen en deuren te kunnen voorzien van deugdelijke gren dels en dievenklauwen. Zoniet dan ben ik graag bereid het te komen doen. Ik moet prins Bemhard toch altijd nog eens vragen waar zijn beloofde reac tie blijft op een boek van mij waarvan hij al in 1983 het eer ste exemplaar kreeg. Wel liefst pas na het seizoen want momenteel is het me in Italië wat te druk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnltrolstiflc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. Door Anton Theunissen „ER KOMEN NIEUWE vliegen, maar de stront blijft de zelfde". Dit cynische Portugese spreekwoord valt op tus sen de talrijke verkiezingsleuzen en affiches waarmee de statige avenida's van Lissabon zijn beklad en beplakt. Het is een bits commentaar op het rumoerige politieke bedrijf en het verwoordt treffend het gevoel van Veel Portugezen. Zij moeten morgen voor de zeventiende keer naar de stembus - deze keer wordt een nieuw parlement gekozen - sinds hun land met de anjerrevolutie van 1974 naar de democratie terugkeerde. onlogische Portugese politiek tot nu toe alleen maar kort sluiting op. Begin april liet ex-presi dent Eanes (Democratische Vernieuwingspartij, PRD) premier Anibal Cavaco Silva (PSD, de sociaal-democrati sche partij) struikelen. De motie van wantrouwene kreeg de steun van de socia listen (PS) en de communisten (PCP). Eanes trachtte met zijn zet de aandacht op zijn anderhalf jaar geleden opgerichte partij te trekken. Het ziet er echter eerder naar uit dat hij Cavaco Silva een goede dienst heeft bewezen en dat de premier sterker zal terug komen. De linkse partijen zijn er niet in geslaagd een alternatief te vormen voor een andere rege ring, die het centrum-rechtse minderheidskabinet zou moe ten vervangen. Integendeel. Zij hebben het drukker gehad met onderlinge ruzies dan met de strijd tegen de sociaal democraten. Cavaco Silva kan de ver kiezingen met optimisme te gemoet zien. Recente onoffi ciële peilingen wijzen erop dat zijn sociaal-democrati sche partij (PSD) als overwin- Om de negen maanden sjok ken de Portugezen naar het stemhokje en zo'n feit wijst niet op een voldragen demo cratie. Toch blijven de Portu gezen luidruchtig en enthou siast verkiezingscampagnes voeren, ook al weten zij dat ze spoedig op herhaling moeten. Niemand gelooft namelijk dat de parlementsverkiezingen van morgen een stabiele rege ring opleveren, nog minder dat deze regering een lang le ven beschoren is, laat staan dat ze de problemen van alle dag zal oplossen. Kortom, de misère is nog steeds troep in de Portugese politiek. De verkiezingen van mor gen waren bovendien onno dig. De Portugese politici heb ben er echter een gewoonte van gemaakt in hun parle ment veelvuldig met moties van wantrouwen te zwaaien, die doorgaans resulteren in de val van een regering. Dat heeft één belangrijke oor zaak: de Portugese politiek mist een stabiel centrum. Tot op de dag van vandaag staan centrumlinks (socialisten) en centrumrechts (PSD) onver zoenlijk tegenover elkaar. De logische aansluiting op het politieke midden levert in de AMSTERDAM/ARNHEM - uonstancio en deK/inkels en restaurants zijn an deSJnnnmVenl! Jrtra oplettend met het in- van Vitor Constancio PRD van opleving van de economie nj"f toe aan het beleid van de rige regering, maar is volgeil hen te danken aan het stabij, seringsprogramma dat 1983 is gevoerd. De oppositie wijst er ook», dat de toetreding van PortJ gal tot de EG op een mislij king dreigt uit te lopen als he| land zijn economie niet n®, derniseert en aanpast aan 4 Gemeenschap. De socialistische heeft tijdens de campagne op! geroepen tot 'nuttig' stemm® De partij doelde daarbij op 4 aanhang van de communist® en de onafhankelijken A jdus woordvoerders van win- i rx onVifor irt'rt nn. Premier Anibal Cavaco Silva treedt de verkiezingen van aanstaande zondag met op timisme tegemoet. naar uit de bus zal komen. De PSD, die ondanks haar naam een centrum-rechts beleid voert, zou rond 40 procent van de stemmen krijgen, wat on gekend hoog is gezien het feit dat er 13 partijen en coalities aan de verkiezingen meedoen. Betwijfeld moet worden of de PSD de vereiste 43 procent zal halen voor een absolute meerderheid in het 250 zetels tellende parlement (één Ka mer). Als dat niet lukt zou Ca vaco Silva samen met de christendemocraten (CDS) een coalitie kunnen aangaan, om alsnog een meerderheids kabinet te vormen. Ook zon der meerderheid kan de PSD de teugels weer in handen ne men, maar de partij heeft zo veel mogelijk steun nodig om de grondwet te wijzigen, die volgens haar te veel onder marxistische invloed is opge steld. Cavaco Silva, een 47-jarige econoom, heeft het armste land van Europa met een strenge bezuinigingspolitiek in 17 maanden uit een ern stige economische crisis ge sleept. Hij kan gunstige eco nomische cijfers overleggen. Het Bruto Nationaal Produkt (BNP) is in 1986 met 4,3 pro cent gegroeid en zal in 1987 met vier procent blijven stij gen. De inflatie, die in 1984 op 30 procent lag, is vorig jaar te ruggedrongen tot 12 procent en moet dit jaar onder de ne gen procent komen te liggen. Mooie cijfers, maar de inflatie is altijd nog vier maal hoger dan het gemiddeld niveau in de EG en het BNP slechts ruim een kwart van het EG- gemiddelde. Het modale sala ris ligt met 400 gulden nog zeer laag. Een werkloze moet het een half jaar lang doen met 250 gulden, verder moet hij zichzelf zien te bedruipen. De socialisten onder leiding verenigd zijn in de Demo®, tische Eenheidscoalitie (CDl'i onder leiding van Alvaro Cunhal. Maar de socialist® willen vooral de stemmen fc rugwinnen die zij in 19851 ben verloren aan de PRD v® ex-generaal Eanes. Di nieuw opgerichte partij rastte toen door 17 procen van de stemmen weg te sfc pen. Maar de voorspelling® voor de PRD zijn deze niet gunstig. Behalve de 250 geputeerd® in het parlement moeten 4 ruim acht miljoen Portuge# kiezers zondag ook voor eerst 24 afgevaardigden inhei Europees Parlement aanwij zen. In het scheidende park ment, dat in oktober werd gekozen en normaal vier jaar had moeten aanblijven had de PSD 88 zetels, de PSS] zetels, de PRD 45 zetels, (thans ontbonden) communis- tische alliantie APU 38 en de CDS 22 zetels. Mini] Door J an van de Ven LIK-OP-STUK: meteen een boete betalen na dief stal. Er kleven bezwaren aan dit systeem, dat justi tie op proef in het najaar invoert. Grootste bezwaar: om een boete uit te delen zal de politie eerst een mis dadiger moeten hebben. Het overgrote deel van de kleine criminaliteit, gering van omvang en veel voorko mend, blijft bij gebrek aan een dader onbestraft. Het ver volgend apparaat heeft te weinig greep op de samenle ving om met het nieuwe boe testelsel indruk te kunnen maken. Lik-op-stuk gaat op voor de enkeling, die 'zo stom' was zich te laten grijpen. Lieden met enige routine in vernielen, stelen, inbreken weten doorgaans lang buiten schot te blijven. Wie zich in een winkel bijvoorbeeld ge makkelijk laat grijpen is de vrouw in de overgang, die een beetje aan kleptomanie lijdt. Eerder zielig dan misdadig. Daar heeft de minister van Justitie het lik-op-stuk beleid niet voor ontwikkeld. Of toch wel? Om meteen een boete te kunnen uitdelen heeft de politie veel man- kracht op straat nodig. Met een na het bekendmaken van zijn lik-op-stuk plannen maakte minister van Justitie Korthals Altes bekend, dat de politie enkele duizenden ar beidsplaatsen moet inleveren. Komen er in plaats van agen ten typistes achter de balies van het politiebureau, dan zullen er door de inkrimping netto net zoveel agenten op straat zijn als nu, of minder. Teweinig om lik-op-stuk te geven aan meer dan simpel op te pakken daders. Een ander bezwaar betreft de vervolgende instanties zelf: politie en justitie. Zij zijn erop getraind daders te pak ken, bewijs te leveren en za ken aan de rechter voor te leggen. De rechterlijke wijs heid om ongelijke gevallen ongelijk te behandelen bezit ten zij niet, Voor vervolgers is elke boef een boef. Moet professor Hoefnagels in het boek Bezonnen Hoop (Tjeenk Willink) niets hebben van Hulsmans denkbeeld over afschaffen van het strafrecht; uitschakeling van de straf rechter vindt in zijn ogen in het geheel geen genade. Niet door het volgen van Hulsman, maar ook niet door de lik-op- stuk gedachte van Korthals Altes. 'Er is alle reden om de op rukkende staatsmacht aan banden te leggen en te contro leren.' Wat hij vervolgens schrijft over uitschakeling van de rechter slaat zowel op Hulsman als Korthals Altes: 'Ogenschijnlijk zijn de ideeën zacht, menselijk en kleinscha lig, maar in hun konsekwen- tie voeren ze naar het recht van de sterkste.' 'De gelijk heidsgedachte is in de huidige bureaucratie en technocratie een gevaarlijke geworden. Gelijkheid is een droom van staatsbureaucraten (daar hoort de officier van justitie ook bij). Gelijkheid en indivi dualiseren zijn onverenig baar. Wie dat wil veranderen moet het menselijk proces voorkomen en het menselijke uit het proces (behandeling door de rechter) halen.' Wat Hulsman vergeefs na streefde, lukt Korthals Altes: voor groepen kleine crimine len wordt de rechter uitge schakeld. Om hem zogenaamd werk te besparen - de rech terlijke macht is immers overwerkt - verdwijnt het grootste deel van de misdaad van zijn bureau. De officier van justitie bepaalt wel welke straffen er worden uitgedeeld. Hoezeer de samenleving ook gebukt gaat onder misdadig heid, deze stap van de minis ter van Justitie kan de eerste zijn op weg naar de politie staat. Het recht van de sterkste gaat al op voor de verdachte, die zonder de hulp van een advocaat met justitie te ma ken krijgt. KRI, het maand blad van de reklassering, heeft er in een uitgave van 1986 over geschreven. Een jon gen doet mee aan een uit de hand lopende betoging. De po litie pakt de meeloper op, de officier van justitie ontlaadt al zijn gram op hem en de rechter slaat de plank mis door de jongen te veroordelen voor iets, dat hij niet heeft ge daan. Zonder tegenspel heeft de officier van justitie de neiging - is onlangs niet het woord vervolgingswaan gevallen? - er hard tegen in te gaan. De politie pakt iemand op, dus is er sprake van een zwaar ge val. De redenering is ook om te draaien: de politie heeft de handen vol aan het handha ven van de orde. Zij pakt mensen op met in het achter hoofd de gedachte: dat zoekt de officier wel uit. En in de mallemolen van de bureau cratie draait een onschuldige de bak in. Als zulke dingen gebeuren met een rechter in het circuit, dan valt na uitschakeling van de rechter het ergste te vij zen. Kleine criminelen ter afdoening van de geen advocaat te raadplege! In die gevallen is de officie: van justitie de sterkste Dus kan de staatsbureaucraii van Hoefnagels gemakkelijk in een gesprek onder vier ogen tot omkering van de te wijslast overgaan: Toont» verdachte - maar aan, dat onschuldig bent. Uit oogpunt van rechtvaai digheid zou justitie de rechts niet mogen uitschakelen. Lik op-stuk verarmt ons rechli stelsel. Blijken moet nog aan welt deel van het beleid voorraij gegeven gaat worden: de ii van werklozen of lik-op-sti De twee vormen van bels zijn naast elkaar bruikbaar, zoals al gezegd. Maar uit oef punt van rechtsgelijkheid ffi de inzet van werklozen, nags richte opleiding en aanstel ling een niet werkloze vak man, zoveel kunnen bijdrage aan vermindering van kleis criminaliteit, dat de recht» zonder overwerkt te rata mede een rol kan blijven spe-, len in het lik-op-stuk den van justitie. Dit is de laatste aflevering uit een serleiï drie. ,n onze verslaggever «tra i „en van girobetaalkaarten. V staan op scherp", aldus <n woordvoerder van V op terrasjes worden deze .aarten soms niet geaccep- 'erd. Dit als gevolg van een waarschuwing van de Post- ianlt dat er valse girobe- alkaarten in omloop zijn. j de kassa's van de meeste n-ootwinkelbedrij ven is giste- en een stencil opgehangen met egevens waarop de cassière ;j het innen van girobetaal- aarten in het bijzonder dient letten. De vervalsing heeft, ëlbedrijven, echter zo'n op- allende afwijkende kenmer- ker ver dui dai ont anc vei taa tot sch het kei bet len vai poe De Koning zal een voorstel hie: ugustus aan de Tweede Kam* irijdag voor de NCRV-radio. )e minister hoopt dat oudere CN ongeren tussen de 22 en de 27 aar door de maatregel meer ans op werk krijgen, omdat oor de lagere loonkosten lerkgevers eerder geneigd uilen zijn hen in dienst te ne pen. De Koning wil het mini- pumjeugdloon van een 22-jari- e, dat 85 procent van het mini- jumloon bedraagt, laten door open tot 27 jaar. De minister zei te begrijpen at er eerder kritiek is geuit op iet plan, maar voegde daaraan je dat sociaal beleid in de eer- te plaats werkgelegenheidsbe- lid is. Dat gaat ver uit boven iet belang van inkomen, zeker ij jonge mensen, aldus de be windsman. De vakcentrales FNV en INV en hun jongerenorganisa- ies zijn fel gekant tegen ver enging van het minimum- lugdloon tot 27 jaar. Dat lang- urig werklozen hierdoor meer ans op een baan zouden krij- en, wordt gelogenstraft door erdere verlagingen van het lugdloon. Ook die hebben looit aantoonbaar tot meer ba- en voor jongeren geleid, aldus e centrales en jongerenorga- lisaties. De Jongerenbeweging, ver- londen met de FNV en WJ- de gre voo het en ver ren een gen hoo vin ties aan Kaï aki I stel het jaa: bas tie CDj zou uni ree lag doe gis I lek sla| der CD ma ner tiet Door Ad Burger BOER, BOURGONDISCH zuiderling en Europeaan. Aldus valt ir. Pierre Jo seph Lardinois, de don derdag overleden voor malig minister van Land bouw en Visserij, het best te typeren. Lardinois, die in 1924 in het Zuidlimburgse Noorbeek ge boren werd, kwam uit een katholiek boerengezin. Al snel bleek hij over meer dan modale capaciteiten te be schikken. Hij studeerde af aan de Landbouw Hogeschool Wa- geningen, ging werken als landbouwconsulent en kwam in 1960, als landbouwattaché aan de Nederlandse ambas sade in Londen, voor het eerst in aanraking met de wereld van politiek en diplo matie. In 1963 ging hij, als Ka merlid voor de KVP, daad werkelijk politiek bedrijven. Nauwelijks vier jaar later werd Lardinois gevraagd - hij hoefde bijkans nooit te solliciteren - voor de post van minister van Landbouw en Visserij. Die post zou hij tot 1973 bekleden, in de confes sioneel-liberale kabinetten- De Jong en -Biesheuvel. In die periode profileerde Lardinois zich als een be stuurder die een zeer harte lijk gedrag koppelde aan een verbeten en consequent vol gehouden no-nonsense-poli- tiek. „Ik ben niet zo bezeten, maar als ik ergens m'n zin nen op heb gezet, dan lukt het me meestal wel", zei hij ooit. Zijn pogingen om de Ne derlandse landbouwecono mie te saneren, brachten hem menigmaal in conflict met boeren vooral uit het noor den van het land. Daar kwa men de maatregelen van Lardinois het hardst aan. Een aantal Friese boerinnen heeft ooit een poging onder nomen Lardinois te ontvoe ren, hetgeen overigens mis lukte. Als opvolger van Sicco Mansholt werd hij in 1973 landbouwcommissaris bij de EG. Lardinois mag gelden als een van de architecten van het Europees landbouwbe leid. Hij slaagde er boven dien redelijk in om de EG- lidstaten op één lijn te krij gen, wat door de grote onder linge tegenstellingen niet al tijd even eenvoudig was. Ondanks die moeilijkhe den bleef Lardinois een opti mistisch en fel voorvechter van de Europese gedachte. „Europa heeft geen ander al ternatief". Het laatste gedeelte van zijn carrière bracht ir. Lardi nois door bij de Rabobank als voorzitter van de hoofddirec tie; een bank met een agrari sche achtergrond, net als haar voorzitter. Een baan die hem, zo verkondigde hij bij zijn afscheid, nog het meest van alle geboieid had. Diep in zijn hart had hij altijd boer willen worden. Op de vraag, hem in 1979 gesteld, of hij tevreden was met zijn bestaan antwoordde hij: „Ik weet het nog niet. Het enige waaraan je niet kunt twijfelen of ik het goed gedaan heb, is dat ik altijd goed gegeten en gedronken heb". (ADVERTENTIE) NL 5i A»i5 ke 528851<0282353< 21 Er is gebleken, dat op een aantal plaatsen valse girobetaalkaarten worden aangeboden. De vervalsingen zijn duidelijk herkenbaar aan de volgende kenmerken: Papier is grijzig, voelt vettig aan en licht fel op onder UV-licht, het opgedrukte watermerk blijft donker. De nabootsing van het watermerk is aan de achterzijde opgedrukt. De gegevens bovenaan de girobetaalkaart (links, rechts en onder het woord POSTCHEQUE) zijn niet voelbaar. Bij de tekst rechtsonder-ne rien écrire ci dessous-ontbreekt op de eerste van "écrire"het streepje. U wordt dringend verzocht, in uw eigen belang, de u aangeboden girobetaalkaarten zorgvuldig op bovengenoemde aspecten te controleren. (Vergelijk ze met eventueel in uw bezit zijnde girobetaalkaarten) Mocht u een valse girobetaalkaart aangeboden krijgen, dan verzoeken wij u ogenblikkelijk de postale recherche te Amsterdam (020 - 844218) of de politie in uw woon- of verblijfplaats te bellen Voor de goede orde maken wij u erop attent, dat de Postbank niet verplicht is valse girobetaalkaarten te vergoeden. IET SLUITENDE bewijs is niet gel VdA-kamerlid Harry van den Bergh eld in aandelen Fokker is gebleven, eraccountant Dubois heeft hem zei eel. ijn eigen fractievoorzitter Kok zei g iet van overtuigd kan zijn dat Van neft gehad. Van den Bergh heeft inmiddels mi lend. Niet in de omstreden Fokker-tr len en die volgens normale beursrei iad, maar wel in zijn algemeenheic fan 16 juli) aan Kok meldt hij dat d£ leid beleggingsactiviteiten heeft ont[ en dat het onverstandig is geweest andelen te bezitten omdat hierdoo lenvermenging niet is vermeden. In I leidde gisteren dat het kamerlid zal ptiviteiten. Over de positie van het kamerlid b vok zegt dat hij de laatste is om ien laar voegt er direct aan toe dat het len Bergh niet makkelijk zal vallen unctioneren in de fractie te hervinde De fractie praat direct na het rece jen. Volgens Kok omdat hij nu eenrr lln9 moet afleggen. Als de fractie de boodschap van K 'an den Bergh volgt, kan die zijn bie; teginnen met een schone lei geen sp h politiek Den Haag rekent men e ian zichzelf zal houden en nog in he jn9 zal stellen. Dat bespaart de fr; an den Bergh is daarmee eveneens jat zijn vrienden binnen de fractie va vingers van één hand zijn te tellen Van den Bergh heeft zich woensr "et zeker weet of hij na het reces te -ran nog eens op in. „Hij is hard aar en zijn hem niet in de koude klere jraten nadenken. Zijn mededelinge «zien worden in het licht van zijn te ftenf" tent" Deze uitspraak is tekenend voor d< «aire heeft behandeld. Hij heeft ge kL?or tle' Kamerlid. Hij is nooit op L) wilde een onafhankelijk onder et kamerlid, hoewel dat alle besct aagse Post tot 'rectificatie' had ge< et onderzoek besloten in volledij tgh, maar veel keus zal die niet he 'en van Dubois op tafel liggen laat Ie h het onderzoek heeft aangetoo beschuldigingen om vervolgens J1 weer twijfel te zaaien. Lijri0^' Kok moet behalve de be'ar nyk ook de politieke consequen lie ilcl kan veel kwaad doen aan raden heeft CDA-leider De Vries |Pr°kk van volkshuisvesting de laa die n een dergelijke keuze tot ji; ,"°9 steeds. Hij kiest niet voor he ian h e keuze aan Van den Bergt ae fractie. En dat is jammer.

de Stem | 1987 | | pagina 2